Irovinci&s^M® "ffORT Ook Middelburg s Gemeentebestuur dringt aan op behoud der vrije veren. Jiicc tdcaaUc Opheffing vry vervoer betekent ernstige achteruitgang voor Zeeuwse hoofdstad. GEMEENTERADEN zending Vrijdag 15 October 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 ,,on hor C N V Gisteren is het stoffelijk over- Activiteit van het O.IN. vschot Roosendaal ter aJarde be_ in Oost Zutd-Beveland. steid. De Chr. Besturenbond te Krabbendijke en omgeving kwam dezer dagen onder leiding van de heer Pasman in vergade- J ring bijeen met de besturen der aangesloten afdelingen ter be spreking van de te verrichten j werkzaamheden in het a.s. sei zoen. Op Vrijdag 5 November e.k. hoopt men te Kruiningen des avonds om half acht in het Zon dagsschoolgebouw een openbare j propagandavergadering te beleg gen, waar als sprekers zullen optreden de heren Bras en Hor dijk, hoofdbestuursleden van het C.N.V. Alle aanwezigen stel den zich beschikbaar voor het doen van huisbezoek, om de on- en verkeerd georganiseerden van het goed bestaansrecht der Chr. vakbeweging op de hoogte te brengen. Behalve uitbreiding van het ledental zal ook getracht worden afdelingen op te richten van die vakbonden welke daarvoor in aanmerking komen, opdat ook in Oost Zuid-Beveland de Chr. vakbeweging haar betekenisvolle arbeid in breder verband kan verrichten. De arbeid van het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" werd besproken en zal in de naaste toekomst plaatselijk meer wor den geactiveerd door benoeming van commissies. De aangesloten afdelingen werden opgewekt belangstelling te wekken voor de arbeid van een sociale studieclub, opdat ook met name de jongeren, meerdere kennis kunnen verkrijgen om trent de christelijk sociale ar beid en beweging. Waddenzee open voor vissen van mosselzaad. De Inspecteur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e District heeft bepaald, dat de V/addenzee be oosten de Abt weer zal worden1 opengesteld voor het vissen van mosselzaad. De maximurogrootte van het zaad dat mag worden gevist is 4 e.M. De openstelling geldt voor- j lopig van 15 öctober3 Decem ber. Het is toe te j uiehen, dat men een open oog heeft voor het I grote belang der Zeeuwse mos selcultuur en daarom cje gele- j genheid openstelt om zaad te ha len. Voorheen was dit niet altijd het geval. Waar eenter deze ter- j mijn samenvalt met de hoogcon- juctuur van het eigenlijke mos selseizoen wordt gevreesd, dat van de gelegenheid weinig ge bruik zal worden gemaakt. Oud-inwoner van Haam stede ontving leerop dracht aan Groningse R.U. Bij Kon. Besluit van 20 Sept. is de heer W. v. d. Berg Pz., voorheen te Haamstede, be noemd tot Conservator aan de Rijks Universiteit te Groningen, met een leeropdracht in de physiologie aan de medische faculteit. Oud-Notaris Schram teraarde besteld. De oud-notaris van Kruiningen, de heer C. Schram, die gedurende twee-en-twintig jaar het ambt van Notaris te Kruiningen heeft vervuld, is in zijn woning te Roo sendaal op 83-jarige leeftijd over leden. In 1926 legde de heer Schram zijn ambt van notaris neer. Dg overledenen was o.m. com missaris van de Red-Band-fabrie- ken te Roosendaal. De woningbouw in Zeeland. Volgens het statistische bulle tin van het Centraal Bureau voor de Statistiek, was in de maand Augustus in Zeeland met de bouw van 125 nieuwe woningen begon nen. In dezelfde maand werden 192 huizen voltooid, terwijl 3089 woningen in uitvoering waren. Westsluis te Wemeldinge hersteld. Woensdag is de Westsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge, die sedert 28 October 1944 door de bezetters onbruikbaar is gemaakt, weer hersteld voor het schutten van schepen. Hu rest nog de grote of Oost- sluis, die weliswaar kort na de bevrijding, na een voorlopige herstelling weer in dienst kon worden gesteld, maar die toch een grote reparatie behoeft. Als deze werkzaamheden af gelopen zijn, zullen de drie slui zen weer geheel hersteld zijn. Daar de electrische centrale geheel vernield is, zal voorlopig de bediening van die sluis met stoomkracht moeten plaats heb bent Belgische bouwkundigen bezoeken Zeeland. Onder leiding van de direc teur van de wederopbouw en volkshuisvesting in Zeeland ir Glerum, zal een gezelschap van dertig Belgische architecten en ingenieurs een bezoek aan onze provincie brengen, om zich op de hoogte te stellen van de voortgang in de wederopbouw. Gistermorgen arriveerden zij in Zeeuwsch Vlaanderen. Vandaag zal een bezoek aan Vlissingen en Middelburg gebracht worden, terwijl Zaterdag na een tocht naar Veere over Kruiningen en Yerseke de terugreis zal plaats vinden. VLISSINGEN. Geslaagd voor Apoth. assistente. Te Leiden zijn geslaagd voor het examen Apothekers-assis tente de dames Bep de Wit en Rie Zeijlemakers, alhier. GOES. Het klokkenspel Iaat op zich wachten. Met de terugkeer van het in herstel zijnde klokkenspel loopt het niet al te vlot. Had men aanvankelijk nog de hoop, het carillon op de bevrijdingsdag van Goes, 29 October, in gebruik te nemen, technische moeilijkheden verhinderen dit. Zekerheid wan neer het carillon wel klaar zal zijn is er niet; er is nog hoop, dat het dit jaar het geval zal zijn. zal zijn. Voorlopig dus in ieder geval geen carillonmuziek. Uitvoering Chr. Gemengd Koor. Woensdagavond gaf het Chr. Gemengd Koor onder directie van de lieer Adriaan Kousemaker, een kerkconcert in de Grote Kerk te Goes. Na opening met gebed door de heer K. Doekes, beluisterden we eerst de organist de heer I. Roose, in de Passacaglia in d. kl. terts van Buxtehude. Het spel van de heer Roose valt vooral op door fraaie registratie; dit bleek ook in de uitbeelding van de climax in het werk van Bachs g£ote voor ganger. Waneer hierop de wer ken, die het programma van J. S, Bach vermeldde, uitgevoerd wa ren, zou dit het geheel ten goede gekomen zijn. Nu kregen we een intermezzo uit de Romantiek, dat Het gemeentebestuur van Middelburg heeft zich met een schrij ven tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend inzake de opheffing van het vry© vervoer over de Wester-Schelde. Met klem Wordt door het gemeentebestuur aangedrongen om behoud van liet vrye vervoer. We laten hieronder de belang rijkste passages uit dit schrijven volgen: Aangezien met het al of niet gratis vervoer ook de belangen van Middelburg en die van ve le van hare zakenlieden in sterke mate betrokken zijn, ver oorloven wij ons enkele argu menten naar voren te brengen, welke pleiten voor het behoud van vrij vervoer over de Wes ter Schelde. Vooropstellende, dat elke Provincie door de centrale overheid als gelijkwaardig rijksdeel wordt beschouwd, is het niet meer dan billijk, dat, waar door natuurlijke oorzaken zoals voor Zeeland de beide, de provincie in drie delen splitsende zeearmen de ver bindingen tussen de delen dei- provincie onderling en met ove rig Nederland bemoeilijkt wor den, de bezwaren door de centrale Overheid zoveel moge lijk worden opgeheven. Het gra tis vervoer voldoet aan deze voorwaarden, zodat dioor op heffing hiervan 'n zeer belang rijke stap terug zou worden ge zet. Vooral voor Zeeuws Vlaan deren zou deze maatregel zeer te betreuren zijn. Een belangrijke verbetering ter verhoging van de eenheid tussen Zeeuws Vlamingen en de rest der provincie en tevens met overig Nederland zou hier door teniet gedaan worden. Voorts is het o.i. niet meer dan redelijk dat inwoners der provin cie op zo eenvoudig en goedkoop mogelijke wijze de provinciale hoofdstad met zijn rijks- en pro vinciale bureaux, zijn rechtbank e.d. kunnen bezoeken. Ook voor onze stad zou ophef fing van Ut. vry vervoer een ern stige achteruitgang betekenen. Het toch reeds zo moeilijk te her winnen vreemdelingenverkeer zou ongetwijfeld ernstig wolden ge remd, terwijl ook het vanuit onze stad bereizen der provincie door reizigers zou afnemen. Uiteraard is het ons duidelijk, dat handhaving van het vrij ver voer belangrijke financiële offers van het Rijk vraagt, doch wij me nen dat o.m. om bovenstaande redenen dergelijke offers volko men Gemotiveerd zijn. Waar op tal van andere plaat sen in den lande verbindingen over de grote rivieren worden ge maakt, welke uiteraard schatten geld aan de Overheid kosten, doch 1 niettemin voor iedereen gratis te gebruiken zijn, zouden wij het al bijzonder onredelijk achten wan neer deze rivierovergangen welke toch reeds zoveel tijd vor- deren - nog extra kosten voor overtocht zouden meebrengen, af gezien nog van het feit, dat hier door een langdurig overleg door een vroegere regering zou worden teniet gedaan. Resumerende menen wij er bij Uwe Excellentie ernstig op te mogen aandringen dat het ver voer ov\ de Wester-Schelde vrij blijft. weliswaar het oor streelde, maar het hart niet ontroerde. We twij felen niet aan de grote bedoelin gen, maar we vragen ons af, of de gaat verlaten, is in zijn plaats benoemd de brigadier-recher cheur de heer Chr. Louisse. Langer dan drie-en-dertig jaar heer Kousemaker hiervoor in de is de heer de Gooijer bij de Goese plaats niet iets anders had kun-politie in dienst en met hem zal nen bieden, b.v. uit de moderneeen geziene politieman heengaan. Franse en Duitse orgel- en rau-bDe heer Louisse dient de poli- zieklitteratuur. Na het praeludi-1 tie reeds meer dan twintig jaar um en de fuga in c kl. terts van en zal ongetwijfeld door zijn Bach volgden drie koraalvoorspe- hartelijke omgang een goede op- ien, telkens gevolgd door koraal-1 volger zijn. zang. Deze combinatie was zeer, gelukkig, mede door de doorzich-Aanrijding., tige registratie van het mooie or- i Gistermorgen vond op de hoek gelspel. Ook het koor was hier op van de Zonnebloemstraat en de zijn best. Dit was het hoogtepunt Kamperfoeliestraat een aanrij- van deze avond; het voerde onsd; j ts tussen d ïi luxl auto van de heer J. Wit- tot de rust van de grote Christus, het eeuwige Licht. Daarna zong het koor nog eni ge gedeelten uit „Der Messias", waarbij de zang der alten en de zeer goede samenwerking van koor en orgel opvielen. Dit ge deelte houdt goede beloften voor de toekomst in. Het concert werd door de heer Doekes met gebed besloten. Uitreiking Diploma's E.H.B.O. Woensdagavond werd in het „Schuttershof" aan diegenen, die slaagden voor het examen van de cursus E.H.B.O., officiëel door het bestuur van het Groene Kruis de diploma's uitgereikt. In een korte speech wekte de heer Ballegoijen de Jong de ge- kam en de vrachtauto van de graanhandelaar L. A. Dorst uit 's-Heer Arendskerke. De botsing tussen de auto van de heer Wit kam, die uit de Kamperfoelie straat kwam en de in de Zon nebloemstraat rijdende vracht auto vond waarschijnlijk zijn oorzaak wel in onvoldoende op lettendheid. Persoonlijke onge lukken deden zich gelukkig niet voor; de luxe wagen was van vo ren flink beschadigd. ARNEMÜIDEN. Garnalenvangst niet groot. De vissersvloot vertoeft mo menteel te Scheveningen of IJmuiden, aangezien er hier geen garnalen zitten. Ook in Scheve- ?la.agJ?e? °P toe if treden tot n;ngen schijnt de garnalenvangst het Rode Kruis. Op de nieuwe cursus E.H.B.O. schreven 26 dames en 6 heren in. Oud-Goesenaar sloeg dief K.O. Het is voor enkele bewoners van de Engelenkampstraat in Sittard een geluk geweest, dat Frans de Munck Goes heeft ver laten en in Sittard is gaan wonen. Dezer dagen n.l. werd De Munck 's avonds gewaarschuwd, dat zich een dief in een der woningen van de Engelenkampstraat bevond. Door het stuk slaan van een ruit had de dief de deur kunnen ope nen om zich toegang tot de wo ning te verschaffen. Er werd een achtervolging ingezet en met suc ces, want de dief werd gegrepen. Teruggekeerd in de Engelenkamp straat, waar de slapende bewoners niets bemerkt hadden, werd de politie opgeheld. Op dit moment zag de dief kans aan de haal te gaan. De Munck zette opnieuw een jachtpartij in. De dief liet zich echter niet meenemen en verweerde zich heftig, zodat De Munck gedwongen was hem Knock Out te slaan. Inmiddels was de politie ver schenen, die de wacht bij de bui ten westen geslagen dief overnam en bij nader onderzoek consta teerde, dat hij uit de woning een jas had gestolen en eerder uit een andere woning enige andere ar tikelen. Adjudant de Gooijer gaat heen. Daar de adjudant van de ge meentepolitie in Goes, de heer D. de Gooijer met ingang van 1 Januari de dienst met pensioen niet bijster groot te zijn. In verband hiermede zijn er ook weinig of geen garnalen te pellen. Voor de pellers is dit zeer nadelig en niet minder voor de garnalenhandelaars. De garnalen worden uit Schevenin gen en zelfs uit Oude-Schilt aangevoerd om gepeld te wor den, terwijl er ook nog vis wordt aangevoerd uit IJmuiden. NW- EN ST. JOOSLAND. Ongeluk met electrische stroom. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur was de heer L. van Eenen- naam bezig zijn kippenhok van een lichtpuntje te voorzien. Hij beging daarbij de onvoorzichtig heid om een draad, die onder stroom stond, met een knijptang door te knippen met het nood lottige gevolg, dat hij de stroom van 220 volt door zijn lichaam kreeg, waardoor hö bewusteloos neerviel. Meisjes van de E.H.B.O. waren spoedig aanwezig om de eerste hulp te verlenen. De heer v. E. kwam gelukkig spoedig bij. Vergadering „Jonge Kerk". Dinsdagavond kwam in grote opkomst de „Jonge Kerk" in deze gemeente bijeen in de Veer- straat, waar ds Boerlijst uit Goes sprak over „De gehouden Con ferentie van de Wereldraad van Kerken" te Amsterdam. Het was een interessant maar moeilijk onderwerp, doch ds Boerlijst wist op duidelijke wijze alles uiteen te zetten. Er was jammer genoeg weinig tijd voor de dis cussie. RETRANCHEMENT. Verandering straatnamen. De Raad dezer gemeente wij zigde in zijn vergadering de straatnaam Weg naar 't Huze- gras in Nieuwstraat; een deel van de Dorpsstraat zal voortaan Molenstraat heten. De voorzitter deelde een en ander mede over de restauratie en de officiële wederingebruik- neming van de Standaardmolen op 23 October a.s. door de heer Commissaris der Koningin en tevens over de gunning van het wegherstel Retranchement-Oude Tol door de firma Van Oort te Kruiningen. B. en W. hebben zich tot de trammaatschappij gewend met heet verzoek de rails in de Nieuwstraat op te ruimen, dit in verband met de slechte af watering. Om de begroting sluitend te krijgen, zal een bijzondere uit kering gevraagd worden. Alle leden van de woning commissie werden herbenoemd. Uit de begroting van de Chr. Bewaarschool voor 1949 bleek deze er financieel slecht voor te staan, zodat voor 1949 op een flink tekort moet worden ge rekend. Naar aanleiding daarvan werd besloten de subsidie voor de leerlingen boven de 4 jaar van f 10 tot f 15 per leerling te verhogen. Bij de vaststelling van het plan tot herziening van het uit breidingsplan werden de inge diende bezwaren in de brede be sproken. Aan verschillende be zwaren werd tegemoet gekomen door ondergeschikte wijzigin gen aan te brengen. Aan een vijftal bezwaren kon niet wor den tegemoetgekomen; de eige naren zullen bij eventuele ont eigening ten volle schadeloos ge steld moeten worden. Het ontwerp-besluit werd ten slotte door de raad vastgesteld. STAVENISSE. Nieuwe luidklok in gebruik genomen. Dinsdagmiddag kwam de vol- SEROOSKERKE. Subsidie voor Chr. Be waarschool verhoogd. Dinsdagmiddag kwam de raad bijeen. Van de minister van Fi nanciën was bericht binnen ge- het gebruik nemen komen, dat de algemene en bij- j nieuwe torenklok, zondere uitkering over de jaren; Hij releveerde daarin het ro ven -der vorige klok en het be tallige Raad in vergadering bij een. Na opening werd door de Voorzitter, Burgemeester L. A. Verburg, een toespraak gehou den ter gelegenheid van het in van de 1948 en 1949 resp. met 10 en 20 pet. zullen worden verhoogd. Het voorstel van B. en W. om de wo ning bij het gemeentehuis na 1 Januari 1949 wederom onder hands te verhuren aan..de heer H. Leijten werd aangenomen, evenals een derde begrotingswij ziging voor de dienst 1948. De vijfjaarlijkse afrekening met de school voor Chr. Volksonderwijs werd vastgesteld. Van de P.Z.E.M. was bericht ontvangen dat bewoners van de sluit om tot aanschaffing van een nieuwe over te gaan, welke opdracht werd uitgevoerd door N.V. Petit en Tritsen te Aarle Rixtel. De nieuwe klok weegt 193 kg en draagt als opschrift: „Mijn schilt ende betrouwen Sijt Ghij, o Godt, mijn Heer." Met de wens, dat de klok tot in lengte van jaren zijn klan ken over het dorp mag doen ho ren en de bede, dat nimmer- Kokerheuleweg om electrificatie' meer een wrede vijand zijn hebben verzocht. De gemeentehand aan dit waardevol bezit zal hiervoor gedurende 15 jaren I zal kunnen slaan, eindigde de een bedrag van f92,82 moeten voorz. zijn toespraak, betalen. Op voorstel van B. enj De heer Leune dankte de W. werd besloten hiertoe over voorzitter voor zijn gesproken te gaan. woorden en voegde zijn wensen In verband met het gouden daarbij. jubileum van de muziekvereni- De agenda bevatte vervolgens ging E.M.M. werd aan B. en W. vaststelling instructies van de op hun verzoek een crediet ver-klokluider, waarbij besloten leend voor het aankopen van een j werd de traditie van drie maal huldeblijk. De rekening over 1947 werd voorlopig vastgesteld. De inkom- per dag de klok te luiden, te herstellen, n.l. om 8, 12 en 20 uur; eveneens bij begrafenissen sten van de gewone dienst be- en bijzondere gebeurtenissen, dragen f 147.819,59. de uitgaven j De bezoldiging werd vastge- f 157.873,30, zodat er een nadeligsteld op f 250.doch indien slot is van ruim f 10.000. De in- de klokluider in gemeentedienst komsten én uitgaven van werkzaam is, daarin verminde- ae kapitaaldienst bedroegen I ring aan te brengen. 1114.710,68. j Met algemene stemmen werd Bij de behandeling van de ge-benoefnd als klokluider de heer meentebegroting voor 1949 werd A. L. Moerland, als gemeente besloten de jaarlijkse bijdrage werkman in dienst, aan de gemeente Vrouwenpolder Een voorstel om de klok aan voor het onderhoud van de Ga- kerkelijke gemeenten in gebruik pingseweg over 1949 niet meer' te geven, werd goedgekeurd, te verlenen. De vergoeding per! Na de raadszittinng werd de leerling voor de bijzondere scho- nieuwe klok door Burgemees- len werd vastgesteld op f 16. ter Verburg ingeluid. SINT LAURENS. Afdeling Chr. Bouwarbeidersbond opgericht. Met aanvankelijk veertien le den werd dezer dagen, alhier een afdeling opgericht van de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond. Tot voorlopige bestuursleden werden gekozen P. Polderman, voorzit ter en C. Geldof, secretaris. DOMBURG. Druk met de suikerbieten. Ook hier brengen de suiker bieten vele handen in beweging meer zelfs, dan was verwacht. Dat komt omdat de grijper on klaar is geraakt. De peeën wor den nu op netten gegooid en daarin met de hijskraan op de vrachtauto's geladen, waar uit ze op gelijke wijze in de schuit kunnen worden gelost. HAAMSTEDE. Nieuw sportterrein voor „De Zeemeeuwen". Het door de' sportvereniging „De Zeemeeuwen" gehuurde sportterrein is thans zo ver in gereedheid gebracht, dat het morgen in gebruik genomen kan worden. Zaterdagmiddag zullen athle- tiekwedstrijden gehouden wor den voor de leden. De dames lopen de 100 en 200 m., de heren» 100, 400 en 800 m. om het club kampioenschap. Vorige week is een wandel groep gevormd, die op geregelde tijden oefenen zal. Dit is de vierde tak van sport die „De Zeemeeuwen" gaan beoefenen. BRUINISSE. Schip naar thuishaven. De logger „Peter en Paulus" van de fa Pronk te IJmuiden, die door de Duitsers in gebruik was genomen als Rode Kruis- vaartuig en in 1944 in het Slaak in de grond was geschoten en die nadat hij in 1947 was ge licht in de Vluchthaven te Brui- nisse terecht kwam, is eindelijk vertrokken. Lange tijd heeft men nodig gehad om uit te zoeken, of het schip nog wel wettig eigendom 'van de rederij was. In die tus sentijd werd veel van hetgeen nog bruikbaar was, door deze en gene langszij liggende schip per weggehaald. ZONNEMAIRE. Collecte militairen in Indonesië. Op initiatief van de Vrouwen vereniging „Als Zusters één", de Meisjes vereniging „Zonne bloem" en de Jeugdclub „Zonne straaltje" hebben enkele meisjes een collecte gehouden voor de jongens van Zonnemaire in In donesië. Het resultaat was, dat f 169.35 werd bijeen gebracht, terwijl tevens bonnen werden ontvan gen voor 24 ons versnaperingen en 6 pakjes sigaretten. Raadslid. In verband met het overlijden van de heer M. C. van Kooten te Zonnemaire werd als opvolger in de gem.raad benoemd ver klaard de heer E. Prent. De heer Prent kon zijn benoeming i.v.m. zijn vertrek uit deze gemeente, niet aannemen. Als opvolger van de heer Prent werd op de lijst van de Partij van de Arbeid benoemd verklaard de heer P. de Munnik te Zonnemaire. STAVENISSE. Vraagavond. Dinsdagavond werd door de stichting Dorpsgemeenschap weer een vraagavond georganiseerd. Door dr Bernhardi werden de door verschillende aanwezigen ge stelde vragen over uranium, pho- tografische verschijnselen, de haan en andere op duidelijke wij ze beantwoord. SCHOONDIJKE. Kroningsfilm. Maandagmiddag en -avond werd onder grote belangstelling door de Christelijke Film Actie de film „Moeder des Lands" en de viering der Koninginnedag, de abdicatie en cie inhuldiging vertoond. De Geref. Kerk was vooral des avonds geheel ge vuld en de film moest, daar niet allen er in konden, na afloop nog eens gedraaid worden. ZAAMSLAG. Vergadering N.C.L.B. Het District Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van de N.C.L.B. kwam in ledenvergadering te Zaamslag bijeen. Besproken werd de actie voor a.s. voorjaar en de propaganda. Beide punten lichtte de heer Vingerling breedvoerig. Besloten werd zo mogelijk eind November de propaganda vergadering te Hoek en half Januari een filmavond te Axel. j WAARDE. Inzameling. Zaterdag werd door de C.J. M.V. een inzameling gehouden voor de militairen in Indië voor het sturen van een kerstpakket. Naast vele bruikbare artikelen, zoals sigaretten, pepermunt en andere niet aan bederf onder hevige artikelen, werd ook nog ruim f 275.— opgebracht. RILLAND-BATH. Woensdagmiddag vond onder grote belangstelling de begrafe nis plaats van de heer P. Lam- brechtse, het slachtoffer van de aanrijding van j.l. Zaterdag. Verschillende kransen dekten de kist. De directeur der N.V. De Bathpolders, Ir W. Kakebeeke, sprak aan de groeve en schetste ce overledene als een zeer plichtsgetrouw persoon. Ds v. d. Ros, Ned. Herv. pred., sprak woorden van troost tot de na bestaanden en eindigde met het „Onze Vader". Het motormosselvaartuig Bru 163, van de fa Wed. A. Jumelet Vijverberg te Bruinisse, dat als zodanig niet meer in gebruik is, is verkocht en zal worden omge bouwd als plezierjacht. Met ingang van 1 Dec. a.s. is benoemd tot Kassier der Boeren leenbank te Huizen, de heer J. v. d. Putten, in gelijke functie te Tholen. De collecte voor Zonnegloren bracht te Zonnemaire f 30.60 op. Het resultaat van de te Kat- tendijke gehouden collecte voor de Niwin is, dat 29 pakketten naar de militairen in Indonesië verzonden kunnen worden. Voor de prijsvraag om een ge dicht in de nieuwe luidklokken van Kattendijke en Wilhelmina- dorp zijn resp. vijf en vijftien ge dichten ingezonden, die nu nader beoordeeld zullen worden. Op de gemeentesecretarie van Kattendijke is tot volontair aan gesteld de heer L. Dirks te Vlis singen. In de gehouden vergadering van de Muziekvereniging O.B.K. te Stavenisse werd als directeur benoemd de heer J. C. Geluk te Sint Maartensdijk en als be stuurslid de heer Jac. Klippel. ®13 WTLHELMINADORP. Schaken. De onderlinge schaakcompetitie van de schaakclub Wilhelmina- dorp heeft de volgende uitslag: C. Mol—G. v. d. Schraaf 0—1; K. de BadP. H. Keukerlaar 10; P. W. A. KranendonkJ. C. Brandt 0—1; P. v. d. Schraaf—M. v. d. Velde 10; M. BrandtM. C. Eygelaar 10. Burgerlijke Stand. ■rtB. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wijngaarden, E. Boezer te Eethen en Drongelen; te Purmerend, W. A. Smit, Ind. pred. te Leiden. Bedankt voor Blankenham en Rinsumageest, W. H. de Jong, cand. te Groningen, voor Leer- sum, N. Kooreman te Scherpe- nisse. Geref. Kerken. Beroepen te Genderen, L. J. Boeijinga, cand. te Haarlem; te Hemelum, J. M. Viaming, cand. te Haarlem; te Hijken en Sellin- gen, G. J. Cozijnsen, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Terschelling, W. Stuursma, cand. te Amster-1 aam, die bedankte voor Edam, Giessen-Rijswijk, Goënga, Grauw-Irnsum, He ek van Hol- land, Hallum op Ameland, Mo- lenaarsgraaf-Randwijk, Nieuwer- I kerk in Zeeland, Oosterzee, I Oosthem, Oppenhuizen, Oudega1 (W.), Poortugaal, Wartena, Wyckel-Bal en Zevenhoven- Noorden. Bedankt voor Reeuwijk, D. Kuiper te Rilland Bath. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Minnertsga en te Oudebildtzijl, A. H. Algrar cand. tc Huizum. In de grote kerk te Leeuwarden is Woensdag een druk bezochte kerkdag voor Hervormd Fries land gehouden, onder voorzitter schap van prof. dr C. G. Wage naar van Leeuwarden. MIDDELBURG. Geboren: Ma rina, d. v. C. M. Jansen en C. M. v. d. Berge; Maria A., d. v. J. Adriaanse en P. M. Adriaanse; Teunis E., z. v. T. Jonkman en G. J. Egbertsen; Jrene M., d. v. J. F. Keim en E. C. Bosdijk; Ma rijke, d. v. W. Kosten en M. C. H. Wakkee; Willem J., z. v. A. J. Zwigtman en L. Boogaard; Jo hanna M., d. v. J. C. Wisse en A. P. van Loon; Pieternella J., a. v. P. A. van de Steenoven en E. Boone; Clasina, d. v. S. Mal- jaars en M. L. Tholeriaar; Eddy P., z. v. P. J. Klaassen en W. M. van Hoorn. Ondertrouwd: C. Witte, 46 j. en H. Jansen, 45 j.; G. Labeur, 22 j. en A. Boone, 24 j., J. van Zalen, 36 j. en J. C. van Oorschot, 38 j.; A. Beekman, 24 j. en F. S. Vo gel, 24 j. Gehuwd: T. A. Blanken, 25 j. en P. F. Gillissen, 23 j.; A. H. Verstraten, 28 j. en C. C. Pie- terse, 20 j.; H. Jobse, 20 j. en li. van Oorschot, 20 j. Overleden: J. M. Huijsman, 68 j.; A. R. van der Kam, 26 j.; P. L. Schijve, 75 j., G. de Voogd, 73 j., geh. met M. Kramer; J. P. de Rijk, 86 j., geh. met E. A. de Nooijer. VLISSINGEN. Bevallen: W. A. van de SandeWolf, z.; S. Faszkovan 't Westeinde, z.; R. Voormanvan Beek, d.; C. E. L. Verdoornde Croock, d.; C. J. Braakvan Gelderen, d.; B. J. de GraafKole, d. Ondertrouwd: L. A. Paans, 27 j. en W. Meerman, 20 j.; J. Cor nells, 44 j. en F. J. Schilleman, 34 j.; M. Nieuwdorp, 25 j. en P. M. M. Moor, 22 j.; M. J. Louws, 52 j. en L. M. Nederhand, 56 j.; I. P. Slager, 36 j. en I. van der Endt, 25 j.; J. Laoudzik, 23 j. en I. S. Kortenbout, 17 j.; W. L. Bliek, 47 j. en I. K. Bausz, 41 j.; C. Schout, 30 j. en C. J. Scheers, 26 j.; J. M. Ploum, 35 j. en M. C. Kerpestein, 24 j. Gehuwd: J. van den Heuvel, 23 j. en S. P. Pieijte, 22 j.; W. G. K. van der Hoofd, 26 j. en A. G. Boer, 19 j.; M. C. C. de Reeper, 26 j. en M. E. J. de Wit te, 22 j. Overleden: K. Lievense, 69 j., echtg. van J. Meijer; D. J. Bijl, 67 j., echtg. van A. Kaland. ST. PHILIPSLAND. Geboren: Lena, d. v. W. Reijngoudt en M. A. Mol. Overleden: M. M. Reijngoudt, 80 j., echtg. van A Filius. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoerseu op 14 October 1948 medegedeeld door: Incasso-Bank N.,V. Goes. Nederl. 1948 100 100 Kon. Boot 146% 146 dito 1947 97% 97% Kon. Paketvaart 168 166% dito 1937 97% 97% Ned. Scheepv. Unie 167% 167% Dollarl. 1947 10114 101% Rott. Lloyd 152% 152 Invest, cert. 97% 97% Stv. Mij. Nederl. 168% 166 Ned. 1962/64 ex. bel. 99 99 H.V.A. 265% 262% dito met belasting 99 99 Java Cultuur 91 91% Nederl. N.W.S. 80% 80"/.. N.I.S.U. 100 99% Spaarcert. 100% 100% Vorstenlanden 46% o 46% Indië 1937 A 94% 94% Deli Bat. Mij. 140% 140 Grootboek 1946 98 98% Deli Mij. 153% 151% Kol. Bank 95 95 Senembah 153 151 Ned. Ind. Hank. B. 119 118 Muller en Co. 165 ■162% Ned. Handel Mij. 160 159% A'damsche Bank 150% 148% A.K.U. 152% 150% Hoil. Bank Unie 214% 213% Bergh Jurg. 300 301 Herstelb. Pr. 100 v. Berkel Pat. 123 122% R'damsehe Bank 158% 157% Calvé Delft 162 159ex Twentsche Bank 168% 167%F Centr. Suiker 197% 196 Anaconda Copp. 36% 36% Fokker 167 165 Bethl. Steel 111% 114% Gelder Zonen 144% 143 Chrysler 122% Kon. Hoogovens 193 191% Gen. Motors 63% Leverbr. Unil. 280% 280 Intern. Nickel 31 31% Ned. Ford 317% Kennecott 61 Ned. Kabelfabr. 268 Rep. Steel 29% Philips Gloeil. 236% 234% U. S. Steel 82% Wilton 186% 186 City Service 51% 53% Billiton Ie rubr. 496 499 N. American 14% 14% dito lie rubr. 403% Cont. Oil Dordtsche" Petr. 304% 303 Midcont. Oil 56% Kon. Olie 334% 333% Philips Petr. 64% 67 A'dam Rubber 165% 164% Shell Union 40% 41% Bandar Rubb. 139 Tide Water 25% 26% Deli Bat. Rubb. 106 Baltimore 12% Oost Java Rubb Miss. K. Texas Serbadjadi 71 N. Y. Central 15% Holl. Am. Lijn 169 167 Pennsylvania 18% 18% J. C. Japanlijn 151% 151% BENOEMD tot plaatsvervan ger van de dijkgraaf van de pol der Nieuw Beoosten Blij Bezui den, A. de Waele te Koewacht. Benoemd tot onderwijzer aan de school m. d. Bijbel aan de Hoofdweg te Rilland-Bath, dhr A. Tazelaar te Middelburg. door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. o 2. Pier zijn vrouw heet Geertje, Geertje de Rijke, maar sinds ze met Pier getrouwd is, heet ze Geertje Bol geboren* de Rijke. Geertje heeft ook een paar rode wangen, net als Pier. Ze heeft een mooi kanten mutsje op. En ze heeft een dik ko ralen snoer om haar hals met een gouden slot. Geertje is erg schoon. Te schoon zegt Pier wel eens. Maar Geertje zegt: „Pier is een vuulpoos, as ik nie voor 'm zurregde Maar Geerije zorgt goed voor Pier. Ze wast z'n hemden en broeken. En 's Zaterdags schuurt ze zijn klompen nooi wit voor de Zondag, want dat hoort zo! Ze schrobt de stoep vcor het huis en zeemt de ramen tot ze glitn- men als spiegels, want dat hoort ook zo. Ja, Geertje weet wel hoe het hoort. Er valt niets op haar huisje aan te merken. O zo!

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3