Franse regering neemt drastische maatregelen. LAATSTE NIEUWS. Noodwet Indonesië. Grote Vier krijgen tijd om ontwerp resolutie te bestuderen. „Ik vocht tegen nazificatie der Nederlanders". Zes personen gedood bjj treinontsporing op Java. Republikeinse regering aanvaardt plan-Cochran als discussiebasis. NIEUWS Onze mannen in Indië.mijnstaking in frankrijk. VEILIGHEIDSWACHTEN BEVOEGD TOT GEBRUIK VAN VUURWAPENS. Nieuwe werkkleding- bonnen. Beroep in cassatie verworpen. Dewey wil verder gaan dan wjjlen president Roosevelt. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 28 OCT. 1948 SLZ sssr Sleep-aak bij Zierikzee gezonken. BENDE BRAK RAILS OP EN VUURDE OP SLACHTOFFERS. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- (tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. kantoren: Vlissingen, Walstraat 'te Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009;Telefoon redactie 1347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1083 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr VV. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en r '"rgang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.20 u., onder 17.28 u. Maan op 21.28 u., onder 14.34 u. Hoogwater op Zondag 24 October. Vlissingen: 5.25 u. 1.69 m„ 17.53 u. 1.75 m. Wemeldinge: 7.14 u. 1.50 m„ 19.35 u. 1.62 m. \j oor onze mannen in Indië is het nu een uiterst moeilijke tijd. - I Wij denken hierbij nog niet in de eerste plaats aan de mensen die op de ondernemingen wer ken en die blijkens recente be richten voortdurend in levensge vaar verkeren. Elk ogenblik lopen zij de kansj ten offer te vallen aan rampok- kende benden die uit het repu blikeinse gebied binnendringen en die, zeker om de onderhan delingen te vergemakkelijken en de republikeinen niet te ont stemmen, niet met krachtige I hand mogen worden aangepakt. De positie van deze mensen, harde werkers, die veel hebben bijgedragen tot Hollands glorie en tot de welvaart van de Indi sche bevolking is ver van ge makkelijk. Maar dit geldt in ver sterkte mate van onze mannen en jongens, die daar hun mili taire plicht moeten vervullen. Zij zijn naar Indië gegaan met de bedoeling daar de orde en de rust te herstellen en mede te waken voor de veiligheid der In dische bevolking. Dit doel had den zij zonder al te grote opof feringen kunnen bereiken, door aan de revolutionnaire actie van de repubikeinen een einde te maken, waardoor de weg naar een vreedzame overeenkomst met geheel Indië geopend zou zijn. Dank zij echter het politieke spel in Nederland is dit onmoge lijk gemaakt. De P. v. d. A. stelde als voor waarde bij de politionele actie, dat niet naar Djogja, het brand punt van het revolutionnaire verzet mocht worden opgerukt en de K.V.P. heeft zich om rede nen van binnenlandse politiek bij deze eis neergeiegd. De brand moest worden be streden, maar de vuurhaard mocht niet worden aangetast. De belendende percelen mochten min of meer worden beveiligd maar de eigenlijke brand mocht niet worden geblust. Er kwam een z.g. bestand tot stand waaraan echter volgens officiële verklaring van de Ne derlandse autoriteiten de repu bliek zich nooit heeft gehouden. II et gevolg is geweest, dat onze l i jongens werkloos moesten toezien, dat talloze kameraden werden weggeschoten.Hun namen zijn regelmatig gepubliceerd. Maar hoe groot het aantal solda ten is die gewond werden is niet bekend. We kunnen echter wel aannemen, dat het geen gering aantal zal zijn. Dit alles werkt vcor onze man nen in hoge mate deprimerend. Zij liggen daar goeddeels werk loos en tot op zekere hoogte weerloos. Nu komt daarbij nog iets an ders. Het is een publiek geheim, dat niet alleen een groot deel van onze soldaten geen vertrou wen stelt in de regeringspolitiek, maar dit geldt ook van de leger- Het Franse Kabinet heeft drastische maatregelen genomen om aan de stakingsgolf, die het economisch leven dreigt te verlammen, een einde te maken. Gisteravond werd in een spoedzitting besloten, de veiligheids wachten bevoegdheid te verlenen vuurwapens ter verdediging te gebruiken. Reserves van de Gendarmerie zijn ingeschakeld. Buiten landers die aan de demonstraties deel nemen zullen het land uit gezet worden. accentueerd door het heengaan van admiraal Helfrich, die open lijk heeft uitgesproken, dat hij op de vraag waarom onze man nen naar Indië zijn uitgezonden Na conflict zullen duizenden mijnwerkers werkloos zijn. Hoe langer de staking voort duurt, des te opgewondener wor den de gemoederen, des te hefti ger en bloediger de incidenten. Gevechten tussen mijnwerkers en politietroepen nemen hier en daar het karakter van veldslagen aan. Donderdag waren er tweehon derd gewonden en viel één dode. Gisteren overleden te St. Etienne nog twee mensen en vielen er weer tientallen gewonden. VERKLARING FRANSE SOCIALISTEN. De politieke ébmmissie van de Franse Socialistische partij heeft gisteren een verklaring uitgege ven, die de „Bolsjewistische" ac tiviteit van de Franse communis ten veroordeelt. Volgens de ver klaring zouden de communisten „Frankrijk vernietigen, indien men de kans gaf weer aan de macht te komen om de Sowjet- Unie te dienen". De commissie riep „de overwel digende meerderheid van de ar beiders, die niet zijn aangetast" op, zich te verzetten tegen een partij „die niet internationalis tisch maar internationaal is". POLITIE GEBRUIKTE VUURWAPENEN. Na een botsing tussen stakers en politie te Firminy bij St. Etien ne werden drie stakers met schot wonden naar het ziekenhuis ver voerd. Dit was de eerste keer, dat Bestand in Palestina ingegaan. STRIJD ZOU VOORTDUREN. Volgens officiële Israëlische be richten is de strijd in de Negef (Zuid Palestina) gisterenmiddag om 1 uur, de door de bemiddelaar der V.N. gestelde limiet, geëin digd. Een woordvoerder van de V.N. heeft echter verklaard, dat vol gens de eerste, nog onvolledige, i t z. i rapporten van waarnemers het ..staakt het vuren" onbevredigend werkte. Naar een woordvoerder van het Egyptische leger mededeelde, zou den Israëlische strijdkrachten het geen bevredigend antwoord kan bestand gesehonden hebben. Na geven net ingaan van de wapenstilstand Dit'heengaan en admiraalbad een vliegtuig een bom gewor- Helfrich zal naar kan worden aangenomen wat dit betreft niet de enige zijn moet voor het moreel van onze troepen wel fu nest werken. In de regering stellen zij geen vertrouwen en de mannen in wie zij wel vertrouwen stellen gaan heen, worden verplicht heen te gaan. Maar zelf moeten zij blij ven. Wij vertrouwen, dat aan deze hoogst belangrijke zaak bij het komende begrotingsdebat volle aandacht zal worden geschonken. Onze mannen moeten het we ten, dat zij niet alleen staan. Ongemotiveerde uitschakeling van Staten-Generaal Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer be treffende het ontwerp van wet „Ontwerp-Noodwet Indonesië". We ontlenen eraan, dat ver- scheidene leden zeer ernstige be zwaren tegen het hier aangebo den ontwerp van wet hebben. Zy konden daarin aanvankelijk niet anders zien, dan een ongemoti veerde uitschakeling van de Sta ten-Generaal, die met deze mach tigingswet alle macht uit handen geven. Men doorziet „de kennelijke be doeling" der regering om een re geling in te voeren, Welke het ka rakter heeft van een alg. maat regel van bestuur. Men begrijpt niet, waarom de Staten-Generaal hier buiten ge len moeten worden. Wanneer maatregel, die materieel het karakter van een wet heeft en waarbij de Raad van State wordt gehoord, moet worden uitgevaar digd,. is het zonder bezwaar of groot tijdverlies mogelijk, daarbij ook de Staten-Generaal in te schakelen. In het ontwerp zelf liggen, al dus de aan het woord zijnde leden trouwens ook zeer belangrijke re denen om afwijzend te staan. Te meer omdat de onderhavige wet h.i. onmiddellijk in conflict komt met artikel 210 van de Grond wet. Volgens dat artikel toch v°°rz leningen, waarbij wordt afgeweken van de bepa lingen van voorgaande hoofdstuk ken der Grondwet, geregeld bij de pen op Deirsoeneid en landstrijd krachten hadden het vuur uit na burige nederzettingen op Beers- jeba geopend. Israëlische sche pen, die gepoogd hadden Majdal te naderen waren tot de terug tocht gedwongen. De bonnen voor werkkleding H-8 en L-8 zijn tot nader order geldig verklaard. De bonnen H-9 t.m. H-12 en L-9 t.m. L-12 zijn nog niet gel dig. De bonnen H-l t.m. H-7 en L-l t.m. L-7 en de rantsoen bonnen FC en FD blijven voor lopig geldig. Op de Rijn bjj Wiesbaden zjjn reeds üfls<*hotsen waargenomen. Volgens Duitse weerdeskundigen is dit verschijnsel uiterst zeld zaam in de maand October enwelke hij tijdens zijn wordt het als voorteken van een j zingscampagne tot in strenge winter beschouwd. uitgewerkt heeft. DE K.L.M.-RAMP. Toestand van overleven de nog zeer ernstig. De toestand van de enige over levende van de ramp met de „Nijmegen" de heer W'. H. Phi- lippo uit Sassenheim was gister morgen nog steeds zeer ernstig, er was weinig Verandering in ge komen gedurende de nacht. Naar het A.N.P. vernam, zijn de echtgenote van de overleden heer A. Philippo. en de echtgenote en zwager van de heer W. H. Phi lippo in Prestwiek aangekomen. Blijkens de „Daily Telegraph" is de „Nijmegen" bij Lloyd's en bij Engelse verzekeringsmaatschap pijen verzekerd voor negen hon derd duizend dollar, of ongeveer twee millioen vierhonderdduizend gulden. g |tuig gevonden partij diamanten, Te Monceau les Mines, in het vernemen wij van de zijde der departement Saone en Loire, wer- k.L.M., dat op vrachtbrieven deze den volgens een woordvoerder I partij niet voor komt. van het ministerie van Binnen landse Zaken een kolonel en ze ventig manschappen van de vei ligheidspolitie omsingeld en ge vangen genomen door de stakers. VOOR DE ZONDAG Frans vliegtuig vermist. Een Frans militair vliegtuig van het type „B-29 Marouder", De schade aan de installaties is dat Donderdag met 17 passagiers i ontzaglijk groot. 111 ^T" overal ontzaglijk groot. Duizen den mijnwerkers zullen na afloop van het conflict maandenlang werkloos moeten blijven. Gij vindt wel weer ander werk, zeggen de communistische redenaars, die naar de mijnstreken worden ge zonden. Als uw leiders verslap pen, moet gij ze afzetten, prenten deze missionarissen van de Ko- minform de bevolking in. Gij moet de staking volhouden al eet ge alleen nog maar wortelen, lezen zij voor van hun eensluidende pa piertjes. aan boord op weg was van Ma rokko naar Istres bij Marseille, wordt vermist. Het laatste signaal werd opge vangen, toen het toestel zich bo ven een berglandschap van Spaans Marokko bevond. Schepen en vliegtuigen zoeken het vermiste toestel. Het internaat van de Chr. Phil. Inrichtingen te Doetinchem, waar de vooropleidïhg plaats vindt van predikanten voor de Ned. Herv. kerk, bestaat op 26 Nov. 80 jaar. Berlijn weer in Veiligheidsraad. Ook Sowjets accoord? In de door de zes „neutrale" mogendheden voorgestelde reso lutie inzal:z Berlijn welke giste ren tijdens de zitting van de Vei ligheidsraad door Trygve Lie werd voorgelezen wordt een be roep gedaan op de vier bezetten de mogendheden alle handels- en vervoersbeperkingen te Berlijn en in de Sowjetzöne van Duitsland op te heffen. De militaire gouverneurs wor den verzocht bijeen te komen om het Duitse muntvraagstuk uiter lijk 20 November opgelost te heb ben. De raad van ministers van Buitenlandse Zaken zou binnen 10 dagen na 20 November of te eni ger tijd omstreeks deze datum bijeen moeten komen ter bespre king van de Duitse kwestie. In dé resolutie wordt verzocht om viermogendhedencontröle van het Duitse muntstelsel. De voorzitter Bramuglia heeft besloten de V.S., Engeland Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Oekraine twee of drie dagen te geven om zich volledig met de in houd van de resolutie op de hoog te te stellen, daar zij hier nog niet voldoende tijd voor gehad hadden. De zitting werd daarop tot Maandagmiddag verdaagd. Naar men meent te weten heeft ook de Sowjet-regering de tekst aanvaard, van, de, resolutie, op voorwaarde, dat er wijzigingen worden aangebracht in de formu lering. oft- fed Merkwaardig is dat leven van de oude tempelzanger. Hij bespreekt zichzelf. Hij contro leert en beveelt zichzelf. En de resultaten zijn geweldig.- Nu durft hij het leven weer aan, omdat hij zich verbonden weet met de Ene, in Wiens gezelschap de mens altijd tot de meerderheid behoort. Hoop op God! Geen gemak kelijk vrome raad aan een ander, maar een krachtig bevel tot eigen ziel. Zalige mogelijk heid, dat dit kan. De gelovige, die in Jezus Christus de eeuwige God als Zijn Vader Hoop op God'. Ps. 42 6. land zegt ons immers, dat de Vader werkt tot nu toe. In die grote wereld en in Uw kleine leven ook. De mensen maken zich druk over de problemen van de tijd, nu de omstandigheden steeds meer zo worden, dat zij er zich niet bij kunnen neerleggen. Wanneer de mens niet kan zoals hij wil, omdat hem de kracht, de mogelijkheid, de kans ontbreekt, begint hij te hopen. Eerst dan, niet eerder. De mens die kan wat hij wil, denkt niet aan een hoop, om dat hij op zo'n moment niets kent, weet dat God de wereld te hopen heeft. niet heeft losgelaten, maar door Zijn genadewoord nog steeds in stand houdt. De ge lovige kent geen God, die met vacantie is gegaan of emeri taat genomen heeft. De Hei- Tegenwoordig zijn de men sen weer aan het hopen toe. Wat wordt er veel gehoopt! Maar verkeerd gehoopt, om dat de richting der hoop ver keerd gekozen is. Wie durft nu zichzelf onder handen nemen en zeggen tot eigen ziel: „Hoop op God"? Een betere wereld, een be tere toestand, een betere ver- houding, een beter leven is mogelijk. Maar dan eerst wer kelijk HOPEN OP GOD, Die ook nu nog met Uw leven een doel' heeft. Hopen op God. dat leidt tot radicale veranderingen, tot totale levensvernieuwing. Won der van genade! Een zon dig mensenkind mag leren roemen in een LEVENDE hoop. De levende Christus blijft voor deze kostelijke waarheid borg. Ook voor U! Durft gij nu hopen op God? Twijfel niet langer, maar zeg tot Uw eigen ziel: hoop op God! K. Communistische agitatie in Finland. In een aantal Finse steden zijn botsingen voorgekomen tussen de Finse politie en stakers, die on der leiding van de volksdemocra- tische partij, die communistisch beïnvloed is, worden gehouden „tegen de sociaal-democratische regering", zo meldt Reuter. De eerste minister heeft ver klaard, dat de stakingsbeweging van „zuiver politieke aard" is en dat de communisten naar „anar- Gisterenmiddag is voor het ha venhoofd te Zierikzee een sleep- aak geladen met stenen gezonken. Het schip had stenen aan boord, bestemd voor de wer ken van de Rijkswaterstaat in Ouddorp. De schipper W. Ver meulen uit Middelburg, wilde om de hoge zee de haven van Zierikzee inlopen, doch bij het draaien voor het havenhoofd, sloegen de golven over de boorden en liep het schip vol. De schipper, zijn vrouw en zijn vader, die aan boord waren, konden overstappen in het sleepbootje „Jobi". Van de in boedel konden ze echter niets meer medenemen. De kans, dat het schip gelicht kan worden is gering, daar het water ter plaatse zeer diep is. Rauter nog éénmaal aan het woord. t „Volgens «1e Nederlandse rechtspraak lieeft u bij de cassatiebe- handeling geen enkel reeht op het laatste woord. De raad lieeft, echter besloten u dit bij uitzondering toe te staan. Ik geef u 15 minuten". Deze woorden sprak mr Haga, president van de Bijzondere Raad van Cassatie, gistermorgen in de rechtzaal van de Hoge Raad te 's-Gravenhage tot Hans Albin Rauter, de voormalige „general der Polizei". Reeds daarvoor had de procureur-fiscaal, mr A. M. Ba ron van Tuyl van Serooskerken, geconcludeerd tot verwerping van het ingestelde beroep. Nog éénmaal liet de proc.-fis- caal Rauters handelingen en wan daden de revue passeren. Rauter was dan wel niet de leider van de campagne tegen de Joden, maar hij heeft de door Himmler ver langde maatregelen uitgevoerd en laten uitvoeren. Toen begon de proc.-fiscaal te spreken over de strafmaat. Het werd doodstil in de rechtzaal. Mr Baron van Tuyll van Seroosker ken gaf eerst een overzicht van het bewogen leven van Rauter. In nerlijk is deze man volkomen ver giftigd door de .manipulaties van het Derde Rijk. Hij kan goed en kwaad niet meer onderscheiden. Rauter bleef totaal onbewogen onder deze woorden. Thomas Dewey, de republi keinse presidentschapscandi- daat, heeft thans duidelijk ge maakt, dat, wanneer hij tot president gekozen wordt, de V. Staten een nog sterker „inter ventionistische" rol in het we reldgebeuren zullen spelen dan door wijlen president Roosevelt werd voorgestaan. Hij deed dit uitkomen in een te New-York gehouden rede, waarin hij zo I krachtig als nimmer te voren het isolationisme afkeurde. Dewey's rede wordt in diplo matieke kringen te Washington van veel wijdere betekenis be- schouwd dan alleen maar als logenstraffing van de opwerpin gen van democratische zijde, dat Dewey pas kortgeleden tot het interventionisme bekeerd en in dit opzicht dus onbetrouw baar zou zijn. Dewey omschreef in zijn rede namelijk een be- paalde politiek van interventie, verkie- I Zes personen, onder wie een Nederlandse militair, werden ge dood en vijf personen werden zwaar gewond, toen gistermiddag te 16.50 uur de sneltrein van Ba tavia naar Bandoeng twee km. ten Zuiden van Poerwakarta bjj Bendoel ontspoorde, tengevolge van het opbreken van de rails over een afstand van 20 meter. Dit geschiedde dicht bij de plaats, waar eergisteren een snel trein werd beschoten. Bovendien werden vele personen licht ge- details Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Land macht: Korp. W. Achterhof uit Zuidbroek. Gesneuveld 15 October; Sold. J. Beumer uit Amersfoort. Gesneuveld 13 October; Korp. W. Binnema uit Barradeel (Fr.). Gesneu veld 17 October. Koninklijk Ned. Ind. Leger; Res. 2e Lt. Infie. J. G. de Nijs uit Bergen op Zoom. Gesneuveld 13 October. Sergt. Maj. Instr. Infie. A. L. Zim merman uit Indonesië. Gesneu veld 13 October. De Koninklijke Ma - r i n e heeft in de periode van de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd. De Republikeinse regering in Djogja heeft het voorstel van het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, Merle Cochran, als basis voor de hervatting der onderhandelingen met de Nederlanders, aanvaard. Hatta heeft het republikeinse antwoord gisteren aan Coehran overhandigd. Verwaeht wordt, dat Coehran heden naar Batavia zal terugvliegen. Antara meldt, dat de republi- hieraan toe, dat het niet duidelijk keinse minister van Voorlichting, Mohammed. Natsir, heeft gezegd, dat de aanvaarding van het pian- Cochran als basis voor onderhan delingen niet betekent, dat de re publiek dit plan zonder meer ac cepteert. HU meende dat het „hoogst waarschijnlijk" was, dat de onderhandelingen zouden wor den hervat op basis van Cochran's voorstellen. Over de Nederlandse amende menten op het voorstel van Coehran, die vorige week ook aan de regering van de republiek wer den overhandigd, zei Natsir, vol gens A.P.„Wij bespreken deze amendementen niet". A.P. voegt wond, voornamelijk door het vuur van de met automatische wapens en geweren bewapende bende, wier aantal geschat wordt op 50 man. Twee locomotieven ont spoorden en kwamen dwars over de rails te liggen. Een bagage rijtuig ontspoorde en kantelde, terwijl de drie volgende rijtuigen, .waarbij een splinternieuwe sleper uit Nederland, ontspoorden, doch niet kantelden. Het vuur van de bende kon van de trein uit onmid dellijk beantwoord worden, daar een vrij aanzienlijk aantal mili tairen meereisde. Direct na het gebeurde is een actie tegen de bende ingezet. Van de zijde van de Staats spoorwegen wordt gemeld, dat na de ontsporing de bende van twee zijden de trein beschoot. Het goe derenvervoer is voorlopig stopge zet, doch het passagiersvervoer vindt normaal doorgang. Op de plaats van de ontsporing moet men echter overstappen. Deze plaats bevindt zich ook zeer dicht bij het ravijn, waarin enige maan den. geleden een trein stortte, het geen toen een tiental doden eiste. Zowel uit Batavia als uit Ban doeng zijn hulptreinen vertrokken naar de plaats van het onheil. BENDE BESCHOOT AUTO. Een correspondent van Aneta meldt nit Bandoeng, dat, naar thans bekend is geworden, in de omgeving van Gekbrog een auto werd beschoten, waarin de admi nistrateur en een Indonesische boekhouder van de kina-onderne- POOLSE MINISTER VAN VOEDSELVOORZIENING GEARRESTEERD. Wlodzimierz Lchowicz, de vroe gere Poolse minister van voedsel voorziening is met een groep ambtenaren van zijn ministerie, beschuldigd van misdadige onre gelmatigheden in hun ministerie, gearresteerd, zo wordt vernomen. COMPLOT TEGEN DIPLOMATEN. De Cubaanse regering heeft de veilingheidsmaalregelen ter be scherming van de ambassadeurs der Verenigde Staten en van Mexico te Havanna verscherpt, daar de oud-minister van open baar onderwijs, Jose Aleman, te Miami (Flordia) een verklaring heeft afgelegd volgens welke een aanslag op het leven van de beide diplomaten is beraamd. is of Natsir hiermee bedoelde, dat hij besprekingen tussen de repu bliek en Coehran over deze amen dementen weigerde, of de discus sie daarover met de pers. In het eerste geval zouden de kansen op nieuwe onderhandelingen volgens A.P. gering zijn. Naar U.P. meldt zou Natsir wel degelijk bedoeld hebben, dat de republikeinse regering in dit sfa- Weersverwachting geldig tot dium weigert de Nederlandse Zaterdagavond, amendementen in discussie te ne- j Meest zwaar bewolkt met tijde- men en dat zij wenst, dat ook de lijk enige regen en verspreide op- DE BILT ZEGT: Minder zacht. Weersverwachting geldig ming „Gedoerhajoe" waren geze ten. De auto werd door een bende van ongeveer 40 man, bewapend met automatische wapens, onder vuur genomen. De boekhouder werd onmiddellijk dodelijk getrof fen. De administrateur verdedig de zich met een jungle-karabijn, totdat alle patronen waren ver schoten. Daarna baande hij zich met een revolver een weg door de bende, ondanks het feit, dat hij in de buik was getroffen. Door een politiepatrouille, die door het schieten was gealarmeerd, werd hij ontzet. Hij is tengevolge van zijn verwondingen in het zieken huis te Soekaboemi overleden. illlillllliilillllllllllllllllllillllllllli'llHII III1UIIIII11I1II11I11IIH1 ZWEEDS SCHIP OP MIJN GELOPEN. Het Zweedse schip s.s. Brasil is ten Noorden van Hanstolm (De nemarken) op een mijn gelopen. Het schip verzoekt onmiddellijke hulp. Te München is een 17-jarige Duitser ter dood veroordeeld, hij wordt ervan beschuldigd een Amerikaan in een hinderlaag ge lokt en daarna doodgeschoten te hebben. De vroegere Gauleiter en gou verneur van Tirol, Franz Hofer, is ontsnapt terwijl hij uit een kamp overgebracht werd naar een zuiveringshof te München. Nederlanders Cochran's oorspron kelijke voorstellen als basis tot hernieuwde politieke besprekin gen aanvaarden. klaringen. Aan de kust tijdelijk nog harde of stormachtige Weste lijke wind. chie" streven. Radio-Moskou meldt, dat 5 Sowjet-Russische parachutisten een nieuw record hebben behaald door, zonder zuurstofapparaten, des nacht van een hoogte van van Kijk goed uit, als ge een twee dehands auto gaat kopen, dat het vehikel geen geheime bergplaats bezit. Want als ge aan de grens komt, waarde vrienden, zijt ge, ook al zit er geen smokkelwaar in, Uw nieuwe aanwinst kwijt. We houden veel van vissen en zit ten graag mijmerend aan de wa terkant. Maar wat gisteren een Amsterdams visser deed zullen wij niet nadoen. Hij ving een snoek van 20 pond en moest hier voor met een „snoekduik" in het water springen, omdat zijn hen gel brak in de strijd. Kijk, dat is vissen! Vannacht kreeg de di-| reeteur van het Amsterdamse G.E.B. bezoek van een inbreker, die echter wist te ontkomen. In de huiskamer vond men behalve overgehaalde kasten twee achtergelaten rechterschoenen. De man was blijkbaar links ge oriënteerd. En in een oude kerk in Vlijmen heeft men tijdens werkzaamheden een aantal onbe kende munten en merkwaardig aardewerk gevonden. Nog een vondst, nu een minder aardige. Arbeiders in Doorwerth stootten bij werkzaamheden op een scherp gestelde vliegtuigbom van 500 kg.1 Het gevaarlijke onding kon geluk kig gedemonteerd worden. In I Leiden zijn twee kinderen, die rustig op het trottoir speelden door een tractor met aanhangwa gen overreden. De 9-jarige André Zirkzee werd gedood, zijn 6-jarig vriendje Jan Steenbergen werd ernstig gewond naar het zieken huis overgebracht. De Scaldis, het moederschip van prof. Pic- card's Bathyscape, ligt thans bij het Portugese eiland Boavista. Men zal hier proefduiken. In Duitsland heeft een geheime Nazi-beweging de kop opgestoken en is begonnen met pamfletten te verspreiden. Men eist terugtrek ken van de bezetters en „herstel van Duitse eer en Duitse grenzen 1938". Vooral dat woordje De misdaden door Rauter tegen over het Nederlandse volk begaan achtte de proc.-fiscaal zo ernstig, dat h(j geen aanleiding vond de strafmaat te verlichten. RAUTER SPRAK. Toen kwam Rauter aan het woord. Niet voor zichzelf, maar voor zijn kameraden had hij ge sproken. Hun zaak wilde ntj vooral behartigen. Zijn stem sloeg over, even pauzeerde hij, dan was hij zichzelf weer mees ter en klonk zijn stem even fel als steeds. Hij kwam nogmaals terug op zijn verklaring, dat hij geen gelegenheid had gehad, zijn verdediging naar behoren voor te bereiden. Christiansen had die mogelijkheid wel gehad „maar ik ben maar een S.S.- generaal. Een generaal van de weermacht krijgt betere kan sen". „U weet wel beter", ant woordde de president. .Rauter vertelde dan verder, dat hij eerst met hart en ziel soldaat werd na de eerste we reldoorlog. Met al zijn krachten had hij zich ingezet voor „das Deutschtum" en ware hij daar voor gevallen, dan zou hij met ere gevallen zijn. Met nadruk verklaarde hij nooit lid geweest te zijn van de N.S.D.A.P., ook niet toen hij tot de S.S. was toegetreden. „Een soldaat kan geen partijman zijn". Rauter zei voorts, dat men hem met Duitsland verwarde. De fouten en misdaden die aan het Duitse systeem kleefden, waren in de ogen der Nederlan ders ook zijn fouten, maar hjj had, zo zei hij, met alle kracht gevochten tegen de nazificatie van Nederland. Tenslotte verklaarde hij nog maals, dat liij alle daden, die in zyn sector waren uitgevoerd, of hij nu het bevel daartoe ge geven had of niet, voor zijn re kening nam. „Maar laat mijn kameraden dan vrij", zo besloot hij. De president bepaalde daarna de uitspraak ,op 15 December a.s. of eerder. NAGEK. ADVERTENTIE 6500 m. omlaag te springen. '„eer" doet het hem, ziet U? Heden nam de Here tot Zich, na langdurig, doch geduldig gedragen lijden, onze geliefde Vrouw, Melder, Be huwd- en Grootmoeder, ADRIANA JACOBSE, Echtgenote van M. Kerkhove, in de ouderdom van 71 jaar. Middelburg: M. KERKHOVE. 's-Gravenhage: P. J. BOOGAARD— KERKHOVE. L. BOOGAARD en Kinderen. Middelburg: J. VAN DER WEEL— KERKHOVE. P. VAN DER WEEL en Kinderen. A. KERKHOVE. L. A. KERKHOVE. M. L. KERKHOVE— VAN BELZEN. en Kinderen. M. KERKHOVE. M. J. KERKHOVE— DE MUNCK. en Kinderen. Mfcldelburg, 22 Oct. '48. Teraardebestelling Maandag 25 October. Verlrek 2 uur van het sterfhuis, Nieuwstraat 28.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1