De stakingen in Frankrijk gaan doden kosten LAATSTE NIEUWS. NIEUWS Zoekt men in Amerika vriendschap met Franco Hervatting der politieke onderhande-, liegen met de Republiek Bestuurders der West-Europese Vak verenigingen spraken met Marshall. Met de luchtballon naar de tropen. Het Liberalisme. James Farley stak „zijn voelhorens" uit. 1099 diamanten uit K.L.M.-Constellation te Bangkok gestolen. Echtpaar Boesman vertrekt Maandag. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe Spanje-politiek heeft vele bezwaren. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1071 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 9 OCT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: J.4CQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Melis kerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.55 u., onder 17.58 u. Maan op 15.53 u., onder 22.59 u. Hoogwater op Zondag 10 Oct.: Vlissingen: 7.03 u. 1.45 m„ 19.46 u. 1.49 m. Wemeldinge: 8.47 u. 1.28 m„ 21.21 u. 1.41 m. De herdenking van de grond wetsherziening van 1848 voert de gedachten vanzelf naar het liberalisme, dat zich in die grondwet immers uitte, en dat in 1848 ook anderszins krachtig naar voren trad. Het liberalisme We zien weer de spotprenten van liberalen huize met betrek king tot de godsdienst: Dominee Kuyper preekt voor een publiek van dolerenden met grotendeels botte gezichten. We horen de liberale hoonlach in de Tweede Kamer, als die i VOOR DE ZONDAG zelfde Kuyper in 1874 vraagt om De nieuwe spanje-politiek levert een wetboek van de arbeid als 00j. bezwaren op en wel in eis van een goed sociaal de conseqUenties, gelegen in de 1 e, n" erkenning van Franco en de toe- We lezen nog het vrijzinnig van Spanje tot de UNO rcasme tegen de p o lit 1 e k Oppositie hiertegen van West- Europese zijde is verzekerd. Ook Er zün, zoals bekend, in de V.S. krachten werkzaam om Spanje binnen het Westerse blok te betrekken. Hiervoor 'zijn verschillen de motieven aan te voeren, waarvan liet vormen van goede be trekkingen met Spanje ter verkrijgen van steunpunten in de Mid dellandse Zee niet het geringste zou zyn. De motieven, die echter genoemd worden zijn versterking van een anti-communistisch blok en de bevordering van de verhouding tot Latijns Amerika. ka niet van plan is het initiatief te nemen, alvorens in de huidige algemene vergadering een herzie ning van de houding van de Ver enigde Naties ten opzichte van Spanje wordt voorgesteld. sarcasme van Lohman en Kuyper in: de Amerikaanse publieke opinie is overwegend anti-Franco. Het ligt nog vers in het geheugen, dat Franco in het zadel werd gehol pen, dank zij de nazi-fascisten en dat hij pas toenadering tot de ge allieerden zocht, toen de neder laag vaststond. De vrees is echter gereehtvaar- ,v digd, dat machtige militaire in- b e s c hou w S ^hde voeden op het departement van „Geen dweepzieke Alexanders, Geen Brammen vol venijn, Verdienen Nederlanders Te heeten of te zijn." Het liberalisme deed zich gel den op alle levensterreinen. Dat zien we uit het bovenstaande. Het was dan ook een wereld- l' v o l 11 u u «v l 11 ivilj »v "«v zicht geven op, inzicht geven in godsdienst, maatschappij en staat vanuit het rationalistisch standpunt. De rede, het verstand alleen immers deed de waarheid ken- Vandaar de ongebreidelde bij belkritiek, die het b.v. onmoge lijk achtte, dat Mozes de eerste bijbelboeken had geschreven. Want 1500 voor Christus was de schrijfkunst in Egypte, waar Mo zes zijn kennis nad opgedaan, nog onbekend, naar men zei! De kritiek, die eerlijke moderne predikanten hun ambt deed neerleggen, omdat ze de ge Buitenlandse Zaken desondanks Scherpe protesten in Spanje. Zoals we gisteren meldden, maakte een Britse woordvoerder de vorming van een „democra tisch anti-Franco bloc" bekend, tot stand gekomen tussen Spaan se socialisten en monarchisten in ballingschap. Maar Gil Robbes, de bekende' monarchist heeft gezegd, dat hij er niets mee te maken had. De Spaanse pers was dan ook hevig in de pen geklommen en de kranten meldden dan ook met j grote koppen, dat de Spaanse Van de andere kant drukten zij zaakgelastigde in Londen op- als hun overtuiging uit, dat dedracht heeft gekregen „in de in 1946 genomen resolutie van krachtigste de V.N. tenminste voor zover zijprotesteren, de terugroeping van de ambassa- bewoordingen" te DuiLcmanuse Amerikaanse staten te Parijs een wegen zoeken, de plannen door te onderhoud gehad met MaJrshall. Zy zeiden hem, dat zij van plan FARLEY BIJ FRANCO. I waren Spanje te erkennen, onge- James Farley, de vroegere voor-acht de houding van de andere zitter van de Amerikaanse demo- i leden der V.N. Marshall ant- „Engeland beschermt en steunt deurs uit Madrid verlangte niet de anti-Spaanse samenzwering" langer enig nuttig doel dient. schreef het blad van de Pha- Dit is overeenkomstig de be- lanx „Arriba" gisteren, kende politiek van het ministerie van Buitenlandse Zaken om steeds de diplomatieke betrekkingen te handhaven, ook in geval van af keuring van de politiek der re gering. Naar thans verluidt hebben ver schillende afgevaardigden van Z.- cratische partij is zijn voelhorens eens uit gaan steken bij Franco, teneinde uit te vorsen tot welke consessies deze dictator bereid zou zijn. Volgens Farley moest de „vriendschap" niet beperkt blij ven tot Europa, maar ook de V.S., Canada en alle Latijns- Amerikaanse landen omsluiten. Farley toonde zich voorstander van een krachtige politiek ten woordde, dat Amerika niet voor nemens was zulk een zienswijze te volgen. meente feitelijk niets meer te aanzien van de Sowjet-Unie. Opnieuw heeft een dieven- Franeo's bezoek aan Portugal uitgesteld. Generaal Franco is per auto uit Madrid naar Sevilla vertrok ken. Zijn bezoek aan Portugal, dat oorspronkelijk in het midden van deze maand zou plaatsvinden, is nu tot November uitgesteld. Enige aanwijzingen duiden er op, dat het bezoek geheel zal worden afgelast, aldus Reuter. Huizenmakelaar ge arresteerd. Gistermorgen is de 43-jarige Wcutdelzn mei fod. In de eerste wereld, waar God de goddeloosheid in al de gen. vreselijkheid openbaar kwam en de mens in overmoed de God des hemels tartte, leefde En dat zeker in onze da- Misschien was Henoch's Henoch wandelde met God." Gen. 5 24a. Hij heeft het oordeel Gods van nabij gezien en de wereld toe- tijd nog goddelozer dan deze geroepen, dat zij zich bekeren tijd, maar wij weten, dat tegen zou. Wilt gij een wandelaar zus' komen op de wolken? Henoch als een eenling, want de dagen zullen zlin als de da te midden van de vreselijkheid gen van Henoch. Spreken de der zonde bleef hij zoekend tekenen der tijden niet van Je- naar en wandelend met God. Dit „wandelen met God" wil zeggen: de Heere was zijn blijvende metgezel, met wie hij alles besprak, die de diep ste roerselen van zijn hart kende. Henoch zocht en vond de verborgen omgang, die God aan Zijn vrienden, naar Zijn vreëverbond schenkt. de dag van Jezus' wederkomst met God" zijn? Denk dan aan die twee noodzakelijke eigen schappen. Niet alleen thuis „C lusten" zijn, want dan zijt gij het niet. O zeker, het is Leven wij niet in „het laatst droevig met ons gesteld als de der dageil?" Daarom heeft de paden naar ons bidvertrek met kerk zulk een behoefte aan „wandelaars met God". Zie hei bij Henoch. Neen, hij was niet een man, die al leen maar in eigen woning bleef, en God alleen diende in gras zijn begroeid, en daarom: zulk een vertrek kunt en moogt gij niet missen. Maar tegelijk moet gij de medemens in deze wereld verkondigen, dat het Gods gericht nadert. zijn bidvertrek. Zever, de stille En thuis, en in de wereld moet Hoe heerlijk dan voor He- plaatsen der Godsontmoeting noch dit te mogen genieten, kende hij. Maar tegelijk was Wij leven niet meer in He- hij een PREDIKER en ZIE- noch's tijd. Onze tijd is een NER! Want temiöaen van die andere, maar a', veranderen de tijden, wat altijd nodig men kunnen zien en weten: die man, die vruuw, die jon gen, dat meisje heeft de Heere lief. Dan is begonnen „het goddeloze wereld van zijn da- wandelen met God" gen predikte hij Gods gerech- Z. blijft is „een wandelen met tigheid en toekomende toorn. M. v. d. K. Minister onderbreekt zijn vacantie. By ©en treffen tussen stakers en politie te Merlebach bij Metz is volgens te Parijs ontvangen berichten, een man, naar men ver moedt een Joego-slaaf, gedood en werden voorts vier stakers ern stig gewond en een zestiental licht gekwetst. Acht personen wer- makelaar in huizen L. S. in zijnden gearresteerd, van wie vijf Fransen, twee Duitsers en een woning aan de Amstelkade te Amsterdam aangehouden ter za ke van oplichting. Deze make laar zou circa 300 mensen heb ben voorgespiegeld dat hij voor vrouw, wier nationaliteit nog niet bekend is. De botsing deed zich voor toen De minister van Binnenlandse verscheidene duizenden stakers, Zaken, Jules Moch, is met spoed die een demonstratie hadden bij- naar Parijs teruggegaan van een woningruil kon zorgen en daar- ëewoond van de C.G.T., barrica- vacantiereis. ijjDe zeelieden van de koopvaar dij en de havenarbeiders hebben voor bedragen van 525 gulden J des vonden opgericht bij een rmjn als voorschot op zijn beloning schacht, waarheen zij zich wilden vertellen hadden nu de Bijbel Om voor deze politiek steun bende» die Ian£s de luchtlijnen hebben gevraagd en aangeno-1 begeven De politie zou traangas had afgedaan; die minder ge-;te vinden, zouden de V.S. meer tussen Europa en Azië opereert, men. Slechts een klein gedeelte gebruikt hebben, nadat de sta- n„i Iu*1 haar slap* Fpdap-pn Tlifmaal bn. \y-i cIatci wArionri Viooff ini m/iör keis met stenen zouden hebben wetensvolle predikers hun hoor- en meer militaire macht moeten baar slag geslagen. Ditmaal be- ders deed vergasten o.m. op het j uitbreiden. droeg de buit 1899 diamanten verslag van een toneelvertoning, j „Vooral hun luchtmacht, want d'e me* een constellation van de waarbij ter afwisseling een paar ik ben er zeker van, dat het enige K.M.L. de PH-T.D.E. uit Amster- coupletten van „Wien Neer- I ding,, dat de Sowjet-Unie vreest, dam naar Bangkok werden ver- lands bloed" werden gezongen, de atoombom is. ik ben blij, datvoerd, en Woensdagnamiddag ze daar het geheim van de atoom- aldaar gestolen werden. De rede bracht op maatschap- bom niet bezitten of althans niet pelijk terrein tot de leer der eco- in staat zullen zijn binnen afzien- nomische vrijheid en de onthou- bare tijd die bommen te maken", ding van regeringszijde op so- zei hij desgevraagd, ciaal terrein. Het gezond verstand leerde immers, dat iedere mens het best zijn eigen belang kent. Laat Dnde Europese gezanten in Was- hem dus vrij en hij vindt de weg, hington informeel gepeild naar de wijze door de Amsterdamse om het goede te bereiken voor pobtiek van het ministerie van naar een cliënt te Bangkok zich èn voor zyn medemens, die Buitenlandse Zaken in deze aan- j verzonden. Bij aankomst op het DE HOUDfNG DER V.S. Naar verluidt hebben versehil- De vorige diefstal werd begin Juli gepleegd op het vliegveld bij Karachi, waar diamanten ter waarde van ruim 500.000 gulden uit een postzak verdwenen De diamanten die te Bangkok gestolen zijn kwamen uit Am sterdam en werden op de normale gelegenheid. aan te dringen op spoedige toe lating van Spanje, ais gelijk lid en met gelijke rechten, tot de West-Europese Statenbond. Amerikaanse ambtenaren, bij voorbeeld, bevestigen, dat Ameri- Waarom Napoleon hij immers nodig heeft en dus wel zal ontzien bij het najagen van zijn eigen weizijn. En in 't politieke kwam de rede tot de slotsom, dat ieder in dividu volkomen zelfstandig, autonoom is: De mensen worden vrij en gelijk in i echten gebo ren. Als er geen goddelijk gezag ;s, dat verhoudingen bepaalt, wie geeft dan de ene mens het recht om over de ander te heersen? Het verstand zegt: Niemand, dan die ander zelf. In de praktijk is de autonomie van het individu echter niet be staanbaar. Zij brengt de chaos. Daarom kwam men tot de volks- souvereiniteit, een mooie, maar misleidende term voor meerder heidsoverheersing. Ge herinnert U de uitdrukking van Kappeyne van de Coppello: „Dan moet die minderheid maar onderdrukt worden, want dan is zy de vlieg, die de ganse zalf bederft en heeft ze in onze maatschappij geen recht van bestaan". Daar hebt ge in 't kort de „ge loofsbelijdenis" van het libera lisme. Want die leer van 't gezond verstand, van de rede, van het rationalisme is niet anders dan een „geloof". Zij heeft met we tenschap niets te maken. Zij is een veronderstelling, een hypo these.... die allang gebleken is, niet houdbaar te zijn. Maar desalniettemin heeft ze veel kwaad gedaan. Zeker, het libeialisme heeft iets 7;oeds bewerkt ook. Ons economisch leven is in de liberale periode gaan bloeien op machtige wijs. Maar hier moet direct bij worden gezegd, dat naast de vrije economie de tijds omstandigheden in die opbloei een grote rol hebben gespeeld: de opkomst van indië, de tech nische uitvindingen, de bevol kingsaanwas, enz. Het liberalisme heeft veel eigen gelegenheid een proef ge- meer kwaad dan goed gedaan. noemen." 1 vliegveld Bangkok werd de post- Ze kregen te horen, dat de zak waarin het pakje 'diamanten V.S. niet het voornemen hebben z;ch met nog andere pakketten J bevond overgedragen aan het General Post Office te Bangkok waar men voor goede ontvangst tekende. Ongeveer een uur later werd het K.L.M. bureau op het vlieg veld opgebeld. Ambtenaren van het postkantoor hadden ontekt dat de postzak was opengesne- Waterloo verloor. clc'n en dat ook het pakje met de diamanten beschadigd was. Bij nader onderzoek bleek, dat 1099 diamanten verdwenen waren. Een twaalftal diamanten be vond zich nog in het zakje. De waarde van de gestolen stenen loopt in de honderd-duizenden. De Nederlandse politie heeft het onderzoek reeds ter hand ge nomen. G. B. Shaw heeft in een brief aan het Weekblad „Statesman" uiteengezet, dat z.i. Napoleon de slag bij Waterloo verloor, doordat hij zich niet kon los maken van de klassieke rege len der leerboekstrategen, waarin gezegd werd, dat men nimmer een gevecht met cava lerie moest beginnen op be dauwd gras, doch moest wach ten tot het gras was opge droogd. Hij wachtte twee uur en gaf aldus Blucher de tijd met zijn Pruisen naar voren te dringen en hem de overwinning voor de neus weg te kapen, welke hij zichzelf had voor gesteld in de namiddag te be halen. Die Shaw toch! van deze mensen heeft hij inder- kers "tct stenen zouden hebben daad met woningruil geholpen, gegooid. Ook verschillende man- Toen de anderen met hun klach- schappen van de politie en de ten bij de politie kwamen heeft republikeinse veiligheidsdienst deze ingegrepen. werden gewond. Cochran overhandigde plan aan Nederlandse regering. Naar het A.N.P. van betrouw bare zijde verneemt heeft de Nederlandse regering nieuwe constructieve suggesties gedaan om tot hervatting van politieke onderhandelingen met de repu- L£)eel der territoriale troe- bliek te komen. c pen met groot verlor. Naar het A.N.P. van bevoeg de zijde verneemt, zal een deel activiteiten in tal van centra in de republiek waar en acht het noodzakelijk voor de hervatting van nieuwe besprekingen, welke zij gaarne op de korst mogelijke termijn zou willen openen, dat aan deze infiltraties en bestands schendingen eerst een einde wordt gemaakt. Vrijdag een symbolische staking gehouden van 24 uur in geheel Frankrijk. Er gingen geen sche pen de havens uit. Vreemde sche pen moesten zonder loods binnen komen. ALS EEN OLIEVLEK... De taxichauffeurs te Nantes, Bordeaux en Rennes hebben zich aangesloten bij de staking van Tjfhun Parijse collega's om hogere benzinerantsoenen. Het is als de olievlek, want ook te Troyes, 160 K.M. ten Oosten van Parijs, zijn ongeveer vijfdui zend textielarbeiders in staking gegaan. In Noord-Frankrijk blijft de staking bij de mijnwerkers alge meen, aldus meldt A.F.P. nader. De requirering. van personeel ten behoeve van de cokesovens, waar- van de vuren bijna zijn gedoofd, bleef zonder resultaat. Ondanks een rondschrijven van de C.G.T., waarin het onderhoud van het materieel wordt bevolen, hebben de stakers zich aan het bevel ont trokken. o Ridder Van Rappard burgemeester van Utrecht? Voor de post van burgemeester van Utrecht is de benoeming te verwachten van Mr L. J. R. rid der van Rappard, die op het ogenblik burgemeester van Go- rinchem is. NIEUWE WAARDEBONNEN CONSUMENTENCREDIET. Van het voorschotboekje,dat destijds aan consumentencrcdiet- nemers is uitgereikt, zijn de vol gende waardebonnen geldig: nos 02, 03, 04, 05, 06, 09, 10. 11, 13, 14. 15, 17, 18, 21, 22 en 23. Bo vendien zijn met ingang van 1 October 1948 geldig verklaard de nieuwe ongenummerde waarde bonnen van het consumentencre- diet. Deze nieuwe waardebonnen werden aan de credietnemers te gen inlevering van hun voorschot boekje verstrekt. Uniform verwekte sensatie. Tijdens grootscheepse manoeu vres van de Amerikaanse vloot by San Diego in Californië, is sen satie verwekt door de ontdekking van een man in een Sowjet-Rus- sisch officiersuniform, die later werd geïdentificeerd als een ver slaggever van de „San Diego Dai ly Journal". De hoofdredacteur van 'tblad verklaarde: „Wij, hier op de krant, waren van mening, dat een van de belangrijkste din gen bij de manoeuvres was de kwestie van de veiligheid. Wij hebben eenvoudig hieromtrent op Vliegtuig van de republikeinse luchmacht vermist. Sedert 1 October wordt een j Dakota-vliegtuig van de repu blikeinse luchtmacht met een be manning van 4 personen en 2 passagiers vermist. Het vlieg tuig maakte een vlucht van Tandjoeng Karang in Zuid-Su- matra naar Bengkoelen. De be stuurder is een Amerikaans staatsburger, de overige leden der bemaning zijn Indonesiërs. De beide passagiers zijn Samoe- en Bakri, plv. republikeins com missaris voor Bantam en de vlieger-officier Soemadi. Ook door zijn kinderen. M. H.l ■■■■■ill mm De communistische party van Montenegro heeft op een congres een motie van vertrouwen in maarschalk Tito en het hoofd bestuur van de Joego-slavische Communistische partij goed gekeurd. o De heer W. Snethlage te Mid delburg slaagde te Leiden voor het candidaatsexamen genees kunde. Door het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Dien sten, Cochran, was begin Sep tember aan de Nederlandse rege ring en de republiek vertrouwe lijk op informele wijze een plan voorgelegd voor de regeling van de geschillen, welke tussen par tijen bestaan. Naar aanleiding van dit z.g. Cochran-plan heeft de Neder landse regering een geamen deerd plan opgesteld, hetwelk door de Nederlandse delegatie te Batavia aan Cochran is over handigd. Dit plan wijkt o.m. ten aanzien van de kwestie van de te houden verkiezingen af van de gedachte, welke Cochran had geformuleerd. Terwijl het plan-Cochran voor ziet in vrijwel onmiddellijk te houden verkiezingen, stelt de Nederlandse regering zich op 't standpunt, dat algemene verkie zingen slechts mogelijk zijn, wanneer rust en orde in zoverre hersteld zijn, dat de bevolking zonder vrees voor represailles en terreur vrij aan verkiezingen kan deelnemen. De Nederlandse regering, zo wordt verklaard, neemt met be zorgdheid de toenemende be standsschendingen en infiltraties van de dienstplichtige soldaten j sadeur van de V.S., hebben (le le klasse en soldaten van deleidende figuren van de vak lichting 1946 per 1 November verhonden in West-Europa giste- met groot verlof gezonden wor-1 ren in Parijs een ontmoeting ge- den. Het betreft hier militairen j had met minister Marshall. Voor behorende tot de territoriale Nederland waren aanwezig de troepen, die opgekomen zijn heren A. C. de Bruyn (K.A.B.), voor 1 Mei 1947. Voor militairen E. Kupers (N.V.V.) en M. Rup- die in Indië dienst doen geldt pert (C.N.V.). deze regeling dus niet. j Aan een lunch, die ter ere van De administratieve commissie j generaal Marshall werd gehou- van de Ver. Naties heeft het den zaten behalve de vertegen- Tsjecho-slowaakse voorstel om j woordigers der nationale vak- Jan Papanek onmiddellijk te ver- j verbonden ook aan mrs Eleanore vangen met 25 tegen zes stemmen Roosevelt en de heren Harriman De heer Ruppert pleitte het hem verheugde dat in vele -^r j 1 j Europese landen het laatste half- VOOT de JNed. koopvaardij |jaar de productie is gestegen. Op uitnodiging van de heer W. A. Harriman, de reizende ambas- en 12 onthoudingen verworpen. Zy verlieten Long Baeeh in Ca lifornië, in Augustus van dit jaar, voor een bezoek aan het Coeos- eiland, teneinde navorsingen te van de republiek uit naar de doen naar een verborgen zee deelstaten en de communistische roversschat. SCHIP VERGAAN OP ZOEK NAAR SCHAT. Naar gevreesd wordt is het motorschip „Malibu Inez", een naam, die niet in Lloyds regis ters voorkomt, met veertien per sonen, w.o. 1 vrouw, aan boord, vergaan in een tropische storm bij Kaap San Lucas. 800 mijlen ten Zuiden van Sandiego. en Foster Dulles De heer Kupers richtte een hartelijk woord van dank tot Marshall, die vlak voor zijn ver trek naar Amerika nog een speech afstak, waarin hij o.m. zei, dat Een moderne Jules Verne. Tocht naar Afrika wordt overwogen. en mevr. Gesneuveld in Indonesië. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedweien de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: K.L.: Sold. A. Mulder uit Uddel (Gld.). K.N.I.L.: Jav. Sold. 2e kl. Mirans uit Indonesië. De K.M. heeft geen ver liezen gerapporteerd. Het Britse departement van Oorlog heeft Vrijdagavond mede gedeeld. dat Generaal Sir Wil-, liam Slim is benoemd tot chefechtpaar", de heer van de Britse Imperiale Generale Boesman, de heer de Vos Kloot- ^taf ab> °pvolger Van ^eldmaar- wijk en de ballonmeester, de heer schalk Montgomery. f Dijkstra. WASHINGTON 9/10 (Reuter). En nu moet men niet het hoofd Volgens de „Chicago Tribune" schudden en zeggen, „dat het on- keerde Marshall, de Amerikaanse verantwoordelijk is om 's avonds minister van Buitenlandse Zaken, met een ballon op te stijgen om deze week uit Parijs naar Was- naar Batavia te vliegen", want hington terug, „om zich persoon- het gezelschap met de ballonnen lyk te verzetten" tegen het plan gaat netjes per K.L.M.-constella- van president Truman, een spe- tion; dat gaat vlugger en men is ciale afgevaardigde naar Moskou niet van de wind afhankelijk, te zenden. Volgens een woord- j Boven Indonesië zullen ze ech- voerder van de Amerikaanse ter vrij rondzweven en daar op radio werd op dezelfde dag, dat uitnodiging van het Nederlands- het Witte Huis bekend maakte, Indisch Rode Kruis, dat van 21 dat Marshall naar Washington tot 28 October zijn 75-jarig be was ontboden, een rede van pre- staan viert, enkele opstijgingen sident Tmman voor de radio af- maken, o.m. te Batavia en te Tje- gelast. poe bij Palembang op Sumatra. OOK NAAR CHINA. Er zijn twee ballonnen: een grote voor Indonesië en een kléi- Maandagavond zullen op Schip- nere voor China, waarheen de hol twee luchtballonnen de hoog- ballonvaarders na hun Indische reis zullen gaan. Een van de te ingaan met bestemming Ba tavia. En met de twee ballonnen een Nederlands equipage, be staande uit het bekende „ballon- moeilijkheden vormt de levering van gas voor de ballonnen. Aan vankelijk zou waterstofgas uit Australië worden betrokken. Deze leverantie ging echter niet door. Nu is besloten het in Indonesië met stadgas te proberen. lp China zelf is geen gas beschik baar. Waterstofgas zal uit Japan moeten aangevoerd worden. De ballon, waarmee men in In donesië zal opstijgen, is genoemd naar de initiatiefnemer tot de oprichting van de Kon. Ned. Ver. voor Lucfttvaart, de luchtvaart pionier Rambaldo, die 38 jaar ge- leden in Nederlands Oost-Indië omkwam. Va Gedurende de tochten zal ge ëxperimenteerd worden met de z.g. „Walkie-talkie". Voor deze ballonvaarten, die, al dus de heer Boesman, de kas van het Ned.-Indische Rode Kruis moeten „spekken", bestaat ook veel belangstelling van de zijde van de wetenschap. Op verzoek ut van dr K. P. Beriage van de ser jj dagen achter de tralies Er is een ware hausse in 100- jarigen. Vandaag is het Opa van Leeuwen in Hilversum, die 39 kleinkinderen heeft en 50 achter kleinkinderen, die zeker alle maal op het feest komen, waar Opa zeker nog wel eens wat ver tellen zal uit de ouwe doos. Minder te spreken was de IJmui- dense visser, die op een Poolse trawler voer en in Gdynia per ongeluk met een Poolse vlag wat vuil opruimde, dat een ondeu gende hond daar had gedepo neerd. Een Pools medeopvarende was er zo boos over. dat hij het bij de politie aangaf, die onze vis De minister drong aan op sa menwerking tussen de Europese landen. Des middags vergaderden de vertegenwoordigers der arbei dersorganisaties met de leiding van het Europese herstelprogram ma. Voor elk van de zestien Marshall-landen gaf een vertegen woordiger een overzicht van de speciale moeilijkheden van zijn land. De heer Ruppert vroeg de bij zondere aandacht van de leiding der Amerikaanse administratie voor de bepaling, dat de helft van de Marshall-goederen ver voerd moet worden door schepen, varende onder Amerikaanse vlag. Hij uitte de wens, dat de Ameri kanen t.a.v. Nederland, welks economisch herstel voor een be langrijk deel afhankelijk is van zijn koopvaardij, met een lager percentage genoegen zouden wil len nemen. De Nederlandse delegatie is nog dezelfde avond met het spe ciale vliegtuig van de Amerikaan se ambassade op Schiphol terug gekeerd. DE BILT ZEGT: Na koude ochtend droog en vrij zonnig weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Zwakke tot matige Oostelijke wind. NAGEK. ADVERTENTIE meteorologische en geophysische dienst, zullen enkele weerkundige waarnemingen op grote hoogte worden verricht. Aan de ballonvaarten in Indo nesië zijn verschillende attracties verbonden, o.m. een hoogteschat- tingswedstrijd. Bovendien zullen speciale souvenirkaarten voor postzegelverzamelaars worden meegenomen, die de eerste kaar- per ballon werden vervoerd. NAAR AFRIKA? De heer Boesman, die van plah is vier weken in Indonesië en en kele weken in China te blijven, heeft echter nog tal van grote plannen en hoopt na de ballon vaarten in Indonesië en China naar Afrika te kunnen gaan. „Wij hebben altijd verlangd het I verhaal van de „vijf weken in een MIILIOEN LITER. I luchtballon" nog eens te verwe zenlijken. In die roman fantaseer- Het omhulsel van deze ballon, I de Jules Verne over een ballon die een inhoud heeft van mil-1 vaart boven Afrika en misschien lioen liter gas, is gemaakt van1 zal het ons lukken nog eens zijn rubber. Het handgeknoopte net,1 toekomstdroom waar te maken, waaraan de gondel wordt beves- wie weet zo besloot de heer tigd, vorderde 3000 m. touw. Boesman zijn relaas. zette. In Dubbeldam hebben vandalen een door schoolkinderen geplant Julianaboompje omge hakt en de Oranjebloemen er om heen uitgerukt. Een pluim voor de Rijkspolitie, die in een maand een bedrag bij elkaar bracht, ge noeg om zes radio's te kopen, die via de NIWIN naar de jongens overzee zullen gaan. En wilt U hen, die met Kerstmis op zee ten zullen zijn, die ooit in Azie moeten vertoeven, een pakje zen den? Wel stuur ze naar Noord einde 132, de Nederlandse Zee manscentrale in het Haagje. Tussen 1 Maart 1946 en 1 Maart 1948 uit Indië gedemobiliseerden, die menen geen voldoende uitke ring te hebben gekregen, kunnen een verzoekschrift indienen bij de afd. 2a van het Min. van Oorlog, Mauritskade 19. Ook in het Haag je. De koordirigent en kunst schilder Jan Barteisman uit Soest is gisteren met zijn motor tegen een auto gebotst en werd op slag gedood. En in Amster dam werd een 33-jarige rijwiel hersteller door een personenauto aangereden toen hij voor 'n voet ganger uitweek. Ook hy verloor het leven. Heden behaagde het de Here van onze zijde weg te nomen, onze zeer geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot- en Pleegmoeder, Mejuffrouw JACOBA HOEKMAN, geb. Hundersmarck, in de ouderdom van 69 jaar. Namens de familie: Kloe tinge: J. HOEKMAN. Goes: J. HOEKMAN. J. HOEKMAN- VAN BELLEN. Ierseke M. v. d. VELDE— HOEKMAN. J. v. d. VELDE. Goes: J. HOEKMAN. J. HOEKMAN- KNIERIEM. Kloelinge: A. HOEKMAN en Verloofde. C. LOOIJ. C. LOOIJ RIEMENS. En Kleinkinderen. Kloetinge, 8 Oct. 1948.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1