IN HET HART VAN BORNEO ZITTEN OOK NEDERLANDERS Inpas huwelijk. Acht honderd kilogram goederen suisde naar heneden. Stalin schreef een brief aan Tito. ONTWERP „NOODWET INDONESIË". Engelse medische wetenschap is het buitenland vei' vooruit. Een dropping met succes. Het antwoord van de regering. Het Rijk als zakenman Waarheen met de overtollige uien DAKOTA BRACHT VERRASSINGEN Joego-slsven gaan prat op hun succes. Nieuwa regeling luchtpost- vervoer naar Indonesië. Voorgestelde weg onontkoombaar. Dr MEENK'S Plastische chirurgie op hoog deslaan in het "stoke Mandevme peil. 2EEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 In het hart van Borneo, niet ver van de grens van Serawak, ligt, 111 lie vallei \an de Kat jan-rivier Long N'aivan. Van Boelongan aan de Oostkust duurt de tocht per prauw over de rivier met zijn kron kels en stroomversnellingen naar deze plaats niet minder dan twee- en-een-halve maand.' In Long N'awan ligt een peleton van 6-Inf. XIV, het meest afge legen detachement van het K.X.LL. Gedurende een jaar is dit veertigtal militairen als het ware afgesloten van de „buitenwereld". Zij zijn omringd door dichtbegroeide uitlopers van het Kapoeas- gebergte en door uitgestrekte oerwouden, die nog zelden o£ nooit door mensen werden betreden. Toen in de grote steden gebouwd werd aan „passar mulanis" en de uitreiking van jubileum-paketten werd voorbereid, kortom: toen allerwegen gewerkt werd om de soldaten in Indonesië grootse fe«-sten aan te biedentoen heeft men deze mannen op hun eenzame post niet vergeten. Achtduizend voet boven de enorme oerwouden van Borneo, waardoor zich de kali's slingeren, vliegt een eenzame zilverglanzen- de Dakota. Het weer is helder, de Welkom! Even verderop de witte T, die ons de vliegrichting aan toont en brandt het rookvuur, aan de hand waarvan de piloot Windrichting moet bepalen. VERDWENEN" DE RUST. Verdwenen is de rust van het wachten! In grote vluchten begint wolken tekenen hun schaduwen af I <le Dakota hoogte te minderen. op de aarde. Dit toestel is de T i De mannen van de dropp-ploeg1 den "boven liet terrein, waar nu 440 van het Twintigste Squadron k 1 de deur is met een stevige can- vasriem vastgebonden aan de wand van het toestel, zodat hij niet achter de kisten aan kan gaan! Het wachten is nu op tekens van de piloot. Driemaal gaat een bel. De droppers zetten zich schrap. Op een hoogte van 100 meter met een tot 110 mijl gere duceerde snelheid jaagt de Dako ta naar het terrein. Iets er voor gaat de bel eenmaal. Af! Op het zelfde moment verdwijnen de kis ten over de rand; de koorden spannen zich, breken als de para chutes geheel uitgetrokken zijn. Het is alles in een ogenblik ge beurd en de vier helderwitte pa rachutes bereiken in enkele se conden de aarde. De piloot trekt de Dakota om hoog en draait voor de volgende ronde. Nieuwe kisten worden aan gesjouwd, koorden vastgebonden, driemaal de bel, dan éénmaal weer vier kisten en containers suizen ondanks de parachutes gaat het nog zeer snel naar beneden. In zes keer verlaat 800 dë kg- het vliegtuig. De mannen van de dropp-ploeg hijgen, maar ze zijn voldaan. Vrijwel alle para chutes zijn op het terrein terecht- gekomen. Dit is het werk van de piloot, die precies het moment voor het afwerpen moet bepalen. Dan beginnen de -^fscheidsron- der M.L., het „Transport-Squa dron", dat het militaire vracht en passagiersvervoer door geheel Indonesië onderhoudt. Omstreeks half "tien is het opgestegen van Sepangin, het vliegveld van Ba- likpapan. Doel: Long Nawan. Op dracht: Dropping! In het vliegtuig staan vastge bonden twee-en-twintig kisten en containers, bevattende jubileum pakketten, levensmiddelen en ex- tra-artikoicn met een totaalge wicht van 800 kg., alles bestemd voor het detachement in Long Nawan. Reeds twee dagen tevo ren zijn de goederen op het vlieg veld Mandai bij Makassar door de „dropp-ploeg" van de Lucht- verplegingscompagnie „volgens de regelen der kunst" ingepakt. Rond de kisten en in de contai ners zijn stootkussens, aange bracht, die straks de schok op de gespen het harnas van hun para- een grote menigte is verzameld, chute om. de kisten en containers j Telkens ais het vliegtuig over de worden los gemaakt en vier wor-1 mensen heen dondert, zwaaien zij den er al vast op elkaar gestapeld 1 enthousiast met de armen, voor de deuropening. De koorden, j Ken kleine veertig minuten na die zo dadelijk de parachutes zul- de aankomst boven Long Nawan len los trekken, waarna ze bre-1 klimt de Dakota weer omhoog en ken, worden aan een streng touw begint de terugtocht naar Sepan- bij de deur vastgebonden. „ni, hoog boven de oerwouden van De mannen zijn gereed; één zit Borneo er met zijn rug tegen de wand en| Dropping met succes volbracht! zal bij het sein „Af!" de onderste Dankbaarheid in de harten van kist met zijn voeten naar buiten de mannen op hun eenzame post, duwen, terwijl de anderen dit met die plotseling beseften, niet ver- de handen doen. De ene man bij geten te zijn. In een reeks brieven aan maar- NIET KLAAR VOOR NIEUWE OORLOG. Tito had te Ljubljana een tegen de Sowjet-Unie gerichte rede ge houden in verband met Triest. Hij grond moeten breken. Vóór de schalk Tito beschuldigt Stalin de ha(J blykbaar niet ingezien hoe Joegoslavische communisten van ,.5 start van Sepangin zijn de para chutes bevestigd. NIET DE EERSTE.... Dit is niet de eerste dropping; niet voor deze ploeg, niet voor de crew en niet voor het vliegtuig. De L.V.C. heeft in samenwerking met het Twintigste Squdron tot nu toe reeds honderden droppings verzorgd, waarvan er tientallen door deze bemanning zijn uitge voerd. Naarmate het toestel de bin nenlanden nadert, verschijnen Joegoslavische communisten van ingebeeldheid. Zij zijn niet slechts ingebeeld, doch zij propageren de ze verwaandheid nog. Zij spreken De minister van Oorlog deelt mede, dat ook de luchtpostver zending van nieuws-, sport-, ker kelijke- en contactbladen aan de militairen in Indonesië thans kan geschieden tegen het verlaagde luchtposttarief. De afzenders die nen daartoe een schriftelijke machtiging te hebben ontvangen van het Bureau Militaire Postza ken van het dep. van Oorlog. Eerst op vertoon van deze mach tiging kan men op het postkan toor de bladen ter verzending aannemen tegen contante beta ling van het goedkope tarief van f6.50 per kg. De bladen moeten worden aangeboden, nadat zij zijn samengebundeld in één of meer pakketten en daarom wordt het gewicht van de verpakking niet meegeteld. Het nettogewicht is dus; de bladen met de adres bandjes of enveloppen. Het plak ken van postzegels komt mede te vervallen. De adresband moet van zo stevig papier zijn, dat een stuksgewijze behandeling op de veldpostkantoren kan worden doorstaan en het adres dan nog goed leesbaar blijft. Is dit niet mogelijk, dan moet van een open enveloppe worden gebruik ge maakt. Op adresband of envelop pe moet boven het militaire adres gedrukt of gestempeld worden vermeld: de naam van het blad c.q. vereniging of thuisfrontcomi té, voorts: Port betaald, postkan toor(volgt kantoor van ter post bezorging) en: Per luchtpost. Het pakket moet worden geadres seerd Veldpostkantoor Amster dam en in het adres moet boven dien het nettogewicht staan. De hoofdbesturen van Niwin, de thuisfronten en Band Neder- land-Indië zijn bereid gevonden alle aanvragen van de thuisfront- comité's in behandeling te nemen en door te zenden aan het bu reau. De uitgevers dienen hiertoe overleg te plegen met de secreta rissen van hun hoofdbesturen. In haar memorie van antwoord - aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp-Noodwet Indonsi© xegt naar het oordeel der regering noodlottig zijn, indien de indruk zou worden gevestigd dat de ookj van de 2ijde der federalisten hart vi/m Onbegrijpelijk! Een Indisch geneesheer ver telt: Gedurende de Japanse bezet- ES.!'i' I.™"S".„p'3Sf"" j,u" beP1°sel »°®der f5*™5 tot invoering van een voorlopige wensen te stellen op de basis van y v00r het interim-bewind de rneuwe rechtsorde. |y |e beoordeIing van de2d De regering zet voorts uiteen, mogelijkheden zal er nood- waarom de thans door haar voor- zake]ykenvijze rekenmg mede gesteld© weg onontkoombaar noodzakelijk is en op geen andere wijze is te voorzien in de baars de nieuwe rechtsorde bij gebrekiiin9 was met en.ge duizenden de reeerinir o m dat zii er mët van succes in de onderhandelingen i lotgenoten in een concentratie- 5f5erlnf> °-ul' d zu ,er met met de republiek als het ware zou kamP ingesloten. voldoening van heeft kenms geno-,kunnen borden geparalyseert Op zekere dag komt daar een Spoedig betere salariëring ambtenaren. Bij de viering van het dertig jarig bestaan van de Arka te Ber gen op Zoom, werd medegedeeld, dat de technische herziening van het bezoldigingsbesluit voor de Rijksambtenaren vóór 1 Januari a.s. in het Staatsblad zal ver schijnen. De herziening der sala rissen geschiedt met terugwer kende kracht. Ook werd medegedeeld, dat het rapport Ubink, betreffende ver veel moeite de Sowjet-Unie zich getroost had om Triest aan Joe- go-Siavië terug te geven. over niets anders dan hun succes.f" Joegoslavische communisten betering der salarissen van de zien blijkbaar niet in, aldus Sta-1 secretarie-ambtenaren zeer spoe- lins brief, dat de Sowjet-Unie na dig zijn beslag zal krijgen. een zo verschrikkelijke oorlog i niet een nieuwe kan beginnen. Stalin hekelde voorts de opne ming van de communisten in het' Nationale Front. Tito hing vol gens Stalin de theorie aan een steeds hogere bergen; enorme (heeft het pian spoedig een Engel De bovenstaande beschuldiging staat te lezen in een reeks tus sen Stalin en Tito gewisselde brie ven, die een diplomatieke corres pondent van de „Daily Telegraph" heeft gepubliceerd. De brieven zijn reeds eerder in Joego-Slavië gepubliceerd, doch zijn thans aan het blad in het Engels vrij gege ven. De regering van Joego-Slavië inziens hier gebleken noodzaak. Een verklaring of verplichting als bedoeld in door verschillende leden aangehaalde persberichten bestaat niet. De Verenigde Staten hebben zich tot heden niet uitge laten over de in Nederland ont worpen plannen voor een interim- bewind in Indonesië en noch het huidige, noch het vorige Neder landse Kabinet heeft zich ver plicht zodanige plannen vooraf aan de goedkeuring van de Ver enigde Staten te onderwerpen. De regering acht het haar plicht te streven naar een zeer spoedig begin van de verwezen lijking ener nieuwe rechtsorde zo wel op de basis van het overleg met de federalisten als langs de weg van onderhandelingen met de regering der republiek. Uiteraard verdient het de voor keur, indien, zowel op basis van dit overleg als krachtens met goed resultaat bekroonde onder handelingen met de regering der republiek, zeer spoedig kan wor den begonnen met de interim-pe riode ter voorbereiding der nieuwe rechtsorde. Met nadruk moet betogen, dat dit zeer spoedig zal moeten kunnen worden verwezen lijkt, omdat de huidige situatie in Indonesië van dag tot dag zorg wekkender wordt door het toe nemen in ernst, in aantal en in omvang van handelingen en nala tigheden in strijd met het be stand en met elementaire eisen van deugdelijk bestuur, dit laatste moeten worden gehouden, dat zich van dag tot dag verrassende wijzigingen in de situatie kunnen voordoen en steeds beslissingen op korte termijn moeten kunnen worden genomen, terwijl het in die omstandigheden wel uiterst moeilijk is, dat de regering bij voorbaat gebonden zou zijn aan een regeling, die niet alleen in hare hoofdzaken niet meer voor wijziging vatbaar is, maar ook geen bij nader overleg gewenst blijkende modulaties in onderde len meer toelaat. Het is op grond van het voren staande, dat de regering dan ook meent, het niet voor haar verant- woordelykheid te kunnen nemen, haar op dit punt uitzonderlijk zware taak voort te zetten zonder een wettelijke voorziening als de onderhavige. De vrees, dat ongewenste con cessies aan de republiek zouden worden gedaan, behoeft naar het oordeel der regering niet te wor den gekoesterd. Door de wijziging in de redac tie van artikel 4 is duidelijk tot uitdrukking gebracht, dat welis waar op 1 Juli 1949 de bevoegd heid van de Kroon om voorlopige maatregelen te treffen een einde de regering doch dat zulks volstrekt Japans generaal met in zijn ge volg o.a. Soekarno in Japanse uniform. Door de generaal werden we op een verschrikkelijke manier uitgescholden. Van dik hout zaagt men planken. Toen hij uitgeraasd was, kwam Soekarno het nogeens overdoen. Hij vertelde o.a., dat we het vreten dat de Jappen ons ga ven, niet waard waren. Deze man Nederlands on derdaan had ten volle ver diend na de bevrijding te wor den gefusileerd. In plaats daarvan echter, wordt hij met eerbewijzen over laden. „Zijn gezag" over een deel van Indië is officieel er kend. Hoge Nederlandse autori teiten nemen met hem deel aan een feest-maaltijd. Nederlandse afgezanten staan maanden ge duldig te wachten om met Soe karno te mogen onderhandelen. En-zo-voort. Wij begrijpen zulke dingen niet, zegt deze Indische dokter. Verklaarbaar. Muur de feiten zijn helaas niet anders. se versie van de brieven uit te geven. In een brief van 27 Maart j.l. beschuldigt Staün de Joegoslavi sche communisten er van, dat zij de Sowjet-Unie in het openbaar loven, doch dat er in de leidende kringen gesproken wordt van de generatie der communistische partij der Sowjet-Unie en over economische annexatie van Joego- Slavië door de Sowjet-Unie. klompen groen met op de toppen ruslende wolken. Jaren geleden is in deze oerwouden een vliegtuig spoorloos verdwenen. Toevallig vond men twaalf maanden later het wrak. De afstand van Sepangin naar Long Nawan bedraagt 400 km., ruim anderhalf uur vliegen. De bemanning heeft haar taak, maar voor de vier mannen van de dropp-ploeg, die ook duizenden ki lometers per week vliegen, is dit een tijd van wachten. Ze slapen, boven op de barang en schrijven boodschappen en hun namen op de kisten. Long Nawan moet reeds dichtbij zijn. De mannen zijn nieuwsgierig hoe het detachement gereageerd heeft op de radiogra fische boodschap van Batavia, waarin orders voor het klaarma- 'L land is ken van een afwerpterrein wer den gegeven. Ze staan voor de deuropening de deur zelf is venvijderd enschreeuwen van verrassing, als nu het terrein plotseling zichtbaar wordt. Met I heidsdienst werden gevolgd, ant- grote letters staat bij het witte woordde Staïin, dat deze inlich ting afkomstig was van de Sow- jet-ambassareud, Lavrentief. Tito schreef, dat zijn regering niet toe kon staan, dat de Sowjet- ciligheidsdienst zich in het land .estigde. liet land had zijn eigen •■eiligheidsdienst om de „buiten landse kapitalistische elementen cn de klassevijanden" te bestrij den. In antwoord hierop zeide Stalin, dat de Joegoslavische com munisten Marxistische critiek ontvingen als provincialen en deze krenkend achtten voor hun prestige. Zij raakte de ambities van de Joegoslavische leiding. Amerikaanse vloot wordt uitgebreid. De Amerikaanse vloot zal uit- vredelievende overgang van kapi- gebreid worden met een vloot van talisme naar socialisme. Inmid-vliegdekschepen, die zware lange dels leert het Marx-Lenisme, dat afstands-vliegtuigen kunnen ver- de klassestrijd niet alleen voort j voeren eh laten starten. 1 Op het prograrpma voor bouw van de vloot staan snelle diep dui- moet gaan, doch heviger moet worden, aldus de brief. Dat maarschalk Tito besloten kende onderzeeërs. heeft deze brieven te publiceren wijst er op, aldus de correspon- j dfent van de „Daily Telegraph", dat hij niets te vrezen heeft wat de opinie van zijn land betreft. Eén millioen woorden per minuut. De diensten van radio, televisie en fotografie zijn gecombineerd in Eind van dit jaar begint met aan de bouw van een vliegdek- schip van 65.000 ton, vier torpedo- boten en 2 nieuwe kruisers. POLITIEKE ONREGEL MATIGHEID. Tito verklaart in een brief, dateen nieuw Amerikaans telecom Geschenk van Koningin aan Roode Kruis Indonesië. Koningin Juliana heeft het Cen traal Comité van het Roode Kruis afdeling Indonesië, ter gelegen- zich niet altijd zoals het hoort, Chester Guardin. I schonken gedragen en dat hun tegenwoor- D't apparaat, dat een dezer da-j" deed genoemd Comité te- dighkid een financiële last heeft vans haar gelukwensen toekomen .:So,,,ïku," JSSSÜiS SSÜJSStS eén SSa;--«ss f= ssvsses kruis, dat het veld aangeeft: (Ingez. mededeling, advert.) I BRASKAMP N.V.FABRIKANTE VAN GENEESMIDDELEN Daadwerkelijke verlichting, ook bij de hevigste hoofd pijn door onze van ouds bekende HOOFDPIJNPOEDERS 5 C«nt pmr pe«d*r I 1.10 doos van 25 stuks heid". Op de vraag wie de „on- van een milhoen woorden per mi-1 ware" verklaring had afgelegd, nuuL van Washington uitgezonden dat Sowjetrussische deskundigen en te New York geheel vormge- door de Joegoslavische veilig- trouw afgedrukt. Een nieuwe sneltreinlocomotief. Europa's grootste sneltreinloco motief is thans in aanbouw in Po voor het werk van de afgelopen jaren. Sneeuw in Oslo. Zondagavond is te Oslo de eer ste sneeuw van dit seizoen geval len. Gisterochtend sneeuwde het nog. Te Fiuse, het hoogste punt mouei is minis ui «aiiuuaw nuru-,tussen Oslo en Bergen was de lens grootste lócomotievenfabriektenperatuur minus 8 graden te Chrzanow. De machine weegtCelcius. 98 ton, is 49 voet lang en kan, j wanneer zij tien Pullmanwagens, D. ilik rpn„k1;V<>in trekt, een snelheid bereiken van, DUlllt WOrüt repUDllKeiP 68.7 mijl per uur. William C. Bullit, tijdens Pre- Vermeld moet worden, dat desident Roosevelt ambassadeur te productie van de fabriek te Moskou, die zijn gehele leven de- Chrzanow thans het viervoud is mocraat is geweest, heeft plotse- ^van die van voor de oorlog; in de ling bekend gemaakt de candi- eerste helft van dit jaar werden daatstelling van de republikein er 322 locomotieven afgeleverd. 1 Dewey te zullen steunen. De overheid pleegt, als zij zich op zakenterrein begeeft een weinig gelukkige hand te heb ben. Daarvan legt het jongste verslag van de Rekenkamer weer ruimschoots getuigenis af. Men begeeft zich op uitgevers- terrein met een Ooek over de bloembollen en het voorlopig resultaat is een schadepost van rond 25 mille. Iemand steekt zijn neus om de hoek bij een fotobureau en de belastingbeta ler mag er anderhalve ton bij leggen. Er moet een militaire propa ganda-film worden gemaakt, doch hiervan wordt later weer afgezien. De filmonderneming heeft er twee mille aan ten koste gelegd, maar voor het rijk wordt het een schadepost van unuien jiiogeina oer r rtuveitiuet 16 mille, zo niet meer. De rijks- met de republiek tot een aan-1 ^rden ontheven 'bureaux houden oij de banken, vaardbaar resultaat voeren, zouvXS voor een belangrqk deel onno- naar het oordeel der regering e™"z0" cr rKelJ di geweldige saldi aan, die op tig in gevaar worden gebracht, 1 ^'JI' i-"aala ""-i o,ï m;i_ indien reeds thans werdoverge-1 benoemen een gouyerneur-gene- gaan tot indiening van een wets-,raal °f een luitenant-gouverneur- ontwerp op het bewind in Indo- Seneraal- Z«. «"J, mdieii enigszins nesië e-edurende de overgangstijd mogelijk, reeds bij de regeling van omdat dit zoMs terecht doof vele de °P™lging van dr van Mook leden if gesteld, de^indruk zou duidelijk willen maken, dat een nieuwe phase, die n.l. van de voor bereiding der nieuwe rechtsorde ter uitvoering van het XlVde hoofdstuk der grondwet, op han den is. niet betekent, dat de op dat tijd stip reeds getroffen en mogelijk nog niet bij de wet bekrachtigde voorlopige maatregelen terzelfder tijd hun geldigheid zouden ver liezen. HET ONTSLAG VAN Dr VAN MOOK. Met betrekking tot bet door de met name in niet onder onze con- luitenant-gouverneur-generaal dr trole staande gebieden. J. van Mook gevraagd eervol ont- De zo zeer gewenste mogelijk- alaS moge wrden opgemerkt, dat heid dat deze onderhandelingen ldlVvan Mook heeft verzocht om, imdien mogelijk, per 1 November wekken, als wilde Nederland tot eenzijdige oplegging ener regeling geraken in stede van, zoals de grondwet thans voorschrijft, de nieuwe rechtsorde voor te berei den op de grondslag van het ge pleegde en nog te plegen overleg. Het zal na het voorgaande geen nader betoog meer behoeven, dat thans een stadium is bereikt, waarin concrete, duidelijk uitvoer bare en een totale regeling van het geschil beogende voorstellen moeten worden voorgebracht. Voor het onverhoopte geval, dat het niet- mogelijk is bevredigende resultaten te bereiken, zou bet voeren. Abdoelkaclir voor besprekingen naar ons land. Abdoelkadir, secr. van staat voor alg. zaken en plaatsvervan ger van dr van Mook zal vandaag op verzoek van de Nederlandse regering naar ons land vertrek ken, teneinde besprekingen te Hulp aan oorlogsgewonden. Een twintigtal deskundigen uit twaalf Europese landen bestudeert de methoden, die in verschillende Engels centra worden toegepast, waar men liulp aan oorlogsgewon den verleent. De deskundigen, die afkomstig zijn uit Denemarken, Nederland, Noorwegen, Zweden, Frankrijk, Italië en andere landen zijn daar- hospitaal" te Aylesurg in het graafschap Buckinghamshire, waar men zich speciaal toelegt op de behandeling van oorlogs slachtoffers, die de controle op de physieke functies van het onder lichaam hebben verloren. Hoewel zulke aandoeningen in het buitenland als hopeloos wor den beschouwd legt Engeland er zich op toe, om deze patiënten zoveel mogelijk hun zelfvertrou- wen terug te geven en hen weer1 een bepaald moment tot 36 mil lioen zijn aangegroeid. Nu ontstaat de eigenaardige figuur, dat, via het schatkistpa- pier, waarin de Danken op hun beurt deze gelden beleggen, het Rijk tegen betaling van rente zijn eigen kapitaal mag opne- ïnen. Zo zouden wij kunnen voortgaan: een lange lijst van voorbeelden vi-n gebrek aan ef ficiency. onoordeelkundig op treden en onvoldoende zorg in de omgang met het moeizaam door de burgerij opgebrachte belastinggeld. Het is -een oud lied op een oude wijs. Maar het dwaze is, zegt de Nederl., dat deze zelfde overheid, die zich op zakelijk gebied zo stuntelig gedraagt, het zakenle ven nog bij voortduring in de be klemmende greep van haar voog dij gevangen houdt. Dezelfde ambtenaren, die zo weinig koop manschap betonen, zitten in tal van overheidsinstellingen hoog te paard tegenover de zakenman, op wiens initiatief zij, tot schade van 's lands welvaart, met hun ein deloze voorschriften een verlam mende invloed uitoefenen. Feuilleton. door C. M. VAN DEN BEKG- AKKERMAN. er twee-en-dertig jaar, de man is vijftig, die staat nu ook op straat, met de zekerheid dat hij gelijk wel om z'n ouderdoms pensioen kan gaan". ,,'t Is vreselijk", fluisterde In- af op zijn uiterlijke onbewogen heid. Ze had moeite om niet in huilen uit te barsten. Die man, dat was niet de man waarvan ze hield, deze behandelde haar als een vreemde. Was 't dan toch 18) _o— Zenuwachtig rees ze op, liep naar de kachel om wat kolen op te gooien. Ze griste echter snel de foto en de brief bij el kaar en stopte die onder een boek. Daar kon ze nu niet meer over praten, begreep ze; ze acht te 't beter dat 't portret nu ver borgen bleef. gena. Ze had haar vork al neer- zo, dat men elkaar pas goed gelegd, niet in staat meer een leerde kennen in het huwelijk? i hap te verwerken. „Dat ze dat zomaar doen mogen tegenwoor dig, zonder behoorlijke opzeg gingstermijn, wie had dat kun nen denken! haar woorden tegen Mina, nog geen twee uur geleden gespro ken: Wij hebben nog geen geld- zorgenToen meende ze dat „Wat doe je? Joost keek om,'alles goed was, terwijl Joost al juist op 't moment dat ze haar - - - - Nog hoorde ze in gedachten es wat." „Joost!" Schril en hees van aandoening riep ze zijn naam. „Wat is 't?" Kijk toch niet zo, praat, zeg handen terugtrok. „Niets", zei Ingena verward, maar ze zag in een ommezientje purper. Toen ze weer zat, begon Joost te praten, snel, stotend en on zeker. „Je moet 't toch weten, dus zal ik het je gelijk maar zeggen. Vanmorgen hingen er aanplak biljetten in de fabriek: honderd man ontslagen, ik ook. Zaterdag ben 'k zonder! Ze doen 't niet minder, bij ons gaan we met honderd man tegelijk!" „Jij? Hoe kan dat nou, je bent toch voor vast, je bent er al van veertiende jaar af, dan mogen de hele morgen rondgelopen had met de zekerheid dat hij over enkele dagen tot leeglopen ge- zo vreemd Wat valt er te zeggen? Jij maakt je dadelijk van streek, je moet je beheersen. Wat ik je te zeggen had, heb ik gedaan, er verder over kletsen helpt niks Weet ik doemd werd. Ze keek naar z'n stoere stugge kop wat ging er achter dat masker om, wat vocht hij daar alleen uit? Ze zou naar hem toe willen gaan en haar hand op z'n schou ders leggen: „We zullen er zo voorlopig ook wel komen, moed houden jongen", zou ze willen zeggen. Maar ze dorst niet, 't leek net of Joost haar niet nodig had, zwijgend en strak staarde hij naar buiten. Wilde hij haar misschien sparen? Maar ze wilde niet ontzien worden, hij moest zich tegen haar uitspreken, hoe ze je toch zomaar niet bedan- dan ook. Dat was beter te ver- ke"- dragen dan dit wanhopige zwij- Joost lachte hard en hatelijk: gen. Hoe ze echter ook pieker- „Dat moet je es tegen die heren de, ze wist Joost niet te bena- gaan zeggen, misschien luisteren deren; de enkele woorden die ze wel naar je. Van Genderen is ze sprak, ketste onveranderlijk maar vertrouwen, mooie praat jes!" Ingena snikte. Joost rees ge melijk op: 't werd tijd voor de fabriek. „We hebben nog niet gedankt zeg." „O, dat doe jij dan maar, m'n hoofd staat er op 't ogen blik niet naar Verschrikt rees ze overeind, hield hem bij z'n schouders te rug: „Joost, wat een woorden, dat meen je toch niet kom nou nog even zitten, toe! Waar om moet het tussen ons nou verwijdering brengen? Waarom moet je nou zulke rare woor den zeggen „Doe niet zo dwaas, ik kan wel, maar je doet niet huichelen als ik de damp in je kunt toch wel I heb, 'k dacht dat je dat wel be greep." Als een lastig dier schudde hij haar van zich af en liep 't huis uit. Zo ellendig als Ingena zich nu voelde. Ze legde haar hoofd op haar armen en huilde of ze met tot bedaren ken komen Was dit nu het huwelijk? O, Reere, 'k wou dat ik nooit getrouwd was! kermde ze luid. Wat een man! Hij hield niet van haar, o vast niet, hij was altijd zo schaars met z'n liefkozingen. In haar overspannen brein kwamen allerlei verwrongen voorstellin gen, ze zag niets meer in de juiste proporties. Ze voelde zich veronachtzaamd en verlaten. gewoon doen. „Gewoon doen na zo'n och tend, ha, mens, de baas zelf was er kapot van. Daar staan we nou met de moderne tech niek, zo'n pracht vinding! Een paar machientjes meer, zoveel opvreters minder. Nou kunnen we steuntrekker worden, een honderd meer of minder komt er niet op aan. Heb ik om werk loosheid gevraagd?" „Joost, Joost, doe toch niet zo verbitterd. Er is er Eén, die voor ons zorgt, Die zal ons toch niet vergeten, heb toch wat meer vertrouwen." „Je hebt mooi praten, nou ben ik een bloot half jaar ge trouwd, nooit zonder geweest voordien en nou? 't Loopt me van 't begin af tegen. Je moet (Wordt vervolgd.) teit. Zestig procent van deze, in het Stoke Mandeville hospitaal be handelde patiënten, kon weer een werkkring ambieren. bij zo onder de indruk gekomen ;n aaj werken te stellen, on van de vorderingen der Engelse danks bun voortdurende invalidi medische wetenschap, dat zij deze methoden ook in het buitenland willen toepassen. De buitenlandse bezoekers heb ben de wonderen van de plasti sche chirurgie aanschouwd, waar door honderden vliegers, die met zware brandwonden uit te pletter gevallen vliegtuigen werden ge haald, een nieuw gezicht kregen, evenals de tankbemanningen, ide uit de in-brand geraakte gevechts wagens konden worden gered. Door de plastische chirurgie zijn mensen, die hun neus", kin, oren, oogleden en wenkbrauwen verloren weer in staat gesteld, om als gewone stervelingen te leven en hun werkzaamheden te ver richten. De buitenlanders hebben de medische behandeling kunnen ga- Mevrouw Odescalchi is be noemd tot eerste legatieraad aan de Hongaarse legatie te Washington. Mevrouw Odescal chi was prinses voordat adelijke titels in Hongarije werden afge schaft. Zij is lid van de commu nistische partij. Wilde paarden en cowboys. Een cowboytroep uit Te xas, die in Gënève voorstel lingen gaf, had 1000 franken uitgeloofd voor de toeschou wer,. die een wild paard, dat aan de troep behoofde, kon bestijgen. Een toeschouwer verrichtte het kunststuk, doch toen hij zijn beloning verwachtte, kreeg hij een pak slaag. De politie, die in greep, raakte eveneens slaags met de 30 cowboys en girls en verschillende politieman nen werden gewond. De hele troep is gisteroch tend gearresteerd en uit Zwitserland uitgewezen. De Nationale Vrouwenraad van Nederland zal op 28 en 29 Octo ber a.s. in het beursgebouw te Rotterdam met een algemene vergadering zijn vijftigjarig be staan vieren. Dodelijk ongeval bij Hengelo. Een vijftal scholieren organi- seerde op weg naar huis op de straatweg HengeloHaaksen een „wielerrace", waarbij een van hen bij een poging om zijn kameraden te passeren helemaal abn de lin kerzijde van de weg terecht kwam. Plotseling echter zwenkte hij weer naar rechts, op welke manoeuvre een motorrijder niet bedacht was. Door het plotseling afremmen slingerde de duo-passa gier, de 19-jarige Pol., van de mo tor, waarbij hij dermate ernstig verwond werd, dat hij enige uren later in een ziekenhuis overleed. De vijf jongens werden door de politie ter verantwoording geroe pen. Tal van personen zijn om het leven gekomen bij overstromin gen in het gebied van Murcia (Spanje). Zevenduizend H.A. staan onder water. De schade bedraagt honderden milliocnen ber 6 cent en voor November 6% peseta's. cent, sorteerloon niet inbegrepen. In de uienhandel blijft de kwes tie van het al of niet aan de vei ling afleveren voor Duitsland de aandacht vragen. Dat deze uien zullen worden geleverd staat vrij wel vast. Men probeert echter van de veilplicht voor de over schietende uien af te komen, doch daarop schijnt weinig kans. Wanneer werkelijk 50 millioen kg. uien naar Duitsland zouden kunnen worden geleverd betekent dit een vierde van de totale pro ductie die op 200 millioen kg. word t_ geschat. Met Engeland is een overeen komst aangegaan om naar dit land 60.000.000 kg. te exporteren. De prijs van 7 cent voor de aan de veiling geleverde uien komt neer op 5.75 cent voor de teler, daar wegens leve ring franco spoor f 1.25 -per 100 kg. in mindering komt. In de prijs zit verder een op gaande beweging. Er komt voor latere levering een behoorlijk be- waarloon, waarschijnlijk lal/4 cent per kg. Getracht zal worden door voorschotten van het Cen traal Bureau de uitbetalingen vlot te doen verlopen. De minimum-prijs is voor Octo- Wat zal er nu gebeuren met het overschot, dat op 60 millioen kg. wordt geraamd? Een lichtpunt is, dat Engeland aan de Engelse importfirma een open licentie heeft gegeven, d.w.z. de invoer in Engeland is niet meer aan beperkende bepalingen gebonden, zodat de 60.000.000 kg. wellicht zai uitgroeien tot 80 a 90 millioen kg. Het binnenlandse verbruik als mede de export naar andere lan den zullen dus voor de rest moe ten zorgen. De export bedroeg in de maand September 6.242.000 kg. verdeeld als volgt: Tsjecho-Slowakije 1.607.800 kg., Duitsland 1.358.500 kg., Engeland 980.800 kg., Zuid- Am'erika 774.800 kg., West-Indië 477.845 kg., België 353.200 kg., Engeis leger 213.400 kg., Egypte 175.000 kg., Amerikaans bezet tingsleger 103.200 kg., Afrika 87.400 kg.. IJsland 40.000 kg., In donesië 39.800 kg., Oostenrijk 15.200 kg., Noord-Amerika 10.500 kg., Noorwegen 4200 kg., en ten slotte Israël 200 kg. Met de ruim 8 millioen kg, uit de maanden Augustus en Juli be draagt de totale export van de oogst 1948 nu ruim 4 millioen kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2