ii. 9.8a r Koperslager stal fiets van zijn pensiongenoot. LE CO O's TOMADO Zeeuwsch Dagblad Simultaanseance Schaken 225.- A Een Goese pensiongast hestal zijn gastheer. De Kantonrechter hield zitting te Tholen. ïïlahleLaAeJti op WxttcheAen. eenzit-slaapkamer „De Lelie" Voor de lezeressen van Zeeuwsch Dagblad TWEE GRATIS KNIP en NAAILESSEN Val nu de bon in! Het nieuwe H0BEL-REEKS programma TAXIBEDRIJF, cadeau l BON VOOR TWEE GRATIS PROEFLESSEN ilMOVAn Autobanden 2 l-paards bandeitwaps plm. 300 bos Roggestioo THEE- ONTBIJT SERVIES licht werk Veczoeh Koopt bij de adver teerders in ons blad het blad voor de Zeeuw Maandag 18 October 194R ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Arrondissementsrechtbank Middelburg. Op 5 Juli 1948 deed de heer Kruizinga uit Vlissingen bij de politie aldaar aangifte van dief stal van zijn rijwiel. De dader bleek te zijn pensiongenoot. B. D., een 31-jarige koperslager uit Vlissingen. Deze laatste vertelde bij zijn verhoor, dat hij de fiets had weggenomen, omdat hij in Gorinchem moest gaan werken en daar het rijwiel best kon gebruiken. Later kwam nog een pensiongenoot van verdachte vertellen dat hij een bankbiljet van f 20 vermiste. Ook hier bleek D. de dader. Dat geld had hij ge bruikt voor de reis Vlissingen— Gorinchem. Hij had nu veel spijt van het beurde. De Off. van Justitie eiste 8 maanden gevangenisstraf. Mr J. G. v. d. Burgt zei, dat het niet onmogelijk is, dat zijn cliënt heeft gehandeld in een psychische verwarring. Hij is er na het af gaan van zijn verkering maar wat op los gaan leven. Hij kwam in geldnood en zo tot verkeerde handelingen. Spr. vroeg i.v.m. het gunstig verleden van D. een ge deeltelijk voorwaardelijke veroor deling. GASTHEER BESTOLEN. Hierna stond terecht de 23-ja- rige mijnwerker H. P. S. destijds wonende te Goes en gedetineerd in het Huis van bewaring te Mid delburg, verdacht van diefstal van f 225, een herenpantalon, 2 lakens en een^ aantal bussen verf, toe behorende aan zekere A. S. te Goes. Verd. bekende bij zijn ver hoor het hem ten laste gelegde. Hij bleek nog maar sinds kort uit de gevangenis in België ontslagen te zijn. Door de Politie te Goes gesignaleerd voor bovengenoemde diefstallen, werd hij direct na zijn bevrijding opgepakt. Bedoelde diefstallen werden al reeds in Fe bruari 1947 gepleegd. In die tijd was hij bij A. Schrijver te Goes in de kost geweest, maar de gast heer moest ervaren, dat hij niet erg gelukkig met zijn kostganger was geweest. Eis 8 maanden gevangenisstraf. Mr W. F. P. Kurtz zei, dat een Duitse veroordeling in de bezet tingstijd oorzaak van alle ellende is geworden. Verd. heeft door een samenloop van omstandigheden schipbreuk geleden. Hij verdiende slechts'f 22 per week, waarvan hij zijn vrouw en kind moest on derhouden. Het gestolene is be steed aan noodzakelijke levensbe hoeften. Hij vroeg een straf op te leggen gedeeltelijk voorw. en gedeeltelijk onvoorwaardelijk. TOCHTJE OP EEN GESTOLEN FIETS. In de avond van 26 Aug. werd bij de politie te Middelburg aan gifte gedaan van vermissing van een rijwiel voor een pand in de Gravenstraat. Nog diezelfde nacht werd door de politie te Middel burg een persoon aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van het vermiste rijwiel. Deze persoon gaf bij zijn verhoor op te zijn C. P. Z., werkman te 's-Heer Arends- kerke. Hij verklaarde op 26 Aug. met de bus naar Middelburg te zijn gekomen om naar de ringrij- derij te gaan kijken. Na het ver laten van een café zag hij in de Gravenstraat een rijwiel onbe heerd staan, heeft dit weggeno men en is .er mee naar Vlissin gen gereden om daar een bezoek te brengen aan eeh kennis. Toen hij van Vlissingen op weg was naar huis werd hij te Middelburg door de politie aangehouden. Verdachte bekende. De Off. van Just, eiste 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk proeftijd 3 jaar met ondertoezicht stelling en f 100 of 25 dagen. WATER BIJ DE MELK. A. I. B., veehouder te Kloetinge had zich in hoger beroep te ver antwoorden wegens het feit, dat hfj in Febr. 1948 ten verkoop melk in voorraad heeft gehad welke niet voldeed aan de daarvoor krachtens de Warenwet gestelde- eisen. Bij onderzoek was namelijk gebleken, dat water bij de melk was gevoegd. Bij vonnis van de Kantonrechter te Middelburg van 21 Juli was verdachte veroordeeld tot f 75 of 30 dagen, tegen welk vonnis de Ambtenaar van het O.M. in' hoger beroep was geko men. De Off. van Justitie eiste in ho ger beroep f250 of 50 dagen. „ONDER INVLOED". A. v. W., klein landbouwer te Hoedekenskerke was in hoger be roep gekomen tegen een vonnis van de Kantonrechter te Middel burg, die hem wegens het als be stuurder van een rijwiel rijden over de openbare weg, terwijl hij verkeerde onder de invloed van het gebruik van alcoholhoudende drank, veroordeelde tot f30 of 15 dagen. De Off. eiste bevestiging van het vonnis. OVERTREDING VEILIGHEIDSWET. B. v. d. L., 37 jaar, bedrijfslei der te Middelburg was in hoger beroep gekomen tegen het vonnis van ,de Kantonrechter te Middel burg, waarbij hij was veroordeeld tot f 60 of 30 dagen, wegens het feit, dat hij op 15 Maart 1948, als hoofd en bestuurder van een was serij onderneming te Middelburg, in welke onderneming op die dag werkzaamheden werden verricht in strijd met de Veiligheidswet waarbij een vrouw in aanraking kwam met de as van een in wer king zijnde mangel, niet heeft ge zorgd, dat die werkzaamheden niet werden verricht. De Off. van Justitie eiste be vestiging van hét vonnis. Mr van der Weel vroeg vrij spraak. Uitspraak in alle zaken 29 Oc tober 1948. Als eerste kwam voor D. W. PI. te Oud-Vossemeer, die er van verdacht werd zijn vee te hebben laten lopen op grond van Aarnoudse. Na een rap betoog van verd. waarbij hij probeerde aan de tonen, dat de schade ook door andermans vee was aange bracht en het horen van 2 getui gen, welke bevestigden, dat het vee van PI. was, was de boete f 7.50 of 5 d. J. J. L. te Oud-Vossemeer Jiad in zijn Ford met ondeugdelijke remmen gereden. Boete f40 of 25 d. H. v. A. te St.-Maartensdijk moest voor het rijden zonder bel betalen f2 of 2 d. en voor het zonder licht rijden f 3 of 3 d. P. Pr. te Stavenisse, een oude dove man, evenwel goed be spraakt, hoorde tegen zich eisen wegens niet rechts houden met zijn rijwiel f 3 of 2 d. Wegens uw jeugd, aldus de Rechter, zal ik het brengen op f1 of 1 d. W. A. D. had te Tholen op straat een tennisbal door de rui ten van een overbuurman ge kopt. Deze kopstoot kostte D. f3 of 3 d. J. W. BI. te Poortvliet was op getreden als monteur voor het aanleggen van electrische leidin gen zonder hiervoor vergunning te hebben f3 of 3 d. Wegens handel in radio's zonder vergun ning kreeg hij f 2 of 2 d. L. v. D. te St. Annaland had een zandstraalinrichting in zijn zaak welke niet voldeed aan de eisen der wet. Herhaaldelijk was hij er op gewezen, dat door het verspreiden van zandwolken de gevreesde langziekte Cyloscose kon ontstaan. Hij had wel ver beterd doch niet afdoende. Boete f100 of 40 d. C. P. Chr. te Tholen had zijn vee laten lopen op andermans land waardoor schade was ont- staan aan het gewas. Boete f 5 i en f 10 of 2»x 5 d. S. W. te St. Annaland" had om deugdelijk ijs in zijn zaak ver kocht. Gebrek aan leidingwater en aan stooksel zou de oorzaak zijn. Nadat de rechter hem had gewezen op het gevaar van het gebruiken van ondeugdelijk Ijs kreeg hij f50 of 20 d. boete. L. M. G. te St. Maartensdijk was'bekeurd omdat hij zijn hond achter een haas had laten lopen. Boete f 5 of 5 d. Voor M. W. Q. te Tholen welke verbaliseerd was, omdat hij zon der in het bezit te zijn van di ploma's, verpakte geneesmidde len in zijn zaak verkocht, trad als verdediger op mr v. d. Hoe ven te Tholen. Na een duidelijke uiteenzetting van de verdediger, waarbij hij er op wees, dat Q. fV in 1943 de zaak van Schot had - overgenomen, niet wetende dat hij niet bevoegd was om als dro gist op te treden, daar hij meen de, dat het op naam van Schot kon doorgaan en verklarende, dat Q. na aanvrage bij de ver antwoordelijke instanties geen TERNEUZEN. Geboren: Adri- ana P., d. v. P. A. Meijler en A. de Kam; Anna M. C., d. v. M. H. Hendriks en A. M. C Marce- lis: Kaatje G„ d. v. L. Guiljam en M. Verhelst te Hoek; Gijsber- tus F. C„ z. v. H. J. A. A. Balk en A. C. van Vliet, te Sas van Gent; Jacoba J. J., d. v. J. c, van Overdulve en T. F. Stoffels; Dina J., d. v. S. J. Gazan en n! van de Velde; Adriana M., d. v. L. C. Deij en "C. Scheele; Hernia, d. v. H. L. Willemsen en A. Gru- ben. Gehuwd: J. M. Adriaansen, 33 j. en B. Stellinga, 32 j.; C. Cas- tel, 46 j. te Middelburg en A. C. Marsilje, 34 j.; C. de Waele, 25 j. en J. van Alten, 22 j.; J. M. Kaijser, 24 j. en M. "C. Cadsand, 23 j.; A. J. Pieters, 20 j. en M. Jonkman. 18 j.; J, P. Jonkman, 20 j. en A. M. de Zwarte, 16 j. ELLEWOUTSDIJK. Geboren: Maria B., d. v. M. A. Platschorre en E. Paardekooper; Jacoba H., d. v. W. J. M. Koole en A. J. Smallegange; Martina T., d. v. t j Zo is het ook met 't beleg van Haarlem en Leiden, maar het In het bekende lied van Da eveneens belangrijke beleg van Costa „Zij zullen het niet heb- 1 Middelburg, dat achttien maan- ben" staat o.a. „Daar zijn ook den duurde, wordt verzwegen, martelaren op Neerlands grond De eerst bestrate weg in ons land geweest". Voor Neerlands grond is niet de weg van Den Haag Zeeland. Vooral Tn de 16e eeuw was dit het geval, toen Middel burg, Veere, Vlissingen en Arne- muiden drukke handelssteden waren. Die handel stond in nauw contact met het bloeiende Vlaan deren en Antwerpen, waar de vergunning heeft gek liegen, ter- J. ^Meulenberg^en C.^Tiaas wijl zijn drogisterij eigenlijk toch een filiaal is van Corona te Ber gen op Zoom en dat hij nu niet meer zal doorgaan met de ver koop van geneesmiddelen, was de boete f5 of 5 a M. W. Q. te St. Maartensdijk nieuwe leer reeds vroeg had was met zijn rijwiel afgeweken wortel geschoten. De kooplieden1 van het rijwielpad, deze schui- kan men ook lezen Zeelands grond; want ook in ons gewest ^ijn er velen geweest, die om hun geloof zich marteling of dood getroost hebben. Het woord martelaar betekent echter meer getuige, nog beter waarheidsgetuige. Een der voornaamste oorzaken van de tachtigjarige oorlog was, dat geen vrijheid van geloof werd toegelaten. Meestal wordt vergeten, dat aan de tachtig jarige oorlog een veertigjarige martelaarschap vooraf ging. Het was Willem van Oranje, die steeds de godsdienstvrijheid voorstond, al was hij in de eerste jaren nog Rooms. Hij was het ook, die voor die vrijheid de wapens opnam. De schoolboeken over vader-1 met zijn vrouw te Gapinge be- landse geschiedenis of kerkge- nevens vele anderen op Walche- naar Scheveningen in 1665, maar de weg Vlissingen-Middelburg en wel een eeuw vroeger. Wij willen ons echter meer bepalen tot de kerkgeschiedenis en wel bij de geloofsvervolging. Ieder heeft op school gehoord van de eerste Nederlandse mar telaren Hendrik Voes en Johan nes van Essen in 1523. Verder van de pastoors Jan de Bakker te Woerden, Angelus Merula te Heenvliet en een vrouw Wendel- moet van Monnikendam. Toen schrijver dezes nog voor de klas stond, moestèn de leer lingen behalve de namen der bo vengenoemde martelaren ook weten dat Dirk Arendse te Mid delburg, Adriaan Louwerse te brachten ook het evangelie mee. Toen in Vlaanderen de eerste hagepreken waren gehouden, kwam men op Walcheren ook in 't openbaar bijeen. Gelein Jansz. d'Hoqrne uit Brugge predikte hier meermalen. Evenzo was het met de beel denstorm. Enkele dagen na Vlaanderen brak die op Walche ren los en niet alleen in de ste den maar ook overal op het platteland. De gevolgen daarvan waren, dat veel ketters en beeldenstor mers, die niet het land hadden verlaten, later werden gevan gen genomen en ter dood ge bracht. Wij moeten hierbij dadelijk bijvoegen, dat de beeldenstor- 1 n v" T. mers hun vernielingswerk meer SP±er^-,f" deden uit haat tegen de Roomse schiedenis gaven voornamelijk de geschiedenis van 't gewest Holland, maar Zeeland Wordt niet genoemd. Zo v/ordt de over gang van Den Briel op 1 April 1572 uitvoerig gemeld, maarniet die van Vlissingen vijf dagen later. In Brielle deden het de Watergeuzen, de Vlissingers de den het zelf. ren voor hun geloof zijn gestor ven. Zoals het opschrift van dit artikel zegt, zullen wij het alleen hebben over martelaren op Wal cheren. In de andere delen van Zeeland zijn er ook geweest maar niet zoveel. Walcheren is steed# het be langrijkste eiland geweest van Kerk dan uit geloofsovertuiging, Wel hebben al te vurige hage- predikers hun gehoor er soms toe aangezet. (Wordt vervolgd.) ver kostte het jongmens f 6 of 3 d. P. F. R. te Roosendaal had op de dijk te Poortvliet een onge lukje veroorzaakt. Boete f 12.50 of 5 d. J. J. L. te Brouwershaven had met zijn auto gereden zonder lampen. Na een reprimande van de rechter, dat hij als zoon van een politieman stond te liegen werd hij beboet met f 12.54 en f 7.50 of 2 x 3 dagen. Burgerlijke Stancf. De heer Spaar.uerman, haven meester te Tholen, heeft tegen 15 Oct. a.s. ontslag gevraagd als zo danig. 's-H. ARENDSKERKE. Gebo ren: Maatje E., d. v. L. Sandee en D. G. Meulbroek; Matthijs W„ z. v. G. I. Almekinders en J. Wisse; Johanna en Prientje, dochters v. I. Wiskerke en N. Oele; Cornells H.. z. v. H. C. Otte en M. E. Kloet; Agatha C. G„ d. v. C. Remijn en C. Si- monse. Gehuwd: J. J. Franse, 25 j. en J. P. Pieters, 24 j. Overleden: M. Pompernolle, 61 j„ echtgen. van J. v. d. Dries; J. J. de Bruijn, 45 j„ echtgen. v. I M. Minnaard. Gehuwd: J. Loo:j, 29 j. en W. Pieterse, 26 j. STAVENISSE. Geboren: Cor nells K., z. v. J. van Oeveren en C. L. Potappel; Jacob C., z. v. C. F. Hout en J. Ilage; Gerritje C„ d, v. C. Steendijk en A, W. Roetert. Overleden: C. A. A. van der Siikke, 63 j„ wed. van M. Suur- land. ZIERIKZEE. Geboren: Mari na, d. v. W. Goudswaard en A. E. M. de Ligt; Willemientje, d.v. A. L. de Graaf en N. J. Janse; Daniël H. P., z. v. A. J. van IJs- seldijk en T. P. de Witte. Gehuwd: J. van Urk, 24 j. en A. E. Schot, 25 j. Overleden: A. Wiggers, 60 j., echtg. van J. Sies. OOSTERLAND. Geboren: Ma ria A., d. v. A. F. Schoof en A. L. Jonker; Janna, d. v. A. Otte en L. Dooge; Willem J., z. v. P. J. Jansink en A. van der Have; Jan M., z. v. J. Bolle en J. de Bil; Pieternella J., d. v. M. Dorst en W. Verhoek; Hillegonda M., z. v. W. Meerman en A. Kloote te Rotterdam; Johanna W., d. v. W. Otte en N. Dooge; Marinus, z. v. M. de Bruine en J. Bouw man. Gehuwd: J. M. ten Haaf, 23 j. en J. L. van Dijke, 24 j.; J. van 't Hoff, 31 j. en P. M. Kokke, 27 j. Overleden: P. van der Werf, 79 jechtgen. van- H. A. Ver hoek; H. J. Scherpenisse, 54 j., echtgenote van J. Meerman; A. Fluijt, 56 j„ echtgen. van M. P. Mol. Onze hartelijke dank voor de vele blijken van belang stelling, ontvangen bij ons 50-jarig Huwelijksfeest. A. DINGEMANSE. S. DINGEMANSE— LOOISE en Kinderen. Gapinge, 18 October 1948. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de herdenking van onze 55-jarige Echtvereniging, zo wel van hier als van elders betuigen wij onze hartelijke dank. JACOBUS J. STURM. PIETERNELLA STURM- VERHAGE. Aagtekerke, 15 Oct. 1948. Aangeboden te Goes: voor leraar of onderwijzer. Prot. godsdienst. Geen be roepspension op goede stand. Brieven onder No. A 2306, Bureau van dit blad te Goes. Adverteert in dit blad. Stoomgoederen Maandag en Dinsdag gebracht, Vrijdags thuis zonder verhoging 1 Alléén Dam 28 (rood) MIDDELBURG Daar houdi iedereen van.' Gevuld» Choc. Krakelingen 32 c. Rumbonen 33 c. Sinaasstaafjes 35 c. ook van: Suikerbeestjes 18 e. Suikerbeesten 20 e. Borstplaetjes 20 c. Borstplaat 22 c. per 100 oram van Miep OIH-van Boven. te geven door de heren NORDLOHNE en REUSEN in Hotel „Centraal" te Goes, WOENSDAG 20 October, des avonds 8 uur. Iedere schaakliefhebber kan meedoen Zonder PRIJSVERHO GING kunt U door bemid deling van onze Admini stratie, Uw advertentiën in alle bladen laten plaatsen. Administratie „Zeeuwsch Dagblad". Er bestaat een innig verband tussen een sma kelijke maaltijd en een vredig humeur. Zwanenberg wist dat allang en staat iedere huisvrouw trouw terzijde, die rondom h5ar "tafel^graag blijde gezichten ziet. De beste kwaliteiten, de speciale recepten en de hygiënische bereidingsmethoden maken het gezegde waar, dat Zwanenberg maakt wat smaakt! Een waarheid, die in ontelbare gezinnen „volmondig" wordt bevestigd! 'touzaj&t'kfat &ïnaa£tf vleeswaren oepen aroma's jams tafelzuren blikgroenten visconserven overtreft de stoutste verwachtingen Als abonnee óp de NobebReeks geniet U belangrijke voordelen. Alle Nederlandse boeken vrienden, die zich als abonnee laten inschrijven, krij gen op een serie van vier toonaangevende boeken Wijngaardstraat 24 GOES F. H. JÓ065E in. GOES' LANGE VOP5T5TBAAT 51*53 je|# 2486 De nieuwste mode die geeft [aan, dat er nu weer ruiten gaan! GERUITE KLOKROKKEN in zeer voordelige prijs 13.41 10 pnt. EFFEN KLOKROKKEN in bruin, zwart en marine voor 21.75. PLISSÉROKKEN in effen grijs, blauw, zwart. Vanaf 18.62 10 pnt. Ma ten 38 t/m 44. Als abonnee betaalt U n.l. slechts f. 2.45 per boek, terwijl de prijs voor niet- abonnees het dubbele en dus f. 4.90 bedraagt. Hiermede wordt wel zeer duidelijk aangetoond det goede boeken tóch goedkoop kunnen zijn. De Nobel-Reeks brengt het goede boek onder ieders bereik. Zij verwezenlijkt hiermede een belangrijk cultureel doel. Zij biedt de meest begeerde boeken in de mooiste uitvoering, tegen de laagste prijs. Indien U zich nu abonneert krijgt U ook nog toegezonden het in ons land met zoveel enthousiasme ontvangen grote eerste deel van het pas begonnen abon nement en vervolgens, met tussentijden van ongeveer drie maanden, de 3 andere mooie delen. I Naam I Vul deze bon in. i.nd hem in open couv.rt, waarop 2 ct. postzegel. aanImova Postbus 50 - Hilversum I 23 X Adres - I I -I Druk Oosterbaan Le Cointre N.V., Goea De Nobel-Reeks biedt U Frithjof E. Bye Wolven huilden rond hel Bosmeer Mia Bruyn-Ouwehand Dreigende branding Peter Hansen Skovmoes Eersl als hel weefgetouw stilstaat Fenand van den Oever: LaaV mij maar zwerven Voor abonnees f.19.60 De Herverkavelingscom missie Walcheren maakt be kend, dat op de gemeente huizen kaarten ter visie zijn gelegd waarop zijn aange geven de wegen en water lopen in het blok waarvan de aanleg in de komende 12 maanden zal worden aan besteed. Aan de landgebruikers wordt aangeraden zich van de (tit te voeren werken op de hoogte te stellen en de gronden, die bij de uitvoe ring in gebruik genomen zullen worden, niet te be bouwen. Nadere gegevqps zijn te vinden op de by de'kaarten gevoegde toelichting. De Herverkavelings- v commissie, Mr A. J. v. d. WEEL, Voorzitter. W. A. v. d. WERFF, Secretaris. TE KOOP: 1125X20, 1050x20, 950x20, 900X20, 825X20, 750x20, 32X6, zeer geschikt voor auto's, 214 en 3 ton. Te bevragen: Rijksweg C 5, 's-H. Hendrikskinderen. TE KOOP: (met de hand gedorst). Adres: J. M. SCHIPPER, 's-Gravenpoldersestr.weg 29, Kloetinge. 1 2-persoons en (34-delig) Lange Kerkstraat GOES Net persoon zoekt in magazijn, etc. Adres: Zuidvlietstraat 92, Goes. Uitvoerig prospectus wordt U op aanvraag gaarne toegezonden. Door het opzenden van onderstaande coupon maakt U z«ch deelgenoot van alle voordelen aan de Nobel-Reeks verbonden. doch minstens voor vtec delen, op de Hiermede abonneer .k m.j tot weaeropzegg g, Nobel-Reeks. met Ingang van Jaargang 1948/194*9. Door bemiddeling van boekhandel rechtstreeks van de uitgever De Heer/Mevrouw/MejuHiouw Straat...» Plaats r-- r callenbach hnauncev|^j"j|j| Voor auto's en moto ren alle soorten Cellulose Lakken Primer en Thinner. Japanlak voor buiten, Teoflux, Binnen- lakken, Grondverf, Teoflat, Boenwas, Behang. Carton, Kwasten, alle soorten Verfspuitên, enz. enz. Het TOMADO - AFDRUIPREK voorkomt de ergernis van het breken en stoten. Zo uit het water in het rek. Een overzichtelijke afwas en droge keukendoeken KABOUTERS: Dinsdags, Donderdags Zaterdags. - ELK HUIS HOORT TOMADO THUIS' Verknipbaar in iedere zaak van huishoudelijke artikelen. i

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 4