Sowjets willen onderhandelingen over Berlijn hervatten. LAATSTE NIEUWS. Steekpartij te Amsterdam. RUSSISCH COMPROMISVOORSTEL. Regeling inzake transito-verkeer is een voorlopige overeenkomst. INIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Op basis van Viermogendheden-overeenkomst Koningin Jnüana dankt. Besprekingen van Bevin Ramadier doet beroep op menselijkheid. „Smokkelhras" moet acht maanden zitten. Vlissingen heeft een asyl. 23-jarige Pool doodt Amsterdammer met mes. De strijd in de Republiek. SNIPPER Besciiermingsmaatrege1 in westelijke sectoren van Berlijn, Tentoonstelling in Z.T.I te COGS. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 3347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1065 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 4 OCT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JAltSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.47 u., onder 18.09 u. Maan op 10.21 u.,'onoer 19.09 u. Hoogwater Dinsdag 6 October. Vlissingen: 3.11 u. 2.52 m., 15.26 u. 2.39 m. Wemeldinge: 5.16 u. 2.07 m., 17.30 u. 1.92 m. Maarschalk Sokolofsky, do Sowjet-Russische militaire bevel hebber in Duitsland, heeft Zaterdagavond te Berlyn verklaard, dat de Sow jet-Unie bereid is de onderhandelingen over de Ber- lijnse crisis te hervatten op basis van de viermogendheden-over- eenkomst, welke op 30 Augustus te Moskou tot stand is gekomen. Weiniq practisch" zeqt wees mcn er n°s op, dat aan- y i gaande Berlijn gc-n overeen- JLonden* k. .üt zou kumen wor- Zoals men zich zal herinneren den, dien niet de Sowjet-rege- werden in de overeenkomst van ring maarschalk Sokolofsky dui- 30 Augustus richtlijnen gegevendelyk maakte, dat restricties met aan de vier militaire gouver-J betrekking tot de luchtverbin- I Nieuwe Russische jager met straalaandrijving? Het Magazine Aviation Week" schrijft, dat de Sowjet-luchtmacht een nieuwe jager met straalaan drijving in dienst zou hebben, die een maximumsnelheid van 630 tot 660 mijl per uur zou kunnen be reiken. Het vliegtuig zou ontwor- pen zijn door lt.-generaal Jakow- lef, ontwerper van het Russische Jaktoestel. neurs In Duitsland, wier bespre kingen de volgende dag begon nen, doch acht dagen later vast liepen. De vier bevelhebbers had den opdracht gekregen details uit te werken van een overeenkomst over de kwesties van de valuta en het transport. Toen hem in een interview door journalisten van onder Sowjet- licensie verschijnende bladen ge vaagd werd hoe de vooruitzich ten waren op een oplossing van de Berlijnse kwestie, antwoordde Sokolofsky: „De Sow jet-Russi sche regering heeft op 25 Sep tember verklaard, bereid te zijn verdere besprekingen over de Berlijnse kwestie te voeren op basis van de op 30 Augustus te Moskou gesloten overeenkomst. Het ligt dus geheel aan de rege ringen van de VS., Groot-Brit- tannië en Frankrijk of een over eenkomst over het Berlijnse pro bleem op een bruikbare basis bereikt zal worden. De pogingen om op een andere wijze tot een oplossing te komen, zijn klaarblij kelijk bedoeld om de abnormale toestand in Berlijn te doen voort duren, een toestand, welke ech ter wel eens niet zou kunnen lei den tot het resultaat, waarop de Westelijke mogendheden reke nen". Berlijn blijft voor de V eiligheidsraad. In goed Ingelichte kringen te Londen Is men van mening, dat het voorstel de Britse zaak voor de Veiligheidsraad tegen de Sow- jet-Unie over het Berlijnse ge schil geen wijziging zal doen on dergaan. Het officiële Britse antwoord op dit aanbod zal echter niet eer der bekend worden dan wanneer de Britse gedelegeerde 'de zaak in de Veiligheidsraad uiteenzet. In Londen is men van oordeel, dat het aanbod van Sokolowsky geen verandering beteekent in de houding van de Sowjet-Unie, doch veeleer een aanduiding van de lijn, die door Wysjinsky in de Veiligheidsraad zal worden ge volgd. Men meent, dat Sokolows- ky's aanbod van weinig praeti- sche waarde is indien het niet gevolgd wordt door een plechtige belofte van een gewijzigde Rus sische houding tegenover de ge schilpunten, die leidden tot het vastlopen van de Berlijnse be sprekingen. In Britse kringen ding dienden te eindigen. Waarnemers van de V.N. beschoten? Volgens een Israëlische woord voerder zijn 4 Amerikaanse waarnemers en een Joodse ver bindingsofficier door Egyptische soldaten beschoten toen zij vroe gere Israëlische tellingen ron dom het gedemilitariseerde ge bied van „government house" ten Zuiden van Jeruzab m inspecteer den. Er werd nie- and gewond. Een der waarnemers, Kol. Millet, is de opvolger van de Franse ko lonel André Serot, die op 17 Sep tember met graaf Bernadotte werd vermoord. Israël wil de Negef behouden. Volgens een officiële verklaring zal Israël zich verzetten tegen elk plan, de Negef, het dorre woestijngebied in Zuid-Palestina, van de andere delen van het ge bied van Israël te scheiden, wan neer de Palestijnse kwestie door de politieke cpmmissie der V.N. behandeld wordt. Volgens deze verklaring zou met de Negef ongeveer twee der den van Israël's gebied afgesne den worden, het land van de eni ge reserves beroofd worden, die I het voor ontwikkeling ten dien ste staan, de bestaande en mo gelijke vooruitzichten op weten schappelijk gebruik van natuur lijke hulpbronnen ontnomen wor den en vooruitgang en groei voor generaties beknot worden. Generaal Juin naar Afrika vertrokken. Generaal Juin is Zondagnacht per vliegtuig uit Parijs naar Ra bat in Marokko vertrokken. In het afgelopen weekend heeft hij tweemaal een onderhoud met Ra- madier, de Franse minister van Defensie, gehad. Er is echter niets bekend over zijn houding ten opzichte van zijn eventuele benoeming bij de Defensie van de West-Europese Unie. Koningin Julia!a brengt het volgende ter k;nnis van de bevolking: „Het is mij -ten behoefte allen van harte ttank te zeg gen, die in zo Velerlei vorm jetoond hebben, iïee te leven met, mijn beëdiging en inhul diging. Het zeer grote aantal ge lukwensen uit Nederland, de overzeese gebiedsdelen en het enland, maakt het prac tisch niet mogelijk, ieder per soonlijk te bedanken, zoals ik zo gaarne had gedaan, doch u mcogt ervan overtuigd zijn, hoezeer deze dingen ons allen goed hebben gedaan en ge sterkt hebben, waardoor de voorbije weken voor ons on vergetelijk werden." tw.g.) JULIANA. Terreurbende op Java geliquideerd. Eerst thans is bekend gi worden, dat de beruchte te: reurbende van Woerdjan, d opereerde in de omgeving van Wonosari, in Midden-Java, in het begin van vorige week is uiteengeslagen toeri de politie een overval deed op het huis van een der leden van de ben den in Poelosari. Vier der ben- deleden werden gedood, onder welke de ondercommandant Sastro, één werd zwaar gewond en verschillenden wisten te ontkomen, waaronder Woerdjan zelf. Bij de achtervolging ont stond nogmaals een vuurge vecht tussen militairen en da rest der bende. Een agent, die gewond werd, kreeg een premie van f 1.000 aangezien door zijn optreden Sastro kon worden neergelegd. Op bet hoofd van Woerdjan staat eveneens een beloning van f 1.000. De politie nam bij de overval vuurwapens j en munitie in beslag. In het onderdistrict Melalang arresteerde de politie de bende leider Hadji Komar bij een overval op een leegstaand huis. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Bevif, heeft Zater dag een bezoek geh acht aan zijn Franse collega Schuman. Alge meen wordt aangenomen, dat het Franse verzoek om' uitstel van de publicatie van 'd.; namen der commandanten véh de West- Europese®Unie is besproken. Volgens Franse diplomatieke kringen zijn ook de voorstellen tot een federatief Europa ter sprake gekomen. De atoomkwestie in de politieke commissie. Zoals we Zaterdag schreven, eiste Wysjinsky Vrijdag in de po litieke commissie eerst vernietiging van de Amerikaanse atoom bom voordat een internationale controle een kijkjeachter het ijzeren gordijn mag nemen en pareerde de Engelsman Mc Neil, dat na vernietiging van de Amerikaanse atoombommen het ver trouwen allerminst hersteld zou zijn, omdat men niet weet, wat of Rusland op het gebied der atoomproductie presteert. alle wantrouwen onmogelijk maakt, n.l. een controlelichaam van onpartijdige personen, zei hij, zich wendend tot de Russische afgevaardigde: Hebt gij geen ver- trouwen in de mens „Is het on mogelijk mensen te vinden, die de wereld zullen bgvrijden van deze verschrikkelijke plaag?" Geen onthaal. Ramadiers beroep op menselijk heid vond geen onthaal bij de der Rus- „Door de Amerikanen inge geven", vond hij. Het was een rede van verweer, „onvoldoende, niet doeltreffend en vaag". Terugkomend op het twist punt wat betreft het onder geschikt maken van het controle lichaam aan de Veiligheidsraad „Hebt gij geen vertrouwen?" Zaterdag: werd het debat voort gezet en kwam de Fransman Ra madier met een voorstel om eerst een onderzoek in te stellen wel ke landen het geheim van de atoombom bezitten. Na Ramadier deed Wysjinsky een compromisvoorstel n.l. gelijk tijdige overeenkomsten inzake het verbod van atoomwapens en internationale controle atoomenergie. Ook Ramadier verwierp de Rus sische eis om vernietiging van de Amerikaanse atoomwapens voor te laten gaan aan alle ove rige controle. Hij zei het ronduit: „Kunnen we niet inzien, dat vernietiging van alle atoomwapens in het voordeel zou zijn van degene, die bedrog willen plegen?" Pleitend voor een stelsel, dat Eventuele wijzigingen over drie maanden. Zoals reeds gemeld is een re geling bereikt over de inschake ling van de Nederlandse en Bel gische havens voor het transito vervoer naar Duitsland. Wel die nen de Nederlandse en Belgische regeringen de overeenkomst nog goed te keuren en dienen ook de hoogste autoriteiten van Bizonië deze te bekrachtigen, doch stap- li- Pen daartoe kunnen ten spoedig- Vliegboot verongelukt in ste worden tegemoet gezien. Ge- zién het feit echter, dat meer dan i in de laatste minuut moei- Noorwegen. NEGENTIEN PERSONEN GEDOOD. Een vliegboot van lijkheden zijn gerezen, goed aan doen nog even zal men er af te Luchtvaartmaatschappij in de ge regelde dienst van Oslo naar Noord-Noorwegen, is vlak voor de landing te Trondheim door een rukwind gegrepen en in 2 minuten gezonken. Negentien per sonen, allen Noren, verloren hier bij het leven. Het toestel vervoerde 30 pas sagiers en had een bemanning van acht koppen. Onder de geredden bevond zich ook de 76-jarige Britse filosoof Bertrand Russel, die na enige tijd in het ijskoude water gezwommen te hebben, door een nabij-ijlend vaartuig werd opgenomen. Wederaansluiting van Cyprus bij Griekenland geëist. Tijdens een door aartsbisschop Makarios en de Cyperse heilige synode bijeengeroepen vergade ring, die door 20.000 personen werd bijgewoond, is een resolutie aangenomen, waarin de hereni ging van Cyprus met Grieken land wordt geëist. De resolutie is gericht tot de regeringen van 1 de V.S., Griekenland en Enge- land. de Noorse wachten of nu alles werkelijk in kannen en kruiken is. Bevoegde kringen in Washing ton hebben volgens Aneta beves tigd, dat de overeenkomst weldra in werking zal worden gesteld. De bedoeling is, dat partijen dan na drie maanden zullen samen komen teneinde na te gaan hoe deze regeling in de practijk werkt. De voorstelling van zaken, dat de overeenkomst slechts als proef bedoeld is, is evenwel ge heel onjuist; eerder is het de be doeling om na de eerste periode van drie maanden te zien of de regeling voldoet of wel in sommi ge opzichten wijziging behoeft. Naar Aneta verneemt zal er, anders dan in Amerikaanse pers berichten gezegd werd, geen li miet van l'/2 millioen ton gesteld worden voor de ladingen, die via Rotterdam en Antwerpen ver scheept zullen worden. De om vang zal worden vastgesteld op basis van vrije concurrentie tus sen de havens der lage landen en de Duitse havens, waarbij de havens der lage landen het voor deel hebben van goedkopere dienstverlening aan het meren deel der Duitse importeurs door de kortere .Oceaanroute en het vervoer over de Rijn, in vergelij king met vervoer per Duitse spoorwegen. Nederland en België moeten een schema opstellen voor de ladingverdeling tussen Rotterdam en Antwerpen, doch het bestuur van Bizonla zal bezwaar mogen maken, wanneer het de verde ling onpractiseh acht. In November zullen in de V.S. aantekeningen van Generaal Eisenhower, die hij tijdens de veldtocht in Europa maakte, on der de naam „Kruistocht in Europa" uitgegeven worden. La ter zullen 'zij ook in Nederland verschijnen. Hij betaalde f 75.000 schadevergoeding. Bij de voortzetting van de „pantsersmokkelaffaire" door de Bijz. Politierechter te Breda heeft de zaak tegen de sinokkel- leider Baspenninckx gertüme t ijd in beslag genomen. De verdachte bekende alles volledig en gaf toe, dat hij min stens 60.000 kilo labak, duizen den kilo's zeep. 1000 kilo kauw- gummi, 20.000 boekjes sigaret tenpapier en een hoeveelheid tex- tielwaren fauduleus had inge voerd en verschillende hoeveel heden kaas en andere artikelen frauduleus had uitgevoerd. In Mei 1945 zocht hij contact met militaire chauffeurs om een gro te hoeveelheid tabak naar Am sterdam te laten overbrengen. Hij kocht daarbij grenswachters om, die voor hun moeite telkens f 500 kregen. Met geld van de Amsterdamse koopman Ber nard kocht hij 3 pantserwagens om de smokkelarij in het groot voort te zetten. De officier van Justitie gaf te kennen, dat het opleggen van de (waar het vetorecht geldt), dan strafmaat hym niet gemakkelijk wel aan de Algemene Vergade-1 viel, omdat verdachte volledig ring, zei Wysjinsky, dat de Brit-bekend had en een ruim schuld- se delegatie thans van standpunt besef vertoonde, veranderd was. Drie jaar geleden,1 De verdediger, Mr Deion, deed zo zei hij, was Engeland het eens daarop een dringend beroep ver met de motie van Molotof om het j dachte geen vrijheidsstraf op te controlelichaam onder de Veilig- leggen, temeer daar deze de Staat heidsraad te plaatsen. f75.000 schadeloosstelling lieeft Tenslotte las hij onder doodse betaald stilte, een resolutie voor, waarin Zodoende hoorde de iiSmokkei_ d!bras" tegen zich eisen 12 maan- commissie wordt aangeraden het werk voort te zetten en een ont- werp-conventie op te stellen in zake het verbod van atoom wapens, alsmede een ontwerp- conventie inzake de instelling van een doeltreffende internationale controle op de atoomenergie er daarbij van uitgaande, dat beide conventies gelijktijdig dienen te worden getekend en gelijktijdig van kracht moeten worden. den gevangenisstraf waarvan 8 onvoorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en daarna 1 jaar rijks werkinrichting. Bernard kreeg 6 maanden met aftrek en 1 jaar R.W.I. ADMItSm L liELFRlCH NEEMT AFSCHEID. Vrijdagmorgen had aan boord van Hr. Ms. Luchcverdedigings- kruiser Jacob van Heemskerck, in tegenwoordigheid van depu taties van onderdelen, schepen en inrichtingen van de Ko ninklijke Marine, het afscheid en commando-overdracht plaats van Luitenant-Admiraal C. E. L. Helfrich. De scheidende be velhebber der Zeestrijdkrachten, Luit. Admiraal C. E. L. Hel frich (links) ontvangt van de nieuwe bevelhkbóer der Zee strijdkrachten, Vice-Admiraal -Jhr E. J. van Holthe, de gestre ken admiraalsvlag in een speciaal bewerkt kistje. Het loonconflict bij de R.T.M. Het dreigende loonconflict bij de Rotterdamse Tramweg Mij, waar het varend personeel van het veer ZijpeAnna-Jacobapol- der en loontoeslag had geëist voor bietenvervoer bij nacht, is in zoverre opgelost, dat thans geen nachtelijk vervoer zal plaats hebben. Meer Amerikaanse steun voor Chinese Centrale regering? De commissie voor Buitenland se Zaken van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden heeft in een rapport aangedrongen .op „meerdere rechtstreekse militai- De Britse staatssecretaris ArthurHenderson heeft mee gedeeld, dat Engeland voor- nemens is 1000 man per week re hulp en grotere financiële bij voor de luchtmacht aan te wer- stand voor de Chinese regering", ven, zodat na twee jaar over Het rapport zegt, dat China een 100.000 man kan worden be- „beslissend gebied voor het de- schikt. mocratische Westen is". PORTUGESE LEGERSTAF CHEF NAAR ENGELAND. Generaal Barrof Rodriguez, chef van de algemene staf van het Portugese leger, zal 9 Octo ber als gast van de Britse rege ring voor een bezoek van een week in Engeland aankomen, al dus een mededeling van het Brit- Oud-minisfer De Graaf overleden. Zaterdag is te Oegstgeest in de leeftijd van 87 jaar overleden de oud-minister van Koloniën S. de Graaft. Van 1919 tot 1925 was de over ledene minister van Koloniën in het eerste en tweede ministerie- Ruys de Beerenbrouck evenals van 1929 tot 1933 in het derde ministerie Ruys de Beeren brouck. De begrafenis is bepaald op Woensdag a.s. om 11.15 uur op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage. Ir C. E. W. van Panhuys, oud hoofdingenieur bü de Rijkswater- - staat, onder wiens leiding o.a. het Y?n„ werk aan de Grote Noordzee sluizen werd uitgevoerd, is op In de nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks het midder nachtelijk uur, heeft een 23-jarig Pools arbeider, Joseph Prokop, uit de 2e Van Swindenstraat 5, in de Rustenburgerstraat by de Amsteldijk te Amsterdam de 26-jarige scheepsbouvvarbeider Jan de Wayer uit de Lutmastraat 78 by een vechtpartij een mes door het hart gestoken, tengevolge waarvan de Wayer vrijwel onmid dellijk overleed. Bij deze steekparty waren een tweede Poolse arbeider, een 33- jarige Poolse vrouw en haar 14-jarige dochter Irene aanwezig. Antara meldt uit Madioen, dat de opstandelingen onder majoor Mursid uit Madioen in Zuidelijke richting naar de bergen zijn ge vlucht. De weg van Madioen naar Doengoes, waarheen ook Moeso is gevlucht, staat thans onder controle van een republikeins ba taljon. Antara meldt voorts, dat een tegenaanval door de opstandelin gen van uit Doengoes door de republikeinen is afgeslagen. Sidik Arselin, de commandant van de Pesindo, die bekend is onder de naam van „de Tito van Oost- Ja va", is gevangen genomen. Doengoes en Kandangan zijn volgens Antara door republikein se troepen omsingeld. Het kracht station Giringan staat onder con trole van de opstandelingen. Zaterdagmiddag is in tegen woordigheid van B. en W. en van het bestuur der Afd. Zeeland- Zuid van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren het asyl te Vlissingen officiëel geopend. Namens het bestuur sprak de heer J. A. de Haas woorden van voor het werk van Mej. de Ruyter, Mevr. Niemeyer, j B. en W. en de asylhouder, de Op Wysjinsky's heer Goedhart. Als ideaal der 7 vereniging stelde spr. alle men- voorstel* lsen tot dierenvrienden te maken, Westelijke kringen is Wy- waarbij de heer de Haas vooral r'c i7r»nr-cta1 vangen. j wees op het werk van de dieren- als een bescherming onder de jeugd. Sprekende Mc. Neil's antwoord. Mc. Neil diende Wysjinky van repliek. „De Britse delegatie heeft steeds duidelijk doen uitkomen", zei hij, „het controlelichaam voor de atoomenei%ie niet aan het Veto onderhevig te zien." Hetd Sowjetvoorstel eiste tijd om te D,, bestuderen. Reactie Men legt zijn stap uit enigszins spectaculair gebaar. in Peruaanse matrozen opstand. Volgens radioberichten zijn Pe ruaanse matrozen, aan boord van oorlogsschepen, buiten de haven Lima in opstand geweest. Er wordt voorts bericht, dat rege ringstroepen de opstand onder drukt hebben. De Peruaanse regering heeft na de opstand „voor het gehele land de burgerrechten tijdelijk opgeheven", zo wordt nader be richt. De Poolse vrouw was in 1945 zij moeder en 'dochter hadden als weduwe naar Holland geko-1 thuis gebracht, nog even ver men en daar gehuwd met een Hollander, die echter thans voor een vergrijp in de gevangenis zit. Zodoende bleven moeder en dochter alleen achter in het huis aan de Rustenburgerstraat en om in haar onderhoud te voor zien verhuurde de moeder ka- zijn bezoek zal Generaal Rodri guez verschillende depots van het Britse leger en de R.A.F. inspec teren. Omstreeks 15 October komen de Scandinavische ministers van Defensie te Oslo bijeen om de samenwerking der Scandinavi- sche landen op het gebied van Vlaanderen 72-jarige leeftijd overleden. defensie te bespreken. De 26-jarige Magdalena Kort- hagen is wegens haar verraad in de Hollandia-Kattenburgzaak tot 10 jaar gevangenisstraf met af trek veroordeeld. In 54 gemeenten van West- heerst momenteel mond- en klauwzeer. mers. Toen de Nederlandse rege ring Poolse arbeiders tot ons land toeliet om hier te werken, nam zij drie Poolse jongemannen, die op deze wijze naar ons land waren gekomen, in haar huis op. Een van hen was de 23-jarige Joseph Prokop, die zo gesteld bleek op het meisje, dat de moe der hem twee weken geleden had verzocht het huis voorgoed te verlaten. De Pool verhuisde. De andere Poolse arbeider, Wil- helmi genaamd, was nu Zater dagavond met het meisje uit ge weest, terwijl de moeder!met de thans vermoorde de Wayer de stad was ingegaan. Prokop bemerkte dit en heeft voor het huis staan wachten, waar de twee. arbeiders, nadat toefden. Hoewel men he/n be merkte en hij dreigementen uitte gingen de twee toch de deur uit. Hierop wierp de Pool zich op de Wayer toen deze de moeder trachtte te verdedigen en beroof de hem van het leven. Hij liep hierop naar het politie bureau, waar hij ernstige insunia- ties betreffende de moeder en de Wayer uitte, ja, zelfs het adres noemde. Vervolgens liet hij zich in een taxi naar het ziekenhuis rijden, daar hij bemerkte, dat hij gewond was. Deze verwonding, een diepe snede in de rug, schijnt ontstaan te zijn, doordat de moeder hem met een schaar heeft gestoken, nadat hij de Wayer dodelijk had getroffen. De politie op het door Prokop in zijn insinuatie genoemde adres Het Britse militaire bestuur heeft officiëel bevestigd, dat po litie van de Westelyke sector de stations van de luchtspoorweg in West-Berlijn heeft bezet op order van de Britse, Amerikaan se en Franse autoriteiten, aldus meldt Dena (Amerikaanse zone) Generaal Petkoff, hoofd van de transportdiensten van het Russi sche militaire bestuur, heeft de Berlijnse spoorwegdirectie verbod gegeven wapens ter beschikking te stellen van de Westerse mili taire besturen te Berlijn voor het spoorwegverkeer in de stad. De directeur van de spoorweg diensten te Berlijn heeft heden bovendien de politie van de Wes telijke zones het recht betwist de stations van het electrisch stads- spoor, die in de Westelijke sec toren zijn gelegen, te contro leren. o Zaterdagmiddag werd in het Z.T.I. een tentoonstelling gehou den van het derde jaars water- bouw-, burgerbouw- en hand tekenwerk. De collectie van uiterst preciese en correcte teke ningen toonde weer, dat er dit jaar weer intensief gewerkt is. Dit blijkt overigens ook uit het grote aantal, n.l. 18 geslaagden. Het hoogste cijfer 10 werd be haald door dhr D. Nieuwenhuij- zen. Een werkstuk van zijn hand getekend op het moeilijk te be werken kalkeerlinnen trok dan Zaterdagochtend sloeg bij landing op Schiphol een kleine Pipercub over de kop. De piloot kreeg een buil op z'n hoofd. Maar de directeur van de Coö peratieve Zuivelfabriek te Gie- kerk kwam er minder goed van af toen Zaterdagnacht plotseling twee inbrekers z'n slaapkamer binnensnelden en hem aan han den en voeten bonden en tevens een prop in de mond staken. En dat was nu nog allemaal niets geweest als ze de kas maar niet hadden meegenomen met 4000 gulden erin! De 30 Belgen die vorige week in Maastricht aangehouden werden, hadden geen centengebrek. Ze'kochten 60 paar schoenen en stopten die in een geheime bergplaats onder de treeplank van de autobus. Dat mag niet. Schoenen en bus wer den in beslag genomen. Awel Zulle! En in Nijmegen was er een Belg, die men snapte met een zestig coupons stof voor heren- costuums. Die had hij ingevoerd en dat mag ook niet. Hij werd gearresteerd. Een aardappel koopman aan de Spaarndammer- over het asyl, zei spr., dat het nog wel klein is,, doch dat men uitermate tevre den is, met hetgeen is bereikt. De officiële opening geschied de door de burgemeester Mr B. Kolff, die de bouw van dit asyl een slap verder op de weg naar de herbouw van Vlissingen noem de. De burgemeester prees het opvoedend werk, dat door de afd. wordt gedaan en bracht ten slotte de felicitaties over van het Ge meentebestuur. Door middel van de sleutel, die hierna de burgemeester werd aangeboden, opende deze het hek, dat toegang geeft tot het asyl. Dit asyl ligt aan de Kogel parkstraat, vlakbij de Oranje molen. Er zijn een groot aantal hokken voor grotere en kleinere honden en voor katten. Bovendien is er een klein kantoor, waar men allerlei inlichtingen kan krijgen en men kan er bij uitste- dedigheid terecht voor het onder brengen van de huisdieren, ter wijl men er ook medische hulp voor zieke dieren kan krijgen. Het hek draagt het sprekende opschrift: „Eerbied voor alles wat leeft en groeit". Thor won Molenwater estafette. Zaterdagmiddag vond onder grote belangstelling de Molen waterestafette plaats, die jaar lijks door de Middelburgse Ver eniging „E.M.M." wordt georga niseerd. Het verloop van de strijd was buitengewoon spannénd en reeds spoedig bleek, dat „Thor" uit Roosendaal en „E.M.M." elkaar weinig krimp zouden geven. Uit eindelijk bleek „Thor" de sterk ste en won dezer vereniging met minimaal tijdsverschil. De volledige uitslag luidde: 1. Thor (Roosendaal); 2. E.M.M. (Middelburg); 3. Marathon (Vlis singen); 4. Thor II; 5. Rijks- politie Zeeuwsch-Vlaandercn6, dijk te Amsterdam kreeg een par-j E.M.M. II; 7. Rijkspolitie Schou- tij tje aardappelen thuis, dat in wen en Duiveland. de Y-polder was gerooid. Hij o vond er 'n granaat tussen. „Daar doen we niks mee", zei hij en wierp het projectiel weg. Nu ligt Rij in het ziekenhuis. Ieder jaar vechten .de Leidse en Delftse „groenen" om het bezit van denieuwde kerkgebouw van Residentie en de Haagse politie Vrij-Evangelische Gemeente Ingebruikneming wan het ver nieuwde kerkgebouw der Yrij- Evang. Gem. te Goes. Zondagmorgen werd het ver- de te is er ook (dat wordt traditioneel!) I Goes, waarover wij in een vorig als vanouds in gemengd geweest.artikel reeds schreven, officiëel Wederzijdse verlieslijsten melden in gebruik genomen. Ds Karelse 4 uniformpetten en 39 „arrestan-ging voor in deze bijzondere ten", een enkele blauwe buil of dienst. Naar aanleiding van Gen. een verbrande snor (vanwege de ,26:18 hield hij de gemeente voor, rotjes en de zevenklappers). Maar de grote geestelijke waarden bij komend, hoorde hier zijn signa lement, zodat het niet moeilijk ook zeer de aandacht, was hem op te speuren. I De tentoonstelling werd v.n.l. Hij kan echter nog niet ver-1 bezocht door leerlingen, oud-leer- hoord worden, daar de steekwond i lingen, ouders en óp bouwkundig de linkerlong heeft geraakt. gebied deskundige personen. de Haagse politie heeft een list gebruikt en stuurde enkele „stil len" in de strijd. Misschien ko men de studenten volgend jaar in uniform. Oudenbosch zal op het mijngasnet aangesloten wor den. En nu tot slot een felici tatie. Die gaat naar Opa Rem- melt Boerhof in Nieuw-Dor- drecht. Hij wordt vandaag 100 jaar. Het is niet bekend of zijn 27 achterkleinkinderen allemaal op visite komen. vernieuwing de namen te geven zoals deze door Ds Budding als eerste in het kerkgebouw waren gebracht. o DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Matige wind tussen West en Noord-West. Wisselen bewolkt met plaatselijk enige regen. Over dag iets koeler vooral in Brabant en Limburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1