NEW LOOK EN TROPENSQLDAAT. Krainingen als industrieel streekcentriiin. ZiekeebBisverpleging op Walcheren. ILSE KOCH IS WOEDEND. Ze hebben nog nooit „New-Look" gezien, maar hun oordeel hebben zy klaar. De winter-dienstregeling van de Stoomtram „Walcheren". Minister Lieftinck te Washington. Mislukking van Mos- kouse besprekingen geen verrassing. Gunstig advies van Planologische Dienst. Belangrijk voor autoriteiten en ondernemers. Be vereniging staat er krach tig voor. Haar lot is hard, dat is haar mening. Zaterdag tjracht nieuwe gezichtspunten. ftieuwland kon ook eens winnen. .Woensdag 29 September 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van een speciaie medewerker.) Een geïllustreerd weekblad is als regel niet zo heel nieuw meer, wanneer het op de leestafel in de soldatencantines be landt. Vandaar dan ook, dat het bewuste blad reeds vele maanden oud was, alvorens ik het op het nippertje van een roemloos einde kon redden. Dat ik dit deed was slechts te danken aan een „New-Look"-reportage, gehouden te Amsterdam, waar men een aantal dames op straat aanhield en hen uithoorde over hun ideëen inzake dit levensbelang. En er waren ook foto's bij van de geïnterviewden: lang-kort-normaal en folkloristisch gerokte dames! Ik heb een en ander ijverig en aandachtig bestudeerd, het blad opgevouwen en in mijn ijlings aangeschoten jasje gesto ken en ik ben naar „Hotel de Kromme Lepel" gerend om breedvoerig over deze kwestie van gedachten te wisselen met H.H. tropensoldaten. ners in slaap speelt op de vleu gel in de grote zaal is -buiten zijn vrije uren chauffeur, net zo goed als de anderen en hij is hier nog blij om ook. Het artistenleven trekt hem niet erg. Hij uit de meest diepzinnige new-look-opinie. Ziet U, ik ge- j loof, dat het een reactie is, op j de textielschaarste, anders wa ren de Hollandse vrouwen er nooit zo gauw ingetrapt! Ik vind het niet mooi! Wanneer ik hem het blad in handen geef voor een nadere inspectie, mompelt hij zelfs „afschuwelijk". er over denkenIk vind het op het eerste gezicht niet aar dig. Het doet een beetje ouder wets aan. Chris Dijl uit ziet het anders. De Diplomaat. Gekke Gerrit", Pardon, dit j had ik beslist niet mogen schrij ven, daar deze aanspreek-titel I slechts gebezigd mag worden door ingewijden. Trouwens hoe kan men eigenlijk de bezitter van een Winkler Prins „Gekke Gerrit" noemen? Hij is het dan I ook allerminst deze Gerrit Bent- i velzen, zoetwatermatroos uit Vlake den Hoorn. Zijn New Look in- zicht verraadt zonneklaar de Plechtige herdenking Graaf Bernadotte. In de plechtige bijeenkomst ter herdenking van graaf Folke Bernadotte in de ridderzaal op Donderdag 30 September a.s., zal* het woord worden gevoerd door de oud-minister mr C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, door de eerste ondervoorzitter van het Neder landse Rode Kruis, ir F. C. C. van Tuyll van Serooskerken v. Zuylen en door de heer A. Vi- ruly, algemeen chef-vlieger K. L.M. Mevrouw van Hinlopen Labberton-Backstrc-m zal haar muzikale medewerking verle nen. Toegangskaarten zijn kos teloos verkrijgbaar Mauritskade 5, Prinsessegracht 27, Amalia- straat 2, Zeestraat 76. Reeds genoemde Chris Dijl zit geboren diplomaat. Zijn verloof naast hem. Het is op zichzelf de heeft volgens zijn weten nog reeds een vraag of de New-Look„gewone rokken". al tot Zuid-Beveland is door-.i Dat doet de deur dicht. In „De Kromme Lepel". Wellicht echter is het goed, wanneer ik U eerst in de gele genheid stel om wat „locale sfeer" op te snuiven. „De Krom me Lepel" namelijk, is niet inaar zo het eerste_ het beste hotel, maar is gevestigd in het sous terrein van het Paleis te Buiten zorg Boven de op de deurpost ^u-z.everauu :s uoor- gescni.derde naam werd egn gedrongen, maar inderdaad ver--' heuse kromme lepel bevestigd zekert Chris ons, dat men „er Gerard van den Broek uit en gebukt hieronder doorgaande j ook wel aan doet". Hij is ver-Veenendaal (Het Veen) is een r}en ,v"e ,m "et verblijf van de loofd met Marie Vergouwe uit stille figuur. Hij heeft zich nog acht chuaffeurs en twee mess-I Breskens, of liever Bresjes, zo- niet erg in het gesprek gemengd, bedienden, waarvan er op deze1 als de echte Zeeuw het noemt. Zijn antwoorden echter komen Zondagavond slechts vijf thuis Persoonlijk is zijn mening, dat als kanonschoten. „Ben je ver- zijn- Iezamen met een gast van'het geen mooi gezicht is, maar loofd?" „Niks hoor." „Verstokte de buitenposten bieden zij ech- anderzijds werden ze de laatste' ter een toereikend aantal slacht- |tijd ook wel wat al te kort. Om offers voor mijn doel. Inu echter tot het andere uiter- Het is gezellig en huiselijk in ste om te zwaaien, vindt hij eer deze zitkelder met slaapkelderlijk gezegd wel wat overdreven. „en suite". Wanneer ik eerlijk „Maar Marie zal wel meedoen. moet zijn, dan moet ik beken- besluit hij gelaten. Hiermede is nen, dat ik het hier zelfs be- immers het pleit beslecht haaglijker vind, dan in de grote T. B... hoge marmeren gewelven daarrnuosoot. boven ons hoofd. Zijn gastheren zijn het er een parig over eens, dat deze ge zelligheid in de eerste plaats te danken is aan Chris Dijl, uit Vlake, die een paar maanden geleden de hele zaak naar bui ten heeft gegooid en met de ■wilKwast van leer is getrokken. Vervolgens werd een nieuw zitje aangeschaft (daar zijn nu nog twee stoelen van over! Het moest op eei} koopje!) en wer den dekens voor de deurloze wandkasten gehangen, er kwa men doeken en platen aan de muur, men pelopperde hier, men peiopperde daar en ziet het re sultaat is werkelijk verrassend. In de boekenkast ontdek ik zowaar een oude V inkier Prins, waarvan slechts 2 of 3 delen ontbreken. Gerrit Bentvelzen heeft dat zaakje op de pasar ge kocht voor f 70, na eerst f 50 af gepingeld te hebben. Weliswaar zit hij nu tot over zijn oren in de schuld, maar hij wil tenslotte 1 geleerd worden, 't wil alleen niet erg vleugen" zoals hij het op z'n Westlands uitdrukt! De lamp is een wonder van indirec te verlichting, verder staat er een radio en een antieke bank. „Hebben jullie dat alles zelf ge kocht?" vraag ik verbaasd. „We hebben er zelf voor gezorgd is het antwoord. Een subtiele woordspeling, die )k helaas niet nader kan toelichten. Maar per slot, ik ben hier niet gekomen om over kelder-archi- tectuur te schrijven, maar om het oordeel van de tropensol- daat over de „New-Look" te ver nemen. En wie kunnen dit beter vertellen, dan deze paleisbewo ners? Zij staan midden in het „mondaine" leven van Buiten zorg, zy zien dagelijks vrouwe lijk schoon aan zich voorbijtrek ken al zijn ze dan old-look" ge rokt of gesarongd! De Aestheticus. Mijn eerste klant is Fred Ste kelenburg, een Zeister vrijgezel, maar, naar hij mij verzekert, geen verstókt vrijgezel. Zijn oor deel is belangrijk, want hij rijdt in een luxe wagen in tegenstel ling tot zijn collega's, die in jeep's en vrachtwagens over de wegen hobbelen. ,,'tJa", zegt Fred, „hoe zal ik Frans Smulders, de hofpianist, die 's middags de Paleisbewo- vrijgezel?" „Niet verstokt, maar stevig!" „Nou, kom op met je New Look ideeën. „Ik vind het een „baboe-achtig" geval. Als ze nog een mooie slendang kopen, dan komen we straks in een tweede Indië terecht. Mij niet gezien." Boem, basta Toen ben ik maar ijlings op gekrast, ook mijn vsouw is New Looking. Minister Lieftinck heeft aan Aneta medegedeeld, dat, hoewel zijn bezoek aan de V.S. uitslui tend het bijwonen van de derde jaarvergaderingen van het inter nationale Monetaire Fonds en de Wereldbank ten doel heeft, hij waarschijnlijk ook besprekingen met andere financiële autoriteiten zal voeren. Gisteren zou de minister een on derhoud hebben met Hoffman, de leider van de E.C.A. In antwoord op de vraag, of hij de lening zal bespreken, die Nederland binnen kort van de E.C.A. zal ontvangen, zeide minister Lieftinck, dat over deze lening geen besprekingen meer behoeven te worden gevoerd, aangezien voor zover hem bekend was alle belangrijke kwesties dien aangaande reeds zijn geregeld. Naar Aneta verneemt zal minis ter Lieftinck waarschijnlijk ook besprekingen voeren over leningen van de Wereldbank voor bepaalde projecten in Nederland. Met be trekking tot de binnenkort door de E.C.A. te verstrekken lening aan Nederland verneemt Aneta voorts uittwelingelichte bron, dat nog slechts enkele minder belang rijke technische details moeten worden geregeld. u., die om 7.15 j wijzigd. l De overige 6.25 uur is ingelegd. Andere diensten. Aagtekerke zal op gewone dagen vier maal te bereiken zijn, op marktdagen vijf maal. 'De bus Middelburg vertrek 9.30 uur en Aagtekerke vertrek 10.30 uur blijft alleen Donder dags rijden. Naar Veere zal een dienst minder worden gereden, daar de bus van 10.15 uit Middelburg is komen te vervallen. Boven dien zijn enkele vertrektijden met vijf tot tien minuten ge- schrijft Belgisch blad. Met betrekking tot de mis lukking der besprekingen te Moskou schreef het Belgische soialistische blad „Le Peuple" gistermorgen, dat deze niet als een verrasing is gekomen. „Reeds sedert verscheidene we ken was het huiclelyk", aldus het blad, „dat het Kremlin alles deed om do onderhandelingen te trai neren. Intussen bereide men zich zich in de kanselarijen reeds voor op een voortzetting van de koude oorlog". Het blad legt er de nadruk op, dat het onjuist is te spreken van een breuk tussen de Wes telijke mogendheden en de Sowjet-Unie. Zolang beiden in de V.N. van geduchten kunnen wisselen is een opklaring nog mogelijk. Het voornaamste is volgens „Le Peuple", dat Moskou er zich thans rekenschap van zal geven, dat iedere nieuwe poging tot expansie zal stuiten op een vast besloten tegenstand der Weste lijke mogendheden. „Een gewa pende vrede is weliswaar pre cair, doch het is in ieder geval een vrede." Het blad besluit met er op te wijzen, dat niet te veel waarde moet worden gehecht aan de vergadering te Parijs van de ministers van Defensie der lan den van het Brusselse pact. Deze vergadering was volgens „Le Peuple" reeds lang voorzien en bestaat m geen enkel verband tot de gebeurtenissen der laat ste dagen. MIDDAGAPPèL IN DE RIMBOE. De militairen in Pambangan Java) verschijnen op het appèl in een tenuedat voel bewijstdat het niet op kazernewijze toegaat. Overigens gaat alles model. Na het middagappèl kunnen de jongens verfrissingen krijgen aan de cantinewagen, die door Leeuwarden is geschonken. Vertegenwoordiger van de Unilever in Hongarije vastgehouden. Naar wordt vernomen, wordt Davan Elliot, een vertegenwoordi ger van de Unilever in Hongarije sedert Zaterdag door Hongaarse autoriteiten „vastgehouden voor ondervraging". Er is nog geen officiële beschul- dinging tegen hem bekend ge maakt. Een woordvoerder van de Britse legatie zeide, dat het huis van Elliot door de politie was be zocht. Enige papieren zouden zijn meegenomen. o Het Amerikaanse ministerie I van Buitenlandse Zaken heeft be kendgemaakt, dat Bulgarije een t Amerikaans aanbod heeft gewei- ■gerd om de „dreigende houding" 1 van de Griekse strijdkrachten aan de Bulgaarse grens te onderzoe ken. Kruiningen maakt reeds geruime tijd aanspraak op de titei „Centrumgemeente van Oost-Zuid-Beveland" en zeker niet ten onrechte. Verschenen is n.I. een uitvoerig rapport van de Provin ciale Planologische Dienst in Zeeland over Kruiningen als industrie centrum. Het is een gedegen studie, die met een viertal bijgevoeg de kaarten, een stroom van interessanto gegevens bevat over bovengenoemd onderwerp en er een gunstig oordeel over uitspreekt. economische beschouwd kan worden. De voordelen van concentratie zijn de volgende: Het terrein heeft voldoende front, dat nog voor enige uitbrei ding vatbaar is, terwijl de diepte eveneens voldoende ruimte biedt. De gronden, waarop het terrein zou moeten worden gevestigd, zijn niet de hoogst geclassificeerde en hebben eveneens het voordeel niet ai te laag te liggen. Het terrein ligt voorts zeer gunstig achter de loswal. Hier is in de dijk de brede coupure waar door, zo zegt het rapport, moge lijk een smalspoor gelegd kan worden. Men denkt zelfs aan een insteekhaventje daar het terrein ruimte genoeg biedt om door dij ken te worden omgeven. Het rapport is verschenen n.a.v. het feit, dat, in hoofdzaak, de ge meente Kruiningen, met een, door de stedebouwkundige adviseur Ir P. J. 't Hooft ontworpen, plan kwam voor uitbreiding van het industrieterrein op vier verschil lende plaatsen. De Provinciale Commissie ter beoordeling van de gemeentelijke uitbreidingsplannen voor Zeeland achtte het echter be ter het industrieterrein te con centreren en wel aan de Oostzijde van het kanaal door Zuid-Beve land tussen de Schoorse Zouteweg en de Zanddijk. Dit terrein ligt dus halverwege tussen de Vlake- brug en Hansweert, bezuiden het vlek Schorebrug. Uit de inleiding van het rapport blijkt, dat de ge meente Kruiningen niet veel voor de door de Provinciale Commissie voorgestelde wijziging voelde. In het belang van autoriteiten en ondernemers, die zich beraden op vestiging in deze omgeving èn niet het minst i.v.m. een zo groot mogelijke economische ligging, is thans dit rapport verschenen. De functie van Kruiningen. De ligging van het industrie terrein langs het kanaal zegt nog niets omtrent de iocallsering. Deze is denkbaar zowel in de gemeente Kruiningen als in Yerseke en We- meldinge. Behalve de bodemkwaliteiten is hier van belang de functie van de desbetreffende gemeente, d.w.z. de vraag of zij gunstig is gelegen ten opzichte van de overige vervoers- gelegenheden, de sociaal-economi sche outillage van de dichtsbijge- legen kern en de geestelijke habi tus der bevolking. De conclusie Gunstige ligging. De ligging op bijna 1 km. van zeewierfabriek van de heer v. d. I Endt uit Yerseke en de kunst- mesthandel) er is dus een gunstig aanknopingspunt voor concentra tie aanwezig. De afstand van de Rijksweg, Kruiningen en Hans- weert is niet groot en eventueel, zo lezen we in het rapport, zou de kern Schorebrug enigszins kunnen worden uitgebreid. Het terrein ligt aan het korte stuk Zandweg, welke uitkomt op de Zanddijk, die in prima staat verkeert en ver binding geeft met Kruiningen en de Veerhaven. Het kanaal is voor de losplaats het breedst wat vi het lossen en laden der sche ook weer groot voordeel biedt. Over de aard der te verwachten industrieën doet het rapport geen uitspraak. Zijn kunnen zowel op aanwezige grondstoffen (land bouw, visserij) steunen, als op de gunstige verkeersligging of de toenemende afzetmogelijkheden in België (Benelux) georiënteerd zijn. Voorts kunnen zij aansluiten op het streven der grote onder nemingen de arbeidsmarkten af te tasten door het stichten van dé pendances. „De ondernemer mag niet wor den afgeschrikt door hoge initiale kosten, die, als het bedrijf loopt, misschien niet meer worden mee geteld", zo eindigt het rapport en het besluit: „Als de gemeente ech- diensten onder gaan slechts zeer ondergeschik te wijzigingen. i ingang van 4 October de vertrektijden, met uitzonde- de Ned. Spoorwegen hun winter- ring van een bus, die reeds om dienstregeling weer doen ingaan, hebben de autobusondernemers, (lie met hun busdiensten aanslui ting geven op de aankomende en vertrekkende treinen hun dienst regelingen eveneens aanmerkelijk moeten wijzigen. De diensten van de N.V. „Stoomtram Walcheren" verto nen slechts hier en daar ver schuivingen. Nu de treinen in Goes steeds vóór het hele uur aankomen, is men er weer. toe overgegaan, de bussen op de hele uren uit Goes te laten ver trekken, met uitzondering van de bus van 7 vertrekt. Wat de vertrektijden van de bussen naar Goes vanuit Mid delburg betreft, deze zullen niet steeds op het hele uur plaats vinden. Zo zullen de bussen, die anders op de on even uren vertrokken nu om 10 minuten over het uur vertrek ken. De eerste gaat om 7.10, de laatste om 19.10 u., waarna weer tot 23 uur op het hele u. wordt vertrokken. Naar Domburg. In de dienst op Domburg zijn de meeste wijzigingen geko men. De eerste bus vanuit Middelburg blijft om 6.45 uur via Serooskerke rijden, waarna er bussen rijden in aansluiting op de treinen, die om 9.10 uur, 10.59 uur, 17.14 uur, 18.59 uur - 20.59 uur te Middelburg aan komen. Daarbij komt nog een bus om 13.35 uur, 16.05 uur. 'Voor de ritten naar Domburg via Westkapelle gelden dezelf- Juwelendiefstal op gehelderd. Op 1 September werd in een hotel te 's-Gravenhage van een Indische verlofganger, een bedrag van f 18.000 aan juwelen gestolen. Na een omvangrijk onderzoek ontdekte de politie, dat de dader te Rotterdam de buit had ver kocht. Hij had zich daar „gelegi timeerd" met een vals paspoort. Het was de 28-jarige Th. J. de C„ zonder vaste woon- en verblijf plaats. De politie nam te Rotterdam een bedrag van f 11.000 aan ju welen in beslag. De C., die reeds eerder met de Justitie in aanraking is geweest wegens hoteldiefstal, had bij zijn arrestatie nog f 1145 van de op brengst der juwelen in bezit. n.I. van 16791)4 tot 19094%. De B- en Crverzekering is nog I juist met de hakken over de 'sloot gekomen. De vrees, dat Dezer dagen verscheen het ook hier een tekort .zou zijn, is jaarverslag van de Vereniging j njet bewaarheid geworden. Wan- „Zmkenhuisverpleging op Wal- neer echter het gemiddelde blijft cheren die op 1 October a.s. I stijgen (1946 f80.30, 1947 ï*i?ar bestaan herdenkt.f 94.15), dan zal van de verkre- Was 1946 voor de vereniging een gen toestemming tot het verho- zo goed als normaal jaar 1947 i gen der premie gebruik moeten heeft door de verschalende worden gemaakt. maatregelen op ziekenfonds- gebied weer meerdere offers ge vergd. Ondanks dat staat de vereniging er krachtig voor, dank zij de goede wijze van or ganisatie. De tot stand gekomen AA-verzekering, die in 1947 werd ingevoerd, is een succes geworden en na een half jaar is een aantal van 5893 verzekerden bereikt, mede dank zij een krach tige propaganda, zowel in Mid delburg als op het platteland. Dat de financiële uitkomsten ook in 1947 zeer ongunstig zou den zijn, was, volgens de secr.- penningmeester, te voorzien en zelfs de verhoging van 1 ct per lid boven de 16 jaar, kon niet verhinderen, dat het tekort nog groter was dan in 1946. Hierop is een nieuwe verhoging gevolgd op 1 Juli 1948. Het aantal opnamen steeg van 1009 in 1946 tot 1159 in 1947 het aantal verpleegdagen liep overeenkomstig omhoog, de Rijksweg is planologisch zeer ter haar voorbereidende plicht is gunstig. Nabij het terrein liggen I nagekomen, is het woord aan de reeds twee flinke bedrijven (de ondernemer". ILSE KOCH, weduwe van de kampcommandant van Buehen- wald, die bekend is geworden om haar verzameling lampe- kappen van getatoueerde men senhuid, wacht in de gevange nis van Landsberg (Beieren) op haar vrijlating. Zij is woedend dat de celdeur niet dadelijk voor haar open gaat. „Ik ben vol maakt onschuldig", zei de 42-ja- rige blonde vrouw in alle ernst tot een verslaggever van United in het rapport luidt dan ook, dat j Press. Zij bleef bij haar bewe- het sociaal-economisch en piano- j ring, nooit lampekappen van logisch wenselijk is, het dorp mensenhuid te hebben bezeten Kruiningen verder tot streekeen- en in heel haar leven nooit trum te doen uitgroeien. iemand te hebben geslagen. Zoals men weet, was IlseKoch Het terrein biedt vele aanvankelijk tot levenslang ver- voordeien. j oordeeld, maar werd haar straf Uit het rapport blijkt, .dat hetdezer dagen tot vier jaar met terrein vele voordelen biedt, ter-1 aftrek verlicht. Zij komt nu 18 wijl de verspreidde ligging van de! October 1949 vrij. „Het verbaast bedrijven, die thans reeds langs me niet, dat ieder hierover stom het kanaal gevestigd zijn, tweever wonderd is. Ik was dat zelf betonfabrieken, een zeewierfa- ook", zei zij. „Maar wat moet briek, een voeder- en kunstmest-ik straks doen? Ach mijn lot is handel, een machinefabriek, een I hard. Ik heb geen geld, geen scheepswerf en het Zeeuwse des- bed, geen huis. Ik heb alleen tructiebedrijf) in zekere zin on- mijn drie kinderen". Het jongste kind werd onlangs in de gevan genis geboren. Zoals bekend heeft de Natio nale federatieve raad van het voormalig verzet in Nederland bij President Truman en de Amerikaanse bevelhebber in Duitsland tegen de strafverla- ging geprotesteerd. Intussen is te Washington al meegedeeld, dat de beslissing onherroepe lijk is. Dodelijk ongeluk te Rijswijk. Maandagmiddag kwam de 85- jarige weduwe J. M. C.R., wo nende te Delft, door onvoorzich tigheid onder een uit Delft ko mende tram bij de halte Pasgeld te Rijsw-k (Z.-H.). Zij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Delft, vBar zij na aankomst is overleden. In Parijs is brand uitgebroken in een zeildoekfabriek. De brand weer uit 16 kazernes was nodig om de brand te blussen. De scha de bedraagt verscheidene millioe- nen. Gemeenteraad. AXEL Protest tegen afschaffing vrije veren. In de gemeenteraadsvergade ring van Axel werd, nadat een aantal stukken voor kennisgeving aangenomen waren, besloten geen adhaesie te verlenen aan het raadsbesluit van St Jansteen, om wijziging van de regeling betref fende aansluiting van de onren dabele gebieden bij de Zeeuwsch- laamsche Waterleiding Mij. B. ..en W. deden verschillende ineaédëlihgen naar aanleiding van in de vorige raadsvergadering ge- EEN TERUGBLIK. In het eerste jaarverslag werd gewag gemaakt van 293 opnamen met 4659)4 ligdagen. Het aantal leden bedroeg toen 12.585. Ge stadig liep het ledenaantal om hoog, tot in 1941 het toppunt was bereikt met 29.013 leden. Tengevolge van het invoeren van de verplichte verzekeringen gingen vooral op de dorpen een aantal leden verloren en 1942 gaf dan ook een ledental aan van 25.034. De gevolgen van het ledenverlies door de evacuatie is de vereniging echter geheel te boven en het ledenaantal be droeg op 1 Januari 1948 26.394. Het aantal opnamen toont, on geacht het aantal leden, een regelmatige stijging, hetgeen eveneens het geval is met het aantal ligdagen. Vooral in de naoorlogse jaren zijn beide aan tallen met sprongen naar boven gegaan. Tenslotte nog enkele cijfers. Het aantal mannelijke patiënten in 1947 bedroeg 460, het aantal vrouwelijke 699. Hiervan waren resp. 138 en 143 personen be neden 16 jaar. Het exploitatie overzicht van de A-verzekering sluit met een nadelig saldo van f 18.597.29. Zowel de A.A-verze- kering als de B/C-verzekering geven beiden een voordelig slot te zien van resp. f 3891.21 en f 249.22. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Dordrecht, H J Kastein te Hoorn, W. A Smit* Ind. pred. met verlof te Leiden' P. C. Wierenga te Zuidhorn. Beroepen te Dordrecht, dr C. de Beus te Bloemer.daal; te Nij- kerkerveen, J. J. v. d. Krift te Katwijk aan Zee; te Strijen, A. de Bruijn te Weikendam; te Oosterhout (N.-Br.), C. C. Blitz, res.-legerpred. te Harderwijk. Aangenomen naar Heteren, F. J. Sinke te Stavenisse; naar Apeldoorn en Het Loo, J. C. IL Jórg te Breda. Bedankt voor Schiedam, J. C. H. Jörg te Breda; voor Voor burg, P. G. van den Hooff te Hilversum; voor Duivendrecht, J. van Kuiken te Baarn; voor Kruiningen, S. G. J Goverts te Oud-Vossemeer; voor Iledel, A. G. Haring te Lage Vuursche. Aangenomen (ie benoeming tot hulpprediker te Oldenzaal, J. F. Mensinga, hupprediker te Baarn, Geref. Kerken. Beroepen te Bodegraven, S. Neerken te Dedemsvaart; te Krommenie, G. J. Cozijnse, cand. te Rotterdam; te lNyverdal, J. P. Hörchner te Voorthuizen; te Schiedam, G. Brouwer te Har- lingen en H. J. Riphagen te Be- dum. Aangenomen naar Gerkes- klooster-Stroobos, J. A. Weijerte Pijnacker-Nooddorp. Bedankt voor Gouda en Gent (B.), H. Vos te Hendrik Ido Am bacht. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Groningen, J. Smeiik te Apeldoorn, die be dankte voor Steenwijk. Bedankt voor Zuidlaren, A. R. Bosman te Hooghalen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Barendrecht, H. van Leeuwen te Tholen. Bedankt voor Arnhem, N. de Jong te Middelharnis. Herst. Evang. Luth. Gem. Tweetal te Den Helder, J. N. Lindeijer te 's-Gravenhage en C. F. S. Stegenga te Wilder- vank-V eendam. Afscheid ds Vroegindeweij. Na zes en een half jaar de Ned. Herv. Kerk van Poort vliet te hebben gediend, nam ds Vroegindeweij Zondag af scheid van de gemeente. In zijn predikatie over Jeremia 17 vs. 16 zeide hij zich bewust te zijn van zijn tekortkomingen, maar te hopen, dat zijn arbeid tot zegen is geweest. Vervolgens richtte de schei dende leraar zich tot de burgemeester, de kerkeraad, de kerkvoogdij, de organist, de koster en tot de gemeente. Hij dankte allen voor de hulp hem en z'n gezin betoond. Ds Vroeg indeweij wenste allen Gods ze gen toe en zeide te hopen, dat de gemeente spoedig een nieu we leraar bezit. Namens kerkeraad, kerkvoog dij en als consulent, voerde daarna ds de Bres het woord. Hij dankte ds Vroegindeweij voor het werk in deze gemeen te verricht en voor de onder vonden vriendschap. Spr. hoop te dat het hem in zijn nieuwe gemeente wel zal gaan en ver zocht daarop de gemeente hem Ps. 121 vers 4 toe te zingen. Nadat ouderling Jansens nog had gesproken en op zijn ver zoek Ps. 20 vers 1 was gezon gen, dankte ds Vroegindeweij voor de hem geworden wensen. le KLASSE: WemeldingeWis- senkerke 80; Arnemuiden stelde vragen. De heer C. van Kloetinge 51; 's-Heer Hendriks- Bendeghem wees in dit verband kinderenNieuwdorp 16; Krab- op gebreken aan de nieuwbouw bendjjke—Colijnspl. Boys 41. terwijl de heer Scheele een andere j Er kwam wijziging in de situa- plaats voor het woonwagenkamp tie door dat een paar zwak begon- vropg. inen prominenten winst wisten te In de gascommissie werd in de boeken en een vlot van stapel ge- vacature Sytema benoemd de heer lopen Kloetinge een geduchte veer Dieleman. Tot leden van de huisvesting commissie werden benoemd de he ren J. Pijpelink, M. v. d. Berg, C. behoorlijk van zich af. Wemeldin- v. d. Bos, R. Boeije, terwijl tot ge kwam ook weer eens ouder secretaris wordt benoemd de heer wets uit de hoek en gaf Wissen- I. C. Provoost. kerke een afstraffing met formi- Er zal voor de secretaris van j dabele cijfers. En ook Krabben- deze commissie door B. en W. een dijke liet zich deze week eens niet onbetuigd. Colijnsplaatse Boys heeft ongetwijfeld de schrik er spreekuur worden vastgesteld. Enige percelen grond in het plan West zullen worden aange kocht, terwijl aan enkele ingeze tenen bepaalde percelen grond verkocht zullen worden. Het sluitingsuur der café's werd verlengd en wel tot 11 uur. Deze maatregel werd genomen in ver band met het reizigersverkeer. De instructie voor de keuringsvee- arls werd gewijzigd. Aan het gemeentepersoneel werd restitutie verleend van het bedrag der verlagingen van het premieverhaal voor pensioen over 1948, terwijl tegelijkertijd een gra tificatie werd. toegekend. De raad verleende een crediet voor de aanschaffing van een nieuwe brandweerauto. B. en W. zullen namens de ge meente ernstig protesteren tegen de afschaffing der vrije veren. Bij de rondvraag informeerde de heer Scheele naar de plannen om trent het laten rijden van een schoolbus. Per 1 October zal deze dienst weer worden ingevoerd. Te vens vroeg hij maatregelen tegen de stremming van het verkeer in de Noordstraat in verband met het aan beide zijden van die straat aldaar parkeren van autobussen. B. en W. zullen deze aangelegen heid onderzoeken. De heer C. v. Bendegem wees op de vuilnisbelt bij Kijkuit, ves tigde de aandacht op een ver plaatsbare muziektent, die in de gemeente gebruikt zou kunnen I een drie tegenover de zes. Er kan worden en vroeg een trottoir te spanning in gezeten hebben, maar willen aanbrengen aan de „Koe-Krabbendijke II heeft het toch put". wel tamelijk gemakkelijk voor el- Zaterdagmiddagvoetbal. kaar gekregen. En tenslotte is uit gekomen, dat Kats tegen Wol- faartsdijk een behoorlijke partij zou moeten weggeven om er iets uit te halen. Het liep op een nul uit en dit bewijst, dat Wolfaarts- dijk het weer wel zal redden dit jaar. 2e KLASSE B: Cortgene II Wolf aartsdijk II afgel.; 's-Heer Arendskerke IIKoudekerke I 13; Kloetinge HSerooskerke 22. De reserves van Cortgene heb ben evenals het eerste elftal over plaatsing gevraagd en verkregen, zodat deze elftallen nu beide uit de Zaterdagcompetitie zijn ver dwenen. Koudekerke handhaafde haar reputatie en weerde zich te- liet in Arnemuiden. De Arnemui- der ploeg heeft er dit seizoen schijnbaar goed het oog in en bijt gen -s_Heer Arendskerke II weer nog van in de benen. Er werden i^hoorUjlc. Een onaangename wed- trouwens toch behoorlijke reek sen doelpunten gemaakt in de eer ste klasse, want Nieuwdorp was met minder dan een half dozijn ook al niet tevreden tegen 's-Heer Hendrikskinderen. Het waren zwakke tegenstanders, die deze grote nederlagen te incasseren kregen maat toch tekent zich nu reeds een scheiding tussen twee helften af. Daarbij komen Wemel dinge en Krabbendijke ongetwij feld in de bovenste terecht. Het is nu maar de vraag welke rol zij daar gaan spelen en of Arnemui den en Nieuwdorp daar zullen meedoen. Van Kloetinge wordt het na de grote nederlaag in Arne muiden wat onwaarschijnlijk. 2e KLASSE A: Yerseke III— Wemeldinge II 61; Kapelli Krabbendijke n 3—6; Katten- d(jke—Rilland Bath II 1—6; Wol- faartsdijkKats 30. Dat de Yersekenaren thuis de beste kansen hadden wisten we, doch, dat zij zo weinig gastvrij te genover Wemeldinge II zouden zijn verwachtten we niet. In Kat- tendijke ging het andersom en bliezen de gasten tamelijk hoog van de toren. Het was te verwach- strijd werd de ontmoeting tussen Kloetinge II en Serooskerke, waardoor de Walcherse ploeg, die niet zo best tegen wat al te stevig spel kan, een punt moest verlie zen. De scheidsrechter liet hier verstek gaan en met noodhulp scheidsrechters komen nogal eens onaangename dingen voor. Een aansporing voor de verenigingen om te zorgen voor adspirant j scheidsrechters. Dan is dit leed |g uw vergeten. Anderzijds is weer eens bewezen, dat de scheidsrech ter, die zonder bericht niet op komt, de sport geen dienst be wijst. 2e KLASSE C: Nieuwdorp n— Arnemuiden II 31; Koudekerke IIDe Bevelanders I 0i; Nieuwland IDomburg III 6-2. Het is er dan toch eindelijk van gekomen, dat èn Nieuwland èn De Bevelanders eens een overwin ning boekten. Het werden nog ste vige overwinningen ook. Dat geeft weer nieuwe moed voor de ko mende ontmoetingen en hewijst, dat Domburg III en Koudekerke II nog wel eens een beetje aan dacht aan de training mogen be ten, dat Kattendijke het tegen steden, want wie van deze ploe- Rilland II niet ver zou brengen.1~" Krabbendijke II scoorde ook weer eens een hoge serie, maar Kapelle verzette zich behoorlijk en stelde gen verliest is wel heel erg zwak. Nieuwdorp II, dat ook niet ver wend is met succesrijke resultaten mocht ook het zoet der overwin ning smaken en dat nog wel tegen Arnemuiden II, dat er wel eens stevigttr opgestaan schijnt le heb- bpn

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2