Defensief Atlantisch Pact in wording. Gevechten tussen stakende mijn werkers en troepen in Frankrijk. Markos zal niet gehoord worden. Kamerleden over de Rijksbegroting '49 Veiligheidsraad Iaat zich niet door vooroordelen tot actie opwegen. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Werkelijkheidszin. De Richtlijnen gemeenschappelijke verdedigings- politiek goedgekeurd. „Het roer moet om' Felie brand in Hilversumse tapijt- fabriek. Gemeenteraads verkiezingen worden niet verschoven. Extra vleesrantsoen. Rapport van Bunche vaak „onbevredigend". Wegenwachten our langer op de weg. Wordt Fox-contract niet uitgevoerd? SNIPPER Strijdkrachtenpro- grainma verzorgt Zeeuwse uitzending. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1086 Abonnementsprijs 3 90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 27 OCT. 1948 Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.27 u. onder 17.20 u. Maan op 1.51 u., onder 16.14 u. Hoogwater op Donderdag 27 Oct.: Vlissingen: 10.35 u. 1.51 m., 23.16 u. 1.85 m. Wemeldinge: 12.13 u. 1.33 m., u. m. XI. \e roep om werkelijkheidszin te betonen, gaat vooral uit tot leidingevende groepen, tot de regering, tot predikanten, tot on derwijzers. (Om bij deze te blij ven). Dat is enerzijds een gunstige omstandigheid. Want het betreft betrekkelijk kleine groepen in ons volksleven. Zodat men zou kun nen concluderen, dat het ge wraakte gemis nog niet bij ons volk als geheel wordt gevonden. '.nderzijds is het ongunstig. Want het betreft leiders in 't volksleven. En van leiders gaat invloed uit. En die invloed zou in dit geval ten kwade kunnen zijn op de duur. Ons volk heeft in overgrote meerderheid werkelijk nog wel werkelijkheidszin. Het kan door bezettingsomstan digheden en vrijwordingsreacties hier en daar even wat duizelig zijn geweest (Ned. Volksbewe ging; doorbraakpogingen van or thodoxe predikanten; toeneming van het stemmenaantal der com munisten), maar het is al aan 't opknappen. Wel getuigt de laatste stem busuitslag nog niet van geheel herstel in de oude toestand. Im mers de kijk op de Indische zaak bleek bij velen niet reëel te zijn. Maar daarbij moet toch in acht worden geomen, dat door ver keerde voorlichting een goed zicht haast niet mogelijk was. Van de leidinggevende groepen kan o.i. gezegd worden, dat een deel van hen gebrek aan wer kelijkheidszin heeft, althans toont. Over de regering behoef ik niet te spreken; daarover is al veel te doen geweest, ook in ons blad. Denk maar aan Indië en de finan ciën. Wat de kerk betreft, ja, het re aliteitsbesef is daar wel eens zoek met betrekking tot de jeugd, en ook wel ten opzichte van ouderen. Er gaan nog al eens preken langs de harten (waar toch het wer kelijk leven zijn wortel heeft) heen. Taal en stijl houden dan de jeugd niet vast, dwingen niet om te luisteren. De inhoud doet zien, dat de moeiten van de hoorders niet, of niet voldoende gekend worden. Het Woord van God blijkt niet naar vermogen bestudeerd en overwogen in verband met de op bouw van de gemeente. Wat de scholen betreft, er zijn nog te veel onderwijzers (en lera ren), die de werkelijkheid, het werkelijk leven in betrekking tot de leerstof, en de werkelijkheid omtrent, de kinderziel niet vol doende kennen, althans niet tonen te kennen. Ze laten naast veel nuttigs ook nog leren, wat van nul en gener waarde is, en geven een deel van hun onderwijs vol gens verouderde psycholische be grippen. Gelukkig is ook hier in de laatste jaren beterschap te be speuren. Maar in orde is 't niet. M. H. Na afloop van de vergadering van de Consultatieve Raad der ministers van Buitenlandse Zaken der vijf mogendheden, die het p:t van Brussel ondertekenden, is gisteren te Parijs een commu niqué uitgegeven, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat de Raad het vraagstuk van de veiligheid in de Noordelijke Atlantische Oceaan heeft bestudeerd alsmede de resultaten der besprekingen, die over dit onderwerp in de loop van de zomer te Washington gehouden zijn en dat dit onderzoek heeft doen vaststellen, dat om trent het beginsel van een defensief Atlantisch Pact en de stap pen, die in dit opzicht moeten worden g 'aan, volledige overeen stemming bestaat. De Raad hechtte tevens zijn kerheid, arbeidsvoorwaarden en goedkeuring aan dë richtlijnen, sociale politiek, heeft twee reek waarop de verdedigingspolitiek van de vijf mogendheden is geba seerd binnen het kader van het vbrdrag van Brussel en het Hand vest der V.N.. De Raad keurde de door de vijf ministers van financiën op 17 Oc tober j.l. gedane voorstellen goed. Een commissie van deskundigen zal worden belast met de bestu dering van financiële en economi sche kwesties, die door de orga nisatie der verdediging van West- Europa zijn gerezen. Wat het probleem der Europese Unie aangaat, besloot de Raad tot instelling van een commissie, be staande uit vertegenwoordigers aangewezen door de vyP regerin gen, naar ratio van vyf vertegen woordigers voor Frankrijk, vyf sen conventies bestudeerd, die aan de internationale arbeidsorganisa tie zijn aanbevolen, n.l.: conven ties betreffende sociale veiligheid, tewerkstelling van kinderen en jongelingen en vrouwen-arbeid. De commissie voor volksgezond heid is o.m. overgegaan tot de be studering van de uitwisseling van medisch personeel en van dien sten, mededelingen aangaande de sanitaire wetgeving en statistiek. STUDIECOMMISSIES. Studiecommissies zullen de mid delen onderzoeken om het reizen te vergemakkelijken van perso nen, wier verplaatsing nuttig is voor de ontwikkeling van de be trekkingen onder de vijf landen. Eveneens zullen de middelen worden bestudeerd, om de hinder- voor Groot-Brittannië, «lrie voor palen uit de weg te ruimeni die België, drie voor Nederland twee voor Luxemburg. De commissie, waarvan de ze tel te Parijs zal zijn gevestigd, zal tot taak hebben ,de maatregelen, welke genomen moeten worden om een nauwere eenheid onder de lan den van Europa te verwezenlijken, te onderzoeken en aan de regerin gen voor te leggen. Tenslotte zijn de ministers van Buitenlandse Zaken overgegaan tot een grondige gedachtenwisse- ling over verschillende internatio nale problemen. De commissie voor sociale ze de uitwisseling van cultuurvoor werpen in de weg staan. Er zullen vergaderingen van deskundigen worden georganiseerd om te onderzoeken, door welke middelen, de vijf landen kunnen samenwerken wat betreft de film journaals en de opvoedende films. Anderzijds onderzoeken de mi nisters van nationale opvoeding de mogelijkheid van samenwerking op sommige gebieden, zoals de we derzijdse hulp bij het herstel van de culturele uitrusting, de samen werking bij de vervaardiging van onderwijsmateriaal enz. Ontmoette Queille generaal de Gaulle? De veiligheidsdiensten hebben hun werk gisteren voortgezet in de mijnen in het gebied van Douai- Vaienciennes, waar de stakende mijnwerkers eergisteren door een grote militaire- en politiemacht werden verdreven. Te Decazeville (bij Toulouse) hebben stakersposten zich verzet tegen de aankomst van de veilig heidsdiensten. De politietroepen zijn opgetreden en hebben opnieuw de ingangen van de mijnen en van de fabrieken bezet. Vc' :s inlichtingen uit Parijs werd op de troepen van de orde dienst, die een ontzettingsoperatie in de mijnen te Rochebelle hebben uitgevoerd, geschoten, toen zij op op. Een arbeider is gedood. Om- nder hoge druk de rege- ring had de portefeuille kwestie gesteld is gisternacht de „Noodwet-Indonesië" door de 1 de hoofdwegen de versperringen Tweede Kamer behandeld en opruimden. Ook zouden granaten aangenomen. zUn geworpen. Een officier is door Voor het Koninkrijk der Ne- een kogel getroffen. Verscheidene derlanden hoogst belangrijke mijnwerkers liepen verwondingen aangelegenheden kunnen dus nu door de regering worden be handeld zonder de Volksverte genwoordiging daarin te kennen. Aan de saboterende republiek wordt alle tijd gegeven. Wat Soekarno betreft heeft de re gering getoond bereid te zijn geduldig maanden en maanden te wachten, en dat ondanks het feit, dat door minister Sassen moest worden toegegeven dat meer dan 30 bestandsschendin gen per dag geen zeldzaamheid zijn. Met het gevolg dat vele van onze jongens sneuvelen. Soekarno heeft de tijd en aan heeft ook de regering de tijd. Maar voor wat betreft het parlement d.w.z. het Neder landse' volk, is er zó grote tijdnood, dat het kabinet een blanco-volmacht nodig heeft. De grote meerderheid van de Volksvertegenwoordiging ging hierin met het kabinet mee. De V.V.D. eiste bij de verkie zingen het roer moet om! Welnu het roer is om. De par tij van mr Oud heeft een zetel in het kabinet gekregen en nu is zij radicaal overstag gegaan. Naar te vrezen valt tot grote Schade van Nederland en In dië beide. (Nader bleek, dat ook een groot deel van de C.H.-fractie voor het ontwerp heeft ge stemd). Pressepapier was granaatkop. ONTPLOFFING IN KAZERNE TE ERMELO. In één der officiersverblyven van de Jan van Schaffelaarkazer- j Rotterdamse Rechtbank heeft de ne te Ermelo is gisteravond een wethouder thans veroordeeld tot onschuldig lijkende granaatkop, een boete van honderd gulden, die op één der bureaux als presse- subsidiair twintig dagen hechte- papier gebruikt werd op de grond nis. gevallen en met grote kracht ont- streeks het middaguur waren de mijnschachten volkomen ontzet. Maandag liep het gerucht, dat In de woning van Paul Reynaud een vergadering plaats had tus sen Henri Quelle, generaal de Gaulle en Robert Lacoste. In deze vorm as het bericht niet juist, maar sommige politieke waarnemers denken wel, dat door tussenkomst van Lacoste contact is verkregen tussen de Gaulle en Reynaud. In verband met de reeds ver schenen berichten inzake uitstel van de verkiezingen van de ge meenteraden deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat de ge meenteraadsverkiezingen krach tens een wet in 1949 zullen wor den gehouden. In 1950 worden de leden van de Provinciale Staten gekozen. Marshall-lening voor Engeland. In het kader van het plan-Mar shall is Dinsdag; aan Engeland een lening van 310 millioen dollar ver strekt tegen een rente van 2'A procent. In 1952 zal begonnen worden met de halfjaarlijkse ren tebetalingen en in 1956 met de halfjaarlijkse aflossingen. Binnenkort zullen leningsover eenkomsten met Frankrijk, Italië, Nederland en Denemarken onder tekend moeten worden, die zeer weinig van het Britse voorbeeld zullen afwijken. T elevisiecommissie geïnstalleerd. Mr J. H. R. van Schaik, minis ter van verkeer en waterstaat ad int. heeft gisterenmorgen de nieu we televisiecommissie in het hoofdgebouw van de P.T.T. te. 's-Gcavenhage geïstalleerd. De commissie zal niet slechts de technische merites van het vraagstuk, doch ook de practische toepassing, uitvoerbaarheid, raad zaamheid en de bijkomende eco nomische, sociale en culturele pro blemen van televisie gaan bestu deren. Politieke commissie besprak Griekse kwestie. De politieke commissie van de V.N. heeft het Joegoslavisch ver zoek om generaal Markos te ho ren bij het debat over Griekenland van de hand gewezen. Onder oppositie van de Oost- Europese afgevaardigden had de commissie een Amerikaans voor stel aanvaard een geperkte gele- bespWki Sowjet-troepenbeweging in Oostelijke zone. Sterke troepeneenheden, pant sereenheden en zware artillerie der Sowjet-Unie bewegen zich in de richting der zonale grenzen, zo bericht het in de Duitse taal ver schijnende officiële Amerikaanse blad „Die neue Zeitung". Langs de geallieerde corridor naar Berlijn zijn ongeveer 150 stuken luchtdoelgeschut opge steld. Sporen van pantserauto's en vrachtwagens zijn zichtbaar, wel ke plotseling verdwijnen in bossen of velden. Men neemt aan, dat de Sowjet-autoriteiten ondergrondse installaties van de vroegere Duit set Wehrmacht zullen herstellen Het aantal in beweging zijnde stukken wordt geraamd op 400 zware tanks en verscheidene bat terijen lange afstandsgeschut. en open te de regeringen van Bulgarije en Alba- Wanneer volledige samenstelling Kabinet? Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de Rijksbegroting 1949. Aan dit uitvoerige verslag, bevattende üïgenïVe en omtrent de vraag, diepgaande beschouwingen der welke belastingen het eerst vo£ dat de regering het budgetrecht van de Staten-Generaal weer ern stig gaat nemen. Algemeen was men van oordeel, dat vermindering van de belas tingdruk urgent is, al liepen de opvattingen omtrent de mate van Medewerker van Von Seydlitz naar het westen gevlucht. Volgens het Berlijnse blad „Te- legraf' zou een, niet bij name ge noemde Duitse generaal, die een van de voornaamste leden van het „Nationaal Comité Vrij Duits land" zou zijn geweest, dat in Moskou uit gevangen genomen Wehrmachts officieren werd ge vormd, naar het Westen zijn uit geweken. De betrokken generaal, wiens naam „veiligheidshalve" niet bekend werd gemaakt, zou aangewezen zijn om lid van de staf van Seydlitz, de politie in de Sowjetzöne te reorganiseren. HOE GESTEMD WERD BIJ DE NOODWET-lNDONESlë. Zoals wij reeds meldden is het ontwerp Noodwet-Indonesië door jde Tweede Kamer met 69 tegen Een felle brand heeft gister nacht het fabriekscomplex van 'de N.V. C. van den Brink Tapijtfa- brieken aan de Iluygensstraat te Hilversum nagenoeg geheel ver- 25 stemmen aangenomen. Tegen woest. De oude fabriekskern waar het grootste deel van de weefgetou wen stond opgesteld, de gehele garenopslagplaats met de daarin aanwezige garenvoorraad, alsme de de spoelderij gingen in vlam men op. Alleen het kantoorge bouw en het nieuwe fabrieksge- deelle bleef behouden De produc tie werd echter geheel stilgelegd en het zal maanden duren voor dat de fabriek, waar 450 arbei ders werk vonden, weer zal zijn opgebouwd. De schade wordt op drie millioen gulden geschat. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. Wethouder van Helle - voetsluis beledigde zijn burgemeester. Op 1 Juli bevond de 52-jarige N. Mes, wethouder van Hellevoet- sluis, zich in een café daar ter stemden de Anti-Revolutionairen, de Staatk.-Gereformeerden, de Communisten en 2 Chr. Histori- schen, de heren mr bar. v. d. Feltz j de laatste jaren, en mr SchmaL Het wordt tijd, zo meende men, Kamerleden over de regeringspo- litiek, is het volgende ontleend: Tal van leden vroegen wanneer de volledige samenstelling van het Kabinet is te verwachten, Voorts zou men gaarne verne men welke plannen de regering heeft ten aanzien van de benoe ming van staatssecretarissen. Met betrekking tot het Duitse probleem had het vele leden ern stig teleurgesteld, dat noch in de regeringsverklaring, noch in de Troonrede met een woord is ge- sproken over het vraagstuk der grenscorrecties. Men verzocht de regering, over de huidige stand van dit vraagsterr en de vooruit zichten, welke op dit gebied be staan, inlichtingen te willen ver strekken. De gang van zaken met en in de Republiek vervulde vele leden met grote zorg. Zij vroegen wat het oordeel der regering is om trent omvang en invloed van het communisme in de Republiek. Ve le andere leden vingen hun be schouwingen over het beleid ten aanzien van Indonesië aan met te wijzen op de noodzakelijkheid, dat de voorlopige nieuwe rechtsorde voor de jaarwisseling tot stand komt. Van verschillende zijden werd gevraagd, of de regering nog ver dere voornemens heeft tot beteu geling of afwering van de staat ondermijnende invloeden. In dit verband werd in het bij zonder gevraagd naar de houding der regering tegenover de wering van communisten uit sleutelposi ties en andere belangrijke posten. Zeer vele leden zouden het onver antwoord achten, indien bepaalde posten in het ambtenaarskorps door personen van communistische beginselen werden bezet. Zeer vele leden vestigden er de aandacht op, dat de ramingen der inkomsten en uitgaven van het Rijk slechts een zeer betrekkelij ke waarde hebben. Vóór de oorlog kwamen wel niet onbelangrijke af wijkingen tussen de ramingen en de werkelijke uitkomsten voor, doch deze verschillen waren lang niet van zoveel betekenis als genheid tot stellen voor Joego-Slavië, nië. John Foster Dulls (V.S.) zei, dat in Griekenland de communis ten pogen de regering met geweld omver te werpen. Hierbij onder vinden zij steun van andere lan den, die reeds onder communisti sche overheersing staan. De gewelddadige poging in Grie kenland, om er een communisti sche regering te vestigen vormt slechts een onderdeel van de al gemene poging om het Sowjet- communisme over de wereld te breiden. Namens de V.S., Engeland, Frankrijk en China diende hij een resolutie in, waarin o.m. de sub commissie opgedragen wordt voort te gaan met waar te nemen hoe de Noordelijke buurlanden reage ren op het bevel van de Algemene Vergadering geen hulp aan de guérillastrijders te verlenen en hierover rapport uit te brengen. McNeil (Eng.) veroordeelde in scherpe bewoordingen de Poolse en Russische boycott van de sub commissie der V.N. voor de Bal kan. Deze landen weigerden niet alleen samenwerking, doch voer den bijna onafgebroken een scheid- campagne. Couve de Murville (Frankrijk) merkte op, dat, indien Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië de be schuldigingen van de commissie slecht gefundeerd achtten, zij niet temin met de commissie moesten samenwerken. De afgevaardigde van Joego- Slavië gaf te kennen, dat hij een rede van twee uur wenste te hou den. Dit zal heden in de ochtend zitting geschieden. Met ingang van heden geeft bon 336 Algemeen (voorkomende op A, B, en C. kaarten) recht op het kopen van 100 gram vlees. Deze bon blijft geldig tot 6 November 1948. De Belgische konings kwestie. De Belgische Kamer van volks vertegenwoordigers heeft gisteren besloten het voorstel van het libe rale Kamerlid Deveze tot het in stellen van een nationale commis sie, die tot taak heeft een onder uit zoek in te stellen naar de gedra gingen van de koning tijdens de bezettingsperiode, in overweging te nemen. De commissie zal inzage ver langen van alle documenten, die over de koningskwestie bestaan, in het bijzonder van het dagboek van de eretaris van de koning" tijdens de bezetting, de graaf van Capelle. vermindering in aanmerking ko men, wel uiteen. Van verschillende zijden meende men, dat de zware druk der be lastingen remmend werkt op het herstel van onze welvaart, nog af gezien van andere bezwaren, als het in de hand werken van fraude. PALESTIJNSE KWESTIE. De Veiligheidsraad is gister morgen in spoedvergadering bij eengekomen ter behandeling van een Egyptische klacht, dat het be stand in Palestina van Joodse zy- de wordt geschonden. De raad luisterde naar het rap port van de fungerende bemidde- ploft. Er vielen drie in de kamer aanwezige slachtoffers: een offi cier werden beide benen afgerukt, een tweede werd over het gehele lichaam gewond, terwijl een derde officier een shock opliep. Alle drie werden onmiddellijk naar het zie kenhuis Salem te Ermelo over gebracht. In het vertrek werd een enorme ravage aangericht, vooral ook plaatse. Hij noemde toen de bur, Jaar dr Ralph Bunche, die ver- gemeester van Hellevoetsluis, de klaarde, dat de Egyptische troe- heer C. J. van Bommel, „een gro- pen geklaagd hadden over schen- te collaborateur". De burgemees- dingen van het aanvullend be ter ging daarmede niet accoord stand voor de Negeb van 22 Oc- en diende een aanklacht in. Detober door de Joodse strijdkrach- ten. Ook werd een Joods klachten- rapport voorgelezen óolgens het welk de Libanese troepen het he- stand in Galilea hadden geschon den. Volgens de Egyptische afge vaardigde Chatsjaba hebben de Joden 'getracht militair voordeel uit het bestand te slaan en de V.N. voor een voldongen feit te stellen. Ook de Libanese en Syri sche vertegenwoordigers waren deze mening toegedaan. De Engelsman Cadogan verze kerde de Syrische afgevaardigde, dat de leden van de Raad al het Prijsvraag affiche Natio nale Reclasseringsdag '49 Het Nationaal Bureau voor re classering heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een affiche ten behoeve van de Nationale Re classeringsdag 1949. Er zijn prijzen aan verbonden Aantal „gele rijders" wordt uitgebreid tot 81. (Van onze Haagse redacteur.) Naar wij vernemen zal tie We genwacht met ingang van 1 No vember a.s. des avonds inplaats van tot vijf uur tot zes uur op de weg zijn. Hierdoor zullen Wegen wachters het drukke verkeer tus sen vijf en zes uur kunnen opvan gen. 's Ochtends beginnen zij ech ter een half uur later. Van hail' negen af zal iedere pechvogel op de grote wegen kun nen rekenen op de hulp van de Wegenwacht. Zeer binnenkort zal het aantal „gele rijders" worden uitgebreid tot 81. De 62.500 leden van de We genwachtorganisatie zijn een over tuigend bewijs van de noodzaak van deze instelling. In de 2'A jaarl dat deze organisatie bestaat, heb ben de Wegenwachters in bijna 100.000 gevallen hulp verleend. 35.000 bandenpechgevailen, 24.000 storingen in benzineleiding, pomp en carburator, 22.000 ontstekings euvelen zijn door deze rijdende ga rages verholpen. 116 auto of mo- torbranden hebben zij geblust. In 850 gevallen boden de Wegen wachters medische hulp. Het aan tal gevallen van benzine-, olie-, of watergebrek is nog vrij hoog. De nonchalance van de automobilist speelt hierbij vaak een grote rol. 7.000 maal heeft de Wegenwacht voor dergelijke storingen regelend moeten optreden. Slechts in 2.000 gevallen kon de Wegenwacht geen hulp verlenen en moest de hulp van een garagehouder worden in geroepen. De belangstelling in het buiten land voor onze Wegenwacht neemt nog steeds toe. Alle leden van de Alliance International de Touris me hebben het plan in overweging genomen om een dergelijke orga nisatie op te bouwen. Zal dit in derdaad geschieden dan worden deze buitenlandse Wegenwachten evenals in België geheel op Hollandse leest geschoeid. Dit zou voor het gemotoriseerd verkeer in Europa van groot belang zijn. Ook Amerika toont grote interesse voor onze service op de weg. De omstandigheid, dat de panne aan de auto van één der drie verte genwoordigers van Truman, die hier te lande de Kroningsplechtig heden bijwoonden, prompt door de Naar Aneta's correspondent te Washington verneemt is er wei nig of geen kans, dat het veelbe sproken Fox-contract met de Re publiek Indonesia ten uitvoer zal voorden gebracht. Fox heeft bij verschillende bron nen getracht kapitaal te verkrij gen voor financiering van het con tract, doch de resultaten waren zeer teleurstellend. Hij zou gaarne van het contract afzien, indien dit mogelijk was, teneinde de verhezen te beperken, welke hij tot dusverre heeft ge leden. Deze verliezen worden ge raamd op in totaal meer dan 1 millioen dollars, welk bedrag Fox zou hebben uitgegeven in de vorm van voorschotten aan de Repu bliek. Fox erkende dat het departe ment van Buitenlandse Zaken der V.S. niet gunstig tegenover zijn overeenkomst staat, doch hij ver klaarde zijn relatie met de Indo nesische Republiek als volkomen wettig en juist te beschouwen. Zeven jaar geëist tegen prof. dr J. v. Dam. Tegen de voormalige secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming,-prof. dr J. van Dam heeft de advocaat-fiscaal bij het Amsterdamse lijz. Gerechtshof, mr M. II. Gelinck, gisterenavond een gevangenisstraf geëist van 7 jaar met aftrek voorinternering en ontzetting uit de burgerlijke en politieke rechten voor 15 jaar. Van Dam gaf toe, verkeerd te hebben gehandeld met het aan vaarden der benoeming. Voor het eisen der studenten-loyaliteitsver klaring nam hij de volle verant woordelijkheid op zich. HERDENKING AFKONDIGING GRONDWETSHERZIENING 1848. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg, in de vergadering dier Kamer van Woensdag 3 No vember een rede te houden ter herdenking van het feit, dat een eeuw geleden de Grondwetsher ziening van 1848 werd afgekon digd. Minister-president Drees, zal daarna namens de regering spre ken. Er is een vijf ling zoek! Men ver moedt, dat de baby's (vijf jon gens) zijn verborgen, om te voor komen, dat de regering de zorg voor hen op zich neemt. Dit den ken ook een verpleegster en een regeringsambtenaar, die naar het dorpje Tibeib, 170 km. ten Zuiden van Khartoem, werden gezonden na het bericht, dat aldaar een Soedanese vrouw het leven had geschonken aan een vijfling. •- Op Malakka zal het nog enkele maan den duren, voordat de tegenstand der 45.000 opstandelingen zal zijn gebroken. In Peru is de nood toestand afgekondigd als gevolg van revolutionnaire woelingen. Alle levensmiddelen, uitgezonderd vlees, eieren, boter, melk en kaas zullen vanaf 15 November in de Sowjet-zone van Duitsland van de bon zijn. Er schijnt een samen zwering te zijn ontdekt om Maar schalk Graziani op de dag, wan neer hij zijn vonnis zal aanhoren, te doen ontsnappen. •- De com missaris van politie te Medan, de heer P. Hofman, heeft zijn 74e tij ger neergeschoten, die een lengte had van 2 'A meter. Te Amster dam zijn twee fietsers dodelijk verongelukt. De 17-jarige kantoor bediende O. K. kwam met zijn fiets voor een vrachtauto te val len in de Plantage Middellaan en werd overreden. Kort daarna ge raakte de 25-jarige kantoorbedien de W. A. op de Overtoom tussen r" „F i= een vrachtauto en de daaraan ge- Wegenwacht werd verholpen, is die nver aan deze vreemd. belangstelling niet - van f500.f250.en f 100. doordat een der rondspringende Bijzonderheden zijn te verkrijgen mogelijke doen, doch dat het vaak scherven de radiator van de een- bij het nationaal Bureau te moeilijk is juiste inlichtingen te traie verwarming vernielde. 's-Gravenhage, Nassauplein 28. verkrijgen. Hij noemde in verbapd hiermee sommige onderdelen van dr Bundle's rapport „onbevredi gend". Volgens Moh. Bey (Egypte) wordt er in de Negeb thans nog gevochten. Hy deed een beroep op de Vei ligheidsraad de zitting niet te verdagen. Warren Austin ver klaarde echter: „De Veiligheids raad zal te rechter tijd en na ge past overleg handelen, doch kan zich niet door de beschuldiging Moeso bevindt zich op zuidelijke helling van de Lawoe. De communistische leider Moeso, bevindt zich volgens re publikeinse berichten op de Zui delijke helling van de Lawoe, hal verwege Ponorogo en Patjitan. Te Kopenhagen is meegedeeld, dat vijftien zeelieden zijn verdron ken, toen een Deens schip, de 392 ton metende Carl, voor de Finse kust verging. De enige man, die werd gered, verklaarde, dat het schip tijdens ruw weer een voor van een vooroordeel tot actie la- werp onder de zeespiegel had ge- ten opzwepen". De zitting werd raakt, waarna het begon te zin- arresteerd. Aan scheiden dacht hij tot hedemorgen verdaagd. ken. niet, vertelde hij de politie. koppelde aanhangwagen, die over hem heen ging. De kol. A. W. Claassen is m.i.v. 1 November a.s. eervol ontslag verleend als garni zoenscommandant van Den Haag. In Bussum zijn de meeste jubi- leuminsignes voor de kankerbe strijding verkocht. Er werd 9*A mille bijeengebracht. Tegen de ex-bewaker in Vught G. Huber is, levenslang geëist. Een Haagse juwelier deed aangifte bij de poli tie, dat hij was opgelicht voor een armband van f 11.000.In het politie-foto-archief ontdekte men het portret van de oplichter. Hij kon bijna onmiddellijk worden ge arresteerd. De armband was nog in zijn bezit. Een Delftenaar zag kans f 45.los te krijgen van een meisje uit Den Haag, dat hij ver telde te gaan scheiden en daarna met haar te trouwen. Het meisje kreeg argwaan en mengde de po litie in de zaak. De man werd ge- Op 16 November a.s. te Middelburg. De Band Nederlaiid-Indië heeft van het radioprogramma der Ne derlandse Strijdkrachten een uit nodiging ontvangen om een uit zending te organiseren vanuit de Zeeuwse hoofdstad. Het bestuur van de afdeling Middelburg van deze Band heeft met beide handen deze uitnodiging aanvaard en is reeds zover met de organisatie gereed, dat de uit zending kan plaatsvinden op Dins dag 16 November a.s. 's middags van kwart over drie tot kwart over vijf in de Concert- en Ge hoorzaal. Daar naast het gesproken woord ook samenzang noodzakelijk is, heeft het bestuur de medewerking van diverse zangkoren ingeroepen. Deze samenzang zal onder leiding staan van de heer Johan Jong. De gehele uitzending zal op pla ten worden vastgelegd, die in drie uitzendingen via de P.C.J.-zender zullen worden uitgezonden. Tijden* de opname kunnen familieleden van 36 in Indië verblijvende mili tairen groeten uitspreken. De uitzendingen naar Indië heb ben plaats op Woensdag 17 No vember, Vrijdag 26 November en op Vrijdag 3 December a.s. De be doeling is, dat in iedere uitzending tot 12 militairen wordt gespro ken. De heruitzending zal zijn te be luisteren op bovengenoemde data van 13.1514.00 uur Nederlandse tijd, dat is van 20.1521.00 Java- tijd op de golflengten 13, 16 en 19 meter en voor Europa ook op de 49 meter-band. Dit is voor de eerste maal, dat een grote groep Zeeuwen via een uitzending van het Strijdkrachten- programma het woord tot de jon gens overzee kan richten. Naar wij verder vernemen, ligt het ook in de bedoeling om door middel van het Provinciale N.I.W. I.N.-comité een uitzending te ver zorgen. Hierover zullen binnen kort nadere mededelingen worden Bij de opening van de nieuwe zitting van het Engelse Parlement heeft koning George een troon rede uitgesproken, waarin hij het wetsontwerp tot nationalisatie En gelse staalindustrie heeft aange kondigd. DE BILT ZEGT:' Kouder. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Noord en West. Vrij koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1