UrovintiBw®^» Het vervoer over de Scheidestromen Onbetrouwbare handelsreiziger stond terecht. GEMEENTERADEN Veelbelovende jeugd. Nog steeds regelmatige toename. z Zaterdag 16 October 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De taak van de Commissie Beheers- conflicten. Zoals reeds werd gemeld, heb- Opening algemene tuinbouwcursus te Nieuwerkerk. De door de gewestelijke afde- ben de ministers van Justitie. Fi- l'ng Schouwen en Duiveland van nanciën, Economische Zaken, de C.B.T.B. georganiseerde al- Landbouw, Visserij en Voedsel-gemene tuinbouwcursus te Nieu- voorziening en Overzeese Gebieds- i werkerk werd Dinsdagavond j.l. delen besloten tot de instelling j geopend. Vele genodigden en be- van commissies tot onderzoek van langstellenden woonden de ope- klachten omtrent het Nederland-n'ng bij, o.a. B. en W. van Nieu- se Beheersinstituut. De commissie is slechts bevoegd tot het in ontvangst nemen en onderzoeken van klachten. Zo hun bevindingen daartoe aanlei ding geven, zullen de commissies zich in eerste instantie verstaan met de plaatselijke vertegenwoor diger van het N.B.I. Mocht daar bij geen overeenstemming worden bereikt, dan zullen de commissies terzake rapporteren aan de Mi nister van Justitie, waarna deze de zaak kan opnemen' met de Di rect ie* van het N.B.I. Aangezien de taak der commis sies zich uitstrekt over alle ge bieden waarop het N.B.I. werk zaam is, zijn zij met name be voegd tot het in ontvangst nemen en onderzoeken van klachten, verband houdende met: het be heer over vermogens van vijande lijke onderdanen en landverra ders; de bewindvoering over ver mogens van afwezigen en onbe kende eigenaren; de voorziening in het bestuur van rechtsperso nen; de uitvoering van het Besluit ontbinding landverraderlijke or ganisaties; de uitvoering van de Wet herstel vermogensovergang Rijksmarkengebieden en de exe cutie verbeurdverklaringen van Tribunalen. Tenslotte wordt de aandacht van belanghebbenden in Zeeland erop gevestigd, dat alle klachten schriftelijk dienen te worden voor gebracht op het secretariaat der Commissie Beheersconflicten te Goes, Grote Kade 42. 50 jaar landbouwonder wijs in W.-Zeeuwsch- v Vlaanderen. Donderdag kwamen de leden van de Bond van gediplomeerde Oud-leerlingen van het landbouw onderwijs in West-Zeeuwsch- Vlaanderen in hotel Du Commer ce in Oostburg bijeen ter herden king van 13 October 1998, toen een begin werd gemaakf met het landbouwonderwijs. Voor deze bij eenkomst gaven verschillende burgemeesters uit de streek als mede enkele landbouwconsulen- werkerk, vele leden van het schoolbestuur van de Chr. school, ouders van leerlingen en Drs J. J. Knibbe, secretaris van de C.B.T.B. in Zeeland. Nadat de voorzitter, de heer A. den Boer uit Zierikzee, alle aanwezigen welkom had geheten wees hij op het belang van de tuinbouw en het tuinbouwonder- wijs. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat 19 cursisten aan de cursus deelnamen. Burgemeester v. Eeten ge waagde van het gemeentebe lang, dat met het geven van de cursus gediend is. In Nieuwer kerk en omgeving neemt de tuinbouw toe en het"tuinbouw- onderwijs is hier dan ook op zijn plaats. De heer Flikweert, voorzitter van het schoolbestuur, wees op het belang van het Chr., onder wijs. De heer Knibbe bracht na mens het bestuur van de C.B.T.B. in Zeeland de geluk wensen over met het tot stand komen van de cursus. Hij wees in enkele woorden op de natio- naal-economische en sociale be tekenis van de tuinbouw. Het tuinbouwonderwijs heeft hier een stimulerende taak. Hierna maakte het hoofd van de cursus, de heer W. P. L. Bak ker uit Zierikzee, een aanvang met het onderwijs. Het theoretisch onderwijs wordt verzorgd door de heer Bakker en het vakonderwijs door de heer H. P. Verton te Haamstede. Martien Beversluis mag weer schrijven. De ex-NSB-er Martien Bever sluis, die het tijdens de oorlog tot burgemeester van Veere bracht, mag sinds 8 October zijn beroep als letterkundige weer uitoefenen. De Centrale Ereraad voor de Kunst heeft n.l. zijn beroep tegen de uitspraak van de Ereraad voor Letterkunde gegrond verklaard. Deze Ereraad had hem tot 1 Au gustus 1955 uitgesloten. gaar was gepresenteerd, gingen de dragers aan het werk en de eerste, die een zak kolen uit het ruim op de klaarstaande wagen droeg, was Jac. Behage. Deze ontvangst werd namens het Gemeentebestuur ook bij gewoond door de wethouders L J. Geers en A. J. Berenpas. MIDDELBURG. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie te Middelburg zijn de volgende ge vonden voorwerpen gedeponeerd en terug te bekomen Zaterdag avond tussen 19 en 20 uur; Ver schillende huissleutels, twee wanten, portemonnaie met inh., Belg. bankbiljet, bezem. Voor bij particulieren in bewa ring gehouden gevonden voor ten uit de provincie acte de pre- Leger des Heils-Gezins bond in het zilver» sence. Nadat de voorzitter, de heer Joh. Ie Clercq, de bijeenkomst had geopend, hield de heer Iz. Ris- seeuw een rede met als onder werp „1898 1948 ook ons jubi leum". Landbouwconsulent L. van Dijk, directeur van de landbouw- winterschool, gaf een terugblik op het onderwijs. Tal van land bouworganisaties en andere in stanties maakten van de gelegen heid gebruik om het woord te voeren en hun gelukwensen aan te bieden. V issersvereniging „Yerseke" in het goud. Op 29 October a.s. zal de vis- sersvereniging „Yerseke" haar 50-jarig bestaan herdenken. De vereniging, die o.a. alle mossel kwekers onder haar leden telt, en zich de laatste jaren speciaal met de mosselbelangen „in grote lijn" bezig houdt, kan zich voor al de laatste jaren in grote bloei verheugen. De receptie, ter herdenking van deze belangrijke datum, zal ten gemeentehuize worden gehouden van half één tot half twee. Des namiddags zal aan de le den en gasten een diner worden aangeboden. De heren van Visse- rijbestuur, speciaal de voorz. Mr van der Beeke Callenfels, van het Bedrijfsschap voor Visserijproduc ten te Den Haag en van het Cen traal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom, zullen als gasten wor den uitgenodigd. Schouwse uien naar Duitsland. De tuinbouwvereniging Obs- terland en Omstreken, die het eiland Schouwen-Duiveland om vat, besloot deze week deel te gaan nemen aan de uienexport naar Duitsland, waar nog deze week mee wordt begonnen. Er werd een hoeveelheid, van ruim 100.000 kg. voor export opgege ven. De prijs, tegen welke naar Duitsland geleverd wordt, is de minimum-exportprijs van 6 cent per kg. De uienoogst is dit jaar groot. Openbare verkoping Eis: 1 jaar met aftrek. I straf onvoorw. met aftrek van de preventieve hechtenis. Gistermorgen stond voor de Ar-De verdediger Mr M. Vlaming rondissementsrechtbank te Mid- gaf een uitvoerige levensbe- delburg, de 27-jarige handelsreizi- schrijving van zijn cliënt, waar- ger H. F. A. van II. terecht, die bij hij o.m. opmerkte, dat besch. in^ twee jaar tjjds een bedrag van gedurende de oorlog schulden f 5000 van de fa. \V. Hoek en Zn. heeft gemaakt, die hij wilde af- te Middelburg, waarbij hij indoen. Spr. drong er op aan de dienst was, wist op te maken. man nog een kans te geven. In Maart 1946 was besch. in' De uitspraak werd bepaald .op dienst gekomen van genoemde - Vrijdag 29 October. firma en was hij belast met het bezoeken van de klanten en het: NISSE. opnemen van bestellingen. Na-I In de vergadering van Burg. dien was v. H. opgedragen te-en Weth. werd als eerste op de vens kwitanties te incasseren bij aanbeveling voor een onderwij- de diverse cliënten en hiervan1 zeres aan de O.L. school ge had hij misbruik gemaakt. De plaatst mej. E. C. C. H. de Wil- werpen, raadplege men de lijst |lemband gestelde k-witan- de, thans onderwijzeres aan de op ons bureau Korte Noord- tles besch- ter zijde gelegd openbare lagere school te N.- en on on f ho/1 h',: rsi -r i straat 35. „Handelsbelang' vergadert. en zelf had hij daarvoor nieuwe St. Joosland. kwitanties uitgeschreven, waar- van de bedragen hoger waren Donderdagavond om 8 uur zal dan de oorspronkelijke. Dit spel- ..1..K..1 ietje heeft v. H. 2 jaar volgehou den en is toen tegen de lamp ge lopen. de Vereniging „Handelsbelang' iri vergadering bijeenkomen, waarbij de benoeming van een nieuwe voorzitter ter sprake zal komen. Zoals bekend werd de heer II. A. Weyburg benoemd tot directeur van de Amsterdam se Bank te Groningen en moest hij daardoor zijn functie, die hij nog slechts kort bekleedde, neer leggen. Na de huishoudelijke za ken zal een causerie worden ge houden over P.T.T. aangelegen heden. VLISSINGEN. Spoedvergadering gemeenteraad. In verband met spoedeisende aangelegenheden is de gemeen teraad bijeengeroepen tegen Dinsdagmiddag 19 October. Lectuur voor „onze jongens" overzee. Het lectuurhuisje van de Ni- win staat nu reeds enige weken op de Kleine Markt en met vr teerd, dat de Vlissingers heel v/at boeken en vooral tijdschrif ten over hebben voor onze mili tairen overzee. Heeft de „lieve" jeugd ook ge meend, er worteltjes, patates- frites en mollebonen in te moe ten werpen en heeft een onwe tende het als brievenbus ge bruikt, over het algemeen beant woordt het kastje uitstekend aan zijn doel, al treft men tussen de lectuur zelfs breiboekjes, een spiegeltje en centen aan. Laat ieder zijn kast nog eens nakijken, teneinde met WISSENKERKE. Benoeming schatters. Tot schatters van de pacht waarde van de calamiteuze Anna-Frisopolder werden be- DE VLUCHT.noemd door de Arrondissemënts- Toen de zaak uitkwam nam j rechtbank de heer J. P. de Regt besch. de benen en ging naare Kats, door Gedep. Staten de België, vanwaar hij echter een heer M. W. v. Arenthals te Kats maand later terugkeerde eh zich en door de Dijkraad der Water bij de politie meldde. kering O.J.A. de heer J. J. v. d. De president verweet besch., Maas alhier, dat hij voor het gestolen geld dure artikelen had' gekocht, waaronder een radio, pick-up, schemerlamp en een aantal gra- mophoonplaten, terwijl de rest op andere wijze was opgesou peerd. Mr Portheine merkte nog op, dat besch. bij de fa. Hoek f 40 per week verdiende en dus geen armoe behoefde te lijden. Artsendienst. Zondag 17 October wordt de artsendienst in Goes waargeno men door dr Bruynzeel, Jac. Valckestr. 3, Tel. 2375; in Drie wegen, 's-Heerenhoek en Nieuw- dorp door dr Folmer (Driewegen) K 1195275; in 's-Heer Arends- kerke, Heinkenszand en Wol- phaartsdijk door dr Zonnevijlle, ONBETROUWBAAR. Dorpsstr. E 141, 'Cs-H. Arends- kerke) Tel. K 1106—202; in Mid delburg door arts Frumau, Groen markt 17, Tel. 2635; in Veere, Se- rooskerke en Oostkapelle dr Bom (Oostkapelle), Tel. K 1188—276; in Tholen,'Oud- en Nieuw-Vosse- neerd, vooral daar v. H. dit twee ^0™^/en Tv jaar lang had volgehouden. Bo- Meneer te st phjHpsland, vendien wees de officier even- eens op de onnutte uitgaven en noemde besch. een onbetrouw baar handelsreiziger. Spr. vond dan ook geen aanknopingspunt voor een deels voorwaardelijke straf en eiste 1 jaar gevaftgenis- De Officier van Justitie begon zijn requisitoir met vast te stel- len, dat besch. een volledige be- reugde kan worden geconsta- kentenis heeft afgelegd. Spr. vond de wijze waarop de dief stal plaats vond zeer geraffi- KAMPERLAND. Vergadering N.C.L.B. Onder leiding van voorzitter enige lectuur onze soldaten in Bouterse vergaderde Woensdag- In verband met het 25-jarig bestaan van de Gezinsbond van het Leger des Heils in Neder land, waarvan ruim 4000 vrou wen lid zijn werd Donderdag 14 October dit jubileum door ongeveer 160 vrouwen uit Zeeland herdacht in het feeste lijk versierde Leger des Heils- gebouw te Goes. Het doel van de Bond is mo rele en practische steun te ver lenen aan alle leden en hun ge zinnen en dit bleek weer op deze samenkomst. De morgendienst droeg een geestelijk karakter, waar ver schillende spreeksters en spre kers het woord voerden. Na een gemeenschappelijke broodmaaltijd, werd de middag vergadering gehouden, welke een meer feestelijk karakter kreeg door voordracht en zang. Met aandacht werd gevolgd de causerie naar aanleiding van Spr. 31 vers 30: „De bevalligheid is bedrog, en de schoonheid ijdelheid; maar een vrouw die de Heere vreest, die zal gepre zen worden." Noors stoomschip had machineschade. Gisteren is het 7025 ton meten de Noorse stoomschip „Tai Ping Yang" met defecte ankerspil en defecte bakboordmachine op de reede van Vlissingen aangekomen. Het schip, dat van Townsville kwam, is inmiddels gerepareerd. Gisteren heeft het zijn reis naar Antwerpen voortgezet door een sleepboot begeleid. Marshallkolen arriveer den in Middelburg. In het begin van deze week kwam in de Rotterdamse haven het s.s. „Ootmarsum" aan, met een lading steenkolen, welke in het kader van het Marshallplan aan Nederland worden geleverd. Verschillende gasfabrieken waaronder de Middelburgse, kregen een deel van deze kolen toegewezen. Maandag werden de kolen, die voor Middelburg bestemd waren, overgeladen in het Mid delburgse schip „Immanuël' Notaris J. L. Hertogs te Mid-.van schipper Vermeulen, die delburg» heeft Woensdagmiddag met zijn lading van 210 ton, in het café van mej. wed. W. van i Donderdagmiddag aan de Los- Miii te Westkapelle publiek ver- kade arriveerde, kocht: I Eergisterenmorgen, voordat Huis en erf met tuin te West-met de lossing van de kolen kapelle, Zuidstraat 29, groot 4 A.1 begonnen werd, voerden Wet- 38 c.A. aan Pr. Kuibregtse, al- houder L. J. van 't Westende daar, voor f5060; Jen de directeur van gemeente- 28 A. 50 c.A. bouwland te werken, de heer Roeters van Westkapelle, Noordweg, aan Wm. Lennep. het woord. Huibregtse, aldaar voor f 610; De heer Van 't Westende 32 A. 51 c.A. bouwland en begon zijn korte speech met de sprink te Westkapelle, Noord- weg, aan Wed. J. Brasser-Hui- bregtse, aldaar, voor f 620; 46 A. 50 c.A. bouwland te Zou- telande, bij de Straatweg van Westkapelle naar Zoutelande, aan W. Huibregtse voor f 1020. 49 A. 80 c.A. bouwland te Domburg, aan het eind van het Baaiwegwegeling, aan Kom. Huibregtse Wzn. te Westkapelle voor f 947; 46 A. 22 c.A. geïnundeerd ter rein te Westkapelle aan W. Hui bregtse, voornoemd voor f 685 en 2 A. 33 c.A. geïnundeerd ter rein te Westkapelle aan Hk. van Rooijen Jzn. te Westkapelle voor f 179. opmerking, dat het hier ging om de eerste goede gaven van het Marshall-plan voor Middel burg. Spr. herinnerde aan de kommervolle dagen van 1944 en 1945, toen men vooral boven de rivieren de waarde van de kolen heeft leren beseffen. Spr. had veel waardering voor deze wijze van hulp van de V.S., en verwachte, dat deze steun zal medewerken om het economisch leven weer te herstellen. Hierna richtte de heer Roe ters van Lennep zich met een kort woord tot de schipper, wien hij een Herinneringstegel aanbood. Nadat de aanwezigen een si- Indonesië ontspanning of ont-1 wikkeling te bezorgen. ST. LAURENS. Jubileumfilms vertoond. Op initiatief van de Oranje vereniging werden Woensdag des namiddags voor de kinderen en des avonds voor volwassenen in het Gem. Vergaderlokaal films der jubileumfeesten enz. vertoond. Voor de drie voorstel lingen was veel belangstelling. DOMBURG. Onthulling monument oorlogs slachtoffers. Op Maandag 1 Nov. zal op de begraafplaats de onthulling plaats hebben van het monu ment voor de oorlogsslachtoffers ter plaatse. De voltooiing van dat gedenkteken werd indertijd uitgesteld omdat er verschil van mening bestond over de plaats waar het zou verrijzen. Ook vormden aanvankelijk de kosten wel een bezwaar. Offervaardige en toegewijde ingezetenen heb ben hetzij met geld, hetzij met belangeloze leiding en arbeid toch de totstandkoming mogelijk gemaakt. Apotheken. In de week van 16 tot en met 23 October zijn de volgende apo theken voor avond- en nachtre cepten geopend; Goes: Numans. Middelburg: van der Harst. Vlissingen Ockenburg, Singel. KERK EN ZENDING. Uit de hieronder cijfers blijkt de grote toename van het passagiers- en auto vervoer over de Ooster- en Westerschelde door de Provin ciale Stoombootdiensten. Was vorig jaar het aantal vervoerde passagiers ongeveer driemaal het gemiddelde van de voorlogse jaren, thans is dit cijfer bijna viermaal het gemid delde geworden. Het aantal vervoerde auto's hetwelk vorig jaar 214 maal het vooroorlogse gemiddelde was, is thans reeds het drievoud ge- I worden. In Augustus is de aanlegplaats J te Hoedekenskerke gereed ge- I komen, zodat het mogelijk was volgende op deze lijn een groter schip X YV. - m de vaart te brengen, waar door weer autovervoer mogelijk geworden is. Met ingang van 26 Augustus is het m.s. „Koningin Emma" op deze lijn in dienst gesteld en is het nu mogelijk de an dere lijnen iets te ontlasten van het autovervoer. De twee eerste tabellen geven de cijfers over de periode van Januari tot en met September van dit jaar, terwijl de beide laatste tabellen de gegevens over September alleen bevatten. AANTAL VERVOERDE PASSAGIERS. 1939 1946 1947 1948 VlissingenBreskens 300.333 555.710 734.391 795.289 TerneuzenHoedekensk. 72.814 10.666 124.953 145.881 KruiningenPerkpolder 81.936 419.037 651.698 825.101 ZierikzeeKatse Veer 38.902 84.445 91.877 102.637 KortgeneWolphaartsd. 107.176 156.073 170.376 208.834 VeereKamperland 18.913 42.479 47.484 66.797 Totaal 620.074 1268.410 1820.779 2144.539 AANTAL VERVOERDE AUTO'S. VlissingenBreskens 40.328 23.984 59.316 74.321 Terneuzen—Hoedekensk. 4.913 584 KruiningenPerkpolder 14.957 44.267 103.012 142.821 ZierikzeeKatse Veer 4.782 2.668 6.585 8.684 KortgeneWolphaartsd. 17.565 12.539 20.222 26.843 Totaal 82.545 83.458 189.135 253.253 Ter vergelijking volgen hieronder de cijfers over de maand Sep tember alleen. PASSAGIERSVERVOER. 1939 1946 1947 1948 Vlis'singenBreskens 22.678 72.872 94.408 88.994 Kruiningen—Perkpolder 13.321 60.265 72.984 96.228 TerneuzenHoedekensk. 5.487 10.666 17.219 17.400 ZierikzeeKatseveer 3.918 9.543 11.864 9.887 KortgeneWolphaartsd. 9.064 17.914 23.269 21.452 VeereKamperland 1.594 4.593 5.572 5.551 Totaal 56.062 175.853 225.316 239.512 AUTOVERVOER. VlissingenBreskens 3.088 4.035 8.373 9.252 KruiningenPerkpolder 1.882 8.828 14.463 19.760 TerneuzenHoedekensk. 416 504 ZierikzeeKatse Veer 488 488 990 982 KortgeneWolphaartsd. 1.467 1.727 3.115 3.130 Totaal 7.341 15.078 26.941 33.628 Nagek. Predikbeurten. ZONDAG 17 OCTOBER. Ned. Herv. Kerk. avond de afd. Kamperland van de Ned. Chr. Landurbeidersbond in het gemeentegebouw. Na be handeling der ingekomen stuk ken etc., werden mededelingen gedaan over het winterprogram- ma, i.v.m. de ledenwerf-actis wordt op 18 Nov. a.s. te Wissen- kerke een kadervergadering ge houden. Vö'or 8 December staat een districtspropagandavergade- ring op het programma, terwijl tevens getracht zal worden om in de loop van de winter een film over landbouwwerk te la ten draaien. Na een bespreking van het „Mantel-contract" en een dis cussie over de stand en het ver loop van de in de landbouw be taalde lonen sloot de secretaris, de heer J. Filius, de vergade ring. Landbouwers: pas op voor dieven'. Uit de op het land staande hokken uienzaad van de heer A. de Bruine bleek dezer dagen dat een onbevoegde, door het uit kloppen van de binnenzijde der hokken pl.m. 100 kg. kostbaar uienzaad had ontvreemd. Wel wat veel voor z'n tuintje! Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam-Vree wijk, M. J. ten Bruggenkate te Zegveld. Aangenomen naar Oudwoude- Westergeest, F. C. van Binsber- gen te Koudekerk a. d. Rijn; naar Heino, K. P. van der Graaf te Zevenhuizen (Gr.); naar Nieuwkoop, W. H. de Jong, cand. te Groningen. Bedankt voor Balk, H. En- gelsma te Vollenhove; voor Vee- nendaal, P. Bouw te Wouden berg; voor Nijkerkerveen, J. J. v. d. Krift te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken. Tweetal te 's-Gravenhage (O.) als Evang. predikant, C. Gilhuis te Eindhoven en E. J. F. Nawijn te Kampen. Geref. Gemeenten. Tweetal te Rijssen, D. L. Aan- geenbrug te Dordiecht en C. van Dam te Werkendam. Beroepen te Moercapelle, D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Remonstrantse Broederschap. Aangenomen naar Den Haag, J. v. d. Guchte te Gouda, voor heen Geref. pred.He Veere. ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag kwam de ge meenteraad in vergadering bij een. Afwijzend werd beschikt op 'n verzoek van de heer H. J. Jon- geneel te 's-Gravenhage voor aankoop van grond, in verband kerke kan het een gemak zijn, een aanvang in het volgend voorjaar. Ook voor Boudewijslcerke is bericht binnengekomen. Gunstig is dat niet, want de ontbrekende som is opgelopen van f 5000 tot f 18000. Voor de aanleg in St. Jans met het feit, dat een deel van de gevraagde grond straks weg zal worden. De pensioengrondslagen van de heren Kodde, J. de Pree, I. Wierstra, H. Spruijt, G. P. Sturm en G. Verhage zullen op nieuw worden vastgesteld; zo ook de huurprijs van de woning- wetswoningen. De rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1947 werd goedgekeurd. De leden van de woonruimte werden herkozen. Bij de rondvraag vroeg de heer Gabriëlse of er reeds plan nen zijn voor de verandering van de hoek Timmermansstraat- Langstraat. De voorzitter deelde mede, dat er reeds planen zijn, ook voor de hoek Duinweg-Langedamse- straat. Er is offerte van stenen gevraagd, maar die is tot op he den niet gegeven. Zo lang er geen stenen zijn kan de verbe tering niet plaats hebben. Er zijn ongeveer 41.000 stenen nodig. Ook de riolering zal verlegd moeten worden. Zo lang er ech ter geen materiaal is zal het ter rein gelaten worden zoals het nu is. De heer Stroo vestigde de aandacht op een niet brandende lantaarn in de Duinweg en op een hoop zand, dat niet is weg gevoerd. Vervolgens vroeg de heer Ga briëlse hoe het staat met de verlichting achter in de Duin weg. De voorzitter deelde mede, dat de P.Z.E.M. de verlichting wil dat de weg daar ook verbeterd zal worden. Dan kan dadelijk de kabel langs de weg worden ge legd. De heer Wisse wees nog op een slechte plaats in de Noor- dendolfer. De voorzitter zegt, dat het on derhoud voor de aangelanden is en niet voor de gemeente. Die heeft wel de plicht om de weg berijdbaar te houden voor wa gens, doch niet voor rijwielen. ZIERIKZEE. Garantiefonds elfde eeuwfeest. De vergadering werd wederom door de Burgemeester gepresi deerd. 'Het oudste raadslid, de heer Groenendijk, feliciteerde de voorzitter met diens herstel, en sprak de hoop uit, dat hij alle krachten mocht terugvinden om zijn ambtswerk weer volledig te kunnen verrichten. Onder de ingekomen stukken hiermede het salaris van de be graafplaatsopzichter in de knel zou komen, hefgeen B. en W. aan leiding gaf deze zaak nader te onderzoeken. Een voorstel inzake beplanting binnen en buiten de wallen vindt na ampele bespreking goedkeu- ing der Raad. Op het verzoek van de school vereniging voor Chr. Onderwijs, voor het toestaan van gelden voor aanschaffing meubelen en leer middelen ten behoeve der Christ. U.L.O.-school, wordt gunstig be schikt. Bij Jhet voorstel tot instellen van, en deelneming door de ge meente in een garantiefonds voor het 11e eeuwfeest, merkt de heer Brouwer op, dat dit bedrag te laag is. De heer v. d. Doel stelt splitsing van het garantiefonds, waarin de gemeente preferent deelneemt voor f 5000.en an dere garanten concurrent, met dien verstande, dat de gemeente hierin ook voor f 5000.partici peert. Hiertoe werd besloten. Een voorstel van B. en W. be treffende opheffing van het door de bezetters ingevoerde rookver bod in bioscopen, wordt goedge keurd. De daarop betrekking hebbende politie-verordening wordt gewijzigd. B. en W. stellen voor tot cor rector van het Zierikzeese Ly ceum te benoemen de heer J. M. T. Hefting. Tot leden der nieuw te benoe- bevonden zich de goedkeuring van men woningcommissie worden be het Prov. Bestuur, betreffende heffingen van haven-, kaai- en liggelden; goedkeuring begroting gemeentebedrijven 1947; een schrijven van de Raden der Chr. Geref.- en Geref. Kerken, inhou-, dende een protest tegen de sa menvoeging van de laatstgehou den feesten en de Kermis. Een voorstel van B. en W. om 25 cent per leerling beschikbaar te stellen voor aanschaf van on- derwijsfilms werd goedgekeurd. De gemeente is door de Trans- herstellen als de gemeente de port Verzekerings Mij. gedagvaard kosten, ongeveer f 750, betaalt, Daarvoor voelen B. en W. niet veel, want de P.Z.E.M. is eige naar. Vermoedelijk zal het dus nog niet gauw zijn opgelost. De heer Wisse vroeg naar de electrificatie van St. Janskerke- Werendijke. De voorzitter deelt hierop me de, dat daarvan dit jaar niets meer zal komen, maar dat een daar genoemde Mij. aanspraak meent te kunnen maken op ver goeding van de door het schip „De Zeeuwsche Stroom 3" ver meende geleden schade. B. en W. verkrijgen machtiging hierin naar inzicht te handelen. Bij het punt verhoging begrafe nisrechten, vraagt de heer Lin- ders, deze niet van toepassing te verklaren op de laagste klassen. toezegging is ontvangen voor De heer v. d. Doel merkt op, dat noemd de heren M. Berrevoets, J. Catshoek, J. v. d. Gaast, A. Groenendijk en M. J. Padmos. De voorziyer spreekt zijn grote waardering uit voor het vele en ondankbare werk, dat deze heren in de vorige commissie hebben verricht. Bij de rondvraag kwamen nog vele zaken ter sprake. Gevraagd werd o.m. Inspectie der Reddings middelen; de stand van zaken be treffende de kademuren; afslui ting Meeldijk; de luidklok der Kleine Kerk; Uniformen voor Kunst en Eer; afrastering Ha venplein, een complex van vragen waarop de Voorzitter antwoordde of een onderzoek toezei. Burgerlijke Stand. GOES. Arie, z. v. S. v. d. Boom- gaard en J. Harinck; Johanna, d. Tr1. p, r i-i i in v. J. C. Scheffer en G. A. Brink; Vlissingen: St. Jacobskerk 10 e L M d y L H Corne_ ds Sickesz, 5 ds Aalbers (H.A.);;, J L Maljaars. Pieter J„ Havendorp 10 ds Hartjes; En- Carels en K_ L. Minnaard gelse Kerk 9o0 jeugdkerk >S_H Arendskerke; Maatje L„ Kruiningen: 9.30 ds de Boer 2.30 yan Boven en j. Delzenne dhr Overgaauw; Ellewoutsdijk: Yerseke; Joost c., z. v. G. J. Oudelande. T 9.30 ds Heijmans v. Geref. Kerken. Souburg: 9.30 en 2.30 ds v. d. Berg. Geref. Gemeenten. Kruiningen: 9.30, 2 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk. Zierikzee: 10 en 3.30 ds v. d. Klis. Bos en J. C. van der Have te Yerseke; Abraham, z. v. N. de Kok en J. Milhous. Ondertrouwd: J. L. Lukaart, 40 j. en A. Pannekoek, 30 j. Gehuwd: W. van der Wende, 43 j. te Goes en J. K. de Pan, 25 j. Overleden: P. Viergever, 74 j„ wed. van F. van Hoeve; J. H. de Schipper, 68 j. te Yerseke, echt genote van H. Klos. WEMELDINGE. Geboren: Fre- De Haagse politie heeft drie derik A., z. v. M. J. Geluk en M. 14-jarige boefjes, die de laatste Smits; Neeltje C., d. v. W. Zuijd- 3 maanden Den Haag onveilig dijk en C. Dominicus. maakten opgepakt. In totaal maakten zij zich tienmaal schuldig aan diefstal door mid del van inbraak en inklimming in bioscopen, magazijnen en wo ningen, waarbij textielgoede- geld, sieraden, rijwielon- Ondertrouwd: A. P. Schouwe- naar, 25 j. en P. J. Lindenbergh, 23 j. POORTVLIET. Geboren: Chris- tiaan P., z. v. J. v. d. Slikke en M. W. Krijger; Marinus P., z. v. I Cii, gClU, Oivi auv-ii, m. ij v* A derdelen en sigaretten werden j W. A. 'Ista en C. J. van As; Lom- gestolen. Bovendien vernielden merijn, z. v. A. Jobse en P. van zij een wagen voor een invalide j IwaardenFrancina A„ d. v. op het Spui en het bioscoopor- A. Lindhout en N. Rijnberg, gel in Asta. Ook maakten zij zich schuldig aan verduistering van 2 kinderfietsen en aan diefstal van een kolen- en tex- tielkaart ten nadele van een familielid. Door het openschui ven van namen en klimmen over muren en langs afvoerpij pen verschaften zij zich toe gang. Tegen enige helers werd proces-verbaal opgemaakt, evenals tegen de moeders van de jongens, die gestolen voor werpen droegen of bij buren hadden ondergebracht. De jon gens kwamen met de goederen thuis en vertelden deze te heb ben „gevonden". Nagelaten werd echter de politie hiervan in kennis te stellen. Behalve het geld f635.werden al de ontvreemde voorwerpen in beslag genomen. M. Te Amsterdam slaagde voor het examen Semi-arts de heer H. Entinck te St. Laurens. De' heer Mac. Stols te Sint Philipsland slaagde te Dordrecht voor het examen Vakbekwaam heid Banketbakker. Gehuwd: M. G. Punt, 34 j. en J. J. P. van Oeveren, 28 j.; J. Nieuwenhuijzen, 32 j. en M. A. Vroegop, 22 j. RITTHEM. Geboren: Willem, z. v. W. J. Cevaal en M. Groe- nenberg; Johannes, z. v. W. Ce- vaal en D. Janse. WEMELDINGE. Geboren: Liza A., z. v. A. Onderdijk en M. L. Jansen; Hillegonda M., d. v. C. G. Landré en B. W. Sorgedrager. STAVENISSE. Geboren: Cor nells K., z. v. J. wan Oeveren en C. L. Potappel; Jacob C., z. V. C. F. Hout en J. Hage; Gerritje A. C., d. v. C. Steendijk en A. W. Roetert. Overleden: C. A. A. van der Slikke, 63 j., wed. van M. Suur- land. THOLEN. Overleden: J. Schot, weduwn. van C. Carol. Geboren: Dirk T., z.v. D. Vogel poel en van J. Jansen; Franciscus J., z.v. P. Franken en van A. J„ Disco; Cornelia J„ d.v. W. Kar man en van J. Slager. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 16 October 1948 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Benoemd tot onderwijzeres aan de school der Geref. Gem. te Tholen mej. G. Vermeulen te Herkingen. Nederl. 1948 100 dito 1948 97% dito 1937 97% Dollarl. 1947 101%' Invest, cert. 97 Ned .1962/64 ex. bel. 99 dito met belasting 99 Nederl. N.W.S. 80n/io Spaarcert. 100% Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. B. 118 Ned. Handel Mij. A.K.U. Bergh Jurg. v. Berkel Pat. Calvé Delft Centr. Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Leverbr. Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gloeil. Wilton Billiton Ie rubr. dito lie rubr. Dordtsche Petr. Kon. Olie A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubb. Oost Java Rubb. Serbadjadi Holl. Am. Lijn 'J. C. Japanlijn 99% Kon. Boot 97"/,. Kon. Paketvaart 97"/,.1 Ned. Scheepv. Unie 101% 98 99 99 80"/, 100"/, 94% 95 98% 987, 95 93% 118 117% 159% 159% 150% 151% 301 301 122% 123% 159ex 160 196 195 165 164 143 143% 191% 192 280 282% 268 275 234% 233% 186 186 499 502 406 303 302 333% 333% 164% 165% 139 141 106 167 168% 151%' 151% Rott. Lloyd 146 166% 167% 152 Stv. Mij. Nederland 166 H.V.A. Java Cultuur N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller en Co. A'damsch Bank Holl. Bank Unie Herstelbank Pr. R'damsche Bank Twentsche Banl: Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel U. S. Steel City Service N. American Cont. Oil Midcont Oil Philips Petr. Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas N. Y. Central Pennsylvania 262% 91% 99% 46% 140 151% 151 162% 148% 213% 100 157% 167% 36% 114% 122% 63% 31% 61 148 168 170% 153 168 264 91% 100 47 140 151% 163% 152 214 100 157% 169% 37% 114% 63% 61% 84% 52% 14% 56% 67 41% 26% 12% 18% ,57 41% 26% 12% 6% 15% 18%

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2