De commandanten der West-Europese Unie De Berlpse kwestie in de Veiligheidsraad. Het C.N.V., de lonen en de prijzen. Discussie over controle atoomenergie Mijnstaking in Frankrijk. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Generaal de Tassigny krijgt opperlievel over de landstrijdkrachten. Dreigende gevaren. Montgomery voorzitter van comité. Westelijke vijf zullen oorlogsmateriaal aan vullen. in politieke commissie der Ver. Naties. Sowjet compromisvoorstel aan de orde. Moeilijkheden bij ver voer van E.R.P.goederen Ministers der Weste lijke Drie bijeen. Heeft het nog zin over prijspolitiek te spreken? SNIPPER Gerestaureerde Geref. Kerk te Sint-Laurens in gebruik genomen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vloosv. ijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1066 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 5 OCT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: /ACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.48 u., onder 18.07 u. Maan op 11.49 u., onder 19.33 u. Hoogwater Woensdag 6 Oct.: Vlissingen: 3.53 u. 2.32 m., 16.10 u. 2.23 m. Wemeldinge: 5.55 u. 1.92 m., 18.09 u. 1.82 m. Tn R.K. kringen, waar men tot nu toe de Indië-politiek, zoals die door de P. v."d. A. was uit gestippeld, zo niet heeft verheer lijkt dan toch goedgepraat, begint enige ongerustheid te ko men omtrent de geestelijke vrij heid, straks in Indië. In missie-kringen in Indië is de vraag aan de orde gekomen, hoe het in de toekomst zal gaan met de vrijheid van godsdienst, de vrijheid van onderwijs, de persvrijheid enz. En nog van be lang is ook, welke plaats het bij zonder onderwijs straks in zal nemen. Of het openbaar onder wijs de eerste plaats in zal ne men en daarnaast het bijzonder onderwijs geduld, of dat het par ticuliere onderwijs als regel zal worden gesteld en het openbaar onderwijs een aanvullend karak ter zal krijgen. Er is wat dit betreft contact gezocht met het Ned. Ind. Gou vernement en met het Zendings consulaat te Batavia. Het resultaat van een en an der is geweest dat een mini- mum-program werd opge steld, waarin verschillende funda mentele eisen zijn geformuleerd. Men acht deze zaak bijzonder urgent, omdat, nu de negara's en daerah's hun eigen grondwetten en statuten gaan krijgen, deze kwesties telkens ter sprake ko men, waarbij blijkt dat er inzake de fundamentele rechten, vol strekt nog geen overeenstemming bestaat. En dat ondanks het feit, dat de Nederlandse regering reeds in 1946 verklaarde, dat de constitutie van de V.S.l. terzake van deze rechten speciale waar borgen zal moeten bevatten. Bepalingen werden nog niet ge maakt. Wel worden nu reeds de hieraan verbonden moeilijkheden gevoeld. Uit een samenvatting van de eisen blijkt, dat gevraagd wordt volkomen vrijheid van godsdienst, inbegrepen het be drijven van zending en missie. Wat dit laatste betreft wenst het rapport, dat ook de overgang tot een andere godsdienst nadrukke lijk wordt vastgelegd als grond recht. Voorts wordt o.m. gevraagd dat art. 177 van de vigerende Indi sche staatsregeling wordt afge schaft. Gelijk men weet, bindt dit artikel de arbeid van zending en missie aan de handhaving van orde en rust, te beoordelen door de burgerlijke overheid, die des gewenst, daarvan gemakkelijk gebruik kan maken om het ge hele zendingswerk te verstoren. Tenslotte wordt o.m. gevraagd, dat het bijzonder onderwijs regel moet worden, aangevuld zo nodig door het openbaar onderwijs, vol komen financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onder wijs, enz. De grote vraag hierbij is na tuurlijk of het zal gelukken deze fundamentele rechten vast te leggen in het Statuut van de Ne derlands-Indische Unie van de Verenigde Staten van Indonesië en van het Koninkrijk Nieuwe Stijl. Maar ook al mocht men hierin slagen, dan zijn nog de moeilijk heden niet opgelost en de drei gende gevaren niet afgewend. Welke garantie is er, dat der gelijke bepalingen óok inderdaad zuilen worden uitgevoerd? De V.S.l. worden volkomen souverein. Bij niet nakoming van wat ge garandeerd is, is er geen enkel middel om daarin verandering te brengen. Zo wordt het steeds duidelijker, hoe alles op losse schroeven is en wordt gezet. Voor de kerk, zo schreef een R.K. orgaan, breekt hier de crisis aan. Natuurlijk is dit onjuist. De crisis is begonnen sinds in Indië het gezag is gaan wijken voor de opstand. Jammer genoeg, met medewerking van do K.V.P. Te Londen is gisteravond de samenstelling be kend, gemaakt van het comité van opperbevelheb bers van de permanente verdedigingsraad der West-Europese Unie. Veldmaarschalk Montgomery is benoemd tot voorzitter van dit comité. Generaal Jean de Lattre de Tassigny (Frankrijk) is benoemd tot opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in W.-Europa. Luehtmaarschalk Sir James Robb (Groot-Brittannië) Is be noemd tot opperbevelhebber van de luchtstrijdkrachten. Vice-admiraal Robert Jaujard (Frankrijk) is vlagofficier voor West-Europa geworden, als vloot- vertegenwoordiger. Nederlandse officieren. Verder is medegedeeld, dat de staven van de militaire voorzit ter en de opperbevelhebbers hooggeplaatste officieren uit Ne derland, België en Luxemburg zullen omvatten. Deze officieren zullen tot taak hebben de pro blemen van tactiek en techniek der verdediging van West-Europa te bestuderen. De benoemingen van de voor zitter van het comité en de op perbevelhebber der luchtstrijd krachten zijn, naar verluidt, goed gekeurd door de vergadering van de ministers van Defensie van Groot-Brjttannië, Frankrijk en de Benelux-landen, welke Dinsdag IJ. te Parijs is gehouden. De bekendmaking van de sa menstelling van het comité was tot gisteravond uitgesteld op ver zoek van Frankrijk, welks minis terraad gisteravond de benoemin gen accepteerde. In gezaghebbende kringen wordt als reden van het feit, dat de vlootvertegenwoordiger bij het comité een vlagofficier Is, terwijl de vertegenwoordigers van de lucht- en landstrijdkrachten op perbevelhebbers zijn, opgegeven, dat de benoeming voor de vloot van plaatselijke betekenis is met betrekking tot de vloot-strategie. In noodgeval- zou Groot-Brit tannië zijn vloot doen optreden onder eigen bevelhebbers. De functie van de vlagofficier bij de permanente verdedigingsraad be staat in het geven van advies over vlootzaken als bijvoorbeeld de verdediging van havens en kustinstallaties. Het zou niet tot zijn taak behoren in geval van een oorlog de leiding te nemen wat betreft de vlootoperaties op het gehele wereldtoneel. Van de benoemingen is door de secretaris-generaal van de per manente commissie van het ver- dr. van Brussel per communi- qqué kennis gegeven. De functionarissen. Montgomery. Montgomery werd chef van de Britse imperiale generale staf in Juni 1946. Hij wordt wel de meest succesvolle generaal sedert Wel lington genoemd en kan er zich op beroemen nog nimmer als be velhebber verslagen te zijn. Generaal <le Tassigny. Generaal de Lattre de Tassigny is 59 jaar oud en ontving zijn op leiding op de Franse militaire school te Saint-Cyr. Na een suc cesvolle loopbaan ontvluchtte hij in 1943 naar Londen en werd daar commandant van het eerste Franse leger. In Juli 1945 werd hij inspecteur-generaal van het Franse leger. Sir James Robb. Luehtmaarschalk Sir James Robb bekleedde in de laatste oor log een commandopost bij de R.A.F. in Noord-West-Afrika, was plaatsvervangend luchtstaf- chef bij het hoofdkwartier van de geallieerde expeditiemacht in 1944 en werd in 1948 vice-staf- chef van de Britse luchtmacht. Vice-admiraal Jaujard. Vice-admiraal Robert Jaujard is 52 jaar oud. Hij kreeg in 1941 het bevel over de kruiser Georges Leygues, werd in 1944 bevorderd tot Schout-bij-N acht en voerde toen het bevel over een Frans kruiser-eskader. Hij nam deel aan de invasie-operaties in Nor- mandïë en later in Zuid-Frank rijk. De Belgische minister van de fensie, Raoul de Fraiteur, heeft tijdens een persconferentie ver klaard, dat in het kader van de te Parijs gehouden militaire be sprekingen de vijf bij het pakt van Brussel aangesloten landen een programma hebben opge steld, op grond waarvan zij el- kaars materiaal zullen aanvullen en hun productieschema's zullen uitwisselen. Voorzover de vijf landen zelf niet in de vervaardi ging van bepaalde materialen en uitrustingen kunnen voorzien, zullen zij hierbij door de Ver enigde Staten worden terzijde gestaan. „Ongeveer zoals in de geest van het plan-Marshall geschiedt" merkte de Belgische minister op. Portugal bij West-Europese Unie? Het bericht over de plannen voor een bezoek van de chef van de Portugese Generale Staf, Ge neraal Barros Rodriguez, aan Groot-Brittannië, heeft specula ties doen opkomen over de mo gelijkheid van aansluiting van Portugal b|j de West-Europese Unie. Volgens diplomatieke waar nemers zou deze mogelykheid groter zijn dan formele aanslui ting van Scandinavië by de West- Europese Unie. o Het Duitse Rijnverkeer over de Beneluxhavens. Met betrekking tot de verwach- terugkeer van het Duitse Rijn- verkeer over de Beneluxhavens zou besloten zijn, n°ft deze maand eep aantal ladingen, bestemd voor de dubbelzone via de havens van Rotterdam en Amsterdam te vervoeren. De voorwaarden, waarop deze doorvoer zal geschieden, zouden worden vastgesteld in overleg met het centraal bevrachtings kantoor, dat speciaal voor dit transitoeverkeer zou worden op gericht. Duitse Rijnschepen zouden op het grondgebied van de twee Beneluxlanden worden toegelaten en zouden deelnemen aan de door voer in een verhouding, die nog nader moet worden vastgesteld. De politieke commissie van de V. N. is gistermorgen begonnen met de bespreking van het Sow- jet-eompromisvoorstel over de controle op de atoomenergie. De eerste spreker was de Zweedse afgevaardigde Sandler Zonder naar het laatste Sowjet- voorstel te verwijzen, verwierp hij het oorspronkelijke Sowjet- controleplan als onvoldoende uit een oogpunt van veiligheid. De controle op de atoomenergie diende te worden gecombineerd met het buiten de wet plaatsen \an atoomwapens en vernieti ging der bestaande voorraden. MANOEILSKV. Manoeilsky (Oekraine) ver wierp de door de V. St. voorge stelde vorm van internationale controle door één orgaan. „Wij zouden ons liever de handen la ten afhakken", ze zei hij, „dan te stemmen voor een orgaan, dat op zulk een onwerkelijke basis is gebouwd". Manoeilsky hekelde de Britse, Amerikaanse en Belgische spre kers wegens het voeren van een .ongezonde angstpropaganda". „Omdat de Sowjet-Unie van alle Naar uit scheepvaartkringen te Washington vernomen wordt, zijn de 16 aan het E.R.P. deelnemen de landen in gebreke gebleven aan de E.C.A. een plan voor te leggen, teneinde een gelijke ver deling van vracht tussen buiten landse en Amerikaanse vaartui gen te verzekeren. Een dergelijk plan zou Zaterdag j.l. uiterlijk moeten zijn ingediend. Thans zal de E.C.A. zelf een plan opstellen, dat zoals reeds eerder door de E.C.A.-autoritei- ten was bekend gemaakt op „land voor land" basis zal zijn. De deelnemende landen, welke getracht hebben zelf een plan uit te werken, gebaseerd op gebieden in plaats van op landen, waren niet in staat overeenstemming te bereiken over een plan. Men ver wacht, dat er deze week een bij eenkomst zal worden gehouden jvan administrateurs van de E. C. A. en 16 buitenlandse missies, waarop het Amerikaanse plan voor de verdeling van de vracht zal worden bekend gemaakt. Naar vernomen wordt zal de controle op de ladingverdeling door de E.C.A.-autoriteiten moei lijk zijn. Transportautoriteiten hebben bekend gemaakt, dat ka toenen goederen uit Japan naar Indonesië geheel door Nederland se scheepvaartmaatschappijen worden vervoerd. Zullen Westelijke Drie thans niet antwoorden op Sowjet-Nota? De discussie over de Berlijnse kwestie Is gisterenmiddag in de Veiligheidsraad geopend. Er heerste bij het begin een merkwaar dig kalme stemming, welke echter later, naarmate de sprekers „in vuur" geraakten, omsloeg tot het oude peil. Volgens waar nemers te Parijs bestaat de mogelijkheid, dat de Sowjet-Unie de Veiligheidsraad zal verlaten wanneer de raad besluit tot behande ling van de klacht der Westelijke mogendheden, dat de Berlijnse blokkade een bedreiging van de vrede vormt. Men verwacht niet, dat de Westelijken, nu de zaak voor de V.N. is gebrrfcht, zullen antwoorden op de jongste nota van Moskou*). Nadat Warren Austin zijn voor zittersplaats aan de Argentijn Dr Bramuglia had overgedragen ver zocht Columbia om gelijktijdige vertaling van de redevoeringen in-de vijf officiële talen. Nu, dat kon, zij het met de beperking, dat afgevaardigden om afzonder lijke vertalingen in het Engels of Frans zouden mogen verzoeken. Toen de voorzitter - de agenda op tafel bracht, „hief Wysjinsky", zo meldt Reuter, „rustig de hand op" en verklaarde, dat de „klacht der Westelijke Drie ongegrond was" en de Veiligheidsraad niet competent was de kwestie te be- i handelen. Deze moest, zo zei hij, I door de vier bezettende mogend heden tot oplossing worden ge bracht. Gaandeweg raakte de Rus in vuur. Verwijzend naar de jongste Sowjet-Nota*), waarin wordt aangedrongen op een conferentie van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken, zei hij: „Er is geen blokkade in Berlijn". De U.S.S.R. heeft bezwaar de Berlijnse kwestie op de agenda te brengen, omdat de Sowjet- Unie zich had te verdedigen tegen „de agressieve acties" van de drie Westelijke landen. Even later, de Belg Langen- Gaza tijdelijke zetel der Arabische regering in Palestina? In Arabische persberichten uit Cayro wordt verklaard, dat de constituerende vergadering van de pas gevormde Arabische re gering in Palestina te Gaza haar goedkeuring heeft gehecht aan een voorlopige constitutie, die bepaalt dat Jeruzalem de hoofd stad moet zijn van een Arabische Palestijnse staat. Gaza zou de tij delijke zetel zijn van de nieuwe regering. In de berichten wordt verder gezegd, dat verwacht wordt, dat de Arabische landen de komende dagen individueel de Arabische regering zullen er- <mnen. De Egyptische premier, lokrasjy Pasja, verklaarde na een vergadering van het kabinet dat de Egyptische erkenning van de nieuwe regering als prac- tisch zeker kon worden be schouwd. Koning Abdoellah van Trans- jordanië heeft verklaard, dat hij de nieuwe Arabische regering in Palestina niet zou erkennen. Hij eiste de ontbinding. In een ver klaring in de pers zeide hij, dat hij een dergelijke regering zou hebben toegejuicht als zij vrij was gekozen met Jeruzalem als hoofdstacW Moeso in Siam Naar het Bataviaas Nieuws blad verneemt, houdt de commu nistische leider Moeso thans ver blijf te Bangkok. Het vermoeden bestaat, dat hij met een repu blikeins vliegtuig naar Siam is overgebracht. weid beantwoorden of artikel 34 van het Handvest erkennen, dat behandeling van internationale geschillen door de Veiligheidsraad voorschrijft". Zie pag 2, Red. Na de Sowjet-Nota. „FLAUW GRAPJE" VAN BEVIN. De ministers van Binnenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. zijn gistermiddag te Parijs bijeen geweest om de jong ste nota van de Sowjet-Unie over Duitsland, waarin een hervatting van de viermogendhedenconle- rentïe wordt voorgesteld, te be spreken. Bevin werd vergezeld door Hec tor Mc.. Neil en de Britse am bassadeur Sir Oliver Harvey. Ook generaal Robertson, de Brit se gouverneur in Duitsland, woonde de vergadering bij. De bijeenkomst duurde onge- o veer 2 uur. Er werd geen commu- hove interumperend, noemde hij i „na a^°JP uitgegeven. Toen plaatsing op de agenda in strijd' J met het Handvest. Philip Jessup, die voor de V.S. antwoordde, was minder parlementair dan wel eerlijk en zei, dat het hem niet verwonder de, dat de S.U. haar „onwettige en vijandige activiteit niet door de Veiligheidsraad onderzocht wenste te zien". De jongste nota gaf volgens hem geen -wijziging in de situatie „omdat de blok kade nog nief is opgeheven". De Westelijke mogendheden hadden drie wegen kunnen vol gen zei hij, n.l. „buigen voor Sowjet-geweld, geweld met hem gevraagd werd of men het er over eébs was nog een confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier te beleggen, antwoordde Bevin: „Ik heb niet het flauwste idee wan neer ik er het flauwste idee van zal krijgen. Pindakaas bonvrij. Binnenkort zal er weer Pinda kaas op de markt verschijnen en zonder bon kunnen worden ver kocht. De prijs per potje van ongeveer 370 gram wordt ver- ge- laagd van f 1.tot f0.90. - Vijftien jaar met aftrek eiste de proc.-fisc. van de Bijz. Raad van Cassatie tegen de ex-journa list H. J. J. Marinus uit Venlo. Open antwoord van regering verwacht. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft zich gisteren te Utrecht in een spe ciaal daartoe belegde vergade ring beraden over de door de regering gedane voorstellen be treffende de loon- en prijspolitiek. Na een uitvoerige inleiding door de tweede voorzitter, de heer W. St-rybis Pzn, kwam het bestuur tot de volgende conclusie: 1. „Op grond van gedane toe zeggingen mocht worden ver wacht, dat de regering over haar plannen met betrekking tot de prijspolitiek, reëel overleg zou ple gen met de arbeidersvakbewe ging. Terwijl het overleg gaande was, werden echter van rege ringszijde dusdanige publicaties betreffende de prijzen gedaan, dat bij het C.N.V.-bestuur twijfel rees of de regering inderdaad voornemens is reëel overleg te plegen. Indien deze twijfel gerechtvaar digd zou blijken te zijn, heeft het geen zin meer over de prijspoli tiek te spreken en rest de vak beweging niets anders dail zich te bezinnen op eventuele conse quenties t.a.v. de lonen. Een dergelijke ontwikkeling zou het C.N.V.-bestuur echter in zeer hoge mate betreuren, daar de vakbeweging sedert de bevrij ding al het mogelijke heeft ge daan het loonvraagstuk te bezien en te behandelen in nauw ver band met het prijzenprobleem. Vermindering van subsidies. 2. Het C.N.V.-bestuur deelt de mening van de regering, dat met kracht gestreefd moet worden naar een sluitende staatsbegro ting. v De enorme staatsschulden, als mede het nog grote tekort op de begroting hebben een sterk in- flationistische werking, die voor al tot schade van de arbeidende stand is. Het C.N.V.-bestuur acht het daarom met de regering ge wenst, dat gestreefd wordt naar een vermindering van de subsi dies. Deze subsidies op de le vensmiddelen en op andere ver- bruiksartikelen hebben van 1945 af ongeveer 2 ié milliard gulden bedragen. Daar hiervoor geen dekking aanwezig is, oefenen deze subsidies een sterk inflatio- nistische invloed uit. Wat is „luxe"? 3. In principe kan het C.N.V.- bestuur zich verenigen met een politiek tot vermindering der subsidies, waarbij de luxe artike len in prijs stijgen en de prijs van normale verbruiksartikelen gehandhaafd wordt. Van beslis sende betekenis is echter de vraag, wat onder „luxe artike len" moet worden verstaan. Zo kan het C.N.V.-besttiur zich niet verenigen met een belang rijke prijsstijging van anthraeiet. De ook in arbeidersgezinnen aan wezige haarden kan men niet met eierkolen en cokes stoken, daar zij binnen enkele jaren on bruikbaar zijn. 4. Een belangrijke prijsstijging van de luxe artikelen zal overi gens ook in de hogere inkomens groepen leiden tot een verschui ving naar het verbruik van de goedkopere nog ten dele gesubsi- diëerde artikelen. Het totaal be drag van de beoogde subsidie vermindering wordt hierdoor niet bereikt. Meer produceren. 5. Het C.N.V.-bestuur is er zich van bewust, dat een beperkte na tionale productie noodzakelijk een beperkte nationale consumptie tot gevolg heeft. Alle krachten moeten daarom worden ingespan nen, ook door voldoende aanvoer den gehandhaafd." van grondstoffen, modernisering van het machine-park en ver hoogde arbeidsproductiviteit de nationale voortbrenging zo hoog mogelijk op te voeren. 6. Nauwlettend moet worden toegezien op de in enkele bedrijfs takken nog vrij hoge dividenden en tantièmes. Het C.N.V.-bestuur acht het in dit verband wel van grote betekenis, dat belastingvrije conjunctuurreservers in de on dernemingen worden gevormd. Een eventuele prijsverhoging mag niet automatisch een verhoging van de winstmarge betekenen. 7. Indien de regering van oor deel is, dat in veAand met de economische toestand van het land een politiek van aanpassing moet worden gevolgd, behoort /.ij dit open en duidelijk te zeggen. Aanpassing kan op tweeërlei wijzen geschieden: door loons verlaging of door prijsverhoging. Wanneer de regering meent, dat aanpassing door middel van prijs verhoging moet plaats hebben, behoort zij dit ons volk openlijk te zeggen en dit doel niet te camoufleren door nu dit, dan dat artikel met enkele centen in prijs te doen stijgen. 8. Zolang de regering de Chr. Vakbeweging niet van het tegen deel overtuigt, blijft het C.N.V. van oordeel, dat liet hoidige feiten op de hoogte was, eiste zij het buiten de wet stellen van de bom. Vervolgens deed Ma noeilsky een scherpe aanval op Bevin, Mc. Neil en Spaak omdat zij gezegd hadden, dat niemand wist wat er in de Sowjet-Unie gebeurd. U weet niet, wat er in de S.U. gebeurt, omdat u het niet wil weten. U kunt over de S.U. alles te weten komen uit onze pers, van uw ambassadeur en zelfs van uw militaire atta- ché's, die zich soms in de buurt van sommige installaties van ons ophouden om foto's te ne men. Wat er in de S.U. gebeurt is, dat wij gebouwd hebben en met succes. Wij halen thans overvloedige oogsten binnen", aldus Manoeilsky. WARREN AUSTIN. De Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin zei, dat hij aan het eerste deel van het Sowj et- voorstel de betekenis toekende, aat de pogingen om een interna tionale controle op de atoom energie in het leven te roepen moesten worden voortgezet in de richting vastgesteld in de drie rapporten voor de atoomenergie. Zich tot Wysjinksy wendend vroeg Austin: „Will u werkelijk de rapporten aanvaarden, waar in de richting wordt aangege- en, die u verdti zou willen volgen?" „Indien de Sowjet-voorst^ilen werkelijk overeenkomen met wat er in verklaard wordt zijn wij stellig op de weg naar een doel, dat de genele mensheid verlangt", aldus Austin. Uit het debat blijkt echter niet, dat de S.-U. werkelijk een doeltreffende internationale con- 1role wenst. De So,vjet blijft nog steeds bij nationalisme en het recht van veto, het recht, dat zij zal toepassen op de inter nationale controle. Austin gaf zijn volle steun aan de Canadese resolutie om het werk van de commissie voor atoomenergie niet voort te zet ten voordat de S.U. te kennen zou geven, dat zij instemde met het werk, dat tot dusver was verricht. Austin betoogde, dat het geen zin had te praten over vernietiging van voorraden ma teriaal voor de vervaardiging van de atoombom en pas daar na te denken over een ander verdrag voor de oprichting van een internationaal controle-ap paraat. De vergadering werd hierna tot hedenochtend verdaagd. Vrijdag staken de zeelieden te Marseille. Als demonstraties tegen de loon- en prijsvoorzieningen en het economisch programma van de Regering-Queuille, zijn de Franse mijnwerkers gisteren in staking gegaan. Hun aantal wordt op 300.000 geschat. Met uitzondering van de mijn Ledöux te Condé, waar gister ochtend 130 mijnwerkers zonder incidenten zijn afgedaald, werd het werk in 122 mijnen van het bekken der departementen Nord en Pas de Calais, gisterochtend stilgelegd. De spoorwegen der mijnen liggen eveneens stil en de bij het mijnbedrijf betrokken fa brieken hebben het werk volledig stopgezet. Wat de kantoorbedienden be treft, heeft te Douai een gedeelte van het personeel der directie van de nationale mijnen, dat tot de vakbond „Force Ouvriere" be hoort, gisterochtend het werk hervat. Het personeel, dat bij de Chris telijke vakbond is aangesloten, is, na overleg, huiswaarts gekeerd. De leden van het bestuur, de in genieur en de hoofden van de be wakingsdiensten zijn daarentegen op hun post. In de nationale mijnen (Nord en Pas de Calais) vinden ruim 195.000 arbeiders werk. Het vakverbond der havenarbeiders aangesloten bij de C.G.T., heeft besloten zijn leden te verzoeken de goederen gaande naar of ko mende van Algerië, niet meer te iaden of te lossen, zulks uit so lidariteit met de Algerijnse dok werkers, _die sedert verscheidene dagen in staking zijn. Voorts is een staking van 24 uur vastgesteld voor 8 October onder de zeelieden van de haven te Marseille, die een aanpassing der lonen eisen. Te Parijs werd hedenmorgen het huisvuil niet opgehaald, ter wijl van 6 tot 18 uur de water toevoer is afgesneden. -» Volgens een woordvoerder van het republikeinse ministerie van Defensie heeft de achtdaagse campagne om de herovering van Madioen, de T.N.I. 159 doden en gewonden gekost. GENERAAL SPOOR: geest onder de militairen is uitstekend. In een onderhoud met een correspondent van Aneta, ver klaarde generaal Spoor, die op het ogenblik te Soerabaja ver toeft, dat de toestand in Oóst- Java vrij goed kan worden ge noemd. Er valt geen opzienba rende toeneming van infiltratie door republikeinse benden waar te nemen. Op Madoera is de mi litaire situatie goed. De geest on der de militairen'is, ondanks het opschorten der demobilisatie, uitstekend gebleven. De militai ren hebben begrepen, dat de ernstige toestand dit uitstel wet tigt, aldus generaal Spoor. Wij blijven er bij, dat een goed begin het halve werk is en daar om gaan we ditmaal naar de Peel waar de hengelaar J. Coenen uit Blerick aan het vissen was. Het /visplekje", dat hij uitgekozen had was best; hij ving n.l. een karper van 39 pond. Hij had de hulp van omstanders nodig om het 1.08 m. lange zoetwatermon ster op het droge te trekken."En het is géén visserslatijn. En de radio-autodienst van de Amster damse politie, U weet wel, van bel 88888 en 't komt in orde", had de eerste dag ook succes. Te veel zelfs! Via de normale telefoon werd de centrale voor niets 60 maal lastig gevallen en 8 ruitjes van politiemelders sneuvelden. Er waren zelfs lieën, die meenden, dat ze met dit nummer taxis kon den bellen en een inwoner uit Apeldoorn die een dagje over was, „wilde eens even horen of het al werkte"! De toestand van de 23-jarige Pool, die Zater dagavond een 26-jarige Amster dammer met een mes doodde, is redelijk. De verwonding, naar la ter bleek, aangebracht met een nagelvijl, liet een verhoor toe. Hij heeft volledig bekend. De politie Zondagmorgen werd de geheel gerestaureerde Gereformeerde Kerk te St. Laurens in gebruik genomen. Ds Boon hield een predikatie over Psalm 27 4. In een inleidend woord wees hij op de rijke zegen des Heren, die de gemeente in haar hersteld kerk gebouw ontvangt. Hij bracht dank aan allen, die hadden me degewerkt en betuigde erkente lijkheid jegens B. en W„ Kerke- raad en Kerkvoogdij, die ieder door twee afgevaardigden, w.o. de burgemeester deze eerste dienst bijwoonden, voor de be reidwilligheid waarmede het Gem. Vergaderlokaal en de Ned. Herv. Kerk ruim drie maanden lang ten gebruike zijn afgestaan. De dienst wérd besloten na het zingen van Psalm 150 1. In de oostgevel prijken op twee gebrandschilderde ramen Bijbelse voorstellingen. Zes aan sluitingen voor doventelefoon zijn aangebracht, terwijl voor de avondmaalsvieringen grotere ta fels zijn vervaardigd. Uitvoerder van timmer- en schilderwerk was de fa. Walra ven en van het glaswerk de fa. Prins. o Standaardmolen te Retranchement gerestaureerd. De door oorlogsgeweld zwaar beschadigde 17e eeuwse open standaardmolen to Retranche ment, is thans met medewerking van Monumentenzorg weer ge restaureerd. De officiële weder-in-gebruik- gebruikstelling zal op Zaterdag 23 October a.s. plaats vinden door de Commissaris der Konin gin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot. De molen is de enige open standaardmolen, die in Zeeuwsch- Vlaanderen is overgebleven. Zee land heeft er in totaal nog twee. Bij resolutie van de Raad van State van 24 Juli 1643 werd des tijds aan Bartholomeus de Vos- uit Sluis toestemming verleend tot de bouw van deze molen op een erfpacht van 3 gulden per jaar „voor het gebruik van de wind". 14 jaar geëist tegen èx- N.S.B.-vriend uit Hulst. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie stond gistermorgen te recht P. van der Bom uit Hulst. Hij was een N.S.B.-vriendje ge weest, maar voor de Bijz. Raad verklaarde hij, dat hij wel van deze vriendschap is teruggeko men, want het Bijzonder Hof te s-Gravenhage veroordeelde hem beschouwt de daad van de Poolse vanwege deze sympathiën tot 18 jaar' gevangenisstra.! met aftrek. De procureur-fiscaal bij de Bijz. Raad eiste 14 jaar met aftrek. vrouw als zelfverdediging. Een 19-jarige student uit het R.K. St. Alberti"-gymnasium in Gen- deren van de Paters Carmelieten, is gebleken de dader te zijn van een aantal grote en kleinere branden, die in het gesticht zijn uitgebroken, doch steeds door vroegtijdig ingrijpen geblust kon den worden. Tegen de 46-jarige voormalige hoofdrechercheur van de Amsterdamse politie, P. Schaap, is gisteren door de ad- werkelijke loon, met name in de vocaat-fiscaal van het Bijzondere lage Inkomensgroepen moet wor- Hof te Leeuwarden de doodstraf overwegend uit Noordelijke rich- DE BILT ZEGT: Tijdelijke opklaringen. Wisselende bewolking met aan vankelijk voornamelijk in de kustgebieden nog enkele buien. Vooral in het binnenland koude ochtend. In de middag ongeveer dezelfde temperatuur als gister middag. Zwakke tot matige wind geëist. tingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1