Spaak beschuldigt Rusland van onder mijning der V. N. Tweede Kamer hield restantopruiming- England-Spiel blijft duistere zaak. Gemeenschappelijke verdediging van West-Europa. Nieuw kantoor van de Boerenleenbank te Domburg officiéél geopend. NIEUWS Politiek spel. Russische gevangen- treinen naar Buchenwald. Een dringend beroep de sabotage te staken Berlijnse kwestie Maandag voor Veilig heidsraad. Dagboek van Noordpool- onderzoeker Peary gevonden. Kwestie-Haiflerabad voor Veiligheidsraad. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sloep met vier opvarenden vermist. SNIPPER I Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1061 WOENSDAG 29 SEPT. 1948 #rbr"oe p«tSpPorsf/43-5 P" kWartaaI HoofdredactenrR. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON*VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. UURTJES Vlissingen- Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds K. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang vag Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.38 u., onder 18.21 u. Maan op 2.46 u., onder 17.53 u. Hoogwater Donderdag 30 Sept. Vlissingen: 11.53 u. 1.83 m., Wemeldinge: 1.15 u. 1.65 m., 13.46 u. 1.51 m. De V.V.D. heeft bij de verkie zingen voor de Tweede Ka mer een goed figuur gemaakt. Zij kwam van zes op acht zetels. Een belangrijke vooruitgang dus. Deze sprong vooruit moet woe den toegeschreven aan het stand punt der V.V.D. ingenomen, ten opzichte van het Indische vraag stuk. Zij liet wat dit betreft een kloek geluid horen. „Het roer moet om'.' zo heette het in de propaganda geschriften. „Een radicale koers wijziging". Dat was de korte in houd van vlugschriften en rede voeringen. Dit optreden wekte vertrouwen bij vele kiezers, die aanvankelijk voornemens waren op een der an dere lijsten hun stem uit te bren gen. maar die nu in goed vertrou wen hun stem gaven aan de party van Mr Oud. In goed vertrouwen! TTelaas moet worden geconsta- I 1 teerd, dat dit vertrouwen door de leiding van de V.V.D. op droeve wijze is beschaamd. Zoals bekend, is de basis van het nieuwe Kabinet enigszins ver breed door de opname van de he ren Stikker (V.V.D.) en Schok king (C.H.U.), Vooral het optreden van de heer Stikker is hier van bijzonder be lang. Hij is een der prominente figu ren in de V.V.D. Bovendien kreeg hij het be heer over een departement, dat in deze tijd en in verband met de aanhangige kwesties van grote be tekenis is. Wij kunnen dus gerust zeggen, dat hij naast de heren Drees en van Schaik een der lei- dende figuren is in dit Kabinet. Maar wat gebeurt nu? Inzake de Indische kwestie wordt het roer niet omgegooid. De zaak wordt vrijwel op de zelfde voet voortgezet Tn een vanwege de V.V.D. ver- 1 spreid verkiezingsbiljet, werd t Indië-beleid van de Regering ge tekend met de woorden: „Chaos, verval, ondergang". In hetzelfde biljet werd verklaard, dat aan het optreden der Commissie van Goe de Diensten een einde behoort te komen. Van de Republiek werd o.m. ge zegd, dat van verder overleg dan alleen sprake zal kunnen zijn, wanneer in dat gebied het com munisme overwonnen, de haat verbannen en de terreur door re delijkheid vervangen zouden zijn. Dit zijn slechts enkele aanha lingen, die culmineren in de uit spraak, dat het regeringsbeleid radicaal dient te worden gewij- zigd. In de ook door de heer Stikker ondertekende regeringsverklaring echter wordt met waardering ken nis gemaakt van het optreden der Commissie voor Goede Diensten. Voorts wordt uitgesproken, dat de Regering tenvolle bereid blijft met de Republiek te onderhande len, terwijl voorts de hoop wordt uitgesproken, dat de Republiek op korte termijn haar plaats in de V.S. van Indonesië zal innemen. Zo wordt door de gevoerde ver kiezingsactie en de daarbij geda ne toezeggingen een dikke streep gehaald. Met de kiezers, die in goed ver trouwen hun stem gaven aan de V.V.D. wordt een spel gespeeld. Dat is erg. Maar veel erger is, dat op deze wjjze door een der regeringspar tijen met de hoogste landsbelan gen gespeeld wordt. Volgens de Berlijnse socialisti sche pers voeren de Russen mo menteel een krachtige zuiverings actie uit in Oost-Duitsland. De arrestanten worden per trein naar de door de Sowjets in be drijf gehouden Nazi-concentratie kampen vervoerd. Het Berlijnse blad „Der Sozial Demokrat" brengt een ooggetuigeverslag van een gevangenentrein van veertig goederenwagons, die op weg naar Buchenwald was. Toen de deuren van de wagons korte tijd geopend werden, was het beeld hetzelfde als van de treinen met Joodse per sonen, die door de Nazi's naar Buchenwald werden gezonden. De berichten over de instandhouding en het gebruik van de Nazi-con centratiekampen zijn door de Rus sen nooit tegengesproken. Verte genwoordigers der Westelijke mo gendheden zijn steeds uit de uit de omgeving van deze kam pen geweerd. De Belgische premier Spaak heeft gisteren in de Algemene Ver gadering der Ver. Naties te Parijs de Sowjet-Unie een volledig ge brek aan begrip voor de Westerse wereld verweten. Wysjinsky's rede noemde hjj hiervan het welsprekende bewjjs. Indien deze rede propaganda ten doel had, aldus Spaak, hadden de Westelijke mo gendheden het recht tegen-propaganda te voeren. Indien de rede ernstig temeend was, toonde zij een grote onwetendheid aangaan de de Westerse denkbeelden en wensen. In sommige landen was het Wilt gij dan, van uw kant, be- communisme misschien een proef, loven samen te werken om het die genomen moest worden. De Westelijke mogendheden moesten echter niet verplicht zijn zich aan deze proef te onderwerpen. Spaak verzekerde, dat het pact van Brussel in het kader van het Handvest was gesloten, en tegen niemand was gericht. Zich tot de Sowjet-gedelegeer- den wendend zeide de Belgische minister: „De Westerse politiek is ingegeven door de vrees, de vrees die gjj, uw regering, uw politiek j aanjaagt". De Sowjet-politiek was gericht op de ondermijning der V.N. De 1 S.U. voerde een imperialistische politiek. De Sowjet had in alle landen een vijfde kolonne, die in vergelijking met die van Hitier slechts een padvindervereniging is. Spaak beschreef de argumenten van Wysjinsky, dat de verdragen tussen de S.U. en haar buurlanden uitsluitend gericht waren op vre de en het West-Europese verdrag op oorlogsophitsing als „niet zeer subtiel". Was er werkelijk iemand in de wereld, zo vroeg Spaak zich af, die geloofde, dat Luxemburg, België of Nederland deel zouden willen nemen aan een agressieve oorlog „Het Is door de oorlog dat U (de S.U.) de Baltische landen, een deel van Finland en een deel van Polen hebt geannexeerd", zo ver volgde Spaak, „en door uw zeer brutale politiek dat gjj Polen, Praag, Boekarest hebt bereikt, plaatsen die gjj niet wenst te ver laten. Daarom voelen wij, dat gjj aan de oever van de Rjjn staat". „Er is geen land ter wereld, Azië en Afrika incluis, waar ver tegenwoordigers van de Sowjet- regering een gelegenheid hebben gemist dat land moreel, politiek en sociaal te verzwakken. Wat de toekomst van de V.N. betreft, aldus Spaak, laat ons be ginnen met "een' éomprörms. Laat ons zeggen dat wij, van onze kant, voorlopig iedere gedachte aan herziening van het Handvest en afschaffing van het misbruik van het vetorecht opgeven en dat wij zullen pogen het Handvest in zijn huidige vorm doeltreffend te ma ken. Handvest stipt uit te voeren, het systematische en zonder reden gepleegde verzet tegen de toela ting van nieuwe leden te staken en de aanbevelingen van deze or ganisatie uit te voeren. Wjj heb ben u nodig om ons werk te doen slagen, maar wij verzoeken u dat werk niet te saboteren". Ook Robert Schuman, minister Geen „spoedgeval". Te Parijs wordt vernomen, dat de Berlijnse kwestie waarschijn lijk niet voor Maandag voor de Veiligheidsraad zal komen. Se nator Warren Austin (V.S.) zal dan voorzitter zjjn, hoewel men het mogelijk acht, dat Marshall besluit de openingszitting te presideren. Naar verluidt is er op het ogenblik geen sprake van, dat de Berlijnse kwestie als een spoedgeval wordt behandeld. Vermoedelijk zal de leider der Argentijnse delegatie- voorzitter zijn, wanneer men tot de kern van het geschil komt. Het is nu practisch zeker, dat van Buitenlandse Zaken vanhoofdstuk zeven van het Hand- Frankrijk heeft gisteren het vest toegepast zal worden, dat woord gevoerd. Hij noemde Duits land „het voornaamste vraagstuk waar de V.N. zich voor gesteld zien". betrekking heeft op „Actie in verband met bedreigingen van de vrede, vredesbreuk en daden van agressie". Een Amerikaanse vlootexpeditie, die zo juist uit de Noordpool is teruggekeerd, heeft dagboekaan tekeningen gevonden, die de Ame rikaanse ontdekkingsreiziger Ro bert E. Peary 40 jaar geleden in het Noordpoolgebied heeft achter gelaten. De expeditie heeft eveneens copiën van documenten gevon den, die in 1876 in een proviand bergplaats bij Kaap Sheridan (ongeveer 700 kilometer van de Noordpool) door Engelse ont dekkingsreizigers verborgen wa ren. De originelen waren in 1905 door Peary meegenomen. De blikken, waarin men de docu menten vond, toonden geen te kenen van roest. Onder een hoop stenen ter zelfder plaatse heeft men thans photo-copiën van dit materiaal achtergelaten. DE TWEEDE DAG VAN POOS EN SLAGTER Drie belangrijke getuigen. Het England-Spiel, hoeveel is daar niet over geschreven en ge sproken en hoe weinig weet men er thans nog maar van. Ook gis teren, toen in de tweede zittings dag tegen de beruchte recher cheurs Poos en Slagter, dit „spel" nogmaals ter sprake kwam, kon men er geen wjjs uit. Toch waren de getuigen belang rijk genoeg. Daar was Schreieder, in zijn bruine battle-dress, beleefd en zoals altijd, zeer beslist in zijn verklaringen; daar was ook mej. Trix Terwindt die in 1943 in een stormachtige nacht boven Dren the gedropt werd en prompt werd opgevangen; daar was Res. Eerste Luitenant H. Lauwers, die na een moeizame vlucht uit. Nederland in Engeland aankwam, opleiding ontving, te Ommen gedropt werd in 1941, gevangen genomen, met levensgevaar ontsnapte enna even moeizame tocht Engeland bereikend, daar gevangen werd genomen omdat Schreieder be kend liet maken, dat hij (Lau wers) een Duitse verrader was. Poos en Slagter waren bruikbare mensen voor z'n dienst zei Schrei eder maar, dat ze optraden onder een andere naam was niet nor maal. Wel hadden ze in '43 gepro beerd uit z'n dienst weg te komen, doch hij had ze niet laten gaan. Ze wisten te veel van het Spiel". GEDRAAG JE ALS „KAVALIER". Mej. Terwindt kon zich niet meer herinneren of Poos of Slag ter haar hadden „opgewacht". Schreieder wist het ook niet meer Argentmie heeft de Ye.hghe.ds-. doch hjj wfet wel dat raad verzocht India te gelasten w, hll zich uit Haitlerabad terug te trek ken en de onafhankelijkheid van die staat te herstellen. De Indische afgevaardigde Sir Ramaswami Moedaliar, die op de publieke tribune zat, vroeg, of hij het recht had aan het debat deel te nemen op grond van het feit, dat het om zijn land ging. De voorzitter, Cadogan (Eng.) stelde voor dat de raad vertegen woordigers van India en Haidera- bad zou kunnen uitnodigen om deel te nemen aan de besprekin gen over de authenticiteit van de documenten van de Nizam. De bespreking van de kwestie werd hierna tot Zaterdagochtend opgeschort. Op verzoek van Bulgarije ver klaarde de raad zich bereid de be spreking van de aanvraag van Bulgarije om als lid van de V.N. te worden toegelaten, enkele da gen uit te stellen. Sjertok zal Israëlitische delegatie leiden. De Israëlitische minister van buitenlandse zaken, Mosje Sjer tok, zal vandaag per vliegtuig naar Parijs vertrekken, waar hij de Israëlitische delegatie bij de V.N. zal leiden. Naar men ge looft, aldus Reuter, is hij een fel tegenstander van de conclusies m Bernadottes rapport, in het bijzonder van het voorstel om Negejef aan de Arabieren toe te wijzen. Men meent, dat hij om een Joodse corridor naar Jeru zalem zal verzoeken, doch dat hij zich eens zal verklaren met de internationalisatie van het oude gedeelte van de stad indien! de Joodse wijken van het nieuwe gedeelte aan Israël komen. I Gratiebesluit voor Nederlandse militairen. Het Staatsblad N 1426 bevat een besluit van 26 Augustus 1948, houdende bepalingen met betrek king tot het verlenen van gratie aan militairen, die in de overzee se gebiedsdelen in werkelijke dienst zijn of zijn geweest. Hierin wordt het volgende be paald: Aan alle door een Nederlandse rechter veroordeelden, die voor 1 Januari 1948 als militair in wer kelijke dienst naar de overzeese gebiedsdelen zijn uitgezonden, wordt kwijtschelding verleend van de nog niet ondergane onvoor waardelijke vrijheidsstraffen van zes maanden of minder en de nog niet betaalde onvoorwaardelijke geldboeten van vijfhonderd gulden of minder, opgelegd voor feiten voor hun uitzending gepleegd, als mede van de nog niet ondergane of nog niet betaalde gedeelten van zodanige vrijheidsstraffen of geld boeten. De betreffende vonnissen en ar resten blijven overigens in hun geheel. ow Streekbeurs in Bergen op Zoom. Op Dinsdag 19 en Woensdag 20 October a.s. zal in Bergen op Zoom de 34ste West-Brabants- Zeeuwse Streekbeurs gehouden worden. Slagter hem had verteld, dat hij een vrouw moest „opvangen" en toen had hij (Schreieder) gezegd dat-ie zich als een „Kavalier" moest gedragen. Toen luit. Lauwers gearresteerd werd vroeg Oberst Giskes hem voor de Duitsers naar Engeland te seinen en hij deed dit, om4^t hij op onopvallende wijze door'gé bruik van zijn Security Check de overkant voor het gevaar kon waarschuwen. ENGELS TEGENSPEL? Engeland heeft de seinen niet kunnen missen en deze ook begre pen, aldus luit. Lauwers, want dit bleek uit het wegblijven van een agent. Dat deze later nog werd gezonden achtte hij onbegrijpelijk. „Een Engels tegenspel?" vroeg de Proc. Fiscaal. Luit. Lauwers haalde glimlachend de schouders op en zweeg. Lauwers kwam in Haaren te recht. Daar was de agent Jordaan, die voor hem waarschuwingen naar Engeland seinde. Ik stond op goede voet met Jordaan, zei Poos en wist alles van zijn werk af, maar luit. Lauwers noch Schreie der geloofden hier iets van. Tenslotte was er nog een uitge breide discussie tussen luit. Lau wers, Schreieder en Poos over het al of niet goed behandelen van de gevangenen in Haaren. Poos zei dat hij altijd correct was geweest. „Dank zij mijn optreden" zei Schreieder toen. Luit. Lauwers gaf toe, dat de behandeling zeer goed was ge weest. Hij kreeg er een buiging voor van het mannetje in battle- dress. Na behandeling van het negen de punt in de tenlastelegging, n.l. de beschuldiging dat Slagter van 1942'44 als V-man is opgetreden in Hengelo en Enschede en waar bij vele voor de Engelsen werken de spionnage-groepen werden op gerold, wilde de Proc. Fiscaal Schreieder nog horen, maar dé president Voélde niets voor nacht werk en dus zal dit vanmorgen om tien uur geschieden. Maandag is een gaffelsloep met twee Nederlanders en twee En gelsen aan boord uit de haven van Scheveningen vertrokken. De sloep, Dutch Painter genaamd, werd 's avonds terug verwacht, doch er werd niets meer van ver nomen. De motorboot Hondsbrug, een Nederlandse kustvaarder, meldde gisterochtend om 6 uur, dat de bemanning een zeilbootje had ge- zién, doch door de schemering niet goed kon onderscheiden. De Hondsrug bevond zich toen onge veer 45 mijl ten N.W. van Sche- ingen. esprekingen tussen Marshall en Bevin, George Marshall, de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, heeft Dinsdagochtend op de Britse ambassade te Parijs een bezoek gebracht aan zijn Britse collega Ernest Bevin. Volgens Reuter hebben de des kundigen der drie Westelijke mogendheden de tekst voltooid van de gezamenlijke nota voor Trygve Lie, de secretaris-gene raal der V.N. Meer punten bij huwelijk. Het C.D.K. deelt mede, dat zij, die op of na 1 October a.s. een aanvrage om textielpunten indie nen in verband met huwelijk 150 punten zullen ontvangen. Vóór 1 October ingediende aanvragen worden nog volgens de oude richt lijn behandeld. De textielpositie laat niet toe aan bovenbedoelde maatregel terugwerkende kracht te verlenen. Nogmaals P.T.T. en de bal-point pennen. Tot wegneming van gebleken twijfel vestigt het Staatsbedrijf der P.T.T. er de aandacht op, dat het gebruik van Bal-Point-pen- nen ook is toegestaan voor het invullen of ondertekenen van P.T.T.-formulieren door het publiek. ,De Hooge Veluwe" voor regeringsgebruik. (Van onze parlementaire redacteur.) Voordat de Tweede Kamer aan de moeizame begrotingsarbeid zal beginnen (het zal hard werken worden als men voor Kerstmis klaar wil zjjn) wordt er eerst een restant-opruiming gehouden. Niet minder dan achttien wetsontwer pen zijn op de agenda van deze week geplaatst. De kalender in deze hoge ver gaderzaal wees absusievelijk de 29-ste September aan. Het ver haal vertelt niet of de bode van de Kamer naar het einde van de maand verlangde, of dat de Ka mer een dag vroeger dan het oor spronkelijk voornemen was, bijeen is gekomen. In ieder geval zochten de bodes op instignatie van de voorzitter, mr Kortenhorst, in al le prullemanden naar het ver dwenen kalenderblaadje. Al waren de blaadjes enigszins verkreukeld, het werd toch de 28ste! „DE HOOGE VELUWE". Alvorens tot de degelijke stuk ken over te gaan kraakte de heer Beernink (C.H.U.) harde noten over het gebruik van het Nationa le park „De Hooge Veluwe", dat sinds 1945 door de regering wordt gebruikt voor conferenties en re cepties en als vacantieoord voor de ministers en enkele zeer hoge ambtenaren. „Engelse ziekte" noemde de se cretaris der C.H.U. deze methode. De raad van bestuur van de Stich ting „De Hooge Veluwe" is der mate eenzijdig samengesteld, dat men feitelijk kan spreken van een Rijksinstelling. Minister-president Drees was van mening, dat de heer Beernink zijn fantasie de vrije teugel had gelaten. M. a. s. werd het voorstel aan genomen. BUR. NAT. Y'EILIGHEID. Ook het veelbesproken Bureau Nat. Veiligheid en de Centrale Veiligheidsdienst kwamen nog ter sprake. Minister Drees stemde volledig in met de opmerking van dr Bruins Slot (A.R.), dat een Cgntr. Veiligheidsdienst uitslui tend informatieve bevoegdheden moet bezitten, niet onder het mi nisterie van Justitie zal moeten ressorteren, doch onder Algemene Zaken. De onteigening van de zgn. Zeij- er Strubben in de gemeente Vries deed nog al enige stof opwaaien; met 52-13 stemmen werd tot onteigening besloten. Dit was het laatste wetsont werp, dat gisteren werd behandeld ONTVANGST ENGELSE PARLEM. VERTEGEN WOORDIGERS. Het werd hoog tijd, want de En gelsen lagen voor de deur. Een ge zelschap parlementaire vertegen woordigers van het Britse Gemenebest, die in October de vergadering van de „Empire Par- laimentary Assaciation" zullen bij wonen, en die thans ons land be zoeken om zich te oriënteren over verschillende vraagstukken, wer den in de vergaderzaal toegelaten, tezamen met de leden der Eerste Kamer. Mr Kortenhorst sprak de gas ten toe. De Canadese minister van Handel en Industrie antwoordde. De ministers van Defensie van de'vyf mogendheden die het ver drag van Brussel ondertekend hebben, kwamen Maandag en Dinsdag j.l. in Parijs by een ter bespreking van rapporten die hun voorgelegd waren door de chefs van staven van de vijf mogend heden. Na afloop der bespreking werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de ministers het eens werden over een gemeenschappelijke defensie politiek, die het afzonderlijke werk van hun eigen politieke sta ven zou beheersen. Deze politiek heeft ten doel de veiligheid van de vijf mogendheden als geheel te verzekeren in het kader van het verdrag van Brussel en van het Dodelijk verkeersongeval in Busstwn. Een dezer dagen werd de 60- jarige Mevrouw Beut, wonende te Bussum, op haar rijwiel bij het oversteken door een auto gegrepen. Zij moest met een ernstige schedebasisfractuur naar het ziekenhuis worden ver voerd, waar zij aan de verwon dingen is overleden. De conferentie op de Krim. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken was ook Hon garije vertegenwoordigd op de conferentie op De Krim én wel door de viee-premier en hoofd van de Hongaarse communisti sche partij, Matyas Rakosi. Dit is het eerste bericht van gezag hebbende zijde, aldus Reuter. Van zolderkamertje naar eigen gebouw. Gistermiddag is in tegenwoor digheid van het bestuur van de Ring van Boerenleenbankende voorzitters en kassiers der Wal- eherse banken, de burgemeesters van Domburg, Aagtekerke en Westkapelie, architect, aannemer, en andere vertegenwoordigers het nieuwe gebouw van de Coöp. Boe renleenbank te Domburg officieel in gebruik genomen. Dit is het tweede eigen bank gebouw op Walcheren. Het eerste werd in September 1936 te St. Laurens geopend. Thans hebben dus twee van de elf boerenleen banken op Walcheren een eigen kantoorgebouw. j De voorzitter van de bank, de [heer W. Brand, heette de aanwe- I zigen welkom en moest tot zijn spijt mededelen, dat geen verte- j genwoordiger der Centrale Bank I aanwezig kon zijn. Spr. herinner de aan de feiten uit het verleden, die een feestelijke opening' recht- I vaardigden. j De heer Brand gaf vervolgens een overzicht van het vele werk, dat door de bank reeds is verzet en kon mededelen, dat de omzet thans f 5 millioen beloopt. „Het stemt eveneens tot blijdschap", al dus spr., „dat deze bank behulp zaam kan zijn bij de herbouw van ons district". Spr. herdacht zijn voorganger, wijlen de heer J. de Visser, wiens foto een ereplaats in het gebouw kreeg, terwijl hulde werd ge bracht aan de oud-kassier, de heer C. Louwerse. Tenslotte werd dank gebracht aan allen, die betrokken zijn ge weest bij de bouw van het bank kantoor. Aan het gemeentebestuur van Domburg werd medegedeeld, dat de bank de beplanting zal leveren voor het plantsoen voor het ge bouw. Vervolgens bracht Domburgs burgemeester, Ir H. L. Bogaert, zijn gelukwensen over namens het gemeentebestuur, terwijl hjj ook geschenken aanbood. De voorzitter van de Ring, bur gemeester J. W. van 't Hoff van St. Laurens, bracht naast de heer C. Louwerse dank aan de raad van toezicht en het bestuur. Spr. wees%rop, dat de boerenleenbank niet het doel is, doch het middel. ,,Er is nog nooit iemand geweest, die een cent is tekort gekomen bij de boerenleenbanken", aldus de heer van 't Hoff. Burgemeester J. Bosselaar van Aagtekerke roemde de buitenge woon goede service van de bank en moest constateren, dat hier door een bank voor zijn gemeente overbodig is geworden. De beer M. A. Romijn vergeleek als lid, de ontwikkeling der bank met het sprookje van het lelijke eendje. Op geestige wijze vertelde de oud-kassier, de heer C. Louwerse van het ontstaan en de vooruit gang -van het bankwezen op Dom burg, waaraan voor spr. meerdere goede herinneringen verbonden zijn. Nadat de voorzitter een dank woord had gesproken, bezichtig den de aanwezigen het gebouw. In 1916 opgericht met een klein aantal leden, nam het bedrijf ge stadig in omvang toe. Een voor zichtig, zuinig bestuur, een ijveri ge kassier en prettige bediening deden het vertrouwen in de bank toenemen en heden telt zij ruim 1700 spaarders, 250 rekeninghou ders, 500 leden, de clienten uit Westkapelie en Aagtekerke mee gerekend. De behoefte aan meer ruimte kon bevredigd worden door de beschikking over een aan zienlijke reserve, zodat in Nov. 1947 het door oorlogsgeweld zwaar beschadigde „Klein Vlaan deren" kon worden aangekocht. Het is sindsdien flink onder handen genomen. De Domburgse bank, die via de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht tegenwoordig alle bank zaken behandelt, beschikt over een ruim, geoutilleerd kantoorlo kaal, kluis, bestuurskamer, en een wachtkamer. Charter der V.N. De ministers besloten om een permanente organisatie in het le ven te roepen onder leiding van de ministers die verantwoordelijk zijn voor- de defensie, welke orga nisatie genoemde politiek doel treffend kan maken en die zich bezig kan houden met problemen die de productie en het verkrijgen van materiaal betreffen. In deze organisatie zal tevens de kern van een land-, lucht- en zee macht-commando met een perma nente militaire voorzitter opgeno men worden. Zij zal de tactische en technische problemen van de verdediging van West-Europa be studeren. Kent u tante Mietje? Het is waarschijnlijk Nederlands oudste inwoonster en zij wordt Zaterdag a.s. 105 jaar. Haar juiste naam is Maria Janssen en zij woont te Barneveld. Tante Mietje is nooit getrouwd geweest, maar dat zegt natuurlijk niets. De Rotterdam mers hebben zich gistermiddag geamuseerd. Voor het stadhuis de monstreerden n.l. enige tientallen vrouwen met borden, waarop stond „oorlog is misdaad - vrede is daad". Maar er waren ook bor den met het opschrift: „Meer vlees". Wie durft nu nog te bewe ren, dat vrouwen eenzijdig zijn? Hier ziet u de harmonie tussen het ideële en het materiële. Jam mer alleen, dat de politie de vrou wen tot doorlopen aanmaande. Amsterdam blijft nog congresstad. Nu zijn de kruideniers uit tien Europese landen er aan het con fereren. Ongetwijfeld zullen zij spreken over de te voeren kruide nierspolitiek. Een opgewekte dr Beel stapte gisteravond uit het K.L.M.-vliegtuig op Schiphol. Te gen de journalisten vertelde hjj „met grote belangstelling en be zorgdheid de ontwikkeling der si tuatie in Indonesië te hebben ge volgd". Begrijpt u zoiets nou De schorsing van kap. Henk Al sem bjj de legerfilmdienst is op geheven. Van laakbare handelin gen door de kapitein was niet ge bleken. De kleurenfilms zijn hem teruggegeven. Het gaat om 7 a 8 uur projectie. Wat kap. Alsem er verder mee doet, weet hij nog niet, want ontwikkelen en co- piëren der films is erg duur. Dat kan bovendien alleen maar goed gebeuren in de V.S. Een Ned. delegatie van vier personen gaat volgende week te Tokio bespre kingen voeren over een financiële- en handelsovereenkomst met Ja pan. Gisteravond is het eeiste K.L.M.-vliegtuig voor de nieuwe lijn Amsterdam-Sjanghai gestart. Een Haarlemse monteur is ge arresteerd wegens diefstal van 2.800 pannen, 2.160 lepels, 2.150 kammen, vulpenhouders enz uit een fabriek te Voorschoten. Tien Marva-officieren werden gis termiddag op 't terrein v. d. oude Alexanderkazerne te Den Haag door lt. adm. Helfrich beëdigd. Uit ons land uitgewezen Duit sers, die hun toevlucht hebben genomen in de Bizone, willen een „Notgemeinschaft" stichten, zoals er één bestaat voor de uit. het Oosten uitgewezenen. Dat is nu net hetgeen, waarop de wereld wacht. Catalina van de ^*'.stra- lische luchtmacht neergestort. Een Catalina van de Austra lische luchtmacht is op het eiland Lord Howe tegen een bergtop gevlogen en daarna in een ravijn gestort. Twee perso nen konden uit het vliegtuig ge haald worden voordat het in brand vloog. Zeven personen zijn om het leven gekomen. Het toestel gen. nam deel aan oefenin- Aardenburgse handelaarster krijgt boete van f 10.000. De Bijz. Politierechter te Mid delburg wees gisteren schriftelijk vonnis in de op 21 Sept. behan delde zaak tegen de 50-jarige S. M. D., handelaarster te Aarden burg, wegens het opzettelijk over treden van een bij het Deviezen- besluit 1945 gegeven voorschrift, meermalen gepleegd. Zij werd veroordeeld tot een geldboete van f 10.000.of 6 maanden hechte nis, en 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar. Tuchtrechter doet geen uitspraak in zaak tegen notaris mr L. De Tuchtrechter voor de 1'rij zen te Middelburg heeft gisteren in de zaak tegen de notaris nar L. te Middelburg geen uitspraak gedaan, aangezien hij zich daar toe niet bevoegd achtte. Bewezen werd geacht, dat door mr L. art. 7, art. 10, art. 42 van het Pachtbesluit 1941 niet werden nagekomen. Deze artikelen hou den resp. in: pachtcontracten mo gen slechts worden aangegaan voor een tijdsduur langer dan 6 jaar; pachtcontracten dienen schriftelijk te worden vastgelegd; de verpachter is verplicht binnen dertig dagen een door partijen on dertekend of notarieel afschrift alsmede twee ongetekende copie- en van de overeenkomst aan de Grondkamer te doen toekomen. Art. 77 omschrijft de voordelen uit de pachtovereenkomsten, wel ke niet aan de voornoemde ver eisten voldoen, als ongeoorloofd. Betreffende de hoogte van de door mr L. aan zijn pachters be rekende prijzen werd overwogen, dat deze lagen boven het door de Grondkamer voor Zeeland voor Walcheren vastgestelde prijspeil. Tenslotte achtte de Tuchtrech ter zich niet bevoegd in beoorde ling te treden omtrent de juist heid van dit prijspeil. DE BILT ZEGT: Koeler. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt. Matige, in het Noorden van hét land tijdelijk krachtige Zuid- Westelijke wind. Koeier. NAGEK. ADVERTENTIE Heden nam God tot Zich in heerlijkheid onze ge liefde Moedqr, Behuwd- en Grootmoeder WILLEMINA FREDERICA BEMIJNSE, geb. Verdries in de ouderdom van 72 jaar. A. REMIJNSE. S. REMIJNSE— DE BRUIJNE. SUUS. WILLY. J. W. F. DE BORST— REMIJNSE. M. DE BORST. De begrafenis zal plaats hebben op a.s. Vrijdag middag om 2 uur. Goes, 28 September 1948

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1