Afgevaardigden dèr Westelijke Drie NIEUWS bewijzen hun rechten op Berlijn. De militaire situatie in de Republiek- Ook Montgomery wil vorming van van reserve-strijdkrachten. Gaan de V.N. over Spanje praten? Eerste steen van Westkapelle's Groene Krois-gebeuw gelegd. Zal symbolische opheffing der blokkade vraagstuk, tot oplossing brengen? Onze derde herdenking Engeland en Y.S. blijven op hun standpunt staan. Inbraken aan de lopende band. Gemaskerde bandieten overvallen postkantoor. Dank zjj Utrecht's initiatief. „Naar productief vee op de Bevelanden". PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelbuag. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1069 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 7 OCT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middel org; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds B. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.52 u., onder 18.02 u. Maan op 14.20 u., onder 20.25 u. Hoogwater op Vrijdag 8 October: Vlissingen: 5.21 u. 1.93 m., 17.46 u. 1.90 m. Wemeldinge: 7.15 u. 1.63 m., 19.32 u. 1.64 m. IfcSi. SLOTZITTING VAN DE VEILIGHEIDSRAAD. 1948 is toch wel echt een her denkingsjaar! 5 Juni: de vrede van Munster, het einde van de oorlog, de tach tigjarige, waarin onze zelfstan digheid als staat werd bevochten (1618). 31 Augustus: de regeringsaan vaarding door Koningin Wilhel- rnina in 1898. En nu komt nog: de grondwets wijziging van 1848 (11 October aangenomen, 3 November afge kondigd). Deze laatste herdenking spreekt wel het minst tot ons volk. Er zit minder romantiek, min der feestelijkheid, minder stem ming in een grondwetswijziging dan in een vrede of een troons bestijging. En toch is de herdenking vol komen gerechtvaardigd. Een grondwet is in het staats leven een zeer belangrijk stuk. Zij stelt vast de verhouding van regering en geregeerden, van overheid en onderdaan dus; om schrijft beider plichten en rech ten; regelt het bestuur van ge meente, provincie en rijk. De totstandkoming van een grondwet mag dus wel degelijk op gezette tijden herdacht wor den. En ook een belangrijke wijzi ging in de grondwet. Onze grondwet dateert feitelijk van 1814. Toen is zij, na de be vrijding van de Franse overheer sing, op initiatief van Koning Willem I tot stand gekomen. Daarna is ze herhaaldelijk ge wijzigd. Immers met verandering van staatkundige toestanden moet er ook wijziging in de grondwet ko men. Want deze moet passen op die toestanden. En de staatkundige toestanden zijn altijd, en waren in de vorige eeuw zeer sterk aan verandering onderhevig. De belangrijke wijziging in de constitutie was wel die van 1848. In 1848 nl. kwam bij ons het li beralisme aan 't bewind Die gebeurtenis stond niet op zichzelf. Het liberalisme trad krachtig op in heel West- en Zuid-Europa in die tijd, als een beweging van brede en "diepe strekking. Breed: zi] liet geen terrein van 't menselijk leven onaangetast, zowel op godsdienstig en maat schappelijk, als op staatkundig op Wysjinsky en Tarasenko, de plaatsvervanger van Manoeilsky, woonden de bijeenkomst bij. Wysjinsky maakte aantekenin gen, toen Jessup het standpunt van Amerika uiteen zette. Jessup zeide, dat de Ver. Sta ten hopen, dat de Veiligheidsraad kan meehelpen om de bedreiging van de vrede weg te nemen. Er is niets gebeurd, dat Amerika's standpunt ten deze heeft gewij zigd. Gedurende de tijd, dat hij geen aantekeningen maakte, zat Wysjinsky een courant te lezen. Halverwege het betoog van Jes sup nam hij de telefoon van zijn oor en keek verveeld de zaal rond. Jessup gaf dan ook een zeer uitvoerig overzicht van de hele Berlijnse geschiedenis om aan te tonen, dat er wel degelijk van een blokkade en een bedreiging van vrede en veiligheid mag wor den gesproken. De Engelsman, Sir Alexander Cadogan, hield een beschouwing over de houding, die de Weste lijke geallieerden tegenover „de illegale middelen en dwangmidde len" van de Sowjets hadden kun nen aannemen. Er waren, zo zei hij, drie mogelijkheden, n.l. on derwerping, waardoor de Weste lijken van httn rechten beroofd zouden zijn geworden, en waar door het politieke systeem, dat Rusland aan Berlijn en de Sow- jetzone wil opdringen, gesteund zou zijn; voortzetting der onder handelingen „onder dwang" of toepassing van geweld. Nu de S.U. niet aan de besprekingen zou deelnemen, vroeg hij zich af hoe er een oplossing gevonden zal worden. Parodi, de Franse afgevaardig de, leverde o.m. een overzicht van de nota-wisseling tussen de Drie en Moskou, die met een succes scheen te eindigen, doch een ver scherping van de Sowjetmaat- regelen was geworden. Actie inzake Berlijnse kwestie? Zes leden van de Veiligheids terrein werkte ze op 't volksleven raad en geen „belanghebbende partijen" in de Berlijnse kwestie, Gisteren is de Veiligheidsraad, voorlopig, voor het laatst bijeen geweest en hebben de afgevaardigden van Amerika, Engeland en Frankrijk het woord gevoerd oin nog eens het rechtmatige van het verblijf der Westerse mogendheden in Berlijn te bewijzen. De eerstvolgende vergadering zal weer samengeroepen worden initiatief van de voorzitter. „neutrale" partijen een resolutie zou indienen en in welke vorm dit zou moeten geschieden. Men meent, dat de Columbiaan- se delegatie reeds-eerder het plan geopperd heeft, dat de Raad een commissie van onderzoek zou benoemen. De Sowjet-Unie zou echter hiertegen haar veto kun nen uitspreken. Naar verluidt is het mogelijk, dat een „symbolische" opheffing van de Berlijnse blokkade voor gesteld zal worden, ten einde de deur te openen voor verdere onderhandelingen tussen Oost en West. Diep: Zij trok de consequentie uit de 18e eeuwse verlating van "God en Zijn Woord, door als bron van wijsheid te aanvaarden het menselijk verstand. In 't gods dienstige werd het liberalisme daardoor modernisme of vrijzin nigheid met bijbelcritiek en onaf hankelijke moraal. In 't maat schappelijke leerde het de abso lute vrijheid van 't bedrijfsleven; „de kunst om de kunst": de heer schappij van het menselijk den ken in de wetenschap. En in het staatkundige: theoretisch de indi viduele - rijheid, die echter in de practijk onmogelijk was (immers de chaos zou brengen!) en daar om herleid werd tot volkssouve- reiniteit, wat wilde zeggen: rege ring van een volksmeerderheid. H. namelijk België, Argentinië, Sy rië, Columbia, Canada en China, zijn gisteren onofficiëel bijeen gekomen om besprekingen te voeren over een eventuele actie inzake de Berlijnse kwestie. Men zou de vraag behandeld hebben, of een of meer van de Westelijke mogendheden geven toestemming tot Berlijnse verkiezingen. De Amerikaanse, Britse en Franse bezettingsautoriteiten te Berlijn hebben verklaard, dat zij aan het verzoek van de Berlijnse magistratuur om omstreeks 14 November verkiezingen te mogen organiseren, willen voldoen. De discussie in politieke commissie der V. N. De Britse minister van Staat, Hector Mc. Neil, heeft in de po litieke commissie van de V.N. tydens het voorgezette debat over de controle op de atoomenergie gezegd, dat Engeland en de V.S. zich niet bereid zouden verklaren gegevens over de atoombom te verstrekken of de bestaande voorraden te vernietigen. vóór de Canadese resolutie, die alle landen verzoekt de aanbeve lingen van de commissie voor de atoomenergie als basis voor de controle te aanvaarden. Neder land is daarbij evenwel bereid amendementen in overweging te Sedert Mei werd er in het Zuiden en centrum van Rotter dam een serie inbraken gepleegd die wat werkwijze betrof veel overeenkomst vertoonden. De daders schenen het speciaal voorzien te hebben op sigaren winkels, textielzaken en levens middelenzaken. De nasporingen van de recherche bleven enige tijd vruchteloos, totdat men er op zekere dag lucht van kreeg, dat de 26-jarige vuurwerker C. D. D. de hand in enige van de ze inbraken zou hebben. Ook zou D. meer weten van een inbraak in een sigarenwinkel in Schie dam. D. werd gearresteerd en be kende tezamen met de 22-jarige varensgezel H. L. P. en de 23- jarige monteur H. S. een viertal inbraken gepleegd te hebben te Rotterdam en Schiedam. De buit bestond voornamelijk uit rook artikelen en textiel. Óok P. en S. werden gearresteerd. Het bleek, dat dit duo in totaal de bet was aan 23 inbraken en po gingen tot inbraak én een rij wieldiefstal. Als operatieterrein kozen de inbrekers winkels, waarvan de eigenaars elders woonden, om het risico van ontdekking tot een minimum te beperken. Twee helers werden eveneens opge sloten. o Beroep van Arabische delegaties op V.N. Alle Arabische delegaties in Parijs hebben een uiterst be roep gedaan op de delegatie ter V.N. voor een oplossing van het Palestijnse vraagstuk en de vor ming van een enkele souvereine staat bepleit. o Benden blijven overvallen plegen. De Loerah van de dessa Tjiia- woeng in het regentschap Tjili- tjap, werd in een huis, waar feest werd gevierd, plotseling door een onbekende doodgeschoten. De dader kon nog niet worden ge arresteerd. Uit Salatiga meldt Aneta: een bende van 25 man, waarvan de leden lange haren droegen (de bekende dracht van de B.P.R.I.), Nederland steunt Canadese resolutie. Mc. Neil stelde de Russische afvaardiging drie vragen: 1. Zal Rusland aanvaarden, dat een internationaal controle- systeem van kracht wordt in hetl™™en' die tot ™ormt- kader van een overeenkomst, al gekleed in zwarte uniformen en gewapend met revolvers en kle wangs, plunderde het huis van de volksonderwijzer in de kam pong Gasinan bij Ambarawa en vermoordden de bewoner. Hierop verdween de bende, onder bedrei ging, de kampongwacht te zullen vermoorden, indien deze alarm ANTI-OORLOG DEMONSTRATIE IN LONDEN. Tijdens een rede van de Engelse minister van Oorlog tot wer ving van recruten, cie hij op het balcon van het Mansion House hield, werden plotseling spandoeken en borden met anti-oor log opschriften vertoond en duizenden pamfletten naar be neden geworpen, die tegen dienstneming opzetten. De demon stranten werden hardhandig door de politie verspreid. De menigte voor het Mansion House zoekt de pamfletten van de straat. Veldmaarschalk Montgomery, de nieuwbenoemde voorzitter van de commissie van bevelhebbers der Westelijke Unie, heeft te Londen een rede gehouden in het kader van de regeringscampag ne voor de opbouw van reservestrijdkrachten in Groot- Brittannië. De Engelsen, zo meende hij, moeten het oorlogsgevaar niet onderschatten, maar hij voegde er aan toe, dat hij anderzijds niet wenste te overdrijven. Hij twijfel de er aan, of de mensheid reeds het stadium had bereikt, waarin door louter overleg aan de oorlog een einde kon worden gemaakt. Die tijd is nog niet gekomen, zo zei Monty. Er was een politiemacht aan wezig, waaronder bereden agen ten en rechercheurs, die bij orde verstoringen zouden moeten in grijpen, toen Montgomery sprak. Hij sprak voor het huis van de Londense burgemeester en had een „uitgebreid en geestdriftig ge hoor". Na zijn toespraak werden een aantal (tegen de recrutering der strijdkrachten gerichte) pam fletten verspreid en bij een recru- teringspost ontstond een hand gemeen. Een man werd gearres teerd. Gedurende de laatste dagen zijn, zo voegt Reuter er aan toe. rede voeringen voor de recrutering onderbroken door demonstranten, die pamfletten onder de toehoor ders verspreidden en slagzinnen voor de vrede lieten horen. Communisten zijn guerilla begonnen. IV) Dienst Legercont&cten te Batavia heeft een overzicht ge geven van de militaire situatie in de republiek. In het algemeen kan worden gezegd, dat in het Zuiden van het republikeinse gebied in Midden- en Oost-Java de communisten zijn overgegaan tot de guerilla- tactiek, terwyl in het Noorden, in het bijzonder in het gebied van Tjepoe, een georganiseerde stryd woedt. In het gebied van Djokja is het in het algemeen rustig. Te Solo is de republikeinse re gering de toestand meester, al zijn ten Noorden van de stad communistische benden gesigna leerd. Verder naar het Noorden bevinden zich communistische brigades, waaronder de vroegere 5e brigade van de T.N.I. In het algemeen kan men zeg gen, dat de gehele residentie Pembang zich vast in communis tische handen bevindt. In het ge bied ten Zuiden van Solo vordert de opmars der republikeinse troe pen naar Patjitan slechts zeer' brood. OLIETERREINEN IN TJEPOE BRANDEN* De rookwolken boven Tjepoe, die een hoogte van 2000 m. heb ben bereikt, zyu reeds te Sema- rang zichtbaar, aldus meldde Aneta. Het Soerabajase dagblad „De Vrye Pers" weet nog te mel den, dat de brand in de stad zich uitbreidt en dat thans ook brand is uitgebroken op het olieterrein. Treedt Japanse regering af Een hoge regeringspersoon heeft meegedeeld, dat het Ja panse coalitiekabinet in zijn geheel zal aftreden in verband met een schandaal, waarbij voor een bedrag van 2.700.000.000 yen aan toegewezen meststoffen in de zwarte handel zijn verkocht door Soehiro Nisïno, de in Juli afgetreden vice-premier. BONNENLIJST geldig van 10 t.m. 23 Oct. 1948. Bonnen voor brood en vlees 245 Vlees: 100 gram vlees (reeds aangewezen, geldig t.m. 9 Oct.) 284, 286 Vlees: 100 gram vlees. 285 Vlees: 300 gram vlees. 2871, 2872 Brood: 800 gram Koningin Juliana beschermvrouwe der N. J. G. H. M. Koningin Juliana heeft aan het bestuur van de Neder landse Jeugdgemeenschap, ge vestigd te Amsterdam, doen we- I ten, gaarne als beschermvrouwe te zullen optreden van deze werkgemeenschap van Neder landse jeugdorganisaties. Troepen van Tsjang Kai Sjek trekken terug. Woensdag is bekend gemaakt, dat de troepen der Centrale Chi nese regering de hoofdstad van Mantsjoerije, Tsjangtsjoen, heb ben ontruimd. Tsjangtsjoen was het laatste steunpunt der cen trale regering in Mantsjoerije. Het was sedert enige tijd afge sneden door de noordelijke le gers. „Chicago Tribune" steunt Dewey. Het grote repuolikeinse blad .Chicago Tribune", dat tegen de benoeming van Thomas Dewey als candidaat voor het president schap was, heeft thans besloten hem te steunen. In eeri hoofdar tikel zegt het blad: „Wij be schouwen hem als de minst slechte der candidaten". langzaam. De communisten zijn hier de guerillatactiek begonnen. Patjitan is nog geheel communis tisch en staat onder de invloed van een strijdgroep, bestaande uit voormalige criminele gevan genen, die uit de gevangenissen van Djokja en Solo werden los gelaten. Gemeld wordt, dat in Doengoes alle krijgsgevangenen, waaronder vooraanstaande leden van de re publikeinse defensiestaf in Oost- Java zijn vermoord. De brigade commandant Dachlan, een vriend van Soengkono, is gevangen ge nomen en overgebracht naar het hoofdkwartier van Soengkono in Kediri. In Blitar en het verdere gebied ten Zuiden van Malang, is de toe- stand zeer ingewikkeld. Troe-1 pen van de Pesindo vechten hier tegen de T.N.I. Robert Lovett, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, heeft voorspeld, dat de kwestie van de erkenning van Spanje door de Verenigde Naties waarschijnlijk in de huidige bij eenkomst van de algemene vergadering in bespreking zal worden gebracht. Lovett vertelde, dat hij niet beschikte over juiste inlichtingen om uitlegging te geven aan be richten in een Amerikaans blad, volgens welke (ze waren afkom stig uit de Franse hoofdstad) minister Marshall definitief aan Engeland en Frankrijk zou heb ben voorgesteld, dat de in de al gemene vergadering in 1946 aan genomen resolutie van niet-er- kenning van Spanje, door de al gemene vergadering zou worden herroepen. Men weet in Washington, dat verschillende staten van Zuid- Amerika uitdrukking hebben ge geven aan hun gezichtspunt, dat de Verenigde Naties hun twee jaar oude beslissing betreffende Spanje moesten vernietigen en het wordt als mogelijk beschouwd, dat zodra de gelegenheid zich voordoet in deze zitting, een van die staten dit voorstel zal doen. Hoe de houding van Amerika zal zijn in dat geval werd niet door Lovett bekend gemaakt. Volgens hem zullen de Verenigde Staten geen doen. voorstel in deze richting In tegenspraak met een door het nieuwsbureau Tass gepubli ceerd bericht, zal de Finse rege ring niet overgaan tot een zuive ring bij de politie en de openbare durfde slaan. Het bestuur en de diensten door het verwijderen van politie stellen een onderzoek in.communistische elementen. Dinsdagavond tussen zeven uur en half acht zijn drie gemas kerde personen door de achter deur het huis van de directeur van het postkantoor te Veghel binnengedrongen. De telefoon werd onklaar ge maakt, waarna de directeur on der bedreiging de sleutels van postkantoor en kluis moest afge ven. Het geld, ongeveer f 10.000, be nevens verschillende aangete kende stukken werden gestolen. De daders zijn per auto ontko men. De politie stelt een uitge breid onderzoek in. gang in de atoombesprekingen kunnen voeren. Vredesprijs uitgeloofd. Dalmia, een Indische million- nair, heeft een vredesprijs uitge loofd van vijftigduizend ropijen voor degene, die „de grootste dienst aan. de bevordering en handhaving van de vrede" bewijst. Bij toekenning van de prijs zal alleen gelet worden op de beste poging ter bevordering van een wereldregering. De prijs zal gegeven kunnen worden aan „een communist of vorens een tegelijkertijd geteken de conventie betreffende het ver bod van atoomwapens van kracht wordt 2. Is de Sow jet-af vaardiging bereid het verslag van de meer derheid der atoomcommissie te aanvaarden als algemene basis voor een conventie tot vaststel ling van een controlesysteem? 3. Aanvaardt Rusland, dat de activiteit van het op te richten internationaal controlelichaam niet onderhevig is aan het Veto van een permanent lid van de Veiligheidsraad Als antwoord op deze vragen verklaarde de Russische afge vaardigde Malik, dat zijn land de gelijktijdige toepassing eist van de twee voorgestelde conventies, die betreffende de controle en die betreffende het buiten de wet stellen van atoomwapens. Eric Louw, gedelegeerde van Zuid-Afrika, deelde de commissie mede, dat de Regering van Zuid- j Afrika, haar eigen voorraden Ura- i £eri"S mum gewonnen in het goud-j beheer za" stellerf ?n,der I Het Finse parlement heeft nationaal lichaam Ce" in (met 147 tegen 35 stemmen (com- in „u I munisten en sympathiserenden) Nederland™ _hee,t deRen door de regering ingediende Francois verin !t°ST Prot- motie van vertrouwen goed- St dS' dat tl'C Ne- Sekcurd. ^ar aanleiding van de delegatie zou stemmen buitenlandse politiek. Het initiatief, dat de Utrechtenaren genomen hebben, toen zy in 1945 de ruïnes van Westkapelle bezochten, is van grote betekenis geworden voor dit zwaar getroffen dorp. Er moest iets gedaan worden redeneerden ze; en ze beten het niet by woorden, maar brachten f 60.000 bij elkaar, bestemd voor het stichten van een Groene-Kruis-gebouw den en kwam Utrecht naar West kapelle om de eerste-steen-leg- ging van het nieuwe gebouw bij te wonen. Dit grote bedrag was niet een- twee-drie bij elkaar. De Utrech tenaren, bewogen met het lot van niet-communist", aldus heeft Dal-Westkapelle, en lid van de mia gezegd. De term communist niet op te vatten in de Sowjet- Russische zin,' doch in de zin van „iemand, die vertrouwen heeft in de broederschap der mensen". Verder zal een prijs van vier duizend dollar worden uitgeloofd voor de schrijver van een boek over „Vrede door een wereldre- Utrechtse Winkeliersvereniging „Lombok", organiseerden een winkelweek en brachten in totaal niet minder dan f60.000 bijeen! Het bestuur van „Lombok", on der de energieke leiding van de heer A. de Ru, zocht contact met Westkapelle en stelde de gelden beschikbaar voor een Groene- Kruis-gebouw. Ds W. de Reus, de voorzitter van de Vereniging „Westkapelle Herrijst", overlegde met Prof. Ir Berghoef, die een ruim en fraai gebouw ontwierp. Lang duurde het echter eer met de bouw begonnen kon wor den. Doch tenslotte zouden toch de uitnodigingen verstuurd wor- EERSTE STEEN GELEGD. En dus stond gistermiddag het bestuur van „Lombok" bij de fun damenten van het Groene-Kruis- gebouw-in-wording, tezamen met de wethouders van Westkapelle, Ir J. Gerber, hoofd van het Streekbureau Walcheren, Dr J. R. v. d. Borgh, inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland, en vele anderen. Nadat dokter M. Huygens, i De heer A. de Ru vertelde, bij I de acties steeds alle mogelijke j sympathie te hebben ondervon- I den. Hij merkte op, dat door toe- doen van de heer Ligthart Schenk, destijds bestuurslid van „West kapelle Herrijst", besloten was een Groene-Kruisgebouw te plaat sen en verzocht tenslotte, om de straat waar het gebouw, dat de naam „Lombok" zal dragen, staat, een naam te geven, die de herinnering aan Utrecht levendig houdt. Vervolgens ging hij over tot het leggen van de „eerste" steen, die t.z.t. vervangen zal worden door een steen met inscriptie. De heer J. Ligthart Schenk bracht nog de voorgeschiedenis in herinnering, waarna Ir J. Gerber de totstandkoming van het gebouw een manifestatie noemde van het medeleven in het land met de nood in West kapelle. Tenslotte dankte de wn. burge meester, de heer W. Gabriëlse, namens het gemeentebestuur, al- Het bestaande geschil tussen kerk en staat in Slowakije, dat tot- nog toe alleen de Rooms- Katholieken aanging, dreigt zich uit te breiden tot de niet-kalho- lieke kerken. De regering zou van plan zijn de bedienaren der kerk als ambtenaren te gaan behan delen. De Amerikaanse marine schijnt plannen te hebben voor de bouw van een vijftig ton metend vlieg tuig, dat een actieradius heeft van 2400 kilometer. 288 Brood; 400 gram brood. Alle bonkaarten: 289 Algemeen: 400 gram brood. 290 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 291 Algemeen: 750 gram suiker, boterhamstrooisel, enz., of 1500 gram jam, stroop, enz., of 750 gram versnaperingen. Bonkaarten KA, KB, KC 810: 295 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 296 Algemeen200 gram kaas of 250 gram korstioze kaas. 297 Algemeen: 1 ei. 298 Algemeen: 125 grams koffie. 299 Algemeen: 50 gram thee. 300 Algemeen: 225 gram huis houdzeep of 180 gram toilet zeep. B 309: 200 gram kaas of 250 gr. korstioze kaas. B 310, C 311: 1 ei. Bonkaarten KD, KE 810: 301 Algemeen: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 302 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gr. korstioze kaas. 303 Algemeen: 2 eieren. 304 Algemeen: 450 gram huis houdzeep of 360 gram toilet zeep. E 315 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Tabak- en Versnaperingskaar- ten, enz. QA, QB, QC 808: 117 Versnaperingen: 200 gram versnaperingen of 200 gram sui ker, boterhamstrooisel, enz., of 400 gram jam, stroop enz. 120 Versnaperingen: 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz., 200 gram jam, stroop, enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 811 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook S. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. voorzitter van de Westkapelse i len, die hun medewerking ver- Groene-Kruis-afdeling, het be stuur van de Winkeliersvereni ging dank had gebracht voor hun schitterende gift, herinnerde hij aan de moeilijkheden, die over wonnen moesten worden eer tot de bouw kon worden overgegaan. Hij zeide, thans goede hoop te hebben, dat het gebouw achter elkaar afgewerkt zal worden. leenden, in 't bijzonder de bewo ners van Utrecht en het comité „Westkapelle Herrijst". Men zegt wel eens, aldus de heer Gabriëlse, uit verlies winst. En gezien het vroegere Groene-Kruis-gebouw is dit hier inderdaad het geval. Men bleef hierna in Hotel „De Valk" nog enige tijd gezellig bijeen. De 70-jarige D. uit Rotterdam die bij zijn kinderen te Deventer logeerde en daar op het dak een antenne wilde repareren, viel naar beneden en kwam met zijn hoofd op de grond terecht. De man was op siag dood. In Mep- pel heeft een hond een 2 Vi-jarig meisje aangevallen en dusdanig verwond, dat het kleintje aan de verwondingen is bezweken. Te Eelde is een woning van de Fam. Hummel geheel door hrand ver woest. De brandweer stond mach teloos. Met ingang van mórgen is de rantsoenwaarde van paarde- vlees weer van 125 op 150 gram gebracht. Een bon voor 100 gr. rundvlees geeft dus recht op 150 gram paardevlees. De 13e Oc tober hopen de tweelingzusters Drika en Helena Pluym te Was pik hun 80ste jaardag te vieren. De suikerbietenoogst schijnt ondanks pessimistische verwach tingen toch goed te zijn. Het in stituut voor rationale suikerpro ductie te Bergen op Zoom heeft geconstateerd, dat thans het sui kerpercentage der bieten zich volledig heeft hersteld. Giste ren zijn op Schiphol de zeven wit geschilderde Havillands, die de UNO had gecharterd voor ver voer van haar personeel in het Midden-Oosten weer op Schiphol teruggekeerd. Een speciale Amerikaanse legercommissie.heeft besloten een beperkt aantal dood vonnissen wegens oorlogsmis daden van Nazi's te wijzigen. Ze zouden aanbevolen zijn door Ge neraal Clay. 200 personen wer den gedood en duizenden gewond bij een aardbeving, die plaats vond in Perzië. De ravage zou ontzettend zijn. Een kudde schapen, per ongeluk van de Britse naar de Sowjetzone over gestoken, heeft een nieuw grens incident doen ontstaan. De die ren, eigendom van de Brunswijk- se kolenmijnen, worden niet teruggegeven. De scheper is door de Russen gearresteerd Benoeming inseminatoren De voorbereidende werkzaam heden voor de uitvoering van de Kunstmatige Inseminatie op Z.- Beveland zijn reeds voor een vrij groot gedeelte klaar gekomen. Zo werden door het bestuur de inseminatoren aangesteld en wel voor de buitendienst: de heer P. Wiskerke te Kruiningen en voor de binnendienst de heer W. Min- naard te 's-H. Arendskerke. De aangestelden werden door de heer C. Zwagerman en Dr Wagenaar voor deze functie op geleid in een speciale cursus, welke deze zomer is gehouden. Verschillende technische moei lijkheden zijn ook opgelost, en zo heeft men ook reeds de be schikking over een motorrijwiel. Het wachten is nu slechts nog op de aankoop van een stier; wanneer de aankoopcommissie er in geslaagd zal zijn een goed exemplaar aan te kopen kunnen de werkzaamheden beginnen. Uiteraard zal de leden nader worden bericht, wanneer met de K. I. definitief begonnen zal worden. „Vulkaan" terug van bezoek aan onze Zuiderburen. Hr. Ms. „Vulkaan" en de zesde flottielje mijnenvegers, bestaande uit 7 vegers, die van 1 tot 5 October een bezoek aan Antwer pen gebracht hebben, zijn Dins dag weer in Vlissingen terug gekeerd. De zesde flottielje zal het vegen voor de kust voortzet ten, terwijl de „Vulkaan" voor lopig te Vlissingen zal blijven. Het bezoek aan Antwerpen werd opgeluisterd door de muziek van de Matrozenkapel van het Opleidingskamp te Hilversum. DE BILT ZEGT: Schraal weer. Koude ochtend, later, bij droog en op de meeste plaatsen vrij zonnig weer, iets hogere tempe raturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1