KLM-vliegtuig iii Engeland neergestort. NIEUWS Toestel met 40 passagiers was op weg naar New York. Ontwerp-resolutie aan Wysjinsky overhandigd. Ranter voor de Raad van Cassatie. Boer Kloosterman (terug uit Amerika) zegt ,,'s-Heer Hendrikskinderen bevalt me toch beter". Uitbreiding van bet B. L. O.-onderwös in- Zeeland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAN D DONDERDAG GEZAGVOERDER WAS PARMENTIER. !Bepll,iek za| llull,„. landse betrekkingen uitbreiden. Franse politie ver wijdert stakers uit mijnen. Men hoopt op verzoenende houding der Sowjets. Opstand in Zuid-Korea- de zijn standpunt te staven met 14 milliard voor Amerika's defensie onvoldoende. HU maakte beel wat mee. Subcommissie voor scholen, nazorg en werkinrichtingen geïnstalleerd. Feestavond 45-jarig bestaan Chr. Besturenbond Vlissingen. SNIPPER Uitgave iuchting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: VUssingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1081 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord 21 OCT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr YV. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Y'lissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, VUssingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.16 u., onder 17.32 u. Maan op 19.05 u., onder 12.34 u. Hoogwater op Vrijdag 22' Oct. Vlissingen: 406 u. 1.95 m., 16.17 u. 1.97 m. Wemeldinge: 6.02 u. 1.69 m., 18.10 u. 1.71 m. Vannacht om half één is het K.L.M.-lijntoestel Amsterdam-New York, dat om half tien uit Amster dam is vertrokken te Tarbolton bij Prestwick in Engeland neergestort. Het toestel de PHT.E.N., de „Nijmegen", met als gezagvoerder de bekende vliegenier K. D. Par.mentier, had veertig passagiers aan boord. Van (I© veertig passagiers waren er zes, die het leven eraf gebracht hebben. Van de bemanning zou alleen de boord-werk- tuigkundige gered zyn, zodat ook Parmentier de dood vond. ^lprhtc R nvprlPVPtiHpn Henk van °verbeek en phil'P OlGülllO O UVgI IgVCUUUH. Willem Hendriks. De twee ande ren waren niet in staat hun naam op te geven. De laatste twee "overlevenden werd naar het Kilmarnock zie kenhuis vervoerd. Het wa^en de stevvardesse Elsie Sey en de Ame rikaanse passagier Mathilda Rohs uit New Jersey. Ontwerp Noodwet- Indonesië Maandag in Tweede Kamer. De berichten, die ons in het be gin over het ongeval bereikten waren zeer verward. Het toestel zou boven het dorp in brand geraakt zijn en gepro beerd hebben een landing te ma ken. Dit mislukte evenwel. Bij een tweede poging, zo werd later gemeld, stortte he vliegtuig neer. Het kwam terecht, zo meldde Keuter uit Londen, aan de rand van een weiland op een boerderij en brandde geheel uit. Daar de telefoondraden geraakt waren was het niet mogelijk di recte verbinding met het dorp te krijgen. Later werd gemeld, dat de dor pelingen in hun nachtkleding te hulp snelden. Ingezetenen van Tarbolton verklaarden, dat het toestel tweemaal zeer laag over het dorp had gecirkeld, alvorens neer te storten. Volgens de eerste berichten zou den er zes overlevenden zijn, waaronder een Amerikaanse vrouw. De overige passagiers en de tien man bemanning zouden zijn omgekomen. Latere berichten meldden ech ter, dat men geloofde, dat er der tig doden waren. Van de beman ning is er waarschijnlijk één over levende nl. de boord-werktuig- kundige, die echter zeer ernstige brandwonden opliep. Lichamen van de slachtoffers waren over het algemeen zwaar verminkt. Het vliegtuig is totaal vernield en wrakstukken vlogen brandende in alle richtingen. Vier van de zes overlevenden werden naar het Ballochmyle hospitaal gebracht, ongeveer vijf mijl van Tarbolton. Zij hadden zeer ernstige brandwonden. Twee van hen gaven hun namen op als De Franse politie is gistermor gen begonnen de stakers *te ver wijderen uit de mynen in het ge bied van Monceau les Mines (Cen traal Oost-Frankrijk), teneinde de schachten voor onderlopen te behoeden. In de meeste mijnen boden de stakers geen verzet te- I digers Vervoer tussen Sowjet- zone en Berlijn beperkt. De So wj et-autoriteten heb ben beperkend^ maatregelen getroffen ten aanzien van het vervoer van goederen van de Sowjetrussische zone van Duits land naar de So wj et-sector van Berlijn. Ingevolge de nieuwe maatre gelen mogen voedingsmiddelen, steehkool en textielwaren uit de Sowjetzone in de Sowj et- sector van Berlijn slechts wor den afgeleverd aan de gemeen telijke bureaux of aan door deze bureaux genoemde particuliere firma's. Levering van de ge noemde goederen aan de wes telijke sectoren van Berlijn was reeds verboden. Het werkcomité uit het voor lopige republikeinse parlement een motie van het lid Mangoen- heeft met algemene stemmen i sarkoro aangenomen, waarin de regering wordt uitgenodigd, haar zelfbeperking ten aanzien van uitbreiding der buitenland se betrekkingen te laten varen. In de motie wordt er op aan gedrongen, dat de regering haar streven naar erkenning van de republikeinse souvereiniteit se ueDieasaejen door het buitenland zal rntbrei- bleek te steilen. den en zich daarbij met moet binden aan regelingen, welke zij zich heeft opgelegd. De mi nister van buitenlandse zaken, het verloop van de onderhan- dat de motie is ontstaan door Hadji Agoes Salim, verklaarde, delingen tussen de Republiek en Nederland en een steun be tekent voor de republikeinse regering, om de door haar op dit terrein genomen maatrege len voort te zetten. Agoes Salim deelde nog mede, woordigers in het buitenland, van de republikeinse vertegen dat dank zij de werkzaamheid de Nederlanders in de politieke strijd steeds maer de defensieve partij vormen. De grote moei lijkheid voor de werkzaamheid van het republikeinse ministe rie van buitenlandse zaken wordt echter gevormd door hëf gebrek aan deviezen. Overeenkomstig een voorstel van de voorzitter heeft de Twee de Kamer rriet aantekening van de C.P.N., dat deze fractie geacht wilde worden te hebben tegengestemd gisteren z.h.s. besloten Maandagavond te behan.- delen het Ontwerp Noodwet-Indo- nesië. Op deze wijze hoopt men te bereiken, dat de Eerste Kamer het ontwerp eveneens de volgende week kan behandelen, zodat het op de laatste dag der maand nog in het Staatsblad kan verschijnen, waarop de minister van Overzee se Gebiedsdelen bijzonder prijs De Duitse driemast-schoener „Maja" is Zondag j.l. in de Oost zee ter hoogte van Heiligenhafen op een mijn gestoten en gezon ken. De bemanning is door een douaneboot opgepikt. Bergen op Zoomse artsen met auto verongelukt tussen Putten en Nijkerk. Gistermorgen is de auto van de chirurg A. A. M. Weterings uit Bergen op Zoom, die met zijn col lega's de kinderarts L. M. c. Be- dauv en de internist tevens direc teur van het ziekenhuis te Bergen op Boom de arts G. C. J. H. Wil- berts op weg was naar Groningen tussen Putten en Nijkerk veron gelukt. De heer Bedaux werd />p slag gedood. De heer Wilberts kreeg een sehcdelbasisfractuur en een dubbele onderbeenbreuk. De bestuurder, dokter Weterings liep enkele snywonden op. Het ongeluk geschiedde door dat de auto, waarvan een voor band klapte tijdens het passeren van een auto, die van de andere kant kwam tegen een boom op reed. De dokters waren op weg naar Groningen, waar hun Bergen op Zoomse collega, de chirurg-vrou wenarts W. G. Weggeman aan de Rijksuniversitéit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. BERLJJ&SE KWESTIE. Uit doorgaans goed ingelichte bron wordt te Parijs vernomen, dat de zes „neutrale" landen met hun ontwerp-resolutie betref fende de Berlynse kwestie, die morgen aan de Veiligheidsraad zal worden overhandigd, zyn klaar gekomen. De tekst, die volgens Amerikaanse kringen de goedkeuring van de Verenigde Staten zou wegdragen, zou gisteravond aan Wysjinsky zyn overhandigd. Vrijdag uitspraak. Gisteren diende de cassatiebe handeling van de zaak tegen Hans Albin Rauter, Höhere SS und Po- llzeiführer und General-Kommis- sar für das Sieherheitswesen, in het gebouw van de Hoge Raad voor de Bijzondere Raad van Cas satie te Den Haag. De publieke belangstelling was zeer groot. Om 10 uur werd Rauter bin nengeleid. Hij had een groot aantal mappen en geschriften bij zich, aantekeningen van Ameri kaanse en Engelse volkenrechte lijke literatuur, welke hij in de cellen-barakken te Scheveningen heeft bestudeerd. Nadat het Hof had plaats ge nomen vertelde de president, mr Haga, aan Rauter, waarom hij niet in eigen land terecht mocht staan. De geallieerden hadden na de eerste wereldoorlog toege staan, dat Duitse oorlogsmisda- Duitsland zouden be- recht worden. Deze berechting was echter een aanfluiting van gen de politie. Gisteren gingen er in totaalht k daarom was 11.538 mijnwerkers aan hef werk, alle recntspraaK u. daarom was j. n co t~\tuJ men er na de tweede wereldoor- is ruim 51 procent der mijnwer- ^Xrdl^lfrteT^afR^utfr aanS het k^kMoezelbekken Weer van geluk hall mógen spreken, T -„„„aio- dat hij niet voor een internatiae Men meent, dat te Lens spoedig rrprprMshnf had tererhtee- maatregelen genomen zullen moe- "aal Dan leefde uwaarschifn- ten worden om de veiligheids- slaan- -Dan teelde u waarscnijn dienst bij de cokes-ovens te hand haven. Uit alle mijnen van Auvergne en Haute-Loire in het Zuiden zijn de veiligheidsdiensten terugge trokken. In dit gebied zijn nor maliter ongeveer 2800 mijnwer kers werkzaam. lijk niet meer", zei mr Haga, „de grote oorlogsmisdadigers, die in Neurenberg voor het internatio nale gerechtshof hadden terecht gestaan, zijn reeds gevonnist". RAUTER's BEROEP OP CAPITULATIE. Ter sprake kwant het beroep van Rauter op de capitulatie overeenkomst van IWei 1940. Niet de regering heeft toen gecapitu leerd, doch alleen ac Nederland se weermacht, verklaarde mr Haga. De regering was door deze overeenkomst niet gebonden Rauter was het niet eens met De stakers zijn er Dinsdag avond in geslaagd opnieuw de electrische centrale te Carmaux te bezetten. Zij hebben de orde dienst verplicht zich terug te trekken. Zij wierpen barricaden op tegen de gewapende politietroepen. Po- litie-afdelingen, die per trein on- dit "standpunt, derweg waren, werden te Albi te- j5e regeri'ng-'le Geer heeft gengehouden door verschillende de" capitulatie-overeenkomst van honderden mijnwerkers, die deLonden uit toch maar erkend", locomotief van de trein loskoppel- zej Rauter. <lcn" Is Rauter w.el krijgsgevange ne? Neen, meende mr Haga. 1 uitspraken van Amerikaanse tri- In Zuid-Korea is een opstand j bunalen èn de conventfè van Ge- ui tgebroken by de troepen van de peve. „Constabulary (Rijkswacht), j Rauter werd zeer opgewonden 3000 man hebben de politieposten toen hij er van beschuldigd werd en de openbare gebouwen van de ecn feiïe rede tegen de Joden 'ge- haven Josoe (100.000 inwnoers) j houden te hebben voor S.S. of- bezet ALS IK HET GEWETEN HAD* De Koreaanse regering van oei is van oordeel, dat de opstan dige Constabulary-manschSppen door de communisten zijn be werkt. De opstand breidt zich uit naar het Noorden van Jesoe en zou het belangrijk spoorwegknooppunt te Soensj® bereikt hebben Volgens gisteren te Seoel bin nengekomen bericht zou te Sjin- joe, eveneens in Zuid-Korea een communistische opstand uitgebro ken zijn. De politie van Seoel heeft een tiental communisten aange- geldboeten geweest was. De executies tussen Augustus en November 1944 nam Rauter niet voor zijn verantwoording. Dat waren maanden, waarin er door het beruchte „Führerbe- fehl" uit Berlijn geen recht be stond in Nederland, verklaarde Rauter. Hij had echter alles ge daan om deze toestand te doen opheffen. Van mishandelingen bij verho ren e.d. wist hij niets en daar voor nam hij geen verantwoor ding op zich. De president las hem een stuk voor waarin hem de bevoegdheid tot „verscharfte vernehmung" gegeven werd. Rauter wilde dit stuk niet erkennen. Het was niet authentiek, zei hij. en door Am sterdamse communisten opge steld en bij de stuxken gevoegd. „Een goedkope uitvlucht", vond de president. Het beroep bp een gegeven bevel werd door de president niet erkend. Vervolgens kreeg Rauter gele genheid een „zakelijk betoog" te houden ter zijner verdediging. Hij draafde anderhalf uur door en toen vond de president het welle tjes. Vrijdagmorgen a.s. zal de Pro cureur-fiscaal zijn conclusie uit spreken. Later meldde Reuter, dat van worden uitgenodigd de besprekin- betrouwbare zyde wordt verno- gen in de raad van ministers van men, dat de resolutie geen recht- Buitenlandse Zaken zo spoedig streekse veroordeling van de blok-mogelijk te hervatten, kade als een bedreiging van de In Westelijke diplomatieke vrede zal inhouden. i kringen hoopt men, dat een reso- De resolutie zal, zo verwacht1 letie in deze geest de Sowjet-Unie men, beide partijen verzoeken de het ongunstigste geval aanlei- beperkingen op het vervoer in het ding zal geven zich van stemming gebied van Berlijn op te hgffen en de onderhandelingen over het toezicht op de valuta te hervat ten. Ook zullen volgens de ver wachting de grote mogendheden te onthouden. Dit zou dan, aldus deze kringen, neerkomen op een stilzwijgende goedkeuring. Tijdens zijn laatste onderhoud met Wysjinsky heeft Bramuglia, de Argentijnse voorzitter van de Veiligheidsraad, naar verluidt de nieuwe stap van de „neutralen" uiteengezet. Het feit, dat de on officiële „commissie van zes" daarna vol vertrouwen met het opstellen van de resolutie is voortgegaan, wordj in sommige kringen beschouwdals een aan- Het Amerikaanse departementwijzing, dat de Sowjet-houding zo De heer Borrie controleur bij de Rijksverkeersinspectie te Mid delburg, vroeger politie-ambte- naar te Goes, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot briga dier van de gemeente-politie te Goes. van defensie heeft het onmoge lijk genoemd de begroting voor de bewapening voor het komend jaar tot veertien milliard dollar beperkt te houden, zoals Tru man dat wil, zonder drastische beperking van de sterkte der gewapende macht. De vorming al niet bevestigend, op zijn minst verzoenend is gebleken. Z.L.M.-voorzitter ramt vrachtwagentje. Gistermiddag heeft op de Rijks weg te Nieuwland een aanrijding van een luchtmacht van zeven- I plaats gehad tussen de luxe wagen tig groepen per 1952 zou bij van de* Z.L.M.-voorzitter, Ir. M. een. begroting, als door Truman a. Geuze en een vrachtwagentje gewild, niet kunnen geschie den. Ook in de plannen voor geleidelijke uitbreiding van het personeel van de drie gewa pende machten en productie van belangrijke wapens zouden beperkingen moeten aangebracht. Volgens de deskundigen van het departement zal om en na bij zeventig milliard dollar no dig zijn om het herbewapenings program op het peil van thans te houden en de ruim twee mil- lioen man, die men in het leger wil opnemen, naar behoren voe ding, dekking en legering te verschafen. Volgens verklaring van de deskundigen is bij het door Tru man genoemde cijfer van veer tien milliard niet inbegrepen een som van 600 millioen dollar voor het aanleggen van een reserve aan strategische mate rialen. van de heer A. de Troije uit Nieuwland. De laatste wilde n.l. de zgn. Kruisweg inrijden juist toen de luxe wagen wilde passeren. Het gevolg was, dat de luxe worden wagen de vrachtauto in de flank 'aanreed en de beide wagens aan de linkerzijde van de weg terecht kwamen waarbij de heer de T. uit zijn voertuig geslingerd werd zon der echter, behoudens enkele kleine ontvellingen, ernstig letsel te bekomen. Het vrachtwagentje moest weg gesleept worden; de luxe wagen kon, hoewel beschadigd, de reis voort zetten. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. De Sowjet-commandant van Berlijn, Generaal Kotikof, heeft verklaard het houden van verkie zingen in de stad toe, te zullen staan onder zekere voorwaarden VERRE .REIZEN DOET Wie verre reizen doet, kan veel verhalen. De 72-jarige Dirk Kloosterman uit 's-Heer Hen drikskinderen weet dit te bevesti gen. Urenlang kan hy vertellen over het grote Amerika, waar hy een jaar is geweest by zyn zoon Jan. Gisteren keerde h\j terug in zyn kleine dorp en mèt de familie zyn wy aan tafel gaan zitten om de avonturen van de krasse oude baas te beluisteren. En dat zijp er heel wat. Want als je een jaar lang in Amerika mag rondkijken beleef je wel het TI een en ander. „Ik zou er dagen en Oostenrijker. Ik ben over kunnen vertellen, zegt Kloos- Oificier geweest var. het Oosten- terman, die eenvoudige gulle ron- ïijks-Hongaarse leger. Als ik ge- de Zeeuw, die verleden jaar op weten had van die moordpar- 27 September met de Edam naar tijen in het Oosten, dan had ik mijn 'soldatenpak uitgetrokken en mij laten doodschieten." Mr Haga noemde verschillende omstandigheden waardoor Rau ter had kunnen weten, wat er met de Joden gebeurde. Rauter bleef echter fel ontkepnen er ook maar iets van geweten te houden, verdacht van medeplich-1 hebben, tigheid bij de ontdekte, mislukte 1 »Dan moet er weI een speciale aanslag op president Singmanvoorzienigheid geweest zijn, die Rhee vlak bij de woning van de u daarvan onkundig hield", president, op de weg die hij moest meende mr Haga. nemen om zich naar het vliegveld De represaillemaatregelen wer- te begeven, waren drie bommen oen hierna door de president geplaatst. Zij zijn echter niet ont- nader besproken. Rauter ver- de overkant vertrok. Hoeveel foto's er wel van hem gemaakt zijn, kan hij onmogelijk zeggen. Op de Edam was het al heel wat, maar eenmaal aan land was er geen tellen meer aan. Nog voor het schip in de New Yorkse haven lag, kwam er al een foto graaf in een motorbootje aange- spurt. Zijn zoon Jan, die op zijn 19e i jaar reeds naar Amerika vertrok kanen geld verdienen, ,,'k was op en thans 43 is, heeft in een groteeen tentoonstelling waar een auto vader overal rond getoerd, groot kanon stond, 'k Wist niet eporme wolkenkaabbers, waar je maar in een „kotje" hoeft te stap pen om naar boven te gaan. CANADA HET MOOIST. „In Chicago en Grand Rapids ben 'k ook geweest, zegt de rei ziger, maar Canada was toch ge loof ik wel 't mooist. Schitterend die hoge bergen, die bossen en die grote rivierenDromerig tu ren zijn ogen de kamer in en hij ziet het weer voor zich, dat weid se, grootse en royale land, waar haast ieder een auto heeft en waar de winkels volgeladen zijn met artikelen waarvan je in Nederland niet droomt. De bewij zen daarvan liggen op de tafel: enorme sigaren stuk voor stuk in een papier verpakt. „Van communisten moeten ze der niks hebben, gaat hij verder, daar is 't land veel te goed voor. En groots zijn ze helemaal niet die Amerikanen. Je praat tegen een millionnair net als tegen een ander. Overal zeggen ze „mees ter"; tegen mij pok: „meester Kloosterman". GELD „MAKEN". Ook vertelt boer Kloosterman over de manier waarop de Ameri- ploft Heel wat familieleden en kennis sen heeft Kloosterman op deze wijze kunnen bezoeken. In New I klaarde, dat hy tegen collectieve York stond hij verstomd van de dat er wat in zat, maar ineens schoten er een jongen en meid uit, die in een net terecht kwa men' Uitbreiding van het aantal B.L.O.-seholen in Zeeland tot zes de nazorg voor hen, die geestelijk en verstandelijk misdeeld zijn en de stichting van werkinrichtingen voor deze categorie van de Zeeuwse bevolking, zie hier liet resultaat van de gistermiddag door de sectie van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk voor het Bijzon der Lager onderwijs te Middel burg gehouden vergadering. Daar de Commissaris der Ko ningin verhinderd was de verga dering bij te wonen, werd zijn taak als voorzitter overgenomen door de heer A. Schout, lid van Ged. Staten. Ter vergadering wa ren aanwezig de hoofdinspecteur van het B.L.O. in Nederland, de heer N. IJ. Vlietstra. dr Puilaart als voorzitter van de Ver. voor de Geestelijke Volksgezondheid, de inspecteur der volksgezondheid, dr Borgh, de beide inspecteurs van het L.O. in Zeeland, de he- rdh Leenhouts en Kuiper, de schoolarts voor Schouwen en Dui- veland mevr. Steinmetz, de psy chiater dr J. P. Petersma, de kin derrechter mr. P. van Empel, de „En gaf het een knal", vroeg zijn dochter. „Wat dacht je, 'k schrok me 'n ongeluk!". „Gevlogen heb 'k ook nog" springt de oude baas op een an der chapiter over. ,,'t Vliegtuig ging zelfs nog over de kop ook!" FOTO'S OP TAFEL.. Foto's komen er op tafel: Kloos terman aan het korfballen, op jacht en wandelend met zijn kleinkinderen. Tientallen zijn het er en in de kisten bagage die nog in Rotterdam zijn, zitten er nog rpeer. Krantenfoto's zijn er ook bij, want voor de pers was de for se Zeeuw, in zijn fraai costuum met de grote- zilveren knopen, een dankbaar object. Overigens heeft Kloosterman zijn Zeeuws pak niet lang gedragen. Hij heeft het ver wisseld voor een Amerikaans costuum mèt das èn schoenen. „Als boer ben je weg gegaan, vader, zegt zijn dochter, en als gentleman kom je terug". „Zo is het", knikt vader Kloos terman. „En 'k ben blij da 'k te rug ben. Ik heb m'n kinderen hier en als je 't hier goed hebt, waar om zou je dan in Amerika blij ven?" Met die gedachte is Klooster man op de Veendam gestapt en naar Nederland en 's-Heer Hen drikskinderen, teruggekeerd, waar hij in de kleine lage woning zijn oude „plekje" weer opgezocht heeft Gisteravond was in het Concert gebouw te Vlissingen een feest avond georganiseerd door de Clir. Besturenbond ter gelegenheid vin het 45-jarig bestaan. Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer J. Marijs, gaf de hq.er Haring, als secretaris een overzicht van de afgelopen 45 jaren, waarbij hij herinnerde aan de totstandko ming van het Chr. arbeidssecre tariaat in J903 en het werk van de Vlissingse predikanten ds Talma en ds Hogerzeil. Spr. wees- er verder op, dat het bestuur steeds bij het C.N.V. heeft aan gedrongen op een bezoldigd be stuurder voor Zeeland, een-wens, die nog steeds niet in vervulling mocht gaan. HULDIGING YOORZITTER. Daar niet alleen de vereniging, doch ook de voorzitter jubileerde, werd de heer JMarijs gehuldigd i.v.m. het feit, dat hij reeds- 30 jaar het voorzitterschap bekleedt. Hem werd een Philishave aange boden, terwijl er voor mevr. Ma rijs bloemen waren. De feestrede werd uitgesproken door de heer w. Strijbis, tweede voorzitter van het C.N.V. Nadat hij de bond met het ju bileum had gelukgewenst stelde hij de vraag, „waarom Chr. Vak beweging?", uitvoerig* de moei lijke jaren schetsend, die het C.N.V. heeft gekend. „Het dominerende van deze avond" aldus spreker, „moet zijn de dank aan God". N.a.v. de aanwezigheid van een afvaardiging van de Vlissingse besturenbond van het N.V.V. wees de heer Strijbis erop, dat door het N.V.V. de Chr. Vakbeweging nog steeds niet is erkend. Aan het slot zei spreker, dat de zaak van het C.N.V. er een is van geloof, gebed en geduld. Namens de Raad van Overleg bood de heer A. R. König, hierna gelukwensen aan. In het tweede gedeelte van de avond werd het bekende stuk „Vadertje Langbeen" opgevoerd. Een orkest o.l.v. mevr. Moole- man verleende een gewaardeerde medewerking. directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau de heer J. C. Corver en de directeur van de Stichting voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk in Zeeland de heqj- C. Lijnzaad. Verder waren ook de hoofden der B.L.O. scholen Mid delburg en Hulst aanwezig. TE YVEINIG SCHOLEN. De eerste conclusie, die uit de zeer geanimeerde bespreking werd getrokken, was, dat het aan tal B.L.O. scholen in Zeeland tot zes zal moeten worden opgevoerd. Momenteel bestaat er een school te Hulst en één te Middel burg, terwyl binnenkort de school in Goes zal worden geopend. Het personeel van deze laatste school is reeds benoemd, doch men wacht nog op liet vrijgeven van het gebouw. De school zal Kon. Wilhelminaschool worden ge noemd. Wat de uitbreiding met nog drie scholen betreft, staat reeds vast, dat één daarvan op Schou wen en Duiveland zal komen. Verder zal er een bijzondere neutrale school worden gesticht, die vermoedelijk in Terneuzen zal worden geopend. De Rooms-Ka- tholieken wilden hiernaast ook een school voor hun rekening ne men en hierbij was aanvankelijk aan Goes gedacht, doch dit blijkt niet mogelijk. Het zou thans over weging verdienen deze school, die tevens internaat zou kunnen zijn in het leegstaande klooster „Jean Baptist de Ia Salie" te Sluis on der te brengen. Voorshands kan nog niet worden gedacht aan een school op Tholen, hoewel ook dit gewenst werd geacht. -Ter stich ting en spreiding van deze scho len is thans een sub-commissie ge- installeerd onder voorzitterschap van de heer C. Lijnzaad. NAZORG. Een tweede sub-commissie, die ter vergadering door de heer Schout werd geïnstalleerd, is die voor de nazorg. Op dit terrein, dat in Zeeland nog vrijwel onont gonnen is, valt zeker veel werk te verzett~-i De commissie heeft als voorzitter de lieer R. Nonnekes hoofd der Middelburgse B.L.O.- school. Voor geheel Zeeland beslaat momenteel slechts één werkin richting voor de geestelijk en ver standelijk misdeelden. Deze in richting is gevestigd te Middel burg en het is zonder meer duide lijk, dat er bij' moeten komen. Ook dit vraagstuk zal onder het oog worden gezien en wel door een sub-commissie onder voorzit terschap van de heer J. C. Corver. Alle geïnstalleerde commissies zullen op korte termijn moeten trachten de hun gegeven opdracht Bureaucratie, vrienden is gyer- al te vinden. Ook in Friesland waar twee melkslijters van enige controleurs een proces-verbaal aangesmeerd kregen, omdat ze in het Fries en niet „zoals de wet voorschrijft", in het Hollands de woorden Melk en Karnemelk op hun kar hadden aangebracht. De rechter zei: „schuldig", maar vor derde geen straf en verzocht de controleurs voortaan dergelijke zaken niet meer aanhangig te maken. De heer C. van Stave ren uit Venray zou Maandag j.l. door de Engelse ambassadeur te Den Haag onderscheiden worden. Hij stuurde zijn moeder, omdat deze dappere vrouw geholpen had tal van pngelse en Amerikaanse piloten te verbergen. Groot was 's heren van Staveren's verwon dering later te vernemen, dat hij „posthuum" was onderscheiden. Hij voelt zich nog springlevend. Gisteravond is te Enschedé een motorrijder in volle vaart tegen een geparkeerde truck gereden. De bestuurder, de 35-jarige Wie link en de duo-passagier, de 37- jarige Libbers, beiden uit Ensche dé, werden op slag gedood. Daar de prijzen van bepaalde soorten oud-papier met meer dan 50 gedaald zijn en de vraag naar juist deze soorten zod&nig is afgenomen, dat de handelaren grote voorraden hebben, waar voor de industrie weinig of geen interesse heeft, zal de jeugd actie papier-inzameling (J.A.P.I.), die oorspronkelijk I October zou wor den hervat, worden stopgezet. Op de scholen zal derhalve de lande lijke inzameling niet herhaald worden. BONNENLIJST. Van 24 Oct.'H.m. 6 Nov. 1948. Bonnen voor brood en vlees. 324-1, 324-2 Brood: 800 gr. brood. 1325, 326 Brood: 400 gr. brood. 321, 323 Vlees: 100 gr. vlees. 322 Vlees: 300 gr. vlees. Alle bonkaarten. 328 Algem.: 250 gr. boter of mar garine öf 200 gr. vet. 327 Algem.: 200 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel. Bonkaarten KA, KB, KC 812. 331 Algem.: 500 gr. boter ol mar garine of 400 gr. vet. 332 Algem.: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 333 Algem.: 50 gr. cacao. 334 Algem.: 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop ènz., of 750 gr. ver snaperingen. 335 Algem.: 250 gr. waspoeder. B 345, C 347: 500 gr. boter of margarine of 400 gr. vet. Bonkaarten KD, KE 812. 337 Algem.: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 338 Algem.: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 339 Algem.: 100 gr. cacao. 340 Algem.: 500 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gr, jam, stroop, enz., of 500 gr. versnaperingen. 341 Algem.': 500 gr. waspoeder. E 351: 400 gr. brood. E 252.: 500 gr. bloem of zelfrij zend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Tabak- en Versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 808. 121, 122, 125 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 123 Versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen, of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 126 Versnaperingen: 100 gr. ver snaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 812 (bjjz. arbeid en a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook T. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 October wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bon kaarten 810 kunnen worden ver nietigd.' DE BILT ZEGT: Zwaar bewolkt. Zwaar bewolkt met tijdelijk enige lichte regen. Iets zachter des ochtends, overigens weinig verandering van temperatuur. Matige tot krachtige, in- de kust streken tijdelijk harde wind tus sen Zuidwest en West. V

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1