STRIJD Inpa's huwelijk. Militaire situatie op Java en Sumatra wordt steeds slechter. Gemeente zal de wederopbouwwerkzaamheden overnemen achter de schermen „Vier-zeven" uitgeschakeld-Agent 311 moet de opdracht redden. De christelijke beambten in de Metaal- industrie bespreken bun positie. Proces Krawchenko weer uitgesteld. V^eAAxifiAaeide aaAde, te ïHadlaeti Verordening vermakelijkheidsbelasting GasprUs met één cent omhoog. £le c^dbienktt- Kassier van Robaver Woensdag 27 October 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Pierre Gaument sprak vloeiend Frans, zonder accent, bezat een huisje in Chalon sur Marne en leefde samen met een kwikzilverïge, kleine vrouw, die er geen flauw idee van had, dat Pierre op zijn reizen als vertegenwoordiger van een grote Parijse confectie- firma zo af en toe in contact kwam met zekere lieden die hem slechts kenden als „vier-zeven". liet gebeurde op een regenachtige avond, dat deze Pierre Gau ment, laat en moe teruggekeerd van een motorrit, zich in zjjn kamer opsloot. Hij ging aan een klein schrijfbureau zitten en begon gehaast enige reeksen getallen op papier te zetten. Een half uur later hoorde Mme. Villert een hevig lawaai, juist alsof er een deur werd* dichtgeslagen. Ze verliet de keuken en had juist de gang bereikt toen er aanhoudend werd gebeld. Twee man nen, die er ernstig uitzagen, drongen de verbaasde vrouw voorbij: „Recherche!Waar is de kamer van mijnheer Gaument?" r im. J.„a net van spionnen der OLAF op Een kogelgat in de ril tiCt spoor te komen, de politiek- Geschrokken wees de vrouwwetenschappjpke ondermijning naar de gesloten deur. De beidedoor de agenten van de OLAF manen wierpen er zich met hunbloot te leggen, de OLAF-mensen volle "ewicht op, braken haar zelfs zo mogelijk en zo nodig met open en terwijl de ene Mme. Vil- geweld huil verdere activiteit te lert tegenhield betrad de andere beletten, de wapensmokkel de kop de kamer. Na korte tijd keerde te drukken en de agenten tot hij terug met een paar papieren lle terugtocht te dwingen, in de hand, en hij wenkte zijn be- Vier-zeven had, zoals mij later geleider. mondeling werd gerapporteerd, „Uw huurder heeft zich dood- relaties van de OLAF met zekere geschoten", verklaarde hij bij het vakverenigingen ontdekt en was weggaan. „Raakt U niets aan;n het bezit gekomen van docu- wij komen dadelijk terug!" De zogenaamde rechercheurs waren direct daarna verdwenen. Pierre Gaument lag half over het menten, die voor een sedert lang voorbereide diplomatieke stap DEEL I schrijfbureau. Een rond gaatje in de ruit maakte duidelijk uit wel- ke richting het dodelijke schot 11 van de sluipmoordenaar gevallen was. Mme. Villert waarschuwde de politie en deze alarmeerde na een grondige bezichtiging van de j plaats des onhbils op grond van Ai,,,,,, .,iimiiiimiiniiitiiiutiitiiiiittitHfiiiiriiiimiiiimiiitiiiii'7" bepaalde gevonden papieren de „Sureté". WIE, WATWAAROM? Dit eerste artikel van „Strijd achter de Schermen" brengt ons in contact met de mysterieuze sfeer van de Geheime Dienst, zoals de anonieme schrijver die zo raak weet te typeren; wij maken er even kennis met Pierre Gaument en later met agent 311, de man wiens manoeuvres wij met stijgen de spanning zullen volgen; U zult voor het eerst lezen over de „Operatie Westen wind", welk codewoord nog tal van keren zal opduiken in het vervolg van dit ver haal. Velen zullen uragen: „Wie, wat, waarom?" Voor die nieuwsgierigen dit ad vies: Leest en herleest deze regels, en vergeet niet ertus sen te lezen ,Operatie Westen wind" van mijn regering van zeer groot belang waren. Deze documenten In diezelfde nacht telefoneerde nu waren verloren gegaan; fnijn een journalist van een buiten- j voorganger had zijn onvoorzich- lands dagblad met zijn redactie r tigheid met het leven betaald, en en liet aan zijn onschuldige be- aan mij werd nu overgelaten te lichtje een motto voorafgaan, redden wat er nog te redden viel, stander een gevoelige slag terug te geven. De omstandigheid, dat door een der onzen een koerier der OLAF aan de Belgisch-Fran se grens gepakt was, wees mij het doel van mijn nu volgende activi teit, waarbij ik allereerst je rol van de uitgeschakelde koerier moest overnemen en zo het con tact met de tegenstander weer tot stand brengen, en ten tweede de afgeknapte draad met betrek king tot „actie-opdracht 47" weer moest vastknopen. In het nu volgende gedeelte van mijn rapport zal ik niet meer di rect op het toneel verschijnen, maar zal ik onder het pseudoniem „311" de gebeurtenissen verder schilderen. Ik leg er nogmaals de nadruk op, dat plaatsen en perso nennamen veranderd werden, en dat mijn mededelingen geen be trekking hebben op een bepaalde Geheime Dienst of een bepaalde grote mogendheid, maar enkel en alleen een symptomatisch karak- de tegen- ter hebben. waardoor het bericht aan iemand met andere woorden anders werd doorgegeven. In die- grens; een van hen had geen tijd meer gehad de bloedvlekken uit zijn zakdoek te verwijderen Een brief werd gebracht En in deze nacht, of liever in C.N.V. aangesloten organisaties de vroege morgen, klopte een jon- de Christelijke beambten in de ge man aan de deur van hotelka- Metaalindustrie in congres bijeen mer 27, waar een zekere B., die ter bespreking van hun positie, in het kleine hotel aan de Champs i>it congres werd geleid door Elysees in Parijs Seen onbeken j-^ heer H. J. Vermeulen, voor- was, pas de avond tevoren zijn zmer van jvfed. Ver. van intrek had genomen. De slaperig Kantoor- en Handelsfce- kamerhuurder opende, herkende 1 de bezoeker en nam zwijgend een (Van onze correspondent.) Zaterdag j.l. waren in Rotter- wordt bij de Federatie van dam onder leiding van de hoofd- Werkgeversvakverenigingen in besturen der respectieve bij liet de Metaalnijverheid er op aan gedrongen, haar medewerking te verlenen ter verbetering der salarisregeling en de invoering van een behoorlijke functie bepaling, terwijl haar tevens werd gevraagd, dat zij de be lemmeringen uit de weg zou ruimen, welke thans nog be staan tegen het afsluiten ener Hij moet meer waarborg storten. Het onderzoek inzake de schriftelijke aanklacht, die Vic tor Krawchenko, schrijver van de anti-Sowiet-Russische auto- biographie: „ïk verkoos de vrij heid" tegen het Franse week blad „Les Lettres Francaises" heeft ingediend, is wederom uit gesteld, ditmaal voor twee we ken, in verband met het vast stellen der procedure en de schatting van de waarborgsom, die Krawchenko moet storten voor getuigenonkosten. Uit de Sowj et-Unie worden elf getui gen ontboden, uit de V. S. drie. Volgens Nordmann, advocaat van het blad, is de som van 2.6 millioen francs, waar de on kosten voor de getuigen oor spronkelijk op geschat zijn, sinds de devaluatie van de Franc te klein. Hij eist, dat Krawchenko thans 3.6 millioen francs waar borg zal storten. Truman werd uitgeregeld. President Truman, die Maan dagavond het woord voerde op een bijeenkomst van de demo cratische partij te Chicago, en wiens rede door de radio werd uitgezonden, werd door de „Co lumbia Broadcasting System" en de „Mutual Broadcasting Com pany" uitgeregeld nadat hij een half uur had gesproken. Door de omroepmaatschappijen werd verklaard, dat het demo cratisch nationaal comité een half uur zendtijd gekocht had en dat de uitzending werd afge broken toen het half uur was verstreken, ofschoon de presi dent nog aan het voord was. IJdel oudje. De vrouw O. E. Nielsen te Auckland in Nieuw Zeeland, die op haar 102-de verjaardag bezoek kreeg van verslaggevers, excuseerde zieh bij haar ver schijnen met de mededeling: „ik was juist aan het krullen zetten. Wanneer je eenmaal be gonnen bent ijdel'te zijn, moet je het volhouden". dienden. Deze gaf in zijn ope ningswoord „Terugzien en Voor- i f-fH&dW vUiU XC1 UkhlCll Lil V vUi enveloppe in ontvangst. Wee - uitzien", naast een kort histo- leen, opende hij het couver jicch overzicht, uiling aan het- nam er een met de schrij ma i geen het congres later als zijn geschreven briefje uit: overtuiging uitsprak, n.l., dat de Aan 311. Parijs. verhouding tussen werkgevers Operatie Westenwind. en werknemers alleen bevredi- gend kan worden geregeld als Vier-zeven t - men zich 0ok hierbij leiden laat belangrijke mededelingen door noQr h Licht yan Goas Woord OLAF uitgeschakeld; 311 neemt y j spraKen de heren dadelijk volgens plan actie-op- Q Hoven, secr. van de Ned. dracht 47 over; verdere tnhch- yer yan ch;. Technici en G j. tingen mondeling. j y^ secr. Van dé Ned. Chr. Die -zekere B" om het maar Werkmeestersbond resp. over ineens te zeggen was ik. Op 3 i „Salariëring en werkclassifica- Februari 1946 werd ik ter onder- tie" en „De collectieve arbeids- steuning van „Vier-zeven" naar overeenkomst". Deze sprekers Frankrijk gezonden. Nadat mijn gaven meer in de brede weer, chef, die mij overigens persoonlijk onbekend was, werd vermoord, kwam de gehele verantwoordelijk heid voor de uitvoering van een bepaald gedeelte van de opdracht „Operatie Westenwind" op mij te rusten. En ik wist dat tegelijker tijd voor mij zelf reeds een plaats vervanger onderweg was, die mij moest ondersteunen, misschien controleren, mogelijk zelfs ver vangen, alsik onvoorzichtig zou zijn. De „Operatie Westen wind" was mij slechté in grote trekken duidelijk gemaakt. Na een reeks voorvallen in Oosten rijk, waarbij de agenten van OLAF inbreuk hadden gemaakt op verschillende ongeschreven wetten een soort eerlijkheid welke zelfs voor de wederzijdse vertegenwoordigers van de Ge heime Dienst gold betekende „Westenwind" een meedogenloze uitdaging aan het adres van de OLAF. Het ging er om het gecompli- Staat van beleg in de Peloponnesus. Koning Paul van Griekenland heeft de afkondiging van de staat van beleg in Peloponnesus goedgekeurd. Door het Bijzondere Gerechts hof te Den Haag werd gistermor gen de predikant-journalist H. H, van Hylckema Vlieg uit Den Haag veroordeeld tot een gevangenis- collectieve arbeidsovereenkomst, straf van 6 jaar met aftrek. hetgeen het Congres als zijn oordeel uitte, n.l. dat ondanks de correctie, welke in de salaris- regeling door de verhoging van het persoonlijk-minimum met 5 pet., met ingang van 1 Sep tember 1948 is aangebracht verdere verbetering van deze regeling op korte termijn drin- Pens cn Nederlandse militairen gend noodzakelijk is; dat tege- Rebben veel propagandamateriaal lykertijd invoering en toepas-1 aangetroffen. De commu- sing van een behoorlijke func-mstische invloed kwam, aldus de GENERAAL SPOOR: Republikeinse infiltranten zaaien onrust op West-Java. De militaire situatie op Java en Sumatra wordt steeds slechter. In de weelt van 12 tot 19 October vond een record aantal incidenten met republikeinse infiltranten plaats. Op niet militaire doelen von den 158 aanvallen plaats, terwijl 48 Indonesische funetionnarissen vermoord werden. Aldus, zo meldt Reuter uit Ba tavia, heeft de Luit.-Generaal S. H. Spoor verklaard. Generaal Spoor schatte, dat onge veer 11.000 van de 20.000 republi keinen, die uit West-Java geëva cueerd waren, in dit gebied zijn teruggekeerd. Velen hadden automatische wa- tiebepaling (herclassificatie), Generaal, niet van de groep-Moe- vakorganisaties bereids voor-,50, doch van de republiek en was stellen zijn ingediend, evenzeer met slechts een gevaar, doch een noodzakelijk is; dat het afslui-werkelijke bedreiging, ten van een collectieve arbeids- Het doel van de infiltranten is ste voorwaarden is voor commu nistische invloed, aldus besloot de Generaal. Collectieve dollai- toewijzingen voor Benelux. overeenkomst voor het beamb- tenpersoneel in deze bedrijfstak voornamelijk is afgestuit op de weigering der werkgevers om ten aanzien van de betaling van het overwerk een billijke rege ling in deze overeenkomst op te nemen. Op deze inleidingen volgde een geanimeerde discussie. In het doden van Nederlanders en zgn. „Indonesische collaborateurs" van Nederland, voorts het verhin deren van de productie en verwekken van zoveel mogelijk onrust onder de bevolking, zo zei- de hij. Indien de ondernemingen ge sloten worden, zou de algemene economische toestand slechter eeerde, veelzijdig ingewikkelde de meergenoemde uitspraak worden, hetgeen een van de eer- Het is de bedoeling van de E.C.A. in de toekomst de lan den van de Benelux als een eco nomisch geheel te beschouwen De dollartoewijzingen zullen in het vervolg collectief worden verstrekt en niet meer aan de drie landen afzonderlijk. Voor 1949 zullen nog afzonderlijke toewijzingen moeten worden 'erstrekt, daar het te betwijfe- het len valt of de Benelux voor de vastgestelde datum, namelijk 15 November a.s., het hiervoor be nodigde werkprogramma aan het bureau van de organisatie voor Europese economische sa menwerking te Paiijs Zal kun nen voorleggen. Feuilleton. door C. M. VAN DEN BEKG- AKKERMAN. 19) o— Totdat het rumoer in naar binnenste eindelijk zweeg. De eerste huwelijkscrisis was uitge woed, de liefde won het. Ze had hem al vergeven, vóór ze zich 't goed bewust was. Ergens moest ook zij een fout gemaakt hebben, dat was vast. Ze bad een gebed waarin ze haar zorgen uitzei.„We heb ben elkaar vanmiddag niet be grepen o God, maar Gij hebt ons toch samen gebracht, dat was Uw wil, wilt Gij ons dan leren Uw weg te verstaan. Laat Joost z'n geloof niet verliezen, maar het weervinden, juist in z"n grote verdriet Ze had behoefte om met iemand te praten. Zo gauw mo- gelijk maakte zij zich gereed om r.aar moeder te gaan. Ze vond) haar thuis, als steeds druk aan j de strijk. De oude vrouw schrok; riet weinig op van Ingena's mededeling. Ze keek haar Schoondochter onderzoekend aan. „Heb je geschreid?" ,,'n Beetje, niet omdat Joost werkloos wordt noor! Maar hij I deed zo vreemd, zo nors, ik had 1 hem zo nog nooit meegemaakt." i ,,Je moet hem kennen, als hij zo doet, heeft hij 'tzelf erg moeilijk, laat hem dan maar. uitbuien, hij draait vanzelf wel bij. Je moet nu in de eerste plaats om jezelf en het kindje denken. Joost is een bekwaam vakman, 't zou me verwonderen als hij niet gauw werk kreeg." Hè jcT, van die kant had In- gena het nog niet bekeken. Na tuurlijk ging Joost werk zoeken, dat sprak vanzelf. Ze Babbelde lustig haar verdriet weg. Wat was ze nog een dom onerva ren vrouwtje. Als ze niets ge zegd had tegen Joost, zou 't vast zo'n vaart niet gelopen heb ben. Nu ze er nog eens aan te rug dacht, leek het hagr net een toneelstuk. Ze had zich echt aangesteld vond ze Ze bleef lang bij moeder, ijverig breiend aan een luier- broekje. 'tLeek wel of 't van middag nog klaar moest. Moeder lette nauwkeurig op haar. 't Deed haar goed, dat ze zich weer zo spoedig herstelde. Ze wist hoe haar zoon was en begreep ook zonder erbij tegen woordig geweest te zijn, hoe hij vanmiddag er moest hebben uit gezien. Ingena zou vast wel le ren hoe ze met hem om moest gaan, ze was zo gevoelig, ook nu klaagde ze niet. En Joost, die onhandige knorrige lobbes, was toch ook de kwaaiste niet, jammer dat hij zo gauw ge prikkeld was, ze had er zelf ook vaak moeite mee gehad. Soms. in drift, hadden haar handen gejeukt, zou ze hem graag om z'n oren hebben gegeven wan neer hij onredelijk was. Maar altijd had 't verstand het bij haar gewonnen, wist zij zich zwijgend te beheersen. Dat zou ook Ingena leren, daar twijfel de ze niet aan. Wat kon er in korte tijd toch veel veranderen. Ze was blij haar eigen stand punt te hebben gevolgd: 'n eigen huis en 'n eigen inkomen was toch het allerbeste, nietwaar? Al moest ze er dan ook hard voor ploeteren, ze was niemand tot zorg en last. Ze begreep in tuïtief Mina's geldzorgen, ach ja, een moeder ziet veel, ziet meer dan de kinderen denken, 'n Onbelegde boterham, 'n paar afgesleten schoentjes, die schreeuwen om vernieuwing, een al te vaak opgelapt broekje; zulke dingen zijn stille getui gen. Om nog maar niet te spre ken van het vloerkleed, dat no dig door een nieuw vervangen moest worden. Moortjepoes stoorde haar ge dachtegang. Ze liep spinnend langs haar benen, bedelend om wat melk. Ze gaf 't op 't scho teltje, merkte toen pas op dat ook Ingena 'n tijd lang zwij gend voor zich had gezien. Vreemd was ze toch zo nu en dan, ze moest wel een sterk innerlijk leven hebben om zo stil en verzonken te kunnen tu-| ren, de nabijheid van anderen vergetend. I Moeder plaagde haar een beetje. Ingena lachte, in haar ogen lichtte een warme innige glans, daar sprak verlangen uit. Verlangen naar de man, die ze toch boven alles iief had en die ze begrijpen wilde, hoe hij zich ook voordeed. Ze stond bijtijds op, als Joost van de fabriek' thuiskwam, moest hij haar vin den, anders dan vanmiddag, voorbereid om te dragen én te helpen dragenRijper maak ten de zorgen een mens, rijper en wijzer; ze had het gevoel of ze plotseling veel ouder gewor den was Maar de ontmoeting met hem viel toch niet mee. Joost merkte haar veranderde houding niet op. Hij zag niet de hunkering in haar ogen, die vroeg om een vriendelijk woord; noch de vrouw die z'n vertrouwen be geerde, die wenste dat hij met haar sprak, niet uit plicht, maar uit behoefte des harten. Hij rcheen haar geheel „te negeren, zat somber in het licht van de lamp te staren. Het werd Ingena vreemd te moede, tegen zulk een alles overwegende kilheid was ze niet opgewassen. Ze vroeg zich ang stig af, of 't ooit weer goed zou worden. Kon een goed huwelijk dan om zulke dingen kapot gaan, begon zo de verwijdering tussen man en vrouw? Ze had toch niet alleen van Joost ge houden omdat hij werkte en goed verdiende, dat moest hij toch begrijpen. Werkloosheid was erg, het meest voor de man zelf, ja, maar dat kon 'n leven toch niet voor goed ontwrich ten? Hij zou veranderen, als hij eerst maar over de schok heen was, aan de gedachte hoe naar óok begon te wennen. (Wordt vervolgd.) Bij hun terugtocht uit de plaatsen, die zij aan de republikeinse strijdkrachten moesten overgeven, lieten de communistische opstandelingen een chaos achter en vernielden zij wat zij kon den. Zo zag het station van Madioen er uit, nadat Moeso de stad ontvlucht was. Mensenrechten. In het door de sociale com missie van de V.N. goedgekeur de artikel 4 van de internatio nale verklaring inzake de rech ten van de menszijn o.a. de vol gende bepalingen opgenomen: „1. Niemand zal slaaf zijn of in slavernij gehouden wor den. 2. Niemand zal aan marte lingen onderworpen worden nog aan wredeonmenselijke of vernederende straffen of be handelingen. 3. De slavernij en de slaven handel zijn in alle vormen ver boden. Deze schoonklinkende punten werden nu eens met algemene stemmen aangenomen. En het allermooiste was nog dat Rus- land een amendement voorstel- de, dat iedere openlijke of ver borgen inbreuk op dit principe door de wet zou worden ge straft. Dit amendement werd ver worpen, omdat men het over bodig achtte. Of misschien ook, omdat men overtuigd is, dat het bepaalde toch niets anders is dan een dode letter? Gemeenteraad Middelburg In de raadsvergadering van Maandagmiddag waren m.k.a. mevr. de Vliegerde Vlieger en de heer Luijendijk. Tot leden van het bestuur der Stichting „Goed Wonen" werden benoemde de heren A. Flipse en I. van Loo. Aan mej. P. A. Janse werd ont slag verleend als onderwijzeres aan de openb. school voor v.g.l.o. en aan de heer F. E. Hendriks als amanuensis-concierge van het gymnasium. Aan diverse schoolbesturen zal medewerking worden verleend tot het aanschaffen van enige school- meubelen, het vernieuwen van centrale verwarming en het in voeren van een nieuwe onderwijs methode. BEGROTINGSWIJZIGING. Bij de behandeling der 10e be grotingswijziging '48 sprak de heer A. J. Schot (S.G.) zijn te leurstelling erover uit, dat Ged. Staten een fout van f 3000.uit de begroting moesten halen. Er zijn in de begroting al meer fou ten gemaakt en dit mag niet voor komen. Weth. J. W. Kögeler be loofde, dat maatregelen getroffen zullen worden om dit in de toe komst te voorkomen. Dhr H. J. Flierman (Arb.) was van mening, dat de fouten ten dele gevolg zijn van het feit, 'dat de eerste afde ling der secretarie te matig is be zet. De begrotingswijziging werd aanvaard. Vastgesteld werd de rekening 1947 van de Burgerlijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Besloten werd tot verdeling der gemeente in drie kieskringen. adres van het Streekbureau, in het bijzonder voor ir. Gerber, die zeer veel in het belang van Wal cheren en Middelburg heeft ge daan. Ir. de Vink was van mening, dat het nieuwe bureau der ge meente zich niet blind zal mogen een korte omschrijving van leven en betekenis van de vernoemde persoon te geven De heer A. J. Schot (S.G.) achtte het onjuist, dat adressen etc., die B. en W. aan hogere autoriteiten richten, eerst ter pu blicatie aan de pers en pas daar na aan de raadsleden worden ver strekt. Mr P. v. Empel (C.H.) ging hierop nog nader in en ver staren op de eigen moeilijkheden,klaarde, dat het hem bevreemd i tj.. (iat. het adres over de oor maar het geheel moet zien. Hij drong aan op een zeer nauw con tact met Den Haag. Er moet bovendien een duide lijke organisatie zijn; de mensen mogen niet van het kastje naar de muur worden gestuurd. De supervisie van de directeur van gemeentewerken achtte spr. zeer juist. De heer J. S. Hoek (A.R.) vroeg zich af, welke voordelen "de ge troffenen door deze verandering krijgen. Als het slechts een per- soneelsverdndering is, zullen er vooral in de eerste tijd grote na delen aan verbonden zijn. Hij was van mening, dat B. en W. invloed dienen te bezitten op de vaststel ling der schadegevallen, het tem po van wederopbouw enz. De burgemeester antwoordde, dat het van Den Haag zal afhan gen, hoeveel armslag de gemeen te krijgt. Middelburg heeft nu reeds goedkeuringsbevoegdheid tot f 10.000.—Dit wordt waar schijnlijk opgevoerd tot f 50.000. en de mogelijkheid bestaat, dat in bepaalde gevallen nog hoger kan worden gegaan. Weth. v. 't Westende was ervan overtuigd, dat als gevolg van deze overname het wederopbouwtempo zal worden opgevoerd. De vast stelling der schadevergoeding komt niet aan de gemeente. Hier voor is een speciale ambtenaar bij de Prov. Dienst voor de Weder opbouw werkzaam, met wie ech ter een zeer nauw contact zal be AANVULLEND CREDIET staan. WONINGEN LAGEWEG. De heer I. van Loo (Arb.) was Een aanvullend crediet van l bevreesd dat de plaats van het f1300.- werd* toegestaan voor 5LeUWL?U^bouw herstel en electrificatie der 16 gemeentelijke woningwetwonin gen aan de Lageweg. De heer M. Wattel (A.R.) vroeg, of het de be doeling is deze woningen, die geen aaneengesloten geheel vormen, te verkopen, hetgeen hij wilde ani meren. Spr. is de tel van het aan tal voorstellen tot credietver- strekking voor deze woningen kwijt geraakt! OPENSTELLING GRAANBEURS. Bij het voorstel tot wijziging der verordening op het markt wezen, n.l. het openstellen van de Graanbeurs van één uur tot half drie, wees de heer Wattel erop, dat het verzoek hiertoe slechts van één zijde is gekomen, nl. van die der graanhandelaren. De land bouwers willen liever openstelling in de morgenuren. B. en W. hadden zich ook met de landbouworganisaties in ver binding moeten stellen. De burge meester was over deze opmerking enigszins verwonderd. B. en W. meenden met dit besluit juist een goede service te verlenen. De heer L. J. Breel (Arb.) wilde de zaak nog aanhouden, doch hij kreeg geen bijval. Met de stem van de heer Wattel tegen werd het voor stel aangenomen. DE GASPRIJZEN. B. en W. stelden voor de gas- prijzen met 1 cent per m® te ver hogen. De heer Wattel verzocht B. en W. ervoor te waken, dat geen te groot kwantum Marshall- kolen wordt toegewezen, daar deze f 18 per ton duurder zijn dan andere kolen Weth. L. J. v. 't Westende deel de mede, dat door de verhoging het tekort van het gasbedrijf ze ker niet geheel zal worden weg. logsschadevergoeding eerst maar in één krant was verschenen en bovendien nog onjuist. De burge meester deelde mede, dat deze publicatie gevolg was van een misverstand en dat maatregelen getroffen waren iets dergelijks in de toekomst te voorkomen. Met het verzoek van de heer Schot zal rekening worden gehouden. Nog verzocht de heer Schol de politie erop te doen letten, dat vrachtauto's met puin niet te vol worden geladen en niet te hard rijden. De heer M. Wattel (A.R.) had drie vragen. De eerste was, of het verkeersobstakel hoek Neder- straatRotterdamse kade niet 'kan verdwijnen door opvulling van de hoek, waar vroeger een huis stond, dat in Mei '40 is ver dwenen en niet zal worden her bouwd. Op zijn tweede vraag naar beschikbaarstelling van z.g. „droogstookkolen" in bepaalde gevallen werd geantwoord, dat deze kans zeer gering is. In de derde plaats verzocht hij B. en W. contact op te nemen met een in genieur van het dep. van land bouw over het bereiden van com post, waarnaar grote vraag is en waaraan de gemeente kan verdie nen. Weth. v. 't Westende deelde mede, dat een in samenwerking met de Z.L.M. genomen proef geen bevredigende resultaten oplever de. De kostprijs bleek te hoog te liggen. De heer J. S. Hoek (A.R.) in formeerde, of B. en W. reeds re acties hadden ontvangen op hun adres omtrent de schadevergoe ding. Dit bleek niet het geval te zijn. Bij' de behandeling van het wetsvoorstel over deze materie zal aan het adres zeker aandacht worden geschonken. Op zijn verzoek zal voorts on derzocht worden, of maatregelen getroffen kunnen worden tegen eigenaars van verwoeste panden, die in de vroegere voortuinen het onkruid welig laten tieren. De heer L. J. Breel (Arb) vroeg, of de L. Delft voor de zaak van de fa. de Jager niet kan worden verbreed. Hier worden vaak trai lers gelost en dan is er niet vol doende plaats voor het verkeer. De heer B. A. Hesselink (V.V. D.) tenslotte wees weer eens op De heer P. Meliefste (A.R.) had is, daar hét gebouw (bovenverdie ping van het kantoor gemeente werken) hiervoor ongeschikt is. Weth. v. 't Westende kon hem wat dit betreft echter geruststel len. Het voorstel werd z.h.s. aan genomen. VERMAKELIJHEIDS- BELASTING. Ir. M. de Vink (Arb.) was van mening dat de nieuwe verorde ning vermakelijkheidsbelasting een verlichting voor 'diverse ver enigingen enz. betekent. Toch vroeg hij zich af, of nog niet meer kan gebeuren. Middelburg heeft als cultureel centrum toekomst. Maar in tegenstelling met Vlissin- LA.LtülülU L LC WCCS WCC1 CCIIÖ L»M gen, Goes, Terneuzen, O gde ,jie nog steeds in een en Zierikzee geeft M'dde desolate toestand verkeren. Auto geen vrijstelling van veren breken en bij regen is het voor concerten, toneelvoorste 1 -1 een modderpoel. Er zijn nu weer gen en lezingen, wanneer zij i gro(.e moeilijkheden met de steen- cultureel belang dienen. voorzieningj aldus weth. v. 't De heer L. J. Breel (Arb.) stel- i Westende op de ergste plaatsen de voor, voor samenkomsten van zupen vóór de winter voorlopig godsdienstige en pohtieke aard, voorzieningen worden getroffen. maar ook voor die van culturele aard vrijstelling te verienen. Weth. Kögeler zei, dat de ge meente niet verder kan gaan. De mogelijkheid bestaat n.l., dat dan de subjectieve bijdrage van het Rijk minder zal worden, zodat de gemeente uiteindelijk toch de las-j ten zal dragen. Toevoeging van een clausule omtrent het cultureel karakter moest spr. ernstig ontraden. Als; dit gebeurt, kan men even goed de gehele verordening intrekken, I omdat practisch alles onder het begrip „cultureel" kan worden ge bracht. De heer Breel trok daar op zijn voorstel in. UITGEBREIDE RONDVRAAG. I Bij de rondvraag uitte de heer P. Meliefste (A.R.) klachten over de verlichting van de Oude Vliss. mede, dat binnenkort 21 lan- de indruk, dat B. en W. wat te;taarns bTh'k^aI n^vY luchtig over deze prijsverhoging %an er ze heenlopen. Hü voorzag, dat als gevolg hier van minder gas zal worden afge nomen en men dus wat de dek- adu-o-cate.. Een jonge Duitse advocate heeft tegen de president van het crimineel gerechtshof te Hamburg een aanklacht in gediend wegens „aantasting van haar goede naam". De president las haar namelijk tijdens een zaak tegen van zwarte handel beschuldigden de les vanwege het feit, dat zij „onder de huidige ellende in Duitsland" zich „zo op maakte en haar vingernagels verfde". wegens fraude gear resteerd. De 52-jarige A. W. v. d. Sleesen, weg zullen worden geplaatst. Voorts vroeg de heer Meliefste naar de stand van zaken betref- fende de kanaalbrug. Voor de de- kassier-procuratiehouder van het finitipvp hme* ziin volsens spr. Bijkantoor van de Rotterdamse kmg der tekorten betreft, niet al materialen toegewezen voor Bank te Scheveningen is gearres- te optimistisch moet zijn. Boven-j?„4q bureemeester was toch tcerd wegens verduistering dien gaat nu pas de grote span-l oordeel, dat het volgende jaar mng tussen lonen en pnjzen zich d b ;eed zal zijn. openbaren. Het voorstel werd Tensf0fte verzocht spr. in de daarna m.a.s. aangenomen. L De]ft de deksels der riole- OVERNAME WEDEROPBOUW- ringsputten te doen zakken, om- WERZ AAMHEDEN. Met vreugde begroette ir. M. de Vink (Arb.) het voorstel tot over name der wederopbouwwerk zaamheden door de gemeente. Hij sprak woorden van lof aan het dat de straat ter plaatse verzakt is. De heer H. J- Flierman (Arb) verzocht, wanneer straten naar bepaalde personen worden ge noemd, op het straat ïaambordjc en fraude. In de afgelopen negen jaar heeft deze man door valse manipulaties zich meer dan f 53.000 toegeëigend en hiervan, om zijn fraude te maskeren f 15.000 op de Bank teruggestort. Dezer dagen werd door een landbouwer te 's-Gravenpolder een voederbiet gerooid met een gewicht van 15.4 kg.!

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2