Atoomenergie onder internationale contröle Doodstraf geëist tegen Poos en Slagter. NIEUWS Tweede Kamer aanvaardt ontwerp- Totalisatorwet. Republikeinse troepen bezetten Madioen. AFSCHEID, INSTALLATIE EN JUBILEUM TE GOES. Roep om hulp. Sowjet-Unie brengt vrede in gevaar. Plan voor internationale politiemacht. Montgomery: Jongste oorlog beeft ons veel geleerd. Goering gaf opdracht tot plunderen. J)e kosten van de luchtbrug. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 'v"SfïS'Snïf,XM<T !ï~«rss "STJfWS: SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1063 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 1 OCT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; 11. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. i.SMS— Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.42 u., onder 18.16 u. Maan op 5.51 u., onder 18.22 u. N.M. Hoogwtare Zaterdag 2 Oct. Vlissingen: 1.10 u. 2.31 m., 13.24 u. 2.28 m. Wemeldinge: 3.07 u. 1.97 m., 15.26 u. 1.83 m. Op uitnodiging van het Kath. Genootschap voor geestelijke vernieuwing, kwam dezer dagen een aantal vooraanstaande per sonen uit verschillende landen bijeen, teneinde zich te bezinnen op de positie van Duitsland. En dan niet de economische of financiële maar de geestelijke positie. Op dit congres werd o.m. het woord gevoerd door dr Reesen, een advocaat uit Dusseldorf, die allereerst een uiteenzetting gaf, hoe het psychologisch te verkla-» ren is, dat de Duitse katholieken niet meer verzet hebben geboden tegen het nationaal-socialisme. Vervolgens wees hij er op, dat het geloofsleven van vele katho lieken sterker uit de strijd te voorschijn is gekomen. Het heeft zich in een tijd, die men zou kunnen vergelijken met die van de catacomben, in belangrijke mate verdiept. Pries ters of loken kunnen soms de pa radoxale opmerking maken, dat zij zich in die dagen van verdruk king geestelijk meer fit voelden dan thans. Duitsland is op het ogenblik een groot missieland. Er is veel veranderd en verloren ge gaan, maar daarnaast staat de reële winst op geestelijk gebied; het feit dat de Duitser, met name de Duitse jeugd, doordat hij alles kwijt is geraakt, doordat hij hard en ontnuchterd in het leven staat een onbewerkte akker is gewor den. Het moment om de Duitse ziel te winnen is er nu, maar er mag geen tijd verloren gaan. Wat het Duitse volk dringend nodig heeft is niet op de eerste plaats geleerdheid, hetzij in de vorm van professoren, of boeken, maar dat zijn getuigen van Chris tus. Zij zijn er rijper voor dan ooit, om de waarheid van het Christendom te ontvangen. TAeze opmerkingen van Katho- lieke zijde verdienen ook de aandacht van de Protestantse christenen. Van de kerken in de eerste plaats, die mee kunnen helpen, dat het zuivere Evangelie weer gebracht wordt aan een volk, waarvan de massa jarenlang door onderwijs, pers en radio is ver- leugend en ontkerstend, zonder dat het mogelijk was, daarte genover een ander meer zuiver geluid te laten horen. Maar dan verder ook de par tijen en organisaties op Protes tants Christelijke grondslag. Toen Hitler in 1933 aan het bewind kwam, stonden de par tijen nog te zeer in de kinder schoenen om invloed van bete kenis te kunnen uitoefenen. Het ideaal van de doorbraak partijen was daar volkomen bereikt. Of liever: men had het nooit anders gekend. En de droeve gevolgen zijn niet uitgebleven. Toen de revo- lutiestorm kwam opzetten, ont brak alle geestelijke weer kracht en was het niet mogelijk doeltreffend tegenstand te bie den. Op maatschappelijk gebied was het niet anders. Er was nog slechts een eerste begin van organisatie op eigen christelij ke grondslag. TA oor de ervaring geleerd, be- gonnen betere inzichten baan te breken. En aan de andere kant is met name de Duitse jeugd geworden als een onbewerkte akker, die roept om levend zaad. Nu is er het moment om de Duitse ziel te winnen! Worde CANADESE RESOLUTIE IN POLITIEKE COMMISSIE DER V.N. Canada heeft de politieke commissie der V.N. verzocht de ern stige gevaren voor de internationale vrede en veiligheid te er kennen, die voortvloeien uit het ontbreken van een controle over de atoomenergie, en de Sowjet-Unie hiervan de schuld gegeven. Bjj het indienen van een resolutie over deze zaak zei generaal Mac Naughton, de Canadese afgevaardigde, dat de V.N. hier een kwestie onder handen hebben, die een eind aan de beschaving zou kunnen maken. Hij wees op de verhoging van de explosie kracht van de atoombom sinds Hirosjima. Dit geschiedde tijdens het debat De afgevaardigde der V.S. Aus- over de controle van de atoom- tin, behandelde eveneens dit ont- energie in het teken van het door j werp en wees erop, dat zijn land de meerderheid van de leden der het initiatief heeft genomen in die atoomcommissie en van de Vei ligheidsraad aanbevolen controle plan, dat in Juni j.l. door een Sowjet-veto in de raad verworpen is. In de Canadese resolutie wordt voorts onderstreept, dat de lan den een gedeelte van hun 'souve- reiniteit dienen prijs te geven op een zo belangrijk gebied. Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de V.N., heeft gisteren zjjn plan bekend gemaakt betref fende een politiemacht van de V.N. ter sterkte van 800 man, die later met verscheidene duizenden manschappen kon worden uitge breid. Het corps zou niet-militair zijn en bestaan uit 300 permanent ge mobiliseerde leden en 500 reser visten. De laatsten zouden in hun eigen landen blijven, doch op kor te termijn in dienst moeten kun nen treden. De bewapening zou bestaan uit wapens voor persoonlijke verde diging. Het corps zou beschikken over vier pantserwagens, 36 jeeps en aanhangers, 36 vrachtwagens en 20 mobiele radio-eenheden. Lie verklaarde, dat geen tanks of grote aanvalswapens deel „van de uitrusting zullen uitmaken, doch dat een verbindingsofficier op het hoofdkwartier van de V. N. zo nodig de hulp van leden regeringen zou kunnen inroepen voor de verschaffing van vlieg tuigen en schepen. Veldmaarschalk Lord Montgo mery, chef van de generale staf van het Britse rijk, heeft ter ge legenheid van het begin der actie voor het werven van 100.000 vrij willigers op een persconferentie gezegd,dat de bevolking van een i..od, in het bijzonder dat van de V.S., in een nieuwe oorlog zal blijken een zware proef te moe ten ondergaan. ,Het land zed mensen nodig heb- Austin nodigde de algemene vergadering uit een beslissing te nemen, die het de commissie voor j atoomenergie mogelijk maakt haar inspanningen voprt te zetten. Austin zei o.m.: „Onmiddellijk! nadat uranium en thorium zijn gedolven, ondergaan zij een aan- tal behandelingen, die een materi aal doen ontstaan met een uniek en vreselijk gevaar. Daarom moet van dat moment af een veilig heidscontrole beginnen. De com missie voor atoomenergie besloot daarom reeds, dat mijnen door de verschillende landen mogen wor den geëxploiteerd, maar dat het internationale agentschap de eigenaar moet worden van alle uranium en thorium, zodra ze uit de grond komt. Wat Nederland moest opbrengen. Het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie is erin geslaagd de hand te leggen op de letterlijke tekst van het stenografisch ver slag van een bijeenkomst, die Goering op 6 Augustus 1942 te Berlijn in het Luftfahrtministeri- um hield met de diverse rijkscom missarissen voor de bezette ge bieden. In deze bijeenkomst heeft Goe ring op zeer duidelijke wijze aan gemaand tot plundering van de bezette gebieden en de rijkscom- misarissen gedreigd met „andere maatregelen", wanneer zij niet aan deze eis zouden voldoen. „Ik ben van plan te plunderen, en wel uitgebreid. En wel aldus, dat ik een reeks opkopers met buitengewone volmachten, te be ginnen in Holland en België, ook naar Frankrijk stuur die nu tot Kerstmis tijd hebben, min of meer alles op te kopen wat daar maar in de mooie winkels en in de op- Centram Londen-cen- trum Parijs in 1 uur. Om 12.12 uur g.m.t. landde gisteren op het Paryse vlieg veld Orly een straalvliegtuig van het type „Gloster" met een brief van de Londense bur gemeester aan de burgemees ter van Parijs. De brief was uit het cen trum van Londen om 11.33 uur g.m.t. met een helicopter ver zonden. Van het vliegveld Orly nam een helicopter de brief weer mee naar het centrum van Parijs, waar hij 12.20 uur g.m.t. afgeleverd werd. De laatste helicopter had nog enige vertraging doordat boven Parijs een wolk hing. De ver binding tussen Londen en Pa rijs kwam dus in minder dan 1 uur tot stand. De Amerikaanse militaire gou verneur in Duitsland, Generaal Clay, en zijn Britse collega, Sir Brian Robertson, hebben besloten, dat de Westelijke bezettingsmo- gendheden de kosten zullen dra gen van alle geïmporteerde, via de luchtbrug aangevoerde voedsel, meststoffen, kolen en kranten papier. De Duitsers zullen de kos ten van alle binnenlands voedsel en materiaal, dat via de luchtbrug is vervoerd, moeten betalen. De staten uit de Brits-Amerikaanse zóne en instellingen uit die zóne zullen Berlijn hiervoor crediet moeten verlenen. Typhoon teistert Hainan. Het eiland Hainan bij de Zuid- kust van Zuid-China is gisteren- morgen door een typhoon geteis- i lerd. Meer dan 100 personen- wer- j den gedood of gewond. Het was |de ergste storm van de laatste 60 jaar. Meer dan 100 schepen zijn I in de grote haven Hoitsj gezon- I ken. Pensioen voor mobili- genspraak met zichzelf komt. Z3j satieslachtoffers '14—'18. propageert het sparen, maarthans In de middagsvergadering der Tweede Kamer werd gisteren nog -een begin gemaakt met de be handeling van het ontwerp-Tota- lisatorwet. De heer van den Heuvel (A.B.) merkte op, dat de totalisa- tor 37 jaar is afgeschaft geweest en niettemin is de rensport bly gaat zij het verkwisten van geld in de hand werken. Met het standpunt der regering verklaarde de heer B a c h g (K. V.P.) het eens te zijn. Hij achtte het geen schande, als Nederland thans wil terugkomen op het ver bod van voor 35 jaar. Minister M a n s h o 11 verklaar de, dat hij groot respect had voor ven bestaan. Sprekers principiële j de principiële houding der tegen- bezwaar is, dat het onjuist is, dat de overheid gaat reglementeren handelingen, die volgens het wet boek van strafrecht verkeerd worden geacht. De heer Vondeling (Arb.) was van oordeel, dat zeer streng tegen knoeierijen zal moeten wor den opgetreden. In de avondvergadering kwa men nog meer sprekers aan het woord. De heer Scheps (Arb.) ont wikkelde moreel-sociale bezwaren tegen de gokkerij. De heer V a n D i s (S.G.) merk te o.m. op, dat de regering in te- Door hun verraad kwamen tweehonderd mensen om het leven. Gistermiddag heeft de Proc.-Fiscaal van het Haagse Bijzonde re Gerechtshof Mr de Gruyter de doodstraf geëist tegen de S.D.- satelieten Poos en Slagter, die zo'n onnoemlijk leed hebben ver oorzaakt in het gehele land. De doodstraf t«gen twee mensen, die zelf 200 Nederlanders de dood injoegen en talloze anderen in concentratiekampen hebben doen lijden. Tijdens het requisitoir staarde Poos onafgebroken naar de proc.- fiscaal. Slagter zat met zyn hand voor zijn gezicht en scheen niet te luisteren. Het grootste dossier tPoos Vroeg aan Schreieder nog iets te vertellen, welke rol hij ge- Behandeld werd de gefingeer- speeld had bij het opvangen van a TT-, gedropte agenten. Slagter had de wapendropping te Helvoirt. Toen Poos de in de verklarin gen voorgestelde gang van zaken bestreed, werd Schreieder naar voren geroepen, die uitvoerig de omstreden actie beschreef. Even trachtte Poos nog iets in het midden te brengen maar toen werd Schreieder kwaad. „Ik wil u graag helpen, Poos, maar er zijn grenzen, u moet logisch blijven", snauwde hij. Ook werd nog een brief voorge lezen van Slagter. Het „rots vaste vertrouwen in een Duitse overwinning" werd- daarin be leden. Wat betreft de represailles na de aanslag op Rauter, hier had Slagter de namen voorgelezen van de Nederlanders, die bij de .Woeste Hoeve" gefusilleerd slagplaatsen ligt, en dat zal ik werden. Hij had dat gedaan om voor het Duitse volk met Kerstmis r.iet bij het vuurpelton ingedeeld in de etalages leggen. Dat kan het te worden, zei hij. Duitse volk kopen", aldus Goe ring. Seys Inquart moest zorgen voor 40.000 ton broodgraan, 45.000 ton veevoedergewassen, 35.000 ton vlees, 20.000 ton vet, 85.000 raat te zijn. „Wat ge bezit, moet snel ter beschikking staan. In het verleden hebben wij nooit volgens dit beginsel gewerkt". I Emmanuel Shinwell, minister I van Oorlog, deelde mee, dat de de dringende roep, huidige sterkte van het landleger die hierin tot ons komt, verstaan ongeveer 50.000 man bedraagt en en ter harte genomen! dat 150.000 het doel is. ben, die gewend zijn bevelen op teton aardappelen, 45.000 ton peul volgen", aldus Montgomery. vruchten, 30.000 ton suiker, 16.000 Volgens Montgomery heeft de ton kaas, 10.000 ton groentezaad jongste oorlog vooral geleerd pa- en 1.000.000 ton groente. Het was op dit punt, dat Seys-Inquart Goering interrumpeerde met be zwaren, maar Goering ontnam hem het woord met de opmerking dat 1 millioen ton groente toch gemakkelijk bijeen te brengen was in Nederland. „Dan neemt u maar de hele oogst", zei hij. „U Voordat de president in de middagzitting het woord gaf aan de proc.-fiscaal, vroeg hij de verdachten, of zij nog iets wil den opmerken over de besproken punten van de tenlastelegging. niets op te merken. De proc.-fiscaal, de raads vrouwe en de verdachten zagen nader af van het verhoor van de niet verschenen getuigen. Onder grote stilte hield toen de procureur-fiscaal, mr P. S. de.Gruyter, zijn requisitoir. De procureur-fiscaal, Mr de Gruyter, ving zijn requisitoir aan met de opmerking, dat van de Nederlandse politiebeambten, die tijdens de bezetting voor de Duitsers hebben gewerkt, er geen zijn, die de vijand op zulk een effectieve wijze en in zo'n omvang hulp hebben verleend als de verdachten Poos en Sla ger. Het dossier, waarin een ontstellend aantal feiten is ver werkt, is waarschijnlijk het grootste dat door een Bijz. Hof in behandeling is genomen. Met betrekking tot de mede werking van verdachten aan het England-Spiel merkte de proc.- fisc. op, dat de taak van het veelal door verdachten gevorm de ontvan,gst-comité daarom zo belangrijk was, omdat het schrijft de speciale correspondent van de „Sin Po," dat tijdens deze ontmoeting de Amerikaanse re gering aan de Republiek haar hulp heeft aangeboden teneinde Amerikaanse hulp voor de Republiek? Do militaire gouverneur, kolo- nel Gatot Soebroto heeft volgens de beweging in Antara, medegedeeld, dat Ma- republikeinse gebied t| e?imi. neren. Te Batavia veronderstelt men, dat materiële hulp, in het bijzon der wapens, waarschijnlijk door de Republiek zal worden aan vaard. Militaire hulp zal worden afgewezen, aldus het blad. diocn gistermiddag om kwart over vier in handen van de repu blikeinse strijdkrachten is geval len. In zijn dagorder deelde Ga- tot voorts mede, dat Wonogiri, Ngawt en Magetan werden ver overd, terwijl de volgende cam pagne zal zijn gericht op Pntjitan, Ponorogo en Poerwodadi. Ten aanzien van de herovering van Madioen meldt „De stem van het vrije Indonesië", dat toen de republikeinse troepen Goreng Ga- reng, 10 km. ten Westen van Ma dioen, Woensdag binnenvielen, de opstandelingen niet in staat wa ren hun gevangenen weg te voe ren. Voordat de opstandelingen zelf vluchtten, hebben zij daar om tientallen personen vermoord, onder wie godsdienstleraars, on derwijzers, volksleiders en be stuursambtenaren. De P.T.T. te Madioen function- neert normaal. De republikeinen hebben de radiozender van Ma- De Ambachtsschool" te Goes, in Hotel „Centraal" gisteren een sa menkomst van leraressen, leraren en genodigden had belegd. Daar was in de eerste plaats het afscheid van de heer J. H. B. Buthfer als directeur van de Am bachtsschool, verder de installa- dioen weer in gebruik genomen. *'e va" de ,hcer. c- J' Buurman De rust is weergekeerd. De zui- nieuwe directeur en tenslotte nesië" 'zegt verder te herten ver- «W* bnh"r""d" Vakschool voert nomen, dat Moeso c-s. zijn ge- kunt immers wisselen: iets min der groente, iets meer vet. Dat is mij hetzelfde". Maandag Berlijnse kwestie voor Veiligheidsraad. De speciale correspondent van het A.N.P. te Parijs seint, dat Maandag aanstaande om drie uur 's middags de Veiligheidsraad bjj- een zal komen voor het behande len van de Berlynse kwestie. Reuter meldt, dat het hoofd van de groep-Stern, Friedman Yellin, te Haifa is aangehouden. verdere verloop, ja zelfs het be staan van het E.-Spiel afhing van een juiste beantwoording van enige belangrijke vragen door de afgeworpen agenten, zo lang deze zich nog in vrijheid; onder illegalen waanden. Verdachten bleken al spoedig een paar zeer waardevolle en zelfs onvervangbare krachten voor de Sicherheitspolizei te zijn. De grote waardering van de Duitsers voor het werk van verdachten bleek duidelijk uit hun buitengewoon snelle bevor deringen er. de hun toegekende, voor Nederlandse politie-beamb- ten unieke, Duitse onderschei dingen. VOLIJVER. Bij de Sipo hebben zij hun taak dadelijk en blijvend met de grootste ijver en toewijding ver vuld, waarbij zy er alleen op uit waren om zo snel mogelijk pro motie te maken. De schuld van verdachten, die zich beide lange tijd met hun volle persoon voor de vijand hebben ingezet, is vrijwel gelijk. Zij toonden geen spoor van medegevoel of berouw en poog den hun wandaden op alle mo gelijke manieren goed te praten. De gevolgen van de handelin gen van verdachten zijn ver schrikkelijk geweest. Uit puur eigen belang hebben zij het leven van talloze strijders voor de goede zaak op het spel gezet. De dodenlijst, waarbij verdach ten betrokken zijn, telt wel 200 namen. Daarnaast komen nog al diegenen, die door toedoen van verdachten lange tijd van hun vrijheid beroofd zijn geweest en in Duitse concentratiekampen de grootste ellende hebben moe ten ondergaan. Onnoemelijk is het leed, dat zij hebben veroorzaakt. Voor een lange reeks van landverraderlij ke daden met zulke verschrikkelijke gevolgen past slechts de zwaarste straf, aldus Mr de Gruyter. Op 14 October volgt de uit spraak. o .Met opgestoken duim liep Lt.-Gouvemeur-Generaal dr H. J. van Mook van het vliegtuig, dat hem. na zijn terugkeer uit Ne derland naar Batavia bracht, naar de uitgang van het vlieg- Yeiïïn bleek in* het bezit te zijn veld Kemajoran. Rechts de secretaris van Staat van algemene van valse militaire papieren. I zaken Abdoel Kadir. Uii nmKnrVitscrlinnl en recteur grote dankbaarheid ver- had aangeboden, overhandigde hij I schuldigd voor zijn capaciteitenmet een korte toespraak tevens vakschool voor meisjes. en de wijze waarop hij de lessen bloemen aan mevr. Buthfer en Drie redenen waren er waarom look in de moeilijke periodenImevr. Buurman, het Bestuur van de Vereniging voortgang heeft doen vinden. Hq dankte de heer Buthfer voor de vlucht naar Doengoes, ten Zuiden van Madioen, daaraan toevoegend dat de tekenen van demoralisatie onder de opstandelingen met de dag duidelijker worden, terwijl steeds meer troepen uit de onrus tige gebieden weglopen en hun trouw aan de republikeinse rege ring betuigen. Naar aanleiding van de kortge leden te Djocja gehouden bijeen komst tussen het Amerikaanse lid van de C.G.D., Merle Cochran en Soekarno, Hatta en Roem, meisjes, mej, W. C. Weststeijn, hoewel deze vandaag haar jubi leum herdenkt. TOESPRAAK IR STOEL FEUERSTEIN. Ir M. J. Stoel Feuerstein, de voorzitter van de vereniging, sprak in de eerste plaats de heer Buthfer toe, die achttien jaren met volle energie de Ambachts school geleid heeft. Het is voor hem, zo zei de voorzitter, geen gemakkelijke taak geweest, voor al in de oorlogsjaren niet, maar het bestuur is de scheidende di-i ambitie waarmede deze zijn werk heeft verricht en overhandigde hem voorlopig het eerste deel van Churchill's memoires als bewijs van erkentelijkheid. Het feit, dat op de A.B.S. de lessen zonder onderbfeking voort gang vinden, zo zei de heer Stoel Feuerstein, toen hij zich tot de nieuwe directeur richtte, is een bewijs, dat de school in hem Sen directeur heeft, waarmede het bestuur verblijd kan zijn. Spr. zei de heer Buurman dank voor zijn komst naar Goes en verwelkomde tevens mevr. Buurman. Tenslotte wendde de voorzitter zich tot m?j. Weststeijn, die blijk heeft gegeven buitengewone orga nisatorische talenten te bezitten, speciaal in de tijd toen de Vak school in verschillende lokalitei ten in de stad moest worden on dergebracht. „De manier waarop en de energie waarmee u werkt", aldus spr., „verdient alle lof". Nadat hij de jubilerende direc trice een geschenk en bloemen ANDERE TOESPRAKEN. Namens de Vereniging van di recteuren van Nijverheidsscholen sprak hierna de heer E. Visscher uit Middelburg, die met dank baarheid het werk van de heer Buthfer herdacht en zei, dat de van de Goese A.B.S. naar de Ma- chinistenschool in Middelburg ko mende leerlingen lang de slecht ste niet waren. De heer Visscher riep de heer Buurman een hartelijk welkom toe en feliciteerde mej. Weststeijn Vervolgens sprak de heer G. Wagenvoorde, directeur van de Nijverheidsschool te Vlissingen, die enkele beelden uit het verle den ophaalde en herinnerde aan het werk van de heer Buthfer voor het leerlingstelsel. Ook hij richtte zich tot de heer Buurman en mej. Weststeijn. Vervolgens sprak de heer Louis- se namens de Bovag afd. Z.- en N.-Beveland. Hij zeide de heer Buthfer dank voor zijn belangrijk aandeel in het slagen van de Bo- vag-cursussen en overhandigde hem als bewijs van dank een Delfts-blauw bord. DANKWOORDEN. In haar dankwoord zei mej. Weststeijn, haar best te hebben gedaan om haar jubileum te ver zwijgen, maar niettemin erkente lijk te zijn voor de attenties op deze dag. Voorts roemde zij de onderlinge samenwerking. Dit deed ook de heer Buthfer, die zei steeds met veel liefde voor de school te hebben gewerkt. Zon der de hulp van het lerarencorps was het niet mogelijk geweest de uitstekende resultaten te ver krijgen. Tenslotte sprak de heer Buur man zijn dank uit voor het in hem gestelde vertrouwen en deed een beroep op de leraren in het belang van het Nijverheidsonder wijs en de opbouw van ons land. Men bleef hierna nog enige tijd gezellig bijeen. o Onderscheidingen voer Zeeuwen. Bij K.B. is de eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toegekend in zilver aan C. W. Udo te Ter- neuzen; in brons aan J. van de Kreke, te Rilland-Bath. Morgenmiddag vertrekt het m. s. „Tabinta" uit Amsterdam met 750 passagiers, merendeels emi granten, naar Zuid-Afrika. Twee dames uit Castricum had den gisteren gewinkeld in Amster dam. Zij toonden zich erg ver baasd, 'toen de politie hen des middags arresteerde. Doch die verbazing was maar schijn: uit een koffer en een tas kwam voor ruim f 400.gestolen ondergoed, speelgoed, parfum enz. tevoor schijn. De „dames" vertelden dit alles gestolen te hebben, nadat zij 's morgens een vrouw zo han dig hadden zien gappen. Dat moesten zij toch ook kunnen! 12 maanden met aftrek waarvan 6 maanden voorw. krijgt de 22- jarige A. H. Manne uit Rotter dam, die 6 October 1947 als tijde lijk P.T.T.-ambtenaar f 24.500. uit een aangetekend pakket haal de. Een afsluithek van de juist dichtgedraaide Visbrug te Gorin- chem sloeg, doordat de brug enigs zins doorzakte toen er een vracht auto op reed, plotseling dicht. Het hek duwde de 5-jarige Pieternella Prudon en de 6-jarige Huibert Verhoeven, die naast de vracht auto liepen, eronder. Beide kin deren werden op slag gedood. Op 2 October worden te Bode graven landelijke Rode Kruis- wedstrijden gehouden. Export van herfst- en wintergroenten naar Duitsland mag niet meer'ge schieden per vrachtauto (dat is n.l. te duur), doch uitsluitend per wagon. Het Nederlandse Op standers, maar dat men de zaak practisch moet bekijken. Er wordt nu clandestien gewed. Nu wil men tot reglementering komen. Zoals de toestand op het ogenblik is, is de rensport gedoemd te verdwij nen. Nu heeft de regering ge tracht tot een practische oplos sing te komen. Een tweetal amendementen van de heren Vondeling en Bachg werden aangenomen, waarna het gehele ontwerp werd goedge keurd. Tegen stemden: A.R., C.H. S.G.P., 7 P. v. d. A.-leden en mr Kortenhorst (K.V.P.). TOESLAG PENSIOENEN. Nadat de Tweede Kamer gis- middag het ontwerp tot verhoging van pensioenen met een toeslag had goedgekeurd (de motie-van Sleen, inhoudende, dat de rege ring heel deze materie nog eens zal bekijken, werd met 614 stemmen aangenomen), werd het wetsontwerp tot herziening rege ling der provinciale financiën aan vaard. Enige amendementen van de heer Algera (A.R.) werden aangenomen, o.m. beogende, dat de middelen uit het provinciale fonds jaarlijks aan de provinciën zullen worden uitgekeerd. MOBILISATIESLACHT OFFERS. Ook het wetsontwerp tot in voering van een buitengewoon militair pensioen voor militaire slachtoffers van de mobilisatie '14'18, alsmede voor hun we duwen en wezen ,werd na korte discussie aangenomen. Alle spre kers over deze materie verklaar den verheugd te zijn over de in diening van het ontwerp, waarop eigenlijk al veel te lang werd ge wacht. Algemeen werd op een spoedige en vlotte afwerking aan gedrongen. De minister deelde mede reeds opdracht te hebben .gegeven aan de geneeskundige commissie om te beginnen. Naar schatting moeten 2500 gevallen worden onderzocht. Waar dat verantwoord is wil de minis ter een voorschot verlenen. Tegen loslating van de datum 1 Januari 1925 maakte hij bezwaar, omdat de gedachte „mobilisatieslachtof fer", dan wel erg ver wordt uit gebreid. o Rantsoenen der West- Berlijners omhoog? De Amerikaanse commandant in Berlijn, Howley, heeft mede gedeeld, dat de luchtbrug, die mi honderd dagen oud is, zo effectief is geweest, dat geallieerde des kundigen overwegen deze winter de 'rantsoenen van de West-Ber- lijners te verhogen. Een Britse woordvoerder ver klaarde, dat sinds het begin der blokkade op 23 Juni, 285.000 ton voedsel en steenkool door Britse en Amerikaanse vliegtuigen in de stad waren gebracht. Er is een voedselreserve voor 39 dage». Voor het opbouwen van winter- reserves zijn deze maand 70.000 ton steenkool in de stad gebracht. Dit is meer dan verbruikt wordt. 3.000 ton gqpderen, vervaardigd in de Westelijke sectoren, zijn buiten Berlijn gebracht. Prof. Lieftinck bij minister Snyder. Prof. Lieftinck heeft gisteren een lang gesprek gehad met de Amerikaanse minister van finan ciën, Snyder. Volgens Nederland se ambtenaren ging het om een speciaal gearrangeerd onderhoud betreffende verscheidene kwesties i.v.m. de Nederlandse bijdrage tot het herstel van West-Europa. Men had de indruk, dat prof. Lieftinck zeer tevreden was over het ver loop van het onderhoud. De „Lucky Star" terecht. Het scheepje „Lucky Star" dat reeds enige tijd zoek was, is te recht. Scheveningen-Radio heeft n.l. van de trawler „Verwachting IJm. 204" bericht ontvangen, dat hij de „Lucky Star" 55 mijl Noord-Noordwest van Schevenin- gen ontmoet heeft. Alles was wel aan boord en het scheepje zette koers naar Scheveningen. Marshallkolen voor Middelburg. De Marshallkolen, die volgende, week met de „Ootmarsum" te Rotterdam zullen ai^'iveren, gaan (zie pag. 2) niet naar Goes, maar - zijn bestemd voor de gasfabriek perrabmaat deelt mede, dat het te Middelburg. Waarschijnlijk ar- adres van de Bond Nederlan-Is- riveren zy op 8 October, raël (zie ons no. van Woensdag j.l.) niet van Joodse zijde afkom stig is. Genoemde bond is een „niet-Joodse secte". Gisteren avond is in de Ridderzaal te 's-Gravenhage een plechtige her denkingsdienst voor wijlen Graaf Bernadotte gehouden. De heer J. W. Beyeii is herkozen als exe cutive director van het Interna DE BILT ZEGT: Droog weer. Weersverwachting tot van avond Veranderlijke bewolking met plaatselijk ochtendmist, doch overigens droog weer. In het Zui den van het land weinig wind. tionale Monetaire Fonds voor Ne- Ongeveer dezelfde temperatuur derland en Noorwegen. lals gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1