In de Belgische Senaat begon het debat over de terugkeer van Koning Leopold. Evenwichtige betalingsbalans der drie landen in 1952 of 1953. NIEUWS Zal voorstel tol volksstemming wordenjv<£^f SZtS. Berlijn weer in Veiligheidsraad. Schóól-discussie in Vlissingse raad. Walcheren krijgt een nieuwe veiling niet koelhuis. Noodwet Indonesië. Vfirwnrnflll I Blükens het Franse antwoord Uitslag waarschijnlijk heden middag bekend. Volkomen economische unie op 1 Januari 1950 Ontploffing in trans formatorhuis te Rotterdam. BOUWPLAN AANGENOMEN. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Von Brauchitsch overleden BEGRIP „BENELUX" WORDT REALITEIT. 1949 zal aanzienlijke inspan ning vereisen. SNIPPER I Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1080 WOENSDAG 20 OCT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. v Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, VUssingen. 1- Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.15 u., onder 17.34 u. Maan op 18.48 u., onder 11.17 u. Hoogwater op Donderdag 21 Oct. Vlissingen: 3.34 u. 2.07 m., 15.40 u. 2.06 m. Wemeldinge: 5.31 u. 1.75 m., 17.37 u. 1.73 m. Bij de Tweede Kamer is door de regering aanhangig ge maakt een ontwerp Noodwet- Indonesië. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat het no dig bleek, dat maatregelen geno men kunnen worden met betrek king tot de voorbereiding van en de overgang naar een nieuwe rechtsorde in Indonesië. Wel is het desbetreffend ont werp van wet reeds in gevorderd stadium van voorbereiding, doch de behandeling van een dergelijk wetsontwerp stelt zodanige eisen, dat daaraan in uitzonderlijke om standigheden, welke tot onver wijld handelen kunnen nopen, niet zal kunnen worden voldaan. Het thans ingediende ontwerp, draagt derhalve geheel het ka rakter van een noodwet. Er wordt echter de aandacht op gevestigd, dat dit niet betekent, dat de maatregelen, ingevolge dit ont werp te nemen, buiten de richt lijnen zouden mogen gaan, welke met name in de artikelen 208 en 209 der Grondwet zijn gesteld. Nader blijkt, .dat de regering hier zit met moeilijkheden van tweeërlei aard. Aan de ene kant is er de belofte aan de fede rale staten tot spoedige instelling der interim-structuur. Dit zou er toe nopen het in voorbereiding zijnde wetsontwerp zo spoedig mogelijk bij de Volksvertegen woordiging in te dienen. Maar dat wil de regering niet, omdat het wachten nog alijtd is op Djogja. Soekarno en zijn vrienden blijven de onderhandelingen saboteren, men laat de regering maar steeds met de hoed in de hand voor de poort staan, maar de regering wil toch blijven wachten tot het ein delijk de republiek zal behagen aan de onderhandelaars gehoor te geven. Zonder de republiek wil de regering niet verder gaan en zij durft het ook eigenlijk niet, om zekere mogendheden niet te ontstemmen. Vandaar nu dit ontwerp-Nood- wet. T7 en zeer belangrijk voorstel. Het behelst toch zoals de N. R. Crt. terecht opmerkt, een zeer materiële beknotting van de wet gevende taak van het parlement ten aanzien tan Indonesië. Dit ontwerp betekent een zeer belangrijke en diep ingrijpende af wijking van de kort geleden tot stand gekomen gewijzigde grond wet. Artikel 209 van deze wet schrijft uitdrukkelijk voor, dat voorzieningen voor de overgang naar de nieuwe rechtsorde welke afwijken van de grondwet moeten worden getroffen bjj de wet. Inplaats van zulk een wet, waarvoor dan nog een bijzondere meerderheid vereist is, wil dit ontwerp nu volstaan met een al gemene maatregel van bestuur. En -wel is daarbij bepaald, dat deze maatregel achteraf bekrach tiging behoeft bij de wet, maar de betekenis hiervan is al zeer gering. Immers het parlement verkeert dan in een dwangpositie. Het kan niet meer terug. Gedane zaken nemen geen keer. Een af wijzing achteraf is in vele geval len practisch niet wel mogelijk. NT iet zonder spanning wachten ■L wij af hoe het parlement op dit bedenkelijk staal van nood wetgeving zal reageren, of het be reid zal zijn daaraan zijn goed keuring te hechten en op dit ook voor de toekomst zeer belangrijke punt aan de regering blanco cre- diet te verlenen. Gezien in het licht der gevoerde verkiezingscampagne lijkt dit niet waarschijnlijk. Maar wat daarna bij de kabinetsformatie gebeurde heeft weinig grond voor hoopvolle verwachtingen. Conferentie premiers van Britse gemenebest. Op <le vergadering- van gisteren hebben de premiers van het Brit se gemenebest de blokkade van Berlijn, de Westeuropese Unie, de Oostenrijkse kwestie en de toe stand in Triest, Griekenland en Italië besproken. Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken gaf een over zicht van de algemene internatio nale toestand. Naar verluidt legde Bevin aan de vergadering de Britse opvat ting voor betreffende de steun van het gemenebest aan de V.N. VIER EN TACHTIG TEGEN DRIE EN TACHTIG. IUI liuifiuil op het Amerikaanse voorstel tot vertraging van de ontmanteling Zelden was de publieke belangstelling in de van Duitse fabrieken dat op de Belgische Senaat zo overweldigend als gister-Amerikaanse ambassade te Parijs raiddag tijdens de debatten over het voorstel is overhandigd, gaat Frankrijk tot het houden van een volksstemming over j met het voorstel accoord, doch de terugkeer van Koning Leopold. De tribunes doet het t.a.v. bepaalde fabrieken waren tot de nok toe bezet, in de diplomaten- enkele voorstellen van onderge loge was geen plaats meer vry en ook op de perstribune was geen stoel meer onbezet. De eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, was speciaal uit Parijs naar Brussel gekomen om de debatten te kunnen bywonen en alle ministers van zijn Kabinet waren aanwezig. Uit het begin van deze „schermutseling" om de Koning, is wel gebleken, dat de tegenstan ders ëlkaar nog niet veel genaderd zijn en elkaar ook waarschijnlyk niet erg veel tege moet zullen komen. KONING LEOPOLD willen, kon volgens Koning niet doen, aangezien hij door een eed aan de Grondwet ge bonden is. SOCIALISTISCH STANDPUNT. De socialist Remoortel noemde een volksstemming „ondoelma tig". Het zou afbreuk doen aan de eenheid van het land. De socialis ten, verklaarde hij, blijven on wrikbaar gekant tegen het voor stel. Indien Koning Leopold de troon weer besteeg zou het hem onmogelijk zijn een regering sa men te stellen, die in de beide wetgevende vergaderingen over een meerderheid zou beschikken. Ook in de uitslag van een volks stemming had hij weinig vertrou wen. De onschendbaarheid van de Koning was volgens spreker, nauw verbonden met het prin cipe, dat de Koning zijn handelin gen verricht onder verantwoorde lijkheid van zijn ministers. De volksstemming zou echter juist betrekking hebben op daden waarin de Koning zijn ministers niet gekend heeft. Hierna werden de debatten tot hedenmorgen ge sloten. Vanmiddag zal er waarschijnlijk gestemd worden. HOE ZAL DE STEMMING VERLOPEN? In Belgische politieke kringen verwar* t men, dat het voorstel, op grond van de politieke samen stelling van de Senaat, met slechts één stem meerderheid zal worden verworpen aangezien de Katholieken over 83 zetels en de Liberalen, Socialisten en Commu nisten samen over 84 zetels be schikken. Het staat niet vast, of alle li beralen zich aan de door hun par- i tij voorgeschreven gedragslijn zul len houden. Een enkel „Enfant terrible" onder hen zou de weeg schaal onmiddellijk ten voordele van het wetsvoorstel doen over slaan. Ook over de Communisten ver keerd men, (zoals gewoonlijk) in het onzekere. Zij zouden hun be dreiging, om de regering Spaak ten van te brengen wel eens op deze wijze dipht bij de waarheid kunnen brengen. Hoe het ook zij, morgen weten we meer. De Katholieke senator Pholien opende de discussie, rapport uitbrengend over het voor stel. Het besluit van Sept. 1944, ep grond waarvan de Koning door toedoen van de vij and onmogelijk wordt verklaard het land te regeren, kon volgens hem niet langer als rechtsgeldig worden beschouwd. In een volksstemming zag hij derhalve de enige oplossing, temeer daar het resultaat Koning en Kamers belangrijke aanwijzingen zou geven hoe men over deze kwestie denkt. Zich terugtrekken, zoals de linkse partijen dit Pholien de De Veiligheidsraad heeft voor de tweede maal de discussie her opend over de Berlijnse kwestie. De Britse afgevaardigde Sir Ca- dogau heeft tijdens deze zitting uit naam van de Westelijke Drie, de vragen beantwoord, die de voorzitter Bramuglia op de vorige zitting gesteld heeft. Uit deze antwoorden is weer gebleken, dat de Westelijke Drie ook Jessup (V.S.) en Parodi (Frankrijk) betoogden dit eerst de blokkade willen zien op geheven voor de moeilijkheden ge regeld kunnen worden. Vrijdagmiddag zal de Raad weer bijeen komen. Deze bijeen komst zal dan gewijd worden aan een onderzoek van de beslissingen die de Veiligheidsraad wil nemen. sc'.ikt belang. Zoals eerder gemeld, is de Brit- j se goedkeuring van het voorstel, dezer dagen te Washington ont vangen. De weg is thans vrij voor een regeling van de herstelbeta- lingskwesties. In ambtelijke kringen te Washington heeft men de hoop uitgesproken dat de gehele kwes tie tegen medio December gere geld kan zijn. In Miilheim hebben de arbeiders van de „Rheinisehe Röhrenwer- ke" verhinderd, dat arbeiders van ontmantelingsfirma's een wals en enkele lasmachines demonteer den. Ze hebben tot vandaag de tijd gekregen van de Britten om hun houding te wijzigen. Raketten nemen foto's. De marine van de V.S. heeft foto's vrijgegeven die door automatische camera's zijn ge nomen, welke in raketten wa ren geïnstalleerd. De raketten verhieven zich tot 112 duizend, meter boven de aarde. De fo to's laten het grootste gedeel te van de aarde zien dat ooit in een keer is opgenomen, n.l. ongeveer 800.000 vierkante ki lometer van het Westelijke deel der V.S. en van Noord- Mexico. Alhoewel de foto's waren ge nomen terwijl de raketten met een snelheid van 4.800 kilo meter per uur door het lucht ruim schoten, is het mogelijk de cü-e van de aarde, bergen, rivieren, wegen, spoorwegen, vliegvelden en steden te onder scheiden. De camera's namen meer dan 200 foto's. Kasgeldlening verhoogd tot f 7.500.000. Onder voorzitterschap van bur gemeester Kolft kwam gistermid dag de Vlissingse raad in spoed eisende vergadering bijeen. De agenda vermelde twee punten: de plaatsbepaling van 'n houten Finse sehool en het verhogen van een kasgeldlening met 11.500.000. In de vergadering van 27 Augustus j.l. verleende de raad B. en W. een crediet van f 180.000 i voor de bouw van twee houten Finse scholen, waarvan een in bruikleen zal worden gegeven aan 1 de Vlissingse Schoolvereniging. Deze school was geprojecteerd aan de Keldermansstraat. Hier tegen had de „commissie ter voor bereiding van de plannen voor herbouw en wederopbouw van Vlissingen" echter bezwaren. B. en W. kwamen nu met een voor stel de school te plaatsen op het plein tussen de Hogeweg en de I bestaande bebouwing van „Goed Wonen". Het was de heer Post (Arb.), die de discussie over dit voorstel Van gezaghebbende zijde Londen wordt vernomen, dat veldmaarschalk Walter von Brau chitsch gistermorgen in een zie-1 -T kenhuis van het militaire kamp opende: Het plein zou hierdoor nabij Hamburg, waar hij was ge- s?ho°nheid verliezen, zei hij. detineerd, is overleden hartziekte. Naar wordt vernomen heeft von Brauchitsch op zijn sterfbed ze kere nog niet bekendgemaakte verklaringen afgelegd. Hij achtte het beter de school ten Oosten van de leiding en ten Noord-Oosten van de Hogeweg te bouwen. Hij kreeg steun van de heren Knoop (V.V.D.), De Wit (AR.) en Visser (Arb.), ondanks het feit, dat zij in de commissie Nieuwe vonnissen in ver band met demonstratie De regeringen van België, Luxemburg en Nederland hebben, zoals reeds gemeld, gezamenlijk een algemeen memorandum opgesteld betreffende het economisch programma op lange ter- mijn van de Benelux, dat werd toegezonden aan de secretaris generaal van de organisatie voor Europese Economische Samen werking te Parijs. Genoemd memorandum geeft uiting aan een gemeenschappelijke economische politiek, die door de drie rege ringen m gezamenlijk overleg zal worden gevoerd. De datum van 1 Januari 1950 is in principe vastgesteld voor de overgang van de huidige douane-unie naar de economische unie. Deze economische unie zal van kracht zijn in 1952/53, de pe riode, welke door het programma op lange termijn wordt be streken. Eén der consequenties van een economische unie is een ge meenschappelijke betalingsbalans, welke zo spoedig mogelijk door de regeringen van België, Luxemburg en Nederland zal worden opgemaakt. heeft voor de B.L.E.U. een ander aspect dan voor Nederland. Voor de Belgisch-Luxemburg se economische unie komen ern stige moeilijkheden voort uit het tekort aan Belgische franken of sterke valuta's bij het merendeel van de landen, die haar produc ten invoeren. Voor Nederland komen de moeilijkheden eerder voort uit het feit, dat zijn traditionele ex port op industrieel en argrarisch gebied voor een betrekkelijk be langrijk gedeelte uit hoogwaar dige consumptie-artikelen be- staat. De toestand zal zich ongetwij feld verbeteren naarmate de hulp onder het Europese herstel programma zal leiden tot een verhoging van het welvaartspeil van West-Europa. van Gemeentewerken met het voorstel van B. en W. accoord waren gegaan. Wethouder van Popering toonde zich verbaasd over de ommekeer van de heren, die echter hadden gemeend, dat de school niet voor ongeveer vijf- lig jaar maar voor vijftien jaar deze plaats zou innemen. De voor zitter verdedigde het voorstel, en was van mening, dat de school ten Oosten van de Hoogeweg het beeld aldaar zou ontsieren. De heer Post ging zijn voorstel nader uitwerken en meende, dat het geen fraai gezicht zou zijn wanneer op een kerkplein (want er is op het plein een kerk ge projecteerd) een school zou ko men te staan, die bovendien een deel van het plein in beslag neemt. Wethouder van Oorschot was het hiermede eens. Nadat de voorzitter nog aan het woord was geweest en de heer van Popering had gewezen op de niet geringe vergoeding, die de aannemer zou moeten ontvangen, wanneer de werkzaamheden, die 25 October zullen beginnen, stag natie ondervinden, werd de ver gadering geschorst en beraadden B. en W. zich met de staf van ge meentewerken. Uit het beraad werd een nieuw voorstel geboren, dat behoudens goedkeuring van de supervisoren en het schoolbe stuur door de raad aangenomen werd. Volgens dit voorstel zal de school ten Oosten van de leiding en ten Zuiden van de Hogeweg komen te staan. Het tweede punt, de wijziging van een vorig raadsbesluit in deze zin, dat de toen aan te gane kas geldlening van f 6.000.000.thans tot f7.500.000.wordt verhoogd om de woningbouw te kunnen fi nancieren, werd zonder opmer kingen aangenomen. (De bij de rondvraag gestelde vragen publiceren wij morgen on der stadsnieuws. Red.). De verwezenlijking van de volkomen economische unie wordt tegen 1 Januari 1950 tege moet gezien. Dit zal gedurende het jaar 1949 een aanzienlijke r, j rrt inspanning vereisen teneinde de Dij Brandenburger lor. Inog bestaande verschillen in de Het militaire Sowjet-tribunaal economische omstandigheden der De mijnstaking in Frankrijk. TOESTAND ONOVERZICHTELIJK. Te Carmaux en St. Etiënne werden bij schermutselingen tus sen stakers en politie verscheide ne personen gewond. De toestand is nog onoverzichtelijk. Hier en daar wordt het werk hervat, ter wijl elders enkele nieuwe stakin gen zijn uitgebroken. In het Lo- tharingse bekken is het werk he den op ruimere schaal hervat. Uit dit gebied wordt geen enkel in cident gemeld. In het Loire-bek- ken, waar incidenten zijn gemeld bij de mijn Deraudiere (die thans onder water staat), zijn zeven schachten bezet en voor overstro ming gered. D. Noorduin te Vlissingen is ge slaagd aan de T. H. Delft voor het propaedeutisch examen voor scheepsbouwkundig ingenieur. te Berlijn heeft nieuwe vonnissen bekend gemaakt tegen drie Ber- lijners in verband met de demon stratie bij de Brandenburger Tor te Berlijn op 9 September. Otto Muncke werd veroordeeld tot 18 maanden dwangarbeid, Guenther Janke en Martin Eick- hoff tot 12 maanden. Eickhoff, die nog minderjarig is werd voor waardelijk vrijgelaten. Spaanse officieren naar de V.S. Volgens de „Daily Express" zou een honderdtal „zorgvuldig gese lecteerde jongere Spaanse officie ren" bevel ontvangen hebben zich voor vertrek naar de Verenigde Staten gereed te maken. Volgens het blad zou Franco dit contingent, Ingevolge een met de V.S. te sluiten aceoord, willen laten opleiden in de moderne ge vechtstechniek. Tengevolge van een uitbarsting van de vulkaan Villarica in Zuid- Chili, zijn 50 personen om het le ven gekomen en enkelen gewond. Velen worden vermist. Een stroom van vloeibare lava ver woestte huizen en het werd gestremd. drie landen zowel als in de eco nomische politiek der partners te verminderen. Het allesoverheersende doel van het programma op lange termijn bestaat "in het bereiken van een evenwichtige betalingsbalans. Dit evenwicht zal niet later dan gedurende het belastingjaar 1952 1953 moeten worden bereikt, terwijl tegelijkertijd de bevol king der drie landen moet zijn verzekerd van een bevredigende levensstandaard. Behalve het evenwicht van de globale betalingsbalans, doet zich voor de drie partners een gemeenschappelijk probleem voor, namelijk het tekort aan dollars. Tenslotte houden de drie rege ringen zich voortdurend bezig met het behoud van de werk gelegenheid op een hoog peil. Speciale moeilijkheden. Gewezen wordt op de speciale moeilijkheden, welke zich voor doen bij de verwezenlijking van een levensvatbare economie in de Benelux-landen. Zo overtreft de dichtheid van de bevolking der Beneluxlanden verkeer die der naburige landen verre. 1 Voor Nederland doet zich hier- I (Voor het vervolg van het bij bovendien het probleem voor memorandum verwijzen wij naar van de aanzienlijke groei van het artikel op pagina twee.) de bevolking. Een andere speciale moeilijk heid betreft het Duitse vraag stuk, waarover wordt opge merkt, dat de algehele wederop bouw der Beneluxlanden een oplossing van het Duitse pro bleem vereist, voor zover de omstandigheden dit toelaten. Daartoe is met name vereist dat: a. de belemmeringen in de vrije De Veiligheidsraad is gisteren uitwisseling van goederen met spoedzitting bueengekomen om Duitsland worden opgeheven; b. het verzoek in overweging te ne- het natuurlijke verkeer van- qn men va" de waarnemende bemld- gen en Wi]ton met schuimblussers .„„„at w_ I delaar der V.N. om onmiddellijke w„tpI. in Veiligheidsraad roept Joden en Arabieren tot de orde. ISRAEL TOT ONDERHANDELEN BEREID. Monteur door h~' vuur gedood. Door onbekende oorzaak is de beveiliging van de hoogspannings- olieschakelaar van één der vier transformatoren in het station Vijfsluiten aan de Vlaardingsedijk vlak bij de werf Wilton-Feyenoord te Rotterdam, gistermorgen, even na elf uur ontjiloft. Rondspattende vonken staken de grote hoeveelheid aanwezige olie in brand. Het bedieningsper soneel sloeg op de vlucht. Eén hunner, de 25-jarige monteur J. d'Hotel, uit Rotterdam, werd door het vuur achterhaald. Twee zijner kameraden trachtten hem te red den, doch konden tegen de vuur zee niet optornen. De eerste blussingspogingen werden met zand ondernomen. Later grepen de brandweren van Schiedam, Rotterdam, Vlaardin- naar het Roerbekken wordt her steld; c. het behoud van de eigendom en de opbrengsten uit stand, de investeringen in Duitsland, toebehorende aan natuurlijke en rechtspersonen der Benelux landen wordt verzekerd. Indonesië. Herinnerd dient ook te worden aan de omstandigheid, dat Indonesië een belangrijke deviezenbron was voor de ont vangst door Nederland van dol lars tengevolge van het drie- hoeksverkeer. Het herstel van orde en van een werkelijke economische sa menwerking tussen het moeder land en de toekomstige Ver. Sta ten van Indonesië, maakt dan ook een essentiële voorwaarde uit van het evenwicht van de nationale economie in 1952-1953, zowel voor het geheel der Ne derlanden met hun overzeeese gebiedsdeelen als voor elk on derdeel afzonderlijk. Het vraagstuk van de export, interventie in de ernstige toe- veroorzaakt door schen dingen van het bestand in Pales tina. Dr Ralph Bunche deelde mede, dat Egypte zijn verzoek om het vuren te staken had aanvaard onder één voorwaarde, n.l. dat het ook door Iraël zou worden aanvaard. Hij verklaarde voorts bericht ontvangen te hebben, dat Israël bereid was op ieder ogen blik en tijdstip met Egypte te onderhandelen. Met algemene stemmen heeft de Veiligheidsraad een betoep gedaan op Arabieren en Joden cm de gevechten in de Nege' on middellijk te staken. Gistermiddag is op de algemene vergadering -van de Coöp. Vei lingsvereniging „Walcheren" w.a. te Middelburg een voorstel tot het stichten van een geheel nieuw Veilingscomplex aan de Nieuwe Vlissingseweg aanvaard. Slechts twee leden stemden tegen. M.a.s. werd verder besloten tot het bouwen van een koelhuis op hetzelfde terrein. Eer- gedetailleerde beschrijving vindt men op pag. 3. De vergadering, die werd bijge- voor, terwijl de directeur de heer woond door bijna 70 leden, werd W. Kweldam, de balans en exploi- o.m. bezocht door de heren Ir. tatierekening over 1947 over j W. van Soest, de rijks tuinbouw- legde. consulent en M. Wattel, hoofd-1 De vereniging telde op 1 Jan. assistent van de Tuinbouwvoor- 1947 636 leden tegen 627 op 31 Politieke commissie bereikte geen resultaat. De politieke commissie der V.N. heeft „na een heet debat over de controle van de atoombom, waar in de afgevaardigden uit de Oost en de West-Europese landen el ixer van koppigheid beschuldig den aldus Reuter, de zitting ver daagd zonder tot een resultaat te komen. lichtingsdienst. De voorzitter de heer B. Koole zei in zijn openingswoord, dat 1947 een slecht jaar was geweest, doch dat 1948 betere perspectieven opende. Sprekend over de nood zakenlijkheid van de nieuwbouw, deelde hij mede, dat G.S. de aan koop van grond van de gemeente Middelburg heeft goedgekeurd. De directeur deelde mede, dat de eieren-expört naar Engeland is stopgezet, daar deze niet aan de eisen, die door dit land gesteld worden, voldoen. De mogelijkheid bestaat echter, dat ze naar België worden uitgevoerd. JAARVERSLAGEN. De secretaris de heer L. Jozias- se las daarna het jaarverslag Dec. '47. De rekening over 1947 had een batig slot van f 3885.12, terwjjl de omzet over 1946 f749.755 en over 1947 f815.218 bedroeg. Medegedeeld werd, dat een nieuwe eiersorteermachme is STATUTENWIJZIGING. Het voorstel van het bestuur tot wijziging van art. 11 van de statuten werd na enkele opmer kingen goedgekeurd. Eén en an der behelst de regeling van het uittreedgeld, dat van f75.op f 500.wordt gebracht, terwijl het bestuur thans verplicht is, om wanneer een lid door staking van bedrijf uittreedt, ontheffing te verlenen. Bij zijn inleiding op de bespre king over de nieuwbouw, wees de voorzitter er op, dat er voor de intensieve tuinbouw zeker nog toekomst is. Spr. wilde niet ont kennen, dat hetgeen men thans van plan is, een hele sprong be- rechtstreeks van de Centr. Grond bank. De directeur kon hierbij mededelen, dat bjj een jaaromzet van l'/i millioen gulden men niet bang behoeft te zijn voor tekor ten. Wat de omzet betreft, merk te spr. op, dat het bevredigend is, dat heden de f 1.200.000 is gepas seerd voor T948. Ir. van Soest gaf hierna een korte uiteenzetting van de toe- en water in. Een deel van het transformator huis tó uitgebrand. Het gehele gebouw is ontzet door de gewel dige hitte van de brandende olie. De transformator en schake ling, waarin de explosie is ont staan, waren pas aan het station toegevoegd en in de werkplaats provisorisch opgesteld. Men was doende voor deze transformator een nieuw gebouw te bouwen. De transformator met bijbeho rende installatie was reeds enige keren geprobeerd en in orde be vonden. Gisteren, bij de in wer king stelling, is dit ernstige on geluk gebeurd. Deskundigen staan voor een raadsel. Door de brand kwamen wonin gen en bedrijven van West-Schie- dam en Vlaardingen zonder stroom te zitten. De werven langs Ide Waterweg vielen stil, evenals liet spoorwegverkeer op Hoek van Holland. Dit laatste werd door omschakeling op een ander voe- dingsnet spoedig hersteld. Droevig, maar waar. In Bloe- mendaal werden om de tien da gen nachtelijke diefstallen ge pleegd, die zo „volmaakt" werden uitgevoerd, dat de politie voor een raadsel stond. Totdat de superi- Ged. Staten bezochten Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. Gisteren heeft het College van werd medegedeeld belopen f 380.000.welk bedrag aan de aangeschaft. De emballage had'ruime kant'moet worden geacht, een balanswaarde van f 34.000.Ter financiering zal een lening Tenslotte werd voor herstel van worden gesloten van f280.000. de oorlogschade aan de tegen- terwjjl f 100.000.uit eigen mid- woordige gebouwen f 6000.uit- delen kan worden gefourneerd, gegeven. Het batig slot zal, naar Het te stichten koelhuis zou de vergadering besloot, worden 1 f 160.000.kosten, waarbjj nog aangewend tot afschrijving van komt een bedrag van f 30.000. de inventaris. I voor aanschaf van speciale kisten. Als bestuursleden werden her- De te lenen som werd hierdoor op kozen de heren M. Arendse, L.f 470.000.gebracht. Hiervan zal Joziasse en J. de Kam; in de raad j f 150.000.ais bouwcrcdiet via de van toezicht de heer J. Kwekke-Boerenleenbank te St. Laurens boom. euren, na vergelijking van de dienstrapporten zelf op patrouille Gedeputeerde Staten een bezoek gingen. Wat bleek Een dienst- aa" Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen doende agent was de dader. Bij Sebracnt. 's mans verloofde vond men de1 Sas van en 0 Hulst buit; f1500.—, 24 textielkaarten, j werden met enige burgemeesters radio's enz. Motief: hij wilde gaan en industriëlen onenterende be trouwen. Nu mag hij brommen. - sprekingen gevoerd, soortgelijk Korte uiteenzetting van ue me- En de Haagse brandweer rukte als die op 8 October j.l te Vlis- komstmogelijkheden, waarbij hij gisteren voor niks uit met groot singen, 7* aar van gedachten werd vooral wees op de hoge eisen, die materiaal omdat de bliksem een gewisseld over de womngvoorzie- aan de tuinbouw worden gesteld. I alarmsein aan een lichtmast trof.ning- Bovendien besprak spr. de functie'— Vrienden denkt erom. Er zijn van het koelhuis. j valse dollarbiljetten in omloop. VIJF NIEUWE GENERAALS. Op een vraag, deelde de voor-.Koop dus alleen met gave gul-j i zitter mede, dat indien er meer dens. - In Breda heeft gisteren JcT.' efner-ial- fruit voor koeling wordt aange- de Rijkspolitie in samenwerking majoor de kolonels A G J M F. boden, dan er plaats is percents- met de C.C.D. weer 7 yeesmokke-ZTZr^nmmSr atfaché gewijs ruimte zal worden toege- laars gesnapt. En dat, terwijl in p R 'H Calmever chef wezen. Tenslotte werden zowel delVeghel in een zuivelfabriek werd yan het'militair 'kabinet van de Jl'T' minister van Oorlog. W. T. Carp, commandant van de hogere krijgs- &0Si®gw school, Mr J. D. Schepers en W. maar mee namen. - 1 Novemberj K Baa„ bejden van de gene- 40 jaar. In plannen voor de nieuwe veilings- ingebroken waar de dieven, tekende. De stichtingskosten, zo gebouwen als voor het koelhuis dat ze de brandkist i konden krijgen, de goedgekeurd. Een vraag betreffende de direc teurswoning leidde tot een breed- bestaat de C.H.U. 40 jaar. voerige discussie, waarbij tot slot Tivoli in Utrecht zal een jubi- aan het bestuur volmacht werd leumvergadering worden gehou- verleend, eventueel een woning voor de directeur op het nieuwe terrein te bouwen. Aan het einde van de vergadering wees de heer Wattel nog op het feit, dat het niet in de eerste plaats gaat om een mooie veiling en een koelhuis, doch om de teelt. Spr. stelde met voldoening vast, dat de telers gro tendeels hebben begrepen, dat ze den. Als opvolger van Ir. *T. T. van Riiijn is benoemd tot direc teur van de Niwin, Jhr Mr Th. Six. En tot slot heeft Bob Bon- rale staf. DE BILT ZEGT: Afnemend buiig. Weersverwachting tot heden- 1 worden geleend en het overige een andere richting uit moeten, te gisteren in het Amsterdamse avond. Sportfondsenbad het wereldrecord I In de kuststreken: wisselende 400 en 500 m. schoolslag gebracht J bewolking met voornamelijk ge- op resp. 5 min. 40.2 sec. en 7 min. durende de voormiddag nog hier 10.6 sec., welke beide records op en daar buien. Meest matige wind naam stonden van de Duitser tussen Noord-West en West. Wei- Heine. nig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1