België geeit de toon aan in de Benelux lipia's huwelijk. VERSCHROEIDE AARDE IN TJEPOE. Wat de Belgen prikkelt. Spaak, de stuwende kracht der Unie. Als de drank is in de man Post voor de U. N. O. Dreigbrieven, smeekbeden en vreemde voorstellen. De republiek en de Interim-regering. Diefstal van lood en koper te Vlissingen. Klachten over het Nederlands Beheersinstituut Brand in olie-reservoir nog niet geblust. Kunnen door plaatselijke Commissie onderzocht worden. Dinsdag 12 October 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Uw reporter, die België bezocht in een driedaagse trip, kan niet (Van een onzer redacteuren). Wie Nederland verlaat via Maastricht en het Maasdal volgt, komt in een landschap vol verrassend schoon. De Belgische en Luxemburgse Ardennen trekken jaarlijks duizenden toeristen en het is niet zonder belang, dat een dergelijk toeristengebied valt in het Benelux-verband. schijnlijk in een paradijs van over vloed. Maar ook hier zijn de eco nomische moeilijkheden niet ge ring. Is er in andere landen nog een tekort aan goederen, België nalaten hierop te wijzen, hoewel heeft reeds last van een overvoer- er belangrijke andere factoren de markt. Zijn wij lang het zijn in de Unie van de Lage lan- „steenrijke Nederland" genoemd, den. ihet heeft er veel van dat België Onze Zuiderburen zijn ons zeer deze „blauwe wimpel" van ons verwant en voornamelijk het Ne-j heeft overgenomen, derlands sprekende deel; het me- M lodieuze Vlaams geeft een intiem- heid en een vertrouwelijkheid, welke ons ogenblikkelijk op ons gemak stellen. Maar wat een Vlaming prikkelt is het soort Ne derlanders, dat tracht Frans te spreken; wat dat betreft heeft ons volk voor eigen taal een mise rabel minderwaardigheidscom plex. Het Vlaamse volksdeel voelt zich in het Belgisch staatsver band achteruitgezet; hoewel de gelijkstelling al lang officieel van kracht is, voert de Vlaming nog steeds een cultuurstrijd tegen het Frans-sprekende deel, dat nog al tijd onevenredig veel invloed heeft. In België verstaat ieder met enige ontwikkeling Neder lands .want op elke middelbare school wordt het Nederlands als verplicht vak onderwezen. SPAAK, POLITICUS VAN FORMAAT. Wat België thans in het zoek licht der internationale publici teit stelt, is gelegen in het feit, dat minister-president Spaak de stuwende kracht is van de Bene lux en dat Brussel als het natuur lijke centrum wordt beschouwd van deze Unie der Lage Landen. Spaak is een man van inter nationale allure met een groot gevoel voor verhoudingen, een persoonlijkheid, die zelfs in de ne teligste kwesties, zoals die van het Koningschap er zeker een is, altijd weer een oplossing weet te vinden welke de gemoederen kal meert en de partijen tot elkaar brengt. Ja die Koningskwestie! Een onpartijdig oordeel is er moeilijk over te geven, ook al kunnen wij ons niet onttrekken aan de in druk, dat de Koning de elegante j HOUT VOOR DE PAPIER- oplossing, gelegen in een verkla- i INDUSTRIE. ring van Spaak, waardoor de Ko-jyfeer papier.... Dan eerst meer i ning subjectief onschuldig werd Korten tijd geleden lagen verklaard, maar waarin tevens terreinen rondom de papier - geconstateerd werd, dat een aan- in Velsen nog leeg en tal Belgen de tegenovergesteldeverloten. De laatste tijd werden De deviezenpositie van België is belangrijk gunstiger dan van welk ander land in West-Europa ook; men had aan het eind van de oorlog een overschot aan de viezen terwijl de Belgische Congo een niet onaanzienlijke bijdrage léverde voor de betalingsbalans van het moederland. Het leven der Belgen,, is ons, opgegroeid als we zijn onder de invloedssfeer van het Calvinisme, in vele opzichten vreemd. Men is er in het algemeen slordiger en men leeft er met een nonchalan ce, die ons enerzijds benijdens waardig lijkt, maar die anderzijds j lijk is. Wat de Belg op de Neder-" lander voor heeft is dat hij in het leven meer lacht dan bij ons ge bruikelijk is. Deze twee landen hebben in tal van opzichten, geestelijk en cul tureel, zeer veel bindingen met elkaar en samen met Luxemburg, met zijn historische banden aan de Lage Landen, zullen zij de na oorlogse moeilijkheden overwin nen. Het woord van Willem de Zwij ger, de lijfspreuk der Oranjes „Saevis tranqquillus in undis", Rustig te midden der woedende baren, kan het devies genoemd worden waaronder deze drie lan den bouwen aan een groots ge meenschappelijk doel. Een Amsterdamse werkman, de 57-jarige de G., die ift een per ceel aan het Mariniersplein woont, had Zaterdagavond be hoefte aan gezelligheid. Hij invi teerde een stiefzoon, de 23-jarige werkman K., om bij hem een bor rel te komen drinken. Het schijnt niet b(j één borrel te zijn geble ven, want op een goed moment zagen de buren beide mannen al worstelend uit het raam hangen Een buurman snelde naar boven, trok de mannen naar binnen, bij welke operatie het hoofd van de stiefzoon in aanraking kwam met een muur. De stiefvader wierp zich op de buurman en een nieuwe worstel partij ontstond. Intussen was de Het is daarom zo goed, dat wij, i stiefzoon opgestaan en strompel- Nederlanders, België bezoeken, en het is verstandig als wij niet onze Zuiderburen met een soort uit de historie stammende supe rioriteitsgevoel behandelen. Want België heeft zich ontwikkeld tot een staat die, wat internationale invloed betreft, verre staat boven die der Nederlanden. In het ge zelschap der Verenigde Volkeren behoren wij tot dusverre tot de kinderen die geringeloord worden en de Belgen tot de schoolmees ters die een vinger in de brei heb ben. Onze tanende invloed moge voor ons een aansporing zijn tot voor ons gevoel onverantwoorde- grotere krachtsinspanning. de naar de trap. Hij kon zijn evenwicht niet bewaren en viel van de tweede naar de eerste ver dieping, stond weer op en viel toen prompt van de eerste ver dieping naar de parterre. Met in wendige kneuzingen en een sche- delbasisfractuur werd hij opge nomen in het Binnengasthuis. Duitse kolenproductie onwikkelt zich gunstig. Gisteren hebben de generaals Clay en Robertson een bezoek ge bracht aan het Ruhrffebied, met het doel zich.op de hoogte te stel ten van de toestand in de kolen mijnen en de ijzerindustrie. Vol gens een woordvoerder van de „Anglo-American Coal control group" zal de productie van 300.000 ton steenkolen per dag, die als bijdrage van het Ruhrge- bied in het kader van het E.R.P. is vastgesteld, voor het einde van de maand October bereikt zijn en zelfs worden overtroffen. Het Engels-Amerikaans plan inzake een steenkolenproductie van 315.000 ton voor het einde van het jaar zal eveneens worden ver wezenlijkt. Oesterverzending over September 1948. In de maand September 1948 zijn ongeveer tweemaal zoveel oesters verzonden als vorig jaar. De vraag is zeer goed. Totaal zijn verzonden 1.123.305 stuks, waarvan Nederland 241.559, Bel gië 702.996, Engeland 118.000. Di verse landen 60.750 stuks. VIER VAN EEN SOORT. Deze vier Sealy- hams werden ten- toongesteld in Bris tol, Van linies naar rechts: Petal, Pim- rose, Mardyke Mar tini, die zijn vriend iets in het oor fluis tert, en Mardyke Mariene. Miss Ruth Cordon heeft het druk. Trygve Lie houdt van belangstelling. Christiansen niet in cassatie. mening waren toegedaan, nietecft£er verscheidene ladingen. geheel heeft willen accepteren j Scandinavië en Rus- De boorterreinen te Nglobo en Wonosari (ten zuiden van Solo), maar over dp7e materie een refe-1 j i wonosari (ten zuraen van soioj, Sndum verlangde Hiermee blijft-an<? aan9evoer^ en de voorraden \%valen op 9 October nog in han- renaum \enan„ae. rneiiuee uiyii nermneTen weer aan lang ver de Koningskwestie een teer punt In de binnenlandse politieke ver houdingen; had koning Leopold afstand gedaan van de Troon, dan had hij de constitutionele mo narchie en het land een belang rijke dienst bewezen. Hoe interessant ook deze bin nenlandse kwestie is en met hoe veel smaak (en wansmaak!) men soms de politieke degens kruist in de arena van de strijd tot ver groting van de invloed van eigen partij, voor ons is België belang rijker als centrum van de Bene lux. De Belgen hebben in 't alge- meen weinig op met deze Unie, omdat de directe resultaten voor hen ongunstiger zullen zijn en zij het vertrouwen missen, dat uit- eindelijk ook België zijde zal j spinnen bij dit driemanschap. Het is Spaak, die Th België de weer stand heeft weten te overwinnen en die met grote wijsheid de Be nelux heeft weten door te zetten, waardoor deze thans een kern punt is geworden van de West- Europese constellatie. Nederland heeft dan ook zonder overdrijving vele verplichtingen tegenover de Belgische minister-president. Ook de zopas tot stand geko men West-Europese samenwer king (militair en economisch) is mogelijk gebleken door het baan brekende werk van Spaak, al zal niemand ontkennen dat de om standigheden en de vrees voor de Russen de laatste schijnbaar on overwinnelijke tegenstellingen hebben gebroken. BEDRIEGENDE SCHIJN. In België leeft men zo ogen- ulogen tijden. den van de communisten, aldus de communisten in brand gesto ken. Het communiqué meldt voorts, dat op 9 October aan de republi keinse opperbevelhebber, Soedir- man, werd bericht, dat de commu nisten nog Zuid-Solo, Zuid-Madi- oen en de republikeinse gedeel- In een interview met de „New York Herald Tribune" inzake de overeenstemming in de besprekin gen betreffende de federale inte rim-regering te Den Haag, zeide de heer A. Almassawa, die op het ogenblik verbonden is aan de In-gebrand, evenals een aantal kam- donesische afdeling van het Ne- pongs in de omgeving. Ook de derlandse voorlichtingsbureau te voor de bevolking zo belangrijke New York, te verwachten, dat de boscomplexen by Tjepoe zyn door federalisten opnieuw zouden trachten de republiek te doen deelnemen in de interimregering. Volgens Almassawa zou waar schijnlijk een van de drie leden der interim-regering de republiek vertegenwoordigen. Het blad voegt toe, dat Almassawa en C. J. van der Star (eveneens verbon den aan genoemd bureau) „meer optimistisch schenen over een nieuwe toenadering tussen Neder land en de Republiek dan de be richten uit Den Haag". 5?5 ïï.tfü *en van de residenties Semarang en Pati beheersten. De republi keinse troepen aldaar waren vol doende in sterkte om tegen de opstandelingen op te treden, doch beschikten niet over wapens. Het centrum van de opstand is op het ogenblik gelegen in de vierhoek Tjepoe, Madioen, Ponorogo, Wo- nogiri, Solo, Poerwodadi, Tjepoe. de Dienst Legercontacten. T.a.v. het oliecentrum Tjepoe wordt me degedeeld, dat de brand in het reservoir voor ruwe olie, die op 5 October uitbrak, op 8 October nog niet geblust was. De commu nisten blijken voorraden reserve- delen en andere goederen in de fabriek en voorts magazijnen met instrumenten in de nacht van 5 op 6 October vernield te hebben. Een gedeelte van Tjepoe is uit- Zondagmorgen is de ontsche ping begonnen van het troepen transportschip „Sibajak", dat Za terdagmorgen van Indonesië met repatrieerende militairen en bur gers in de Rotterdamse haven binnenkwam. Aan boord bevon- j den zich, behalve leden van de K.L. en K.M. (plm. 230 man) j voornamelijk K.N.I.L.-militairen (500 man) en voorts 140 burgers. Klimaatverandering in de Noordpool Volgens Prof. Ahlman van de Universiteit te Stockholm schijnt in de Noordelijke ijs- streken een interessante kli maatsverandering op te tre den. Sedert enige jaren is een verhoging van de gemiddelde temperaturen vast te stellen. Een gevolg hiervan is, dat de gletsers die gedeeltelijk IJs land bedekten zich langzamer hand terug beginnen te trek ken. Hierdoor komen ggbieden van onder het ijs vandaan, die 1300 jaar geleden door boeren bebouwd werden. Ook de visvangst zou door deze klimaatsverandering sterk beïnvloed worden. Textielprijzen niet met 60 pCt omhoog. Naar aanleiding van een be richt in enkele bladen verzoekt het ministerie van economische zaken mede te delen, dat van I overheidswege de aankondiging dat de prijzen van wollen stof fen met ongeveer 60 pCt zullen stijgen, nadrukkelijk wordt te gengesproken. Voorts is enige beslissing omtrent het tijdstip, waarop de textieldistributie ge heel of gedeeltelijk wordt op geheven nog niet genomen, al-c dus genoemd ministerie. Miss Ruth Cordon schrijft iedere dag een honderdtal brie ven naar alle delen van de aardbol. Het zijn brieven, die haar baas ontvangen heeft, en waarop zij, stipt en zonder ie mand te vergeten, antwoord geeft. En haar baas is: Trygve Liesecretaris-generaal van de U.N.O., de grote man in de or ganisatie van de verenigde vol keren. De uitgebreide post beslaat vrijwel alle onderwerpen, die men maar kan bedenken. Dagelijks is Trygve Lie het mikpunt .van dreigbrieven, waarin men voorstelt, dat men hem het leven zal ontnemen, als hij dat of dat niet doet. Anderzijds komen er elke dag verscheidene chantage-pogingen per post. Dat het niet bij een onschuldige poging blijft, bleek wel uit het feit, dat een bom bij het U.N.O.-gebouw werd geworpen. Er zijn echter ook heel an dere brieven. Sommigen zelfs op zeer dramatische toon ge steld. ONTWERPEN VOOR VOLKS LIEDEREN. Elke dag legt Miss Ruth Corjon een twintigtal projec ten voor een U.N.O.-volkslied of -vlag opzij van de meest uit eenlopende artistieke kwalitei ten. Sommige van de kunste naars die voor deze zendingen aansprakelijk zijn, ontbreekt 't niet aan verbeeldingskracht. Een vrouw stuurde een gra- mofoonplaat met een zelf ge componeerd en zelf geschreven volkslied, bovendien door haar zelf gezongen. Het was opge dragen aan de broederschap al ler mensen. Overigens is de poëtische bekwaamheid van deze mensen dikwijls verbijste rend: men slaagt er in „patrie" op „tyrannie" te laten rijmen, evenals „glorious" op „victori ous" en „Trygve Lie" op „good idea." Er zijn echter ook lieden, die de indruk bezitten, dat de U.N. O. voor hoogst persoonlijke Zowel de procureur-fiseaal bij het Bijzondere Gerecht te Arn hem als de raadsman van de voormalige „Wehrmachtsbefehls- haber in den Niederlanden", Christiansen, hebben afstand ge- daan van cassatie. Christiansen doeleinden is opgericht. Zoals werd door het hof veroordeeld lot de meneer uit Libanon, die twaalf jaar gevangenisstraf Door trouwen wilde, maar egen deze afstand is het vonnis onher- vrouw* naar zijn smaak konroepelijk geworden, vinden. Het antwoord, dat hem in vriendelijke termen door Miss xtt Gordon gezonden werd, maakte -Arrestaties 111 Hongarije. Vier en vijftig personen, onder wie studenten, zijn te Boedapest gearresteerd op beschuldiging van te behoren tot een illegale orga nisatie, die zich bezighield met het op grote schaal smokkelen van deviezen en hulp verleende aan Hongaren, die naar het bui tenland wilden uitwijken. Onder de arrestanten bevinden zich Baron Kas, vroeger profes sor in de economie en lid van het vooroorlogse Hoogerhuis in Hon garije, en een student die een hem duidelijk, dat „huwelijks bemiddeling" een onderwerp was, waarmee de U.N.O. zich nog niet bezig hield. Een andere wereldburger gaf de U.N.O. te kennen, dat hij afstand wilde doen van al zijn rechten op de Engelse troon, doch dat hij hiervoor in ruil een levenslang pensioen verlangde in overeenstemming met zijn positie. Een dame in Chicago, moeder van drie kinderen, wilde het adres van een Europese moe- j neef js der, aan wie zij wat postpak- laatste ketjes zou kunnen sturen. Zij voegde minzaam aan haar brief toe; „U spant U in voor zoveel minder belangrijke kwesties.." De omvang van deze uiteen lopende post, welke Trygve Lie dagelijks krijgt, wisselt met de internationale politieke span- van Miklós, Kallay, de premier van Hongarije voor de Duitse bezetting in 1944. Kallay zelf woont op het eiland Capri. Volgens de officiële bekendma king zijn de meeste beschuldigden rijke aristocraten en gegoede middenstanders. De organisatie had deviezen ningen. Doch wat er ook onder verschaft aan hen die het land deze post voorkomt, Trygve Lie voelt zich altijd gevleid, wan neer men hem schrijft. Niet uit persoonlijke overwegingen; hij ziet er een bewijs in van de hartelijke belangstelling van alle wereldburgers voor de jonge organisatie der verenigde volkeren. o Cassatieberoep van Piek verworpen. De Bijzondere raad van Cassa tie, gepresideerd door prof. mr Verzijl, heeft gistermorgen het beroep van de leider van Winter hulp Nederland en voormalige secretaris-generaal van het Ne derlandse Roode Kruis, C. Piek, verworpen. Hij werd derhalve veroordeeld overeenkomstig de uitspraak van het Haagse Bijzondere Gerechts hof tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht van 8 Mei 1945 tot de uitspraak van dit arrest. wilden verlaten en betrokenen in contact gebracht met smokkel benden, die hen de grens over brachten. Doodstraf voor voorma lig hoofd-rechercheur van politie. De Groninger kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeu warden veroordeelde gistermor gen de 58-jarige A. Kaper, voor malig hoofdrechercheur van poli tie te Amsterdam, conform de eis tot de doodstraf. K. maakte des tijds deel uit van de zogenaamde De vermiste republikeinse Dakota terecht. De vermiste republikeinse Da kota, die 1 October van Tjand- jongkarang gestart was en sedert dien volgens de republikeinse ra dio onvindbaar was, is naar Batavia's Nieuwsblad verneemt op het vliegveld Palembang geland met aan boord,een lading goud. hoofdkwartier van de S.D. te Groningen. Vele Joden en goede vaderlan ders werden door hem gearres teerd, mishandeld en vermoord. Voorts maakt hij deel uit van een executie-peloton te Anlo. Geen naamverbod voor Haagsche Courant. Naar wij vernemen heeft de commissie voor de perszuivering besloten niet tot naamsverbod van de „Haagsche Courant" over te gaan. Feuilleton. zegt moeder." „Ja, dat is zo. O, o, wat zal je nou knap worden en wat 'n grote jongen wordt je toch al." „Ik ben moeders knecht, ik help moeder. Als 'k zo groot ben, tot de lucht, doe 'k alles voor moeder." Ingena lachte: „Wat fijn voor moeder, zeg! Kom je tante ook es helpen, ik kan ook best een knecht gebruiken." Jantje keek schuw naar haar op, hij vertrouwde tante's aan- J raden genoeg, ze wisten het bieding niet, maar toen hij zag haast niet te bergen. Er was waardoor je hart haast te ber-dat ze ernstig bleef, dorst hij overproductie! En dan die dreigt van emotie, 't was 1 wel antwoorden. loonsverlaging! door C. M. VAN DEN BERG- AKKERMAN. 6) o „En die vogeltjes laten zich maar wat gemakkelijk vangen, niet?" O die heerlijke vertrouwe lijkheid, dat saamhorige, dat wijde, brede geluksgevoel, een hoop moeilijkheden doen zich voor, betalingsmoeilijkhe den, concurrentie en grote risi co's. Als 't zo doorgaat, gaat de hele visserij naar de maan!" Ze paften dikke rookwolken uit, die de kamer in korte tijd blauw zetten. Joost boomde zwaarwichtig over de huidige dat heb 'k gezien niet, hoeveel last zei ze. „Ja tante, vanavond." „Weet je hij had?" „Ik niet, maar Job kan het misschien wel zeggen.' Ja, Job wist het. „Ze hebben een mooi vangertje gemaakt, crisis, ook op de fabriek onder- j maar de prijzen zijn laag hè en vondpn 7P Ho malaico *7 rvrn_ 'or* l.-nmnn t +/-» vonden ze de malaise. Ze pro duceerden wel, maar er werd niet verkocht. Er waren voor- •oot! .-oost floot een wijsje, terwijl hij zijn Zondagse pak aan schoot, in afwachting van der'z'n blonde bol: „Zou jij limo- komende visitie. Ingena maak- nade lusten, Jan?" te de boel gereed. Even zeven uur kwamen Mi na en Job al. Ze hadden de twee jongens meegebracht, die kon den toch niet zo spoedig sla pen met het warme zomerweer Mina zette zich zwaar neer; ze wachtte haar derde kindje, 't Was wel gauw na elkaar, want Leo moest nog vier jaar worden en Jan was nauwelijks drie. Maar och, ze klaagde niet: daar zou ze ook wel weer door heen komen. Als 't kindje er j loonsverlagingen en het stij- „Ja-a ik wil 't wel," zei hij i gende werklozenaantal. Het kan verlegen. soms zo benauwen, je, wist Ingena streek hem eens over nooit hoe ver dat ging.... Somber staarden ze naar bui ten: Crisis en malaise, iedereen gebruikte die woorden, maar „Limonade? Ja, Leo ook, Tante." „Natuurlijk. Leo krijgt het ook." Het rietje in 't glas bezorgde Jan voorlopig genoeg afleiding, wat kon hij daar een leuke kunstjes mee maken. Intussen kwam er nog meer visite, een paar vriendinnen van Ingena en een tante van Joost, ze vulden met hun aanwezig heid de kamer al meer. De mannen zaten bij elkaar, er komen veel te veel schepen tegelijk aan de markt. „Dat ook nog! Moest je in mijn tijd komen," redeneerde tante Truitje breedsprakig, „tóen besomden de schippers kapitalen. Ja, m'n man heefter ook nog van geprofiteerd, toen die voer. Dat was een gouwe tijd, man, die naoorlogse jaren" „Och wat, allemaal O.W.-ers. Er is toen heel wat misbruik van gemaakt," zei Job, „ze heb- eenmaal was, voelde je je toch ze redeneerden over de haring- weer rijk met zo'n wezentje, 't Zou nu misschien een meisje zijn, ze hoopte het. Moeder en Mina praatten als vrouwen met ervaring plegen te doen. Ingena han*l. Job, kenner van zaken, was erg pessimistisch gestemd. ,,'t Gaat slecht," zei hij, „er wordt wel verkocht, maar niet verdiend. De prijzen zijn de volle omvang er van snapte ben gesmeten met geld.' men niet. „Wat!" riep tante Truitje Allengs nam het gesprek een j verontwaardigd, „als je goed verdient, mag je 't er ook wel goed van nemen, zoveel heeft Op 27 Aug. 1948 zag een be woonster van de Wilheminastraat te Vlissingen, dat een haar onbe kend persoon zich op verdachte manier ophield voor een pakhuis, waarin oude metalen waren ge borgen. Even later zag zij dat de- ze persoon zich naar de deur van Amsterdamse recherche" op het dit pakhuis begaf waarop een an dere man naar buiten kwam met een koffer en een gevulde zak. Van een en ander werd de eige naar van het pakhuis, de koop man Cracau, in kennis gesteld, die aangifte deed bij de politie. Het onmiddellijk ingesteld onder zoek had geen direct resultaat. Wel werd geconstateerd, dat het hangslot van de deur was ver broken. Deze deur werd daarop door de eigenaar dichtgespijkerd. De volgende morgen zag boven bedoelde bewoonster dezelfde man weer voor het pakhuis, waarop direct de eigenaar en de politie werden gewaarschuwd. Op aan wijzingen van getuigen kon die persoon toen worden aangehou den, terwijl bij onderzoek bleek, dat zich in het pakhuis nog een tweede persoon bevond; deze nam de vlucht, doch kon even later door de politie worden aangehou den. Het bleken te zijn de 21-ja- rige koopman F. B., en de 21-ja- rige chauffeur J. J. v. C., heiden uit Rotterdam. Zij verklaarden naar Vlissingen te zijn gekomen om daar in ver woeste huizen naar z.g. aslood te zoeken, hetwelk daar echter niet meer te vinden was. Omdat hun geld opraakte zochten ze een mid del om aan geld te komen. Het wegnemen van oud lood en koper uit een door hen ontdekt pakhuis vonden ze wel een geschikte ma nier om zich te verrijken. Zij heb ben toen het slot van dat pakhuis verbroken waarop v. C. naar bin nen ging en daar aen zak en een koffer vulde, terwijl B. op de uit kijk bleef staan. Met het gestolene begaven zij zich naar de opkoper J., waar de buit werd verkocht. Diezelfde dag Ou grond van een nieuwe over eenkomst tussen de Griekse rege ring en de Amerikaanse hulpmis sie ontvangt Griekenland 16 loco motieven, 7 spoorwagens en een hoeveelheid reparatiemateriaal. Een groep Berlyners heeft een „Vereniging voor het wereldbur gerschap" opgericht. Zij verklaren dat het wereldburgerschap voor alle Berlijners de enige oplossing voor de Berlijnse crisis is. Meer dan 100 Duitse politie mannen zullen spoedig uit Frank fort naar de Ver. Staten vertrek ken. Zij zuilen daar drie maanden verblijven om het opsporen van misdaden te bestuderen. Twaalf Russische walvisvaar ders zijn gisteren uit Odessa naar de Zuidpool vertrokken. Alle verenigingen in Japan moeten zich bij de overheid laten inschrijven. Deze maatregel is ge nomen om de oprichting van ge heime verenigingen tegen te gaan. De vroegere keizer van Annam, Bao Dai, is Zondag uit Genève te Parijs aangekomen. Hij heeft aan het einde van het vorig jaar zijn hoofdkwartier te Genève opgesla gen en sedertdien verscheidene malen met de Franse regering de politieke status van Indo-China besproken. Op de Atlantische Oceaan wor den proeven genomen met het eerste V-2 schip van de Ameri kaanse marine. Het schip kan ra ketten van 14 ton lanceren en meet 9100 ton. Te Praag zijn 28 personen tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens het drukken van een ille gale editie van het blad Svobodne Slovo van de nationale socialisti sche partij. De zwaarste straf was 9!4 jaar. De algemene bond van Ouden van Dagen Nederland hield heden in de dierentuin te 's-Gravenhage een openbare vergadering. De ministers van Justitie, van Financiën, van" Economische Za ken, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Over zeese gebiedsdelen hebben beslo ten, dat in alle plaatsen waar een bureau of een vertegenwoordi ging van het Nederlandse Be heersinstituut is gevestigd, een commissie kan worden ingesteld, welke tot taak heeft, klachten omtrent het Nederlandse Be heersinstituut te onderzoeken. wat luchtiger wending. Tante Truitje mengde zich er in. Ze was een zeemansdochter, vroe ger nettenboetster geweest, wat zich nog in al haar doeningen een mens anders niet, da's ook wat Ja zeker," zei Job bedaard, De taak van de commissie strekt zich uit over alle gebieden, waarop het Nederlandse Beheers instituut een taak heeft, met na me over de uitvoering van het be sluit vijandelijk vermogen, die herhaalden zij het bezoek aan het j van het besluit herstel rechtsver- pakhuis nog een keer en weerkeer voor zover betreft de aan werd het ontvreemde aan de op-1 genoemd instituut gegeven dele koper J. verkocht. gatie van de afdeling beheer, De Off. van Justitie te Middel- j voorzieningen voor rechtsperso- burg eiste .Vrijdag tegen F. B. 2 nen en voorzieningen voor afwezi- sloot als een keursje om haar lijf. Kleine kinderen hadden altijd schik in de bellen, ze - - o-.te wilden er wel eens aankomen, luisterde en speelde een beetje laag, wat dat worden moet. Hoe maar dat mocht niet. Wanneer m .p r? gaat het met de handel op de visserij ter sprake kwam, u n»aa.r. s,c'1,0.0^ tante," i Duitsland? Is Duitsland niet was Tante Truitje van de partij, leen i blij, „ik al=- altijd de grootste afnemer ge- „Heb je het gehoord, Joost, ls noS e klein, weest? Momenteel is 't niks, schipper Meerman is binnen," uitte. Ze droeg de oude dracht terwijl hij kalmpjes de as van nog: wijde rokken, jak, muts z'n sigaar afknipte, „er is ver en ijzer met krullen, waaraan j schil, ik scheer ze niet allemaal de gouden ballen onophoudelijkover één kam, er zijn er die schommelden als ze sprak. Overhun geld goed besteed hebben, haar rok droeg ze een zwart j Maar er waren er ook, die lusteren schortje, het jakje j spullen kochten, die ze niet eens dragen durfden, of meube len, waar ze geen plaats voor hadden, dat is ook gebeurd, spreek dat maar eens tegen! Ze zouden willen dat ze nu de centen nog hadden." (Wordt vervolgd.) maanden en tegen J. J. v. S. 4 maanden gevangenisstraf met af trek. De Politierechter veroordeelde hen resp. tot 2 en 3 maanden ge vangenisstraf, met aftrek voorar rest. De 37-jarige koopman A. J. te Vlissingen had zich" wegens heling van vorenbedoeld lood en koper te verantwoorden. Verdachte be kende op 27 Aug. van de vorige verdachten partijtjes lood te heb ben gekocht en daarvoor te heb ben betaald respectievelijk f 22 f 10 en f 28.80. Uitspraak: f100 of 40 dagen hechtenis. commissies en gemachtigd de be loning harer leden en personeel te regelen. De commissie zullen onderworpen zijn aan de instruc ties van de minister van Justitie. Voorzitter en secretaris der commissie te Goes zijn resp. do heer H. R. Heerema, inspecteur der domeinen en Mr J. Se pers, advocaat en procureur. gen van de raad voor het rechts herstel, als ook die van andere besluiten of beschikkingen. De minister van Justitie is 254 Algemeen 242 Melk Voor de papiermand. Bonnen die niet zijn aangewezen. Van de bonkaart 810 kunnen de volgende bonnen die niet zijn aangewezen worden vernietigd: Bonkaart KA 810: A 267 258 Algemeen A 268 259 Algemeen 253 Algemeen 260 Algemeen 254 Algemeen 241 Melk Bonkaart KB 810: B 270 259 Algemeen 253 Algemeen 260 Algemeen 254 Algemeen 242 Melk 250 Algemeen Bonkaart KjC 810: C 272 259 Algemeen 253 Algemeen 260 Algemeen last met de samenstelling van Ballonvaarders gister morgen vertrokken. Niet, zoals eerder bekend was gemaakt, gisteravond, doch gis termorgen is het gezelschap van de vier ballonvaarders, waarover wij Zaterdag j.L schreven, met een speciale K.L.M. Skymaster naar Indonesië vertrokken. 258 Algemeen Bonkaart KD 810: D 273 D 274 253 Algemeen 254 Algemeen 264 Algemeen Bonkaart KE 810: E 276 253 Algemeen 254 Algemeen 264 Algemeen 265 Algemeen 266 Algemeen 243 Melk 246 Vlees 265 Algemeen 266 Algemeen 243 Melk 246 Vlees

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2