Vernietiging Tan alle atoomwapens. NIEUWS BRABANTSE SMOKKELGANGSTERS STAAN TERECHT. WYSJINSKY KEERT ZICH TEGEN Berlijn onder trust- schap van V.N.? De arbeid roept. INTERNATIONALE CONTROLE. lf% u&iUfyt UoicU. Felle aanval op Y.8. Toeslagen op invaliditeitsrenten. DE DEFENSIEPLANNEN De Ganlle ziet het begin van een anarchie. Huldeblijk van 7 December-divisie aan Prinses Wilhelmina overhandigd. Jaarvergadering1 „Vrederust". Het vleesrantsoen hersteld. Belgische onderscheidingen voor Nederlandse Waterstaats-mensen. Zy lichtten het land voor millioenen op. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND van de West-Europese Unie. Gezamenigie venMiginii geen oplossing. richten van zijn taak. Minister de Man te Terneuzen SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- itr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 168; Middelburg, Korte Noordstraat' 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1064 ZATERDAG OCT. 1948 F^ïwi.-90 kWartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds 3. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouteri 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Metiskerke; Ds J. KAR ELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.43 u., onder 18.14 u. Maan op 7.22 u., onder 19.36 u. Hoogwater Zondag 3 October. Vlissingen; 1.49 u: 2.49 m., 14.04 u. 2.40 m. Wemeldinge- 3.52 u. 2 08 m., 16.11 u. 1.97 m. MOSKOU EIST IN POLITIEKE COMMISSIE U.N.O.: VOOR DE ZONDAG Dit geldt in de eerste plaats van onze gewone dagelijkse arbeid. Hier ligt een goddelijke op dracht, met daaraan verbonden de belofte, dat die arbeid de voor ziening in ons dagelijks levens onderhoud mogelijk zal maken. De Heiland leerde ons bidden: „Geef ons heden ons dagelijks brood", niet in de weg van lui heid en werkeloosheid, maar door het gebruik van de ons geschon ken gaven en krachten. Deze bede draagt geen persoon lijk karakter, „Geef ons". De ar beider bidt daarin voor zijn pa troon die hij dient met zijn krach ten en de werkgever voor zijn arbeider, die hij in staat stelt zijn leeftocht door zijn dagelijkse ar beid te verdienen. Maar als wij spreken van de arbeid die roept, dan heeft dat ook een bredere strekking. Dan denken wij aan zo veler lei arbeid in Gods Koninkrijk, op het gebied van kerk en staat en maatschappij. Daar is zoveel te doen; en daar is zoveel dat wegens gebrek aan arbeiders ongedaan moet blijven. IV it houdt weer verband met de vraag hoe we deze arbeid hebben te zien. Moeten we hier van dienst spreken, van een opdracht, een goddelijke roeping, of is het een zaak van liefhebberij. Wij kunnen zonder overdrijving zeggen, dat de grote massa, deze vraag in laatstgenoemde zin be antwoordt. Althans wat betreft de arbeid op politiek gebied. Met de vak- en standsorganisa ties is het nog iets anders, omdat daarbij de broodvraag betrokken is. Maar anders staat het met de politieke organisaties. Nu ja, ve len betalen nog wel hun contribu tie voor een kiesvereniging, om dat zij dan tenminste het recht hebben mee invloed uit te oefe nen bij eventuele candidaatstel- ling enz. maar verder gelooft men het wel. Men kan, zo heet het dan, zijn tijd beter gebruiken. Is dat inderdaad zo? De vraag is belangrijk genoeg om er even bij stil te staan. Er is een tijd geweest, dat onze onderwijzers e.d. vooraan stonden in de staatkundige strijd. Zij hebben gebeden en gestreden en gearbeid opdat ook op staal kundig gebied gerekend zou wor den met God en Zijn Woord. Zij hebben geworsteld voor recht en vrijheid op het gebied van het christelijk onderwijs, voor de school met de Bijbel, voor de kin deren van ons volk. En in de strijd voor betere maatschappe lijke verhoudingen hebben zij een met onbelangrijk aandeel gehad. Zij hebben dit gedaan, niet om er beter van te worden, maar vaak met opoffering van tijd en kracht en geld. Zij hebben ge meend op deze wijze hun Heiland en Koning te dienen, te moeten dienen, en zy hebben het in vele gevallen met blijdschap gedaan. De vraag komt op; hebben zij zich hierin vergist? Is het leven van hen die wij gaarne onze voor trekkers noemen, dus goed be zien één grote vergissing ge weest Of is het zo, dat zij hebben ge daan wat wij nog steeds behoren ie doen? Laat ieder voor zich hierop een antwoord geven. De arbeid roept! Wat zal ons antwoord zijn? Thaus zou dcor do regering der Verenigde Staten, aldus de com mentator van de Amerikaanse radio, Felix Morley, een plan be- studeerd worden om Berlijn on- Nadat Canada en de Ver. Staten Donderdag in de politieke commissie der U.N.O. het controleplan voor de atoomenergie heb- Wysjinsky aan het woord. Het bat voortgezet en kwam de Rus ben verdedigd, is gisteren het deblijft het oude liedje. De Russi sche afgevaardigde weigerde ook maar één schrede toe te geven. richt ontvangen te hebben van een „hoge regeringspersooniyk- heid". Volgens dit plan, dat weldra aan minister Marshall te Parijs zou worden voorgelegd, zou het bestuur van Berlijn worden toe- Hij sprak zich pertinent uit tegen een internationale controle op vertrouwd aan een trustschaps- de kernenergie en eiste, dat eerst onmiddellijk alle atoomwapens zouden worden vernietigd. waarvan bekend was, dat het de atoombom had. Het vertrouwen zal niet gevestigd worden, zo ver raad .bestaande uit alle vaste le lden van de Veiligheidsraad. Dit ts de heerlijke geloofs- taal, die naklinkt in het be kende conplet van ons volks lied: „Mijn schild ende betrou wen, Syt ghij, o Godt, mijn Heer". De zin van de oorspronke lijke tekst is deze, dat God Davids schild drddgt, het gro te soms manshoge schild, dat de pijlen en knotsslagen in de strijd opving en waarachter men zich volmaakt gedekt en veilig gevoelde. Zo beschermt de Heere zijn kinderen met zijn macht, ge nade en trouw. Zij mogen zich rustig op zijn hoede verlaten. Waarom, vraagt David, en vragen al Gods kinderen hem na, zou ik dan angstig zijn, als tegen Gods wil geen haar van mijn hoofd kan worden gekrenkt? Waarom, zou ik als een zwakkeling klagen over de n oden des levens, die mij soms als bijen omzwermen? Mijn schild is bij God. Psalm 7:11. Waarom zou ik zelfs, voor mijn geestelijke vijanden sidderen? Mijn schild is bij God. Welnu, dan ben ik altijd en in alle omstandigheden ge dekt. Hij behoudt de oprechten van hart. Want wie op Hem ver trouwd, op Hem alleen; Ziet zich omringd met Zijn weldadigheên. K. Toen hij de conclusie verwierp, die de Atoomcommissie der V.N. heeft voorgesteld riep Wysjinsky uit: „Wij zullen nooit, nooit zo ver gebracht worden deze te aan vaarden. Gij stelt een organisatie voor, waarin de Amerikanen al tijd op de meerderheid kunnen re kenen". Volgens Wysjinsky kwam het hierop neer-dat Amerika be zit nam van alle hulpbronnen voor atoomenergie terwijl de vernieti ging van haar eigen atoombom men tot in het onbepaalde werd uitgesteld. De V.S. wensen hun voorraden atoombommen te handhaven in Het met Britse licentie wer kende Duitse nieuwsbureau meldt, dat Generaal Kotikof, de Sowjet- volgde hij, fndten"dê"°voo!:raden commandant in Berlijn, in een van één mogendheid vernietigdpne*. aan de voorzitter van de worden, doch indien geen enkele fe^e gemeenteraad, dr Otto mogendheid de atoombom bezit, i r'ul}r' diens verzoek om een neu- Men wist niet of de Sowjet-1'rale zone om. hat r»adhu's af te Unie al dan niet in het bezit was 1 bakenen van de hand heeft gevve- van de atoombom. „Ik suggereer zen' ook niet, dat wij het recht hebben 1 dit te weten", zei hij. De Verenigde Staten kennen het geheim van de vervaardiging zei de Britse minister. Zij zijn be-1 reid dit geheim prijs te geven1 au.w..arbeiders bezig 2ijn met onder voorwaarde, dat de andere he(. opruimen van buifkei^ is de Dodelijk ongeval op vliegveld Twenthe. Op het vliegveld Twenthe waar landen garanderen, dat zij een in ternationale controle zullen aan vaarden. Illusie dat zy liet monopilie' Het vernietigen der atoomfa- Met ingang van 1 October wor den de uitkeringen ingevolge de Invaliditeitswet verhoogd met een toeslag van 100 pet., be nevens met eventuele gezinstoe slag en kinderbijslag. Al deze ver hogingen worden automatisch door de Rijksverzekeringsbank uitbetaald, zodat belanghebben den geen aanvragen behoeven in te dienen. Slechts van twee groepen van rechthebbenden op kinderbijslag zyn de gegevens niet bekend, nl. kinderen beneden 16 jaar, wier wezenrente destijds wegens het geringe bedrag is vervangen door een afkoopsom en kinderen van 16 tot 21 jaar, die dagonderwijs genieten. Voor zulke kinderen dienen de rentetrekkers een aan vrage voor kinderbijslag in te dienen bij de Rijksverzekerings bank te Amsterdam. Ministers van Buiten- de op dit gebied bezitten, riep de Russische gedelegeerde en dit klonk tamelijk dreigend. „Gij kunt ons niet wurgen of verpletteren", zei de Rus verder nog. „Neen, neen heren", ver volgde hij, „we zullen een dergelijk plan niet aanvaarden zonder de elementaire voorwaarden, welke goede trouw en internationale sa menwerking vereisen. Wij staan op de vernietiging van deze bommen. Een internati onale inspectie moet de verzeke ring geven, dat zy inderdaad ver nietigd zijn". Dit controlebureau moest niet los staan van de Veiligheidsraad, zoals de V.S. voorstelden, daar het hierdoor niet een internatio naal, doch een Amerikaans ka rakter zou dragen. De V.S. wens ten buiten de Veiligheidsraad om te handelen, evenals zij gedaan hadden met de „kleine assemblee" De weigering der V.S. om de atoombommen te vernietigen en hun bewapeningswedloop toonden duidelijk aan, dat hun politiek gericht was op expansie. „De V.N. moeten onmiddellijk en effectief tot actie overgaan ter vernietiging van alle atoom bommen en andere wapens voor massavernietiging teneinde de mensheid te ontheffen van de af schuwelijke vrees voor deze wa pens", zo besloot Wysjinsky. Antwoord Mc Neil. De Britse minister van Staat, Hector Mc Neil, antwoordde Wy sjinsky en vroeg zich af waarom diens aanvallen op een land in het bijzonder gericht waren en wel op Amerika, dat het enige land was 50-jarige B. Christenhuis uit Deurningen bij het slopen onder een neerstortende muur bedolven en gedood. De man laat een vrouw (Van Reuter's diplomatieke correspondent Sylvain Mangeot.) Naar vernomen wordt Is de vertraging by de publicatie van de details der defensieplannen van de West-Europese Unie het gevolg van een verzoek om nadere in lichtingen van de zyde van Fran se ministers. De kwestie kwam kort ter sprake op de kabinets vergadering van gisteren, doch naar vernomen wordt zal de Franse ministerraad a.s. Woens dag dieper op de zaak ingaan. Waarnemers te Parijs geloven niet, dat Frankrijks verzoek de publicatie uit te stellen een voor teken is van een besluit om van de bereikte overeenkomst terug te komen. De ministers van Buitenlandse Zaken Bevin en Schuman zouden vanochtend een bespreking voe ren. brieken in Amerika en Engeland, met 7 kinderen achter, waaromtrent geen geheim werd gemaakt, zou niet het vertrouwen van de wereld vestigen. De ver nietiging van bommen in Ameri- ka, Engeland of de Sow jet-Unie1 zou niet de zekerheid geven,' dat er geen atoomoorlog meer zou zijn, doch de zekerheid, dat nie- Telegram van wapen stilstandscommissie aan Veiligheidsraad. De wapenstilstandscommissie Z.IJU, uucii aic xcnciiiciu, »«.*;- jieeft <je Veiligheidsraad per te mand clandestien atoombommen vervaardigt. Voordat het debat dat vandaag voortgezet wordt werd opgeheven steunde de Poolse afgevaardigde legram medegedeeld, dat de mili taire commandant van Jeruzalem, dr Bernard Joseph een „bewuste Joodse campagne voert die tot doel heeft de wapenstilstands- de argumenten van de S.U. encommissie en de waarnemende verdedigde de Belgische Senator j bemiddelaar, dr Ralph Bunche, in Rollin het Britse standpunt. idiscrediet te brengen". 1 De Gaulle noemde verder de Generaal de Gaulle, leider van verdedigingsovefeenkomst voor de R.P.F., heeft tydens een be- West-Europa geen werkelijke spreking met ongeveer 400 Fran-oplossing. Hij acht het niet juist se en buitenlandse journalisten de verdediging van Europa, in een heftige aanval gedaan op het wezen vasteland, van buitenaf Gistermorgen werd op het Paleis Noordeinde aan Prinses Wil- helraina een huldeblijk aangeboden van alle leden van de Divisie 7 December, die nu reeds twee jaar in Indonesië verblijft. De aanbieding geschiedde door verband optredende eenheden, met een vertegenwoordiging van de di visie, bestaande uit de generaal- majoor der artillerie H. J. J. W. Dürst Britt, oud-commandant van de divisie, de eerste luit. der in fanterie K. Bavinck, de eerste ridder M.W.O., vierde klasse van de divisie en mevr. Ottersberg, de echtgenote van de officier, die het huldeblijk ontwierp en grotendeels vervaardigde. Het huldeblijk werd namens Prinses Wilhelmina in ontvangst genomen door schout bij nacht N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van H. M. dc Koningin. Dit huldeblijk, bedoeld als een jubileumgeschenk voor Koningin Wilhelmina, die de divisie de naam 7 December gaf, kon door daarbij de in kleuren uitgevoerde wapen- en korpsemblemen. Het geheel is geborgen in een houten kistje. Op het deksel is een zwaar zilveren beugel aangebracht waar op gegraveerd zijn de woorden I Div. en 7 Deo., flankerende het divisie-embleem, het wapen van Batavia met de letters E. M. Woensdag hield de vereni ging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland, warvan uitgaat de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, omstandigheden niet tijdig worden 1 baar 44ste jaarvergadering in overhandigd. Het wordt gevormd de ptichtingskerk op „Vrede- door een in wit geitenleer <">- rust Bon voor 100 gram aangewezen. Met onmiddellijke ingang is de bon 245 vlees (A, B en C-kaar- ten) aangewezen voor het kopen van 100 gr. vlees en vleeswaren. Deze bon is geldig tot en met 9 October 1948. Door deze aanwijzing en die van 27 September (100 gram vlees voor alle leeftijdsgroepen) is, dank zij de verbeterde vee- aanvoer, te rekenen van 19 Sep tember af het normale vleesrant soen van 200 gram vlees per week hersteld. ge- Op de motor verongelukt. Toen de heer B. J. C. Vogelaar uit Meliskerke zich gistermiddag per motorfiets van St. Philipsland naar huis begaf raakte hij de macht over het stuur kwijt en kwam te vallen. De dokter, door omstanders te hulp geroepen, trof het slachtoffer bewusteloos aan en constateerde een hersenschudding. Nadat eer ste hulp was verleend werd de heer V. per auto naar huis ge bracht. bonden album waarvan de bladen Nadat in de morgenvergade- bestaan uit de trommelvellen van "ng de.T bidstond geleid was de oude drumband der divisie. Op uoor ds N. Kooreman uit Sclier- deze bladen zijn getekend de op-1 Penisse, werden in een zestal dracht, gesigneerd door Generaal vacatures tot bestuurslid her- Majoor Dürst Britt, de gebieden hozen ds J. de Vries te Goes en welke de 7 December divisie op gekozen de heren A. J. Koppe WPQI-TJIV/I hp7Pt al^mpdp rlp nvo- xcrsckê, D. ICasse te VCGTS, dueten en industrieën van die A- H. S. Stemerding te Oost- personeel bestond uit 77 verple- tiënten verpleegd 438 mannen en 286 vrouwen. Het verpleeg- landstreken. Aan de onderzijde an West-Souburg, drs J. J. van de bladen staan de handteke- Knibbe te Goes en A. de Lange ningen van de groepscommandant te T^_oeTs' van de in het gebied gestationeer de brigade en van de commandan ten van de in het brigadegroeps- huidige parlementaire stelsel. ,Het in 1946 gevormde regerings stelsel is machteloos gebleken en te organiseren. Hij stelde Enge land als eiland, dat in geval van oorlog volkomen begrijpe- is thans, wat we zouden kunnenlijk en instinctief zichzelf het verworden. In sommige opzichten zien wij heden ten dage het begin van anarchie. Ik roep u allen tot getuigen, dat ter ver mijding van een dergelijke cata strophe geen ander middel be staat dan hetwelk ik enkele maanden geleden voorstelde", al dus de Ganlle. Op de vraag, of hij een even tuele regeringsvorming door de „separisten" zou beantwoorden met een optreden, dat niet noodzakelijkerwijs wettig zou zijn, antwoordde De Gaulle: „Indien de separisten de rege ring in handen kregen, zouden wij ten enenmale ontslagen zijn van wettelijke banden. De toe stand is al onwettig en wij na deren snel gewelddadige inbe zitneming van de macht". Op een desbetreffende vraag antwoordde De Gaulle, dat noch protesten noch stakingen de man, die door het volk tot de eerst zou verdedigen, tegenover het vasteland van Europa. Met Spanje wil de Gaulle nor male diplomatieke- en bovenal economische betrekkingen ge handhaafd zien, hoewel hij zeide het niet met het huidig regiem daar eens te zijn. Samenzwering tegen Siamese regering? Staking van Franse mijnwerkers. De mijnwerkersbond, die aange sloten is bij de C.G.T., heeft Frankrijks 335.000 mijnwerkers verzocht Maandag a.s. in staking te gaan. De by de „Force Ouvriere" aangesloten mijnwerkersbond was Luit.-Admiraal Helfrich nam afscheid van de vloot en droeg het commando over. De bevelhebber der zeestrijd krachten, Luit.-Admiraal C. E. L. Helfrich, heeft gistermorgen te Rotterdam aan boord van de luchtverdedigingskruiser „Jacob van Heemskerck" in tegenwoor digheid van deputaties van on derdelen, schepen en inrichtingen van de Koninklijke Marine, af scheid genomen van de vloot en het commando overgedragen aan vice-Admiraal Jhr E. J. van Holthe. De auditeur-militair van de temporaire krijgsraad te Medan, mr P. R. Vetter, heeft de dood straf geëist tegen de geschorste hoofdcommissaris van politie te Medan, Maseland. In welingelichte kringen gelooft het niet eens met dit besluit en men, dat de besprekingen over het noemde het „een fout en een po- staatsverdrag met Oostenrijk, die litieke operatie". Een volledige in Mei vastliepen op territoriale staking zou Frankrijk 145.0001 én andere eisen van Joego-Slavië ton per dag kosten en industrie misschien binnenkort zullen wor- en spoorwegen stilleggen. den bervat. Dr J. J. C. van Dijk, voor- zitter en mr P. A. Schwartz, secretaris, hadden zich niet j meer beschikbaar gesteld. De eerste had de vereniging ruim [40, de tweede ongeveer 20 jaar gediend. De tweede voorzitter, ds J. de Vries, dankte beiden De Siamese politie heeft inge- ™or arbeid in het belang grepen met betrekking tot het-! uit 1Cdefaarverslagen blijkt geen van officiële zyde „een groot de verenJiging aanbhet einde complot om ,1e regering met ge- verslagjaar 67 afdelin- weld omver te werpen" wordt ge-; en 4g corp£aties teld met noemd. '3317 leden deelde R^ter°me|r dat' <fegrege-1 °p ..Vrederust" werden op rinfLderfL? van het bestaan 31 December met inbegrip van der „samenzwering" had geweten maar dat de arrestaties doelbe wust waren uitgesteld tot Vrij dag, de dag waarop de samen zweerders hun coup hadden be paald. Voor zonsopgang zijn de als samenzweerders aangeduide personen gearresteerd. Onder hen bevinden zich een aantal ambte naren en legerofficieren. Gesneuveld in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd; Kon. Landmacht: Sergeant K. Bos uit Valthermond; Sold. J. H. Leyssen uit Stramproij (L.); Sold. H. H. Linskens uit Meerlo; Korp. D. Tjakkes uit Finsterwoide (Gr.); Korp. J. Bussink uit Almelo. K.N.I.L.: Soend. Sold. 2e kl. Infie Samsoedi uit Indonesië. De K.M. heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. de gezinsverpleging, 724 pa gers en 98 verpleegsters. De buitendienst in Zeeland kon ook dit jaar nog niet re gelmatig worden uitgeoefend, doch meer per geval. In Zuid- Hollands Zuidoosthoek kon het werk weer op de gewone wijze worden voortgezet. Aan het eind van 1947 had de buiten dienst daar bemoeiing met 120 mannen en 204 vrouwen. De exploitatie der Stichting leverde een nadelig saldo op van f 14.210.22. Aan het pensi oenfonds, dat een tekort ver toonde, werd een bijdrage ver leend van f 70.000. In de middagvergadering hjeld dr F. J. Tolsma uit Erme- lo een lezing over: „De Weder dopers in de 16e eeuw." Donderdag heeft de Belgische mi nister van Wederopbouw, de Man, te Terneuzen een aantal Belgi sche onderscheidingen uitgereikt aan hen, die zich in September 1944 byzonder verdienstelijk heb ben gemaakt voor het behoud der sluizei» te Terneuzen en het her stel der toegangswegen tot de haven van Gent. De minister, die aan boord van liet jacht „Artevelde" arriveer- o Het Doitse nieuwsbureau A.D. N. (Sowjet-zone) heeft meege deeld, dat Robert Siewert, minis ter van Binnenlandse Zaken van Saksen-Anhalt (Sowjet-zone) aan de Amerikaanse autoriteiten de uitlevering van Ilse Koch heeft verzocht. Zij schoten op wie hun in se ambtenaren in de greep van het geld te krijgen, de weq stond. „Smokkelbras Gisteren is voor de Bijzondere Politierechter te Breda het pro ces begonnen tegen dè Brabantse smokkelgangsters John Braspen ninx, Ivo van Hasselt uit Zundert landse Zaken 25 October Pn Nelemans uit Breda. De eer-, ste was eens een beroemd wiel- bijeen. Naar A.F.P. mededeelt zullen de vijf ministers van Buitenlanjfi- John Braspenninx „Smokkel bras" maakte gebruik van R. A.F.-vrachtauto's en R.A.F.-papie- ren. Hij bracht later ook niet ma chinegeweren bewapende pantser wagens in de strijd. Voor millioe- nen guldens smokkelde zijn orga- renner die ontaardde in een be- 1, ii"i ix nisatie naar .wederiand. ruchte bendeleider, de tweede is c>i ün_™We ont'"iein<]e veekoop-1 kelbras" werkten ook wel voor de voor Ivo van - -j- ..ww.ovx-xo 1 Kei ui at se Zaken van Groot-Brittannië, man, de derde een kerm.sexploi-andere >-koning. vüul ivu van Frankrijk, België, Nederland en 'ant f n <loor <ic officier van justi- Hasselt, die ook op grote schaal Luxemburg, naar uit bevoegde tle epn ..arrogante vlerk" Se~goederen invoerde en tevens Ne- bron verluidt, 25 October a.s. te genoemd. Met zyn drieën zijn^ze1 der]andse koeien naar Be] ië hfet, ™eest, S-TVI bpr.u^te bracht. En naast Ivo en John stel in geheel Brabant. Zy heb-|werkte de s]uwe Nejema Parijs bijeenkomen. Duitse premiers vragen opschorting van ontmanteling. De Duitse premiers van de elf staten in de drie Westelijke zones hebben besloten de Britse, Ame rikaanse en Franse regeringen te verzoeken alle voorgenomen ont manteling op te schorten. ben ons land voor millioenen gul- de van „Smokkelbras" te zamen met corrupte politiemannen een overval deed op een convooi van Nelemans. Dan kneterden de ma chinegeweren en knalden de re volvers. 's Ochtends stonden alleen nog maar de kleinere helpertjes te recht. Verkenners, die voor hun diensten daarentegen nog ruim werden betaald. Tot Ivo van Has selt voorkwam. Deze man tracht te alles te ontkennen hoewel men bij hem thuis een gehele admini stratie had gevonden. Hij zal van daag eis en uitspraak horen. Gisteravond zette de Bijzonde re Politierechter de behandeling voort en verscheen J. A. Nele mans, een dertigjarige kermisex ploitant uit Breda. Hy was het, smokkelde ook samen met lieden uit de Chinezenwjjk in Parijs, waarheen de goederen per pant serauto gebracht werden. Op een van deze tochten naar Frankryk is een Belgische dou ane ambtenaar doodgeschoten door de smokkelaars. Dit was niet de enige keer, dat de smok kelaars hun sten-gun gebruikten. Bij een achtervolging te Rysber- gen is n.l. op Nederlandse amb tenaren geschoten. Over een afrekening met Bras penninx kreeg Nelemans me ningsverschil. Daardoor rijpte zijn platf om met hulp van de Breda se groentehandelaar van Peer zelf een pantserwagen te kopen om de smokkelhandel engros te be ginnen. De officier van justitie noemde Nelemans een arrogante dens schade berokkend en SitrrZ&T gonnen en militaire geacht» die met Braspenninx in 1945 het vlerk, en onbetrouwbaar als een eerst met de smokkelarij is be-1 horloge zonder veer. Hij wist in - zagen het niet om alles wat hun "ej^s werkten^venwel' met wis- - hcefa omSel<ocht. in de weg stond by hun smokkel-1se]ende combinaties en de weg-^N.VoTde vèrLop in NedSr- practijken overhoop te schieten. Braspenninx voor de inkoop in België Zij hebben de grootste smokkel-1dTe^Sgïun'dtënste" a^déjcoman^aropTzwtrtem'arkt benden geformeerd die Nederland één verkochten, deden dat de vol- te Amsterdam ooit heeft bezeten. Ze beschiktengemte nacht aan een ander. Nelemans deed het in het groot- rff Onderlinge s.rijd. wereld en wisten vele Nederland- Het gebeurde zelfs, dat de ben het huis van bewaring te Breda zelfs een bewaker om te kopen. De officier eiste een jaar gevan genisstraf en twee jaar rijks werkinrichting en bovendien drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens overtreding van de deviezenbepa- lingen. Vandaag valt de uitspraak tegen N. Vandaag ook zal Bras- op een paar millioen gulden. Hij penninx terecht staan. Sheriff Hubbell uit Albuquerque in Nieuw Mexico dacht een dezer dagen, dat hij een ernstig mis drijf ontdekt had toen hij in de woestijn twee menselijke geraam ten vond. Maar een archeoloog hielp hem uit de droom. De ske letten bleken meer dan 800 jaar oud te zijn. Nu is Mexico een heel eind uit de buurt en daarom zoeken we het ook wel eens in Enschede. Daar had gisternacht een 50-jarige man te diep in het glas gekeken met het gevolg dat hij om water niets meer gaf en pardoes een sloot inwandelde. Twee agenten haalden hem eruit. Omdat een textielfabriek in die sloot het kwalijk riekende verf- water loost bleek de man niet met een tang aan te vatten, wes halve men hem in de remise van de tram eens flink met schoon water afspoot. En van de poli tie naar de tuchtrechters voor de voedselvoorziening is het maar een stap. De laatsten deden in Augustus 2210 uitspraken waarbij voor f 161.577.aan boeten werd opgelegd. Maar enfin, de ten toonstelling „De Nederlandse vrouw" is door 207603 personen bezocht en dat stemt tot tevre denheid. Er kwamen 1743 auto bussen aan te pas om de vrouwen naar het Haagje te rijden. Aan H.K.H. Prinses Wilhelmina zal een batig saldo worden afgedra gen met het verzoek hieraan een bestemming te geven. Te Deur- ne is de boerderij van de land bouwer H. van Vijfeijken in vlam men opgegaan. De oogst en de in ventaris ging geheel verloren. En in Zuid Berghuizen brandde een boerderij, bewoond door de landbouwer Busscher door onbe kende oorzaak geheel uit. Alleen het vee kon gered worden. de, was vergezeld van diverse Belgische autoriteiten, o.w. bur gemeester en sc.iepenen van Gent. Hij werd ontvangen door de heer y. d. Bogaerde. Gouverneur van Óost-Vlaanderen, de Com missaris der Koningin van Zee land, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, Terneuzens burge meester, mr P. Teilegen, de com mandant van H. M.'s „Vulkaan", kap. lt. ter zee G. P., Küller en vele andere Zeeuwse autoritei ten. Op de algemene begraafplaats werd een viertal Kransen neer gelegd op het monument der gevallenen. Zij waren afkomstig van de As. des Intéréts Mariti- nis du Port de Gand, de Gentse Centr. der Zee- en Binnenvaart, van de Gentse Stouwers en van de Kamer van Koophandel te Gent Een lid van de matrozenka- pel van het Marlneopleidings- kamp te Hilversum speelde „The Last Post", waarna deze kapel het Belgische en het Nederland se volkslied deed klinken. In de zaal van „Luxor" waar o.m. ook de Belgische gezant, de heer L. de Nemry met zijn echt genote aanwezig was, heette burgem. Tellegen het gezelschap welkom. Hij wees op de grote eer voor Terneuzen, dat aan een aantal ingezetenen Belgische eretekenen worden uitgereikt. Hij herinnerde aan het leit, dat deze Terneuzenaren hun leven voor wat zij voelden als hun plicht tegenover het vaderland hebben veil gehad. Minister de Man herdacht het geen door 19 Nederlanders werd gedaan in het belang van Gent, waarna hij wees op het grote belang der waterwegen voor Nederland. Hij reikte daarna de onder scheidingen uit. Na afloop hier van voerde nog het woord ir Ilarmsen, dir.-generaal van de Rijkswaterstaat, die de Prins- Regent van België dank bracht voor de verleende onderschei dingen. Daarna werd in Hotel „Rot terdam" geluncht. De namen der onderscheidenen publiceren wij Maandag. DE BILT ZEGT: Dezelfde temperatuur. Droog weer met veranderlijke bewolking. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Zwakke tol matige Zuid-Westelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1