Een kijkje in de Assemblee Sowjets stellen westelijke mogendheden aansprakelijk voor de toestand in Berlijn Amerikaanse journaliste had een haakwerkje meegenomen. Zij verzoeken conferentie van de vier ministers van Buitenlandse zaken. Londense conferentie yeroordeeld. Amsterdamse politie heeft een radio-autodienst Grote brand te Vlaardingen. C.N.V.-ers met vacanlie De amMenaar, de middenstander en het halfje. Per fiets naar de U. N. O. (V.) In Palais Chaillot een ge ordende chaos. Kerkelijke toogdag in Kampen. in zes samenkomsten. Nieuwste snufje in Nederland HERVORMD PAEDAGOGISCH SEMINARIUM. ZATERDAG TE UTRECHT GEOPEND. Dinsdag 5 October 1948. ZEEUWSCJ-i DAGBLAD Pagina 2 de Assemblée Nationale ("de Na tionale Vergadering). Er was net een zitting aan de gang. We konden de verleiding niet IllllQl 3ClliEülZ6flU JJGZOGKGrS seren; a^s WÜ willen vasthou- weerstaan, zetten onze fietsen tegen het hek, stapten naar binnen, en kregen na enkele formaliteiten toegang tot de pu- j blieke tribune. (Van onze speciale verslaggever). den,dan is dat niet om de me ningsverschillen maar om de wijze waarop men ze wil op lossen. rusteloos pelde. heen en weer trip- De Theologische Hogeschooldag Heel in de diepte zetelde het van de Gereformeerde Kerken parlement De voorzitter zat in j (onderhoudende art 31 K.O.)over: de hoogte en mengde zich ge- heeft, in de jaren dat ze nu ge- dacht durig in het debat, dat aan de houden is, al sterker het karak- toespraak de DE EERSTE ROEPING. Prof. C. Veenhof, die sprak ,De eerste roeping" her- aan het begin van zijn gestorven hoog- Vóór het moment waarop 20 vliegtuigen boven het Palais Chaillot daverden en daar de let ters Ï'.N.Ü. gingen vormen, ter aanduiding van het feit dat de' U.N.O.-Assembiee was geopend, Om ons heen een mengel- Sang was tussen een jonge com- ter van een toogdag gekregen. leraar dr S. Greydanus. Daar- moes van talen, 'meest Frans, mtmist, (evenals in Nederland Bracht de Hogeschooldag in 19-16 na gaf prof. Veenhof een beeld links van de voorzitter gezeten) reeds eni™ 1 en de minister van binnenland- eveneens veel Engels en Ame rikaans, maar toch ook Neder lands (door ons), Deens en Spaans. Alles gebeurt hier in grote haast. Nauwelijks heb je je se zaken. Geïnteresseerd zaten de men sen naast ons te luisteren, zicht- baar genietend van elk relletje zijn wjj eens gaan snuffelen bord'leeg"öf'het wordt wegge- (en die ziJn er vele) en merk- hoekjes en gaatjes. En de oogst haald en de volgende schotel baar ruikend naar parfum, knoflook en wyn. Erg belangrijk was de zitting blijkbaar niet, de meeste plaat sen waren onbezet. Toch heerste .er een rumoer als op een markt. kir:JS.let,.erf..t1lKa"t:m^r.!S^nïi Ieder schreeuwde en interum- peerde maar raak. Zelfs bodes waren niet waardig, ze draaf- was onverwacht ryk. Onze zwerftocht door het pa leis Chaillot bewees dat men hier nog steeds wedijverde met de uit schoolboekjes bekende Jan Jansen, die zweette, zwoeg- 1 de, sloofde, klopte, hamerde enz. Het was een geordende- cha os. Overal was men bezig. Hier zaten verschillende vrouwen onder rap gekout en met niet al te trage handen grote kokos matten (surrogaat overigens) aan elkaar te naaien voor de vloerbedekking. Ginds waren1 schilders druk bezig een laatste streekje verf te geven aan de geïmproviserde kamertjes, hon- derden in getal, die tot verblijfj moesten dienen van de talloze gedelegeerden, journalisten en hun personeel. Op de tweede etage, het ter rein van de pers, drentelden de mensen van de telegraaflijnen rusteloos heen en weer. Zij had den het nog niet druk. Een enkele ijverige journalist probeerde zijn krachten op de Franse schrijfmachines met hun geheel aparte lettergroepering. Het resultaat was dikwijls, en hier spreekt de ervaring, dat een g verscheen waar een a be hoorde te staan. Het restaurant voor de gede legeerden was ook nog niet klaar. Honderden kopjes, bor den en glazen werden uitgezet, opdat niemand behoefde te wachten. Toch begon er in alles teke ning te komen. V eiligheidsraacl. In de grote orkestzaal was 'n zitting van de Veiligheidsraad. Met een wijds gebaar opende een politieagent voor ons de deur en volkomen onder de in druk schreden wij over de zachte loper naar binnen en j lieten ons, met een in de gau wigheid aangeleerd gebaar van dagelijks bezoeker, zakken in de behagelijke fauteuils. Voor ons op de achtergrond j van het toneel prijkten tegen de wand de 57 vlaggen van de Verenigde Naties. Op het to- nel zelf zaten in een halve cir kel de leden van de Veiligheids raad, de 4 permanente leden in het midden. De Argentijnse afgevaardigde, dikke man met brede, druk-ke gebaren, stak een speech af in het Spaans. Even later ver taalde iemand vanuit de enge-1 lenbak, het gesprokene in het Frans,met eenzelfde monotone I stem volgde hem een collega in een Engelse vertaling. Verschillende sprekers wordt opgediend. Haast je, rep je, er moeten nog meer mensen j eten. Indruk van de argeloze bezoe- om mee te maken, misschien niet erg belangrijk maar amusant. enige duizenden mensen van wat er in de kerkelijke naar Kampen, in 1947 groeide hetj wereld en inzonderheid in de aantal bezoekers aanmerkelijk en 1948 slaat het record: ruim acht duizend personen kwamen Don derdag de oude ÏJselstad binnen. Om de bezoekers in de gele genheid te stellen zoveel moge in gebonden" Gereformeerde Kerken leeft. Hij ontdekte daar een ^hartstochtelijk pogen om te komen tot centralisatie, een overhellen naar de oecume- mische beweging, een sterke hjk alle sprekers te beluisteren, 5?F,an? ?aar ass*milatie en ge- 4_ J-rr mi... nlrcpnoVolinfr 1.:: In dit artikel beschrijft onze speciale verslaggever de U.N.O. „van dichtbij". Geen politieke vertogen, geen re soluties nee, zo maar „een kijkje op de publieke tri bune". Ook bezocht hij de Franse Rationale vergadering. Zijn oordeel? Wel, leest U Assemblee Nationale Na de maaltijd fietsten we, om voor donker thuis te zijn, de Seine terug. Zo nu en dan reden we verkeerd om een pleintje, maar steeds wees een politieagent ons terecht. En nog glimlachte hij om onze hoge fietsen als hij weer rusteloos njft zijn witte stok zwaaide en gedurig op zijn fluitje blies. Tegenover de Place de la Concorde aan de andere oever van de Seine is het gebouw van den van de een naar de ander met briefjes en telegramformu lieren. Een Algerijn, met tulband en lange witte mantel, nam even eens het woord. Druk waren zijn gebaren, meeslepend zijn woorden. Steeds wendde hij zich naar de kant van de com munisten en kreeg als dank daarvoor van hen een hartelijk applausje, waaraan zelfs de da me meedeed, die al die tijd had zitten slapen, maar wakker werd toen haar buurman ging klappen. Hoe deze zitting, waarin het ging om het stakingsrecht voor de politie, verliep, weten we niet. In één van de pauzes ver lieten we de zaal. Indruk van de argeloze bezoe ker: Het tegendeel van elegantie, bijzonder interessant om mee te maken, totaal onbelangrijk, zeer amusant voor een vreemdeling, maar allesbehalve aanbevelens waardig ter navolging in Neder land 1 traden prof. dr K. Schilder, prof. C. Veenhof, de heer P. Jongeling en ds W. Scheele vijf maal op! Daarnaast voerden ds I. de Wolff en ds J. van Bruggen elk tweemaal het woord. HOUDT WAT GE HEBT. Het enige onderwerp, dat on middellijk op de Hogeschool betrekking had, was de rede van ds W. Scheele uit Arnhem over „De zin van onze Hoge schooldag". Beperkte ds Scheele zich tot de Hogeschool, prof. dr K. Schilder greep wijder om zich heen. Hij stond stil bij het ker kelijk leven. Het is makkelijk om geboren te worden, en om te sterven; maar te leven, dat lijksehakeling, inzonderheid het jeugdwerk. De eerste roeping van de kerk is het leven uit de gena dige verlossing welke God in Christus schonk. Aan niets an ders behoeft de kerk van van daag te denken; met niets an ders behoeft zij bezig te zijn. KERKSTRIJD EN WERELD WORSTELING. Had prof. Veenhof aan het slot van zijn rede de kerk ge tekend op haar plaats midden in een vijandige wereld, ook de heer P. Jongeling uit Groningen hoofdredacteur van „De Vrije Kerk" verwees daarnaar in zijn toespraak „Kerkstrijd en we reldworsteling. De heer Jonge- geling verwierp de probleem- is moeilijk, verklaarde hij. Hethelling van degenen die de is ook makkelijk om tot refor matie te komen. Want anderen maken de consternatie, ik niet. Maar als ik dan in de conster natie ben gebracht, dan moet ik Gods genadebezit vasthou den. Houdt wat gij hebt, zegt Jezus. Of wel: doorsta de crisis der jeugd. Kennelijk doelde de hoogle raar op de herenigingspogingen van ds B. A. Bos, toen hij waar schuwde: pas op voor improvi- i Ondanks de overeenkomst te Potsdam hebben Amerika en En- volg- geland een afzonderlijk econo- den. Niemand scheen to luiste- miseh lichaam in de Amerikaanse ren. Hier en daar liep men heen en Britse bezettingszone in het en weer. Een Amerikaanse leven geroepen, aldus de nota. Op journaliste zat te haken. deze wijze werd de overeenkomst Om half vijf sloot de voor- voor een gezamenlijk bestuur voor zitter de zitting. het bezette Duitsland op in het Indruk van do argeloze bezoe- °°g lopende wijze geschonden, her: Heel elegant, interessant om Be Westelijke mogendheden mee te maken, maar niet erg be- achtten het nodig deze procedure langrijk. te rechtvaardigen door economi- TT i...j sche overwegingen. Haastige maaltijd. De politiek der drie westelijke In het grote personeelsres- mogendheden werkt de groei der taurant, in een zelfde stijl als anti-democratische en nazi-isti- het paleis Chaillot en vlak te- schè elementen in de hand. genover het hoofdgebouw, heer- Deze toestand vormt een schen- ste een drukte van belang. ding van de overeenkomst van Koks met grote witte mutsen Potsdam en is strijdig met de be stonden aan gloeiende vuren. langen van alle vredelievende Pannen rinkelden. Messen wer- landen. den geslepen. lo de Sowjet-nota wordt de Tientallen dienstertjes draaf- Londense conferentie over de toe den van tafeltje tot tafeltje om'komst van Duitsland veroordeeld iedereen zo vlot mogelijk te be- I Daarna somt de nota de maatre De regering der Sowjet-Unie, heeft in ^ntwoord op de nota's der regeringen van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten van 26 September j.l. een nota aan deze westelijke geallieerden ge richt, waarin de drie genoemde landen volledig verantwoordelijk worden gesteld voor de in Berlijn ontstane toestand. De nota zegt, dat de door de Westelijke mogendheden inge voerde afzonderlijke geklhervormn g slechts bedoeld is als een stap naar de verdeling van Duitsland en het onttrekken van West- Duitsland aan het vier-mogendhetlenbesfuur. De Sowjetregering stelt in deze nota voor, aldus het Russische persbureau Tass, de Berlijnse kwestie en de kwestie van Duitsland ais één geheel „overeenkomstig de vier-mogendhedenovereenkomst van Potsdam" te bespreken op een conferentie van de vier minis ters van Buitenlandse Zaken. geen wanorde in de circulatie ont stond of dat de stabiliteit van de valuta aangetast werd. HANDELSOVEREENKOMST. Voorts moesten de commandan ten het eens worden over een handelsovereenkomst tussen Ber lijn en de Westelijke 'staten van Duitsland. Verder moest voldoen de geld beschikbaar worden ge steld aan het stadsbestuur en de bezettende mogendheden. Het geld moest beschikbaar worden g- old door de Duitse circulatie bank in de Sowjetzöne. Er zou- dienen. Hun vuurrode lippen vertrokken tot een doodse glim lach, als de grijns van een eta lagepop. Tussen de rijen wandelden, handen op de rug, enkele on- ogelijke mannekes met droef geestige hangsnorren. Schijn baar even onbelangrijk als de grauwe kater, die eveneens gelen op, die de Westelijke mo gendheden na de Londense confe rentie getroffen hebben. DE WESTELIJKE MARKEN. Door de invoering van de Wes telijke mark, was de Sowjet-Unie gedwongen de Oostelijke mark in te voeren. Hierdoor waren de ver- voersbeperkingen nodig geworden want zonder deze was het onmo gelijk de belangen van de Duitse ook het gehele economische leven in de Sowjetzone controleren. De Sowjetregering heeft stipt vastgehouden aan de overeenge komen richtlijnen van 13 Augus tus, die voorzien in gelijktijdige maatregelen in de vorm van op heffing der transportbeperkingen tussen Berlijn en de westelijke zones, de invoering van de Duitse mark van de Sowjet-zone als eni ge valuta in Berlijn en de instel ling van een vierledige controle op alle financiële maatregelen te Berlijn, als aangegeven in de rieh- Hjnen. WAT NOG GEREGELD MOEST WORDEN. De Sowjet-regering beschouwt de richtlijnen nog steeds als een bevredigende basis voor overeen stemming en is ook tevreden over de overeengekomen basis voor de handel tussen de Sowjet-zone en de westelijke zones. Er bleef nog te regelen over de kwestie van het toezicht op het vervoer van handelsvracht en passagiers langs de luchtroutes tussen Ber lijn en de westelijke zones. Als de reegeringen van de drie mogendheden deze verklaring juist achten, zo zegt de nota, acht de Sowjet-regering het heel goed vrijmaking veroordelen omdat zij het protestants-christelijk eenheidsfront, de christelijke or ganisaties en de weerstand in de wereldworsteling zou ver brokkelen. Met deze waardebe paling rekent God niet. Waren de samenkomsten op Donderdag druk bezocht, ook Woensdagavond kon de belang stelling groot genoemd worden. De bidstond in de Nieuwe Kerk, waarin voorging prof. B. Hol- werda, kreeg een nevendienst in de Broederkerk, waar prof. Schilder optrad. Dat op de Hogeschooldag ook aan de stoffelijke zaken van de school werd gedacht, spreekt vanzelf. Men hield drie collec tes; ook enkele afzonderlijke giften kwamen binnen o.a. een gift van f 2.000.— De vijf voorzitters in de bijeen komsten, prof. P. Deddens, ds H. Knoop, ds D. van Dijk, ds G. Visée en ds H. Meulink leidden de collectes in. vum W aarheids"-problemen» Redacteur van een communis tisch blad te zijn, is ook niet alles. De redactie van de „Waarheid" weet er van mee te praten. 'tls nog niet zo lang geleden, dat dit blad woorden tekort kwam om de grote verdiensten van Tito voor het communisme in het licht te stellen. Een lich tend voorbeeld voor alle „Waar heid" getrouwen. Maar er kwam een dag dat Tito te Moskou in ongenade viel, en toen kwam men vuil tekort om hem naar het hoofd te slingeren. Soekarno en Hatta waren tot tmor kort de grote strijders voor de vrijheid in Indië. Maar toen Moeso de Moskou-agent arri veerde en in opstand kwam, moest een ander liedworden in gezet en moest Soekarno worden gedegradeerd tot een doodge- wone kapitalistenknecht. Nee waarlijk, het is niet ge makkelijk voor een blad, dat de Waarheid van Gods Woord ver werpt en welbewust de Leugen dient. Het is een hard en gril lig despoot, deze meester. den vier vertegenwoordigers van mogelijk deze kwestie op een we de commandanten worden be-derzjjds aanvaardbare basis te re- noerid om de practische uitvoe ring var. deze maatregelen te controleren. Het spreekt vanzelf, zo gaat de nota voort, dat de verantwoorde lijkheid voor de uitgifte van de Russische mark door niemand an ders dan door het Sowjet-opper- bevel kan worden gedragen, daar liet gehele economische leven van de Sowjet-zóne afhangt van de hoeveelheid in circulatie. TOEZICHT UITGIFTE. Niettemin hebben tijdens de on derhandelingen te Berlijn de wes- gelen. De onderhandelingen mis lukten, ondanks de onbeduidend heid van de nog overblijvende me ningsverschillen, voor zover de 3 Gistermorgen omstreeks half ne gen is brand uitgebroken in de spuiterij van de lampekappenfa- briek van de firma Tiko aan de Kon. Wilhelminahaven te Vlaar dingen. Het vuur greep met zo'n fel heid om zich heen, dat spoedig ook het magazijn en atelier, waarin zich buitengewoon brand baar materiaal bevond, zoals lampekappen, in lichtelaaie stonden. Er werd direct groot alarm gegeven, zodat de brand weer binnen het kwartier met volledig materiaal aanwezig was en geholpen door de drijvende spuit „Koningsplaat" het vuur met 12 stralen kon bestrijden. Spoedig echter sloegen de vlammen uit alle ramen van het 3 verdiepingen hoge pand. Er ont wikkelde zich een enorme rook- massa, welke tot ver in de om trek zichtbaar was. Nadat om ruim half tien het dak instortte, was een kwartier later gevaar voor uitbreiding geweken. De om liggende panden, waaronder de machinefabriek „Wamo" en en- Gisterniiddag klokslag 12 uur is het nieuwste snufje op het ter rein van de politie in Nederland in werking getreden: de radio- autodienst van de Amsterdamse politie is namelijk in actie ge komen. Een drietal politieauto's, uitge rust met een korte golfzender en -ontvanger surveilleert nu dag en nacht door de hoofdstad en deze auto's staan in voortdurend ra diografisch contact met het hoofdbureau. Zodra er ergens in de stad iets gebeurt een onge luk, een inbraak of iets anders dat politiehuip noodzakelijk maakt - kan het publiek hetzij door het telefoonnummer 88888 (vijfmaal acht) te draaien, hetzij door gebruik te maken van een van de vierhonderd politiemelders (de achterkant van een brand melder), contact krijgen met de centrale, die op haar beurt via de radio de dichtst bijzijnde radio auto naar de plaats des onheils" dirigeert. In enkele minuten is de politie auto ter plaatse. Het ingrijpen van de politie is. hierdoor aan zienlijk versneld. De Amsterdamse politie be schikt over zes van deze auto's splinternieuwe blauwe Fords waarvan er steeds drie in route zijn en drie in reserve. De wagens zijn uitgerust met Engelse appa ratuur de gehele dienst is ge baseerd op het voorbeeld van Scotland Yard die zodanig functioneert, dat een amateur kortegolf zender „er niet tussen kan komen". De wagens hebben voorts een sirene, lijk maakt, evenais de brandweer, indien noodzakelijk, met gezwin de spoed dwars door het verkeer en rode stoplichten heen te rijden. Griep in het Palais de Chaillot. Talrijke afgevaardigden en an deren die de Algemene Vergade ring van de V.N. bijwonen, zijn het slachtoffer geworden van een influenza-epidemie, die evenwel niet erstig is. Eén der diplomaten heeft de ziekte de naam „fluno" gegeven. Belangrijke sleepreis Volbracht. De „Poolzee" van L. Smit en Co's Internationale sleepdienst heeft wederom een belangrijke sleepreis tot een succesvol einde gebracht. Oeze sleepboot vertrok op 30 Juli van Rotterdam met de grote drijvende bok „Bevrijding", welke in opdracht van het mini sterie van Overzeese Gebiedsde len naar Soerabaja moest worden overgebracht. Zaterdag j.l. is het transport veilig en wel te Bela- wan, de gewijzigde eindbestem ming, gearriveerd. Het onderzoek naar de ver moedelijke overtreding van de res. kap. H. M. A. Alsem van de deviezenbepalingen, heeft uitgewezen, dat er geen over treding van de deviezen-voor schriften door de kapitein Alsem die het moge- is geconstateerd. zich te houden aan de overeen- gcl.^men riclilijnen voor de opper bevelhebbers. Over het voorleggen van de Berlijnse kwestie aan de Veilig heidsraad zegt de Sowjet-nota, dat de bewering, als zou de S.U. de internationale vrede bedreigen niet overeenkomt met de werke lijke stand van zaken en slechts bedoeld is om druk uit te oefenen, telijke commandanten geëist, dat De bewering betekent een poging westelijke regeringen weigerden kele grote rederijpanden kregen veel waterschade. De brandscha de zelf, die op ongeveer een ton wordt geschat, wordt door ver zekering gedekt. Verscheidene mensen kregen bij het blussings- werk brandwonden. zij toezicht zouden uitoefenen op de uitgifte van geld in de gehele Sowjetzone. Daardoor zouden zij de V.N. te gebruiken voor het uit voeren van agressieve bedoelin gen, aldus de nota. x Herbenoeming Kanton- rechter-plaatsvervanger. Bij Koninklijk Besluit zijn her benoemd tot Kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Zierikzee: Mr W. Nieuwenhuijsen en Jhr Mr J. Sehuurbeque Boeije. nn.m,la n^nnfiniicllP IpVPTI in de I normale economische leven in de Het Christelijk Nationaal Vak- Sbwjet-zóne en in bijzonder in verbond heeft zich in deze zomer Berlijn te verzekeren. Zonder de intensief bezig gehouden met de afzonderlijke geldhervorming zou vacantiebesteding. Bood het Vacantieoord te Put ten gedurende de drie zomer maanden plaats aan ongeveer 2000 gasten, daarnevens zijn twaalf fietstochten van een week lang door het land opgezet. Deze zijn een groot succes geworden. De' deelnemers logeerden onder weg bij leden der Christelijke vakbeweging, die hun huizen voor hun medeleden openstelden, zodat daardoor tevens bereikt werd, dat de onderlinge band tussen de leden werd verstrekt. Van zeer bijzondere betekenis was ook de vacant ieruil met de Zwitserse Christelijke vakbewe- rijk de uitvoer van de Londense ging. 40 Zwitsers logeerden begin besluiten zouden uitstellen tot na September in het Vacantieoord een vier-mogendheden conferen- van het C.N.V., terwijl daartegen- tie over geheel Duitsland. De over 40 leden van de Nederland- mogelijkheid van uitstel was toen se Christelijke Vakbeweging, in besproken en op 13 Augustus was twee groepen in het VacantiehuisJ er geen vervoersbeperking nodig zijn geweest Dit waren slechts verdedigingsmaatregelen tegen offensieve stappen der drie Wes telijke mogendheden. Stalin heeft voorgesteld, dat de vervoersbeperkingen opgeheven zouden worden indien ter zelfder tijd de Duitse mark uit de Ooste lijke zóne in Berlijn ingevoerd zou worden, terwijl de Westelijke in Berlijn uit de circulatie zou wor den genomen. WAT STALIN VROEG. Stalin had er op aangedrongen, dat Amerika, Engeland en Frank- Een winkelier vraagt ons, of hij, nu de halfjes en de halve stui vers per 1 Oct. niet meer wettig betaalmiddel zijn, een pakje ta bak van 67% cent mag verkopen voor 68 cent. Misschien vinden sommige van onze lezers dit een zeer onnozele vraag. Zoiets spreekt toch van zelf? Daar vraagt men niet naar, dat doet men toch gewoon? Welk redelijk denkend mens zou daar tegen bezwaar maken? Maar zo eenvoudig is de zaak heus niet. Deze opmerkingen zijn evenzoveel blijken van grove on wetendheid, schuldig tekort aan ling geven. Wij deden'ons verhaal opnieuw. Heer II: Een ogenblikje mijn- Ieder Nederlander wordt geacht heer, ik zal u doorverbinden, de wet te kennen. Ook de IJkwet. wij deden ons verhaal nogmaals. Past u maar op. Want hoewel wijHeerIH: Och mijnheer, dat nog geen jurisprudentie hebben halfje, is dat nu zo erg kunnen ontdekken over de straf- wij waren dankbaar voor deze baarheid van een ons koekjes, is t echt menselijke opmerking, doch het zeer de vraag, of u daarmee niet in overtreding bent. „Uitlok king van misdaad" of zoiets. Maar bovendien overtreedt de winkelier de Prijzenbeschikking. Want de prijs van zijn halfponds- pakje, pardon pakje van 250 gr., is immers 67% cent en geen 68. Hij is strafbaar en wordt beboet (waar gebeurd), evenals die win kelier, die glazen een halfje te Doldenhorn te Kandersteg gehuis vest werden. Deze uitwisseling is eveneens uitnemend geslaagd. De Neder landers waren enthousiast over hun mooie vacantie in het hart van het Berner Oberland en over de prachtige tochten, die ze onder de leiding van hun Zwitserse gid sen hebben gemaakt. Het ligt in de bedoeling van het C.N.V., volgend jaar de plannen voor vacantiebesteding nog bre der uit te werken. zicht in d^ hedendaagse politieke situatie, volkomen onbekendheid met alle plagen waardoor de mid denstand in deze kentering der tijden geteisterd wordt. Het hall- je is juist een belangrijk en inge wikkeld probleem, dat men niet mag bagatelliseren. Stel u voor, dat een winkelier een verpakt artikel verkc ipt, dat men het eens geworden over per kilo f 2.70 kost. Een halfnonds richtlijnen, die aan de militaire pakje daarvan legt nij in de t-ta- commandanten in Duitsland ge-1 lage. Geeft hij daarbij niet aan, zonden zouden worden. hoeveel het kost, dan is hij in Indien de commandanten tot overtreding. Want alle geëtaleerde wetskennis, groot gebrek aan in- duur verkocht. En die op grond van deze overtreding bovendien overeenstemming konden komen, zouden deze maatregelen uitge voerd worden. De commandanten moesten 7 September rapport uitbrengen. De maatregelen moesten dusda nig zijn, dat in Berlijn de inwisse ling tegen Sowjet-Marken één tegen één kon geschieden. Alles moest zo geregeld worden, dat er artikelen behoren geprijsd te zijn. Op straffe van proces-verbaal.. Schrijft hij nu bij bovenbedoeld artikel 68 cent per half pond, dan volgt een dubbele bekeuring. Want pond, halfponl en ons zijn verboden gewichten. Alles moet in grammen vermeld worden. Of in quintalen of metriekkaraten. Weet u niet wat dat zijn? Foei! een grondig onderzoek van zijn zaak kreeg, dat bijna een maand duurde. Voor onze vraagsteller wordt het probleem nog ingewikkelder. Want hij verkoopt tabak voor 67% cent, met inbegrip van be lasting. Voor wie is nu dat halfje dat hij extra krijgt na 1 October voor hemzelf of voor Lieftinck? En als het al voor hem zelf is, moet hij daarvan dan ook een evenredig deel afstaan aan de fiscus Zoals u ziet lezer, het probleem is niet eenvoudig. Wij draaiden voor alle zekerheid het nummer van de Dienst der Prijzen voor de telefoon en deden ons verhaal. Wij hadden meteen contact. Heer I: Mijnheer ik zal u even verbinden. zeiden voor alie zekerheid: Maar mijnheer! om dat halfje zijn za kenmensen wel beboet. Hoeveel artikelen staan niet in de officiële staatscourant officieel geprijsd met halfjes? Heer III: Zo, juist, maar hoe het dan moet weet ik nog niet. Wij hebben daarover nog geen voorschriften ontvangen. En dus kan ik het u ook niet zeggen. Zo zijn wij tot %eden nog niets wijzer geworden, of het moest zijn dat wij opnieuw bij ervaring geleerd hebben hoe ingewikkeld het leven is en hoe moeilijk het bestaan van de middenstander. Gelukkig zullen wij bericht ont vangen, wanneer Den Haag dit uiterst moeilijke vraagstuk opge lost en neergelegd Heeft in een papieren circulaire. Tot zolang zal dus ook onze vragensteller geduld moeten heb ben. Of het moest zijn, dat hij het waagt met die ene uitdrukking in een oude, vooroorlogse en nog niet progressieve wet. Want daar staat iets in over „goed koop- mansgebruik". Fr. D. (Van onze Utrechtse correspondent). „God van de hemel zal het ons doen gelukken". Met deze woorden uit Nehemia heeft de heer A. Oosterlee, voorzitter van het collego der curatoren van het Hervormd Paedagogisch Seminarium Zater dag te Utrecht deze onderwijsinstelling geopend. Bat de heer Oosterlee, wiens naam herinneringen opwekt aan de kweekschool „De Kiokkenberg" te Nijmegen, de tekst uit Nehemia koos, had een bedoeling. Ruim honderd jaar geleden bezigde minister J. J. L. v. d. Brugghen dezelfde tekst bij de opening van „De Kiokkenberg", oudste christelijke kweekschool hier te lande. goed theoloog is lang niet altijd een goed catecheet, zeide dr^/or der Hake. Niet dikwijls heb ik een jongen of meisje met dank baarheid heren spreken over het godsdienstonderwijs, dat men had gekregen, voegde hij er aan toe. Dat dr P. ten Have, gede legeerde voor de catechese, ook ais docent zal optreden verheug de de rector zeer. Ds R. Dijkstra van Amster dam, voorzitter van de Raad voor Kerk en School, sloot met een geestige speech de openings plechtigheid. De Bijz. Raad van Cassatie eis te gisterenmorgen de doodstraf tegen de ex-S.D.'er G. v. Bruggen uit Groningen, die door het Bijz. Wij deden ons verhaal opnieuw. Gerechtshof te Leeuwarden ook Dame: Ik zal u even die afde- tot de doodstraf was Veroordeeld. Een eeuw geleden had de Ned. Herv. Kerk geen oog voor het geen Van der Bruggen be pleitte. Dat is nu gelukkig ver anderd, zei d% neer Oosterlee. De instelling van een Hervorm de Raad voor Kerk en School bewijst wel, hoezeer de opvoe ding en het onderwijs d'e Ned. Herv. Kerk ter harte gaat. De Raad voor Kerk en School heeft bij zijn werkzaamheden het ge mis van wetenschappelijk» ge vormde paedagogen en psycho logen gevoeld. Daarom legde de Raad de grondslag -voor de stichting van een eigen Her vormd Paedagogisch Semina rium. De synode steunde de plannen, door de gelden te ver schaffen. Men vond prof. dr M. J. Langeveld, hoogleraar te Utrecht bereid om, in samen werking met enkele andere pro fessoren, de colleges te geven ae oud-rector van het Baarns lyceum dr J. A. vor der Hake bleek genegen als rector te fun geren en ds G. Kalsbeek, direc teur van de Herv. kweekschool in Den Haag trad op als secre-' taris van het curatorium. Het vajien", zo klonk de stem van een Seminarium kon gevestigd wor den in het Paedagogisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Reeds 47 cursisten, af komstig uit allerlei groepen in de Ned. Herv. Kerk, lieten zich hand?" vroeg inschrijven. I verschrikt. I „Niets ernstigs, de beide prin- s "ln' sesjes hebben samen met vrien- Ds J. R. Wolfensberger van dinnetjes bij een fruithandelaar Amsterdam, assessor van de ge- alleen maar druiven gestolen, nerale synode de." Ned. Herv.Een agent, die hen op heterdaad Kerk, sprak namens de synodebetrapte, heeft hen naar het bu- de wens uit, dat het Seminarium 1 reau gebracht", in het anidden van ons volk de tiEn hebben ze de fruithande- Delangstelling zal krijgen, die het iaa'r schadevergoeding aangebo- nodig heeft. In kringen van on-!den?" derwijs en opvoeding juicht men; „Hij wil niets aannemen, want de totstandkoming toe. De opzet hij staat erop, dat hij zich in het is eenvoudig; men begint metvervolg „Hofleverancier" mag een leergang acte paedagogieknoemen. Wat moet ik met de bei- M.O. A. Al staat het Seminarium de prinsesjes doen?" Jt£ó ?AÜióeAj,e.ö iieJfen. Koningin Juliana stelt er prijs op, dat haar kinderen een zo de mocratisch mogelijke opvoeding ontvangen. Daarom gaan zij ook zonder begeleiding naar school. Kortgeleden werd Koningin Juliana (zij was toen nog Prin ses) in Paleis Soestdijk aan de telefoon geroepen. „Ik betreur het, koninklijke hoogheid, dat ik U moet lastig politieagent door de telefoon, „maar Uw tyvee dochtertjes, de prinsesjes, zijn op het politie bureau". „Maar wat is er dan aan de Prinses Juliana met de Ned. Herv. Kerk in nauw verband, het blijft toch een tigen stichting. Dr J. A. vor der Hake zette uiteen, dat het Seminarium voor alles de Ned. Herv. Kerk wil dienen. Van gereformeerde, roomse en niet-confessionele zijde bestaan er al lang cursus sen paedadogiek M.O. Er was dus behoefte aan dit instituut. Maar het wil meer zijn: ook theologische studenten en predi kanten kunnen er terecht. Een ,Wat zegt de wet in zo'n ge val?" „Dat kinderen, die op heter daad betrapt zijn, twee uur in het bureau moeten blijven en dan aan hun ouders worden teruggege ven". „Dan moet u zich, wat de twee ancfere meisjes betr?ït, aan de letter der wet houden", ant woordde Prinses Juliana, „mijn dochtertjes moet u echter drie in- plaats van twee uur vasthouden!" „Weltwoche".

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2