öjrovincie^/M Wie heeft tie macht in Rusland, Stalin of het Polit-hiiro? „HET WOORD": CALVE's In de straat van Jantje Merkwaardige uitspraak van Zwitserse „Weitwoche". Gehrelscursussen te Middelburg, Vlissingen en Goes begonnen. ees film met vele vraag tekens. Donderdag 7 October 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Openstelling brug kanaalvlissingen. door Walcheren. Jubilaris bü de Waterleiding. In tegenstelling tot het bericht, Dinsdag vierde de kassier van dat wii vorige week publiceerden "et gemeente waterleidingbedrijf betreffende de openstelling van de heer B. M. Wijtenburg de dag, de hefbrug over het kanaal door dat hij 40 jaar geleden in dienst Walcheren te Middelburg, deelt trad bü dit bedrijf. Omstreeks 10 de Rijkswaterstaat thans mede, uur werd de jubilaris met zijn dat deze tijden opnieuw moesten echtgenote en dochter naar het worden gewijzigd. feestelijk versierde kantoor ge- De brug zal nu voor het scheep- bracht. De directeur van het be- vaart-verkeer zijn opengesteld op drijf, de heer P. Kas, dankte de werkdagen van 5.10 tot 5.35 u.; jubilaris in een toespraak voor van 10.20 tot 10.50 u„ (op Maan- hetgeen hij verrichte in het be- dagen van 10.33 u. tot 10.50 u.)fang van het bedrijf. Daarna over- van 14.10 u. tot 14.40 u.; van handigde spreker de gebruikelijke 16.20 u. tot 16.50 u.; van 18.20 tot1 gratificatie namens het gemeen- 18.50 u. en van 20.20 u. tot 20.50 tebestuur. Als geschenk van het u. Op Zondagen zal de brug ge- personeel werd 'n lederen akte- opend worden van 8.10 u. tot 8.30 u. en van 20.35 u. tot 20.50 u. Honderd bomen voor Walcheren. Ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan heeft de fa. M. H. Boasson Zn een gift voor een 100-tal bomen voor de herbeplan ting van Walcheren geschonken aan de Stichting Nieuw-Walehe- ren. Tweede Zeelandlijn op Engeland. Het ligt in de bedoeling van de directie der Maatschappij „Zee land" het volgend jaar een tou- ristendienst VlissingenFölk- stono te organiseren die gevaren zal worden via de Wielingenroute. De gewone maildienst, die de Maatschappij thans onderhoudt van Hoek van Holland naar Har wich, zou Hoek van Holland als plaats van afvaart behouden. In feite zal het er dus op neerkomen dat de „Zeeland" twee lijnen op Engeland gaat exploiteren. Na verloop van tijd zou dan vastge steld kunnen worden in hoeverre de dienst VlissingenFölkstone voorziet in een behoefte. MIDDELBURG. Kerstpakketten actie 1948. Aan de NIWIN-actie om ook in tas aangeboden. De heer van Poelje, een collega van dhr Wijtenburg, haalde in een geestige speech allerlei hu moristische voorvallen op en feli citeerde hem namens bestuur en leden van de Alg. Bond van Amb tenaren afd. Vlissingen. GOES. Nieuwe film van het N.B.G. De film „Geen grenzen meer" j van het Nederlands Bijbelge nootschap zal op Dinsdag 26 Oc tober a.s., des avonds om 8 uur draaien in de Gereformeerde Kerk te Goes. Deze mooie film, die goedgekeurd is voor alle leeftijden, is een nieuwe Neder landse geluidsfilm, vervaardigd door Profilti te 's-Gravenhage, Marinus Voorberg speelt op het beroemde orgel van de Oude Kerk te Amsterdam veel van de begeleidende muziek. De inhoud van de film is ge wijd aan het „Boek der duizend talen", de Bijbel en toont aan, hoe dit boek in staat is mensen cn volkeren waarlijk één te maken. Een gedeelte laat zien de plaats, die de Bijbel heeft in de kerk en in het gezin, de wijze, waarop de Bijbel gebruikt wordt door blinden, zieken, gevange nen en jonge mensen. Ook het werk in Inctië, waarvoor de Bij- 1918 aan alle jongens overzee met I l?'fn leesbaar is ge- - Mooolzt IC Hint irOY.fr/-itnvi 1/ n i'zl nn Kerstmis een stoffelijke groet uit het Vaderland aan te bieden, maakt, is niet vergeten. Verder iet men o.m. nog de vervaar- wordt dit jaar medegewerkt door ".ging van het Boek, de Band NecL-Indië, het R.K. Dsze lllm draait voorlopig Thuisfront, het Prot. Interkerke- ™°r d,e g™te afdt'.ngen, van het 5 /irIrtelowWc.1 Ui. t./.l /r/winnl/inll or\ lijk Thuisfront en U.V.V. j Nederlandse Bijbelgenootschap Er heeft zich een' plaatselijk I Voor deze winter is men prac- comité gevormd, hetwelk de ver-*-iSCh reeds volgeboekt. De toe koop regelt. De bekende stroken, Sangsprijs, die laag is gesteld, die weer te name van de afzen- j bedraagt slechts f 0.50. df'-' -nV0?len Psteld' z'j" ?P ver' NIEUW- EN SINT JOOSLAND. schillende adressen verkrijgbaar, terwijl gedurende deze maand de Ernstige val. verkoop er van in het winkelpand Maandagavond omstreeks 8 Lange Delft 40. hoek Herenstr. uur bij een hevige regenbui reed plaats vmdt. de 19_jarige F onderdijk op de Rijksweg ter hoogte van de wo- Excursie België's Sport.- pluimverbedrijf. Begunstigd door prachtig zo ning van dhr M. Eikenhout met zijn fiets tegen een geparkeerd staande vrachtauto, welke hij i 1 r f - 1 blaciilUC V1 ctLIl Lei merweer heoben /^aterdag j 1 de siechte weer niet heeft leden van de Pluimveeverem- bemerkt Deerlijk verwond aan hoofd en handen bleef de jon van ging „Middelburg en Omstre ken", aangevuld met leden van de Konijnenfokttersvereniging gen hggen en wera door omwo- „Nut en Sport" en de Vlissingse eenden in het huis van de bur- Pluimvee- en Sierduivenvereni- gemp.3 hinnengedragen. Dr gmg „Het Edele Ras" een excur- d| waarna het slachl- sie gehouden naar het interes- ePste nmP. waarna net slacht santé en schitterend gelegen "aar het, ^ekenhuis te pluimveefokbedrij: van Dr Carl.' "'ddelburg werd vervoerd. Na- van Bogaert te Calmthout in'^ Y~ 2°!^ 9. België. In dit lustoord tussen een scnedemasislractuur neeit bos en hei worden duizenden Ingelopen naar omstandighe- dieren gehouden: postduiven, p" het vrij goed maakt. De siei'duiven, konijnen, kalkoenen,! fiets was erg gehavend. Daar de watervogels, grote hoenders en vrachtauto van ue heer C. dwerghoenders, te veel om op te Mop3 van de voorgeschreven noemen. Door veredeling worden parkeerhehten was voorzien hier tentoonsteilings- en ook ;aoe,t, ongeval aan onoplet- nutdieren gefokt, doch uitslui- tendheid worden geweten. tend Belgische rassen. De pluim graaf, de heer Le Croix, zette alles uiteen en leidde het ge zelschap rond langs' de vele typi sche punt-toelopcnde hokken. AAGTEKERKE. Bezoek van do Commissaris. Maandagmiddag bracht de Com missaris der Koningin Jhr. Mr A zoals we ze in ons land niet ken- F. C. de Casembroot een bezoek nen. „Middelburg en Omstre- aan deze gemeente. Van de gele ken" kan op een goed geslaagde genheid om de Commissaris te excursie terugzien, en allen spreken werd door verschillende keerden welvoldaan huiswaarts, ingezetenen gebruik gemaakt. Volgens Curt Kiess, de Ween se correspondent van het Zwitserse blad „Die Weltwoclie" is Stalin in minstens vier zittingen van het politiek bureau der Sowjet-ünie, die de laatste 10 weken gehou den zyn, door de andere leden oversttemd geworden. Stalin Molotof aan zijn zijde ge- bracht had, werd Zjdanof leider jvan de radicale groep met naast zich vooral Malenkof, voormalig particulier secretaris van Stalin, en Boelganin, tijdens de oorlog burgemeester van Moskou en in 1944 plaatsvervangend minister van defensie. Volgens Riess werd Zjdanof gesteund door een aantal mannen buiten het politiek bu reau, in het bijzonder hoge mili- tairen, onder wie de plaatsver- I vangende minister van buiten landse zaken Wysjinsky. Wysjinsky, zelf geen lid van het politiek bureau, wordt in het verslag van de zittingen van dit bureau degeen genoemd, die ach ter c!e schermen een beslissende j invloed heeft. „Hem gelukte het te verhinde ren, dat Molotof naar Parijs ge zonden werd. Hij ging zelf met het bekende resultaat", aldus Riess. In verband met bovenstaande willen we nog wijzen op een ar tikel, dat enige tijd geleden in „Het Parool" verscheen en waar- in dr M. van Blankenstein o.m. een interview met wijlen Presi dent Benesj van Tsjecho-Slowa- kije publiceerde. In dit interview zou deze Tsjechische staatsman odk de stelling ontwikkeld hebben, dat Stalin een ondergeschikte was van het Polit-Buro. Deze mening werd echter, zo schreef dr v. Blankenstein tevens in genoemd artikel, door een vooraanstaand, om speciale rede nen niet nader genoemd Ameri ka ns staatsman, bestreden. Red.). „Rusland is niet meer Stalin, Rusland is liet Polit-Buro (poli tiek bureau), die de geheimzinni ge neven- ol eigenlijk liooïdrege- ring, die uit 14 leden bestaat, van wie 10 stemrecht hebben en die bij stemming besluiten, wat al of niet gebeuren moet. Stalin is sleehis één van deze tien", aldus dezo correspondent. „Deze zittingen zijn wel ge heim. maar wat 14 mannen we ten, weten over het algemeen ook hun 14 particuliere secretarissen en de echtgenoten van die man nen en de echtgenoten van die secretarissen". BERLIJN EN DE BALKAN. Stalin deed volgens Riess een aantal concrete voorstellen be treffende Berlijn en de Balkan. Stalin zou de wens geuit hebben, dat de geallieerden in Berlijn blij ven en de stad evenals het cen trum van Wenen niet in Rectoren verdeeld, maar geïnternationali seerd zou worden. Ook inzake de Balkan zou Stalin met het Wes ten tot overeenkomst hebben wil len komen door Molotof naar de conferentie te Belgrado te zen den. Riess herinnert er aan, dat het politiek bureau de laatste jaren uit drie groepen bestond: een ra dicale, anti-Westelijke onder lei ding van Molotof, een groep inter nationalisten, die samenwerking met het westen wilden, onder lei ding van Stalin en een midden groep van besluitlozen. Nadat SOUBURG. Gouden huwelijksfeest. Donderdag herdacht het echt paar Meijtr-Wanjon, wonende aan de Paspoortstraat 23, de dag waarop zij voor 50 jaar in de echt werden verbonden. Het heeft de oudjes aan belangstel ling niet ontbroken dien dag. Souburgs fanfare bracht hier 's avonds een serenade. Evangelisatie Zaaiweek. Door de Evai.gelisatiecom- missie der Geref. Kerk zal in de week van 1016 October een zaaiweek gehouden worden. In 't begin van die week zal met de propaganda-auto een rondrit door het dorp gemaakt worden; ook huisbezoek staat op het programma. Vrijdagavond wordt in de Geref. Kerk een sa menkomst gehouden waar als sprekers zullen voorgaan ds J. v. d. Berg en de heer P. Ph. Ste- neker. Medewerking verlenen aan het Hallelujakoor van Han del enkele zangkoren en een strijkorkest. Zaterdagavond is er een open- luchtsamenkomst. TERNEUZEN. Geneesheer-directeur benoemd. Tot geneesheer-directeur van het ziekenhuis, uitgaande van de Stichting Protestantse Zieken zorg in Zeeuwsch-Vlaanderen, aan de Axelsestraat is benoemd de heer H. A. Boland, chirurg. BRUINISSE. Oven ingestort. De 'naweeën van de oorlog, die aan het dorp zulke zware slagen toebracht, doen zich nog dagelijks gelden. Dit ondervond ook bakker A. van den Berge Jstz., toen hij Dinsdagmorgen een eigenaardig gerommel in zijn oven hoorde. Het bleek namelijk dat de oven was ingestort, juist even nadat hij het eerste baksel brood er had uitgehaald. THOLEN. Met motor geslipt. Door het slippen van zijn motor is de districtopzichter de heer L. J. Blaas, zodanig komen té vallen dat hij een vrij ernstige beenbles suur opliep, zodat doktershulp moest warden ingeroepen. - De wachtmeester der Rijkspo litie D. de Lange te Bruinisse is van Kamperland overgeplaatst naar Bruinisse. De collecte voor de T.B.C.-be strijding bracht te Tholen de som van f 128,34 op. Ook een cursus in Terneuzen? Mevr. Eliz. Kuiler Puype te Middelburg schrijft ons het vol gende in verband met de opening der Gehrelscursussen voor onder wijzers(essen) Velen zullen zich afvragen, wat de Gehrelsmethode is. Willem Gehrels, directeur der Amst. Volksmuziekschool, hoofd leraar voor schoolmuziek aan het Amst. conservatorium en direc teur van het Gehrels Instituut heeft zich tot levensdoel gesteld het zangonderwijs op de lagere en middelbare scholen te verbeteren. Zijn boek „Algemeen vormend Muziekonderwijs" kan ieder vol ledig op de hoogte brengen van zijn streven. De belangstelling in ons land voor zijn werk is der mate groot, dat er momenteel een zestigtal cursussen zijn, die zijn systeem verbreiden en propage- ren. De bedoeling van zijn methode is, om langs de eenvoudige weg van het zingen, het kind die mu zikale begrippen bij te brengen, die het voor nu en later nodig heeft. Het spelelement vervult een grote rol. De methode brengt het kind ertoe om ook later deel te nemen aan het muziekleven. Niet alleen de misici en onder wijskrachten hebben belangstel ling voor dit werk, ok de rege ring ziet de belangrijkheid vah deze verniewing van het zang onderwijs en steunt het Gehrels- Instituut met een flinke subsidie. Na maanden van voorbereiding en propaganda, die ik zelf leidde bleek, dat er in de provincie Zee land bij de Inspectie van het L.O. en onderwijskrachten grote be langstelling bestond voor deze vernieuwing. Er hadden zich n.l. plm .100 cursisten opgegeven zodat er te Middelburg, Vlissingen en Goes een cursus voor onderwijzers kon worden geopend, hetgeen deze week door de heer Gehrels per soonlijk, is geschied. Momenteel wordt er nog een bespreking gevoerd om ook in Terneuzen een cursus te openen. Een woord van hulde moge ge bracht worden aan de leerkrach ten die zich hiervoor opgaven. Zij toch hebben zich tot ideaal ge steld om dit onderwijs door te geven aan hun kinderen en leg gen hiermede de grondslag voor een nieuw cultureel leven. Bij de opening is besloten in December a.s. een regionale cur sus bijeenkomst te houden, waar bij de gelegenheid bestaat van gedachten te wisselen. De heer Gehrels zal ook deze cursus per soonlijk leiden. Uit bovenstaande moge blijken, dat het een en ander op modern paedagogische leest is geschoeid. De cursisten kunnen na afloop der cursus zich onderwerpen aan een examen ter behaling van het Gehrels Getuigschrift. Het Instituut heeft een ver zoek gericht tot burgemeesters en wethouders der verschillende gemeenten om subsidie te ver krijgen voor de cursisten, tenein de hun financieel offer te verlich ten. De Zweedse film „Het Woord", gemaakt naar het toneelstuk van de Deense verzetsstrijder-predi kant Kaj Munk is een film, waar over uitvoerig te discussiëren valt. Zij behandelt één der groot ste tekortkomingen der christe nen: twijfel aan de kracht van hun geloof of beter gezegd aan de kracht van Christus. Deze film mislukte in de bios coop. Dat is begrijpelijk. Voor hen, die niet geloven, is de inhoud een fabeltje, een ergernis ook. Dit is trouwens het grote bezwaar van deze film, dat zij niet trekt hen, die zonder geloof door de wereld gaan, omdat zij juist een zeer slechte zijde van het christe lijke leven belicht, twijfel (wie wordt daarop jaloers?) en... ruzie. Men kan de vraag stellen: moet een film dan een evangeliserend karakter dragen, wil zij goed zijn? Daarop gaan wij nu niet nader in. Wel constateren wij, dat „Het Woord" in deze zin niet als een waarlijk christelijke film kan worden beschouwd. Wie als christen deze film ziet, moet dat bewust doen. Kaj Munk wil ons overtuigen van deze waar heid, dat het wonder kan geschie den, wanneer wij daarin vast ge loven. Heel concreet wordt dat in de film uitgewerkt. Dit nu 'had o.i. op een andere, meer bevredi gende wijze kunnen geschieden. Wij geloven niet, dat het Woord enige aanleiding geeft te veron derstellen, dat nu, in deze tijds- kring, doden worden opgewekt. Men kan er zich niet mee afma ken door te zeggen, dat we deze film „overdrachtelijk" moeten zien, d.w.z. alleen letten op de strekking en de uitwerking ver waarlozen. Want deze film wordt toch maar gespeeld en een doden- opwekking mag en kan niet wor den uitgebeeld, omdat zij irreëel is. Bovendien was deze opwekking niet nodig geweest. Het moet toch mogelijk zijn, in andere, be ter aanvaardbare vorm te demon streren, welk een krac^het ge loof heeft. Wij hebben nog een ander be zwaar. Dat is tegen 't feit, dat hier gespeeld wordt door een zielszie ke, n.l. door de jonge predikant Johannes. In de eerste plaats is het uit morele en humanitaire overwegingen niet toelaatbaar de rol van een krankzinnige te laten spelen, maar wat nog meer af keurenswaardig moet worden ge noemd is het feit, dat deze Johan nes tijdens zijn zielsziekte zich vereenzelvigt met Christus. Bo vendien was ook dit element in de film helemaal niet nodig geweest. Men beeldt een godsdienstwaan zinnige niet uit. Dat is profanie. De film geeft wel de uitersten. Wij maken kennis met een pre dikant van de Piëtisten, zieke lijk en zalvend, en met Johan nes' vader Knut, de stoere, die rechte voren trekt en die nog nooit in de kerk des Zondags heeft ontbroken, zijn kinderen een opvoeding geeft waarin de christelijke liefde ontbreekt..De ze twee figuren komen met el kaar in conflict en de verhou ding wordt nog slechter, wan neer Anders, Knuts zoon, om gang blijkt te hebben met het dochtertje van de Piëtist. Eén van de mooiste momenten is, wanneer de sterke Knut de han den omhoog heft en God vraagt, waarom hij zo geslagen wordt na de dood van zijn schoondoch ter Inger, de ziekte van Johan nes enz. Dan komt n.l. de Pië tist en hij vraagt vergeving. Als offer -staat hij dan zijn dochter af. Er zijn overigens heel wat meer goede momenten in deze film. De taal is vaak ongekuist, vooral als Knut en de Piëtist te gen elkaar bezig zijn. Maar de overeenkomst met de ruzie- schoppende kerkleden in ons land is wel erg treffend! „Het Woord" scljpkt ons wakker, doordat zij de tekortkomingen van het christenleven zonder mededogen aan de kaak stelt. Wat moet onze slotconclusie zijn? Deze film verrijkt de geest, maar tegen de wijze, waar op het probleem aan 'de orde wordt gesteld, bestaan over wegende bezwaren. De C. F. A. te Middelburg, die twee avonden „Het Woord" deed ver tonen, heeft veel gewaagd. Ove rigens kon zij dat na een arbeid van meer dan twee jaren, waar in opvoedend is gewerkt. Officiële Publicaties. Vlissingen. De Wethouder van Volkshuis vesting te Vlissingen houdt in- plaats van op Donderdag op Za- terdag a.s. van 10 uur tot half twaalf spreekuur. Aanschaffing leermiddelen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter open bare kennis, dat door de Raad de zer gemeente in zijn vergadering van 24 September 1948 is beslo ten aan het R.K. Kerk- en School bestuur, alhier, ten behoeve van de onder zijn bestuur staande R.K. Jongensschool de benodigde gelden beschikbaar te stellen»voor het aanschaffen van door oor logsgeweld verloren gegane leer middelen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; Gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter open bare kenis, dat bij hun besluit van 4 October 1948 aan J. F. Jan sen, alhier op de daarbij ge stelde voorwaarden definitief vergunning is verleend tot het oprichten van een modelmakerij, waarin zullen worden geplaatst een eletromotor van 2 P.K./Voor het drijven van een schaafmachi ne, een electromotor van 2 P.K. voor het drijven van een lintzaag machine en een electromotor van 2 P.K. voor het drijven van een draaibank, in hel perceel, kada straal bekend gemeente Vlissin gen, Sectie D No. 429, plaatselijk gemerkt, Kleine Kerkstraat No. 5 Distributiekring Walcheren. Inlevering detaillisten, grossiers. De directeur van de Distributie kring Walcheren maakt bekend, dat de inlevering van bonnen en toewijzingen a.v. is geregeld. Week 11-3 (10—16 October) inleveren de artikelen, Brood, Vlees, Boter/Margarine/Vet, Kaas Spijsolie. Grossiers (Tabak). Week 11-4 (17—23 October) Brood, Suiker/Versnaperingen, Waspoeder, Vleeswaren, Tabak. Grossiers (eieren). Inleveringsdagen zijn niet ge wijzigd. SCHEEPSTIJDINGEN. AALSDIJK, New-York-Phila delphia, 6/10 nabij Monding De laware; ABBEDIJK, New-Or- leans-Arttwerpen, 6/10 te Ant werpen; ALAMAK, 4/10 van teren 2845; Laxton Superbe 23 51; Glorie van Holland 26—60; Zure Bellifleur 2338; Bramly Seedling 2633; Gron. Kroon 24 45; Lemoenappels 2046; Jacq Lebel 19—33; Bismarck 2327; Allington Pippin 2642; Bauw- mans Reinetten 2732; Jonathan 2164; Zoete Ermgaarde 2538; Pomme d'Oranje 2547; Kroet en valappels 1631; Peren: Doyenne du Comise 25—88; Com- tesse de Paris 2853; Br Alise Lucas 2269; Nouveau Porteau 2244; Legepont 3161; Zw. Wijnperen 2148; Conference 3058; Duch d' Angourline 21 39; Jodenperen 1927; Br. Clair- geau 27—49; Br. d' Anjou 61; Soldat Laboureur 3952; Ponds peren 2541; St. Remy 2446 Kleiperen 3244; Kroet en val- peren 1027; Diversen; Druiven 103121; Bramen 3436, alles per' 100 kg. Noten 2.805.40 per 100 stuks. (Ingez. mededeling, advert.) Waterstanden. Keulen 1.23 val 4; Ruhrort - 0.82 val 6; Lobith 9.13 val 3; Nijmegen 6.86 val 4; Arnhem 7.08 val 3; Eefde/IJssel 2.39 val 7; De venter 1.53 val 5; Borgharen 40.59 was 27; Belfeld beneden 10.70 val 20; Grave ben. 54 val 16. Fraaie zege van Brinkman. Onder grote belangstelling werd Dinsdag in Hulst een weg wedstrijd voor amateurs gere den om de Bevrijdingsprijs op het bekende parcours. Lange tijd was er van tekening in de strijd geen sprake. Verwijmeren en van Est pro beerden eenmaal weg te komen, maar werden weer tot de orde teruggeroepen. Eerstgenoemde kreeg later pech en moest op geven. Nadat van Est van fiets had moeten verwisselen maar zijn opgelopen achterstand keurig had goedgemaakt ging Alblas alleen aan de haal. Hij kon echter de stormloop van het peleton niet weerstaan, werd ingelopen en viel zelfs ver naar achteren terug. Brinkman de jonge renner uit Maasland, had eindelijk de Sr gaat niets boven PUDDING CUSTARD - MAI2 E*N A Wat brengt de radio? Rotterdam te Buenos Aires; AL- ^9u^age °m vl->f ronden voor het DERAMIN, Bombay-Rotterdam.1 ginde alleen weg te springen Rotterdam Buenos^'ARe^W^/J0 ^"Smee hij'de^Bevrijdings Voordracht. 4.20 N.C.R.V.-Koor. Prüs won. Onder de tonen van ons 4.50 Discoklanken. 5.15 Sangh en PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. De N.C.R.V. brengt heden de eerste Studio-Steravond „Pre mière" met Sans Souci, onder lei ding van Mas Bakker. Om 9.15 hoort U de Spraakwaterval en daarop aansluitend om 9.30 de Familiecompetitie. HILVERSUM II, (415 M.) N.C.R.V. 6.00 N.C.R.V.-Kwartet. 6.15 C.N.V.-kwartier. 6.80 Piano. 6.50 Problemen7.00 Nieuws. 7.15 Leger <les Heils. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Ned. organisten. 8.15 Studio-steravond. 9.30 Familie- eompetitie. 10.00 Ned. Kamer koor. 10.15 „De vaart der volken" 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15 Pastorale. HILVERSUM I, (301,5 M.): A.V.R.O. 6.00 Nieuws.'6.15 Sport. 6.30 Strijdkr. 7.00 OUeke, Bolieke. 7.10 Avondschool. 7.45 Reg. Voorl. Dienst. 8.15 Operette. 9.30 Hoor spel. 10.05 The Romancers. 10.30 Franse chansons. 10.45 De steen koolmijnen. 11.00 Nieuws. 11.15 Xavier Cugat. Vrijdag 8 October 1948. HILVERSUM II, (415 M.1: N.C.R.V. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Philh. Ork. 9.15 Bij onze jonge zieken. 9.35 Symphonie. 10.15 Strijkork. 10.30 Morgendienst. 11.00 Schubert. 10.30 „Bij het morgenwerk". 12.33 Giaconda Ensemble. 1.00 Nieuws. 1.15 „Vrij en biij". 1.45 Benjamin Britten. 2.20 Van oude 'en nieuwe schrij vers. 2.40 La Garde Republicaine. 3.10 Promenade concert. 4.00 te Santos; AMSTELKERK, Mon- rovia-Amsterdam, pass. 6/10 Las vol.kslied mocht h« ereronde Palmas; AMSTELVEEN, 5/10 van Bona naar Amsterdam; BA- RENDRECHT, (t), 9/10 van Cu rasao te Rotte) dam verw.; MAASKERK, Amsterdam-West Afrika, pass. 6/10 Vlissingen naar Antwerpen; MEERKERK, Japan-Rotterdam, pass. 5/10 Port Soedan; NIEUW-AMSTER DAM, Rotterdam-New-York, 6/10 te Le Havre; JOH. WILLEM FRISO, Rotterdam-Montreal. 5/10 550 mijl West van Sallup; RIDDERpERK, Rotterdam-Syd ney, 5/10 te Marseille; VAN 't HOFF, Londen-Java, pass. 6/10 Ouessant; VEENDAM, 5/10 van Rotterdam te New-York; ALDA- BI, Buenos Aires-Rotterdam, 5/10 van Santos; ABBEKERK Rotterdam-Sydney. 5/10 te Port Soedan; GROOTEBEER, Bata- via-Amsterdam, pass. 5/10 Pe- rim; JOH AN VAN OLDEN- BARNEVELT, Amsterdam-Ba- tavia, pass. 5/10 Shadwan-eiland (Rode Zee); LEOPOLDSKERK, Kaapstad-Amsterdam, 6/10 tejNed. 1962/64 ex. bel. 98;/i Teneriffe; MADOERA, Macas-dito met belasting 98'/, rijden. De uitslag was: 1. H. Brink man, Maasland 108 km. in 2 u. 40 min. 2. A. Geluk, Rotterdam op 1 min. 3. Guns, Putte; 4. Van Est, St. Wilebrord; 5. Pe ters, Haarlem. SCHAKEN. - Finale kampioenschap van Zeeland. le ronde: BeekeM. J. Quak- kelaar 01DyselinckMaar- tense 01. Om het persoonlijk kampioen schap le klasse: De VosA. Quakkelaar 01. spel. HILVERSUM I. (301,5 M.): V.A.R.A. 8.00 Nieuws. 8.18 Ope rette. 9.00 Kamermuziek. V.P. R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A. R.A. 10.20 Old Music. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Tenor en Piano. 11.05 „De vervolger". 11.30 Hav- moniemuziek. A.V.R.O. 12.00 .Joon Walvis, orgel. 12.33 Sport. 12.45 Gerard van Krevelen. 1.00 Nieuws 1.20 Zang, orgelen piano. 2.00 Kookkunst. 2.20 Mozart. 3.00 „Silhouetten". 1.20 B.B.C. Th. or kest. 4.00 Zuid-Amerikaanse klanken. 4.30 Tussen twaalf ?n zestien. 5.00 Filmland. 5.20 Wij en de muziek. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 6 October 1948 medegedeeld door; Incasso-Bank N.V. Goes. Nederl. 1948 dito 1947 dito 1937 - Dollarl. 1947 Invest, eert. 97% 97% 101 97% sar-Amsterdam, J'10 van Sa bang; MARIEKERK, Rotterdam- Japan, 5/10 te Aden; MARKEN, 4/10 van Batavia naar New- York; ORANJE, Batavia-Am- sterdam, pass. 5/10 Miriicoy; SI- BAJAK, Java-Rotierdam, pass. 5/10 Gibraltar, wordt 9/10 22 uur aan de Hoek van Holland ver wacht; SLAMAT, Rotterdam- Java, 5/10 van Genua; SOM- MELSDIJK, New-York-Java, 6/10 te Belawan; STREEFKERK, Madras-Rotterdam, pass. 5/10 Kaap St. Vincent; TABIAN, Ba- tavia-Amsterdam, pass. 5/10 Kaap Bon; TABINTA, Amster dam-Kaapstad, pass. 5/10 Fi- nisterre; VOLENDAM, Rotter- dam-Buenos Aires. 5/10 te Br :- mershaven; WATERMAN, Rot- terdam-Batavia, pass. 5/10 de Evenaar. 80% V eilingsberichten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Terwinselen, M. Enker te Cadzand; te Groede, C. B. Boere, Ind. pred. met ver lof en hulpprediker in Delft; te Nieuwdorp, J. C. Wisse te Nieu we Pekela. Aangenomen naar Den Haag, L. Lagerwey te Dordrecht en H. J. M. van Duyne te Almelo. Bedankt voor Ritthem, cand. Slik, hulppr. te Rotterdam. Benoemd tot hulppr.-voor- ganger der evangelisatie te Naarden, G. W. van Tricht, cand. te Naarden. Geref. Kerken. Beroepen te Groningen, J. v. d. Mije te Loenen a. d. Vecht; te Den Burgh (Texel), L. J. Boeyenga, cand. te Haarlem. Onderwijs. Geslaagd te :s-Gravenhage voor het voorlopig diploma Scheepswerktuigkundige de heer I. I. Lous te Oostkapelle, leerling van de Machinisten- school te Middelburg. GOES. Veiling van 5 Oct. 1948. Appels; Goudreinetten 2471; Sterappels 2469; Cox Oranje Holl. Am. lijn Pippin 2688; Present van Lun- J. C. Japanlijn Nederl. N.W.S. Spaarcert. Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. B. 117 Ned. Handel Mij. 157 A.K.U. Bergh en Jurg. v. Berkel Pat. Calvé Delft Centr. Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Leverbr. Unil. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gloeil. Wilton Billiton Ie rubr. dito He rubr. Dordtsche Petr. Kon. Olie A'dam Rubber Bandar Rubber Doli- Bat. Rubb. Oost Java Rubb. Serbadjadi 100" A» 100"/,, 94"/,, 94% 98V,< 93% 15814 300 122% 167 167 148% 194 285 316 279% 243% 18614 390 306% 339% 167 179 153 98 9514 11614 157 15814 302 123 168 171 149 194 283% 315 278 243% 185% 483 388 308% 34014 16614 138 107% 73 99% Kon. Boot 15114 150% 97"/,, Kon. Paketvaart 168 166 97"/,» Ned. Scheepv. Unie 173 172% 10114 Rott. Lloyd 155 155 97% Stv. Mij Nederl. 168 169% 98%, H.V.A. 259 257% 98% Java Cultuur 92% 92 80% N.I.S.U. 100% 100% Vorstenlanden 47% 47% Deli Bat. Mij. 140% 141 Deli Mij. 155% 155 Senembah 155% 156 Muller en Co. 166% 166 A'damsche Bank 154 153% Holl. Bank Unie 221% 220% 'Herstelb. Pr. R'damsche Bank 162% 162 Twentsche Bank 170 171 Anaconda Copp. 36% 36% Bethl. Steel 111% Chrysler Gen. ÜVfotors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel U. S. Steel City Service N. American Cont. Oil Midcont. Oil Philips Petr. Shell Union Tide Water Baltimore Miss^K. Texas N. Y. Central 176% Pennsylvania 151% 30% 60 29% 52% 14% 59% 55% 65% 39% 25% 12% 60% 29% 51% 14% 59 64% 39% 25% 6 16 19% 295. Dat zo'n dief Polletje zulke kunstjes had kunnen le ren, dacht meneer Pot. Hij had altijd al wel geweten, dat 't zo'n verstandig beest was! Maar wie weet, hoeveel slaag 't lieve dier ook gehad had, voor ie dit al lemaal konHij was maar blij, dat die jongens 'm verlost hadden. En daarom kwam ie on der 't koffiedrinken met 'n plan voor de dag. „Zeg vrouw, we moesten die jongens es uitnodi gen. Morgenmiddag bijvoorbeeld. En als jij dan es wat voor ze had, 'n lekkere cake bakte of zoiets.." „Hè....?" juffrouw Pot wist niet wat ze hoorde.' Was haar man zó veranderd? Vroeger mopperde hij altijd op de jongens, en nu„Of vind jij 't niet goed?" vroeg me neer Pot, toen er geen antwoord kwam! 296. „O ja, Marinus", zei juf frouw Pot vlug, „ik vind 't héél goed! Maar dan moeten we dat meisje ook vragen. Je weet wel, Mientje. Andeijs :s 't zo sneu". Ja, dat vond meneer Pot best. „En weet je wie ook?" bedacht zijn vrouwJuffrouw Lintmans! Want we moeten 't goed maken, «at jij haar toen zo vals be schuldigd hebt". Hè. Even kwam er 'n norse trek ;n meneer Poe z'n gezicht! Dat mens van hier naast. waarom die nou! Even moest ie nog vechten met zich zelf! En toen.„Goed vrouw", zei hij, ,,'t is ook zo. Laten we juffrouw Lintmans dan ook maar vragen". Dadelijk na de koffie ging meneer Pot Jantje, Kees cn Mienfje uitnodigen. En z'n vrouw ging 's middags juffrouw Lintmans vragen. En blij dat die wasDat alles nu nog zo goed zou komen....!

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3