Van Mooks heengaan wenselijk voor Indonesische politiek van 't Kabinet-Drees NIEUWS Spannende rit van Haags taxi chauffeur door Nederland. Naar één Vereniging voor Ziekenhuis verpleging op Walcheren. VEILIGHEIDSRAAD BEHANDELDE PALESTIJNSE KWESTIE Chr. Werkgevers niet tegen loon- correcties. Overvloedige uienoogst in Nederland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zal regering een noodwet indienen? Hij vervoerde een berucht misdadiger en wist het niet. Doch in Pjjnacker ging hem een licht op v. G. D. doet suggestie ter beëindiging van hestandsovertredingen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagoiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 200Q; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1076 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 15 Oct. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Dr'Mr„WJfvf BARON VAN' DER FELTZ' Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen: HH^KNGA, Middelburg; H. JANSEN, Mellskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op: 7.06 u., onder 17.45 u. Maan op 17.28 u., onder 5.00 u. Hoogwater op Zaterdag 16 Oct.: Vlissingen :-l. 16 u. 1.84 m., 13.18 u. 1.79 m. Wemeldinge: 2.56 u. 1.72 m., 15.06 u. 1.54 m. Zoals wij reeds gisteren mededeelden, heeft dr van Mook het voornemen te kennen gegeven, zijn ontslag als landvoogd in te dienen. Nader verneemt het A.N.P., dat de officiële ont slagaanvrage nog niet is ontvangen. Er valt dus hieromtrent op dit ogenblik nog niets naders te zeggen. Wel mag men aannemen, dat dr van Mook dit ontslag inderdaad zal aanvragen met ingang van 1 November. "Het lijkt aannemelijk, dat dit ont slag inderdaad zal worden aanvaard. Van gezaghebbende zijde werd verklaard, dat het tegenwoordige Nederlandse Kabinet van zijn totstandkoming af het standpunt heeft ingenomen, dat een verandering in de persoon van de ver tegenwoordiger der Kroon in Indonesië wenselijk was voor de verwezenlijking van ('s Kabinets) politiek met betrekking tot het Indonesische probleem. De besprekingen ten aanzien van dit punt in Den Haag tijdens het recente bezoek van dr van Mook aan Nederland werden on derbroken door het nieuws van de communistische opstand op Java, hetgeen de plotselinge te rugkeer van dr van Mook nood zakelijk maakte. Hoewel de algemene politieke richtlijnen niet zijn veranderd, meende dr van Mook, dat onder de huidige critieke omstandighe den een volledig evenwicht en harmonie in de betrekkingen tus sen de regeringen van Nederland en Indonesië een absolute nood zaak zijn. Daarom besloot hij tot het indienen van zijn ontslag, in gaand op een zo vroeg mogelijke datum. Volgens de hier aan het woord zijnde gezaghebbende zijde is de Nederlandse regering de zelfde mening toegedaan. Volgens „Trouw" mag men ver wachten, dat het Kabinet Drees op korte termijn enige nood sprongen gaat maken. De eerste noodsprong is, aldus genoemd blad, de indiening van een noodwet waarbij aan de rege ring de bevoegdheid wordt ver leend zo spoedig mogeljjk uit voering te geven aan bepaalde voorzieningen, die in het wetsont werp tot instellen van een inte rimregering zullen zjjn vervat. Het ligt voor de hand, dat de grootste haast zal worden ge maakt met het aanwijzen van een hoge vertegenwoordiger van de kroon en het instellen van een DR H. 3. VAN MOOK. open. „Mijn vrouw zal in Pijn- aeker zijn bij familie. Laten wij daar maar eens gaan kijken." In werkelijkheid is Uyl onge huwd en had hij zijn domicilie in Rotterdam. In Pijnacker reden zij wat rond. De chauffeur was Een uitgeputte Haagse taxi chauffeur en twee pientere doodmoe van deze lange tochten en door het gedrag van zijn pas sagier in een zenuwachtige op winding geraakt. Uyl had hem al een paar maal gevraagd voor hoeveel zijn wagen verkocht zou kunnen wor den en of er de laatste tijd veel chauffeurs door hun passagiers waren gedood. Toen zijn passa gier dan ook naar een afgelegen boerderij wilde, vreesde hij het ergste. Gelukkig echter ontmoette hij een nachtelijke patrouille van de rijkspolitie. Hij stopte, schijn baar, om de weg te vragen, doch werkelijkheid om hun aan- federale interim-regering. De candidaat voor de functie van hoge vertegenwoordiger is dr L. J. M. Beel. In politieke kringen in Den Haag twjjfelt men er nl. ernstig aan of dr van Mook na zijn af treden niet in Batavia zal blijven om daar op andere wijze een lei dende rol te spelen op het poli tieke toneel. Het kon wel eens zijn, dat dr van Mook en zijn vrienden, zo redeneert men in deze kringen, zich als groep van Indische Nederlanders als reactie op de discriminatie welke de laat ste tijd van Nederlandse zijde werd ondervonden gaan vereni gen, waardoor de moeilijkheden welke reeds een ontstellend ka rakter dragen, zouden worden vergroot. Volgens Aneta deden In Bata via geruchten de ronde, dat ver schillende hoge functionnarissen van de Ned. Indische regering thans eveneens de dienst zullen verlaten. Naar „Het Dagblad" meldt zjjn dit enige hoofdambte naren. Ook vernam Aneta nog, dat dr van Mook zijn ontslagaanvraag op Maandag j.l. heeft ingediend. „Het Dagblad" bericht, dat hij dit ontslag verzocht met ingang van 1 November a s., doch dat de Ne derlandse regering besloot het hem met ingang van 15 Novem ber te verlenen. Dit blad meldt voorts, dat dr Beel ten spoedigste naar Indonesië zal terugkeren. Het Bataviaas Nieuwsblad noemt de manier waarop in de laatste tijd over het hoofd van de heer van Mook werd onderhan deld en beslist een miskenning van primaire staatrechtelijke en andere verhoudingen, die door geen zichzelf respecterende be windsman kon worden getole reerd. Dr van Mook heeft de enig mo gelijke consequentie getrokken, aldus het Bataviaas Nieuwsblad. Terreinen moeten worden afgebakend. Indonesische federalisten naar hun land terug. Uitgeleide gedaan door minis ter mr A. M. Joekes en prof. mr C. P. M. Romme en tal van an dere autoriteiten, vrienden en fa milieleden, zijn gisteravond de voornaamste In de suikerfabrieken is de campagne in volle bang. Na wassen en snijden wordt de melassestroop uitgekookt en komt in grote ketels (links), waarna zij wordt geraffineerd. De pulp verlaat na de bewerking de ketel om via een spoelgoot naar de sche pen te worden afgevoerd. In de gistermiddag gehouden buitengewone algemene vergade- ving van de Vereniging „Zieken liuisverpleging op Walcheren' heeft het bestuur machtiging ontvangen eventueel een overeen komst tot stand te brengen met het Afdelingsziekenfonds „Wal cheren" te Vlissingen over afba kening van werkgebied en verze keringen. De secretaris-penningmeester, de heer L. Onderdijk, deed voor af enkele mededelingen over de (geschiedenis van dit overleg, j Nu door de Staat meer en meer uitbreiding wordt gegeven aan 't Ziekenfondsenbesluit is het voor j de ziekenhuisverpleging moeilijk een behoorlijk afgebakend terrein Ite vinden, vooral, daar meerdere ziekenfondsen op Walcheren be staan en bovendien grote vereni- Bestandsovertredingen thans chronisch. De 365ste vergadering van de Veiligheidsraad is Donderdagmid dag onder voorzitterschap van Warren Austin begonnen om het probleem van het bestand in Palestina te onderzoeken. Met 8 stemmen bij 8 onthoudingen (Sowjet-Unie, de Oekraine en Syrië) werd de agenda goedgekeurd, zodat het verslag van de; V.N.-bemiddeiaar in Palestina betreffende de schendingen van 't bestand in bespreking kon komen. Eerst werden de verschillende Hen- militaire voordelen hebben verslagen van de waarnemende bekomen en dat zij in hun havens bemiddelaar voorgelezen, versla-de toegang weigeren aan de waar gen, die betrekking hadden op de nemers der N.v. 0m de vbortdu- moord op Graaf Bernadotte, op de moeilijkheden, waarmede de bemiddeling te kampen heeft en op het in acht nemen van het be stand in Palestina. Vervolgens zette de waarne mende bemiddelaar Ralph Bun- che, de omstandigheden uiteen, waaronder de aanslag op Berna dotte gepleegd was. Over de maatregelen om de schuldigen te arresteren en de mogelijke individueel verant woordelijke personen, die 't ple gen van de misdaad in de hand hebben gewerkt, had Bunche in de laatste tijd geen enkel bericht ontvangen. Hij verklaarde, dat de overtre dingen van het bestand thans chronisch zijn, zonder dat gezegd rende aankomst van schepen met wapens In manschappen verbor gen te kunnen houden. gatie, Eban, verklaarde, dat zijn regering zal trachten samen te werken met de Veiligheidsraad en de bemiddelaar, opdat de vre de in Palestina zou gehandhaafd worden. Hij meende echter, dat de V.N. moet zorgen, dat de con trole op de beide partijen in ge lijke mate geschiedt, wat, naar hij zei, niet het geval is. De Chinese afgevaardigde ver klaarde zich accoord met het ont werp van resolutie, dat door Gr.- Brittannië is ingediend, volgens hetwelk waarnemers en andere ambtenaren van de V.N. meer be wegingsvrijheid en een hetere be- De leider van de Joodse dele- scherming moet worden verleend. Bezuiniging op overheidsapparaat noodzakelijk. (Van onze Utr. correspondent.) „Het spijt mij meer dan ik zeg gen kan, dat ik nog niet kan de len de optimistische toon, die ons 1 SS n i rgelS uit heT overzicht hc.nr.kinwn „,„i ,i„ ken Partuen hiervoor meer ver- 's Rijks financiën op Prinsjes wachtmeesters van de rijkspolitie 1 hebben Dinsdagnacht te Pijn acker een zeer beruchte misda diger, Pieter Adriaan Uyl achter slot cn grendel gezet. Maandagmorgen om half tien stond de Haagse taxi-chauf feur J. H. van Broek voor het Staatsspoorstation te Den Haag te wachten op een vrachtje. Een man in gehavend costuum ver langde een nieuwe wagen. Chauf feur van Broek kreeg daardoor deze passagier, welke verklaarde dat hij een ongeluk gehad had met zijn „Mack", een zware truck en nu naar Venlo wilde, om onderdelen te halen. Naar „de baas". Hij moest echter eerst nog even zijn „baas" opzoeken in Den Haag. Verschillende café's op de Hoefkade en in de Wagen straat werden bezocht, doch de „baas" bleef onvindbaar. De pas sagier besloot toen maar naar Venlo te rijden. NIET IN VENLO. In Venlo .bleek de „baas" even min te zijn. Uyl belde op en kwam terug met de' boodschap, dat hij dadelijk naar Hilversum moest. Onderweg beval hij zijn chauffeur op bepaalde punten langzaam te rijden en lifters mee te nemen. Chauffeur van Broek herinnerde zich de onprettige ervaringen van collega's op dat punt en weigerde. Hij is er thans van overtuigd, dat hij aan deze weigering het leven te danken heeft. De lif ters zouden zeer waarschijnlijk telefonisch gewaarschuwde kor nuiten van Uyl geweest zijn. EN EVENEENS IN HILVERSUM. Ook in Hilversum waren de onderdelen voor de „Mack" niet te vinden. Dan maar naar Leeu warden. De chauffeur was door dit heen en weer reizen gaan twijfelen aan de ware intenties van die besprekingen met de Neder landse regering hebben gevoerd, naar Batavia per vliegtuig terug gekeerd. De algemene indruk was, dat de besprekingen in Den Haag in een zeer prettige sfeer zijn ge houden. Opmerkingen als „boven alle lof verheven" en „fantastisch goed" van resp. Anak Agoeng, min.-pres. van Oost-Indonesië en Hamid II, Sultan van Pontianak, tonen aan, dat dit overleg en de openhartigheid, welke de bespre kingen kenmerkte, een zeer pret tige indruk hebben gemaakt. antwoordeiijk is dan de andere. De Syrische afgevaardigde Fa- ris el Choery verzekerde, dat de Joden tijdens de wapenstilstan- G. dacht op zijn passagier te ves tigen. De list gelukte en Uyl werd overgebracht naar het po litiebureau te Pijnacker. Door het opgeven van valse namen probeerde hij nog zich er uit te redden. Zijn ware identiteit werd echter ontdekt. Aneta meldt uit Batavia, dat in de gistermorgen gehouden „routinevergadering'' van de Commissie van Goede Diensten werd besloten aan beide partijen suggesties te doen om maatrege len te treffen, die handhaving van het bestancT zou den bevorderen. De suggesties zullen schriftelijk aan beide par tijen ter kennis worden gebracht, aldus deelde een woordvoerder van de Commissie van G. D. mede. De woordvoerder zeide, dat voor het secretariaat enige Onlangs werd het Potomac- Edisongebouw te Hagerstown in de Amerikaanse staat Maryland uitgerust met een speciale camera om dieven te fotograferen als zij het ge- houw zouden binnendringen. Gisteren hebben dieven er ingebroken en de camera meegenomen. van Rijks financiën op Prinsjesdag aan de leden van de Staten-Ge- neraal aangeboden". Dit zeide de heer A. Borst Pzn, voorzitter van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkge vers jn Nederland op de algeme ne vergadering van deze organi satie te Utrecht. Wil Nederland weer tot wel vaart komen, dan zullen vóór al les de staatsuitgaven een drasti sche beperking moeten ondergaan Helaas, zuchtte de heer Borst, daar spreekt de millioenennota niet over; wèl vertelt zij ons, dat het overheidsapparaat in 1949 zal worden uitgebreid met 800 man. Voor een hoera-stemming bestaat helemaal geen aanleiding, zolang de bezuiniging op het staatsappa raat er niet komt. Instandhouding van onze indu- j strie, vergroting der productie en j uitbreiding van de export zal an ders onmogelijk weaen. LONEN EN PRIJZEN. ■De heer Borst gaf toe, dat men werk een vergadering plaats ge- over de noodzaak van hogere in- i vonden onder voorzitterschap van komsten en verminderde uitgaven een goede (Je directeur <jer Stichting, de gemakkelijk spreken kan. De toe- c Lijnzaadi met directeuren passing is moeilijker. De regering en bestuursleden van alle am- wil de subsidies op de levensmid- bachtsscholen en verdere belang-delen sterk doen afnemen. Ter- Beraad over onbevoegde leerkrachten bij het N.O. in Zeeland. Gistermiddag heeft op het bu- reau .van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel ring van compensatie-bons voor minder draagkrachtigen ook een oplossing en als derde mogelijk heid noemde hij de afschaffing van rantsoenering en distributie en terugkeer tot de aloude vrij heid, zulks in tegenstelling tot de z.g. geleide economie. GEVAREN DER GELEIDE ECONOMIE. In de middagvergadering refe reerde prof. dr Z. W. Sneller, hoogleraar aan de V.U. over „As pecten van de huidige ec, nonii- sche toestand in Nederland". Ten aanzien van de geleide economie zei de hoogleraar: het gaat niet om al of niet geleide economie, maar om de vraag: hoe ontkomen wij aan de gevaren van geleide economie? Wij moe ten deze gevaren bij voorbeeld economische suprematie en eco nomisch nationalisme onder kennen en bestrijden. Deze 26-jarige jonge mannieuwe leden zijn aangekomen of bleek enige weken geleden uit vanuit New-York onderweg zijn. het Huis van Bewaring te Breda Onder hen bevindt zich Tsiang, ontvlucht te zijn en werd doorivan de afdeling „trusteeship", vele politie-instanties in ons land Tsiang is in Soerabaja geboren, gezocht, o.m. wegens goud- en j Wanneer alle nieuwe leden van veesmokkel aan de Belgische het secretariaat in Batavia aan grens, diefstal van vee en tal-wezig zijn, zal de staf van de lóze oplichtingen. commsisie zeven nationaliteiten De, Haagse taxichauffeur Van Broek is nog steeds versuft van de emotionele rit. De kosten a ƒ350.— zullen hem wel nooit betaald worden. wezig zijn commsisie tellen. De secretaris, Narayanan, wordt 20 October uit de V. St. in Batavia terug verwacht. Het nieuwe personeel is voor zes maanden aangenomen. stellenden in Zeeland. Besproken werd het vraagstuk van. de onbevoegde leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs. Unaniem was de vergadering vari oordeel, dat voor Zeeland een opleidingsmogelijkheid tot stand stond raakt zij daarbij het vraag stuk van lonen en prijzen aan. In Nederland bestaat een vastge stelde loonpolitiek. Ik aarzel niet deze politiek zegenrijk te noemen voor ons volk. Maar bij verlaging der subsidie is stijging der prij- moet komen, om de Zeeuwen in zen onvermijdelijk, terwijl de in de gelegenheid te stellen in eigen komsten gelijk blijven, aldus de provincie c cursus te volgen. Als gevolg van deze samenspre- king kwam men tot het oprich ten van een commissie van voor heer Borst. Nu komen de moeilijkheden. Verhoogt men het loon en schaft men de subsidies af, dan bereiding, waarvan de heer G.worden de uitgaven verlegd van Wagenvoorde tot voorzitter en dede staat naar het bedrijfsleven. heer W. H. J. v. d. Hooft tot se cretaris werd gekozen. Het ligt in de bedoeling zeer binnenkort met de opleiding te beginnen. Een derde loonronde moet dan ook worden afgewezen, al wil dat niet zeggen, dat enkele looncor- recties niet mogelijk zijn. Overigens leek spr. de invoe- Export ook voor Zeeland J v™» van groot belang» - Nederland 40 millioen kg uien wijze wil men voorkomen, dat n aan Duitsland levert op verschil-aantal „losse" exporteurs de 1 lende nader door de Duitsers vast markt overstromen met hun uien. Ondergaat het weer geen ver anderingen van grote betekenis, dan zal naar schatting dit jaar een uienoogst van 250 millioen kg verkregen worden in ons land, waarvan een belangrijk deel door Zeeland wordt opgebracht. by in aanmerking neemt, dat Ne derland niet meer dan 5 pet. van zijn eigen uien consumeert, zal 't te stellen tijdstippen. Dit contract is nog niet hele maal in orde, daar i.v.m. de af name van textielgoederen door Nederland van Duitsland (welke WERKCOMMISSIE VOOR ZEELAND. Dezer dagen zijn vertegenwoor- De vroegere Japanse minister president en minister van buiten landse zaken Josjida is door het Japanse Parlement tot minister president gekozen. Woensdag is te Barcelona het grootste poli tieke proces der laatste jaren in Spanje begonnen. 82 leden van de verzetsbeweging staan terecht. Een 23-jarige Jood, Mone Harris, is te Londen tot 7 jaar dwangar beid veroordeeld. Hij zqji in zijn huis explosieve stoffen verborgen hebben gehouden. Er is een kans, dat de Standard Oil Comp. of New Yersey in de buurt van Southampton een enorme petro- leumraffinaderij gaat bouwen. Elf dagen mijnwerkersstaking (145.000 man) heeft Frankrijk 1.585.000 ton steenkool gekost. De Parijse taxichauffeurs zijn weer aan 't werk gegaan. Voor de vierde maal sinds het einde van de oorlog is de mijnwerkers- bond van John Lewis een actie voor nieuwe loonsverhogingen begonnen. 233 van de 25.000 studenten te Belgrado zijn, be schuldigd van spionnage etc. weggezonden. Uit .Frankfort wordt gemeld, dat een geheim Anglo-Amerikaans plan voor res titutie van de kolen- en staalin dustrie in het Ruhrgebied aan de Duitsers binnenkort in werking zal treden. De eerste -van de tien Convoy Liners, die de K.L.M. duidelijk zijn. dat er andere we-'bestemd zijn voor Ned. Indië) IZeeland, West-Noord-Brabant en nog enkele faciliteiten moeten de Z. Hollandse eilanden bijeen- digers van de uienveilingen in in gebruik gaat nemen, legde gis- «t rs j J 1»-» Artw v a tï ri rl n of_ gen gezocht moeten worden. Do kans is groot, dat het aan Engeland te leveren kwantum in zo'n snel tempo aangevoerd wordt, dat de Engelse markt van zijn passagier doch deze wist zijn, dan is het gevaar niet denk- steeds weer door handige uit- beeldig, <lat vele kwekers van Zai de oogst inderdaad zo groot overstroomd raakt en mogelijk vluchten de twijfel te verdrij ven. In Leeuwarden logeerden beiden in een hotel op rekening van de „Baas". Dinsdagmorgen vertrokken zij zonder te betalen.' Uyl had de kamers voor drie dagen besproken -en de hotel eigenaar had dus geen argwaan. Van Leeuwarden reden zij weer naar Venlo. Ook ditmaal zonder succes. „Dan moet de „baas" het zelf maar weten", zei Uyl. „Ik ga naar huis." _Hij woonde in Delft, vertelde hij. Doch toen hij daar 's avonds uien met een deel van hun pro duet zullen blijven zitten. Afzetmogelijkheden zijn echter gering. Vooral in Zeeland, waar grote hoeveelheden uien verbouwd zijn, (naar ons medegedeeld werd op Tholen o.a. ongeveer 30 millioen kg) is het van het grootste be lang, dat er behooriyke afzetge bieden komen. Weliswaar is er een handels- accoord met Engeland, dat op 15 aan een huis belde, deed niemand November ingaat, doch hierin is zelfs instort. 40 MILLIOEN KG VOOR DUITSLAND. Men zal zich herinneren, dat maanden geleden er een contract met Duitsland (Bizonia) opge steld is, waarin o.m. andijvie en kool waren opgenomen, hetwelk door Nederland zou worden gele verd. De Duitsers hebben echter te kennen gegeven op deze groen ten geen prijs te stellen, waarop het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen met succes onderhandelingen is begonnen om hiervoor uien in de plaats te stel len. Men is overeen gekomen, dat worden bedongen. Het is inder daad geen enorme hoeveelheid uien, welke Duitsland zal afne men, maar het neemt niet weg, dat het Centraal Bureau een be langrijke verbetering heeft weten aan te brengen, daar aanvanke lijk 7'A millioen kg naar Duits land geëxporteerd zouden worden Bovendien gebeurde dit nog te gen doordraaiprüzen. geweest om de export van uien te bespreken. Uit deze samenspreking is een commissie geboren, een werk- commissie van het Centraal Bu reau voor de veilingen. Hierin hebben zitting de direc teur van de veiling Middelharnis, de heer H. Schippers, directeur van de veiling Krabbendijke, de heer Brooymans, voorzitter vei- Verwacht wordt, dat dezer da- ling St Annaland, de heer den gen het contract goedgekeurd Boer, voorzitter veiling Zierikzee wordt. Het Centraal Bureau heeft zich voor de export van dit kwantum uien garant gesteld, maar heeft daarby aan de veilingen, van wel-/ en de heer Brooymans, voorzitter veiling Steenbergen. Men hoopt op deze wqze zoveel mogeiyk voor de uientelers te kunnen doen, maar de vraag is of ke het de uien betrekt, de ver- er werkelqk mogelijkheden zijn plichting opgelegd, dat deze al- om een zo grote toevloed van leen uien afnemen van hun leden, uien aan de markt te brengen, die dan bovendien allen over de veiling moeten verkopen. Op deze I teravond in een recordtijd de af stand Londen-Amsterdam af, n.l. in 1 uur 4 minuten. De normale tijd is 1 uur 40 minuten. Te Ba tavia is het eerste K.L.M.-toe- stel, volledig voor vrachtvervoer ingericht, aangekomen. De doodstraf tegen J. M. Groin de Planque is by K.B. veranderd in levenslang. De maximumprijs- regeling voor koffiestroop is in getrokken. M.i.v. 1 Jan. a.s. is de heer H. Voordewind, comm. v. pol. te Amsterdam, eervol ont slag verleend wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftyd. Het troepenschip „Gro te Beer" zal Zondag- op Maan dagnacht arriveren. De ex-mi nisters van Boetzelaer, Witteman Gielen, Fièvez en Vos zijn be noemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Oud-min. Jonk man werd Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. gingen voor ziekenhuisverpleging. Men wil thans trachten om door middel van overleg, vooral met het Walchers Ziekenfonds, te komen tot een behoorlijke afba kening van het terrein en de ver zekeringen. De heer Onderdyk vojrzag hierdoor een verder offer van zijn vereniging, doch constateerde, dat nog steeds terrein braak ligt Spr. wilde de A-verzekering en de aanvullende verzekering aan de ziekenfondsen laten en de z.g. luxe verzekeringen, alsmede de verzekering van hen. die niet by een ziekenfonds zqn aangesloten vanwege de welslandsgrens of om andere redenen, aan de zieken verpleging binden. Hy voorzag bovendien, dat de mogelijkheid zou bestaan, dat er straks éën vereniging voor zie kenhuisverpleging op Waleheren zal komen in plaats van twee zo als thans het geval is. De nieuwe regeling noemde spr. voor de vereniging alleszins aeeeptabel. Tenslotte deelde de heer On- derdqk nog mede, dat de enkele weken geleden ingezette actie voor nieuwe leden een zeer goed verloop heeft. VERDERE BESLUITEN. Nog twee andere besluiten werden door de vergadering goed gekeurd, n.l. de aanvulling van de A.A.-verzekering, zodat men nu recht heeft op 180 verpleegda- gen en de actie voor verzekerin gen tegen de kosten voor opname in een sanatorium. Van deze laat ste kosten nemen de ziekenfond sen f3 voor hun rekening, doch de verpleegprijs is f6. De vereniging wil nu als tus senpersoon optreden en gaan ver zekeren voor deze meerdere kos ten. Hiervoor zou een premie van ongeveer 2 cent per week ver schuldigd zijn. Deze actie zou in het voorjaar van 1949 op touw kunnen worden gezet. Bovendien zouden zij, die vanwege de wei standsgrens of om andere reden niet in een ziekenfonds zijn, zich geheel tegen sanatoriumkosten kunnen verzekeren. JAARVERSLAG, •i het begin van de vergade ring, die werd geleid door de on langs benoemde voorzitter, de heer J. L. Dregmans, burgemees ter van Koudekerke en Bigge- kerke, was het jaarverslag over 1947 zonder opmerkingen goed gekeurd en werd de penningmees ter gedechargeerd voor het finan ciële beleid. In zyn inleidend woord had de nieuwe voorzitter herinnerd aan het verzoek van jhr mr A. F. C. de Casembroot, wiens plaats bur gemeester Dregmans nu heeft ingenomen. Spr. sprak de hoop uit, dat de verwachtingen die L o.v. hem worden gekoesterd, niet beschaamd zullen worden en dat er steeds 'n goede samenwerking zou zijn. In het laatste deel van de ver gadering sprak de voorzitter een herdenkingsrede uit t.g.v. het 20- jarig bestaan, waarop wij morgen terugkomen. Italiaanse ambtenaren staakten. Het overheidspersoneel van ge heel Italië heeft gister gestaakt. De water-, gas- en electrici- teitsvoorziening, evenals de tele foon-, telegraaf- en gezondheids diensten werkten, echter groten deels door. Het spoorwegpersoneel legde 't werk van 10 tot 12 uur neer. In Rome waren speciale politie maatregelen genomen. De mini steries, het station en liet centra le postgebouw werden door tal rijke politieagenten bewaakt. Sub-commissie der V.N. voor ontwapening bijeen. De sub-commissie der V.N. voor ontwapening is gisterochtend met haar werkzaamheden begonnen. Kolonel W. R. Hodgson lAu- stialië) is tot voorzitter gekozen. Men besloot in het openbaar te vergaderen. Auto-ongeval bij Kloetinge. Gistermiddag vond op de Rijks weg bij Kloetinge een auto-onge val plaats. De bestuurder van een luxe auto uit Zuid-Holland stak niet tijdig de richtingwijzer uit om aan te geven dat hij de Rijksweg wilde verlaten en de Lewestraat indraaien, zodat de heer Ganse man uit Kapelle-Biezelinge in de achterop komende auto meende zonder gevaar te kunnen passe ren. Met een flinke snelheid sloeg de wagen van de heer Ganseman tegen de afzwenkende auto, die een halve slag om zijn as draai de en flink beschadigd werd. De wagen van de heer Ganse man draaide eveneens een halve slag om en werd zo zwaar be- schadigd, dat hij door een kraan wagen van Louisse weggesleept moest worden. De inzittenden kwamen er al len goed af. DE BILT Z EG T: Weersverwachting tot vanavond: Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met en kele plaatseiyke buien. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen zuid en west. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1