Van Le Palais Chaillot waait U.N.0.-vlag. ■WW Aan de kust van Californië suizen vliegende bommen omhoog Kerkvoogden spraken vertrouwen nit. Maar een fietsenstalling kent men niet In de straat van Jantje DAM-LABYRINTH I r Op zoek naar contröle over de V-l. Men bestuurt ze radiografisch. Geen nieuwe tachtig-jarige oorlog. „HET WOORD DE VRIJE SCHELDEVEREN. Prinses Wilhelmina trekt zich terug als beschermvrouwe van verenigingen. A A A m Zaterdag 2 October 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 AMERIKA EXPERIMENTEERT. 'i De marine-leiding had een goede reden het proefstation daar te vestigen. Voor de kust liggen enkele kleine eilandjes die als observatiepost van groot belang zijn. Duizend mijl ver der ligt in de stille Oceaan het eiland Johnston. Nu speelt het bij de proefnemingen nog geen rol van betekenis omdat de controle vanaf de grond beperkt is tot de zichtbare horizon. Men stelt echter alles in het werk om de controleerbare actie-ra dius uit te breiden tot John ston en nog verder. Dit kan be reikt worden door gebruik te maken van controle-vliegtuigen die op zeer grote hoogte kun nen opereren, hoewel er dan nog vele andere moeilijkheden opgelost moeten worden. V-l. De V-l is een van de vliegen de bommen, waarmee geëxperi menteerd wordt. Voor dit doel wordt de bom niet geladen met explosieve stoffen, doch met zand en andere ballast. Na de uitvinding van de atoombom heeft de V-l geen waarde van betekenis meer als vernieti gingswapen. Waar het nu om gaat is te komen tot een vol ledige contröle over het wapen. Men wil uiteindelijk dit berei ken, dat de vliegende bom, of het nu een atoombom is of een bom geladen met de een of an- dere explosieve stof, precies ge- leid kan worden naar het doel, dat vernietigd moet worden. Ook de Duitsers konden dat niet met hun V-l. Deze bom men waarvan de onderdelen geleverd worden door de Willys Overland Automobile Company en door Ford zij kosten 15 duizend dollar per stuk zijn reeds radiographisch bestuur baar. Deze contröle bevindt zich echter nog in een begin- Aan de kust van het zonnige Californië ligt het plaatsje Point Mugu. Het was een vredig vissersdorp. Schilders en tekenaars trokken er heen om de gebruinde vissers in hun schilderachtige kledij uit te tekenen. Het strand was vol badgasten. Nu is het een basis van de Amerikaanse Marinne. Er worden proeven genomen met vliegende bommen. Waar men eens niets anders hoorde dan liet vredig bruisen van de branding, klinken nu zware ontploffin gen. Vissers, die in het Sint Barbara-kanaal varen worden opge schrikt door een luide stem: een loudspeaker, gemonteerd op een vliegtuig. Het is een waarschuwing, dat er een vliegende bom in aantocht is, die daar ergens in zee kan storten. stadium. Steeds gaat achter een vliegende bom een P-80 jager aan, die 500 mijl per uur haalt. Heeft men op de grond door de een of andere storing de macht over de vliegende bom verloren, dan schiet het vliegtuig het pro jectiel omlaag om ongelukken te vermijden. RADIO-GRAFISCH. Ook neemt men hier proeven met radio-graphisch bestuur bare vliegtuigen. Zij vliegen met een snelheid van enkele honderden mijlen per uur (ech ter niet langer dan een uur) en kunnen vanaf de grond met het grootste gemak geleid worden, tenminste zolang zij te zien zijn. I De commandant van het proef station, Captain A. B. Scoles, verklaarde, dat Amerika wat betreft de contröle over en het geleiden van vliegende bom men nog niet veel verder was dan Duitsland aan het einde van de oorlog. Point Mugu werkt samen met het Marine proefstation in de woestijn bij Inyokern en staat vanzelfsprekend in nauw con tact met het Leger proefstation van White Sand. Daar worden echter op ander gebied proeven genomen met vliegende bom men. Point Mugu, staande onder het Marine Bureau voor Lucht vaartaangelegenheden, is nog slechts een begin. Men heeft een vijfjaren-plan opgesteld waarvan de kosten op 53.000.000 dollar worden geschat. En ook dan is het doel nog niet bereikt. Rear Admiral Oscar Bedger verklaarde onlangs „Voordat de verlangde resultaten bereikt zullen zijn, zullen wij geen mil- lioenen, doch billioenen uitge geven hebben." Het Amerikaanse volk heeft echter uit de afgelopen oorlog geleerd, dat het beter is nu of fers te brengen voor eigen vei ligheid dan later de vrijheid te moeten verdedigen ten koste van mensenlevens. L. L. Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 60 a, Goes, De laatste brug in de grote verkeersweg Utrecht—Den Bosch, die in de oorlog vernield werd, nadert haar voltooiing. Het is de brug over de Lek bij Vianen. Aan het einde van dit jaar hoopt men de brug voor het verkeer te kunnen openstellen (Van onze Utrechtse correspondent). Op de voortgezette bijeenkomst te Utrecht van de Verenigin van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk heeft de vergadering zich met algemene stemmen gesteld achter een motie uit Leiden, waarin de kerkvoogden hun vertrouwen uitspreken in het beleid van het hoofdbestuur. Wanneer het hoofdbestuur zijn rapport over het concept-ontwerp nieuwe kerkorde (voor zover de kerkvoogdijen van belang) bij de generale synode gaat indienen, zullen de be zwaren breedvoerig uiteengezet en de zaak van het beheer dringend bepleit worden. Dat men met algemene stem men tot dit besluit kwam, noem de de voorzitter der Vereniging de heer J. A. Bakker uit Menal- dum een wonder. Want de vorige dag hadden verscheidene kerk voogden zich als tegenstanders van het rapport ontpopt. Uiter aard zijn er nog moeilijkheden genoeg, maar dat allen zich zo eensgezind gedroegen was een zonnestraal in het leven van de voorzitter, naar hij verklaarde. De heren mr G. Vixseboxse en mr M. Ch. de Jong leden van het hoofdbestuur hadden de vergade- De Zweedse film „Het Woord", die de C.F.A. te Middelburg Dinsdag en Woensdag a.s. doet vertonen, verdient bijzondere j belangstelling om de wijze, waarop hierin de vraag naar de kracht van het christelijke ge loof aan de orde wordt gesteld. Deze film is gemaakt naar het gelijknamige toneelstuk van Kaj Munk, de bekende Deense predikant-dramaturg, die in 1944 om zijn geestelijk verzet door de Duitsers op gruwelijke wijze werd vermoord. Kaj Munk heeft vooral in zijn jonge tijd geworsteld met de vraag, of Christus' woord over de bergen verzettende kracht van het geloof voor deze tijd j voor de christen nog onvennin-' derde betekenis heeft. Hij kende zichzelf en zijn mede-christenen en hij wist, dat het geloof in het wonder meestal ontbreekt; dat wij niet meer geloven in de con crete verhoring van het gebed zoals dat in de tijd der aposte len en der eerste christengemeen te het geval was. Op wel bijzonder treffende wijze behandelt hij dit probleem en zijn antwoord is duidelijk: een dode wordt opgewekt na het gebed om het levendmakende Woord. De centrale figuur in deze film is de jonge predikant Jo hannes Borg, op wie zijn vader, de oude Knut, de orthodoxe boer, zo trots is. Die oude Borg heeft zijn zwakheden: hij is kop pig, humeurig en tracht vaak zijn eigen godsdienstige opvat tingen aan anderen op te drin gen. Verkeerd is zijn houding tegen de kleermaker Petter, de voorganger van de Piëtistenge meente, voor wie het geloof slechts een kwestie van persoon- lijke gevoelservaring is en die de mensen in de kerk „blinde schapen" noemt. De eerste preek van de jonge predikant gaat over het wonder. Waarom, zo roept hij uit, kunnen wij wel door Gods kracht een mens van zijn geestelijke blind heid genezen, maar niet van zijn lichamelijke? Waarom niet een mens uit de doden opwekken? Het antwoord is: door gebrek aan levend geloof. Dit laat Jo hannes niet los. Hij trekt zich enige weken in afzondering te rug. De dood van zijn verloofde maakt hem zielsziek. God ge bruikt het sterven van zijn schoonzuster Inger om hem tot bezinning te brengen. Als dan in de rouwdienst voor Inger de nieuwe vrijzinnige pre dikant wat vage troostwoorden spreekt, treedt Johannes naar voren en hij verricht het won der: „Zo God wil, in de naam van Jezus Christus, dode kom uit uw slaap!" Deze film zet ons tot ernstig nadenken. Is het aanvaardbaar de zaak zó te stellen? Waarom kiest Kaj Munk nu juist het uiterste: een dodenopwekking? En, zo kan men zich afvragen: is het geloof in de macht van Christus tot de innerlijke om zetting van de niet en zwak ge lovende mens niet nog nodiger en dringender dan het geloof in het uiterlijke wonder? Is dit eigenlijk niet van nog groter be tekenis? En gebruikt God, nu zijn volledig Woord er is nog wonderen ter openbaring van Zijn almacht? Wonderen dan in de zin van gebeurtenissen, die tegen de natuur der dingen in gaan. Het antwoord op deze vraag kan in het midden worden gelaten. U.N.A.C. bracht 18 mil- lioen dollar bijeen. De actie voor het bijeenbren gen van gelden voor het fonds der V.N. voor hulp aan kinde ren (U.N.A.C.) is thans geslo ten. De V.S. hebben 5 millioen dollar ingezameld van de 60 millioen, die zij zich hadden voorgesteld bijeen te brengen, de stad New York bracht 1 mil lioen bijeen, het zesde deel van hetgeen men verwacht had. Het totaal over de gehele wereld ingezamelde bedrag is voor zo ver thans bekend, 18 millioen dollar. ring nader ingelicht omtrent de moeilijke punten. Mr Vixseboxse zeide, dat de vraag of de vrouw als ouderling-kerkvoogd kan op treden (er bestaan tot heden wél vrouwelijke kerkvoogden maar geen vrouwelijke ambtsdragers in de Ned. Herv. Kerk) door theolo gen moet worden beantwoord en zeker niet door kerkvoogden. Pre cies zo liggen de stukken bij de kwestie van het „vierde ambt". Dan waren er bezwaren inge bracht met betrekking tot gro tere financiële uitgaven. Mr Vix seboxse wees deze bezwaren af: iedere kerkvoogdij weet, dat de duurdere tijd hogere sommen op eist en zo is de situatie in groot verband ook. Mr de Jong ging op deze op merking door. In Friesland zou namelijk gezegd zijn, dat aanne ming van de nieuwe kerkorde de lasten der kerk vereenvoudigen zou. Mr de Jong noemde dat dwaas evenals de gedachte als zou de figuur van ouderling-kerk voogd geschapen zijn teneinde de gelden der kerkvoogd# te kunnen inpalmen, gelijk vanuit Overijssel was opgemerkt. Wij, moeten ver trouwen hebben in het beleid van de synode en in het oprechte stre ven van elkander, zeide hij. Als dit vertrouwen niet bestaat, dan is het met onze kerk gedaan! Ds WESSELDIJK SPREEKT. Aan het slot van de vergade ring, die zo bevredigend afliep, heeft ds H. J. F. Wesseldijk uit Eindhoven praeses van de gene rale synode, de vergadering toe gesproken. Ik ben dankbaar, dat ik hier vandaag mocht zijn, aldus de praeses. Wees ervan overtuigd dat de synode met buitengewone ernst de bezwaren onder ogen zal zien; de synode maakt daar geen kwestie van macht of prestige van. Nu ik lid van de synode ben, heb ik geleerd wat ootmoed is en hoe weinig wij mensen als per soon kunnen doen. De leden der synode en gelukkig ook velen daarbuiten, hebben het gevoel, dat God in Zijn genade bezig is iets in Zijn kerk te doen. Daarom mag de onzalige strijd tussen bestuur en beheer, die wel de tachtigjarige oorlog is ge noemd, niet opleven. Als ouder lingen, diakenen, kerkvoogden en leraars zijn wij alleen tot dienst aan Jezus Christus en Zijn-Evan gelie opgeroepen. Wij behoren het waarachtig belang van onze Her vormde kerk te zoeken. Onze kerk bevindt zich enerzijds tussen ongeloof en nihilisme, anderzijds tussen het rooms-katholicisme. De toekomst is dreigend. Wil on ze kerk haar plaats niet verliezen, dan moeten we letten op hetgeen God met de kerk doet en wat Hij van haar vraagt. Men zong „Halleluja, eeuwig dank en ere", waarop ds Wessel dijk het dankgebed uitsprak. De beslissing van de regering omtrent het al of niet opheffen van het vrije vervoer over de Wester-Schelde is nog niet bekend. Ged. Staten hebben het gevraagde advies, dat goed ge documenteerd is, reeds verstrekt en zij adviseerden afwijzend. Men moet er ernstig rekening mede houden, dat cp korte ter mijn voor de overtocht weer zal moeten worden betaald. Dat geldt dan zowel het personen- als het vrachtvervoer. Vanzelf sprekend is over de hoogte van het tarief nog niets ^bekend. Laat ons ernstig hopen, dat het laag zal zijn. Opheffing van het vrije ver voer betekent een groot nadeel voor en een slechte dienst aan Zeeland. Waarom dat zo is mo gen wij na hetgeen wij in de loop der laatste wcKen over deze zaak schreven als bekend ver onderstellen. Bijna drié jaar zijn de veren nu vrij. Thans wordt het vol gens de minister van verkeer en waterstaat te duur. Dat nemen wij onmiddellijk aan. De exploi tatie van een aantal veren, die honderdduizenden personen en duizenden auto's overzetten is, vooral in deze tijd, niet goed koop. Wij vragen ons echter af, of de regering dit niet reeds drie jaar geleden had kunnen voorzien. Ieder (en dat geldt ook voor een overheid), die iets gaat ondernemen, dient eerst de kosten te berekenen. Dat is drie jaar geleden blijkbaar niet ge beurd, evenmin als men er reke ning mede gehouden heeft, dat, wanneer geen overzetkosten meer moesten worden betaald, het vervoer enorm zou toene men. Het vrijgeven der veren ge schiedde uit nationale overwe gingen. Zeer terecht. Dat geldt nu nog onverminderd. Maar nu pas schijnt de regering tot de ontdekking te komen, dat wij arm zijn. Schermerhorn en de zijnen, die in 1945 aan het be wind waren, wisten dat niet. Zij zeiden wel, dat ze het wisten, maar hun handelingen waren juist in tegenstelling daarmede. Als deze bewindsperiode nog eens ooit wordt beschreven, dan zal iedere Nederlander zich de ogen uitwrijven om zoveel „staatsmans"-dwaasheid. Men begrijpe ons goed: wij beweren niet, dat de beslissing t.o.v. de veren toen dwaasheid was, maar wij willen wel er op wijzen, dat in de Schermerhcrniaanse pe riode het besef: regeren is voor uitzien, ontbrak. Daarvan is Zee land nu de dupe. Wanneer in 1945 was overge gaan tot de invoering van la gere tarieven, dan zou o.i. Zeeuwsch-Vlaanderen hiermede genoegen hebben genomen. Maar nu is alles op het vrije vervoer ingesteld en zal, wanneer dit wordt opgeheven, een hele om schakeling moeten worden ge maakt. Op deze zijde van de zaak dient ook de aandacht te wor den gevestigd, al is het dan met behoud van het standpunt: vrij vervoer is hier, juist om redenen van nationaal belang, geboden. De secretaris van Prinses Wilhelmina deelt het volgende mede: „Gedurende haar regering is Prinses Wilhelmina van vele verenigingen beschermvrouwe geworden. Met vreugde zal zij steeds terugdenken aan het contact dat zij hierdoor gedurende vele jaren met het Nederlandse verenigingsleven heeft gehad. Prinses Wilhelmina acht het thans echter minder eigenaar dig deze functie, die zij als Koningin heeft aanvaard, te blijven vervullen. Zij heeft derhalve opdracht gegeven de betrokken verenigingen ill kennis te stellen van haar voornemen zich als bescherm vrouwe terug te trekken". Opiumsmokkel in de woestijn. Een rijke koopman te Suez had een grote hoeveelheid opium en hasjisj in de woestijn Sinai begraven, totdat hij de kans zou zien deze partij over het Suez-kanaal naar Cairo te ver voeren. De politie, gewaar schuwd door het centraal Bu reau tegen de handel in verdo vende middelen te Suez, legde zich in hinderlaag en betrapte een aantal smokkelaars, t oen deze trachtten de verdovende middelen weg te halen. Er ont stond een revolvergevecht, dat twee uur duurde. De bende wist te ontkomen, doch liet zakken verdovende middelen tot een waarde van 400.000 gulden ach ter. De koopman zit nu achter slot en grendel. De havenarbeiders van Bone en Oran (Frans-Noord-Afrika) zijn in staking gegaan. Zij eisen ho ger loon. Het Limburgse tournée. Een partijtje uit de wedstrijd tegen de combinatie D.O.S., Ber- gen op ZoomTholen. Wit: A. v. d, Kreeke (D.O.S.)— H. Coomans. 1. 34—29 18—22. 2. 40—34 12 —18. 3. 45—40" 7—12. 4. 50—45 1—7. 5. 31—26 20—25. 6. 37—31 11420. 7. 31—27 22x31. 8. 26x 37 20—24. 9. 29x20 25x14. 10. 32—28 16—21. 11. 37—32 21—26. 112. 41—37 19—24. 13. 37—31 26x37. 14. 32X41 14—19. 15. 41 '—37 10—14. 16. 37—32 14—20. 17. 46—41 5—10. 18. 41—37 10 —14. 19. 37—31 11—16. 20. 42— 37 7—11. 21. 47—42 2—7. 22. 34 —29 20—25. 23. 29x20 15x24. 24. 40—34 24—30. 25. 35x24 19 X30. 26. 34—29 30—35. 27. 44— 40 35x44. 28. 49x90 17—21. 29. 40—35 21—26. 30. 31—27 18—22. 31. 28x17 11x31. 32. 36x27 4— 10. 33. 29—23!! 7—11. Wit's 33ste zet is zeer krachtig, daar hij zwart's ontwikkeling in de weg staat en dreigt, doordat zwart niet mag spelen 1318. Zwart's antwoord 711 kon ik niet .begrijpen, daar zijn spel er op gebaseerd was de witte voor post op 23 weg te ruimen. 1015 is dan ook meer aan gewezen dan 7—11 (45—40) 14 20 (4034) Dan volgt 1318 en wit kan aan nadeel niet ont komen? Aldus inplaats van 40 34 3934 en zwart kan weer door 1318 schijf 23 bedreigen of opruimen. 34. 45—40 10—15. 35. 40—34 11—17. 36. 34—29 14—20. 37. 27 —21 16X27. 38. 32X21 20—24. Hier lag 1318 voor de hand met de dreiging 2024. Wit kan nu vervolgen met 2319. Zwart mag nu niet 2024 spelen, daar dan volgt 19x30 (25x23) 37—31 etc. Indien zwart speelt 1722 kan volgen 3722 3227 1913 29—23. X4) 31—36 en wit staat niet best. Inplaats van 1722 zullen we ook eens nagaan 913 (3731). Nu mag zwart niet slaan 13x24 (38—32) (33x2) (2—8)! Indien echter zwart 26x37 speelt ver liest wit!! Na 13—18 mag wit derhalve de risico van 2319 niet nemen en is 2126 de aan gewezen zet. 39. 29x20 25x14 40. 38—32 1318?? en nu loopt zwart er nog in. 41. 23—19 37—31 33x2. Een door v. d. Kreeke goed gespeelde partij. Dat Coomans niet gemakkelijk is te slaan be wijst het feit, dat hij in 4 jaar tijds geen verplichte partij heeft verloren. WalcherenLimburg. J. van Doorn (oud-kampioen Limburg) Per fiets naar de U. N. O. (IV.) Vierhonderd kilometer hebben we ongeveer afgelegd, viehonderd kilometer lang zijn we steile hellingen opgezwoegd en verlicht ademhalend afgesneld. En telkens opnieuw hebben we tegen elkaar gezegd: Als we maar eenmaal in Parps zijn, dan is tenminste het probleem van fietsen verleden en misschien toekomstige tijd ge worden. In elk geval zal er in Parijs geen fietsprobleem zijn. Maar och, wat hebben we ons vergist! Het grote probleem voor onze fiets is pas begonnen, toen we voor de stoepen van het Palais Chaillot stonden en naar binnen wilden. Hoog boven het Palais Chaillot in het Trocadero, vlak bij de Eif- feltoren, wappert aan een lange mast de U.N.O.-vlag. Aan Trygve Lie, de secretaris generaal van de U.N.O. is de symbolische sleutel van het pa leis overhandigd en sindsdien is het gebouw tijdelijk Frans grond gebied af geworden. Een bijenkorf. Wie op het ogenblik door het Palais Chaillot wandelt en zich nog herinnert de rust en sereni teit die hier steeds heerste in dit prachtige complex musea, die staat stom verbaasd en enigszins teleurgesteld te kijken. Overal nog heerst op dit mo ments de grootste wanorde en met de rust en sereniteit is het volledig gedaan. Timmerlui ha meren en zagen, werkvrouwen sjouwen af en aan. En in al die kleine kamertjes op de eerste en tweede étage begint een steeds heviger wordende bedrijvigheid te heersen. Op de eerste étage zijn de werkkamertjes van de de legaties en op de tweede étage vindt men de grote inrichtingen van de journalisten. De grote in ternationale kranten hebben hier hun eigen kamers, volledige re- dactiebureaux vaak en de pers- bureaux zijn zelfs voorzien van directe telexverbindingen met hun hoofdkwartier in Londen of Washington. Helemaal beneden in de enor me hal, vlak bij het tijdelijke postkantoor van de U.N.O. staat de speciale wacht, in schilder achtige uniformen met grote rode schorten en witte kurassiershel- men. Imponerend om te zien, prachtig om te fotograferen, maar vermoedelijk niet zo bijzon der practiseh in het gebruik. Verder scharrelen op het terras nog nieuwsgierige Parijzenaars rond, waaronder een peukjeszoe ker met heideborstels op zijn rug. Bij de organisatie van deze enorme bijeenkomst hebben ze in Parijs vrijwel met alles rekening gehouden, maar de organisatoren hebben vermoedelijk geen ogen blik vermoed, dat er ook wel eens behoefte zou kunnen zijn aan een fietsenstalling. Op zoek. En dat is hun ook nauwelijks kwalijk te nemen. Immers hier in Parijs is fietsen lang niet zo po pulair als in Nederland. De Parij- zenaar neemt de Métro of komt per bus. En van de vele buiten landse gedelegeerden en journa listen kon ook al niet verwacht worden dat zij, voor zover ze hun auto niet meenamen naar Parijs, een fiets wilden gebruiken. Nu hadden wij natuurlijk ook heel gemakkelijk onze fietsen in het hotel kunnen laten en ook de Métro kunnen nemen. Maar we waren als heel ge wone Nederlanders op de fiets gekomen en wilden nu ook ge wone Nederlanders blijven. Alles geprobeerd. En zo hebben we alles gepro beerd om een plekske te vinden voor onze fietsen. We zijn over al geweest, aan elke kant van het grote Palais Chaillot, hebben met tientallen bewakers, politie-agen- ten en andere hoogwaardigheids bekleders hier gesproken. Maar alle moeite was tevergeefs. Ner gens was een plekje voor onze vehikels. Eindelijk meenden we het gisteren te hebben gevonden. Aan de achterkant zagen we een groot börd: Parking, dat er bij stond dat dit parkeerterrein uit sluitend bestemd was voor de auto's van de gedelegeerden; dat vonden we minder belangrijk. Ook de bewaker maakte geen be zwaar. Echter toen we enkele uren later het gebouw wee- wil den verlaten, bleek de uitgang versperd te zijn en moesten wij i§ m tien minuten omlopen om bij on ze karretjes te komen. Hulde aan de politie. Nog geheel onverwacht kwam het einde van onze moeilijkheden. Op een nieuwe speurtocht ont dekten we aan de zijkant vlak bij de hoofdingang: het bureau van de Franse politie, speciaal voor de bewaking van het Palais. En toen we even met de brigadier praatten, die hier wacht had, kregen we direct de gulle toe-1 stemming om onze fietsen aan hun hoede toe te vertrouwen. i Zo is dan het probleem voorbij en blijft alleen de verbazing voor de Parijzenaars. Maar daar heb ben wij geen last van. Iedereen kijkt ons na wanneer we heel rus tig, alsof het de meest gewone zaak ter wereld is, door de Pa- rijse straten fietsen. Vooral had den we veel bekijks toen we langs Wit aan zet speelde 3126 en verloor! 3127 geeft remise. Men spele dat na. Het toont aan, dat men tot het laatst toe zijn kansen moet proberen waar te nemen. W. Cijsouw, Vlissingen. vijf minuten trappen klimmen en de Champs Elysées fietsten. Te Great Falls in de staat Mon- tan (V.S.) zal een opleidings school voor luchtbrugpiloten wor den geopend. Men ziet-dit als een teken, dat de V.S. voornemens zijn de voorziening van Berlijn door de lucht voor lange tijden te handhaven. De Egyptische bladen maken melding van een bericht uit Gaza, dat de Moefti van Jeruzalem Hadj Amin El Hoesseini gekozen is tot voorzitter van „De Nationale Raad van Palestina". De raad heeft met 64 tegen 11 stemmen zijn vertrouwen uitgesproken in de nieuwe Arabische regering van Palestina. In verband met de terugkomst van dr H. J. van Mook in Indo nesië heeft de Indisch-Nederland- se partij zich in een brief tot de minister-president W. Drees ge wend, waarin zij hun vreugde over zijn terugkomst uitspreken, temeer omdat zijne excellentie althans, voorlopig op zijn hoge en voorlopige post zal blijven. Een Nederlandse woordvoerder heeft medegedeeld, dat de Neder landse regering van mening is, dat de val van Madioen slechts een phase is van de actie, die de regering-Hatta tegen de commu nisten moet ondernemen. Hij zei de, dat de Nederlandse regering de gebeurtenissen nauwlettend volgt. De Belgische kolenproductie in Augustus steeg ten opzichte van Juli met 200.000 ton tot 2.180.000 ton. Ongeveer 150.000 arbeiders van het genationaliseerd gas- en elec- triciteitsbedrijf in Frankrijk heb ben gistermorgen vier uur lang een „waarschuwingsstaking" ge houden uit protest tegen het be sluit van de regering bij wijze van bezuiniging 10% van het perso neel te ontslaan. De regering van Birma heeft te Londen een spoedbestelling ge daan van 13 Engelse tweemoto- rige Oxford-vliegtuigen, die de R.A.F. als lesvliegtuigen gebruikt. Koning Leopold van België, die sinds 1945 in Genève in balling schap leeft, is met zijn echtgenote naar Italië vertrokken. De suiker in België zal voor lopig nog op de bon blijven. Blijkbaar is deze maatregel het gevolg van het verzet der Bel gische vakbonden tegen de ver hoging van de suikerprijs van fr. 10 tot fr. 15 per kg„ waar mede het vrijgeven gepaard zou gaan. De „Scaldis", het schip van de diepzee-expeditie van de profes soren Piccard en Cosijns is te Dakar aangekomen, waar het tot het einde van de volgende week zal blijven. Het Christelijk Nationaal Vak verbond zal op 14 October a.s. in het vacantieoord te Putten een ééndaagse studieconferentie hou den. De ver-bondsvoorzitter, de heer M. Ruppert, zal spreken over het wetsontwerp op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. Bovenstaande stand kwam voor in de wedstrijd te Bergen op Zoom. Zwart aan zet kon zijn partij direct in zijn voordeel belissen door: 26—31 18—23 12—18 (36—31) 35—40 (31—27) 40—44 (28—22) 18—23 (22—17) 44—49 wint. Leerzaam om na te spelen. Zwart speelde 3540 en won door overmacht! Correspondentie. Diagramstand no. 8 is goed. (Op cijferstand moet dus niet 41 staan.) Inzendingen Burggraaff zullen we accepteren tot 9 Oct. Tot de volgende week. S. Voor f 50,000 effecten gestolen en verbrand. Twee rechercheurs te 'sGra- venhage hebben een 30-jai'ige Hagenaar gearresteerd die zich aan een groot aantal inbraken heeft schuldig gemaakt. Op 24 Januari werd n.l. in de Kock- straat te 's-Gravenhage f 50.000 aan effecten, een gouden dames horloge, een gouden ring en een bontmantel ontvreemd. Men vond nu het horloge terug bij een horlogemaker. Vandaar leid de het spoor naar de 30-jarige I. C. D. uit de Prinsengracht, die spoedig door de mand viel en bekende de effecten te heb ben verbrand Het Nederlandse Horecabedrijf heeft als opbrengst van en door de ondernemers gehouden inza meling ten behoeve van de N.I.W.I.N., de Stichting 1940'45 en het Nederlandse Sanatorium voor Longlijders te Davos, aan elk dezer instellingen een bedrag van f6000 overgemaakt. 287. Nu was meneer Pot nog meer verbaasd. „Kom toch binnen jongens," nodigde hij. EiF nu moesten ze vertellenvoor de zoveelste keeralles wat ze beleefd hadden. „O foei" zuchtte juffrouw Pot telkens en ze sloeg de handen in elkaar! Zulke jon gens toch, en zó dapper om zo'n arm beest te verlossen..Me neer Pot zei niet veel. Hij streelde Polletje maar, zo vuil als ie was. En hij voerde zijn hondje lever worst, die hij gauw uit de keuken gehaald had, en wittebrood en koekjes„Maar nu moeten we weg," z< Jantje, toen ze alles verteld hadden, „want het is al veel te laat en we mochten niet lang wegblijven." En toen... kwam meneer Pot naar de jongens toe... Hij legde elk 'n hand op de schou der 288. „Jongens," zei hij plechtig, jullie hebt je dapper gedragen, dat je onze Polletje uit de klauwen van die gemene dief gered hebt. Ik kan 't jullie nooit vergoeden, maar ik wil je toch iets geven." Hij ging naar 't buffet zocht even in 'n la en kwam toen terug. „Kijk," zei hij, „in de advertentie stond iets over beloning. Nu jullie 'm gevonden hebben heb je daar recht op! Alsjeblieft!"En in de handen van de verbaasde Jan tje en Kees stopte hij voor elk... 'n blinkende rijksdaalder! De jon gens keken elkaar en juffrouw Pot aan... Wat moesten ze hiermee? Maar juffrouw Pot knikte hen toe. „Ja toe maar, je mag 'm houden!" Dank u wel", fluis terden ze allebei.Dat. nee dat hadden ze niet ver wacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 4