Waardering voor en critiek op het beleid van Mr Bosch Ridder van Rosenthal. Ingena's huwelijk. ohef der afdeling vluchtelingen miste de nodige eigenschappen. Nieuw Marshall-plan op stapel? Hoaderdvüftig jaar geleden werd v. d. Bosch geboren. Programma mot weinig vraagtekens. Dr Visser 't Hooft getuide.waren onige punten, waar- Gevangenen uit Theresiën- staat. Gebrek aan belangstelling? Militair- en economisch front van niet- communistisch Europa. Slotsom. Onjuiste klacht over gevangenneming. Te weinig kampbezoek. Niet altyd juiste psycho logische aanpak. De heer Kijzer „aller- miserabelst". Gezant liet brief onbehandeld liggen. Hij was de Zeeuwse landbouw ten zegen. WRIJFWAS Eerste Gereformeerde opleiding voor gezins- verzorgsters. Alleen verrassingen kunnen ^"«T^te01^ het interessant maken Donderdag 21 October 1948- ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Commissie Cleveringa over Nederlandse Gezant in Zwitserland er weinig van zijn persoon aan gegeven. Dat hing naar de ge voelens van de getuige, die hier- een persoonlijke indruk weergaf, hiermee samen, dat de heer Bosch van Rosenthal iemand is, die het verschrikkelijk vindt in het openbaar te moeten optreden en die het in het bij zonder afschuwelijk vindt een speech te moeten houden. Iets verder nog dan de getuige Visser 't Hooft gaat de generaal De minister van Buitenlandse Zaken heeft thans machtiging ver leend tot openbaarmaking van het tweede verslag, uitgebracht door de comuiissie-Cleveringa, welk eind Augustus 1946 is ingesteld met het doel een onderzoek in te stellen naar de houding van Nederlandse diplomaten en consulaire ambtenaren tegenover per sonen, die tijdens de bezetting uit Nederland naar het onzijdige en geallieerde buitenland zyn uitgeweken. Dit verslag heeft betrekking op Zwitserland; Als bylage is aan het rapport toegevoegd een schema der vluch telingenverzorging tijdens de oorlogsjaren. op hij op de gezant enige eritiek •Naast de verklaringen uit de had, onder meer dit, dat de ge- kringen der ambtenaren en zant niet altijd ,1e juiste psy- Vluchtelingen staat min of meer chologische aanpak ten opzichte afzonderlijk die van de getuigevan de vluchtelingen heeft ge- isser t Hooft, sinds 1938 secre-had. Hij was er wel in geïnte- taris-generaal van de Wereld- I resseerd en hij heeft er ook wel raad der Kerken te Genève. Hij I tijd aan gegeven, maar hij heeft was noch op enigerlei wijze ver bonden aan het gezantschap noch ook zelf uitgewekene, doch hij heeft zich veel aan de vluchte- mee lingen gelegen-laten liggen. De meest uitvoerige en vergaande klacht, welke bij de'commissie is ingekomen, zegt van hem, dat hij beschouwd moet werden als een der meest objectieve en op de hoogte zijnde getuigen ten aan zien van de persoon van de ge zant. Over de aankomst van een groep gevangenen uit het be ruchte concentratiekamp te Ber- gen-Belsen in Zwitserland in de tweede helft van Januari 1945 zijn eigenlijk geen klachten, die het gezantschap betreffen. Minder goed zou het wat de gezant betreft gesteld zijn met de bejegening van een op 7 Fe bruari 1945 onverwacht aange komen transport van ongeveer 1200 uit Theresiënsladt vrijgela ten gevangenen, wa%ronder om streeks 400 Nederlanders. Het verhaal, zoais het door de getuige Polak Daniels (dr Polak Daniels was uit Nederland geko men om in Zwitserland een hulpactie te organiseren voor overlevenden van concentratie kampen) gedaan is, zweemt naar gebrek aan belangstelling en on hartelijkheid en naar gemis aan steun aan belangstellende parti culieren. Uit telegrammen blijkt, dat de gezant deze zaak terstond ernstig ter hand genomen heeft tenein de te bewerken, dat de vrijge latenen uit Theresiënstadt in Zwitserland konden blijven. Deze houding van de gezant is zeker niet die van iemand met een verkeerde geestesgesteldheid, ingegeven door een laakbaar ge brek aan belangstelling. Vele vrijgelatenen uit There siënstadt zijn later overgebracht naar een kamp te Adliswil. Het gebrek aan belangstelling van de gezant voor vluchtelingen zou nu, volgens een Jjinnengekomep klacht, onder meer hieruit zijn gebleken, dat de gezant eerst na verloop van meerdere weken hen aldaar een bezoek bracht, doclj niet in staat bleek een woord van welkom uit te spre ken, zodat de heer Kijzer dit deed. De gezant zelf zegt, dat hij, zodra quarantaine opgeheven was, met de heer Kijzer naar Adliswil is gegaan. Hij is er èn op de bezwaren der briefwisse ling met Engeland en voorts daarmee, dat, indien hij de re gering op de hoogte had gesteld van de vage plannen van een onbekende, deze zich er toch niet zonder meer meg ingelaten zou hebben. Dat de eerste beweegreden zwaar heeft gewogen, acht de commissie weinig aannemelijk. Getuigenverklaringen melden, dat de postverbinding met En-; geland in 't algemeen goed werkte. Omtrent de Waarde der twee de beweegreden is bij de com missie meer twijfel blijven be staan. Aanvankelijk was zij ge neigd ook deze niet hoog aan te slaan. Uit de gang van zaken kan echter wel worden afgeleid, dat, wanneer de gezant in 1943 heeft gemeend, dat doorzending van de in November 1942 ont vangen brief naar Londen zon der meer geen zin had, dit geen lichtvaardige gedachte is ge weest. De commissie blijft zich af vragen, waarom de gezant in middels geen.pogingen heeft ondernomen nadere gegevens uit Nederland te verkrijgen over Marshall, die na Athene te heb- horende landen, dat hun onder ben bezocht, naar Rome is gevlo- linge banden eerder versterkt Hfj kan zich niet herinneren, dat er ooit een vluchteling was, die een werkelijk goede verhou ding met Kijzer had. De heer Kijzer heeft het alles afgewezen en ontkend. Het zou alles een kwestie van „kleur" zijn geweest. Hij was streng, wars van goedkope populariteit en hij ver schilde zakelijk menigmaal met t J de heer Polak Daniels van me- SelJ' ,s volgens l .P. bezig de basis dan verzwakt worden, wanneer ning, maar daar blijft het dan te leSBen voor een omvanryk eco- zij zich met Europa verbinden, ook bij. I nomiseh, politiek en militair plan, 10. Een felle strijd om de De commissie wil djt alles niet dat in principe wordt gesteund zwakke schakels als Frankrijk als zonder betekenis ter zijde voor presidentschap der V.S. en Italië' in het niet-commu- door de republikeinse candidaat nistisehe Thomas E. Dewey schuiven, maar de verklaring van de getüigë Visser 't Hooft blijft zwaar bij haar wegen Vat de commissie het boven staande samen, dan meent zij tot de volgende slotsom te moeten komen: Zijn geaardheid heeft de gezant bij de -'chologische aanpak van zijn onverwachte en abnormale taak waarschijnlijk wel eens wat dwars gezeten In de zaken van de heer Kijzer had hij, wetende van een tekort koming, zich waarschijnlijk meer moeten laten gelden, en met be trekking tot het consulaat te Ge neve had hjj wellicht wat onder nemender kunnen zijn. Doch hier staat tegenover, dat men de in druk krijgt, dat over het geheel de omstandigheden der uitgewe kenen, hun toestand in aanmer king genomen en de moeilijkheden waarmee men voortdurend te kampen had, alleszins bevredi gend mogen worden genoemd Zo komt de gezant hiervoor ook in de eerste plaats waardering het al dan niet reële van het" toe. Te meer waar, hij hard ge- ontvangen schrijven. De geaardheid van de gezant van Tricht. Deze zegt „Hij had m0ge in normale tijden niet of wel grote belangstelling voor de nauwelijks deren, maar in de tus- zaak, maar niet voor de mensen persoonlijk. Hij is weinig hulp vaardig, zijn hart is er niet bij." Op de onjuist bevonden klacht betreffende oproep van de heer Gans, die in April '44 in Zwit serland de Joodse coördinatie commissie opzette, voor een werkkamp, die zou moeten aan- tonen welk een schromelijk mis bruik de gezant maakte van zijn interneringsmacht, volgt als tweede bewijs: „zo werd dr Po lak Daniels, toen hij cursussen wilde gaan geven (waar de ge zant tegen was) eveneens ge arresteerd". De gezant heeft hieromtrent verklaard: „gearresteerd is hij pertinent nooit. Na zijn quaran- tainetijd heeft hij altijd op vrije, voeten rondgelopen", waaraan hij nog toevoegde, „dat de ge tuige Polak Daniels bij zijn bin nenkomst in Zwitserland zelfs eer uit de quarantaine is be vrijd dan de meesten. Dit laat ste heeft de getuige Polak Da- nifels bevestigd. sen '40 en '45 heersende omstan- digheden -deed zij het wel. Zjj schaadde de welwillende en ver- werkt heeft aan een ongewone taak, waarvoor hij noch van na ture noch door zijn opleiding en loopbaan hijzonder geschikt was en waarvoor hij zich onverwacht trouwelijke stemming van de j wor<jen gezegd Het te- sreuieigemeqen op ae vluchtelingen tegenover de gezantet te f] k de Westelijke Unie, Over de balans van de gene raal van Tricht behoeft slechts v/m Thuisfront-actie. Indien ooit, dan is het nu voor onze mannen en jongens in Indië nodig dat het thuisfront zich laat gelden. Velen, die gehoopt hadden~in October naar huis terug te ke ren, kregen bericht dat voor hen de demobilisatie was uitgesteld, wat natuurlijk ook van invloed is op de terugkeer van andere lichtingen. Zelfs is het voorgekomen, dat soldaten die reeds op de thuis reis waren te Batavia tot de ont dekking kwamen, dat ze inplaats van aan boord te mogen gaan, naar hun post moesten terug keren. Dit betekent een geweldige teleurstelling. Men denke daarover niet ge ring. ke Unie uit. Hier zou zich een j Deze jongens hebben het o i zwakke steen bevinden, ontstaan uiterst moeilijk, temeer nu ze van^geheel uit ket t>esxuit van Zweden om hun verblijf in Indië, in vele op- neutraal te blijven. j zichten als doelloos moeten aan- Marshall blijft echter de hoop voelen. DE KERN. Dit plan zou neerkomen op de volgende punten: 1. Tijd winnen in Berlijn door uitbreiding van de lucht brug, het weigeren onderhande lingen te voeren zolang de blokkade van Berlijn voort duurt en het verkrijgen van een met overweldigende meerder heid uitgesproken „veroorde ling" van de Sowjet-Unie in de organisatie der Verenigde Volken. Westen buiten - het communistische kamp te hou den en propagandisten voor de middenweg, als India en Argen tinië, te beletten, dat zij een aaneengesloten front verstoren. DE KERN. De westelijke Unie (Engeland Frankrijk en de Beneluxlanden) vormt, aldus „Het Parool", het kernpunt van zijn ontwerp en naar deze landen zal het groot ste deel der bewapeningsmilli- arden vloeien. Scandinavië maakt de Noor delijke flank van deze westelij- niet-communistisch Europa, waaronder West-Duitsland,, ten einde zoveel mogelijk stappen te ondernemen naar politieke,, militaire en economische aan eensluiting. 3. Het verkrijgen van goed keuring door het Amerikaanse Congres van een grootscheeps leen- en pachtprogram voor W. Europa in vredestijd, in eerste instantie vijf milliard dollar be dragend 4. Het scheppen van een on geëvenaard Noord-Atlantisch bondgenootschap tussen de Ver. Staten en Canada enerzijds, Noorwegen, Engeland, de Lage Landen, Frankrijk en Portugal anderzijds. 5. Het winnen van andere Europese sleutelgebieden op de en moest wel aanleiding geven tot de, zjj liet dan onjuiste, ver denking van zelfzuchtige lijdelijk heid en gebrek aan toegewijdheid aan do nationale zaak. De getuige Arendsen de-Wolff, die tot 4 Juli 1942 in Cossonay is geweest, weet van twee bezoeken. De gezant zelf heeft opgegeven er vier keer te zijn geweest. Er is geen reden dat getal onjuist te goed overweegt zo duidelijk en in zo grote mate, dat de enkele de- betpost er geheel door in het niet valt Met de heer Kijzer is het an ders gesteld. Zakelyk en admini stratief bestaat er reden voor grote lof, doch er staat een gees telijk tekort tegenover, dat on behaaglijk aandoet. Over de consuls-generaal te Zu rich en te Geneve valt weinig te zeggen. Er tekent zich geen beeld achten, doch ook dan acht de van voortreffelijkheid of ernstige commissie de frequentie niet hoog tekortkoming af. De eerste is voor het genoemde kamp, dat on- trouwens niet dan zeer weinig in geveer een jaar heeft bestaan, vluchtelingenzaken gemengd ge- Was het niet beter geweest h^iar veest. hoger op te voeren? Bleef een Wat de commissie over de con- gezant, die men zonder ophelde-1 sulaats secretaris van der Eist ring slechts zo sporadisch te zien beeft vernomen heeft haar de in kreeg niet te veel een figuur op druk gegeven van een werkkracht door de Zwitser? èn door de Ne- verzocht dit alles over te bren- derlanders buitengewoon aardig'gen aan de regering te Londen, ontvangen. Hij heeft enkele] Toen de getuige in Januari 1944 woorden van welkom gespro-1 in Zwitserland aankwam, bleek ken en de verzekering gegeven,dat deze brief nog steeds on- dat het gezantschap niets onbe proefd zou laten om het verblijf van de betrokkenen zo aange naam mogelijk te maken, doch door een ernstige laryngobron- chitis was het hem niet mogelijk een langere toespraak te hou den, waarna de heer Kijzer dit voor hem heeft gedaan. Nu treft de commissie iets, dat dc getuige Visser 't Hooft in zijn allerminst onwelwillende karak terschets van de gezant heeft ge zegd. een afstand? De gezant erkende, dat een ge regeld contact veel kon bijdragen tot een goede stemming, maar hij meende, dat dit er toch steeds in Tvröf voldoende mate was geweest, al £LZI]Jl kwam hij er zelf niet vaak. De militaire attache kwam er, meen de hij, iedere 14 dagen, of anders de Overste Stoutjesdijk. De con sul-generaal Schrikker ging er eens in de week heen.' De generaal Tricht, die niet blind is voor de fouten van de ge zant, is mede van oordeel, dat de gezant niet te kort is geschoten in de mate van zijn kampbezoek. Hij zelf heeft er zich verantwoor delijk genoemd, dat de gezant niet meer in het kamp kwam. Als hij zelf er kwam, was het niet no dig dat ook de gezant er geregeld kwam. Toch gevoelt de commissie zicji niet helemaal door deze verdedi ging voldaan. Zij vreest, dat de gezant wat te weinig onder de mensen is gegaan, ook in de ho telkampen, waar hij eens een rondreis langs heeft gemaakt. Het noodlot heeft gewild, dat de man, die ten deze het meeste ten goede had kunnen doen, hier voor klaarblijkelijk de nodige eigenschappen het minst heeft be zeten. Volgens getuige Polak Daniel is de roep van de heer Kijzer aller- miserabelst geweest, en hij zelf acht hem, schoon bij eerste ken nismaking allercharmanst, zeer intelligent en geestig, een intri gant en een machtswellusteling. „Kijzer", voegt mevrouw Polak Daniels hieraan «toe, „achten wij een slecht mens". Meer betekenis hecht de com missie aan wat de getuige Visser 't Hooft heeft gezegd. Deze vond weerde arrestatie heeft de ge tuige Polak Daniels de verkla ring van de gezant bevestigd, hij heeft het verhaal erover vol komen onjuist genoemd, en er aan toegevoegd: „Ik moet da delijk zeggen, dat ik nooit ge arresteerd ben gewepst". De getuige Polak Daniels heeft verklaard, de 8ste No vember 1942 van Nederland uit een brief te hebbengeschreven aan de gezant, waarin deze werd meegedeeld, dat enige leden van het Nederlandse Ro^ de Kruis hem opdracht hadden gegeven, voorbereidselen te treffen voor een hulpexpeditie tot het terugbrengen na .de oor log van Nederlandse gevange nen uit Oost-Europa. Hem werd behandeld bij de gezant be rustte en de getuige acht dit kenmerkend voor het gemis aan belangstelling van dé gezant in het lot van door de oorlog in hun persoon getroffen Neder landers. De gezant heeft de gntvangst van de brief toegegeven en ook, dat hij hem zonder er iets aan te doen heeft bewaard, in af wachting van de komst van de steller ervan, jlie hem volkomen onbekend was en van wiens bestaan en gezindheid hij te enenmale onkundig was. Deze lijdelijke houding heeft en toewijding, die de hoogste lof verdienen, en waarvoor de Com missie meent met nadruk de zeer bijzondere aandacht te moeten vragen. De commissie stelt zich thans voor allereerst haar aandacht te wijden aan de ambtenaren, die in Spanje werkzaam zijn geweest. Zij hoopt haar desbetreffende ver slag, waarvoor zij inmiddels de voorbereidende werkzaamheden reeds heeft voltooid, binnen niet te lange tijd te kunnen aanbieden. Naar aanleiding van dit verslag stelt de minister van Buitenlandse Zaken er prys op te verklaren, dat hij zich geheel met de con clusie van genoemd rapport kan verenigen 'en dat hij van oordeel is dat het door mr. J. J. B. Bosch Ridder van Rosenthal gedurende de oorlog gevoerde beleid tegen over Nederlandse uitgewekenen in algemene zin waardering verdient. Ook wat de aan de gezant toe gevoegde ambtenaren betreft kan de minister zich geheel met de zoals Scandinavië en de Middel landse Zee-gebieden voor een nauwe samenwerking met de kern van het project, wanneer deze gebieden zich niet direct willen of kunnen aansluiten. 6. Blijvende' aandrang op geheel niet-communistisch Eu ropa om zich in een federatie te voegen, hoewel de verwezen lijking van de Verenigde Staten van Europa op het ogenblik nog een wensdroom is. 7. Het Westen in het offen sief te houden, een offensief dat begon met de Truman-doctrine en zijn voortzetting vond in het Marshall-plan en de Westelijke Unie. 8. Het volgen van een „in- vloeds-actie" in het Verre Oos ten. O 9. Het overtuigen van de tot het Britse Gemenebest be- (Ingez. mededeling, advert.) koesteren, dat een Scandinavi sche bondgenootschap alsnog kan worden gevormd ter ver wezenlijking van zijn uiteinde lijk ideaal: een politiek, econo misch en militair hecht aaneen gesloten niet-communistisch Europa. Indien ooit, dan hebben ze nu de steun van het „thuisfront" dubbel en dwars nodig. Tot dit „thuisfront" behoren niet alleen de ouders, verloofden en andere betrekkingen. Hier ligt een taak voor héél ons volk. Weinige Zeeuwen zullen weten, dat het gisteren honderd en vyftig jaar geleden was, dat te Rotterdam I. G. J. v. d. Bosch werd geboren. En misschien zullen de Zeeuwen die het niet weten, zich afvragen waarom dit speciaal vermeld moet worden; er zijn immers wel meer geboren die dag? In zekere zin is dit juist, maar er zijn die dag geen geboren, die van zo grote betekenis voor Zeeland en speciaal de Zeeuwse landbouw is geweest als v. d. Bosch. DE „DROOGMAKERIJ", houdkundige scholen om daarrfh Men zou Iman G. J. v. d. Bosch [in 1813 op hefbedrijf doWilhel- gerust een Zeeuw hebben kunnen mmapolder te.komen teneinde het noemen. Zijn grootvader was in landbouwbedrijf onder de knie Tholen geboren en vestigde zich als arts eerst te Sommelsdijk en later in Den Haag. Daar werd - Imans vader geboren, die de di- Sreep maar al te g krijgen. Iman v. d. Bosch was geen man van halve maatregelen .Hij be- fceue tueï f NV, CUHIinla OVEI1CHIE ADJUDANT IN BUITEN GEWONE DIENST VAN H. M. KONINGIN JULIANA. plomatie ging beoefenen, maar daarop terugkwam en zich in Goes ging vestigen ais koopman Met een aantal ondernemende kooplieden uit Rotterdam, welke door het eontinentaal-stelsel van Napoleon gedupeerd waren, liet hij op de plaats van de tegenwoor dige Wilhelminapolder, de schor ren indijken tót een 1600 ha. grote „droogmakerij". Vader v. d. Bosch kreeg de leiding in handen, hoe- J wel hij geen boer van afkomst I was. De Rotterdammers hadden I goed gezien toen zij hem het be heer lieten voeren. Want dank zij I z'n geniale inslag wist hij spoe dig naam te maken als landbouw kundige. Zo groeide de Wilhel minapolder en verrezen de eerste huizen van Wilhelminadorp. x IMAN AAN HET ROER. In 1836, na de door van zijn vader benoemden de eigenaren van de polder Iman als directeur. Het lag hem. Zijn vader had dit gezien en er voor gezorgd, dat zijn zoon thuis was in het landbouw bedrijf. Eerst bezocht Iman in Duitsland enige landbouwhuis- Bij K.B. is benoemd tot adju dant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin de als zodanig tijdelijk benoemde reserve-kapi tein-vlieger G. Sonderman, van conclusie van het rapport ver-, het wapen der Militaire Lucht- enigen. vaart Dr A. J. L. van Beek Calkoenschool geopend. (Van onze verslaggever.) Dinsdag werd op de Hugo de Grootkade te Amsterdam de eer ste „Gereformeerde Opleidings school voor Gezinsverzorgsters" geopend. De opening van deze strikte zin geen kerkelijk werk is, maar dat neemt niet weg, dat de te dezer zake gevormde Stichting die de opening van de school voorbereidde toch uit de dia- landbouw tot een wetenschap ge maakt moest worden Daarom ijverde hij voor proeven, mecha nisatie, modelboerderijen en niet het minst voor het landbouwon derwijs. Hij was een man met een enorme werkzaamheid en wils kracht, die gepaard gingen aan een buitengewone kennis van za ken. Het was dan ook geen won der, dat de oude „droogmakerij" uitgroeide tot een plekje van ver gevorderde landbouwontwikkeling in het land. Zijn bedrijf ging met sprongen vooruit en honderden deskundigen 'kwamen naar „de Polder" om te zien wat energie en kennis ver mocht. Er mag dan ook gerust gezegd worden, dat v. d. Bosch de man is geweest, die de Wilhelmi napolder zijn reputatie heeft be zorgd. ZEEUWSE LANDBOUW TEN ZEGEN. Begrijpelijk stonden vele Zeeu wen in die tijd sceptisch tegen over de radicale plannen van v. d. Bosch. Wanneer hij aanstuur de op een omwepteling op een bepaald terrein, ondervond zijn streven dan ook nog al eens te genkanting. Naarmate- de juist heid van zijn inzichten bewezen werd door de goede resultaten, minderde de afwijzende houding van de anderen. In de Zeeuwse commissie van Landbouw en in de vereniging hij verdedigd met een beroep van een sergeant. conferentie welke in December 1947 te Utrecht werd gehouden en waar het rapport-gezinsver zorging in behandeling kwam. Nu spraken de diakenen op die de toon van de heer Kijzer die vergadering wel uit, dat de oplei ding van gezinsverzorgsters in Feuilleton. door C. M. VAN DEN BEKG- AKKERMAN. 14) o— „Dat kon 'k wel doen, we heb-trouwen, was tenslotte alleen bij ben mekaar in zo lange tijd niet uader en moeder achtergeble- gesproken. Goeiedag Zuiddam", i ven. Voor haar bestond het le- groette ze de vader van Job, die ven enkel uit plichten, ze hield I men visite, begon toen uit eigen beweging de kopjes klaar te zet- I ten. - Neeltje Zuiddam was een ouwe vrijster, ze ging al aardig naar de vijftig. Het onbevre digde leven had naar stuurs en zuur gemaakt. Eén voor éen had ze haar broers en zusters zien aardig die Jan zingen kan? 't Is ten rondkomen. M~er verdiende lieve lust om te die jongen dat hen juist was genaderd. „Zo vrouw, daar doet je goed aan, dat je met (ais mee gaat. Wat zeg je van m'n vrouw, n pront wijfie weer hè?" „O man, ik stond ervan te kij ken, dat ze alweer zo flink ter been i$." „Ja, ja, ze hebben h'r maar weer aardig opgelapt in 't zie kenhuis, waar vrouw? Als de Heere het nou geven wil, ken nen we nog een mooi poosje bij elkaar zijn. Hoewel, we zijn inaar mensen van een dag", voegde hij er zachter aan toe. kantoren schoon en was tegelij kertijd de hulp ir_ nood voor ieder die haar nodig had. Moeder Nieuwdorp. zeil in de allerbeste stemming, probeerde Neeltje mee in 't gesprek te mengen. gewoon een horen, zoals doet!" „En Leo dan, da's ook een bij— dehande! Die had me van de week al de toppen van de ro- zenboom geplukt. Hij ging ook boompjes planten, zei hij." „Zo'n kwiebus", gnuifde groot vader. „Ja, je.beleeft wat met kinde ren, ogen en handen kom je te kort." „Maar 't zijn flinke jongens! Moet je dat jongste knulletje zien, da's ook al zo'n gassie, een paar ogen dat dat jong heeft, nou!" Grootmoeder Nieuwdorp knik- I iiuiliiuviuv. Ui A** "v u opciuiiQa school mag- men zien alshet ge- vvoor(j aan> ^at de diaconale ar- een 'i' -1.. beid zich niet meer beperkt tot ■- - het ontvangen en uitdelen van ga ven. Het sociale werk vraagt al sterker de aandacht. Dat de ge- zinsnood steeds omvangrijker wordt, weet iedereen. Vandaar dat in verschillende plaatselijke kerken maatschappelijke werk sters zijn aangesteld. Maar ook de gezinnen waar de vrouw als centrale figuur tijdelijk is uitge schakeld, behoeven hulp; opdat voorkomen worde dat het gezins verband te loor gaat. Een opleidingscentrum voor ge zinsverzorgsters is echter niet voldoende. De regering heeft na melijk bepaald, dat voor gediplo meerde gezinsverzorgsters de op neming in internaatsverband ver eist is. Dit internaat kon te Am sterdam bij de opleidingsschool worden gevestigd. een man teel! niet. Toen was 't ook mondjesmaat. Mens mens, je wist soms niet hoe je de eindjes aan elkander kreeg." Peinzend zweeg grootmoeder Zuiddam even, toen ging ze vro lijk voort: „Elf jaar heb ik met m'n trouwschoenen gedaan voor de Zondag, toen waren ze uit en te na versleten. Maar centen voor nieuwe-had ik niet, dat heb ik met beetjes bij mekaar moe ten zien te scharrelen. Zo tobden we vroeger!" „Och ja mens, maar we wa ren er niet ongelukkiger om, wat jij!" De oude man was achter haar conale conferenties voortgekomen nister van Buitenlandse Zaken Robert Lovett, en de rest van de generaals en bankiers, die thans onze regering beheersen". „Militaire lieden hebben bezit genomen van ons ministerie van Buitenlandse Zaken, als termie ten de balken van een huis", al dus Wallace. Wallace doet aanval op regering der V.S. Henry Wallace, candidaat voor het presidentschap der V.S. voor de progressieve partij, 'heeft ver klaard, dat „indien president Tru- Landhuishoudkundig congres Jiad man enige eerbied voor zijn ambt had, hij Marshall zou ontslaan als minister van Buitenlandse Za- kqn". Wallace had altijd gemeend, dat de verantwoordelijkheid voor de buitenlandse politiek bij de president rustte.^. Toen Marshall echter uit Parijs terug gekeerd was had hij de meeste tijd door gebracht met „Forrestall, de mi nister van Defensie, de onder-mi- 1S. De heer J. d e B o e r te Rotter dam, voorzitter van de Stichting herinnerde er in het openings zijn stem gezag en de verschillen de geschriften, waaronder een handleiding voor doelmatig boek houden op het landbouwbedrijf, trokken sterk de aandacht. Dit alles en nog meer droeg er toe bij, dat het voorbeeld van v. d. Bosch de gehele Zeeuwse land bouw ten zegen werd. In 1864, toen hij 66 jaar oud was, legde v. d. Bosch zijn func tie neer; zijn zoon Gualtherus, door zijn vader opgeleid in „het vak" volgde hem op als directeur van de Wilhelminapolder. Op 82- jarfge leeftijd overleed Iman G. J. v. d. Bosch te Wolfaartsdijk en met hem ging heen een man die van onschatbare waarde was ge weest voor de Zeeuwse landbouw. Zaterdagmiddag-voetbal. „Moeder treft 't nog maar dat te stralend, 't Waren toch ten- tig op de schouders EEN HERAUT GEËERD. Opleidingsscholen voor gezins verzorgsters bestaan al enige tijd. Te Eindhoven en te Utrecht heeft de Hervormde Kerk ze gesticht, komen staan en tikte haar gui- te Haarlem is een interkerkelijke. jij zoveel thuis bent", .prees ze slotte waarderend, „nu kan ze zich nog wat langer ontzien!" Neeltje knikte flauw, maar haar moeder bevestigde deze woorden vurig. „Dat heb je goed gezegd, vrouw Nieuwdorp, 't was een Uy pufte uit alle macht, z'n ka- hele troost voor me te weten dat ken naar binnen zuigend, aan vadër niets tekort kwam al die een dikke sigaar, die niet erg scheen te trekken. De voordeur stond al aan: „O", zei vrouw Zuiddam, „m'n dochter is al thuis, zie, je. Ga maar verder vrouw Nieuwdorp, je weet de weg." De geur van versgezette koffie kwam hen reeds in de gang te gemoet. Daar had Neeltje inmid- dels voor gezorgd. Ze keek met stroef gezicht naar de meegeko- weken. Die Neeltje sjouwt me v/at af van d'r leven, daar zijn wij niet blind voor." ;,'t Kan zijn", schamperde Neeltje verveeld. Moeder Zuiddam bracht on middellijk 't gesprek op een an der onderwerp. Wat lag de beide grootmoeders nader aan 'thart de kinderen van haari i Maar de Gereformeerde Kerken „Ga nou maar zitten, vooruit", zullen er voorlopig slechts één dochter en ze hield ervan of ze j bedilde z'n vrouw, kwasi gepi- j hebben. Het benodigde kapitaal .van haarzelf waren. „Ja ja opa, maar er komt heel haar man zo grappig deed, dat zag 'je best aan haar ogen. wat kijken voor zo'n stel gezon de kinderen, die hengels ravot ten zo." „Och mons, wij hebben het vroeger ook niet breed gehad. 'tWeet nog best dat 'k voor m'n moeder om een paar centen oortjes-melk moest, dat besloeg ze met meel en dan aten we blauwe bliksem. Of oofc wel rijst uit 't water of grutten met stroop dat was gezond en goedkoop. We zijn er toch ook gekomen, niet?" „Welzeker, als je daarnaar kijkt, hebben ze hut tegenwoor- dan de kleinkinderen, en vooral dig zo minnetjes nog niet. 'k Heb de kinderen van Mina en Job? I met m'n acht kinderen ook wel „Heeft Mina je al verteld hoe van elf gulden in de week moe- keerd. Maar 'twas goed te zien voor de oprichting (f30.000.is dat ze 'twel aardig vond dat bijna binnen. De meisjes, die hier haar óplei- I ding ontvangen, komen uit het Grootmoeder Nieuwdorp rees hele land. Zij blijven zes maanden schielijk op: „Kom", zei ze, ik ga". Ze gaf de beide oudjes een hand, wenste ze het beste en smakelijk eten. Ook Neeltje ver gat ze niet, al zat die nog steeds met haar rug naar het gezel schap. Op straat dacht ze maar aldoor aan die twee oude geluk kige mensen. Nu wist ze wat haar zo haastig verdreven had. Ze was jaloers geweest, toen het baasje zo gemoedelijk op z'n vrouws schouder klopte. (Wordt vervolgd.) in het internaat. Bekwame docen ten geven er les. Als directrice van de school treedt op mej. A. B i n n e m a. De heer de Boer deelde mede, dat men aan de school de naam zal verbinden van dr A. J. L. van Beeck Calkoen, de „oude heraut van het Gereformeerde- diaco naat". Daarmede wordt tevens geëerd Martina Cornelia, Barones se van Heemstra, de overleden echtgenote van dr Van Beeck Cal koen, die steeds bijzondere zorg had voor gezinnen in nood. le KLASSE: NieuwdorpWe- meldinge; KloetingeColy'nspl. Boys; 's-Heer Hendrikskinderen Krabbendijke; Wissenkerki land Bath. De tijd, dat een paar elftallen verre boven de rest uitstaken is misschien voorbij, doch er bestaat iri verschillende gevallen toch nog genoeg krachtsverschil om in be paalde gevallen met vodoende ze kerheid het resultaat te kunnen voorspellen. En dat is met het ge hele programma voor a.s. Zater dag wel het geval. Wemeldinge is zodanig aan het afzakken, dat tegen - Nieuwdorp een volgende nederlaag verwacht kan worden Kloetince is in staat om zich Co- lijnspl. Boys van het lijf le houden en zeker op eigen veld. Niemand zal verwachten dat 's-Héer Hen drikskinderen tot grootse- presta moeten, die meer routine bezit en dus over het nodige zelfver trouwen beschikt. Er is van Waar de nog weinig bekend, maar Ka- pelle moet wel in staat zijn een ■Bil- overwinning te behalen. Tussen Krabbendijke II en Yerseke III kan het een spannende partij wor den. De thuisclub heeft iets betere papieren, maar het valt niet te ontkennen, dat Yerseke III ge noeg in de mars heeft om een ge lijk spel te forceren. Wolfaarts dijk zal het er niet op aan laten komen tegen Kattendijke en de bovenste plaats op de ranglijst zeker willen handhaven. Een over winning voor Wolfaartsdijk is dan ook het meest logische. Ze KLASSE B: 's-Heer Arends- kerke IIWissenkerke II; Kou- dekerke T -Wolfaartsdijk II. De bezoekers zullen in deze wedstrijden aan het kortste eindje moeten trekken. Wissenkerke II ties tegen Krabbendijke komt en js een heel zwak elftal en voor hier wacht de thuisclub een zwa- Wolfaartsdijk II liggen in Koude re karwei met een nederlaag als herke al evenmin kansen, beloning. Wissenkerke moet op I „e KLASSE C: Serooskerke n hetzelfde resultaat rekenen, want _Komlekerko II; Arnemuiden II Rilland Bath zal zich er tegen de- Domburfr ni. ze ploeg niet tussen laten nemen reserves der Walcherse elf- 2e KLASSE: Colijnspl. Boys H tallen gaan in Koudekerke in eer- Kats I; Waarde I—Kapelle I; Krabbendijke II—Yerseke III; Wolfaartsdijk I—Kattendijke I. Zo eenvoudig als het lijkt liggen de zaken voor Kats niet. Er kan ste instantie uitmaken wie de zwakste is. Misschien, dat de thuiscub het terreinvoordeel weet uit te buiten. Voor Domburg III zal er tegen Arnemuiden II niet gewonnen worden, maar Colijnspl. veel aan te doen zijn en een vol- Boys II mag soms toch niet on- gende zware nederlaag kan bij derschat worden. Waarde ont- voorbaat aangetekend worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2