^ORT Üicc den dcaaicc Piet Bakker contra Ds Buskes Scheepstijdingen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Dinsdag 26 October 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Hoogspanningskabel in Zandkreek gebroken. MEN* TRACHT DE BREUK TE HER.STEULEN. Naar wij vernemen is een der hoogspanningskabels, welke enige tyd geleden door de P.Z.E.M. tus sen Noord- en Zuid-Beveland ge legd werd, kort onder de kust van Zuid-Beveland door onbekende oor/aak ernstig beschadigd. Auto reed te Westkapelle op mijn. VRACHTRIJDER GEDOOD. De 35-jarige vrachtrijder P. Peene reed met een geladen vrachtauto op een tankmijn, met het gevolg dat hij uit de auto werd geslingerd en vrijwel onmid- deUijk dood was. Het slachtoffer laat een vrouw en 2 kinderen achter. Het betreft hier de kabel welke het eerst gelegd werd, de zgn. .Oost-kabel". De schade werd ontdekt door de heer Breen van Tak's Bergings Mij. toen hij bezig was de ge noemde kabel onder te spuiten. Dit geschiedt n.l. om de kabel die bij het leggen op de bodem komt te rusten met een krachtige waterstraal in het zand te doen verzinken. Het leek, zo deelde men ons j van bevoegde zijde mede, dat de kabel door een schip was over varen. Men heeft thans de kabel op de j beschadigde plaats doorgezaagd en zal trachten met een verbin dingsmof de breuk te herstellen. Nederlandse Onder wijzers Vereniging vergaderde. Zaterdag j.l. hielden de vier af delingen van Zuid- en Noord-Be veland der N.O.V. een vergadering in de Prins van Oranje te Goes. Als spreker trad op het H.B.- lid der N.O.V. de heer E. de Klerk met als onderwerp: „De positie der Openb. school en een nieuwe beheersvorm daarvan". Spreker gaf een uitvoerige in leiding over de geschiedenis van het l.o. in Nederland naar aanlei ding van art. 200 der Grondwet en art. 19 l.o.-wet. Hij liet vooral naar voren ko men de opeenvolgende verslechte ringen na 1923, waarvan in het bijzonder de openbare school de dupe geworden is, met als gevolg dat in 1939 in Nederland 302 ge- mi-enten waren, zonder openbare i'-hool. I Dit feit, en de uitvoering van art. 55 enz. L.O.-wet betreffende j d efinanciële gelijkstelling Openb. en Bijz. Ond. zijn voor de Ver- j eniging v. Volksond. en 't Nut van j het Algemeen aanleiding geweest, een nota samen te stellen over het vraagstuk van de bestuurs vorm der Openbare school. Er zullen districtsbesturen en rayonbesturen moeten komen. Nadat spreker enige vragen be antwoord h: -I. sloot de voorzitter de heer M. C. Wisse met een woord van dank. Chr. Bond van Over heidspersoneel ver gaderde te Goes. De leden van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, behoren de tot het personeel van de Prov. Voedselcommissarisen de centrale controledienst in Zeeland, hebben Zaterdag vergaderd in de Prins van Oranje te Goes. Het doel van de samenkomst was de belangen van het perso neel te bespreken in verband met de inkrimping van genoemde diensten. De heer P. Tjeerdsma, hoofdbestuurder van de bond, zet- te uiteen hoe het ontslag gere-j geld wordt, wanneer men in aan-1. merking komt voor pensioen en andere kwesties. Bij ontslag wordt rekening ge- houden met het aantal dienstja-' ren, geschiktheid en de sociale omstandigheden van de betrok kene. Naar aanleiding van de uiteen zetting van de heer Tjeerdsma, werden nog verschilende vragen gesteld. f. v. d. Bom uit Hulst I krijgt 13 jaar. P. van der Bom uit Hulst was voor het Bijzonder Hof te 's-Gra- venhage tot 18 jaar gevangenis-' straf veroordeeld wegens hulpver lening aan de S.D. bij het opspo-j ren en arresteren van Nederlan ders. De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad concludeerde tot een straf van 14 jaar. Gisteren morgen werd van der Bom tot 13 jaar veroordeeld. Geen stremming meer in Kanaal door Zuid-Beve land. De Hoofdingenieur-Directeur van de P.ijkswaterstaat in de di rectie Zeeland te Middelburg maakt bekend, dat de beperking van de doorvaartwjjdte van de Oostsluis te Hansweert is opge heven. Kringvergadering Z.L.M. te Kruiningen. Zaterdagmiddag vergaderde de Kring Oost-Zuid-Beveland der Z.L.M. in de Korenbeurs te Krui ningen onder voorzitterschap van de heer Scheele. Mr E. Kuijlman, secretaris van het Kon. Ned. Landbouwcomité sprak 'over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in de land bouw. Spreker wees op het belang van de bedrijfsorganisatie voor de landbouw en beantwoordde de vraag, door wie deze ordening in het bedrijfsleven moet worden uit gevoerd, de staat of bet bedrijfs leven. Mr Kuijlman meende, dat hier geen taak voor de staat ligt, maar voor het bedrijfsleven. Om te veel staatsbemoeiing te voorkomen, moeten we de be drijfsorganisatie in eigen hand houden, aldus spreker. Na deze met aandacht gevolgde rede werd gevraagd naar de ver houding van de organisaties van werkgevers en werknemers, die evenredig is, zoals het antwoord luidde. Op de vraag of de Stichting van de Landbouw al bezwaren heeft ingebracht, zeide spreker, dat een commissie is benoemd die het standpunt in deze wel zal bepalen. De vergadering sprak zich una niem uit voor zeggenschap in het bedrijf. Mr Schlingeman, secretaris der Z.L.M. sprak daarna over de aardappelproductie. Dit jaar is er een overschot, ook in het bui tenland. Frankrijk stelt strenge eisen. Hoewel de Stichting voor de Landbouw deze zaak verschil lende malen met de regering be sproken heeft, mag niet ontkend worden, dat de telers ook schuld treft. Vele leden waren ontevreden over de gang van zaken en de prijs der aardappelen. Talrijke problemen werden nog besproken, voor de heer Scheele de vergadering sloot. Vijf jaar voor Fondae uit Burghsluis. A. J. Fondse uit Burghsluis werd door het Bijzonder ge rechtshof te 's-Gravenhage ver oordeeld tot 7 jaar met aftrek wegens het dienstnemen bij de Landwacht Nederland. Door de bijzondere raad werd hij gis teren tot 5 jaar veroordeeld. Ring Goes C.J.M.V. Zaterdag hield de ring Goes e.o. van het C.J.M.V. een Ring- bestuurdersvergadering. De voorzitter, de heer Toelman, heette na de opening, allen wel kom, inzonderheid ds Straating van 's-H. Abtskerke, die tot voorzitter werd gekozen. Ver volgens sprak hij een openings woord naar aanleiding van Joh IV 921. Nadat enkele huis houdelijke zaken waren behan deld, droeg de voorzitter het presidium óver aan ds Straating die de voorzitter dankte voor al het werk in het belang van de ring verricht. Op 20 Nov. zal in het Schut tershof een gevarieerde avond worden gehouden met de meis jesverenigingen uit de ring. Voor het houden van een we- reldgebedsurè werd de tijd van voorbereiding te kort geacht. In plaats van twee namen van personen hadden, aldus „Nieuw j Nederland", wij ook twee begrips- aanduidingen hierboven kunnen plaatsen: realiteit contra phan- tastische onzin of onzinnige phan- tasie. In Elsevier schrijft Piet Bak ker, de oude S.D.A.P.-er, die zich in de burgerlijke P. v. d. A. maar niet thuis kan voelen en die bo venal realist is, over zijn Indi sche ervaringen. Hij tekent de te genstelling tussen de gebieden aan de Republikeinse en aan de Nederlandse zijde der demarca tielijn: repoeblik soesah, kom- penie senang. Hij kan het niet nalaten onze soldaten te beschuldigen als paci ficators van de gezondste soort. Harde, kranige „jongens". Hij voelt ook de ergernis in zich op komen als hij de zware strijd van onze jongens meemaakt en op de achtergrond de phantastische schimmen ziet van de woorden van Ds Buskes, indertijd in een kerk uitgesproken en nog steeds niet herroepen. Dan schrijft hij: „Ds Buskes heeft eens ge sproken over „de afgebrande dessas Van Spoor", die hij op eén lijn stelde met de knoet der Russen en de gesel der tiran nen. Ds Buskes moest eens de moed hebben om dit schande lijke beeld te gebruiken bij een plukje Nederlandse soldaten ergens op een voorpost in het ?rwoud. Zelfs zijn kerkgenoten zouden hem met verachting overladen en hem dwingen om drie maanden mee op patrouille te gaan om te zien, hoe het volk van Java beschermd wordt tegen de bandietenbenden, die de dessa's van dit volk afbran den". Ds Buskes zal hierop wei niet antwoorden of alleen smalend in één der blaadjes, waarin hü schrijft, iets opmerken laat dunkend over een aanklacht of een vermaning van hogerhand. Daarom roept Bakker de Neder landse jongens zelf tot getuige en hij slingert hun besehuldiging in het gelaat der aanklagers-op-een- afstand: „Er wordt door een deel van de Nederlandse pers bewust ge logen, indien men de voorstel ling wekt, alsof Djokja de zetel is van het heil dezer eilanden. Alsof Nederland door vuig eigenbelang gedreven wordt om tegen de wil der inheemsen in met bloed en vuur de aandelen van H.V.A. en Shell veilig te stellen. Het is die verleugende voor stelling van zaken die Ds Bus kes van „Spoor's afgebrande dessa's" deed spreken. De waarheid eist de verkla ring, dat plichtsvervulling de drijfveer is der „anak Blanda". En tienduizenden soldaten, zó uit de massa van Nederland ge grepen, zullen dit onderschrij ven". MIDDELBURG. Jongen aangereden. Zaterdagmorgen liep een kleine jongen achter een groep marcherende militairen. Op een gegeven ogenblik stak het knaapje de straat over, zonder daarbij uit te kijken. Het ge volg was, dat hij tegen een juist passerende motor liep, waarbij het ventje tegen de straat ge slingerd werd. Hij kwam er ge lukkig nog goed af en kon met enkele ontvellingen naar huis. Gymnastiekvereniging „Achilles' vergaderde. Vrijdagavond kwam de Gymna stiekvereniging Achilles" in al gemene vergadering bijeen in het Schuttershof. In zijn openings woord bracht de voorzitter, de heer K. de Vries dank aan de Di recteur-secretaris de heer J. A. Bal voor zijn vele werkzaamheden in het afgelopen jaar, en wenste hem en de leden geluk met de grote successen behaald bij de Ju belfeesten K.N.G.V. te Arnhem en Tilburg. De leiders van de gym nastiek-, athletiek-, wandel- en signaalafdeling mevr. N. Geev< Roth en de heren W. Floresse, J. Parent, J. Rijkse, J. de Graaf, P. Kooman en C. Hulstaert werd eveneens dank gebracht, zo ook aan de penningmeester de heer J. Geers voor zijn accuraat finan cieel beheer. De begroting voor 1948/'49 die aanwees een bedrag van f 5461.in ontvangst en uit gaaf werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden mej. J. Rijkse en de heren J. A. Bal. A. F. v. d. Pluijm en P. Koo man werden herkozen! Het werkprogramma voor 1948 '49 werd in handen gestekï van de directeur en de leiders" De jaarlijkse uitvoeringen zullen zo mogelijk worden gehouden in Fe bruari of Maart, terwijl een ont spanningsavond voor leden en do nateurs in uitzicht werd gesteld. Op deze avond werden diploma's uitgereikt voor Verenigingsre cords, Zeeuwse records, Zeeuwse kampioenschappen, vaardigheids- proeven athletiek en meerdere. In de rondvraag besprak o.a. de heer J. Julianus de wenselijkheid voor het instellen van een onder scheiding voor leden, die zich bui tengewoon verdienstelijk voor de vereniging maken. VLISSINGEN. Geen spreekuur. De burgemeester is morgen verhinderd zijn wekelijks spreekuur te houden. KAPELLE. Lezing Ir. van Soest, In het lokaal O'oadja hield Ir W. van Soest, Pijkstuinbouw- consulent, een lezing voor de Ver. van Oud-Leerlingen van Tuinbouwwintercursussen en de afd. Kapelle e.o. van de Ned Fruittelersorgsnisatie over- „Nieuwe inzichten op het gebied van rassen en onderstammen". Over het Zeeuwse sortiment gaf spreker een uitvoerige be schouwing. Hij zei o.m., dat de fruitteelt sterk aan de mode on derhevig is. Er is een tijd ge weest dat alle-n het winterfruit geteeld werd en weer een tijd voor het zomerfruit. Momenteel is het winterfruit in de mode en men hoort over het alge meen over de aanplant van win terfruit. Volgens nauwkeurige gegevens is van de aanvoer van het Nederlandse fruit 70 pet. winterfruit. Voora. in Limburg en de Betuwe leeft men veel winterfruit aan. De ene streek legt nadruk op het zomerfruit en de andere op winterfruit, maar laat voor Zee land de leus gelden: „Zeeuws fruit gedurende het gehele jaar!" aldus spreker. Dit is thans mogelijk dar.k zij het sor timent en dank zij de outillage van de koelhuizen. Wij zijn hier ook gunstig gelegen voor de teelt van de vroege rassen. Dat de fruitteelt een kwets baar bedrijf is weten de Ka- pellenaren bij ondervinding wanneer men terugdenkt aan de hevige hagelbuiten van dit jaar. Het risico dient dan ook zo goed mogelijk te worden verdeeld door een gemengde aanplant. Met naclruk wees Ir van Soest er op, om toch niet te veel rassen aan te planten, want dan krijgt men meer de vorm van een snoepwinkel. Met een goed kwaliteitspro duct in welke tijd ook van het jaar, dat in belangrijke hoeveel heden kan worden aangeboden, kan men terecht ook op de bui tenlandse markt. Na deze inleiding volgde een commentaar over het heden daagse sortiment. Ook de nieuwe aanwinsten liet spr. de revue passeren. Hij besprak enkele nieuwe rassen welke beproe- vingswaardig zijn. Bazar KleuterschooL Donderdag, Vrijdag en Za terdag werd in de veiling een bazar gehouden voor de kleu terschool. De opbrengst is be stemd voor het aanschaffen van leermiddelen. Aan belangstelling heeft het geenszins ontbroken. Vooral Za terdagavond was het druk. Er waren verschillende attracties met vele en mooie prijzen. Een korte kleurenfilm van de afge lopen feestelijkheden in deze gemeente werd de bezoekrs aangeboden. BORSSELE. Oranjevereniging vergaderde. Zaterdagavond vergaderde de Oranjevereniging. Bij rekening en verantwoording over de feestelijk heden bleef een klein saldo over, waarvan een gedeelte voor de stoelenactie werd bestemd. Ver der zal in December voor de leden der vereniging een filmavond worden aangeboden. t WEMELDINGE. Zaterdagmiddag had in tegen woordigheid van het gemeentebe stuur een oefening met de motor brandspuit plaats, die een gron dige reparatie had ondergaan. Na afloop bleek, dat aan de motor nog iets niet in orde was, waar naar nog een onderzoek zal wor den ingesteld. KAMPERLAND. Gen hall millioen per middag. Vrijdagmiddag is er een record hoeveelheid bieten van 500.000 kg. op één middag aan boord gegaan. Dit mooit resultaat is bereikt dank zij de uitstekende prestaties van de bemaning van de laad- kraan, alsmede de vlotte aanvoer van de bieten. THOLEN. C'ontactavond Hervormde jeugd. Vrijdagavond hielden de C.J.M. V. en de N.H.J.C. -„Jacob van Elsacker" een contactavond in de zaal Hoek. De voorzitter, de heer J. van Elsacker, had de leiding. In zijn openingswoord wees hij op het belang van deze contactavond. Hierna voerden de leden van bei de verenigingen samenspraken op en droegen gedichten voor. De hersengymnastiekwedstrijd tussen 8 dames en 8 heren gaf een uit slag van 34punt in het voor deel van de heren. De voorzitter hied een propagandarede. Door C. Schot werd een inlei ding gehouden over Jozua 24 vers 1 18. Ter afwisseling werden en kele liederen uit de bondsbundel gezongen. De voorzitter deelde nog mede, dat er deze winter een zendings avond wordt gehouden, een avond door de N.H.J.C. „Jacob van Elsacker" en in Maart de jaar vergadering van de C.J.M.V. BAARLAND. Voordrachtavond. Zaterdagavond werd in de Geref. Kerk een voordrachtavond gehouden door de heer F. C. van Dorp uit Rotterdam. Hij werd in geleid door ds Tiemersma, die naar aanleiding van Filip. 4 een openingswoord sprak. De heer v. Dorp werkte zijn programma van twaalf nummers voor een aan dachtig gehoor, vlot af. De kerk was goed bezet. De sluisknechten H. van Brum- melen, Ant. Meijaard en J. Schou ten te Wemeldingo zijn bevorderd tot sluiswachter. Gedeputeerde Staten hebben hebben eervol ontslag verleend aan de heer Ir. A. H. Smaie, Rijkscultuurconsulent te Breda als lid van de Agrarische Com missie van de Provinciale Plano logische dienst. Te Wageningen slaagde voor Tuinbouwkundig, Ingenieur de heer J. Butijn te Bergen op Zoom, verbonden aan Zeeiands Proeftuin te Wilhelminatlorp. Vrijdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle een inter kerkelijke samenkomst worden gehouden. De predikanten Jeb- bink en v. d. Leek zullen spreken over het gezin. Door de landbouwer A. van de Ree te Zaamslag werd op de los plaats Groene Weg een suikerbiet aangevoerd die liet respectabele gewicht had van 1\2 kg. «- Benoemd tot volontair ter secretarie te Tliolen, de hjer M. Meerman Mz. In de vacature Spaanderman is benoemd tot tijdelijk havenmees ter te Tholeu de heer A. v. Dijke, aldaar. Te 's-Gravenpolder is dezer da gen een vereniging van postzegel verzamelaars opgericht onder de naar „De verzamelaars". De door de Niwin te Breskens gehouden geldinzameling met het doel Kerstpaketten te kunnen verzenden naar de militairen in Indië, heeft meer dan f 770.op gebracht. Geslaagd voor scheepswerktuig- kundige, diploma B I, K. Alewijn- se, leerling der „De Ruyterschool" te Vlissingen. AAGTEKERK, 24/10 van 23/10 Azoren; FRIESLAND, Townsville naar Sydney; AL- 23/10 van Batavia naar Sema- SUM, 24/10 te Aden; ABBE- rang; GAASTERKERK, 24/10 KERK, 24/10 van Colombo; AL- van Hamburg naar Amsterdam; DABI, 24/10 dwars van Lissa- HEDEL, Yarmouth N.S.-Rotter- bon; ALETTA (t.), 25/10 van dam, pass. 24/10 Bishop Rocks; Penang te Pladjoe verwacht; AMSTELDIJK, 23/10 van New- York naar Montreal; BANTAM, 25/10 te Penang; BLOEMFON TEIN, pass. 24/10 Ouessant; BORNEO, 26/10 van Bombay te Madras" verwacht; CERAM, 24/10 van Panama City naar Port Neches; EEMDIJK" 24/10 te Mobile; FARMSUM, pass. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Loosduinen, A. J0 Flink te Capella a. d. IJssel; te Veenendaal, Jac. Vermaas te Amersfoort; te Rinsumageest, D Groeneboer, cand. te Leeuwar den; te Linschoten, C. J. v. d. Graaf te Nijkerk; te Eppenhui- zen-Zandeweer, J. Juckema, cand. te Groningen; te Eindho ven, P. J. van Leeuwen te Eel- de; te Langer- en Korter Aar, J. v. Malenstein te Nieuwpoort. Bedankt voor Harderwijk, Jac. Vermaas te Amersfoort; voor Raalte, dr R. J. Bouwers te Hooger Smilde; voor Woerden, J. van Kuiken te Baarn. Aangenomen naar Etten, als hulppr. C. v. d. Waa te 's-Heer- JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT, 24/10 te Soerabaya; KOTA AGOENG, pass. 24/10 22 uur Dover; KEDOE, 24/10 van Belawan naar Penang; LA- WAK, 24/10 van Singapore naar Manilla; LIEVEVROUWEKERK, 24/10 dwars van Barcelona; LOENERKERK, pass. 24/10 rinisterre; LUTTEEKERK, 24/10 te Portsaid; MARIEKERK, 23/10 van Singapore; MARPES- SA (t.), 24/10 van Heysham naar Southampton; MEERKERK, 24/10 Oporto; MERWEDE, pass. 24/10 Kaap Villano; MENTOR, 24/01 van Pireaus naar Alexan- drië; NIGERSTROOM, 25/10 te Dakar; NIJKERK, 24/10 nog te 1 ort Elisabeth; PAPENDRECHT (t.), 23/10 van Port Said; PO- LYDORUS, 24/10 van JPort Set- tenham; PR. ALEXANDER, 13/10 525 mijl west van Land's End APR. JOH AN WILLEM FRIS., pass. 2/10 Bell Isel; RIOUW, pass. 22/10 Kaap Guar- dafui; ROEBIAH, 25/10 te Co lombo; SALANDO, pass. 24/10 Ouessant; SALATIGA, voor drie weken te Balik Papan; SA- LA WATI, pass. 23/10 Kaap Pa los; SLAMAT, 23/10 te Bela wan; SLOTERDIJK, 24/10 van Portsaid; STAD SCHIEDAM, I pass. 24/10 Finisterre; SUMA- Arendskerkp (Vprb bpr 1 Do v P»»50» r niibteiit;, ouiviYA.— a (Verb- oer.) Ds v. TRA> Amsterdam-Java, 23/10 te h.t l a k? "-1 Tandjongpandang; SWARTEN- het_ bereiken van_ de 65-jauge HONDT 24/10 raar Batavia; Wegens diefstal van 4 kg. pa ling werden de transportarbei ders J. de R. uit Terneuzen én de metselaar C. A. D. uit Ter- neuzen veroordeeld tot ieder f25 of 10 d. In Juni deed de palingvisser J. A. G. tê' Terneuzen aangifte van vermissing van 4 palingfui ken uit zijn viswater. Bij het onderzoek werd bi; de landar beider P. M. v. d. V. te Zaam slag een fuik aangetroffen ge heel gelijk aan de ontvreemde luiken. Verdachte beweerde deze fuik van een onbekende te hebben gekregen. Dit wilds er bij de politie echter niet erg in. f 30 of 15 d. werd hem opgelegd. J. P. te Terneuzen had zich te verantwoorden wegens het leit, dat hij gedurende enige da gen twee honden opgesloten heeft gehouden in een schuur, zonder deze dieren voedsel of drinken te geven. 1 week gev.~ straf. A. R. v. B. te Axel had uit de winkel van de muziekhande laar C. K. te Axel 33 gramo- foonplaten weggenomen. De boete bedroeg f 60 of 20 d. gev.- straf en 2 m. gev straf voorw. met proeftijd van 3 jaar. M. A. P. te Terneuzen had in zijn spaarbankboekje het be drag f 50 veranderd in f 550 en later nog eens het bedrag f35 veranderd in f 2035. Éénmaal had hij f 500 terugbetaald ge kregen, maar toen hij de vol gende keer f 1300 vroeg werd hij gesnapt. 4 mnd. gev.straf voorw. proeftijd 3 j. en onder toezicht- stelling van de reclassering. In de zitting te Terneuzen, waar bij afwezigheid van mr Vink-mr B. Slingenberg te Dor drecht als plaatsvervangend tuchtrechter optrad, kwam voor J. P. te Hoek, die zijn admini stratie niet volgens de voor schriften had bijgehouden. P. had zich hiervan niets aan moe ten trekken, zeide de rechter en gaf hem een boete van f25. A. J. te Terneuzen had gesmokkel de kauwgom verkocht, vanzelf sprekend tegen te hoge prijs. De boete was 2 rnJKl f 10. leeftijd, per 31 Dec. a.s. met emeritaat te gaan. Geref. Kólken. Beroepen te Beetgum, C. v. d. Tas te Honselersdijk. Bedankt voor Rarendrecht. J. v. Harmeien te Garijp; voor Hellendoorn, H. v. Minnen te Oudehorne; voor Tuindorp- Oostzaan, B. A. v. Lummel, le- gerpred., woonachtig te Katwijk a. d. Rijn;- voor Rotterdam, H. W. Wierda te 's-Gravenhage- Loosduinen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Loenen a. d. Vecht, J. H. v. d. Hoeven te MeppeL Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam (C.), I. de Bruijne te Hilversum en J. P. Geels te 's-Gravenhage- Oost; te Schevenir.gen, M. Baan te Dordrecht en M. Overduin te Nieuwpoort. Beroepen te Noordeloos, C. v d. Weele te Harderwijk. Bedankt voor Barendrecht, H. v. Leeuwen te Thoien. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rijssen, D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Beroepbaar. De heer J. H. Ritzema Bos te 's-Gravenhage is beroepbaar gesteld in de Evan. Luth. Kerk. TALISSE, 25/10 te Djeddah; TOSSARI, wordt 28/10 te Van couver verwacht; VALERIUS, 24/10 te Batavia; WILLEM RUYS, pass. 24/19 14 uur Point de Galle. BINNENLANDSE HAVENS. 23 Oct.: Gepass. naar Antwer pen: WAAL van A'dam. Gepass. van Antwerpen: AVERDIJK naar New York; ARIE SCHEF- FER naar R'dam; RABEN- HAUPT naar Embden. 24 Oct.: Te Vlissingen aange komen: METEOOR van Antwer pen; ARAK van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken: METEOOR naar Kopenhage; ARAK naar Waya. Gepass. naar Antwerpen: LEMSTERKERK van R'dam; ALBARANG van R'dam; MARWAL van Par. Ge pass. van Antwerpen: WIND- SUM naar R'dam. 25 Oct.: Gepass. naar Ant werpen: HELDER van Rio Plata. Schaakbond 3e klasse is de wed strijd gespeeld Middelburg VI Middelburg V de uitslag luidde: W. de JongR. van Veen 0—1; Th. SchippersD. Zee 01; J. WondergemJoh. Sinke 10; A- van SluisGabe Woudstra mevr. Holster-Dingemanse H. Papegaay 01; mevr. Kee- BroekeA. v. d. Most 01; A. C. v. d. SlikkeK. van Belzen 10; P. J. Wolf—D. P. Cornelisse 1—0. Totaal 3%—4%. Middelburg IIGoes I 46. Voor de competitie Zeeuwse schaakbond le klasse is de wed strijd gespeeld Middelburg H Goes I. De uitslag luidde: L. A. JongepierA. C. Reusen 01; J. L. WoudstraG. Volmer 10; D. de VosA. J. C. Nord- lohne 01; J. A. VerdonkH. Verbeek W. Flissebaal- jeJ. de Kuiper 01; J. S. Blok- poei H. Oliemans 0—1; A. den Hollanderdr A. Looyen 01; P. SandersJ. van Zweden 10; G. Bootmr C. M. Kegge J. Mondeel—R. van Hemert 10. Totaal 46. Leestafel. Gouden Teugels, door A. van HoogstratenSchoch. Tiende druk. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Kok te Kampen is begonnen met de uitgave van een Gouden Poort-reeks. In deze reeks zegt de uitgeefster, geven wij herdruk ken van onze beste en meest ge zochte romans tegen zeer lage prijs. De typografische uitvoering is verschillend, maar het formaat is voor alle boeken dezer reeks hetzelfde en: de lage prijs. Als eerste in deze reeks ver scheen het hierboven genoemde boek van Mevr. van Hoogstraten Schoch. Een goed begin. Er ko men tal van boeken aan de markt, waarvan uit literair oogpunt veel goeds te zeggen valt, maar die toch eigenlijk een pestilente sterk- king hebben. Dit geldt niet van de werken van Mevr. Hoogstra tenSchoch. We hebben hier goe de lectuur die we zonder bezwaar onze kinderen in handen kunnen geven. Een goed teken dat een tiende druk mogelijk bleek. De Korte Golf, door A. van HoogstratenSchoch. Uit gave J. H. Kok N.V., Kam pen. Mevr. van HoogstratenSchoch heeft veel geschreven. Tal van boeken verschenen van haar hand. Maar zij heeft ook veel gelezen, en gelezen zó, dat zij van het ge- lezene ook anderen kan laten meegenieten. Daarvan spreekt het thans ver schenen boek: „De Korte Golf". De schrijfster geeft hier een groot aantal schetsen, waarbij meestal wordt aangeknoopt van wat in boek of blad gelezen werd. Het zijn korte maar pakkende schetsen, die de lezer een ogen blik vasthouden, hem wat te zeg gen hebben, die zonder dat er „ge preekt" wordt, spreken van duis ternis en licht, van zonde en ge nade, van vrede en blijdschap. Zoals in de jaren van de oorlog met gespannen aandacht geluis terd werd naar de uitzendingen op de korte golf, zo zullen ook deze uitzendingen door velen met graagte worden beluisterd. Gaar ne wekken wij daartoe op. Incidenten in Panama. Zondagavond heerste te Pana ma enige opwinding tengevolge van enkele incidenten, die zich in een kort tijdsbestek hadden voorgedaan. Er werd een bom geworpen in de kantoren van de liberale partij, waardoor twee personen wercfen gewond, waarvan één ernstig. Kort daarna hebben ge wapende mannen een officier van politie, Pablo Thayer ge naamd, en drie politie-agenten in een auto vervoerd. BRIEFWISSELING. C. J. M. V.,-er. te Goes. Gaar ne. Bij voorbaat dank. Sportnieuws. SCHAKEN. Middelburg VIMiddelburg V S'/2—4>/2. Voor de competitie Zeeuwse Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Hn/VERSUM II, (415 M.) K.R.O. 6.10 Sport. 6.20 Dinah Shore. 6.30 Dit is leven. 7.00 Nieuws. 7.15 Kareol Septet. 8.12 Luisterspel. 10.37 Actualiteiten. 11.00 Nieuws. HILVERSUM I, (301,5 M.) A.V.R.O. 6.00 Nieuws. 6.15 Tom Erich. 6.30 Strijdkr. 7.00 De ring van Rico. 7.10 Nederlandse Jeugd gemeenschap. 7.25 Kamermuziek. 7.45 Reg. uitz. 8.05 West Europees commentaar. 8.15 B. Trein. 9.30 Verzoekprogramma. 10.15 Buiten lands overzicht. 10.30 Viool en piano. 11.00 Nieuws. Woensdag 27 October 1947. Beide zenders 7, 8 en 1 uur Nieuws. HILVERSUM II, (415 M.i: N.C.R.V. 7.15 Een woord voor de dag. 8.15 En nu aan 't werk. 9.00 Bij onze jonge zieken. 9.35 Mor genconcert. 10.30 Morgendienst: 11.00 Suite. 11.15 Jk erfge'naam van Redclyffe. lO.lro Celesta En semble. 12.33 Oklahoma. 1.15 Vro lijke plaatjes. 2.00 Zangrecital. 2.30 Sweelinck kwartet. 3.00 Jeugdconcert. 4.00 Postzegelver zamelaars. 4.15 Voor onze jongens en meisjes. 5.00 „Onder de loupe". 5.30 Terance Casey, orgel. 5.45 Reg. uitz. HILVERSUM I, (301,5 M.i: V.A.R.A. 8.18 Gram. 9.00 Philh. orkest. V.P.R.O. 10.00 Morgenwij ding. V.A.R.A. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Ais de stofzuiger zwijgt. 11.00 Non-stop. 12.00 Accordeola. 12..33 Voor het platteland. 12.38 The Kilima Hawaiians. Aan het orgel: Johan Jong. 1.20 Metropole orkest. 2.00 Gesproken portretten. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Hoorspel. 3.30 De Regenboog. 4.00 De Roodborstjes. 4.15 Het stond in de krant. 4.45 Vragen staat vrij. 5.15 Filmselecties. Aiinsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 25 October 1948 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Nederl. 1948 99% 100 Kon. Boot 147 150 dito 1947 97% 97»/.. Kon. Paketvaart 167% 169 dito 1937 97'/,, 97»/,. Ned. Scheepv. Unie 166 167 Dollarl. 1947 101 101 Rott. Lloyd 154% 156'% Invest, eert. 97% 97% Stv. Mij. Nederl. 166 168 Ned. 1962/64 ex. bel. 98"/.. 98% H.V.A. 255% 257 dito met belasting 98'7u 98% Java Cultuur 87% 89 Nederl. N.W.S. 80% 80% N.I.S.U. 100% 100% Spaarcert. 101% 101 Vorstenlanden 45 45% Indië 1937 A 95% 95% Deli Bat. Mij. - Grootboek 1946 98 98 Deli Mij. 147% 149% Kol. Bank 91 92 Senembah 145% Ned. Ind. H. B. 113 113% Muller en Co. 155% 157% Ned. Handel Mij. 155 157% A'damsche Bank 151 150% A.K.U. 148 148% Holl. Bank Unie 210 211% Bergh en Jurg. 297% 299 Herstelb. Pr. 100 100 v. Berkel Pat. 119% 122% R'damsch Bank 155% 156 Calvé Delft 155% 158 Twentsche Bank 166% 166% Centrale Suiker 200 Anaconda Copp. 38% 39% Fokker 165 Beth. Steel Gelder Zonen 142 144% Chrysler Kon. Hoogovens 190% 192 Gen. Motors Leverbr. en Unil. 285 287% Intern. Nickel 32% 34 Ned. Ford 310 307 Kennecott 61% 62% Ned. Kabel - 270 273 Rep. Steel 33% Philips Gloeil. 223% 232% U. S. Steel 89% Wilton 178 178 City Service 57 57% Billiton Ie rubr. N. American dito lie rubr. 395 Cont. Oil Dordtsche Petr. 289% 294% Midcoint Oil 59 Kon. Olie 317% 322% Philips Petr. A'dam Rubber 159% 164% Shell Union 41% 43% Bandar Rubber 136 139 Tide Water 28 Deli-Bat. Rubber 105 106% Baltimore 13 Oost Java Rubb. 67 65 Miss. K. Texas Serbadjadi 70 71 N. Y. Central Holl. Am. Lijn 167% 167% Pennsylvania J. C. Japanlijn 148% 150 Verscheidene gedeelten van het televisieprogramme, dat Za terdagmiddag door de B.B.C. te Londen is uitgezonden, zijn in Kaapstad (op 10.000 K.M. af stand) ontvangen. Het normale hereik van televisiezenders is 40 K.M. door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. O 12. „Gae ma mee", zei Geertje, toen ze uit ge lachen waren. „Gae ma mee manne, dan kunne me onze kiere afdoe en meteen een kommetje koffie drienke voor de schrik". Achter Geertje gingen ze het trapje op, naar de woonkamer, want de kamer was hoger dan de winkel. Daar zaten ze dan, Gijs met een schone broek van Pier aan. „Was da lache mense, je zou d'r nie goed van worre." „Oe kwam Gijs noe toch in die zeêp- kiste te zitte", vroeg Geertje. „Gijs zei, dat ikhihihi". „Pier zei, dat jiehahaha". En daar begon het spelletje van voren af aan. Toen volgde het hele verhaal van de tandem met Pier en Geertje er op, en de „Zeune" op de bagagedrager met een aanhangwagentje. „Ma Pier", vroeg Geertje ver~ schrikt, „zó'n fiets gae jie toch nie kópe?" Bel neens mens lachte Pier. „Da wil jieommers nie, anders....'

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3