Sjarifoeddin door eigen handlangers vermoord Hevige gevechten in woestijn Negef. Financiering van West-Europesr defensie. Oorlog 1940-1945 eiste 210.000 Neder landse slachtoffers. De problemen van Montgomery. Zeeuwse Vereniging van A.R. gemeentebestuurders. NIEUWS P.K.L-Ieiders zoeken bescherming in Djogja. VAK FRANSE FRANC. NIEUWE WISSELKOERS NATIONAAL CONGRES VREDESOPBOUW. DROEVE CIJFERLIJST VAN C.B.S. Gemeentelijke dienst voor Maatschappelijke zorg. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND JODEN ZETTEN OPMARS NAAR HET ZÜIDEN VOORT. F.M.-zender voor Schouwen en Zeeuws-Vlaanderen. SAMENVOEGING OF SAMENWERKING VAN GEMEENTEN? SNIPPER Middelburg neemt werkzaam heden van Streekbureau over. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1078 MAANDAG 18 OCT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur.» JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. U«Cent, P<"r m m: Met Vaste medewerkinb' van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES? Vlissingen* ers een per woord Dr K. HL'IZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.11 u., onder 17.38 u. Maan op 18.04 u., onder 8.39 u. Hoogwater Dinsdag 19 October: Vlissingen: 2.35 u. 2.11 m., 14.41 u. 2.07 m. Wemeldinge: 4.29 u. 1.83 m., 16.39 u. 1.73 m. De toestand in de Republiek. In de Franse staatscourant zijn gisteren de nieuwe wisselkoersen van de franc bekend gemaakt. Voor het pond sterling is de koers 1.055 franes en voor de gulden 98.50 frans. Volgens een op Zaterdag door het ministerie van Financiën uit gegeven communiqué zal er geen wijziging komen in het stelsel van een vrije markt, dat op het ogen blik voor dollar, Zwitserse franc1 en Portugese Escudo bestaat. Alle invoer en uitvoer, zonder i enige uitzondering, met inbegrip Deze zelfde zegslieden beves- waarin bijna duizend personen za- ;ir' verzekering en vt achten, zul- tigden voorts, dat vele leiders ten, met trekbommen te vernie- er voortaan worden afge- van de P.K.I. en van het voor- len. Zulks werd echter door de wikkeid °P basis van het gemid- 1 deide tussen de officiële en de vrije marktkoers van bovenge noemde valuta's. De wisselkoers voor alle andere I valuta's zal voortaan aan het be gin van elke maand worden vast gesteld aan de hand van de offi-1 ciële verhouding van de betrok- Naar republikeinse zegslieden aan Antara mededeelden, zo meldt Aaeta uit Batavia, zou Sjarifoeddin en Setyadjit door hun eigen handlangers zijn vermoord. Sjarifoeddin was, na de val van Madioen met Moeso en Setyadjit naar het berggebied van de Wilis, ten Zuiden van Madioen, gevlucht. maligc linkse front, thans trach- binnentrekkende T.N.I.-troepen ten in Djogja te komen, teneinde daar door de republikeinse rege ring te worden gearresteerd. Zij gevoelen zich blijkbaar veiliger in gevangenschap te Djogja dan voortvluchtig daarbuiten. Zaterdag berichtte de „Voice of free Indonesia" (Radio Djogja) dat indertijd de moorden op enige leiders en republikeinse ambtena ren te Madioen werden uitgevoerd bij besluit van Amir Sjarifoeddin. Een volksleider, die door Radio- Djogja niet nader werd aange duid. had verklaard, dat Sjari foeddin gedurende de weken, dat de opstandelingen te Madioen de macht in handen hadden, als rechter was opgetreden. HU voegde er aan toe dat, toen dc opstandelingen de stad moes ten verlaten, het ook Sjarifoeddin was, die het bevel uitvaardigde om de gevangenis te Madioen, Voorstel -Cochran en Nederlandse amendemen ten aan Hatta voorgelegd. Het Amerikaanse lid van de C.v.G.D., Merle Cocliran, heeft „zijn eigen voorstel en de Neder landse amendementen betreffende de regeling van het repüblikeins- Nederlands geschil" aan de repu blikeinse vice-president en pre mier, Moh. Hatta, voorgelegd. Men is van mening, aldus An tara, dat het voorstel van Coch ran gebaseerd is op de Renville- overeenkomst en ook elementen bevat uit het Amerikaans-Austra lisch compromis-voorstel, "töat door de Nederlanders is verwor pen. Welingelichte kringen ver klaren volgens Antara, dat men dc indruk krijgt, dat Cochran bij het opstellen van het voorstel niet optrad als lid van de C.v.G.D., maar als vertegenwoordiger van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. Cochran weigerde aan de pers enig commentaar te leveren om trent zijn bezoek aan Djogja. Bronzen Kruis voor betoonde moed. voorkomen. Tenslotte zou het ook Sjari foeddin zijn geweqgt, die de op dracht gaf om de rijst- en koffie- voorraden, die de opstandelingen bij hun vlucht uit Madioen niet b1raendeknnden medenemen' te ver" ken" valuta "en "dollar e"n het'ge- Sjarifoeddin was laatstelijk be last met het defensie-secretariaat in het communistische Politbu reau in de republiek. middelde tussen de officiële én de vrije marktkoers* van dollar ge durende de laatste dagen van de voorafgaande maand. Overval op Ned. patrouil le in Oost-Sumatra. De dienst Legercontacten meldt uit Medan, dat een bende terro risten op Woensdag j.l. in het' randgebied van de Karo-hoog- vlakte, in de Negara Soematera Timoer, een overval heeft ge- i pleegd op een Nederlandse mili-1 taire patrouille. De bende werd na een hevig vuurgevecht verdre-1 ven, waarbij de aanvallers verlie- S zen leden. Ook aan Nederlandse zijde zijn drie Nederlandse mili tairen gesneuveld. Ook ontslagaanvrage van Abdoelkadir? De secretaris van staat voor algemene zaken, Raden Abdoel kadir Widjojoatmodjo, heeft ge meend, ontheffing uit zijn functie te moeten verzoeken, nu dr Van Mook besloten heeft, heen te gaan, aldus meldt het Bataviaas Nieuwsblad. Het blad vervolgt: „Hü heeft gemeend, dit te moe ten doen in verband met zijn bij zondere positie met betrekking tot de figuur van de landvoogd". „De Engelsman van thans". „De mensen doen niets dan klagen in deze tijd. Indien men sommigen mag geloven, gaat men denken, dat zij geboren zijn op verzoek van de Minis ter van Volksgezondheid, dat zij in het huwelijk zijn getre den om de aartsbisschop van Canterbury genoegen te doen, dat zij kinderen hebben omdat zulks in het belang is van de Minister van Oorlog, dat zij uitsluitend werken voor de kanselier van de schatkist en dat zij hopen weldra te sterven om hun verzekeringsmaat schappij een poets te bakken", aldus heeft de Britse Conser vatieve afgevaardigde Gam- mans in een rede te Hornsey (Essex) de mentaliteit van „de Engelsman onder het socialis tische regiem" gekenschetst. De gemeenteraadsverkiezingen in Noord-Rijn Westfalen hebben succes voor de Soëiaal-democra- ten opgeleverd ten koste van de communisten. Strijd in Palestina weer fel ontbrand. Volgens een Israëlisch communiqué is er Zaterdagnacht en gister ochtend vroeg in de woestijn Negef hevig gevochten. Manschappen van Israël vielen Egyptische artilleriestellingen aan en op verschil lende plaatsen werden de verbindingen der vijanden verbroken. Vliegtuigen van Israël bombardeerden Gaza, Elarisj, Madjdal en Faloedja, aldus het communiqué. Soldaat eerste klasse Schilder, aldus wordt uit Semarang per j Luchtpost gemeld, bestuurde op 3 December 1947 een vrachtauto, j toen hy nabij Karanganjar (Mid- den-Java) werd beschoten en ge-,| wond. Hij heeft toen de auto met i van de Omar Moskee te Jeruza- zjjn nog bruikbare rechterarm lem 20 granaten en 2 mortieren V.N. waarnemers uit Gaza geëvacueerd. Te Amman' werd officieel be kend gemaakt, dat op het plein nog gedraaid en door het zware berg- iérrein over grote afstand terug gereden, waardoor hij de overige inzittenden onder wie gewon den in veiligheid bracht. Voor dit feit werd hij bij K B. onderscheiden met het Bronzen Kruis, hetwelk hem dezer dagen op het terrein van zijn onderdeel de 14e compagnie A.A.T. werd uitgereikt. Verschillende officieren waren bij deze plechtigheid aanwezig. In een korte toespraak wees gene raal Meyer er op, dat het niet vaak voorkomt, dat een A.A.T.-er de kans krijgt om een onderschei ding te verdienen, doch dat, toen deze gelegenheid er was, de sol daat Schilder haar niet voorbij heeft laten gaan. De plechtigheid werd besloten met een kort défilé door de 14e compagnie A.A.T. Ministers spraken te Parijs. Gisteren hebben t« Parijs de ministers van Financiën van Groot-Brittannië, Frankryk en de krachten beschoten en gebombar Beneluxlanden, besprekingen ge- deerd. De waarnemers van de voerd en, volgens een na de by-! V.N. zijn uit Gaza geëvacueerd, eenkomst uitgegeven communiqué i Aan het Zuidelijk front zetten verslaggevers werden niet toe-de Joden, volgens een door het gelaten de resultaten bestu-hoofdkwartier der V.N. ontvan- deerd van de economische en fi-Sen Egyptische klacht, hun op- nanciële samenwerking tussen de rnars naar het Zuiden voort. Zij vijf, bij het Pact van Brussel hebben nieuwe* posit'ies betrokken aangesloten, mogendheden. 1 *en Oosten van El Faloedja, Voorts hebben zij onderzocht, 'vnaaFbÜZ3 weg lussen Hebron welke- actie ondernomen kan wor- 1)pn uzalem geblokkeerd heb- den om de politiek op lange ter-j zijn neergekomen. Volgens een verklaring van het Arabisch Legioen hebben de Jo den gisteren van de berg Zion 229 granaten afgevuurd, die 3 per sonen doodden, onder wie twee burgers, en 15, onder wie 6 bur gers, wondden. Volgens een woordvoerder van de Arabische Liga hebben de Jo den 6 uur onafgebroken in Jeru- 1 zalem gevuurd en getracht de Arabische fronten te doorbreken, doch zij werden tot de terug tocht gedwongen. „Zeer zwaar" is er gevochten om een enkele heuvel in het ge bied van Negef. Volgens een Is raëlische woordvoerder wisten de Joden de heuvel, die door ander halve compagnie Egyptenaren be zet werd gehouden, te veroveren. GEBRUIK VAN GAS? Naar aanleiding van een ge rucht, dat de Egyptenaren ge bruik zouden gaan maken van gas en „geheime wapens", zei de Joodse woordvoerder, dat de Is raëlische troepen genoopt zouden zijn hetzelfde te doen en dat hij „de Egyptische strijdkrachten niet benijdde, indien dit werke- lykheid#zou worden''. Volgens berichten, die worden aangehaald door een woordvoer der van de V.N. wordt Gaza, zetel van de Arabische regering voor Palestina, door Israëlische strijd- Op initiatief van de Nederlandse beweging tot Bevordering van Internationale beweging en Internationale veiligheid werd Vrijdag en Zaterdag een nationaal congres gehouden onder de naam „Vredesopbouw", in de Weeskamer (grafelijke zaken) op het Binnenhof te Den Haag. Dit congres was gewijd aan de bestudering van de wegen, die kunnen leiden tot de opbouw van een werkelijke volkengemeen schap op democratisch-federalistische grondslag ter bevordering van de Internationale vrede en Internationale veiligheid. Tijdens de openingsrede van Jhr G. M. Verspeyck. Van links naar rechts: Ds J. B. Th. Hugenholtz, Ds G. J. de Voogd, H. Ch. G. J. v. d. Mandere, F. S. Noordhoff, Jhr G. M. Verspeyck en Ds O. T. Hylkema. Geschetst door Brits Luit.-Generaal. Luitenant-Generaal Sir Giffard Martel, pantserdeskundige en leider van de Britse militaire missie naar Moskou in 1943, heeft in een brief aan de „Sunday Times" een analyse gegeven van de moei lijkheden die Montgomery te wachten staan wanneer hij de leiding op zich neemt van de Westelijke verdedigingsstrijdkrachten in Europa". .Het eerste probleem is, zo zegt oorlog beraamde die uiteinde hij, een eind te maken aan de haar nederlaag zou betekenen Sowjet-tactiek van de koude oor- maar misschien plannen maak- log en dit zou alleen kunnen ge- te om later aan te vallen a]s ze beuren door de aanwezigheid van de ato0mbom had. Hongerwinter kostte ruim 16.000 mensen het leven. Meer dan twee honderd tien duizend Nederlanders zjjn het slachtoffer geworden van de oor log 1940'45, aldus blijkt uit pu blicaties van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Graven- hage. *Gerekend naar het gemiddelde sterftecijfer dat voor en na de oorlog 8,6 per duizend bedroeg, zouden er in de vijf oorlogsjaren 468.000 personen hebben moeten overlijden. Het werkelijk aantal overledenen bedraagt echter j 747.000 personen en dat is er 280.000 meer onder wie 210.000 1 oorlogsslachtoffers. Van deze 210.000 personen zijn er ongeveer 67.000 in de Neder landse statistiek verantwoord als overleden. Ongeveer 143.000 wer den naar het buitenland afge voerd, vrijwillig of gedwongen. Onder deze 143.000 personen be vonden zich 104.000 in Duitsland omgekomen Joden. De Kon. Land macht verloor in genoemde jaren 3900 man. de Kon. Marine 1350 man. In Nederlandse concentratie kampen stierven 2500 personen. T.g.v. oorlogshandelingen kwamen Jn ons land 20.400 burgers om het yheven, van honger en ontbering overleden er 16.000 mensen in 1945. In Duitsland stierven ver der 250 krijgsgevangenen, 18.000 politieke gevangenen en 27.000 tewerkgestelden. goede troepen die ieder ogenblik paraat zouden zijn. „Ik geloof dat een staand leger van 20 volledig uitgeruste divisies voor dit doel in Europa nodig zal zijn. Of Montgomery veel mede werking zal krijgen van Frankrijk en de Benelux-landen staat te be zien. Het Britse aandeel moet zijn, 5 eerste klas divisies, terwijl de rest van de Verenigde Staten en de andere Westelijke landen moet komen". Als deze divisies hadden be staan zou het probleem van de Berlijnse blokkade nooit zijn ont staan. Veronderstel dat we op deze wijze de koude oorlog stop pen, zal de vijand dan niet opruk ken met een deel van zijn grote leger en onze betrekkelijke kleine strijdmacht wegvagen? De Sowjets zouden in, aldus Martel, laten we zeggen, drie of vier maanden misschien 100 divi sies aan het Europese front kun nen concentreren. Als de Sowjet-Unie op dit ogen blik de sprong zou wagen en er- aantal troepen in Europa te concentre ren zou er voor ons niets anders overblijven dan ons op Spanje of ons eigen land of op. beide terug te trekken". Sir Giffard zeide, niet te ge loven, dat de Sowjet-Unie nu een Naar wq vernemen zullen bin nenkort de radio-distributie een- trales op Schouwen-Duiveland en 70,1 s aSe" een &root 1 f.rnpnen in Enrnna te Cf in Zeeuwsch-Vlaanderen met -be hulp van een drie-meter frequen tie-gemoduleerde zender aan een der gedistribueerde programma's geholpen worden. Genoemde zender is namelijk in Scheveningen vrij gekomen omdat dagr een nieuwe, door de N.V. Ned. Telecommunicatie Mij. afge leverde, drie-meter F.M.-zender is geplaatst, waarmee, de reeds be gonnen proefnemingen zullen worden voortgezet. De vrij gekomen zender zal voor genoemde provinciedelen worden gebruikt, omdat de tele foonlijnen over water voor het overzenden van een radiodistri- butieprogramma geen ruimte bie den. In Madrid zou de politie op het spoor zijn gekomen van een communistische aanslag op Fran co, n.l. een mijn onder een brug waar Franco's auto na een bezoek aan Portugal overheen zou moe ten rijden. „Voor ons is het antwoord, zon der ophouden een koude oorlog tegen haar te voeren, totdat zij bereid is in vriendschap met de andere landen van de wereld te leven", aldus eindigde de Britse luit-generaal zijn betobg. In Duitse krijgsdienst sneuvel den 3700 personen. Verder zijn er nog 7500 perso nen als vermist opgegeven en men vermoedt, dat zij overleden zijn. Bij bovenstaande cijfers zijn niet begrepen de, in de strijd te gen de Jappen en in Japanse krijgsgevangenschap, overledenen van Nederlandse nationaliteit, noch de burgers in de concentra tiekampen. Ernstig auto-ongeval te Breskens. Op de Rijksweg* onder de ge meente Breskens gebeurde Zater dagmorgen een ernstig verkeers ongeval, dat tot nu toe aan een tweetal personen hel leven heeft gekost. De chauffeurs van een uit Gent afkomstige personenauto trachtte met grote snelheid in een bocht van de -weg een voor hem rijdende auto te passeren, doch kwam daarbij in botsing met een tegen ligger, een met stenen geladen vrachtwagen. De personenauto werd vrijwel totaal vernield. De drie inzittende Belgen werden allen zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, waar kort na aankomst twee huneer aan de bekomen verwondingen zijn bezweken. Ook voor het leven van de derde werd Zaterdagavond gevreesd. Voorzitters der Zeeuwse Ger. J.V.'s,vergaderden. Een groot aantal voorzitters der Gereformeerde Jongelingsvereni- gingen uit geheel Zeeland was Zaterdagmiddag onder leiding van de heer Jae. de Smit, voor zitter der Zeeuwse afdeling van de Ger. Jongelingsbond, in Hotel „Centraal" te Goes bijeengeko men, om te luisteren naar een re feraat van de heer Ad. Kuiper, direeteur van het Geref. Jeugd centrum, over „De taak van de voorzitter, speciaal in verband met de nieuwe methodiek". De heer Kuiper zette uitvoerig de geschiedenis, het wezen en de stand der methodiek uiteen, waarna hij inging op de werk wijze. Na een korte pauze volgde een uitgebreide bespreking over het onderwerp. De heer Kuiper dankte de Zeeuwse vrienden voor het feit, dat zij voor het Steunfonds (be doeld tot het verzenden van het Te Oslo is bekend gemaakt, dat een Scandinavische defensie commissie is benoemd als resul taat van een besluit, dat Vrijdag op de bijeenkomst te Oslo van de ministers van defensie van Noor wegen, Zweden en Denemarken is genomen. Volgens Agence France Pres- se is de regering van Venezuela afgetreden. Middelburg krijgt: B. en W. van Middelburg heb ben voor de komende Gemeente raadszitting een voorstel inge diend betreffende de reorganisa tie van de burgerlijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon en de dienst voor Sociale Zaken. Een nieuwe dienst zal thans wor den gesticht onder de naam van „Gemeentelijke dienst voor Maat schappelijke Zorg". Op 1 Januari 1942 werd Mid delburgs B.A. door de toenmalige burgemeester omgezet in een Burgerlijke instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Het is het college van B. en W. duide lijk geworden, dat het principieel minder juist moet worden geacht de sociale bemoeiingen der ge meente in secretarieverband te behartigen. Voor de bezetting van de nieu we dienst zal zoveel mogelijk het huidige personeel worden overge nomen. Het tegenwoordige hoofd van de afdeling Sociale Zaken, de heer J. F. C. Kamer, zal worden benoemd tot directeur der nieuwe dienst. Bovendien zullen nog en kele nieuwe ambtenaren worden toegevoegd. OPHEFFING ARMENRAAD. De omstandigheid, dat het hoofd van de afd. Sociale Zaken tevens Secretaris van de Armen raad is, wettigt, volgens het voor stel, de vraag of het gewenst is De Britse communisten hebben opdracht gekregen a.lles te doen j delijk harde wind, wat zij kunnen om de r^crute-1 tussen Zuid en Zuidwest, ringscampagne van de regering de avond iets kouder dan giste- voor het leger tegen te werken. ren. DE BILT ZEGT: Regen en wind. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig tot Maandagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewol king en enkele buien. Matige tot krachtige, in de kuststreken tij- hoofdzakelijk Tegen Rede Mr J. A. de Wilde Brandstof fentoeslag Ook in de komende winter zal Zaterdagmiddag heeft -in de Prins van Oranje te Goes de Zeeuwse vereniging van A.R.-ge meentebestuurders vergaderd on der voorzitterschap van burge meester A. A. van Eeten uit Nieuwerkerk. Op deze vergade ring is het woord gevoerd door Z. E. Mr J. A. de Wilde, die sprak over „Samenvoeging of samen werking van de gemeenten?" Spreker schetste de tegenstel ling grenswijziging-samenwerking en besprak de mogelijkheid van verandering van gemeentegren zen, die besloten ligt in art. 3 van de Gem. wet. Ook belichtte spre ker de in 1946 vereenvoudigde procedure in de artikelen 157 tot en met 166 van de Gemeentewet. Hierbij zijn de dubbele raden ver deelnamen en hun actie beter in de gemeenten van hun kleur kon den voeren of macht konden uit oefenen. Het tweede standpunt, o.a. dat van de A.R. is, dat Nederland is opgebouwd uit historische eenhe den. De historie staat niet stil, zodat vergroeiing mogelijk blijft. Niet doctrinair tegen samenvoe ging en geen vals conservatisme, maar rekening houden met histo rische opvattingen en met opvat tingen van de burgerij. Doelma tigheid alleen is niet voldoende, aldus spreker; daarom stellen wij de autonomie van de gemeente zeer op prijs, temeer omdat zij een heilzame decentralisatie bete kent en de kleine gemeente be schermt voor overwoekering door de grote. Spreker wees op de gevaren voor bureaucratie, die groter wor- mijn van de regeringen met el kaar in overeenstemming te bren gen. Zij hebben de vraagstukken, die voortvloeiden uit de jongste bij- j aan personen die een uitkering eenkomst van de ministers van i ontvangen krachtens de bepalin- Defensie der vijf Janden in ogen- j gen van de sociale bijstandsrege- schouw genomen en voorstellen ling een brandstoffentoeslag wor- godaan betreffende de werkwijze, den verstrekt, die aan de consultatieve raad zul-| Deze toeslag, groot f2.of len worden voorgelegd tijdens f 1.per week voor personen, die diens komende zitting op 25 Oc- respectievelijk minstens 12 een- '°rfr xS' heden of 6 eenheden brandstof i i Nt'!]('rland?e delegatie werd hebben toegewezen gekregen, zal geleid door Min. Lieftinck, diewekelijks boven bedoelde uiTke- zaterdagmiddag vergezeld door I ring worden verleend en wel over Min. v. d. Brink naar Parijs ver- hét tijdvak van 31 October tot en iron en vandaag terug zal keren, met 30 April 1949. vallen en in de plaats van het den naarmate een gemeente vLvaTeen o groeit' 700ral bij »roterue S<™een- een oi ten tref(- men Veel zucht tot an- thans het initiatief meer gemeenten." TWEE STANDPUNTEN. Mr Me Wilde bracht twee stand punten naar voren. Ten eerste het centralisatiestandpunt van de Franse revolutie, waarbij de staat is verdeeld in elf admini stratieve eenheden en plm. 1000 gemeenten. De nadelen van het provincia lisme van de republiek der zeven verenigde Nederlanden zeggen hier genoeg. De sociaal-democra ten zijn bij ons niet zo ver gegaan nexatie aan, hetgeen blijkt uit het feit dat in de bezettingstijd meer malen gebruik is gemaakt van de gelegenheid tot annexatie buiten de wet om. SAMEN'WERKIN G. Stappen tot vereniging of an nexatie moeten niet van boven af maar van een of meer gemeen ten uitgaan via Ged. Staten. Wan neer gemeenten door samenwer king tot kostenverlaging kunnen komen of noodzakelijk dingen tot omdat zij niet aan de regering'stand kunnen brengen die één ge- militairen overzee) van Juni 1947 tot en met Augustus 1948 bijna f 1800.opbrachten, d.i. enkele honderden guldens meer dan werd verwacht. Hiermede slaat Zeeland aan de kop van alle andere pro vincies. bondsorgaan, boeken etc. naar de de Armenraad te handhaven. Het is begrijpelijk, daar alle gegevens als gevolg van de combinaties van functies op één punt samen ko men, dat de Armenraad overbodig is geworden. B. en W. stellen daarom voor de Armenraad op te nemen als onderdeel van de nieuw te vormen dienst. Het voorstel is ontstaan door een rapport, dat op verzoek van B. en W. over deze materie is uitgebracht, door de heer van Doorn, directeur van Sociale Za ken te Utrecht. Naar wij verder vernemen ligt Wij beginnen de Maandag altijd liet in de bedoeling de nieuwe graag met een goed bericht. Vol-v dienst onder te brengen in het ge- meente alleen niet kan doen kan de regering die uiteindelijk voor schrijven (b.v. slachthuizen, schoolartsendiensten, gasfabriek, waterleiding, enz.). Hierop staat echter een streng toezicht van G.S. Door samenwerking kan samen voeging voorkomen worden en meestal verdient samenwerking dan ook de voorkeur. Het schep pen van allerlei lichamen tussen gemeenten en provinciale bestu ren kan tot een warwinkel leiden; de Gemeentewet geeft hier echter voldoende gelegenheid tot oplos- ting. Het scheppen van lichamen heeft als gevolg het prijsgeven van micht. De zaken komen uit de openbaarheid van de raad de beslotenheid van de commissie, zodat de burgerij niet meer kan meeleven. De ambtenaren van zulk een lichaam zijn onderge schikt aan een directeur maar niet meer rechtstreeks onder B. en W. en de Raad. De huishouding van grotere ge meenten is in doorsnee veel duur der. Waarbij opgemerkt moet worden, dat vele kleine gemeen ten jaren achteraan komen en alle comfort verwaarlozen. Hierop volgde een uitvoerige bespreking. Het laatste punt op de agenda was de verkiezing van bestuurs leden voor Noord-Beveland en Tholen, welke resp. vielen aan de heer J. C. Kramer te Wissenker- ke en de heer L. A. Verburg te Stavenisse. De heer G. de Putter uit Axel sloot de vergadering met dankgebed. gens een rapport van de E.C.A. wordt de voedselpositie in Europa iets ruimer, al zal het verbruik nog vele jaartjes beneden voor oorlogs peil blijven. Brood- en vleesgebruik zal evenals de tex- ticliJositie gelijk zijn aan vorig jaar. Vetten en oliën 15 meer En tabak vrienden! Men ver wacht dat het verbruik boven vooroorlogs peil zal stijgen. Als het er tenminste is! En we we ten niet of U 't weet, maar rij wielen met een hulpmotor groter dan M P.K. hebben rij- en num- merbewijs nodig. Onder de P.K. zelfs niet eens een rijvergun ning. ■- Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie heeft uitge- knobbeld, dat reeds 7 maanden voor de inval, de Duitsers uitge werkte plannen hadden voor een militair bestuur in ons land. En 614 was niet uitgekozen als Rijks commissaris maar die goeie vriend Terboven, die in Noorwegen zo z'n best heeft gedaan. De radio's wilde Hitler in 1940 al in beslag nemen. Geef mij maar ijs, zei de Willem Barendsz en verdween Zaterdag in alle stilte met 235 man aan boord naar de Zuidpool. Zaterdagmiddag zijn boerderij en opslagplaatsen van de psychia trische inrichting „Huize Padua" te Boekei door onbekende oor zaak in de as gelegd. Ia Den Haag pakte men een voortvluch tig S.D.-er in de kraag. Hij leef de van fietsendiefstal en oplich ting. En de Rotterdamse politie arresteerde een aantal opgescho- bouw van de Nutsspaarbank in de Bogardstraat. Dit gebouw komt vrij, daar door de bank het pand van de heer J. W. den Oude in de Lange Noordstraal is aangekocht en dat binnen niet al te lange tijd in gebruik zal worden genomen. B. en W. van Middelburg heb ben de Raad medegedeeld, dat /.y besloten hebben een „Dienst Her bouw Middelburg" te vormen, die vanaf 1 Januari 1949 de weder opbouwwerkzaamheden van het Streekbureau Waieheren zal over nemen en welke dienst zal wor den ondergebracht in het gebouw van de Dienst voor Gemeente werken Besprekingen zijn begonnen met het hoofd van het Streekbu reau om na te gaan, welke maat regelen getroffen moeten worden voor vlotte overdracht der werk zaamheden en het zo vlot moge lijk doen verlopen van de weder opbouw. B. en W. zijn tot de conclusie gekomen, dat een geheel afzon derlijk bureau moet worden inge richt, zij het ook onder supervisie van de directeur van gemeente werken. Aan de Dienst zouden B. en W. allereerst willen verbinden een tweetal secretarie-ambtenaren, ten jongens die Rotterdam-Zuid j die reeds lange tijd de wederop- onveilig maakten en daar tal van bouw behandelen, een tweetal diefstallen pleegden. Ook vele ambtenaren van de Dienst Ge- ouders, die als helers optraden, kwamen achter slot en grendel terecht. In Leerdam zou Zater dag, in tegenwoordigheid van vele officiële autoriteiten een dieren tehuis geopend worden. Maar op weg naar de plechtigheid vloog de secretaris van de plaatselijke af deling voor dierenbescherming met zijn auto uit de bocht. Hij"?n de inzittenden, t.w. de burgem. van Leerdam, de directeur van de Dierenbescherming uit Den Haag, de directeur van de Nederlandse Ver. voor Dierenbescherming en de inspecteur van dezen Vereni ging werden zo ernstig gewond, dat de opening afgelast moest worden. meentewerken en een zestal amb tenaren van het Streekbureau, deze laatsten op arbeidsovereen komst. Voor het inrichten van het nieuwe gebouw zullen'een aantal voorzieningen moeten worden ge troffen. Het nodige meubilair zal waarschijnlijk grotendeels van het Streekbureau kunnen worden overgenomen. Aangezien overdrachten als deze geschieden op initiatief van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, zullen de kosten aan de gemeente van Rijkswege worden vergoed. B. en W. vragen de Raad thans machtiging tot het doen van de noodzakelijke uitgaven.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1