ZEEUWSCH DAGBLAD Brood, suiker, varkensvlees, boter en anthraciet worden duurder. Loontoeslag van f 1.- per week voor de meeste werknemers. Vrjjspraak voor dertien hoge Dnitse Weermachts-offieieren. Dr Beel Zondag naar Indonesië? Franse regering zal buitenlandse arbeiders uitwijzen. VERDACHTE GING HAAR GEWEZEN ECHTGENOOT TE LIJF. NIEUWS Werkelijkheidszin. Melk één cent in prijs omlaag. Zeer belangrijke salarisverhogingen voor burgemeesters. Plechtige Begrafenis van drie der slachtoffers der luchtramp van de „Nijmegen". tina overvallen door Arabieren. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DON ~»DAG 28 OCT. 1948 SPOORLIJN IN BERLIJN OPGEBROKEN. SNIPPER oagave --...g „Zeeuwsch pagoiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. JAARGANG No. 1087 Abonnementsprijs 3 90 p. kwartaal Franco per post 4. Ad verten tieprys 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAGQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.29 u., onder 17.18 u. Maan op 3.20 u., onder 16.27 u. Hoogwater op Vrijdag 29 Oct.: Vlissingen: 11.32 u. 1.83 m., u. m. Wemeldinge: "0.52 u. 1.72 m. 13.22 u. 1.55 m. ui. TToe komt dat zo, dat Ieiden- de figuren nog al eens niet voldoende met de werkelijkheid rekenen? Billijkheidshalve moet, vóór we deze vraag gaan beant woorden, opgemerkt worden, dat de desbetreffende beschul digers zich kunnen vergissen. Het is toch mogelijk, ook wel waarschijnlijk, dat „leiders" de werkelijkheid beter zien, dan de beschuldigers. Zij staan „hoger" en kunnen daardoor wel eens meer zien dan de mensen in de vlakte. Zij hebben vaak de ge legenheid om een zaak, een werkelijkheid, van verschillen de kanten te bekijken, doordat ze beter ingelicht zijn. Zo kan b.v. een regering een bepaalde beslissing nemen, die meer in overeenstemming met de reali teit- is, dan critici menen; omdat de regering meer gegevens over de werkelijkheid heeft, dan ie mand anders. aar nu dan de vraag en het antwoord, of de antwoor den. Het is mogelijk, dat iemand bevangen is door een idee en daardoor de realiteit niet goed ziet. Dat dus in zijn geest een voorstelling van de zaak waar over het gaat, zich heeft vast gehecht, die niet klopt met de werkelijkheid. Die idee belet hem, een goed zicht op de re aliteit te krijgen. Marx, de va der van het socialisme, was be vangen o.m. door de idee van een klassenstrijd, die zich steeds meer zou toespitsen tussen een kleiner wordende groep van bezitters en een groeiende groep van proletariërs. Die idee be lette hem te zien, dat de wer kelijkheid anders was. Zijn lei ding was daardoor verkeerd. Zeer ver in deze verblinding was het bij de wijsgeer Hegel gekomen. Toen iemand opmerk te, dat zijn ideeën, zijn filoso fie niet klopte met de feiten (dus met de werkelijkheid), zei hij: Des te erger voor die fei ten! Het is ook mogelijk, dat kop pigheid, eerzucht, een minder waardigheidscomplex, of een dergelijke minder fraaie karak tertrek een rol speelt. Men ziet dan wel de werkelijkheid, al thans gedeeltelijk, maar men rekent er niet mee, omdat men al te ver in een zekere richting is gegaan en nu vreest bij te rugkeer een slecht figuur te zul len slaan. Ongelijk bekennen is moeilijk werk! ebrek aan goede kennis van de werkelijkheid zal wel de meest voorkomende oorzaak van gemis aan realiteitszin zijn. Het is geen lichte zaak, de werke lijkheid te leren kennen! Neem b.v. het zich op de hoogte stel len omtrent een klas leerlingen. Er zijn geen twee van hen ge lijk; noch van aanleg, noch van REGERINGSCOMMUNIQUE OVER LONEN EN PRIJZEN. In een communiqué der Nederlandse regering, dat gisteren werd bekendgemaakt en waarin een uiteenzetting wordt gegeven over de te volgen loon- en prijspolitiek der regering, wordt medegedeeldr dat tengevolge van de vermindering der overheidssubsidies met 330 millioen gulden met ingang van 8 November a.s. de prijzen van een aantal levensmiddelen en brandstoffen zullen worden verhoogd. Daartegenover staat, dat op het loon van de grootste categorie der werknemers f 1per week bijslag zal worden gegeven. De regering deelt mede, dat een ingrijpende herziening van de gevoerde loon- en prijspolitiek niet in de bedoeling ligt en dat de gevolgen van de subsidievermindering door velen worden overschat. grenzen gehouden moeten worden. Derhalve heeft zij in overleg met de Stichting van de Arbeid be sloten te bevorderen, dat door de werkgever een compensatie in de vorm van een loonbijslag zal wor den gegeven. ,Aan de werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en wier weekloon het bedrag van f 71 niet overschrijdt, wordt een bjjslag van f 1 per week toege kend. Aan de werknemers, die de leef tijd van 23 jaar hebben bereikt en wier maandloon het bedrag van f 308 niet overschrijdt, wordt een bijslag van f 4.50 per maand toegekend. Bij deze bedragen is uitgegaan van een loongrens op een jaar basis van f 3700. Aan inwonende werknemers zal deze bijslag niet worden ver strekt. Het is de bedoeling, dat deze loonbeslagen op 1 November a.s. zullen ingaan, d.w.z. voor het eerst worden betaald over de loon- week eindigende in de eerste week van November. Over de wijze waarop deze bijslag in de prak tijk zal worden verleend, zal nader overleg tussen het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid plaats vinden. Het is de bedoeling der regering om de verhoging die aan de ar beiders in het particuliere be drijfsleven wordt gegeven, ook toe te kennen aan het overheids personeel, voorzover dit een loon of salaris heeft, dat per jaar berekend een bedrag van f 3700 niet te boven gaat. Over de vorm, waarin dit zal geschieden, is reeds het gebruikelijke overleg met de betrokken organisaties geopend. De prijzen van voor de consu ment belangrijke levensmiddelen alsmargarine, rundvlees en kaas, zullen ongewijzigd blijven. De prijs van consumptiemelk zal met één cent per liter worden verlaagd. De subsidies op suiker, zeep en kolen zullen worden afgeschaft. De subsidies op varkensvlees en boter worden verlaagd. Voorts zal het mogelijk zijn de rantsoenering van brood en sui ker op een binnenkort nader te bepalen datum op te heffen. Deze subsidiewyzigingen zullen o.a. de volgende prijsstijgingen tengevolge hebben: Brood 4 cent per brood van 800 gram; suiker ongeveer 17 cent per kilo; varkensvlees- gem. 40 cent per kilo geslacht gewicht, hetgeen overeenkomt met 53 cent per kg. vlees zonder been; boter 20 a 25 cent per pakje van 250 gram en anthraciet 60 cent per mud. Tot verhoging van de prijs van het normale brood, die aanvanke lijk niet in de bedoeling heeft ge legen, is bij nadere overweging besloten, mede omdat daardoor opheffing van de distributie van brood mogelijk zal zijn. Bij de invoering van deze maat regel is rekening gehouden met de omstandigheid, dat de aardap pelprijs op het ogenblik in verhou ding met het vorige jaar laag is. Loonbijslag voor de werknemers. De regering stelt zich op het standpunt, dat de gevolgen van de opheffing en vermindering van de subsidies binnen verantwoorde deren. Daarbij komt, dat de kin deren de ene dag bij de andere verschillen. Ook is hun houding onder de les vaak heel anders dan bij het vrije spel, of op een schoolreis. Hoe moeilijk is het karakter. Ze komen allen uit dan voor 'een onderwijzer om milieu's, waarvan er geen twee zijn klas als geheel te leren ken- precies gelijk zijn. Ze genieten' nen, en om de leerlingen apart allen een verschillende opvoe- te begrijpen; om de realiteit te ding thuis, omdat de ouders al zien dus. evenzeer verschillen als de kin- I M. H. Amerikaans Tribunaal zegt: „Agressie-oorlog leidt niet tot schuld". Een Amerikaans Tribunaal voor van de luchtvloot, di.e in 1940 oorlogsmisdaden te Neurenberg Londen bombardeerde. Gene- heeft dertien voormalige officie- raal-veldmaarschalk Georg von ren van de Duitse gewapende Kuechler, bevelhebber van het macht vrygesproken van beschul-18de Duitse leger bij de invasies digingen van samenzwering en in de lage landen en de Sowjet- het voeren van een agressie-oor- Unie. De volgende generaals: log. In de uitspraak van het Tri- Hermann Hoth, bevelhebber van bunaal wordt eraan herinnerd, dat de gemotoriseerde afdeling bij sedert het proces tegen Goering de inval in Polen en Neder- niemand schuldig is bevonden op land. Hans Reinhardt, bevelheb- grond van het voeren van een ber van de vierde pantserdivisie agressie-oorlog en verklaard,dat bij de invasie in Polen. Hans het ekleden van een hoge positie von Salmuth, stafchef. Karl Hol- in het Naziregiem niet noodzake- j lidt. Admiraal Otto Schniewind, lijk het betrokken zyn bij een sa- chef van de vlootuitrustipgs- menzwering meebracht. i dienst. De volgende luitenant- Tegen de beschuldigden zijn generaals: Karl von Roques; ook aanklachten- ingebracht op Hermann Reinecke, stafchef van grond van oorlogsmisdaden en het oppercommando; Walter misdaden tegen de menselijk heid, tegen vijandelijke oorlog voerenden, krijgsgevangenen en burgers. Men verwacht, dat vandaag het vonnis zal worden uitgespro ken tegen de 12 generaals en Naar het A.N.P. verneemt zal dr L. J. ,M. Beel zeer waarschijn- #k Zondag a.s. naar Indonesië Tertrekken, indien tenminste het ontwerp-Noodwet Indonesië mor gen door de Eerste Kamer der Staten Generaal met de vereiste tweederde meerderheid zal wor den aangenomen. Aangenomen wordt, dat hij, in dien hij als hoge vertegenwoordi ger van de Kroon naar Indonesië gestuurd zal worden, Zaterdag a.s., onmiddellijk nadat de Nood wet in het Staatsblad zal zijn ver schenen, als zodanig beëdigd wordt. I Eerst dient echter de behande ling van genoemd wetsontwerp in de Eerste Kamer afgewacht te worden. Meer kinderbijslag. Éen wijziging van de Kinderbij slagwet in het bijzonder ten bate van de grotere gezinnen krijgt een verhoogde mate van urgentie door de verlaging der subsidies en door de voorgenomen uniforme loonbij slag, welke aan die grotere ge zinnen het minst ten goede zal komen. De regering is voornemens aantal inwoners ingedeeld in 20 hiermede ten volle rekening te klassen. De minimumbedragen houden. Ook de wenselijkheid van der bezoldiging per maand stij- een regeling van de kinderbijslag gen van f 325 voor klasse 2 (aan- voor kleine zelfstandigen gaat te tal inwoners 20013000) tot sterker spreken. Op korte termijnf 1305 voor klasse 19 (aantal in- zal een wetsontwerp worden inge- woners 150.000250.000), de diend, dat ten doel heeft aan van maxima van f385 tot f1395. BEZOLDIGINGSBESLUIT 1948. In het St&atblad van 27 Octo ber is opgenomen het K.B. tot vaststelling van regelen ten aan zien van de bezoldiging van bur gemeesters. Het besluit werkt te rug tot 1 October 1947. Volgens dit besluit worden de gemeenten naar gelang van het overheidswege gepensionneerden een kinderbijslag te verlenen. Het bedrag der bezoldiging van burgemeesters van gemeen- j b ten ingedeeld in klasse 1 (1 Gebaseerd op gezin 2000 inwoners), hetwelk ten van vier nersonen h°°gste f35° Per maand be- van vier personen. draagti wordt door G s onder Indien men aanneemt, dat in koninklijke goedkeuring vastge- het huidige verbruik van een ge-steld. Het bedrag der bezoldi- zin met twee kinderen, waarvan ging van burgemeesters van ge- het gezinshoofd een inkomen ge- meenten, ingedeeld in klasse 20 niet van f 40 a f 51) per week, geen (boven 250.000 inwoners) wordt veranderingen zullen optreden, be- door de kroon, G. S. gehoord, halve in de consumptie van witte- vastgesteld. brood en boter, mag worden ver wacht, dat de betrokken posten van het huishoudboekje zich aldus zullen wijzigen: Wekelijkse uitgaven per gezin (van vier personen): brood f0.48; andere meelproducten f 0.03sui ker f 0.20; varkensvlees f 0.13; Boven en behalve de bezoldi ging genieten de burgemeesters een bijdrage in de bijzondere kosten, aan de uitoefening van hun ambt verbonden. Deze stijgt van f 30 per maand in de ge meenten ingedeeld in klasse 1 tot f 150 in de gemeenten van plantaardige oliën en vetten (excl. klasse 19. Voor de klasse 20 wordt margarine) f0.06; zeep f 0.10; het bedrag va'stgesteld door de huisbrandkolen f 0.05; gas en licht minister van Binnenlandse Zaken, f 0.10. Samen f 1.15; af melk f 0.15, de Commissaris der Koningin in totaal f 1.de provincie gehoord. Warlimont, chef van de afdeling nationale defensie; Otto Woehler opperbevelhebber van het zuide- Minister Stikker naar Indonesië. Naar het A.N.P. verneemt, zal minister Stikker zich heden per vliegtuig naar Indonesië begeven. Hy zal worden vergezeld door mr N. S. Blom, raadsadviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken men. Bezetting der mijnen wordt voltooid. Het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft medege deeld, dat 52 gearresteerde bui tenlandse arbeiders op de nomina tie staan om uitgewezen te wor den. Vreenfdelingcn blijven toe gang tot Frankrijk behouden, het zij als arbeider of als vluchteling, doch op voorwaarde, dat zij zich onthouden van activiteit, die de openbare orde in gevaar brengt. De mijnwerkersbond gaf tezelf- der tijd een communiqué uit, waarin werd verklaard: „De sta king gaat voort in alle steenkool- gebieden, die zo eensgezind en strijdlustig zijn als ooit en geen ons steenkool is uit de schachten gekomen". De bond eiste dat alle gearresteerde stakers zouden wor den vrijgelaten, dat een pesioen zou worden gegeven aan de slachtoffers en hun gezinnen, en dat berechtingen van de stakers onmiddellijk zouden worden ge staakt. De C.G.T. heeft besloten een beroep te doen op alle zeelieden, alle verschepingen van steenkool naar Frankrijk stop te zetten en heeft de spoorwegmannen ver zocht, stappen te overwegen om Wat gebeurt er na het Sowjet-veto? Bevin, Marshall en Schuman hebben gisterenavond na een bij eenkomst te Parijs, waar zij het 'Sowjet-veto over de resolutie van de Veiligheidsraad t.a.v. Berlijn bespraken, een communiqué uit gegeven, waarin wordt verklaard, dat de kwestie nog op de agenda van de Veiligheidsraad staat en dat de drie regeringen bereid zijn haar verplichtingen te blijven ver vullen en haar verantwoordelijk heden als leden van dat lichaam, de steenkool, die aan de grens op de lijnen binnenkomt, op te- houden. Het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft medege deeld, dat de Issot-mijnen, de be langrijkste in het gebied van Saint Etienne, waar botsingen zijn voor gevallen, zonder verzet zijn inge nomen. In Lotharingen is 62 procent De oorlogshandelingen van 1940 lieten het prachtige stadhuis van Zeelands hoofdstad als een bijna onherstelbare ruïne ach ter. Vier jaar na de oorlog gaat het exterieur, vooral nu het dak is aangebracht, weer enigszins op dat van vóór de oorlog lijken. De toren moet nog geheel worden gerestaureerd. Het gedeelte boven de wijzerborden zal worden verw-jderd en ge heel vernieuwd. Het stoffelijk overschot van de heren Veenendaal, Parmentier en Mac Inerny ter aarde besteld. Gistermiddag om kwart voor twee werd het stoffelijk overschot van de heren Hendrik Veenendaal, technisch directeur van de K.L.M., K. D. Parmentier, gezagvoerder, Austin F. E. Mac Inery, vertegenwoordiger van de Lockheed-Aircraftcorporation op de Rhijnhof in Oegstgeest ter aarde besteld. DUIZENDEN WAREN OP DE BEGRAAFPLAATS AANWEZIG. In het middengedeelte van het kerkhof bevonden zich de drie geopende groeven naast elkaar. Daarachter strekte zich een tapijt van de mooiste herfstbloemen uit, dat door de honderden kransen en bloemstukken gevormd was. De droeve plechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal autoriteiten en gezagsdragers. Voor de geopende groeven was een spreekgestoelte opgesteld. De groeven en het vrijgehouden mid denterrein, waarop een schat van bloemen lag, was omzoomd door van de arbeiders weer aan hetae duizenden belangstellenden, die werk gegaan. 'met hun gedachten waren bij het Nog 97 schachten in het dicht ieed, dat aan de familie der om- bezette Westelijke gedeelte van gekomenen, de K.L.M., ons land het Noordelijk mijhbekken zijn in en het buitenland was overkomen, handen der stakers. Eerst werd de kist met het stof- In Cevennes hebben de rege- felijk overschot van de heer Vee- ringsstrijdkrachten' 2 van de 10 nendaal boven de middelste groe- schachten bezet, in het dal van ve geplaatst. Onderwijl vlogen de Loire alle 25 schachten. In Provence, waar zes schachten lig gen, zijn enkele tientallen arbei ders weer aan het werk gegaan. De Sowjet-Russische autoritei ten hebben order gegeven de enige spoorlijn, die tlians nog de Sowjetsector van Berlijn met de Amerikaanse sector verbindt, op te breken en de politieposten langs de grens tussen de twee sectoren te versterken, aldus Dena (Amerikaanse zóne). Ontwafceringsplan van 'W. Zeeuws-Vlaanderen. Het Waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft aan de Nederlandse Heidemaatschappij opdracht gege ven tot het uitwerken van een plan voor de verbetering van de ontwatering van West-Zeeuws- Vlaanderen, speciaal wat betreft het gebied van dit Waterschap. Gehoopt wordt, dat dit plan in RHJ 1949 gereed kan komen. Met de dat nog steeds de ontwikkelingen uitvoering zullen wel enige mil- in de toestand aan een beschou-boenen guldens gemoeid zijn. Het wing kan onderwerpen, na te ko- betreft een oppervlakte van 30.000 h.a. een- paar vliegtuigen enige malen over de begraafplaats om uit de lucht een laatste groet aan de do den te brengen. Hierna werd de lijkkist met het stoffelijk overschot van de heer Parmentier boven de groeve ter reci ter zijde geplaatst, waarna tenslotte het stoffelijk overschot van Mr Mac Inery boven de groe ve ter linker zijde gebracht werd. Nadat de kisten met het stoffe lijk overschot der drie omgeko menen waren neergelaten, richtte zich de consul der V.S. Mr Ellis A. Bonnet, met een kort woord tot de familieleden der gestorve nen. De president-directeur der K.L. M., dr A. Plesman, sprak eerst een woord in het Engels en ver bolgens in het Nederlands. Zijn gedachten gingen uit naar de echtgenote's, de moeders en de overige familieden van de overle denen. Dat deze drie vrienden op Rhijn- hof worden begraven is een bij zondere samenloop, zo zei hij. Tel kenmale als wij tussen Den Haag en Amsterdam reizen en deze be graafplaats passeren, zullen onze gedachten bij hen zijn. Hierna sprak domine P. Fagel een kort woord. Tot de vele belangstellenden zei hij, dat ook zij de familie gehol pen hebben het leed te dragen. Wij krachtige mensen staan bq deze graven zo hulpeloos. Wan neer men zijn nietigheid ziet en hulpeloos is als een kind, is het dan niet het beste een kind te zijn? Wij moeten met onze twijfel vragen, verdriet, bitterheid en ook met de dank naar Hem gaan die boven leven en dood is, aldus dominee Fagel. Hierna werd het Onze Vader gebeden. De vele belangstellenden defi leerden vervolgens lang de graven om een laatste groet aan de over ledenen te brengen. BIJZONDER GERECHTSHOF. Elf jaar geëist tegen Margje Prins. en foto's van het koninklijk gezin. Al deze personen werden genoemd in een brief, die besch. geschreven :had aan de kringleider van de Even merkwaardig als de zaak NSB in zwolle, terwijl zij even- zelf was het incident, dat zieh gis- klaagde, Johannes Blaskowitz, veldmaarschalken en een admi- pleegde zelfmoord, toen het pro- raai. lijk leger; Rudolf Lehmann, al- 1 teren na de behandeling van de gemeen rechter-advocaat van de zaak tegen de 48-jarige Margje Wehrmacht. Een veertiende be- De beklaagden zijn: Wilhelm ces in Februari geopend werd. Prins te Koudekerke In de zitting van het Bijz. Gerechtshof te Mid delburg voordeed. Toen besch. werd weggeleid zal zy kans om tussen enige parketwachters door von Leeb, de 72-jarige generaal- IMnQMnnmnwe lil Dtsloc haar gewezen echtgenoot, die te- veldmaarschalk. Generaal-veld- 11 fldl llClHül o 111 1 uluo- gen haar had getuigd en in de ge- maarschalk Hugo Sperrle, in 1936-'37 bevelhebber van het „Condor"-legioen in Spanje en Aansluiting der V.S. bij Atlantisch Pact zeker. tuigenbank zat, aan te vliegen Besch. had voor de oorlog een pension in Koudekerke (Dishoek) waar in de oorlogsdagen vele Duit- Drie geallieerde waarnemers sers op bezoek kwamen. Zelf leef- twee Fransen en een Amerikaan de besch. in concubinaat met ze- j die zich per jeep van Nabloes kere J. Minderhoud, met wie zij Men acht het te Washington naar Jeruzalem begaven, zijn later is getrouwd, zeker, dat de V.S. zich zullen aan- Dinsdagnamiddag nabij Ramallah Eind 1941 vertrok zij naar sluiten bij een Noord-Atlantisch door zes leden van de ongeregel-Duitsland om enige tijd in Bre- verdrag voor militaire veiligheid, de Arabische strijdkrachten, die men te werken. Nadat zij ge- Behandeling van deze kwestie met geweren en handmitrailleurs trouwd was ging zij opnieuw naar door het nieuwe Congres, dat de van Brits fabrikaat waren gewa- Duitsland, nu naar Berlijn. Terug- volgende week gekozen zal wor- pend, aangevallen. De waarne- gekeerd vestigde zij zich in 1943 den, is echter noodzakelijk en kan mers, die door leden der Arabi- met haar man in Zwolle. Over de tijd in beslag nemen. De te Parijs gepubliceerde ver klaring, dat de mogendheden der West-Europese Unie besloten heb ben de V.S. om ondertekening van een dergelijk verdrag te verzoe ken, heeft toch de autoriteiten te Washington verrast, aldus Reuters correspondent. Zij gingen er van uit, dat de bekendmaking zou wor den uitgesteld tot na de presi dentsverkiezing van Dinsdag, hoe- sche militaire poltie werden ver- UW. die zij in Zwolle had door- gezeld, werden van hun persoon-gebracht was een groot aantal lijke bezittingen en van een som beschuldigingen ingebracht. van 350 dollar beroofd. Zij wer den verplicht hun jeep achter te laten en zich te voet naar Ramal lah-te begeven, waar zij een klacht indienden bij de Arabische autoriteiten. De Arabische com mandant van de stad heeft onmid dellijk patrouilles uitgezonden. De In de eerste plaats verried zij eens bij de gemeentepolitie een aanklacht had ingediend. HAAK MAN VERRADEN. Haar eigen man, die ook niet zuiver op de graat bleek te zijn, was tijdens het verblijf in Zwolle met een andere vrouw gaan le ven. Hierdoor was een haat ont staan, waarbij de vrouw zich te buiten ging. Zij deelde de politie mede, dat haar man was ondergedoken om zich aan krijgsgevangenschap te onttrekken. Dit had tengevolge, dat Minderhoud voor een jaar door de bezetters werd opgeborgen. De vrouw bleek niet te willen weten, dat zij nu van Minderhoud gescheiden was, tenminste ze ont kende zulks op de vraag van de president. Welke waarde aan de verklaringen van besch. moest worden toegekend bleek uit het boekje, dat de ambtenaar der P note afkomstig waren. Daar deze grotendeels ongegrond bleken, werd hij voorwaardelijk buiten vervolging gesteld. Spr. stelde vast dat de beschuldigingen over en weer een gevolg waren van een onmenselijke haat tussen man en vrouw. Het ergste vond jhr Ver- spyck het aangeven van het ver spreiden der illegale blaadjes, te meer daar besch. hier met men senlevens heeft gespeeld. Echter, zo ging spr. verder, Minderhoud gaat by dit alles ook niet vrijuit, terwyl besch. zich heeft verheugd over zyn inhech tenisneming. Hier werd de proc.- fiseaal onderbroken door de uit roep van besch. „Dat heb ik en dat zal ik steeds". Spr. zei verder, dat beiden pro beren ejkaar zoveel mogelijk zwart te maken. „Alle andere getuigen", zo besloot spr. „zijn het erover eens, dat besch. zich schandelijk heeft gedragen". De eis luidde 11 jaar met af trek en ontzetting uit de rechten voor het leven'. De verdediger, mr Kurtz verwonderde zich erover, Koning Winter heeft te Londen al vroeg zijn intrede gedaan. Gis terenmorgen hing er een ijzige mist en verschillende wegen wa ren met ijs overdekt. De treinen hadden vertraging door bevroren wissels. Koningin Alexandrine, de moeder van de Deense koning, heeft in Londen haar enkel ver stuikt. Niet door de gladheid van de weg, maar bij het traplopen in Marlborough House, het pa'leis. Prof. Piccards eerste proefduik inbetaling, ondiep water is met succes ver-1 lopen. Amerika heeft 14.500 marinevliegtuigen. Er is een vlieg- dekschip van 65.000 ton op stapel gezet, dat 33 knopen kan lopen en een startbaan van meer dan 300 meter lengte zal hebben. Meer dan 100 opstandelingen zijn ge dood bij een gevecht met de rege ringstroepen tussen Rangoon en Mandalay in Birma. 8 personen zijn te Barcelona ter dood ver oordeeld, beschuldigd van activi teit tegen de staat. Ook in Chi li zijn de communisten thans be gonnen met een beweging, die stakingen etc. zal uitlokken. Joegoslavisch afgevaar digde beschuldigt Griekse regering. De politieke commissie van de V.N. is gisterenmorgen begonnen met de besprekingen van een re solutie, waarin verklaard wordt, dat de 'drie Noordelijke naburen van Griekenland de vrede in de Balkan bedreigden. De Joegoslavische vertegen woordiger, dr Bebler, hield een rede van twee uur. Hij verklaarde dat door de regering onderdruk king wordt toegepast en door het buitenland wordt geïntervenieerd in zodanige mate, dat het Griek se volk geen andere keus heeft dan de wapenen op te nemen. Minder Duitse fabrieken ontmanteld? Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelt me de, dat de drie Westelijke bezet- tingsmogendheden een overeen komst hebben bereikt betreffen de de Duitse fabrieken, die als herstelbetaling zijn aangewezen. Nagegaan zal worden, in hoe verre sommige fabrieken beter de behoeften van het Europese her stel kunnen dienen, indien zij in Duitsland worden gelaten dan in dien zij worden weggevoerd en el ders weer opgebouwd. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat het compromis, dat onlangs door Hoff man te Londen en Parijs werd be reikt betekent, dat in West-Duits- land voorlopig geen ontmanteling zal beginnen in 115 fabrieken, die bestemd waren voor de herstel- Aanrijding tussen motor rijders te Nieuwland. Dinsdagmorgen Omstreeks half elf heeft op de Rijksweg te Nw.- en St. Joosland een aanrijding 1 ussen twee motorrijders plaats gehad. Eén der motorrijders die zijn motor links van de weg gepar keerd had, stak bij het wegrijden in de richting Sloedam plotseling naar rechts over en werd daarbij aangereden door een achterop komend motorrijwiel. De beide R.A., die haar had verhoord, overdat deze vrouw in een dergelijke haar opendeed. Elke keer, ais zij werd verhoord, luidden haar ver klaringen anders. Eén en ander twee Zwolse families die naar de ontlokte aan de president de op- Engelse zender luisterden en eenmerking, dat besch. zeer geraffi- radiotoestel verborgen hielden. Als boekhoudster had besch. ge werkt op het kantoor van de Prov. Voedselcommissaris in Zwolle. Ook daar had zij zich misdragen. Ver schillende employé's van dit bu- - jeep kon worden teruggevonden wel zowel Truman als Dewey voor doch de aanvallers waren ver- read hielden zich bezig met het dit verdrag zyn. dwenen. verspreiden van illegale blaadjes neerd en onbetrouwbaar was. REQUISITOIR. De procureur-fiscaal deelde in zijn requisitoir mede, dat get. Min derhoud destijds was geïnterneerd wegens besehuldigingen, die voor 95 pet. van zijn gewezen echtge- maakt. psychische toestand berecht kon worden en drong aan op het uit brengen van een rapport door een psychiater. Het Hof ging hiermee in de uitspraak accoord en hield de zaak zo lang aan. By het weggaan riep besch. „Het is allemaal de schuld van Minderhoud". Zy zag kans haar gewezen echtgenoot aan te vlie gen, waaraan door de parketwacht bijtijds een einde kon worden ge- staKingen etc. zaï ™«i. otorrijders raakten de macht Een treinongeval te Missigit (Ja- over hun stuur kwijt en werden tegen de grond gesmakt. De heer va) heeft een Indonesische trem- mer het leven gekost. Op 82- jarige leeftijd is te Zeist overle den de bekende econoom prof. dr C. A. Verrijn Stuart. De heer W. Strijbis, tweede voorzitter van het C.N.V., heeft om gezondheids redenen verzocht hem vervroegd pensioen te verlenen. -» Koningin Juliana heeft zich bereid ver klaard beschermvrouwe te wor den van de Federatie Ned. Bond tot Kinderbescherming. Prins Bernhard bezocht gisteren de vliegbases Woensdrecht en Gilze- Rijen. Min. Lieftinck installeer de gisteren de commissie, die de D. uit Middelburg was er het erg ste aan toe en werd met een ge broken sleutelbeen naar Middel burg vervoerd, terwijl de heer K. uit Vlissingen met de schrik vrij kwam. Dr v. d. Moer uit Arne- muiden was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. De motorrijwielen liepen weinig schade op. De politie stelt een on derzoek in. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Koude ochtend. In de vereenvoudiging der belastingwet- middag toenemende bewolking geving zal bestuderen. •- Fred Roeske, de bekende koordirigent, werd gisteren t.g.v. zijn 80e ver met later in de namiddag in het Zuiden van het land enige lichte regen. Geleidelijk toenemende jaardag gehuldigd te A'dam. wind uit Oostelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1