Laatste dag van het algemeen debat. Schreieder achtte Poos en Slagter betrouwbaar. NIEUWS Wetsontwerp toeslag pensioenen in de Tweede Kamer. NOC MEER PROTESTEN TEGEN OPHEFFING VRIJE VEREN. sas- z'".„'SS •»»- Gespannen ver houdingen. Vazallen van Moskou aan het woord. Militair lesvliegtuig neergestort bij Boxtel. Boter en varkensvlees duurder. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Montgomery voorzitter der permanente defensie commissie. Nota over Beriljnse kwestie bU V.N. ingediend. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terrieuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1062 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per man. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 30 SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Mellskerke; Ds J. KAREI,SE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.40 u,, onder 18.18 u. Maan op 4.19 u., onder 18.08 u. Hoogwater Vrijdag 1 October. Vlissingen: 0.24 u. 2.00 m., 12.42 u. 2.06 m. Wemeldinge: 2.14 u. 1.81 m., 14.39 u. 1.68 m. e internationale toestand is momenteel ver van gunstig. De verhoudingen zijn zeer gespan nen. Dit is een gevolg van het on begrijpelijk optreden der Russi sche regering, die om het nu maar eens huiselijk te zeggen, nu reeds maandenlang bezig is met Oosters raffinement de Westelijke mo gendheden te treiteren. De Westelijke mogendheden hoofdzaak was hier de Berlijnse kwestie hebben eindeloos ge duld geoefend. Telkens weer toonden zij zich tot overleg be reid, teneinde door een loyale sa- werking de vrede te verzekeren en de opbouw van Europa te be vorderen. Toen verdere samenwerking tussen de vier militaire gouver neurs te Berlijn tenslotte onmo gelijk bleek, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Westelijke mogendheden, contact gezocht met Staliri per soonlijk. Tj" n ogenschijnlijk met goed •*-' succes. Na langdurige besprekingen werd te Moskou overeenstemming be reikt over een instructie aan de vier i .ilitaire gouverneurs, waar bij de blokkade van Berlijn zou worden opgeheven tegelijk met de invoering van de Russische mark als enige geldige munt voor Ber lijn onder controle van de vier mogendheden aldaar. Stalin ver zekerde gedurende de besprekin gen persoonlijk, dat alle beperkin gen, die voor 18 Juni 1948 waren ingevoerd, eveneens opgeheven zouden worden. Stalin zelf stem de op 23 Augustus in met een controle van de vier mogendheden over de mark te Berlijn en stelde een financiële commissie van de vier mogendheden voor, die de bevoegdheid zou hebben de emis sie van geld in de Russische zóne te controleren voor zover deze betrekking had op Berlijn. Een verblijdend resultaat. A 1 spoedig ble^k echter, dat het een schijn.-succes was, en niet meer. De Russische militaire gouver neur te Berlijn verklaarde nl. kortweg, niet bereid te zijn de met Stalin gesloten overeenkomst uit te voeren. In normale omstandigheden zou dit hem zijn ambt hebben ge kost en zijn hoofd tevens. Daarvan was hier echter geen sprake. Zijn saboterend optreden werd door de regering goedge keurd. En toen hierover bij Mo- lotof nadere inlichtingen werden gevraagd, verklaarde deze, dat niet de verzekering was gegeven, dat de gouverneur zich aan de overeenkomst zou houden Daarmee was voor de Weste lijke geallieerden de maat vol. Zij verklaarden van verdere onderhandelingen af te zien en waar deze toestand een bedrei ging van de internationale vrede en veiligheid vormt, deze kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. T T iermede is dit conflict is een 1 1 gevaarlijk stadium gekomen. Natuurlijk zal Rusland door ge bruik te maken van zijn veto recht, plaatsing van dit voorstel op de agenda onmogelijk maken. Maar er is dan toch dit bereikt, dat bespreking van deze kwestie voor het forum der gehele wereld mogelijk is geworden. En als Rusland het nog niet wist, dan heeft het nu de ver zekering gekregen, dat het Wes ten niet bereid is zich verder te laten intimideren. Wat uiteindelijk de gevolgen van een en ander zullen zijn, kan niemand zeggen. De toestand is zeer gespannen. Maar God heerst als Opperheer. Ook nu. Moge Hij allen, die in deze tot beslissingen worden geroepen ge ven zo te handelen, dat in de weg van recht en gerechtigheid de vrede wordt gediend. DE ALGEMENE VERGADERING DER V.N. TE PARIJS, Op de laatste dag van het algemeen debat in de Algemene Ver gadering der V.N. heeft dr Adolfo Costa du Reis (Bolivia) als zijn mening te kennen gegeven, dat het vete de voornaamste hin derpaal is voor doelmatig optreden van de V.N. Hy stelde de vergadering officieel voor,, Italië en Spanje in de onderorganen der V.N. toe te'laten en de twee jaar geleden tegen Spanje ge nomen strafmaatregelen op te heffen. Kardelj (Joego-Slavië) trok uit de rede van Spaak de conclu sie, dat het sociale stelsel van de Sowjet-Unie thans als een hinder paal tot internationale samen werking wordt beschouwd. Kar delj betoogde, dat dit stelsel nog hetzelfde is als voor de oorlog en dat te San Francisco niemand dit «en bezwaar vond. Naar aanleiding van Bevins verklaring, dat het de Oostelijke landen verboden is zich bij het Plan-Marshall aan te sluiten, zei- de Kardelj: „Ik moet zeggen, dat Joego-Slavië in dit opzicht van niemand een opdracht heeft ge kregen, doch zelf het besluit nam en nog diep overtuigd is, dat de Dreigende stakingen in Frankrijk. Er dreigen stakingen in de ge nationaliseerde mijnen en de gas- en electriciteitsbedrijven in Frankrijk in verband met het plan van de regering het perso neel in te krimpen. De arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrij ven hebben reeds besloten tot een 24-uur staking, maar hebben nog geen datum vastgesteld. De mijnwerkersbond, waarin de communisten de meerderheid hebben, heeft besloten dat Maan dag het werk zal worden neerge legd als de 400.000 leden, die thans worden geraadpleegd, in meerderheid hiermede accoord gaan Herelectrificatie der Spoorwegen voltooid. DIESEL-ELECTRISCIIR TRACTIE VOOR ZEELAND? De Ned. Spoorwegen hebben met de herelectrificatie van het traject AmsterdamBreukelen Utrecht 'thans de gehele herelec trificatie van het vooroorlogse net voltooid. Ter gelegenheid daarvan werd gisteren een uitgebreide rondrit door een groot aantal autoritei ten gemaakt. In de wachtkamer van het Cen traal Station te Amsterdam heeft daarna de pres.-dir. der N.S., ir F. Q. den Hollander, een over zicht gegeven van het tot heden verrichte werk en van de electri- ficatieplannen der Spoorwegen. Hij deelde o.m. mede, dat men op 15 Mei 1949 de baanvakken EindhovenMaastricht en Heer lenMaastricht electrisch hoopt te berijden. De electrificatie hangt, aldus spr„ ten nauwste samen met de ontwikkeling der provinciale elec- ticiteitsmaatschappijen, die de stroom moeten leveren. I oor het Noorden van ons land en voor Zeeland voorzag ir den Hollander een dlesel-electrische- tractie. De Spoorwegen, aldus spreker, doen wat zij kunnen en zetten alles op alles, maar er is n°g groot gebrek aan materiaal. Van gezaghebbende zijde is te Parijs vernomen, dat veldmaar schalk Lord Montgomery, staf chef van het Britse Imperium, is gekozen als voorzitter van de per manente militaire defensiecom missie, die gevormd is door En geland, Frankrjjk, België, Ne derland en Luxemburg. Een Franse generaal zal opper bevelhebber worden van de land strijdkrachten van de West-Euro- pese Unie. Gewoonlijk welingelichte waar nemers geloven, dat na de tot standkoming van een Atlantische Unie deze Unie op haar beurt een permanente militaire com missie zal vormen, die ongetwij feld een Amerikaanse militaire leider als voorzitter zal hebben. Volgens de Washingtonse cor respondent van de „New York Times" zal het plan tot militaire hulp voor West-Europa op de 81- ste zitting van het Amerikaanse Congres in het plan-Marshall gestelde voorwaarden voor een onafhan kelijk land onaanvaardbaar zijn". Manoeilsky (Oekraine) deed een scherpe aanval op Bevin, die juist op dit spreekgestoelte met het atoomwapen rammelde. Hij vroeg zich af, hoe men de vor ming van het blok der Westelijke Unie anders kan verklaren dan als een bepaaldelijk tegen de S.U. gericht orgaan. Het plan Byrnes voor een pact tegen, nieuwe Duitse agressie was, zo zei Manoeilsky, door de S.U. verworpen, omdat het de kiem van een nieuwe oorlog in zich sloot. Voorts protesteerde hij tegen Bevin's bewering, dat de vrede versterkt zou worden door regio nale overeenkomsten. Hij achtte dit in strijd met het statuut der V.N. - „7-December Divisie" voorjaar 1949 terug. In het voor het dienstjaar uit gestippelde plan met betrekking tot de uitzending van troepen naar de overzeese gebiedsdelen is geen wijziging gekomen. De uitzending blijft bepaald tot 2 zelfstandige infanteriebrigades en 6 bataljons infanterie per jaar. Voorts ligt het in de bedoeling zo de toestand in Indonesië zich ontwikkelt zoals de regering hoopt in het voorjaar 1949 de lste Divisie „7 December" (en de daarmede uitgezonden 6 Bewa- kingsbatqljons) en in het najaar 1949 de 2de Divisie (en de daar mede uitgezonden 6 Bewakings bataljons) te doen repatriëren. Indien de bovengenoemde maat regelen kunnen worden doorge voerd zal de gemiddelde sterkte van het personeel der Kon. Land macht (met inbegrip van de lucht strijdkrachten) in Indonesië, Su riname en de Nederlandse Antil les van 84.700 man in 1948 wor den teruggebracht tot 72.400 man in 1949. Vlootbasis in Nederland wordt uitgebreid. MATROZENOPLEIDING NOG NIET NAAR VLISSINGEN TERUG. De minister van Marine acht het noodzakelijk in 1949 een aan vang te maken met de uitbreiding van de basis voor de vloot in Ne derland. Door de Rijkswaterstaat is een plan tot vergroting van de Mari nehaven te Den Helder ontwor pen, met de uitvoering waarvan een bedrag van 25 millioen gul den is gemoeid. Dit bedrag zal in 4 jaar worden verwerkt. Wat de dislocatie der Konink lijke Marine in Nederland betreft Twaalf maal lid van een Slagter bij de arrestatie van agen ten, die niet door een ontvangsfc- „ontvangstcomité' Ook gisteren, de derde dag, is het Byzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage met korte onder brekingen vanaf des morgens kwart voor tien tot des avonds elf uur bezig geweest met de be handeling van ,,de zaak tegen de S.D.-satelIieten Poos en Slagter. Een groot aantal getuigen wordt nog steeds gestreefd naar décharge werd gehoord. Hun ver- Beter een half ei dan een lege dop. (Van onze parlementaire redacteur.) In de tweede vergadering der Tweede Kamer kwam gisteren een belangrijk wetsontwerp aan de orde n.l. de verhoging van pen sioenen met een toeslag. De heer Stapelkamp (A.R.) be treurde het, dat dit wetsontwerp zo laat is ingediend. Door het lange uitblijven zijn de financiële moeilijkheden in de betrokken ge zinnen steeds groter geworden. De grondtoeslag van 25 pet. is niet in verhouding met de onderhouds kosten van de gezinnen en de ge wijzigde lonen. Hij vroeg andere maxima met 50 pet. te verhogen. De heer van Sleen (P. v. d. A.) die grotendeels dezelfde bezwaren te berde bracht verscheen met een motie, mede ondertekend door de heren Dassen (K.V.P.), Stapelkamp (A.R.), mevr. For- tanier de Wit (Vrijh.), Vermeer (Arb.) en Krol (C.H.), waarin van de regering gevraagd werd om met bekwame spoed een ge wijzigd ontwerp in te dienen waarin de basistoeslag van 25 pet. wordt verhoogd en de ove rige toeslagen en maxima en de regeling voor onderwijzerspensi oenen in samenhang daarmede worden gewijzigd. In afwachting daarvan zóuden over 1948 toe slagen moeten worden gegeven op dezelfde wijze als in 1947. Wordt deze motie aangenomen, Januari als één van zo zei minister van Maarseveen, de eerste punten besproken wor-dan zal de behandeling van dit den. wetsvoorstel worden uitgesteld, Als dit voorstel wordt aange nomen zullen de voorschotten op de toelagen voor 1948 spoedig worden verstrekt. De minister was niet bereid een amendement te accepteren of een toezegging te doen. De positie van de schat- diende een nieuwe motie in om deze materie later nog eens te be kijken. Deze motie was voor de minister acceptabel. Heden zal erover worden gestemd. Het wetsvoorstel herziening re geling der provinciale financiën ondervond enige bezwaren van de heer Algera (A.R.) die van me ning was dat eerst de taakver deling der provincies moest wor den vastgesteld en dat daarna de financiële regelingen worden ge troffen. Bovendien behoort niet alleen de doelmatigheid der taak verdeling tussen Rijk en Provin cie ter sprake, te komen, doch ook de zelfstandigheid der gewesten. Spr. was van mening dat deze regeling een tijdelijk karakter moet hebben. Hij keerde zich te gen de kortingsclausule, daar de ze de zuinigheid in de hand werkt. Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben gezamenlijk een nota in gediend bij de Verenigde Naties, waarin de Sowjet-Unie beschul digd wordt van het scheppen van een situatie te Berlijn, die de in ternationale vrede en veiligheid bedreigt, weshalve de drie Wes telijke landen het verzoek doen de zaak door de Veiligheidsraad te laten behandelen. De Sowjet-Unie wordt boven dien beschuldigd van het gebruik van illegale middelen en dwang middelen teneinde politieke doel einden te verwezenlijken, waartoe zij het recht mist en die zij langs vreedzame weg niet bereiken kan. In Augustus 1949, zal de R.H. B.S. te Zierikzee haar 80-jarig bestaan herdenken. Ter voorbe reiding van de officiële herden- kist laat dit niet toe. De kosten king vormde zich een commissie van dit wetsontwerp worden ge-1 van leerlingen en leraren, de laat- schat op f 30 millioen. sten onder leiding van de direc- De heer van Sleen (P. v. d. A.) teur dr J. J. Westendorp Boerma. grotere concentratie, vnl. te Den Helder. Deze concentratie onder vindt echter vertraging als ge volg van de vermindering van het bouwvolume, hetwelk aa» de K. M. kon worden toegewezen. Dit betekent echter, dat de rationali satie van de Marine-organisatie wordt vertraagd. Zo zal bijv. <le onderzeedienst klaringen waren over het alge meen vaag. Er waren bij deze ge tuigen tenige nu nog steeds in hechtenis verkerende personen en ook was erbij een officier van justitie voor economische delic ten in de bezettingstijd. De thans gedetineerde oud hoofdcommissaris van politie te Den Haag, mr Hamer, kreeg van voorshands nog geruime tyd te de proc.-fiscaal te horen, dat zijn Rotterdam gevestigd moeten bly- verklaringen meer ter ontlasting ven en kan het overbrengen van 1 ~~1J de matrozenopleiding naar Vlis singen nog niet plaats vinden. Motorschip uitgebrand in haven van Bruinisse, van zichzelf bedoeld waren dan in het belang van Poos en Slag- ter. Deze laatste vertelde, dat mr Hamer (in tegenstelling tot diens verklaring) hem en Poos geani- .meerd had bij de Duitse politie dienst te nemen en dat zij hem, mr Hamer, steeds moesten blij- Het motorschip „Avontuur" uitve" inlichten. Bruinisse, kapt. A. van Dijk, L Een zeke^e hee.c R°t had aj»n eigenaar C. J. Giljam, is gister- ;Poos v°or de vrijlating van zijn morgen in de haven van Bruinisse &eaiJesteerde broer f 10.000 be- geheel uitgebrand. De brand ont-|taald' Maar dat was geen eis van stond, doordat bij het aanslaan t'oos geweest, aldus de heer Rot. van de «motor enige vonken in de 00s vertelde uit altruïstische lading, bestaande uit pakken stro,1 overwegingen gehandeld te heb- terecht kwamen. en' De brandspuit was spoedig ter SCHREIEDER GETUIGT, plaatse, doch door van het schip Weer moest Schreiedqr gisteren geworpen pakken stro ontstond eraan te pas komen. Hij vertelde zeer veel brandgevaar voor de hoe hij een Nederlands ontvangst- andere in de haven liggende sche- j comité voor gedropte agenten tij pen. De brandweer besloot dan dens het England-Spiel had op- ook eerst de ronddrijvende pak- gericht en hij de komst van de ken stro te blussen, waarna men zen steeds 14 dagen van tevoren de brandspuit aan boord van het wist. „Poos en Slagter waren betonningsvaartuig „Grevelingen" voor dit werk betrouwbaar", zei bracht om vanaf dit schip het Schreieder. biussingswerk van het brandende I Ongeveer 12 maal hebben zij schip ter hand te nemen. deel uitgemaakt en bij wapen- Men heeft grond gezet brand om het te doen zinken het schip aan de en er gaten in ge- droppingen waren zij meermalen aanwezig. Ook het aandeel van Poos en Beide inzittenden werden mandant i j chaussee, gedood» der Koninklijke Mare- Gisteroelitend omstreeks half twaalf stortte onder de gemeen te Boxtel een militair lesvlieg tuig, Harvard B 36, neer, afkom stig van de vliegbasis Gilze Rijen. De beide inzittenden werden ge dood. Het toestel werd totaal ver nield. Het toestel werd gebruikt bij de voortgezette vliegopleiding te Gilze Rijen. Het vliegtuig bevond zich, kort voor hét neerstortte, in een vrille. Men neemt aan dat de bestuur der zich niet tijdig uit deze tol vlucht heeft kunnen herstellen, zodat de Harvard met de neus naar beneden in een weiland is gestort. Het vliegtuig kwam terecht in de naaste omgeving van de boer derij van de heer L. Kurstjens, onder het gehucht Lennisheuvel. De burgemeester van Boxtel, de gemeentepolitie, een R.K. geeste lijke en enige geneesheren waren spoedig ter plaatse. Later arri veerden de plaatsvervangend commandant van de vliegbasis Gilze Rijen en de districtscom- De verongelukte bestuurder was de 33-jarige officier vlieger der tweede klasse bij de Marine- luchtvaartdienst C. M. Velders uit 's-Gravenhage. De tweede inzittende was de matroos P. Nicolai uit Hilversum. comité werden opgevangen, be sprak Schreieder uitvoerig, o.m. de rol van Poos in Juni '44 b$ de wapendropping te Helvoirt, waarbij de verzetsgroep Peter ia de val werd gelokt. ENGLAND-SPIEL. Ter zitting is ook gesproken over de sabotage- en aanslagop drachten van Engeland. Volgens Poos stonden op deze lijst ook namen van goede Neder landers als mr Trip en jhr de Graaff uit Arnhem. De bedoeling daarvan zou zijn grote onrust in Nederland te zaaien en hier een chaos te ontketenen. Schreffeder dacht, dat alleen N.S.B.-ers op die lijst gestaan hadden. Hjj verklaarde dat verschillen de malen Nederlanders geliqui deerd moesten worden op bevel van Engeland industrieëien en hoofden van departementen waarvan de Duitsers zelf de re den niet konden begrypen. Een onderzoek wees uit, dat zij geen N.S.B.-ers of collaborateurs wa ren en ook niet sympathiseerden met de Duitsers. Schreieder verklaarde verder nog, dat hij via zijn verbindingen in het Englar-' ""piel aan Enge land gevraagd .ad deze aansla gen niet uit te voeren, omdat er ongetwijfeld grote represailles van Duitse zijde zouden volgen. Volgens Schreieder had Enge land daarop geantwoord, dat de ze aanslagen in ieder geval moes ten worden uitgevoerd, omdat me» er in andere landen, o.m. in de Balkan, goede resultaten mee be reikt had. In de avondzitting ging de pre sident over tot voorlezing van de nog resterende schriftelijke ver klaringen. De ene bundel volgde op de andere en van het verraad en de andere misdaden, werden steeds meer details bekend. Stil werd er geluisterd naar de sobere beschrijving van geraffineerd op gezette hinderlagen, misleidingen en provocaties. Het grootste deel van deze verhalen eindigt met de dood van de betrokkenen. Vele getuigenverklaringen werden door de verdachten bestreden. Subsdie op suiker verlaagd. 50 gram meer spijsvetten. De hoeveelheden suiker, brood, meel en bloemproducten, die thans het Nederlandse volk ter beschikking staan komen vrijwel overeen met de -hoeveelheden die opgenomen zouden worden indien IVeraaderina te Terrieuzen vorderen, doch dan zal men de "oh brengen en zullen deze men- er geen distributie was. Zo i toch al zwaar belaste industrie sen dan door de regering schade- schrijft de minister van Land- uaiU UlOtic aan, niet meer moeten belasten door In een gistermiddag te Ter-tarieven by het bootvervoer te neuzen gehouden vergadering, die berekenen. bouw in de Memorie van Toelich ting op de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds 1949. In deze begroting is rekening was uitgeschreven f trict Zeeland door het Dis- de Alg. Ver- cent per kg. De subsidie op var kensvlees wordt verminderd door verhoging van de consumenten prijs. Verhoging van de huiden- prijs maakt het mogelijk een overeenkomende verlaging van de subsidie op rundvlees te bereiken. De toeslag op roomboter zal aanzienlijk worden verlaagd en nisatie E.V.O. is besloten een protestmotie aan de Regering te zenden tegen het voornemen om het vrije vervoer over de Wester- Scheide op te heffen. De vergadering, die onder lei ding stond van de voorzitter van het district Zeeland der E.V.O., de heer J. Duvekot, werd o.m. bij cicj.1 iz-ictnijix. vvuiucu vciiciciBU en y de prijzen van bak- en braadvet- gewoond door mr W. F. E. Baron ten en spijsolie zullen worden herzien. De minister hoopt het rantsoen spijsvetten met 50 gram per week te kunnen verhogen. De thans verkrijgbare postze gels met de beeltenis van H. M. Koningin Juliana zullen te zijner- tijd vervangen worden door ze gels van kleiner formaat. Twee bijeenkomsten S.E.D, verboden. Volgens A.D.N. (Sowjet-zóne) heeft 't Amerikaans militaire be stuur twee openbare bijeenkom sten van de Socialistische Een heidspartij, die vandaag te Ber lijn gehouden zouden worden, verboden. De taxichauffeurs te Parijs zijn gisteren in staking gegaan uit protest tegen de levensomstan digheden. Een klein aantal taxi's worden nog door de garage-eige naars zelf gereden. Spoorwegen te Parijs beroofd. Een met tommyguns gewapen de bende heeft 30 millioen francs gestolen uit het gebouw van de Franse spoorwegen te Parijs. v. d. Feltz, lid der Tweede Ka mer. Het viel te betreuren, dat slechts weinig belangstelling voor deze protestbijeenkomst bestond. In zijn openingsrede zei de voorzitter, dat de vergadering belegd was met het doel de leden der organisaties in de gelegen heid te stellen hun stem te laten horen, daar het hier gaat om het grote belang van Zeeland. Spr. betoogde verder, dat Zeeuwsch-Vlaanderen krachtig meewerkt aan de opbouw van de gehele provincie en hij riep dan ook op te strijden voor het be houd der vrije veren. De heer Verschaffelen, dis trictssecretaris der E.V.O., stel de vast, dat Zeeuwsch-Vlaande- deren zeer excentrisch gelegen is. De gevolgen van het instellen van het vrye vervoer, voor dit deel der provincie waren volgens spr. aanzienlijk. Het vrygeven van de veren had een opleving van handel en industrie ten ge volge. Dat het veer aan Perk- polder, 10 maal zoveel vervoert als vroeger, noemde de heer Ver schaffelen een teken, dat een en ander in een behoefte voorziet. Men wil handel en industrie be- Eén van de dingen, die door de opheffing nutteloos zouden worden, is het aangeschafte ma terieel, dat geheel is ingesteld op de nieuwe regeling. De argumen ten van enkele winkeliers en bin nenschippers, die tegen het vrije vervoer zijn, werden door de se cretaris weerlegd. Bovendien, „zo besloot de heer Verschaffelen zal wanneer moet worden betaald het vrachtver voer het zwaarst worden belast. Hierdoor wordt Zeeuwsch-Vlaan deren gekrenkt in een persoonlijk zowel als economisch belang. NAAR BELGIE? Mr M. A. Terwoert, voerde als secretaris van het N.O.B. Weg transport het woord. Nu de lading door de vrije ve ren aanmerkelijk is toegenomen, zal indien tot opheffing wordt overgegaan het transport aan merkelijk verminderen en zodra de Benelux zal zijn tot stand ge komen, zal Zeeuwsch-Vlaanderen zich geheel op België gaan oriën teren, aldus spr. Vele vervoerders hebben be drijven overgenomen, waarmee grote sommen zijn gemoeid. Spr. besomde de aangekochte laad ruimte op 50 ton, met een bedrag van f250.000.Ook de paarden- tractie is omgeschakeld op het autovervoer, terwijl vele schip pers zich auto's hebben aange schaft. Wanneer de regering tot af schaffing van het vrye vervoer zou overgaan, zo vroeg de heer Terwoert zich af, zal dit belang rijke financiële consequenties met loos gesteld worden? Nadat de districtssecretaris van de N.E.D.O.P., de heer C. Focke, zijn instemming met de woorden van de heer Terwoert had be tuigd, sprak de heer H. H. A. Collot d'Escury, die betoogde, dat het hier gaat om een leven of sterven voor Zeeuwsch-Vlaan deren. De heer C. de Putter brak als voorzitter der Stichting voor de Landbouw in Zeeland eveneens een lans voor het vrije vervoer. Spr. meende uit dezelfde nationale gevoelens, die indertijd hebben geleid tot het vrije ver voer, nu te mogen pleiten voor behoud der vrije veren. „Aan de bruggen", aldus spr. „moeten we door middel van onze belastingen betalen, en dit betekent, dat de veergelden een dubbele belasting voor ons betekenen; daarom moe ten we met al wat we kunnen protesteren". De heer W. Vis, lid van het Dag. Bestuur der E.V.O. voerde als laatste het woord. Spr. be toogde, dat het tijdsverlies, dat ontstaat door het oponthoud bij de veren, reeds aanleiding is tot extra-kosten. De motorrijtuigen belasting was er volgens de heer Vis, om wegen, bruggen e.d. te bekostigen en deze belasting le vert jaarlijks een f70 millioen op. Slechts een klein gedeelte hier van wordt voor de wegen aange wend, dus blijft er voldoende over om de kosten der veren te be strijden. Tenslotte werd een motie aan genomen, waarin het naar voren gebrachte was vervat en waarin opnieuw werd aangedrongen niet te besluiten tot het opheffen van het vrije vervoer. Deze zal ter kennis van de bevoegde autoritei ten worden gebracht. In de Sowjetzóne van Duitsland zijn grote troepenbewegingen waargenomen. In Mecklenburg zijn Stalintanks van 70 ton aan gekomen. Vermoed wordt, dat de Russen weer hun herfstmanoeu- vres gaan houden. Hongarije heeft toelating tot de V.N. ver zocht. Stafford Cripps heeft verklaard, dat het pond sterling niet zal devalueren. De vlees- prijzen in België zullen waar schijnlijk worden verlaagd, Een in Buenos Aires wonende Engels man, G. B. Taylor, is gearresteerd in verband met het beweerde complot tegen pres. Peron. Ten einde „uitlekkerij" van atoomge heimen te voorkomen is aan twee vakverenigingen, die zich niet te gen het communisme wilden uit spreken, de toegang tot bepaalde Amerikaanse atoomfabrieken ontzegd. Truman heeft de com missie voor on-Amerikaanse ac tiviteit ervan beschuldigd ver trouwelijke inlichtingen te heb ben verstrekt aan geheime dien sten van vreemde landen. •- Joe go-Slavië schijnt de diplomatieke betrekkingen met Albanië ver broken te hebben. 25 Duitse arbeiders, die naar cfe Sowjetzó ne werden gedeporteerd, zagen kans aan de halte „Tiergarten" te Berlijn uit de trein te ont snappen. Onder grote belang stelling is gisteren het stoffelijk overschot van Max van Poll te Eindhoven ter aarde besteld. Lt. admiraal Helfrich heeft gis teren te Rotterdam afscheid ge nomen van het corps Mariniers. De „Johan v. Oldenbarnevelt" heeft 120.000 N.I.W.I.N.-kerst- pakketten, 588 damborden, 150 dozijn mondorgels, 450 camera's en nog veel meer ander materiaal voor de militairen in Indië aan boord. Vertegenwoordigers van C.N.V., K.A.B. en N.V.V. zullen een bezoek aan Suriname bren gen. Het zijn de heren Fuykschot, Kuiper en Suurhoff. De gep. gen.-majoor dr F. Daubanton, oud-insp. geneesk. dienst der K. L., is benoemd tot hoofd der mis sie, die de Wereldgezondheidsor ganisatie naar Ethiopië zal zen den. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam eiste de doodstraf te gen de 51-jarige kappersbediende E. J. Broenland, die een groot aantal illegale werkers de dood injoeg. Een 12-jarige jongen J. P. "te Amsterdam klom gister morgen op het hek voor de Jeru- zalemkerk. Hij viel, kwam met zijn buik op één der pennen te recht en overleed spoedig daar na. Een 5-jarig dochtertje van de landbouwer Dijkshoorn te Schiebroek speelde met lucifers, waardoor brand ontstond in de hooiberg. 50.000 kg. hooi ging verloren. Nogmaals: de zaak tegen notaris mr L. Tengevolge van een betreu renswaardig misverstand meld den wij gisteren, dat de Tucht rechter voor de Prijzen te Mid delburg geen uitspraak deed in de zaak tegen notaris mr P. L. Dit is onjuist. Mr L. werd op grond van de in het eerste deel der uitspraak genoemde overwe gingen veroordeeld tot een boet» van f 750.waarvan f 500. voorw. met een proeftijd van drie maanden. Omtrent de juistheid van het prijspeil der pachten achtte de Tuchtrechter zich niet tot het doen van een uitspraak bevoegd. o BONNENLIJST. Voor het tijdvak van 3 t.m. 16 October 1948 zijn van de Tabaks en Versnaperingenkaarten enz. QA, QC 808 aangewezen de bon nen: 109, 110, 113 Tabak: 2 rantsoe nen sigaretten of kerftabak. Voorts is tot nader order gel dig: Reserve H Tabak: 50 grana scheerzeep of 100 gram scheer- creme of 400 gram snelscheer- creme. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 October wor den gebruikt. Voor het tijdvak van 27 Sep tember t.m. 9 October is reeds de volgende bon voor vlees aan gewezen 244 vlees: 100 gram vlees. Vermicelli en macaroni duurder. Minister Mansholt heeft voor vermicelli, macaroni en mie een prijsverhoging van 1 cent per 200 gram toegestaan. De nieuwe maximumprijzen, die met ingang van heden berekend mogen worden, zijn voor de con sument per 200 gram: engelen haar vermicelli f 0.17 los, f 0.20 verpakt; andere vermicelli, ma caroni en mie f 0.16 los, f 0.19 ver pakt. De inkoopsprijzen voor gros siers en detaillisten zijn met f 5.— per 100 kg. verhoogd. MAXIMUMPRIJZEN MELK CHOCOLADE. Nu volle melkpoeder in choco ladeproducten mag worden ven- werkt zijn voor ongevulde melk chocolade maximumverkoopprij zen vastgesteld, t.w. voor stuk goed (repen) f0.39 en voor wicht- goed f0.50 per 100 gram voor de consument. Een ongevulde melk- chocoladereep van normaal ge wicht komt dus nu op f 0.13 per stuk. Voor gevulde melkchocolade blijven dezelfde prijzen gelden als voor gevulde chocolade. o DE BILT ZEGT: Droog weer. Weersverwachting geldig tot vanavondPlaatselijk ochtend mist, overigens wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in^empera- tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1