Inpa's huwelijk. Politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. Nederlandse immigranten moeien zich nauwer bij Canada aansluiten. Engeland depót Politie zette de straat af. •Terroristische activiteit op Sumatra en Java neemt steeds toe. Hulde aan Koningin Wilhelmina. De Kabinetsformatie. .hen met grote zorg, dat deze in De candidaten voor het Presidentschap van de V.S. De kwaliteit van het „volksbrood".1 Klagende bakkers. Dit jaar 9000 boeren naar Canada. voor straalvliegtuigen? Cr aaat nüzts Irwen Begrotings-snippers. .u-dag 28 October 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Zeer vele leden gaven uitdrukking aan hnn waardering, bewon dering en dankbaarheid voor hetgeen Hare Majesteit Koningin Wilhelmina gedurende haar 50-jarlge regering voor het Koninkrijk in het algemeen en voor het Nederlandse volk in het bjjzonder geweest is. Tijdens de viering van haar regeringsjubileum is ondubbelzinnig gebleken, hoe sterk en algemeen de gevoelens van aanhankelijkheid ten opzichte van haar zijn en hoe men beseft, dat de aldus gegroeide verhouding te danken is aan de waarlijk onnavolgbare wijze, waar op zij met Gods hulp haar dikwijls uiterst zware taak een halve eeuw lang vervuld heeft. Aldus het Voorl. Verslag der Tweede Kamer over de begroting 1949, waaraan verder is ontleend: de latere jaren steeds meer in het Over het algemeen achtte men:gedrang is gekomen, het, na de uitvoerige debatten! Vele andere leden merkten op, over de regeringsverklaring van'dat hét hun niet juist voorkwam het nieuwe Kabinet, niet nodig,'het karakter van de staat te be- op de Kabinetsformatie thans an- j dermaal diep in te gaan. Vele leden wilden niettemin als hun oordeel uitspreken, dat zij een andere oplossing hadden ge wenst dan de thans gekozene, nl. een krachtig parlementair twee partijen-Kabinet, waarvan eerder een principiële politiek kan ver wacht. Deze oplossing was alleen daarom niet mogelijk, omdat de K.V.P. haar niet wenste te aan vaarden, waarpm deze partij dan ook verantwoordelijk is, voor het eventueel ontbreken van voldoen de politieke kracht om dit Kabi net bijeen te houden. Vele andere leden erkenden, dat de K.V.P. het standpunt van de kabinetsformateur dr Beel tot het I hare gemaakt en basisverbreding in de huidige omstandigheden een noodzakelijkheid heeft geoordeeld. De vorming van een parlementair Kabinet is echter afgestuit op de weigering van de P. v. d. A. De verantwoordelijkheid voor voldoende innerlijke kracht van het onder deze omstandigheden gevormde extra-parlementaire Kabinet, dat zich zelf als pro gram-ministerie heeft gequalifi- ceerd, hebben de leden van dit Kabinet op zich genomen, perken tot dat van een „rechts- vereniging". Naar hun oordeel heeft de staat ook een welvaarts- taak, zonder welker vervulling de maatschappelijke krachten niet kunnen komen tot 't hoogste ren dement voor haar eigen^ welzijn en voor het algemeen belang. Enkele leden verklaarden, dat zij zich in genen dele met de grondslag van het regeringsbeleid konden verenigen. Dit beleid steunt huns inziens niet op Gods Woord, doch is humanistisch, ja revolutionair. Dit blijkt in het bij zonder uit de grote invloed van de revolutionnaire P. v. d. A. in het Kabinet. Naast deze partij be zetten de Rooms-Katholieken de sleutelposities; zij gebruiken deze om ons land te verroomsen. Oostenrijkse krijgs gevangenen niet uit de S.U. terug. Het centrale comité van de communistische partij Oostenrijk heeft het communistische parle mentslid dr Ernst Fischer verbo den om bij Stalin stappen te doen voor de terugzending van Oosten rijkse krijgsgevangenen, die zich nog in de S.U. bevinden. Het comité verklaart, dat de meeste krijgsgevangenen reeds uit de S.U. zijn teruggekeerd en dat de overigen voor het meren deel oorlogsmisdadigers zijn, die in de S.S. gediend hebben De collecte voor de verzending van Kerstpakketten door de N.I. W.I.N. naar onze jongens overzee heeft te 's-Heer Arendskerke f280 opgebracht. Op 2 November wor den in de Verenigde Staten van Noord- Amerika de verkie zingen gehouden, die zullen moeten beslis sen, wie in de volgen de vier jaren op het Witte Huis als presi dent zal resideren. De 3 candidaten v.l.n.r. Thomas De wey, Harry Truman en Henry Wallace niet l,rooA" De bakkers zorgen voor tweeër lei brood, wittebrood en „volks of bruinbrood. De voor- f i lichtingsdienst van de voedings- enFen aantal leden die voor de raad gee,t in overweging, niet te eerste maal in een nieuwe politieel wittebrood te gebruiken liet ke formatie aan de verkiezingen volksbrood is goedkoper en voed- hadden deelgenomen betoogden, dat een belangrijk deel hunner aanhangers, afkomstig is uit de P. v. d. A. Zij hebben die partij verlaten, omdat zij daar het zwaartepunt te zeer verlegd za gen van de individuele naar de collectivistisehe factor. Zij aarzelden niet uit te spre ken, dat zij de staat wilden te rugdringen naar het terrein, waarop hij thuishoort, het terrein der rechtsvereniging. Recht streeks ingrijpen geschiede slechts daar, waar zonder zodanig ingrijpen een behoofiijke rechts orde niet kan worden bereikt. Op dezelfde gronden kwamen zij op voor decentralisatie. Zij verlangden gewestelijke en plaat selijke autonomie. Het vervulde goedkoper zamer. Maar in verschillende streken van ons land klaagt men, dat het „volksbrood" van niet al te beste kwaliteit is. Een bakker in Overijssel zegt daarvan het volgende: De B-bloem, dat is de bloem voor het wittebrood, kun je kopen waar je wilt. Je kiest natuurlijk de beste kwaliteit en let scherp op iedere partij. Dus moeten de fabrikanten concur reren. Zij begrijpen, dat zij, door het allerbeste te leveren, kans hebben, een naam te maken. De A-bloem, voor het volks brood, kun je niet kopen waar je wilt. Je bent eenvoudig aan gewezen op een bepaalde fa- Dr STAM UIT ROTTERDAM ZEGT: Dr J. Stam, Nederlands Hervormd predikant te Rotterdam, die een tocht van zes maanden door Canada gemaakt heeft om er voor te arbeiden, dat de Nederlandse immigranten van de Nederlands Hervormde Kerk worden opgenomen in de „Verenigde Kerk" van Canada, heeft in een gesprek met een verslaggever van A.N.P.- Aneta te New York gepleit voor nauwere aansluiting van de Neder landse immigranten by Canada. Dr Stam heeft overal de Neder landse boerenimmigranten be zocht en in het totaal 24.000 kilo meter afgelegd. De meeste immigranten wonen In Ontario en Alberta, doch ook in de fruitstreek 'Brits-Columbia treft men hen aan. De afstanden waren soms enorm. Eenmaal nam de reis naar een boer drie dagen in beslag. De 27ste April kwam Dr Stam met 750 immigranten op de „Ta- binta" in Canada aan. 7 Mei in Quebec aangekomen, reisde hij door geheel Canada, Vancouver en Victoria. Volgens Dr Stam zullen dit jaar ongeveer 9.000 personen, voornamelijk boeren, naar Canada emigreren, terwijl men in 1949 zelfs 20.000 immigranten ver wacht. DE „VERENIGDE KERK". :sie der Kerken verder voort te De „Verenigde Kerk" van Ca- zetten. Volgens verklaring der nada heeft in het totaal 6000 ker- Canadezen, aldus Dr Stam, pas ken en gebouwen en 2100 predi- sen de Nederlanders zich gemak kanten. Tot in de kleinste dorpenkelijker aan dan immigranten uit wordt het Evangelie gepredikt. andere landen. De Synode van de Nederlands Hervormde Kerk staat op het standpunt, dat het gehele leven dezer immigranten in het belang van de volgende generatie in dat van Canada moet worden opgeno men en dat de Nederlanders geen afgesloten nationalistische groe pen moeten vormen. De boeren en hun kinderen leren gemakkelijk Engels, doch daar de huisvrou wen thuis daartoe weinig gelegen heid krijgen drong Dr Stam in radio-uitzendingen naar Neder land er Sterk op aan, dat de huis vrouwen Engels leren, voordat zij naar Canada komen. Volgens Dr Stam betonen de Nederlanders zich goede Canadese burgers. Zij passen zich zeer goed aan de nieuwe omgeving aan, werken hard en worden door de Canade zen zeer gewaardeerd. Zaterdag keert Dr Stam met de „Wester- dam" naar Nederland terug. Twee collegai's, Dr L. B. Bruijn en K. T. Smits blijven achter om de fu- l-.riek. Je wordt gedwongen, al les van cjie éne fabriek te be- Duitse nota over ontmanteling. Elke kunstmatige beperking van trekken. De Frieso bakker b.v.het Duitse bedrijfsleven, door om moet de A-bloem betrekken van het even welk middel, zal steeds een fabriek te Wormerveer, dieten koste van de Amerikaanse in Overijssel van een in Deven- belastingbetaler geschieden. Dit ter. De fabrikanten hebben dus is de hoofdgedachte van de nota geen enkele prikkel, om ook die over de fabrielcsontmanteling, die A-bloem voor hei volksbrood Dinsdag door de Duitse autoritei- zo goed mogelijk te maken. Nu ten overhandigd is aan de E.R.P.- is de verleiding groot, om de administrateur Hoffman en die beste partijen tarwe te verwer- gisteren te Frankfort is gepubli- ken voor de B-bioem, waarmee ceerd. men moet v conpurreren en de J mindere partijen te bestemmen voor het „volksbrood". Daarom is het geen wonder, dat de fa briek in Deventer in een be paalde periode Duitengewoon goede grondstoffen levert voor het wittebrood, maor tegelijker tijd voor het bruinbrood een bloem beschikbaar stelt waar mee zij stellig niet zou kunnen concurreren, ais de bakkers vrij zouden zijn, o'ok wat dit pro duct betreft, te kopen, waar zij het best terecht kunnen. Er is hieruit maar één conclu sie te trekken: de rayonnering moet verdwijnen. De bakkers moeten de vrijheid hebben, hun Naar van gezaghebbende zijde grondstoffen te kopen, waar zjj f" Washington wordt vernomen, willen. Dan komt er weer concur- worden er plannen uitgewerkt om rentie, en dat kan het product van Engeland te maken een depót Record steno. De stenografische afdeling van de beide Kamers vestigde een re cord door de avondzitting van de Tweede Kamer, welke Maandag tot half drie in de nacht duurde, kant en klaar zeven uur later af te leveren. Nu kan de Eerste Ka mer vandaag de Noodwet-Indo- nesië behandelen. slechts ten goede komen. De rayonnering is ingevoerd, om de transportkosten zo gering mogelijk te doer. zijn. Maar wanneer er weer vrijheid op dit terrein komt, zullen de fabri kanten er wel voor zorgen, dat zij ook in dit opzicht zo econo misch werken. Onderzeeboten superieur. Volgens vice-admiraal Donald li. Duncan, commandant van de Tweede Amerikaanse operatie- vloot, zijn onderzeeboten op het ogenblik superieur aan opper vlakteschepen. De ontwikkeling van methoden voor diepduiken ••■n grote snelheid onder water door de Duitsers, aldus de vice- admiraal, hebben nieuwe pro blemen doen rijzen. Een van de grootste problemen is de vraag, hoe zich teweer te stellen tegen onderzeeboten met installaties voor onderwater-dieselen (Schnorkel-apparaten -> Naar te Melbourne van be voegde zijde wordt vernomen heeft de Australische zee- en luchtmacht het plan opgevat om binnen zes maanden het eiland Manus als operatiebasis in ge bruik te nemen. Tijdens de oor- iag was Manus een der Ameri kaanse bases in de grote oceaan. Geslaagd voor Scheepswerk- tuigkundige B I, Chr. Bimmel, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. voor West-Europa van jagers met straalaandrijving. Deze plannen zouden deel uit maken van een ontwerp voor nauwe militaire samenwerking met de V. S. In deze kringen voorspelt men, dat grondstoffen en machine-werktuigen voor een verhoogde productie van straalvliegtuigen in Engeland tot de voornaamste goederen zullen behoren, die in het kader van een program van militaire steun voor West-Europa zullen worden geleverd. Dit program zou in Januari aan het congres worden voorgelegd. Naar men meent te weten, zou luchtmaar- schalk Sir James Robb, lid van de defensieraad der West-Euro- pesche Unie, onderzoeken wat Frankrijk en de Beneluxlanden nodig hebben wat betreft Britse straalvliegtuigen en faciliteiten voor de eerste opleiding van pi loten en grondpersoneel voor deze vliegtuigen. Zwendel met identiteits bewijzen. Te Buenos Aires is een organi satie van zwandelaars in valse identiteitskaarten ontdekt. Meer dan drie honderd personen zijn aangehouden. De kaarten werden in de grote Europese steden ver kocht en maakten het mogelijk, dat vreemdelingen naar Argenti nië kwamen zonder visum. Verscheidene buitenlanders die op deze wijze naar Argentinië zijn gekomen, hebben vergunning ge kregen, om te blijven. Feuilleton. door C. M. VAN DEN BEKG- AKKERMAN. 20) o— De avond verstreek ijzig langzaam, tegen tienen stonden zt bijna gelijktijdig op om naar bed te gaan. 't Was of ze eikaars nabijheid schuwden. Ze verme den het in ieder geval om elkaar aan te zien. Toch ontging Ingena niets van rijn bewegin gen, ze zag hoe hij haastig in bed schoot. Weer niet gebeaen, dacht ze verdrietig. Verwijderde tegen slag hem van God? Ze zuchtte bezwaard. Ook dat nog, dat was eigenlijk het ergste. Erg positief was hij nooit geweest, maar hij bad toen altijd en las ook wel uit de Bijbel. Ze wist wel dat hij dit deed om haar, maar ach, de goede wil was er toch en je'hoopte op zegen. Er v/aren er meer die plotseling veranderden. Hij was toch uit een goed gelovig gezin, hij had toch een lieve godvrezende moe der. Hoe kon hij nu toch zó doen? Ze begreep er niets meer van. Zelf bad ze verward en zon-' der enige samenhang. Net als' een kind, dat bij moeder het verdriet klaagt, zonder dat moe der weet waar liet om gaat.' Toch was er vertroosting. Ook ue Vader verstond Zijn kind, 't was of ze opnieuw kracht kreeg, gesterkt stond ze op. Dan, in het donker schoof ze voorzichtig naar Joost. Ze hoor de hem zwaar ademen, voelde1 vertrouwd de warmte die van' z'n sterk lichaam uitging. Toch! c'rong ze zich niet aan hem op,1 schuchter en bevend lag ze te; wachten Te wachten, ja, want hij zou haar toch wel goec.e nacht wen- 1 sen? Zij hunkerde naar een har- j teiijk woord van loost, die zo stil en onbeweeglijk naast haar lag, of hij haar bijzijn zich niet bewust was. Haar zenuwen tot het uiterste gespannen, schrok ken op van ieder ongewoon ge luid. De tijd verstreek ent bei den lagen maar wakker. Ingena merkte het aan Joost's ongelijk-' matig en somtijds zwaarzuch-l tend ademhalen. Eindelijk hield ze het niet. langer uit. Ze ging overeind zit ten en legde haar smalle kleine hand op zijn schouders. j „Joost, jij kan niet slapen hè,' ik ook niet, dat merk je wel.."] Met een ruk keerde hij zichi om en greep haar in z'n sterke armen: „Ik ben een "lammeling i hè, ja zeg het.maar, toe, je moet' het zeggen." Hij boog zich over haar heen en zoende haar. Ingena voelde haar wangen nat van zijn tra nen worden. Ze schrok. „Nee, je moet niet schreien jö, het komt alles terecht, dat zul je zien, je bent zo'n goeie in je vak, je vindt vast weer wat. En'als 't moet kan ik ook heel, heel erg zuinig zijn, dat weet je. Pieker toch niet zo, als je eens wist hoe blij ik nu ben, nu je tegen me praat, jij domme dikke stijfkop!" Ze streek hem door z'n ruige stugge haar, overgelukkig om z'n toenadering. Maar-hij vatte haar scherts niet. „Jullie vrouwen begrijpen niet wat 't voor ec-n man is om te moeten gaan stempelen en je hand op te houden. Ik kan het niet doen, ik kan niet, ik kan niet! M'n werkkracht ver lummelen en m'n hand ophou den voor een boterham, 'k doe het niet, veel liever eet ik droog brood!" „Stil nou maar, ik zeg toch niet dat je gaan moet, we heb ben nog een spaarpotje, daar kunnen we 't nog een poosje mee uitzingen, daarna zullen we wel weer zien". Ze merkte dat hij rustiger werd, dg schrik voor de „steun" zat er geducht bij hem in. 'n Man kon zo licht vaardig iets zeggen. Jawel, werkloos lopen was geen pretje, maar tenslotte was het nóg maar de vraag wie het 't moeilijkste had: de man of de vrouw, die van weinig geld een huishouden moet laten draaien. Ze dacht aan Mina en honderden andere vrouwen met hun van zorgen •vroeg-verouderde gezichten en ze voelde misschien voor het eerst van haar leven de zwaarte van het menselijk bestaan. A.ls we geen uitzicht hadden cp U, o Heere God, dan was liet leven de moeite niet waard. Aan U wil ik m:j vasthouden, wat er ook gebeuren gaat, fluis terde ze. VIII. Op een nacht in Februari kon Ingena door pijn en angst de slaap niet vatten. Joost merkte er niets van. iiij sliep zwaar. Ingena wilde hem niet wakker maken. Zolang ze 't zonder hem stellen kon, zou ze maar alleen doorworste len, misschien bedaarde dc pijn wel gauw. Ze had zeker kou gevat, 't was ook zulk guur mis tig weer de laatste dagen, nog ongezond bovendien. Ze wilde J<*>st vooral niet onnodig verontrus'.en. Hij had al genoeg te verwelken de laat ste tijd. Nog steeas geen werk gevonden en tenslotte tóch steuntrekker, hij kon 't niet ver kroppen. Zes weken hadden ze van hun spaarcenten geleefd, langer konden ze tniet volhou den, ze werden straatarm op die manier en je ontkwam daardoor op de duur ook niet aan dat andere. Genoeg werkloze fa- briekslui hadden hen toch al voor dwaas uitgemaakt. (Wordt vervolgd.) Inbrekers konden vrij hun gang gaan. (Van onze correspondent). Er gebeuren rare dingen tegenwoordig. Toen onlangs op een regenachtige avond enige jeugdige Inbrekers liun slag wilden slaan in een kruidenierspakhuis aan de Gordijnensteeg te Amsterdam, zette de politie te straten af, zodat de diefstal zonder bezwaar kon geschieden. Nu ja, dat moet u natuurlijk met een korreltje zout nemen. Want het betrof hier een inbraak voor de film „Was het zijn, schuld alleen?", welke binnenkort overal in den lande vertoond zal worden. „Het Hoogeland", de christelij ke vereniging tot stichting en in standhouding van arbeidskoloniën heeft deze film laten maken door Polygoon, met de bedoeling er het land mee rond te trekken, opdat iedereen eens precies weten zal wat „Het Hoogeland" doet. Want wij hebben allemaal wel van deze vereniging gehoofd of anders van „Ons 3-Cents Fonds", de con tribuantenorganisatie die honder den plaatselijke afdelingen heeft. Doch wat voert deze vereniging nu uit met de drie centen, die zij wekelijks van vele duizenden vrienden ontvangen mag en wat zijn het voor mensen die door „Het Hoogeland" worden v zorgd Ziehier: in 1892 stichtte men de vereniging, die twee jaar later de inrichting „Het Hoogeland" te Beekbergen exploiteren ging om daar landlopers en bedelaars te huisvesten. Niet om deze mensen een luxe leventje aan te bieden, maar om ze te gewennen aan nor maal werk. Vandaar dat men sprak van arbeidskolonie. De in richtingen te Beekbergen zijn la ter aanmerkelijk uitgebreid. Maar het werk zelf óók, want meer en meer ging „Het Hoogeland" zich toeleggen op de verzorging van jonge mensen. Landlopers raken zo langzamerhand uit de tijd. Doch het percentage jeugdige „gederailleerden" neemt al maar toe. „Het Hoogeland" heeft daar om zijn aandacht vooral op de jongeren gevestigd. In Opende (Groningen) en in het Drentse dorp Vries vinden deze jongeren een kolonie waar zij zich leren aanpassen aan het gewone leven. Daar wordt aan hun heropvoeding en reclassering gewerkt totdat ze kunnen terugkeren in de maat schappij. EEN MOKUMMER IN VRIES. In de film „Wat het zijn schuld alleen?" volgen we de lotgevallen 'van een jeugdige Kattenburger (de beruchte wijk van Amster dam), die opgegroeid is in een ha veloos gezin. Vader verschijnt ge regeld dronken thuis met alle on prettige gevolgen ervan, moeder is ziekelijk. De jongen komt bij een kruidenier in de zaak om er het loopwerk te verrichten. Aan vankelijk gaat alles goed. Maar omgang met slechte vrienden brengt de jongen tot diefstal. Eerst in het klein; moeder moet versterkende middelen hebben dus de jongen steelt eieren. Later ne men de diefstallen toe, tenslotte voert de jongeman met zijn kor nuiten een „kraak" uit in het pakhuis van zijn patroon. Hij wordt echter door de politie be trapt en verschijnt voor de kin derrechter, welke hem aan het reclasseringsbureau van „Het Hoogeland" overgeeft. Daarna ontmoeten we de „Mo- kummer" in de inrichtingen te- Vries. In het eerst valt het hem daar niet mee. Hij is aan de bam deloosheid zozeer gewend, dat eH leven van orde hem niet aanstaat. Maar wanneer hij tegen een stad genoot zegt „Kenne we hier niet de bene neme", dan adviseert deze hem rustig op de stichting te blij ven. „As je d'r effe bent valt 't wel mee". Inderdaad. Na een half jaar zien we de jongeman ver trekken. Hij wordt geplaatst op een tuindersbedrijf te Naaldwijk, want het tuindersvak heeft men hem te Vries goed geleerd. Thuis zijn de zaken ook veran derd. Vader is dood, moeder knapt wat op en als zoonlief voor het eerst weer de ouderlijke woning binnenkomt ziet het'er netjes uit. Als dan de Zondag aanbreekt ■stappen moeder en zoon ter ker ke. Voor de kwade vrienden, die ergens op een brug staan te „ba liekluiven", heeft de jongen geen oog meer. Daarentegen wil liet meisje, dat zich vroeger niet met hem mocht inlaten, nu wel van hem weten. Ook zij is op weg naar de kerk en gaarne wandelt zij met de vroegere delinquent op. HET HOGELANDSE WERK. Wij hebben werkelijk wel be zwaren tegen deze film. Dat iemand als een schooier de kolo nie binnenkomt om haar na zes maanden als een correct en gods dienstig jongmens weer te ver laten, lijkt ons een tikje te mooi. Er is veel gewerkt met zwart en wit; alles loopt te goed af. Maar iuist deze overdrijving geeft êen prachtig beeld van het werk, dat de vereniging „Het Hoogeland" doet. Deze film ver dient zeer grote belangstelling en wel om twee redenen. In de eer ste plaats leren wij daardoor iets verstaan van de gezinsnood van ons volk. Want de vraag „Was het zijn schuld alleen?" houdt het ontkennend antwoord als in: neen, deze jongen was het product van zijn omgeving en al mag men hem zelf niet van schuld vrijplei ten, de hoofdoorzaak ligt zeker niet bij hem. In de tweede plaats heeft „Het Hoogeland" er baat bij wanneer deze film talloze kijkers trekt. Wij leren het Hogelandse werk dat ook in een afzonderlijke kleu renfilm alleraardigst is uitge beeld van nabij beschouwen en dan komen we vanzelf tot de overtuiging hoe broodnodig het is, dat deze arbeid in stand wordt gehouden. Er moet geld komen om de schade, welke de acht ge bouwen in oorlogstijd opliepen, te herstellen. Die schade bedraagt omtrent 200.000 gulden! Helpt u mee aan het herstel? Ga dan de films zien en laat uw hart open gaan voor dit wérk der barmhar tigheid. v/m Orde en rust. Bij ie algemene beschouwin gen over de Rijksbegroting in de afd. der Tweede Kamer, werd door een der leden met betrekking tot Indië een rake opmerking gemaakt. Hij sprak als zijn oordeel uit, dat de belangrijkste vragen niet zijn, die van de onderhandelin gen met de republiek oj van de structuur der Unie, maar dat het HERSTEL VAN RUST EN ORDE alles domineert. Dit lijkt me een zo simpele waarheid, dat het onbegrijpelijk schijnt, dat hierop nog de aan dacht moet worden gevestigd. Rust en orde zijn absolute voorwaarden voor vruchtbare onderhandelingen. Bovendien, heeft de regering niet alleen de morele en de wettelijke, maar ook de inter nationale verplichting, voor de rust en de orde en de veilig heid der ingezetenen te waken. Er stroomt veel bloed de laatste tijd. Het aantal gesneu velden onder de militairen, bij het politie-apparaat en uit de burgers, neemt hand over hand toe. Daarvoor is de regering ver antwoordelijk. Er is veel te doen in Indië. Maar primair is en blijft: her stel van orde en rust. (Ingez. mededeling, advert.) CUSTARD- MAÏZENA Moorden op dessa-hoofden. LANDEIGENAARS GEARRES TEERD. 18 grote landeigenaars in de streek van Debrecen (Hongarije) zijn aangehouden, omdat zij de. na jaarswerkzaamheden op het land gesaboteerd" zouden hebben. DE ONTWIKKELING DER BENELUX. Met betrekking tot de ontwik keling der Benelux gaven ver scheidene leden in de afdeling der Tweede Kamer, uiting aan hun twijfel, of deze wel in de goede richting gaat. Ter wille .van de Benelux wordt het leven in Ne derland duurder. Brengen wij niet meer offers dan de anderen? HOEVEEL RIJKSAUTO'S In de afd. der Tweede Kamer werd bij de behandeling van de begroting o.m. gevraagd, om een opgave van het aantal rijksauto's, in gebruik bij de onderscheiden departementen en daaronder res sorterende diensten, zomede van het aantal chauffeurs, dat hier voor in 's rijks dienst is. In het bijzonder interesseerde de stellers van deze vraag het aantal auto's in gebruik bij de Rijks Automo biel Centrale. Aanval op Nederlandse patrouille. Het kamponghoofd van Besoe- loe op Sumatra werd door terro risten ontvoerd en later ver moord, aldus meldt de correspon dent van Aneta te Medan, 'die voorts bericht, dat volgens niet officieel bevestigde berichten van Indonesische zijde terroristen zijn geïnfiltreerd over de grens van Tapanoeli. Zij zouden het kam ponghoofd van Hoetabagasan zwaar hebben mishandeld. In Bo- venserdang staken zwaarbewa pende terroristen het districts kantoor van Doeriantinggoen in brand. Op 25 October kwam een Ne derlandse patrouille van de veilig heidspolitie 6 km. ten Noordoos ten van Loeboclc Aloeng in bot sing met een T.N.I.-bende. Deze bende werd na een kort vuurge vecht verdreven. Kort daarop ontving de patrouille zwaar mi trailleur- en mortiervuur uit Noordelijke richting (het gebied van de status quo-lijn). De pa trouille leed geen verliezen. In de laatste tijd zijn wederom verscheidene personen in het ge bied van Tjiami bij Tasikmalaja (West-Java) het slachtoffer van overvallen geworden. In een des- sa werd een ambtenaar van het dessabestuur vermoord. In een andere dessa verloren het kam ponghoofd en een locaal ambte naar het leven door aanvallen van benden. In Tjidjoelang werd een WET OP HET-REGENTSCHAP. Bij het begrotingsonderzoek der Tweede Kamer, vestigde men er de aandacht op, dat ingevolge art. voorzien37 der Grondwet ingeval van minderjarigheid van de troon opvolger bij de wet moet worden voorzien in het regentschap. Deze wet moet bij het leven des Ko- nings tot stand worden gebracht. Gevraagd werd, of het ontwerp van zulk een wet binnenkort kan worden tegemoet gezien. Geslaagd aan de T. H. te Delft voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur L. C. Schoewert, Vlissingen. Uit het Voorl. Verslag van de Tweede Kamer over de Rijksbe groting: Van verschillende zijden infor meerde men met grote belangstel ling naar de plannen der regering op het gebied van de industriali satie- en de middenstands poli tick. Met betrekking tot de land bouw verklaarden zeer vele leden met ongeduld te wachten op de indiening van een vestigingswet voor boeren en tuinders, welke moet dienen om het beroep te veredelen en het aantal kleine bedrijven langs de weg van het z.g. uitsterfsysteem te beperken. Met betrekking tot de woning bouw was men algemeen van oor deel, dat hieraan, en met name aan de voorziening in de algemene behoefte aan arbeiders- en mid denstandswoningen, prioriteit ge geven dient te worden. Vele leden vroegen, welk stand punt de regering inneemt ten op zichte van de actualiteit van on derwijsvernieuwing, zoals deze is geconcretiseerd in het haar aange boden rapport van de Vernieu- wingsraad voor het onderwijs. Met instemming hadden vele leden in de troonreden gelezen, aan de zorg voor de Kunst bijzon dere aandacht zal worden besteed. Gaarne zoud enzij vernemen, waarin deze zorg concreet zal be staan. Vele leden vroegen, welke maat regelen de regering denkt te ne men ten aanzien van de huns m- riens tot een aanfluiting van - Bij de landbouwer S. Nijsten te rechtsbedeling geworden recht- Borssele is een suikerbiet gedol- spraak betreffende de perszuive- ven van 8 kg. Hadji (Mohammedaans gods dienstleraar) ontvoerd en gedood. Uit de kampong Narenteng zijn twee ingezetenen ontvoerd, van wie tot dusver niets werd verno men. Het dessahoofd van Pasir- Tamiang werd vermoord. Aneta's correspondent voegt er aan toe, dat de laatste tijd tientallen ter roristen zijn gearresteerd. Onder hen bevindt zich Achmad, die be rucht is wegens de vele moorden, die hij gepleegd zou hebben. Hij verklaarde aan de politie de moor den te hebben gepleegd in op dracht van zijn „leiders". In het onderdistrict Indiliiang is na maandenlange terreur de rust thans weergekeerd. De be volking, die voor deze terreur ge- evacueerd was, is teruggekeerd, nu de veiligheid door liet Neder landse lger en de civiele politie gewaarborgd wordt. ring. Over de werkzaamheid van het belieersingsinstituut werden van verschillende zijden ernstige klachten geuit. Men had de in druk, dat dit instituut de zaken waarmee het belast is, zeer traag afwerkt. Ten aanzien van de Voorlich tingsdiensten voor het binnenland werd door verscheidene leden aangedrongen op een diep ingrij pende versobering. Een voorlich tingsdienst bij elk departement achtten zij volmaakt overbodig. Vele leden achtten de loon- en prijspolitiek een van de meest dringende plobemen van binnen lands beleid. Vele leden vroegen, welke plan nen precies bij de regering be staan omtrent de verdere vermin dering en eventuele gehele af schaffing der subsidies. Zal met de thans voorgenomen verlaging, zo vroegen zij, voorshands voldaan zijn aan de verlangens der Bene lux-partners? Gevraagd werd, of de regering niet van oordeel is, dat het huidige huurpeil in het algemeen onrechtvaardig moet worden genoemd? Tevens werd gevraagd, hoe groot de schade is van de brand in het Paleis aan het Noordeinde en uit welk artikel het herstel zal worden betaald. De tegenwoordige gang van za ken deed het sommige dezer leden betwijfelen, of de economische unie der Benelux tenslotte wel. zal kunnen worden verwezenlijkt. De onmisbare voorwaarde daar voor is de gelijkmaking der valuta en daarmede is zelfs nog geen be gin gemaakt. Dinsdag werd te 's-Heer Arendskerke in het verenigings gebouw door Bio-onderneming te Yerseke de Kroningsfilm ver toond, des middags voor de schoolkinderen en des avonds voor de ouderen. In afwachting van de vestiging van het nieuwe schoolhoofd der Herv. school te 's-IIeer Hendriks kinderen is tijdelijk benoemd de heer J. J. Bastmeijer, gepension- neerd onderwijzer te Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2