Franse troepen ontzetten mijnschacht. Communisten organiseren stakingen in Finland. Snwjet-delegatie acht resolutie der zes neutralen onaanvaardbaar. Morgen spoedzitting Veiligheidsraad Standaardmoien te Retranciiement in gebruik gesteld. NIEUWS Stakers lieten gevangen gendarmes vrij. Perscensuur in Frankrijk? Twee doden bij ont ploffing in IJinuidense duinen. ter bespreking Palestijnse kwestie. Ir C. J. Droogendjjk overleden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vandaag de beslissing? Berlijnse gemeentebestuur ders voor Sowjet-tribunaal. Opnieuw een trein in West-Java beschoten. Kadervergadering der Ger. Mannenverenigingen in Zeeland. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1084 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 25 OCT. 1948 Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr VV. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. H.ARTJES, Vlissingen; Dr K. H LIZ ENG A, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.23 u., onder 17.24 u. Maan op u., onder 15.39 u. Hoogwater op Dinsdag 26 Oct. Vlissingen: 7.32 u. 1.32 m., 20.28 u. 1.48 m. Wemeldinge: 9.09 u. 1.22 m„ 21.58 u. 1.45 m. Zaterdagmiddag zijn 2000 man politie--en militaire troepen een actie begonnen om de mjjnschacht „Les Alouettes" te Montceau- lee-Mines, die Vrijdag door de stakers was bezet, te ontzetten. De politie stond onder leiding van generaal Norbert, adjunct-bevel hebber van het militair district Dyon. De 70 gendarmes, die de ■takende mijnwerkers des Vrijdags gevangen hadden genomen, werden Zaterdagmorgen weer vrijgelaten. De stakers stelden de sirenes in werking om hun makkers ter hulp te roepen en hesen de Fran se driekleur. De regeringstroepen omsingel den de mijn en sloten de toegangs wegen af, onderwijl de stakers in de schacht de sirenes lieten loeien. De hoofdingang van de mijn werd door troepen vrijgemaakt, zonder dat zij ernstige tegenstand ontmoetten. kinderen van de stakers een kos teloos middagmaal ontvangen in de cantine van de scholen der stad. Zondagmorgen vroeg hebben militairen de mijnen Saint Louis en Maurand in het gebied van Monceaux-les-Mines bezet. Hier zijn velen gearresteerd, daar zij weigerden op bevel van de politie door te lopen, of we gens ontbreken van identiteitspa- ICorte tijd later slaagden de pieren. mtt de gearresteerden be troepen erin de schacht volledig te ontzetten. Honderd stakers hebben zich aan de politie over gegeven. Met ingang van heden zullen de Reuters correspondent Harold King meldt uit Parijs, dat twee dagen geleden een delegatie van de twee verenigingen van buiten landse correspondenten in Frank rijk door de minister van Defen sie, Paul Ramadier, ontvangen is, en dat Ramadier bij deze gelegen heid waarschuwde niet zonder machtiging berichten met betrek king tot de verdediging te ver zenden. Ramadier zeide, dat de wet zal worden toegepast, volgens welke zware straffen met inbe grip van gevangenisstraf kunnen worden opgelegd voor het publi ceren of overbrengen van nieuws, dat «chadelijk voor de nationale verdediging zou kunnen blijken te zijn. Deze waarschuwing was, aldus Ramadier een direct gevolg van •en overeenkomst tussen de vijf mogendheden van de West-Euro- pese Unie, dat de Franse regering zichzelf verantwoordelijk zou stel len voor waarborging van de ge heimhouding van besluiten, door de ministens genomen. Consultatieve raad der W.-Europese Unie bijeen De voornaamste punten van be spreking voor de vandaag te Pa rijs beginnende derde bijeenkomst van de consultatieve raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken van de West-Europese Unie zijn: De uitbreiding van het militair verdedigingspact van de West- EuropeSe Unie tot een Transatlan tische Unie door aansluiting van de V.S. en Canada; de mogelijkheid uitbreiding van de West-Europese Unie door aan sluiting van andere West-Euro pese staten; uitbreiding van de samenwer king tussen de mogendheden der Unie in haar overzeese gebieden (met name Afrika) voorstel voor een Europese As semblee; de beschikking over de voorm. Italiaanse koloniën; het Duitse probleem en neg eni ge andere punten. horen enkele buitenlanders, onder wie enkele voormalige Duitse krijgsgevangenen. In alle mijncentra bij St. Etien- ne vonden solidariteitsdemonstra- ties plaats voor de mijnwerkers. Er zijn grote sommen gelds even als voedsel en kleren ingezameld. Talrijke kinderen van mijnwerkers uit St. Etienne zijn door families te Lyon opgenomen. Tijdens een Zaterdagmorgen ge houden buitengewone vergadering heeft het bestuur van de C.G.T. Ook de heer Philippo overleden. Het laatste nog in leven zijnde slachtoffer van de vliegramp te Prestwick, de heer W. H. Philip po uit Sassenheim, is gisteren avond in het ziekenhuis overleden. Joligens stookten vuurtje onder granaat. Zaterdagmiddag heeft zich in een bunker in de IJmuidense dui nen een munitieontploffing voor gedaan, die het leven heeft ge kost aan de 15-jarige H. Visser uit IJmuiden en de eveneens 15- jarige D. Kramer uit Santpoort. Een derde jongen, J. Hak, werd aan het hoofd gewond. De jongens waren de duinen in getrokken en vonden er een ver roeste handmortier. Ondanks de talrijke waarschuwingen, welke Zij willen reqerinq- j hoofd, heeft president Paasikivi, u i i 1 verzocht de politiebewaking bii de Fagerholm omverwerpen. fabriek „Arabia" te verwijderen! De Alnse eerste minister, Karl sociaaldemocratische minis- Fagerholm, zal vandaag verte- van Binnenlandse Zaken, Aare genwoordigers van arbeiders en Simonen, alsmede de politiechef werkgevers ontmoeten in verband va^ Helsinki, Kol. Gabrielsson te met de door de democratische aJ?" ^aasikivi heeft dit van volkspartij (een fusie van commu- hand gewezen. nisten en linkse socialisten) ge- organiseerde stakingsgolf. Geknoei met huiden. Door de politie te Meppel wer- De stakers verklaren dat hun j doel tweeledig isomverwerping van de sociaal-democratische re-den de directeur van een huiden- gering-Fagerholm en een loons- J handel alsmede diens boekhouder verhoging van 22 procent voor al- cn inkoper aangehouden. Onge- o.m. besloten alle arbeiders tebij herhaling door de autoriteiten verzoeken zich solidair te ver- zijn gegeven, de duinen bij klaren met de mijnwerkers door IJmuiden zijn voor zover het de beperkte werkstakingen en de- paden en wegen betreft vrijgege- monstraties in alle ondernemin- ven. Waarschuwingsborden ver gen evenals door uitbreiding van de stoffelijke hulp. Bovendien heeft het bestuur be sloten zich tot het Wereldvakver bond te wenden om de mijnwer kers, de zeelieden en de haven arbeiders van de V.S. en Enge land te verzoeken hun solidariteit met de Franse mijnwerkers te be tuigen. In het kolenbekken van St. Etienne is het tot ernstige botsin gen gekomen tussen de stakende mijnwerkers en de veiligheids politie. Rond de mijnen van Couriot, de belangrijkste in dit gebied, hadden de stakers een groot aantal barricaden opgeworpen. Sowjet-sector van Berlijn zonder gas. Zaterdagmorgen zat vrijwel de gehele Sowjetsector te Berlijn zonder gas. De steenkool van Op- persilezië, die sedgrt de blokkade die van het Ruhrgebied heeft ver vangen, heeft de ovens van de grootste fabriek onbruikbaar ge- melden echter dat"het buiten de maakt en het herstel zal volgens paden nog steeds gevaarlijk is ('fl Britse autoriteiten acht dagen sleepten de jongens hun vondst naar een bunker en begonnen tot overmaat van ramp onder het ap paraat een vuurtje te stoken. Een vermoedelijk in de mortier ach tergebleven granaat of granaat- rest is toen tot ontploffing geko men met het noodlottig gevolg. vergen. Voor de gasvoorziening van de Sowjet-sector blijft slechts één fa briek met geringe capaciteit over, die van Lichtenberg, die niet in de huishoudelijke behoeften kan voorzien, noch voor de straatver lichting toereikend is. Een frontwjjziging op het laat ste ogenblik door de Sowjetrege- ring wordt fn welingelichte krin gen te Parijs beschouwd als de enige kans op regeling van de Ber- lijnse kwestie op de vergadering van heden van de Veiligheidsraad. Zondagavond scheen de toestand na het onderhoud dat dr Bramug- lia Zaterdag met Wysjinsky had, er nog steeds één van impasse te zijn. Het schijnt, dat de door de zes neutrale leden van de Veilig heidsraad voorgestelde resdlutie in haar huidige vorm voor de Sow- jet-delegatie onaanvaardbaar is. Uit gewoonlijk betrouwbare bron verluidt, dat de bezwaren van de Sowjet-delegatie de vol gende zijn: 1. Zij maakt bezwaar tegen dat deel van de resolutie, waarin wordt gezegd, dat de valuta in Berlijn onder vierledige controle moet komen. De S.U. zou van oor deel zijn, dat dit één van de kwes ties is, die door de vier militaire gouverneurs moet worden uitge maakt. 2. De Sowjet-regering wenst de blokkade niet op te heffen, zolang de valuta-kwestie niet geregeld is. In kringen van de Westelijke de legaties heeft men de indruk, dat Wysjinsky's onderhoud met Bra- muglia een laatste poging van de Sowjets was om verdere conces sies fe verkrijgen alvorens defini tief te besluiten. Strijd in het Heilige Land generale staf van Irak, is voile a dige overeenstemming bereikt laait op. over gezamenlijke Arabische actie De Veiliirliei.lsria<T ral ïlinarlair- in Keval van voortzetting van de morgen in spoedzitting bijeenko-j strJjd d°°,r.dof Jode". men om de toestand in Palesüna 0^™ Tgering krach? g te bespreken. De Egyptische re-i u Jooa^e regering Kracniig geprotesteerd tegen het feit, dat hnï 5Tvn^tte,v.U Zaterdagnamiddag het vuur is ge- de raad waarln !le besriiuldlring i°P Amerikaans schip, wordt geuit dat de Joodse.strijd-1 ^'^S'ndscommfesi?1'b" krachten de jongste door de binnenvaren van de haven J van ligheidsraad bevolen wapenstil- jjajfa stand hebben geschonden. In een communique der Paies. De politieke commissie heeft tijnse Arabieren wordt beweerd, opnieuw de bespreking van het dat de Israëlitische strijdkrach- Palestijnse probleem uitgesteld en ten bij een actie aan het Noor- nu voor een week. De leiders der Arabische staten zijn Zondag te Amman bijeenge komen. Naar verluidt was één van de belangrijkste punten de houding van koning Abdoellah ten aanzien van de regering te Gaza. Volgens Salih Saib, chef van de S.U. heeft 150 divisies na vermindering der bewapening. In de subcommissie der V.N., die een aantal resoluties over de ontwapening behandelt, heeft Os- born (V.S.) gezegd, dat er een Quits leqer in de Sowjet- buitengewone ongelijkheid be- 3 zone? Het Internationaal Comité voor delijke front meer dan 200 man aan doden hebben verloren. Vol gens een Israëlitisch communique, uitgegeven te Tel Aviv hebben de Arabieren met aanzienlijke strijd krachten een tegenaanval gedaan en het dorp Abbad Sjeik bij Me- narah veroverd. Waarnemers van de V.N. heb ben geseind, dat een Israëlitisch vliegtuig Zaterdagavond 17 bom men heeft laten vallen op de dor pen Blide, Meisse Debel en Houle, over de Libanese grens. 'Zondag beschoten de Joden Blide met ar tillerie. Het officiële Sowjetrussische Informatiebureau heeft medede ling gedaan van een brief van de plaatsvervangende Sowjetrussi sche commandant te Berlijn, Kol. Yelisarof, aan de plaatsvervangen de voorzitter van de Berlijnse ge meenteraad, de christen-demo craat Walter Schreiber, waarin aangekondigd wordt, dat het Sow- jet-militair tribunaal te Berlijn een vervolging wegens oorlogsop hitsing zal instellen tegen leiden de leden van het Berlijnse gemeen tebestuur. In het bijzonder worden be schuldigd prof. Ernst Reuter, dr Otto Suhr, dr Ferdinand Friedens- burg. resp. gekozen burgemeester, raadsvoorzitter en fungerend bur gemeester van Berlijn en de raads leden Franz Neumann, Kurt Mar- kewitz en Kurt Mattack, die. voortdurend „tot oorlog ophitsen^ de, fascistische en militav stische redevoeringen" gehouden zouden hebben. Dr Friedensburg heeft verklaard dat hij evenmin als de andere po litici bang is voor wat met hen kan gebeuren. Hij noemde de brief „wederom een andere maatregel tegen de bevolking van Berlijn". Drie fabrieken van Krupp worden niet ontmanteld. De woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft medegedeeld, dat het Britse militaire bestuur in Duits land erin heeft toegestemd, de de montering van drie fabrieken van Krupp uit te stellen. Robertson heeft verklaard, dat hij zijn besluit op overwegingen van menslievendheid heeft geba seerd, daar de fabrieken arbeid geven aan 800 invalide oudgedien den. Hij heeft verzekerd, dat het be sluit niet samenhangt met het verzoek van de administrateur voor het plan-Marshall, Hoffman, om 300 fabrieken in West-Duits- land, voorlopig niet te demonte ren. Welke dit zijn wordt morgen bekend gemaakt. Tussen Soekaboemi en Tjiand- joer werd Zaterdagmiddag laat een trein beschoten. De beschie ting had plaats even buiten Soe kaboemi vanuit het zijterrein. Er kwamen ditmaal geen persoonlijke ongelukken voor, wel vertoonden verschillende wagens kogelgaten. Naar de plaats der beschieting en patroons aanwezig en de leer- Gistermorgen overleed te Goes, geheel onverwaeht, op 62-jarige leeftijd Ir C. J. Droogendijk, Rjjkslandbouwconsulent en Direc teur van de Rjjkslandbouwwinter- school te Goes. Christiaan Johannes Droogen dijk, die vooral in Zeeuwse iand- bouwkringen algemene bekend heid genoot en zeer gezien was, was van 1913 tot 1918 leraar aan de Middelbare Landbouwschool en Rijkslandbouwwinterschool te Groningen, waarbij hij tevens toe zicht uitoefende op het lagere landbouwonderwijs in de provin cie Groningen. In 1918 werd hij overgeplaatst naar het Departement van Land bouw waar hij tot 1924 werkzaam was o.l.v. de toenmalige inspec teur van de landbouw wijlen I. J. G. Kakebeeke. Tijdens zijn werkzaamheden al daar trad hij tevens op als secre taris van de Rijkscommissie voor de ontwatering. In 1935 werd hij benoemd tot Rjjkslandbouwconsulent te Goes, tevens beiast met het directoraat van de Rijkslandbouwwinterschool aldaar en het toezicht op het landbouwonderwijs in Zeeland. De overledene was lid van het dagelijks bestuur van de Zeeuw se Landbouw Mij en adviserend lid van het bestuur van de Keu ringsdienst Zeeiand. Voorts had hij zitting in tal van commissies^welke zich toeleggen op de bestudering van een speci aal technisch onderdeel van het landbouwonderwijs. Donderdag a.s. zal te Driehuis- Westerveld de crematie plaats vinden. In Zeeuwse iandbouwkringen heeft zijn plotseling heengaan gro te ontsteltenis gewekt. Ie arbeiders. De staking omvat o m. het ge hele personeel van de Arabia aar dewerkfabrieken (5.000 man) te Helsinki en een deel van de ha venarbeiders te Helsinki en andere plaatsen. Bij de Zaterdag geleverde „slag om de Arabia-fabrieken" werd een politieman ernstig gewond. Verscheidene politiemannen wer den licht gewond en er werden elf demonstranten gearresteerd. Fagerholm verklaarde Zondag: „Ik geloof dat wij de eerste ronde gewonnen hebben, omdat in som mige plaatsen stakers het werk hebben hervat". De voorzitter van de socialis tisch eenheidspartij, Atos Wirta- nen, heeft verklaard, dat deze sta king naar zijn mening slechts een begin is en dat in Noord-Finland de arbeiders nog feller zullen zijn dan te Helsinki. Wirtanen ontkende, dat de volksdemoc aten een staatsgreep zouden voorbereiden. De stakingen waren spontaan. Een delegatie der volksdemocra ten met Herttha Kuusinen, aan 't Filmmiddag papier fabricage te Goes. Door de firma G. H. Bührman, werd Zaterdagmiddag in 't Slot Ostende een film vertoond over de fabricage van papier. Uit geheel Zeeland waren van verschillende drukkerijen talrijke werknemers Zaterdag a.s. wordt de derde trainingstocht voor Zeeuwse ren ners gehouden van Kloetinge naar Bergen op Zoom. Om drie uui wordt gestart. werden patrouilles uitgezonden. Dit was de derde achtereenvol gende dag, dat er in West-Java treinbeschietingen worden ge meld. Donderdag werden bij een be schieting van de sneltrein van Ba tavia naar Bandoeng twee stokers en een militair gewond, en Vrij dag in de sneltrein van Batavia naar Bandoeng 8 reizigers gedood; 3 zwaar en 23 licht gewond. In de nacht van Zondag op Maandag is uit de gevangenis te Makassar ontsnapt de beruchte bendeleider Monginsidin die in Februari 1947 na een klopjacht lingen van de Typografenschool te Middelburg hadden voor deze filmmiddag vrijaf gekregen. Na een welkomstwoord door de heer Snoek, voorzitter van de Vakstudieclub, ving de heer P. M. Mees zijn lezing aan, welke hij toelichtte met lantaarnplaatjes. In een duidelijke en interessante uiteenzetting wist de heer Mees de aanwezigen te boeien en lieten de plaatjes en later een geluids film, de papierfabricage van 't be gin tot 't eind zien; van de boom stam tot de courant. Enige vragen werden nog ge steld en beantwoord, waarna de Republikeinse regering heeft voorstel-Cochran nog niet besproken. VERKIEZINGEN IN REPUBLIEK IN DECEMBER? In kringen, die in nauw con tact staan ...et de republikeinse regering is verklaard, dat de Re publiek vrij blijft, haar standpunt t.o.v. ieder artikel van het voor stel-Cochran te bepalen. Het voorstel is nog niet bespro ken. Er zijn met de Nederlanders in het geheel nog geen onderhan delingen over aangevangen en het voorstel kan slechts worden aan genomen of verworpen tijdens of na onderhandelingen. Het republikeinse ministerie veer 23.000 huiden van koeien, gei ten, kalveren en vaarzen, die op verschillende plaatsen, o.m. in de grond, verborgen waren, werden in beslag genomen. Deze huiden hadden een waarde van ongeveer f 200.000.—. Ambtenaren van het directoraat van de prijzen, de C.E.D.E.C. en de C.C.D. hebben een onderzoek ingesteld. Daarbij werd vastge steld, dat duizenden huiden van oude productie buitc i de admini stratie om werden gehouden, ten einde ze te verkopen tegen prij zen, die voor huiden uit nieuwe productie zijn toegestaan. Indien deze pogingen geslaagd waren, hadden deze partijen ruim f 100.000.meer opgebracht dan was toegestaan. Uit alle delen van Zeeland kwa men Zaterdag j.l. voorzitters en secretarissen van de Gereformeer de Mannenverenigingen in Zee land samen in de Gereformeerde Kerb te Goes. De voorzitter, de heer H. C. in Donk te Goes, opende als Bondsbestuurslid voor Zeeland de ze goed bezochte vergadering en sprak naar aanleiding van Openb. 21 een inleidend woord, wijzend op de roeping om te getuigen, ook thans nu het reformatorisch be- l.jden aan de ene zijde wordt mis kend en belasterd en aan de andere kant in toenemende mate gesmaad wordt als „demo nie der beginselen", een „vrijwil lige benauwdheid tegenover de geestelijke ruimte van de Geest", e.d. Hij wees op de grote kans in het werk der Mannenvereni- ging in dezen, en gaf allerlei prac- tische wenken voor vruchtbaar vergaderingswerk. Nóch subjec- van justitie en het republikeinse «visch individualisme in eenzijdig .„"Li h» verkie-intellectualisme of bloedarm mys- centraal kantoor voor de verkie zingen zijn thans doende, uitvoe ringsvoorschriften en wetten voor ticisme, nóch massaal collectivis me in kerkelijk imperialisme, doch de algemene verkiezingen op te fg?zond organisme in schaf stellen. Venvacht wordt, dat men tuarl'ike ««werking der verbonds- daarmede in November gereed zal zijn, aldus meldt Antara, In dat geval kan worden verwacht, dat de verkiezingen in December zul len beginnen. Over de verkiezin gen zal aan het volk voorlichting worden gegeven, o.a. door de ver toning van een film, die een beeld geeft van de verkiezingen in Ame rika. door de politie werd gearresteerd, heer Snoek de vergadering sloot. Een sieraad in het landschap* stond tussen het percentage van het nationaal inkomen, dat de V.S. besteedde voor het leger (6 pet.) en dat der S.U. (17 pet Volgens een Franse periodiek zou de S.U. na vermindering der bewapening met een derde be schikken over 150 divisies (afge zien van de 66 divisies der landen die met de S.U. samendoen). Hier tegenover zouden slechts zes Amerikaanse divisies in West- Europa staan. Malik vroeg daarop, of de pe riodiek ook vermeldde, hoeveel atoombommen de V.S. na de be- In Juli 1643 kreeg Barthelomeus de Vos uit Sluis toestemming om op het fort Casandria te Retran- chement een molen te bouwen. Drie eeuwen lang heeft de mo len op deze plaats gestaan; hij werd door verschillende geslach ten als wind-korenmolen gebruikt. Bij de bevrijding van West Zeeuwsch-Vlaanderen in 1944 viel de molen echter aan de oorlog ten offer. Maar dat was niet het einde, want Zaterdagmiddag werd de bestudering van Europese d? 01? def"da P,aat* herbouwde Standaardmoien door de Com- Kammeraad uit Middelburg. voor de windmolens. Tot slot riep jhr de Casembroot de andere mo lenaars op, het voorbeeld van de heer Visser te volgen, opdat de sieraden in het provincielandschap zullen herrnzen. Het werd de Commissaris wat DE INGEBRUIKSTELLING, betreft de inwerkingstelling erg Nadat het gezelschap in de ^makkelijk Kemaakt' daar a,Iae" gymnastiekzaal :van de O. L. ee!n, oranjelint, dat aan een der School was bijeengeweest, wan-!^/" "as vastgemaakt, moest delde men, voorafgegaan door het wor doorgeknipt. kwesties heeft er bij de Westelijke i mogendheden op aangedrongen terstond aan te kondigen, dat zij, missaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot in tegen- indien nodig, gewapenderhand l £?«rdig:heid jan tal van autori ten elke nnmno. te,ten ,n gebruik gesteld. zouden optreden tegen elke poging van de door de Sowjets georgani seerde Duitse troepen om de Wes telijke zones van Duitsland bin nen te komen. Deze troepen zouden door de Duitse maarschalk von Paulus zi'n gevormd en 300.000 man tel len, wat met de politiecontingen- perking der bewapening met eenten 500.000 man maakt. Er wordt erde zouden overhouden en met op gewezen, dat men niets afweet noeveex divisies die bommen gelijk van het lot van 1.500.000 Duitse krijgsgevangenen en men veron- ,,t t?en Osborn zou antwoor- derstelt, dat de S.U. zich van hen voorzitter de bedient om een leger op te rich- bqeenkomst tot vandaag. ten. Daarbij waren o.m. aanwezig de burgemeester van Cadzand en Retranchement de heer J. A. Leenhouts, vertegenwoordigers van Monumentenzorg in Neder land zowel als in België, van de Ver. „De Hollandse Molen", van de Ver. „Menno van Coehoorn", van de A.N.W.B. en Ir Fauëi, zoon van de ontwerper van het fok- wieksysteem, dat bij de bouw van de molen is toegepast. Bovendien waren er talrijke molenaars, o.w. plaatselijk muziekgezelschap „Ons Genoegen" naar de molen. Hier bracht de burgemeester dank aan de talrijke instanties, die hun medewerking hadden ver leend bij de herbouw van de mo len. De heer Leenhouts sprak de hoop uit, dat de eigenaar, de heer Visser, veel succes zou mogen boe ken met zijn gerestaureerd bedrijf en dat spoedig ook de andere mo lens in Zeeuwsch-Vlaanderen kun nen worden hersteld. Jhr de Casembroot sprak zijn erkentelijkheid uit voor de pret tige stijl, waarin de ontvangst had plaats gehad. Spr. wees er verder op, dat het de mens pijn in het hart doet, bij het zien van zoveel verwoeste molens in het landschap De Commissaris, die de electri- sche maalderijen een verschrik king noemde, constateerde met veel genoegen, dat de windmolens onze bevolking in de oorlog best hebben geholpen en dit nog steeds doen. Hulde bracht hij aan de mo lenaars zowel als aan de bouwers van de molen. De natuur, aldus de de voorzitter van de Nederlandse Commissaris, verschaft ons geluk- Molenaarsbond, de heer C. A. kig in de provincie energie genoeg Zodra dit was gebeurd, draai den de wieken vrolijk in de straf fe wind. Tjjdens de ingebruikstel ling speelde het muziekcorps het Wilhelmus. OVERIGE REDEVOERIN GEN. In de school werd nog het woord gevoerd door de heer Bic ker Cate namens de Rijksdienst voor Monumentenzorg, waarna mr Rijckevorsel uit Maastricht spi%k namens de Ver. „De Hollandse Molen'!» Verschillende attenties werden hierbij aangeboden. Ten slotte werd nog gesproken door mr K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg als consul der A.N. W.B., door notaris v. d. Hoek na mens de Ver. West Zeeuwsch- Vlaanderen, door de voorzitter van de Nederlandse Molenaars- bond en door de heer Rosseel na mens de Ver. „Menno van Coe hoorn". Door Jhr de Casembroot werd tenslotte een certificaat aan mo lenaar de Visser uitgereikt als blijk van waardering voor het initiatief. Zaterdag bestond de U.N.O. drie jaren. Door 's werelds groten wer den ter gelegenheid daarvan rede voeringen gehouden, keurige rede voeringen, idealistisch en hoop vol. De eenvoudige mens kan soms zo doodmoe worden van al die woordenLeest u maar even verder, dan zal verdere toe lichting overbodig zijn: Joego slavië verzocht de V.N. het lid maatschap van Triest van het plan-Marshall te annuleren, om dat het de politieke en economi sche vrijheid in gevaar brengt. Te La Pas (Bolivia) is de staat van beleg afgekondigd. Er is een samenzwering tegen de regering ontdekt. In China trekken de communistische troepen voort. Zij naderen Sjanoi en bedreigen Hoe- loetao, de enige haven in Mands- joerije, die nog in handen der na tionalisten is. En in Grijken- land dwongen hevige communisti sche tegenaanvallen de regerings troepen 4 km. terug te trekken van de berg Ornon. Uit War schau komt het bericht, dat de communistische en socialistische partijen van Polen in December zullen fuseren. Nog steeds heb ben de Zuid-Koreaanse opstande lingen de stad Pesong in handen. Er wordt in die buurt hard ge- vdchten. De voorzitter van de commissie voor anti-Amerikaan se activiteit Farnell Thomas moet voor een jury verschijnen, omdat hij op de salarislijst fictieve na men van beambten heeft ingevuld en het geld zelf heeft opgestreken. Er zijn geruchten, dat begin '49 in Engeland algemene verkie zingen zullen worden gehouden. Te Belfast zijn 2000 havenarbei ders in staking gegaan. Een Lockheed van de Nieuw-Zeelandse Luchtvaartmij met 12 personen aan boord wordt vermist. De Belgische trawler „Zeester" is door brand vernield en gezonken te Oostende. De stuurman is om gekomen, de vier andere opvaren den werden gered. De bekende operettecomponist Franz Léhar is op 78-jarige leeftijd te Bad Ischal bij Salzburg overleden. ■- De „Ka- rel Doorman" is van een oefen- reis te Rotterdam teruggekeerd. Zaterdagmiddag won Prins Bernhard de Electrabeker in het B.-springconcours én de eerste prijs in het C.-springconcours te Naarden. gedachte Zij in ons verenigings werk openbaar en worde daardoor bevorderd, aldus spr. Tenslotte wees hij op de noodzaak van aan sluiting in de ene Bondsorganisa- tie. Bij de volgende drukke bespre king kwamen aan de orde de Bondsdag, de medewerking der le den, liet voorbeeld der Gerefor meerde Vrouwenverenigingen, de propaganda door huisbezoek, de roeping der kerkeraden, de leidra den en schetsen, de leiding der vergaderingen, de grootte der contributie, het opstellen der werkroosters, e. d. Getracht zal worden 19 Maart a.s. de afdelingstoogdag te hou den, waarvoor de bondsvoorzitter ds IJ v. d. Zee van Nieuw-Vennep als spreker zal gevraagd worden. De Waal won tweede trainingstocht voor Zeeuwse renners. De tweede trainingstocht voor Zeeuwse renners, die Zaterdag werd gereden van Kloetinge naar Bergen op Zoom v.v., leverde op nieuw een bijzonder fraaie over winning op voor de 17-jarige Ed dy de Waal. Ook nu werd weer tot Bergen op Zoom in groepsverband gere den. Op de terugweg ontbrandde de strijd reeds direct in alle he vigheid. Oosthoek en de Waal kwamen te vallen. Eerstgenoemde moest opgeven maar de Waal zet te met ruime achterstand de ach tervolging in op Mouthaan c.s. Op de Kreekkrakdam had Mou thaan 1 min. 20 sec. voorsprong op Walhout en Borgstein en 2 min. op de Waal. De rest was toen reeds kansloos. Na een felle ach tervolging kreeg de Waal aan sluiting bij Walhout en Borgstein en ging daarna alleen op jacht naar Mouthaan. Even voor de brug bij Vlake liep hij de Vlissinger in._Bij Bieze- linge demarreerdede Waal en Mouthaan was niet meer in staat zijn wiel te houden. Met ruime voorsprong won de jonge renner uit Kloosterzande. 10 renners be reikten het eindpunt, o.w. de 12- jarige Tonny Riemens uit Terneu zen. De uitslag luidt: 1. E. de Waal, Kloosterzande, 80 km. in 2 u. 18 min.; 2. W. Mouthaan, Vlissingen op 1 min,; 3. M. Borgstein, Axel op 5 min.; 4. Walhout, Kapelle; 5. Kloosterman, Kapelle; 6. A. de Regt, Kloetinge; 7. T. Riemens, Terneuzen; 8. Moerdijk, Ovezan- de; 9. Maartense, Goes. 10 Huizen, Ovezande. DE BILT ZEGT: Iets kouder. Weersverwachting geldig tot vanavond: Meest zwaarbewolkt met tijdelijk eniee regen of mot regen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en West. Later op de dag iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1