Britse delegatie diende tegenvoorstel in. NIEUWS Premiers van het Britse Gemenebest vergaderen. Interimregering in November? „Stakingsgolf in Frankrijk kevel van Kominforin" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Russisch ontwapeningsvoorstel nog niet in stemming. Spanje lid van de Westelijke Unie*? Plan-Marshall moet gesaboteerd worden. SowjaLUnie richt scherpe aanval op koloniale mogendheden. Berlpse kwestie voorlopig nog niet opgelost. SNIPPER Viermogendhedenbestuur over Duitsland. Woningexpositie te Goes. Ongeluk leidde tot ont dekking van smokkel bende. De nieuwe bonkaarten Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1073 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.in. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 12 OCT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: J.ACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, VUssingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; II. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, VUssingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.01 u., onder 17.51 u. Maan op 16.56 u., onder 1.26 u. Hoogwater op Woensdag 13 Oet.; Vlissingen: 11.21 u. 1.27 m., 23.58 u. 1.56 m. Wemeldinge: 0.13 u. 1.38 m., 12.53 u. 1.17 m. DISCUSSIES ZONDER EINDE IN POL. COMMISSIE DER V.N. Do politieke commissie van de suistieke argumenten en alle Assemblee der Ver. Naties is gis-1 kunstgrepen, die zo menigvuldig teren büeen gekomen met de be- zijn gebezigd door het Anglo-A- doeUng te stemmen over 't Sow- jetvoorstel betreffende het met 'n merikaanse blok op deze algeme ne vergadering, voorzien. De Joegoslavische minister van derdo verminderen van de bewa- buitenlandse zaken, Kardelj, ver- pening der vijf grote mogendhe- klaarde, dat hij het nuttig zou vinden indien alle ongerechtvaar- den en vernietiging van atoom- dIgde pogingen om Joego-Slavië wapens. Zover is het echter niet geko men, want de Engelse delegatie diende een tegenvoorstel in. Joseph Bech, de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken, verdedigde in een toespraak het pact van Brussel tegen de vorige week door de Oost-Europese af gevaardigden gedane aanval. Hij verzocht de landen de hef tigheid van hun debatten te ver minderen en de atmosfeer van vrede en harmonie te scheppen, die essentieel is bij de bespreking van de ontwapeningskwestie. Na Bech sprak Manoeilsky (Oekraine). Hij zei, dat de Sow- jet-ontwapeningsvoorstellen con structief waren en dat een ande re mogelijkheid dan het gelijktij dig verbod van de atoombom on denkbaar zou zijn. Hoewel geen regering het ge waagd heeft, aldus Manoeilsky, zich te verzetten tegen de Russi- en andere volksdemocratieën in bescherming te nemen tegen een overheersing door de Sowjet-Unie gestaakt zouden worden, omdat een overheersing niet bestaat. De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, demen tis, steunde het Sowjet-voorstel en meende, dat men het eerst in beginsel eens moest worden. Dis cussie over details zou thans vol gens hem de discussies verlengen. De Britse delegatie bracht een resolutie ter tafel, die een tegen voorstel inhield t.o.v. het Sowjet- plan. De Britse resolutie vraagt aan de Algemene Vergadering te ver klaren: 1). dat een algemene verminde ring der bewapening slechts kan geschieden in een sfeer van inter nationaal vertrouwen en dito vei ligheid; 2). dat elk systeem van ontwa pening een doeltreffend systeem van veiligheidsmaatregelen in sche ontwapeningsvoorstellen van z'ch moet sluiten. 1946, had de Sowjetregering aile diplomatieke manoeuvres, aile ca- JULES MOCH VERKLAART: De Parijse correspondent van Reynolds News schrijft, dat Span jaarden, die in nauwe relatie staan tot Franco, er openlijk prat op gaan, dat de voorwaarden tot eon overeenkomst tussen Spanje en de V.S. al opgesteld zijn. Spanje, zo zeggen zjjf wordt lid van de Westelijke Unie als verde digingsbasis. Het land zal een lening krijgen, ten dele in dollars en ten dele in ponden en als tegenprestatie zal aan de Spaanse politiestaat de schijn van democratie worden ge geven. Volgens de correspondent is Franco overeengekomen met Don Juan, dat deze in Spanje verblijf mag houden. Zijn zoon zal als de troonopvolger erkend worden en Franco zou ongeveer de positie krijgen, die Mussolini in Italië in nam. Tussen Spanje en Portugal wordt een nieuw verdedigings verdrag getekend. In Spanje zul len luehtbases gebouwd worden, die geschikt zijn voor zware Ame rikaanse bommenwerpers..terwijlzjdanof een brief aan de in de Pyreneen thans Duitse tech nici de fortificaties aan het ver sterken zouden zijn. Na enkele opmerkingen van de Griekse afgevaardigde, Pipinellis, diende de gedelegeerde van San Salvador een ontwerp-resolutie in, waarin het vertrouwen in de commissie voor de atoomenergie wordt geuit. De Canadese afgevaardigde Li- Commissie van trustschap der V.N. In de gisterenochtend ge houden zitting van de com missie voor trustsehap, heeft de vertegenwoordiger der Sowjet- Unie scherpe aanvallen gericht op de politiek der koloniale mogendheden in het algemeen en de mening geuit, dat de door de Nederlandse regering aan BESPREKINGEN NIET VOORLOPIGE FEDERALE REGERING de speciale commissie voor in-1 AFGESLOTEN. formatie over niet zelfstandige ,n de Trèveszaal Op het Binnenhof te 's-Gravenhage is Zater- dagochtend de slotzitting gehouden van de reeks besprekingen, welke zijn gevoerd tussen de Nederlandse regering en het Col lege van 9 mannen enerzijds en de vertegenwoordigers van de voorlopige Federale Regering, de Delegatie uit de Bijeenkomst van Federaal Overleg, de Fedeiale Conferentie Bandoeng en vertegenwoordigers van de minderheidsgroepen anderzijds. V.l.n.r.: Prof. Hoesein Djajadiningrat, Mr W. F. Schokking, Dr De Indische premier Pandit j Nehroe verklaarde, dat India gaarne wilde samenwerken met de andere landen van het Geme nebest. Premier Liquat Ali Chan van Pakistan wees erop, dat rond de conferentietafel de afgevaardig den van 500 tot 600 millioen men sen waren geschaard. De eerste plenaire zitting duur de twee uur en werd ten dele ge wijd aan- een samenvattend over zicht van Cripps over de interna tionale economische situatie. De drie voornaamste onderwer pen, die de conferentie zal be spreken zijn economische vraag stukken, defensie-aangelegenhe den en de internationale situatie. gebieden te verstrekken inlich tingen over Indonesië niet zou den mogen worden aanvaard. De Indonesische republiek wordt door de Sowjet-Unie als souvereine staat beschouwd en aan Nederland wordt daarom diger het re^onteegd^inUch- 1 J'. R\ H- van Schaik, Minister President' W. tingen te verstrekken. De Sowjet-Unie diende een resolutie in, waarin geëist wordt de inlichtingen over de koloni ale gebieden uit te strekken tot die betreffende de vooruitgang inzake opvoeding, welke ge richt is op zelfbestuur, voorts de verstrekking van directe in lichtingen van de bevolkingen en het instellen van een jaar- Drees en Mr E. M. J. A. Sassen. Overleg in Den Haag geëindigd. Met een plenaire zitting is Za terdag in Den Haag het overleg besloten, dat gedurende enkele Ujks onderzoek door de Verenig- weken tussen de Nederlandse re de Naties. De Poolse vertegen- gering en vertegenwoordigers van woordiger steunde het stand- verschillende groepen uit Indone- punt van de Sowj et-delegatie, sië is gevoerd over de vorming De overige delegaties, die aan van een interim-regering. ^et woord kwamen, spraken I van de Indonesische vertegen- onel Chevrier, steunde de ont- zich allen uit voor de resolutie, woordigers verneemt het A.N.P. werp-resolutie der Britten. die door de bijzondere commis- j dat de hoofdlijnen van het Neder- landse voorontwerp, dat als ba- Op voorstel van Manoeilsky sie bijna eenstemmig was op werd de vergadering verdaagd. gesteld. plaats vinden. Het „gemis van een strijdvaardige geest" onder de Franse arbeiders wordt van beide kanten betreurd. Moch De Franse m,nister van Bin- v de er aan toe; Maar d n indse Zaken, Jules Moch communistische activ'teit moet heeft verklaard, dat Andrej Zjdanof, het onlangs overleden lid van het politiek bureau der com- m nlstische partij iu de U.S.S.R., voor zyn dood I e Franse com munistische party heeft bevolen het plan Marshall te saboteren. Moch, sprekende tot een Na tionale Vergadering van de Fran se Socialistische partij, zeide: „Kort voor zijn dood maakte Marshall keerde naar Parijs terug. IN GEZELSCHAP VAN PAUL HOFFMAN. Marshall is Maandagavond per vliegtuig uit Washington naar Paiijs vertrokken, in gezelschap van de administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman. Hoffman was aanvankelijk van i Franse communistische partij een instructie bekend om de Marshall hulp met alle middelen te sabote ren, ook als de spaning tussen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten op internationaal niveau scheen te verminderen". De stakingsgolf. Verwijzende naar de huidige Stakingsgolf in Frankrijk zeide Moch, dat de C.G.T. aan haar le den instructies had gegeven om „de operaties in September te be ginnen". Hij haalde een bericht aan, dat de C.G.T. enkele dagen plan geweest 19 October naar na deze jnstructies aan de Kom- Europa te gaan. Hij zal spoedig inform zou hebben gezonden en een bijeenkomst beleggen met de reizende ambassadeur van het plan-Marshall, Averell Harriman, over voorbereidingen voor een vergadering in Parijs, in de week van 18 October, van alle leiders van E.C.A.-missies in Europa. Hoffman zal trachten tot een uiteindelijke regeling te komen met de Britse en de Franse rege ringen over de Duitse schadever- goedings-verschepingen. Hij is door het Congres ge waarin gestaan zou hebben: wel de communistische partij als dc C.G.T. zijn voor eind Septem ber gere:d". Moch las tevens een bevel voor, waarvan hij verklaarde, dat het afkomstig was van leden van de Kominform, waarin stond, dat al les moest worden gedaan om elke militaire voorbereiding door Frankrijk tegen te werken. De methode was volledige ineenstor ting van de Franse economie door maehtigd Frankrijk en Engelandmjd(jel van stakingen te verzeke- te verzoeken de ontmanteling in j ren^ teneinde in Parijs een over- Duitsland te beperken wanneer eenkomstige situatie te brengen hij dit nuttig zou achten voor het als in praag. De Kominform Europees herstel in 't algemeen. I garandeert betaling van onkosten voor mijnwerkers en havenarbei ders, die staken, zo luidde het be- Anti-Russische vel tenslotte. Moch zeide verder, dat bijeen- demonstraties komsten tussen „de Sowjet-lei- in Oostenrijk. ders van het Kominform" en de leiders van de Franse communis- De Oostenrijkse minister van tische partij steeds veeivuldiger binnenlandse Zaken, Helmer, heeft in een toespraak tot socia listen in het hart van de Sowjet- russische zone te Grossgerungs en Heidenreichstein, geprotes teerd tegen het voortduren van de bezetting. „Oostenrijk is geen kolonie", aldus Helmer, „ondanks de in druk, welke gewekt is door een opmars door beneden-Oostenrijk (in de Sowjetrussisehe zone)." ons niet doen vergeten, dat we vechten op twee fronten: het Gaullistische gevaar is tenminste even ernstig als het communisti sche. Een Gaullistische poging om door middel van geweld zijn slag te slaan zal bijna onvermijdelijk leiden tot een communistische tegenaanval". JAARVERGADERING C.G.T. Te Parijs is de jaarvergadering van de C.G.T., het algemeen Frans vakverbond, begonnen. De communistische secretaris generaal, Benoit Franchon, hield een rede van twee en een half uur, waarin hij veelvuldige aan vallen deed op het Amerikaanse imperialisme en het plan-Mars hall en aandrong op vervanging van de huidige regering door een, waarin ook de communisten ver tegenwoordigd zouden zijn. sis bij dit overleg diende, alge meen werden aanvaard. Voor de nog overblijvende geschilpunten is eveneens een bevredigende for mulering gevonden. Het vraagstuk betreffende de vertegenwoordiging van de min derheden in de federale raad is in deze richting opgelost, dat de minderheden in incidentele geval len kunnen worden opgenomen in deze raad. In welke gevallen dit zal moeten plaatshebben zal wor den vastgesteld in een regeling, opgesteld in gemeen overleg tus sen de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en de federale in terimregering .(F.I.R.). NIEUW-GUINEA. Betreffende Nieuw Guinea wordt in dit ontwerp slechts vast gesteld, dat, zolang de bevolking van dat gebied niet in staat is zich uit te spreken, het bewind over dit gebied zal worden ge voerd door de federale Interimre gering in samenwerking met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. Hierin wordt dus niet ge- prejudiceerd op de plaats, die N.- Guinea zal innemen In de toe komstige Verenigde Staten van Indonesië. Ook ten aanzien van het mili taire vraagstuk is een bepaalde formulering gevonden, waarbij alle partijen zich tenslotte heb ben neergelegd. Uiteraard oefent de Hoge Vertegenwoordiger het oppergezag uit over alle in Indo- nesië aanwezige strijdkrachten. Echter zullen deze strijdkrach ten in Indonesië niet worden ge bruikt door de Hoge Vertegen woordiger dan na overleg met de F.I.R. Raadpleging van de F.I.R. door de Hoge Vertegenwoordiger is dus, wanneer het gaat over een gebruik van de strijdkrachten voor binnenlandse doeleinden, ver plicht. Voorts zal de F.I.R. een eigen strijdmacht ter beschikking krij gen ter handhaving van de in wendige rust en veiligheid. De F.I.R. wordt budgetrecht verleend. Over een aantal vraag stukken van financiële en econo mische aard zal echter het over leg op een later tijdstip worden voortgezet. Over het algemeen is men in kringen van de federalisten niet ontevreden over de besprekingen, i De Nederlandse regering zal trachten op zo kort mogelijke termijn een wetsontwerp betref fende de bestuursregeling in In donesië in de overgangstijd bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Men hoopt de feitelijke instelling van de interimregering nog in November van dit jaar te kunnen doen plaats vinden. „Een familiereünie". De Britse premier Clement Attlee heeft gisteravond voor de radio, ter gelegenheid van de opening van de conferentie van eerste ministers van het Britse Gemenebest, een rede gehouden, waarin hy de conferentie be schreef als 'n familieréunie, waar van het doel was een volledige en openhartige uitwisseling van meningen over de voornaamste vraagstukken, die van gemeen schappelijk belang waren voor de landen van het Gemenebest. Het was niet de bedoeling een groot aantal gedetailleerde reso luties aan te nemen, doch veeleer de gelegenheid te hebben elkan ders moeilijkheden beter te be grijpen en te zien hoe men elkaar het best kon helpen. Amerikaanse regeringsfunction- narissen gaven uitdrukking aan hun buitengewone belangstelling in het resultaat van deze confe rentie van eerste ministers van het Britse gemenebest, die van daag in Londen is begonnen. Zij verwachten, dat de conferentie een uitweg zal bieden uit de moeilijkheid, waarvoor Engeland zich steeds geplaatst zag bij de aanvaarding van het leiderschap in de organisatie van een Unie van West-Europese naties, terwijl het ook zijn traditionele en waar devolle betrekkingen met 't Ge menebest wenst te handhaven. De dringende behoefte van elk land van het Gemenebest aan ka pitaalgoederen en een levendig verlangen om zo jnogelijk in het sterlinggebied te kopen werden onderstreept door de premiers en hun afgevaardigden ter conferen tie. Sir Stafford Cripps gaf een al gemeen economisch overzicht. Paul van Zeeland ver strekt economische ad- zen aan de Arabische liga De heer van Zeeland heeft tè Cairo een onderhoud gehad met de voormalige minister president van Irak, Twefik el Soeedi, die thans voorzitter is van de economische commissie der Arabische Liga. De hee.r van Zeeland werd verzocht als deskundige advies uit te brengen over de volgen de kwesties: 1. Oprichting van een emissiebank in Irak; 2. Uni ficatie van de geldeenheden der Arabische landen; 3. Ruil verkeer onder de Arabische landen. De Westelijke mogendheden hedenbewind in Duitsland" schijnen tijdens hun voortgezet- dus Reuter. al- te besprekingen op de Quai d' Orsay overeenstemming te hebben bereikt op de volgende twee voornaamste punten: „Ten eerste: de blokkade van Berlijn vormt een bedreiging van de vrede en de Veiligheids raad moet hierin klaarheid brengen. Ten tweede: de kwestie van opheffing van de blokkade moet geen voorwaarde zyn tot het be leggen van een nieuwe bijeen komst tussen de ministers van Buitenlandse Zaken". Vierentwintig uur geleden had den diplomatieke kringen de indruk, dat er een schikkelijke oplossing zou gevonden zijn, die een spoedige hervatting van de directe besprekingen over het gehele Duitse probleem zou in houden. Volgens een woordvoerder van een Westelijke delegatie is deze hoop nu aanzienlijk ver- minderd. Van gezaghebbende zyde is ver klaard, dat de vertegenwoordi gers van de drie Westelijke mo- nabije toekomst geen conflict tus-1 gendheden, de S.U. te verstaan sen de grote mogendheden zal hebben gegeven, dat zy "iet be- uitbreken', zo verklaarde de se-re'(' 7-'jn tot een koehandel t.a.v. cretaris-generaal van de V.N., opheffing der Beriijnse blokkade. Trygve Lie, naar aanleiding van] Een woordvoerder van de Fran- de vraag van een Amerikaanse se Trygve Lie blijft optimist. „Ik ben overtuigd, dat er in de Het document behandelt de „gehele gang van zaken bij het steeds toenemend menings verschil tussen de drie Weste lijke mogendheden en de Sow jet-Unie sinds het einde van de oorlog". Volgens het Britse witboek is de Beriijnse crisis „het on vermijdelijke resultaat van het mislukken van het viermogend- heden-bestuur in Duitsland". De conclusie luidt: „De hui dige situatie is het gevolg van het falen der vier mogendheden tengevolge van de onver zoenlijkheid der Sowjet-Unie om te geraken tot een gemeen schappelijke politiek in Duits land". De Ned. Hervormde Kerk te Zoutelande behoort tot de zwaarst getroffen kerken op Walcheren. Door het granaat- vuur van het slagschip „Warspite" werd de kerk in 1944 zo zwaar beschadigd, dat zelfs aan een voorlopige restau ratie niet viel te denken. Vorig jaar is de restauratie echter ter hand genomen en straks zal de kerk behoren tot een der mooiste van het eiland. De jaarlijkse Zeeuwse verkeers conferentie zal op 3 November a.s. in het Schuttershof te Mid delburg worden gehouden. l, v. v. j i_ delegatie zeide: „De Veilig- Helmer haalde een geval aan Journalist betreffende het gevaar heidsraad heeft geen bevoegdheid rnnr ppn nioiiwp wprplrlnnrlncr on ,i_i x.u..:*. van een Oostenrijkse jonge% van 15 jaar, die thans twee jaar ge leden was weggevoerd voor dwangarbeid in Karelië, omdat men, volgens verklaring van Sow jetzijde, in zijn kamer een spot liedje op de S.U. gevonden had. „Wij eisen deze jongen terug", zei Helmer, „want onze mening is, dat de zaak beter geregeld had kunnen worden met een oor vijg dan door deportatie en dwangarbeid". voorkomen „Mijn optimisme wat de nabije toekomst betreft", aldus Lie, „steunt op mijn overtuiging, dat geen enkele staatsman oorlog wil en dat al wie verantwoordelijk heid te dragen heeft, al wat in zijn macht is zal doen om dit te vermijden. Het is natuurlijk steeds moge lijk, dat zich een „accident" voor doet, doch wij beschikken over 'n (instrument, de V.N., waarvan de - Prof. C. Heymans, winnaar taak precies is dergelijke onge- V.anj nobelprijs, is via Am- lukken te beletten en de moeilijk sterdam naar Zuid-Amerika j heden onder de volken, die niet vertrokken met een belangrijke bij machte zijn zelf ze op te los- wetenschappelijke opdracht. Isen tot zich te trekken". voor een nieuwe wereldoorlog en de raad van ministers van buiten- het beste middel om zulks te landse zaken order te geven voor een bijeenkomst op een bepaalde datum". Men ziet thans ook geen moge lijkheid meer voor dr Juan Bra- muglia, de voorzitter van de Vei ligheidsraad, om op te treden als bemiddelaar tussen de delegaties van het Westen en het Oosten. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een wit boek van 67 pagina's en 35.000 woorden gepubliceerd over „de mislukking van het viermogend- Na arbeiders- straks middenstandswoning. Met beide handen heeft de Goese middenstand het initiatief van de wethouders van Melie en Buys aangegrepen om de toekomstige be\voners van de nieuwe wonin gen te laten zien, welke mogelijk heden er zyn bij het inrichten van hun liuis. De gezamenlijke middenstand heeft daartoe een tweetal wonin gen in de Banckertstraat, num mer 29 en 31, ingericht zoals een juist van het stadhuis komend paartje het zou wensen. De mo gelijkheden, die deze ruime ar beiderswoningen (want dat zijn het, al zou men het niet zeggen) bieden voor het scheppen van 'n gezellig tehuis, zijn ten volle uit gebuit, al nemen we aan, dat de toekomstige bewoners niet alles precies zó willen hebben. De heren wethouders, verschil lende gemeenteraadsleden en de leden van de woonruimtecommis sie waren gisteravond aanwezig, positie opende en de hoop uit sprak, dat velen profijt zuilen hebben van het prachtige idee. Wethouder de Roo achtte het gelukkig, dat de Goese midden stand zó actief is, en geen gele genheid voorbij laat gaan om het te demonstreren. Een voorbeeld is de inrichting van deze wonin gen. STRAKS OOK IN MIDDENSTANDSWONING. Smaken verschillen en het is moeilijk uit te maken welke in richting van de beide huizen de toekomstige bewoners het best zal bevallen; bovendien zijn er vele variaties mogelijk. Verder op de inrichting ingaan willen wij daarom niet; genoeg zij, dat men overduidelijk de mo gelijkheden kan zien, die deze wo ningen bieden en daar gaat het om. Gedurende de maand October kan het publiek hiervan gebruik maken, elke Dinsdag en Zater dag van 2 tot 5 en van 8 tot 10 uur. Voorts ligt het in de bedoe ling t.z.t. ook in 'n middenstands woning in Bouwplan III een der gelijke expositie in te richten, o MiDs H. Veldkamp, Geref. predi- toen de heer, H. Verwer namens kant te Middelburg, is beroepen de Goese middenstand deze ex- te Appingedam. De leden van de rijkspolitie hebben geld bijeengebracht voor zes radiotoestellen, die via de Ni- win naar de militairen overzee worden verzonden. De alg. insp. van de rijkspolitie, generaal A. W. de Koningh, droeg ze gisteren over. Het s.s. „Zuiderkruis" heeft de laatste 17.000 van de 200.000 Kerstpakketten aan boord voor de jongens in Indië. Het Tweede Kamerlid den Har- tog heeft aan minister Mansholt schriftelijk gevraagd, wanneer nu de richtprijzen voor oogst 1949 zullen worden bekend gemaaTrt. Prins Bernhard heeft gisteren gejaagd in de wouden van Karls- goga, 200 km ten Westen van Stockholm. Hij zal een bezoek brengen aan de wapenfabrieken van Bofors. Tegen Evert Drost, de derde man van de „Amster damse recherche", die in de be zetting op onmenselijke wijze in het Noorden van het land moord de en plunderde, is gisteren te Groningen de doodstraf geëist. 600 West-Berlijners, die tot ge vangenisstraffen van minder dan zes maanden veroordeeld waren, zullen worden vrijgelaten op grond van een algemene amnes tie. Vier Beriijnse gemeente- ambtenaren zijn door de politie van de Oostelijke sector gearres-1 teerd. Soekarno is gereedge komen met zijn boek over de strijd van het Indonesische volk. Het wordt deze maand nog uit gegeven. De verkiezingen op Bali voor de volksvertegenwoor diging zijn in volle gang. Vier Japanse generaals en 28 andere personen, die deel hebben uitge maakt van het Japanse leger, staan te Tokio terecht wegens 't martelen en onthoofden van 33 geallieerde vliegers. Zaterdagavond is op de Rijks weg RotterdamDen Haag onder de gemeente Delft een ongeluk gebeurd, dat vermoedelijk nooit in de krant zou zijn gekomen, als uit het onderzoek niet zou zijn gebleken, dat de politie door dit ongeluk een draad in handen heeft gekregen van een wijdver takte smokkelbende, die de dou ane aan de Belgisch-Nederlandse grens al geruime tyd hoofdbre kens heeft gekost. Bij het viaduct aan de Brasser kade te Delft was een auto van de wegberm gereden. In de auto trof de politie twee gewonden aan, doch alles wees erop, dat er vier personen in de wagen hadden gezeten. Later werd dan ook de chauffeur L. D. uit Den Haag, die met het 19-jarig meisje K. G., eveneens uit Den Haag, op de Rijksweg liep, aangetroffen. Bij de overbrenging naar het bureau sprong D. uit de jeep, doch hij kon spoedig worden gepakt. Uit het onderzoek bleek, dat hij de hand heeft in een uitgebreide smokkelaffaire. In verband hier mede is D. overgegeven aan de politie te Oosterhout. Het min derjarige meisje is ter beschik king gesteld van de Haagse poli tie. De twee lichtgewonden wer den naar het Gasthuis te Delft overgebracht. Alle mannen moeten een tabakskaart nemen. Hel C.D.K. deelt mede, dat bij de uitreiking van de bonkaarten 901 voor voedingsmiddelen, wel ke op 19 December a.s. in gebruik genomen zullen worden en welke uitreiking in het tijdvak van 25 October tot 18 December plaats heeft, de leeftijdsgroepen weder om 1 jaar zullen worden opge schoven. De uitreiking zal als volgt ge schieden: A-kaarten aan personen, gebo ren in 1928 en eerder; B-kaarten aan personen, gebo ren in 1929 tot en met 1934; C-kaarten aan personen, gebo ren in 1935 tot en met 1944; D-kaarten aan personen, gebo ren in 1945 tot en met 1947; E-kaarten aan personen, gebo ren in 1948 en later. Deze indeling blijft gedurende het gehele jaar 1949 gehandhaafd Tegelijk met de bovengenoem de bonkaarten zullen weer tabaks en versnaperingenkaarten worden uitgereikt. Hierbij zal echter geen keuze meer mogelijk zijn. Alle mannelijke personen, ge boren in 1931 en eerder, ontvan gen een tabakskaart, alle perso nen geboren in 1932 en later ont vangen een versnaperingenkaarL Aan alle vrouwelijke personen, geboren in 1931 en eerder, zal 'n „diversen" kaart worden uitge reikt. Op deze diversen-kaarten zul len t.z.t. bonnen worden aange wezen voor het betrekken van ta baksartikelen of versnaperingen. Te zijner tijd zal nog een na dere mededeling verschijnen om trent de mogelijkheid van ruiling der aan mannen u' -ereikte ta- bakskaarten. Souburg krijgt een verenigingsgebouw In de zitting van de Souburgse gemeenteraad van heden zal o.m. ter sprake komen een voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een geldlening, aan te gaan door de Stichting „De Eendracht" t.b.v. de stichting van een verenigingsgebouw. Deze geldlening zal maximaal f 80.000 bedragen. Reeds tijdens de feestelijkheden heeft de burgemeester er destijds op gewezen, dat er plannen wer den beraamd om te komen tot stichting van een verenigingsge bouw. De gemeente beschikte voor de inundatie over twee der gelijke gebouwen, doch het ene ging verloren en het andere was na de oorlog volkomen onge- schikt Dit laatste, het bekende café „De Zwaan", is thans door de ge meente aangekocht en men stelt zich voor dit gebouw zodanig te verbeteren en te herstellen, dat het geschikt is voor filmvoorstel lingen, uitvoeringen e.d. o DE BILT ZEGT: Voor het Zuid-Oosten van het land meest zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Matige Zuidelijke wind. Iets lagere mid- dagtemperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1