ZEEUWSCH DAGBLAD „Als V. N. op wereldbasis onmogelijk is, dan reorganisatie op regionale basis". Russische diplomaten organiseerden Amerikaanse spionnagegroepen. POOS en SLAGTER staan terecht. Rust in Soerakarta en omgeving. Nederland kan nog steeds tussenkomst der V.N. in Indonesische kwestie niet erkennen. N I L U W U ^et gemeente')estuur van Middel- Landbouw-arbeid. BEVIN „wy zijn slachtoffers van de koude oorlog". Zwarte handel in serviesgoed. Luit.-Generaal lui. Jhr. W. Roëll als getuige. Meer vrüheid voor het bedrijfsleven. 100 gram vlees op bon 244. Vergadering senioren convent Berlünse ge meenteraad uitgesteld. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zü werkten onder valse namen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70. Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1060 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.ni. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 28 SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr YV. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, MeUskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.37 u., onder 18.24 u. Maan op 1.13 u., onder 17.35 u. Hoogwater YYoensdag 29 Sept. Vlissingen: 10.51 u. 1.56 m., 23.31 u. 1.85 m. Wemeldinge: 12.38 u. 1.34 m. Een van de hoofdbestuurs- leden van de N.C.L.B., de heer Sikma, hield dezer dagen een radiotoespraak over de werkgelegenheid in land- en tuinbouw. Hij wees er daarbij op, dat op dit ogenblik het meest ur gent is de arbeidsvoorziening, d.w.z. het vraagstuk, hoe met de beschikbare arbeiders de laatste oogsten van dit seizoen tijdig geborgen kunnen worden. Dit duurt echter nog maar en kele weken en dan is de grote drukte weer over. Dan rijst de vraag: wat moet er met de ar beiders gebeuren, die niet meer strikt nodig zijn? Dat vraagstuk komt ieder jaar terug, met de regelmaat der sei zoenen. Als de eb en vloed der zee trekken onze bedrijven ar beiders in de zomer aan en stoten ze in het najaar af. Hierbij komt al dadelijk de vraag aan de orde of hier een bedrijfs- dan wel een overheids taak ligt. Vóór de oorlog kende men wat dit betreft de werklozen kassen der vakorganisaties, de rijkssteunregeling en de werk verschaffingen. Deze overheids zorg betekende een schrale hulp, maar het marcheerde. Hetzelfde kan gezegd worden van de tot nu toe verstrekte overbrug gingsregeling, die voor de arbei ders iets voordeliger was. Toch, zo 'vervolgt de heer Sikma, is deze gang van zaken fout. De werkgelegenheid is niet een taak van overheidszorg, maar van het bedrijf, van de be- drijfsgenoten. Groot is het verlangen van velen naar beperking der over- heidsbemiddeling op het terrein van productie en verbruik, maar te weinig wordt aandacht geschonken aan één van de eer ste rechten en plichten der be- drijfsgenoten: samen de pro blemen van de arbeid, de pro ductie en van het bestaan op te lossen. Rechten en plichten gaan steeds samen. De arbeider heeft de plicht om door arbeid in de behoeften van zijn gezin te voor zien, waaruit volgt, dat hij recht op arbeid heeft. Zo heeft de werkgever de plicht een arbei der aan arbeid dus aan een be staansmogelijkheid, te helpen. Doet hij dat, dan heeft hij recht op prestatie naar loon. Hierover zou nog heel veel te zeggen zijn, maar duidelijk wordt hierdoor de zedelijke verhouding, n.l. die van wederzijdse rechten en plich ten. Men heeft elkander in de samenleving nodig. Waar dat begrip ontbreekt, ontstaan de moeilijkheden, want dan spreekt men alleen van het eigen belang. Daaruit wordt de strijd geboren. Een innerlijke strijd in de samenleving ver woest de bestaansmogelijkheden voor ieder. Vandaar, dat de boodschap van de Christelijke Vakbewe ging, van alle Christusbelijders moet zijn: samenwerking in ge hoorzaamheid aan Gods geboden. Dan wordt de belofte vervuld: hierin is groter loon. De beleving van de christelijke beginselen heeft geestelijk, zedelijk, sociaal en economisch de grootste waarde. Dat betekent in dit verband, dat wij als bedrijfsgenoten el kaar in drukke tijden en in min der drukke tijden moeten hel pen. De vaste kern in onze be drijven dient het gehele jaar mogelijk te zijn. Naast deze vaste kern is een onmisbare groep van arbeiders, die een groot gedeelte van het jaar niet gemist kunnen worden. Deze onmisbare groep losse arbeiders zijn óók bedrijfsgenoten. Niet de overheid, maar het bedrijfsleven zelf is er mee gebaat en er voor verantwoordelijk, dat deze groep van arbeiders bestaat en blijft bestaan. Na vervolgens gewezen te hebben op de practische toepas sing van het hier geponeerde door arbeidsspreiding e.d. onze ruimte laat niet toe hier op nader in te gaan eindigde de spreker met er op te wijzen, dat vooral op onze christen-werk gevers en -arbeiders de taak rust zich goede rentmeesters te tonen van de gaven, goederen en krachten, hun door Gods ge schonken. Er is nogal eens critiek op onze christelijke arbeidersorga nisaties. ERNEST BEVIN, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de Alge mene Vergadering der V.N., na een heftig pleidooi voor de vrede, de. waarschuwing doen horen, dat, ingeval het onmogelijk zou blijken de V.N. op „een wereldbasis" te handhaven, reorganisatie op „regionale basis" nodig zou kunnen blijken. Bevin belichtte de diverse belangrijke vraagstukken, die de laatste tijd de V.N. hebben bezig gehouden. Toen hij zijn rede beëindigd had kreeg Bevin de grootste ovatie, die ooit een spreker in de V.N. ten deel is gevallen, zo meldde Reuter. In de loop van zijn rede zeide Bevin nog: „Op de rechten van volken en personen wordt direct of indirect een aanslag gepleegd. Wij zijn in het defer.sief. Wij zijn de slachtoffers van de koude oorlog, die van Moskou uit tegen ons allen gevoerd wordt. Niet uit eigen verlangen of door eigen fout zijn wij nu gedwongen ons van ons herstelwerk af te keren en een deel van onze middelen te gebruiken voor de productie van munitie, die wij .practisch opgegeven hadden. Wysjinsky moet ons eerst maar eens de feiten meedelen over de gewapende macht van de Sow- jet-Unie. Men zegt ons, dat deze uit minstens 3 of 4 millioen man schappen bestaat tegenover, naar ik meen, bijna 1 millioen voor de oorlog. Wij keerden daaren tegen snel terug tot de situatie van voor de oorlog en moeten dit proces nu stuiten. Onder door de Amerikaanse delegatie ingezet applaus voegde Bevin er hartstochtelijk aan toe: „Bewapening is kostbaar en dwaas. Laten wij bij de atoom energie beginnen. Laten wij on ze landen open stellen voor on derzoek - wij allen laten klaar heid en kennis ten tonele komen en het eigenlijke bewapenings vraagstuk zal zichzelf oplosspn". Bevin citeerde een passage uit Stalin's boek „Het vraagstuk van Leninisme", waarin Lenin ver klaart, dat het bestaan van de Sowjetrepubliek naast imperia listische staten voor lange tijd ondenkbaar is. „Een van beide partijep moet uiteindelijk over winnen. Tevoren zal een reeks schrikkelijke botsing entussen de Sowjetrepubliek eh de burger staten onvermijdelijk zijn", al dus Lenin. Kan Wysjinsky zich er over verbazen, dat wij zijn verkla ring, dat de politiek der Sow- jet-Unie er een is van uitbrei ding en versterking der interna tionale samenwerking, niet zon der meer naar haar uiterlijke betekenis aanvaarden?" Palestina. Bevin begon zijn rede met het vraagstuk Palestina. „Wij heb ben besloten het plan van graaf Bernadotte in zijn geheel te steunen. Men kan niet zeggen, dat in het afgelopen jaar op politiek gebied grote successen zijn ge boekt. Dit is inderdaad een naargeestige en ontmoedigende toestand. De atoomenergie. Sprekend over de atoomener gie zei Bevin: „Indien de zwar te furie, de onberekenbare ramp van een atoomoorlog over ons zou komen, kan ik alleen zeg gen, dat voor de rampen, die de mensheid kunnen bezoeken, slechts één mogendheid verant woordelijk gesteld zou kunnen worden, daar deze haar samen werking weigert bij het beheer en de ontwikkeling van die gro te nieuwe krachten voor het welzijn van de mensheid". Europese Unie. „Wat te zeggen van de Sow- j et-Russische zenuwenoorlog? vervolgde hij. Wat van de zenu wenoorlog, die reeds zo lang te gen Turkije wordt gevoerd en dit land dwingt gemobiliseerd te blijven? Waarom de onafge broken zenuwenoorlog, die in dit geval werkelijke strijd inhoudt, tegen de wettig gekozen Griek se regering en de dappere en zwaar beproefde Griekse bevol king? Ontwapening. De basis van ontwapening achtte Bevin collectieve veilig heid. Dit vooronderstelt, zei hij, bovendien staken van de aan vallenop onze instellingen en onze binnenlandse politieke aan gelegenheden, anders kunnen studeren. Wij twijfelen aan de oprechtheid daarvan op grond van de gebeurtenissen. Zenuwoorlog. Hij wees er op, dat Wysjinsky heeft gezegd, dat het met Frank rijk en de Benelux gesloten West-Europese, verdrag tegen de Sowjet-Unie is gericht. Hij ont kende dit en verzekerde, dat besloten is een Unie te vormen, die op eigen benen kan staan en haar eigen bevolking kan ver enigen tegen elke tegen haar ge richte agressie van welke zijde ook." Duitsland. Wat betreft de toestand in Duitsland, zei de spreker, dat het een teleurstelling was, dat de Sowjetregering het verdrag van Byrnes afwees. Wij hadden nooit meer bevreesd behoeven te zijn, zei Bevin, dat Duitsland ooit weer in staat zou zijn agressief te worden, maar gij (Wysjinks- ky) wees dit af. Alle Sowjetactie loochenstraft de Sowjetverkla- ringen, dat is de moeilijkheid. „Misschien hebben wij te hoge verpachtingen", zei Bevin, „over de V.N. Indien wij niet op een wereldraad kunnen slagen, het geen wij hoopten, moeten wij op regionale basis verder gaan. Wij moeten eensgezind zijn met wie wij eensgezind gunnen zijn en werken met wie wij kunnen werken. Misschien kan juist uit deze regionale samenstelsels die wereldregering groeien, waar de mensheid naar verlangt en waar zij reeds zo lang voor geijverd en gestreden heeft." Naar wij van de persdienst van het ministerie van econo mische zaken vernemen, werden op de weekmarkten te Goes, Rotterdam, Haarlem, Leiden, Groenlo en Den Haag door de prijsbeheersingsambtenaren overtredingen achterhaald op het gebied van de handel in ser viesgoed en grote partijen han delswaar in beslag genomen. De tegen normale prijzen van de fabrieken gekochte artikelen werden door bepaalde groothan delaren tegen te hoge prijzen Geheime qeqevens over ,mer en bezittingen te New York «-1 tlfau/inn 1(11.1 U.1 :cij atoombom in Russische handen. De commissie voor anti-Ameri kaanse activiteit van het Huls van Afgevaardigden heeft giste ren officieel de beschuldiging uit gesproken, dat Russische diploma ten spionnagegroepen van Ameri kaanse communisten hebben ge- werden in 1944 heimelijk onder zocht door agenten van de Ameri kaanse regering. Hij zou nu in de S.U. zijn. Interlocaal telefoon verkeer wordt duurder. In de memorie van toelichting op de P.T.T.-begroting voor 1949 organiseerd en geleid die tijdens wordt medegedeeld dat het tele- de oorlog geheime gegevens over foonbedrijf door moeilijkheden in kooplieden leverde, uiteraard 1 gezonden. veel te duur. I De beschuldiging is vervat in Kopjes van 11 cent werden op een rapport, dat een overzicht aan de detailhandel verkocht, de atoombom hebben verkregen de materiaalvoorziening onvol- welke op zijn beurt aan markt-jen aan de Sowjet-regering door- doende huisvesting en gebrek aan i 1 1 1 personeel wordt belemmerd bij het in evenwicht brengen van de beschikbare middelen en de groei ende behoefte aan telefonisch ver keer. Het tariefpeil is in het alge meen bevredigend. In voorberei ding is een voorstel tot aanpassing van het tarief voor het interlo- caie telefoonverkeer aan de wer kelijke kosten der gesprekken. de markt verkocht voor één gulden. Een Rotterdamse detail- zaak betaalde aan zijn grossiers 400 pCt. boven de geoorloofde prijs, waarbij men zich trachtte te dekken met vervalste factu ren. Een detaillist te Leiden verl^ht theeserviezen van f 10.80 voor f49.50. geeft van de resultaten van ge heime audities door 1e commissie, die drie weken hebben geduurd. In het rapport staat o.m. nog, dat de spionnagegroepen er in slaag den enkele van haar leden op ho ge strategische posten te plaat sen bij installaties voor de atoom bom, waar zij kennis konden ne men van de meest gehtimc en vertrouwelijke gegevens. De commissie kan geen ncuw- Als eerste voordeel van een ver mindering van het overheidsin grijpen zij er op gewezen, zo wordt in de m. v. t. op de begro ting van Economische Zaken voor 1949 opgemerkt, dat de minister het verschaffen van meer vrijheid De verwoestinq van ue commissie Kan geen nauw- *t. i i keurige schatting maken van hetldaelDUrcj en het bom- barderen der zeedijken. belang of de omvang van de uit geleverde. Er is eenter vastge steld, jjat zekere vitale gegevens aan de Sowjet-regering zijn ge zonden en dat deze gegevens de Russen hebben geholpen en nog zullen helpen bij hun ontwikkeling van de atoombom. Volgens de commissie was de leidende spion-t°t if J. W. Albarda gewend, in in hereconotóschnvSk?er'onder naSe"aeent voor atoomgeheimen 1944 minister van Verkeer en Wa in het economisch verkeer o d iArtHur Alexandrovitsj Adams, die terstaat, met de vraag, of de re de huidige omstandigheden va van Zweedse of Russische afkomst gering geweten heeft, dat de Wal- Naar aanleiding van het adres van B en W van Middelburg over de schadevergoeding (waaraan wij op pag. twee nog een uitvoerig artikel wijden) heeft de Haagse redacteur van het „Parool" zich' Gistermorgen is te 's-Graven- hage voor het Bijzonder Gerechts hof het proces begonnen tegen Leo Poos en Maarten Slagter, twee voormalige Haagse politie ambtenaren, die tijdens de bezet ting een meedogenloze strijd ge voerd hebben tegen het Neder landse verzet.Tientallen verloren daardoor in Duitse concentratie kampen of voor een vuurpeloton het leven. Er was voor deze zaak grote publieke belangstelling. Toen Poos en Slagter in de beklaag denbank plaatsnamen klonk in de zaal van verschillende kan ten onderdrukt gesis. Een oude dame maakte zich bij het zien van deze twee S.D.-ers zo over stuur, dat zij uit de zaal geleid moest worden. Als getuige verscheen de luit.-generaal B. D. Jhr W. Roëll, die in 1942 gearresteerd werd door Poos en Slagter en ter dood werd veroordeeld. Zijn ontsnapping aan de dood zou o.m. door de invloed van dr Kersten op Himmler begunstigd zijn. De koekebakker en de bruut. Er werden nog meer getuigen gehoord; dit in verband met het oprollen van de O.D.-groep en er waren schriftelijke .verklarin gen, waarin werd gezegd, dat Slagter zijn arrestanten nogal vlug sloeg. Deze ontkende dit echter hef tig. Hij had niets gedaan, wat buiten zijn bevoegdheid van po litieambtenaar lag zei hij. Volgens verschillende getui genverklaringen deed Slagter bij de arrestaties steeds het woord. Mr P. S. de Gruyter, de procu reur-fiscaal, verklaarde dit uit de meer „gemoedelijke" indruk, die Poos maakte terwijr Slagter meer in staat was „geweldig" te doen. „Als politieman kan je je niet als een koekebakker in de hoek laten drukken", riep Slagter. Maar de president zei koel ..Er is nog verschil tussen een koe kebakker en een bruut". Triest verhaal. Verschillende getuigen, meest weduwen van deze vermoorde Nederlanders, konden zich niet in houden en riepen „moordenaars" tegen de twee verdachten, die on- wij geen aan ons voorgelegd be- bewogen voor zich keken, sluit met enig vertrouwen be-| Uit de schriftelijke verklarin- Republiek zal communis- Maar wat mogen we dankbaar tcc_ dat zo onze arbeiders wor- tenleiders zwaar straffen. zijn den geleid en opgevoed! Voor seizoen 1949 geen bedrijven en gebouwen in N. O. Polder voor Walcherse boeren. Het herstel van de cultuurgron-1 ten Zuiden van Soerakarta, was *""1 reeds gepasseerd. Ten Noorden van de stad werden de zuiverings operaties voortgezet, waarbij een splitsing werd veroorzaakt van de communistische troepen. Een vij andelijke afdeling onder comman do van It.-kolonel Soejoto trok zich op Poerwodadi terug. Vele opstandelingen keerden terug in het republikeinse leger, dat naar Madioen optrekt. Er werd tegen stand ondervonden bij Sarangan en Paiosan beide plaatsen ten Westen van Madioen doch troe pen onder bevel van It.-kolonel Sadikin rukten thans op naar Ma- getan, 25 km. ten Westen van Ma dioen. De ders, streng straffen. In rege ringskringen te Djocja is men van mening, dat Moeso de staatsgreep die blijkens de documenten eerst in November zou plaatsvin den en de gehele Republiek zou moeten omvatten, reeds thans had ondernomen, omdat Moeso c.s. be vreesd waren na de regeringsver klaring in het voorlopig parlement J hun invloed te verliezen. Naar Antara mededeelt, heeft -/ VI enkele kilometers de republikeinse regering besloten Een woordvoerder van het re publikeinse ministerie van Defen sie te Djocja heeft verklaard, dat in Soerakarta en omgeving thans rust heerst. De opmars der republikeinse troepen naar het Zuiden verliep gunstig. den en van een zeer belangrijk deel van de levende en dode in ventaris in de landbouw zal, naar verwacht mag worden, in 1949 voltooid zijn, met uitzondering van Walcheren. De werkzaamhe den aldaar verlopen overigens in het algemeen volgens de verwach tingen. De minister is teleurge steld over de omstandigheid, dat het ten gevolge van tekort aan materialen en arbeiders niet mo gelijk is gebleken voor degenen, die zich voor overplaatsing naar de Noord-Oostpolder aanmeldden, aldaar reeds voor het seizoen 1949 bedrijven met gebouwen ter be schikking te stellen, aldus lezen wy in de memorie van toelichting °P .r,^egroting van Landbouw voor 1949. ónder de bepalingen van de uit zonderingstoestand, de electrici- teits- en watervoorziening onder militaire controle te brengen. Defensiebesprekingen te Parijs. De ministers van oorlog van de vijf landen, die het Brussels Pact hebben ondertekend, zijn gisteren op het ministerie van oorlog te Parijs bijeengekomen. Behalve de Franse minister, Paul Ramadier, nemen aan de be sprekingen deel mr J. W. Schok king, A. V. Alexander, kol. Raoul de Fraiteur en Lambert Schaus, republikeinse regering zal respectievelijk minister van oor- Engeland, gen klonk steeds weer hetzelf de trieste verhaal; Poos en Slagter arresteerden, al dan niet in het bijzijn van de Duitsers en hun slachtoffers keerden nooit meer terug. De reeks van arrestaties ein digde met het eerste O.D.-pro ces, tijdens hetwelk 72 illegale werkers ter dood werden ver oordeeld. Tijdens de terechtzitting bleek herhaaldelijk, dat Poos en Slagter valse namen opgaven wanneer zij iemand arresteer den. De president noemde dit een bedenkelijk verschijnsel. Het gaf een vieze smaak in de mond, zei hij. De weduwe van 't Hof Merel uit Delft deelde mede, dat Duitse plannen voor een inva sie in Engeland in handen van haar man gevallen waren. Microfoto's er van werden naar Engeland gestuurd. Ook haar man, leider van een illegale groep werd door Poos en Slag- ter gearresteerd. Na de verklaringen van de getuigen gaf de president aan Poos en Slagter steeds weer ruim gelegenheid om hun ziens wijze te stellen tegenover die der getuigen. Slagter's stem klonk dan zwaar en agressief door. de zaal. Poos bracht zijn aanmerkingen rustiger naar voren. Tegen twee uur schors te de president de zitting een uur. Er waren toen 14 getuigen gehoord. Ook in de middagzitting werd nog een aantal getuigen gehoord. Om half negen werd de zitting ge sloten tot vanmorgen 10 uur. zeer grote betekenis acht. De ve- lie distributie- en prijsregelingen, izgn m 1938 ult Ca"ada de idie in een schaarsteperiode on-jV'S- '"egaal bmenkwam. Zijn ka- vermijdelijk zijn, hebïïen n.l. vrij- Als overgang naar het nor male vleesrantsoen van 200 gram per week is met onmid dellijke ingang aangewezen de bon 244 vlees voor liet ko pen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is gel dig tot en met 9 October '48. De ruimere aanvoer op de slaclitveemarkten maakt deze aanvullende verstrekking van vlees mogelijk. wel alle, nog afgezien van de daaraan verbonden administratie- jve rompslomp, het grote nadeel, dat zij verstarrend werken, door dat zij de concurrentiemogelijk heden en het initiatief beperken, terwijl beide factoren voor een spoedig herstel juist zo broodno dig zijn. Zodra de voorzieningsgraad dit maar enigszins toelaat, zullen daarom de nog bestaande distri butieregelingen voor liet bedrijfs leven, alsmede de rantsoenerings maatregelen voor het publiek, worden afgeschaft en zal het te vens mogelijk zijn een aantal prijs regelingen los te laten. De gistermorgen belegde bijeen komst van het seniorenconvent van de Berlijnse gemeenteraad is uitgesteld doordat Dr Friedens- burg, waarnemend burgemeester van Berlijn, b(j de Sowjet-Russi- sehe verbindingsinstantie is ont boden. Waarnemers te Berlijn gelo ven, dat het seniorenconvent zou besluiten te verzoeken, zelf door de Veiligheidsraad over het Ber lijnse geschil gehoord te worden. L>e vergadering zou gehouden worden in de Sowjetsector. De Berlijnse gemeenteraad komt heden bijeen in zijn nieuwe hoofdkwartier in de Engelse sector. Dr J. H. van Royen sprak te Parijs. Dr J. H. van Royen, de Neder landse ambassadeur in Canada, heeft op de Algemene Vergade- I de permanente leden van de Vei ligheidsraad zou volgens dr van Royen een van de grootste oor zaken van de impasse bij de V.N. wegnemen. „Mijn land is bereid en besloten alles wat in zijn vermogen ligt bij ring van de V.N. verklaard, dat a"es ";u m fJn vermogen ngt dij Nederland nog steeds niet kan er- te dragen tot het herstel van een kennen de bevoegdheid van de grotere male van harmonie tussen - - de tegenover elkaar staande groe pen en tot een grotere vrijdom de communistenleiders, die be- log van Nederland, schouwd worden als landverra- België en Luxemburg. Baboe verkocht Chinees kind voor vijftig gulden. Donderdag 16 Sept. j.l. deed een Chinese inwoner van Buiten zorg aangifte bij de politie, dat zijn 3-jarig dochtertje met de ba boe werd vermist. De baboe, die pas vijf dagen bij hem in dienst was, was even weggegaan om een boodschap te doen en had het meisje meegenomen. Het spoor leidde naar Batavia en na een in tensief onderzoek met medewer king van de Bataviase politie ont dekte men het kind bij een Chi nese familie in de Matramanwijk. Het bleek, dat het meisje voor f 50 aan de kinderloze Chinese fa milie was verkocht. Een acte van overdracht was opgemaakt door de betreffende wijkmeester, nadat de baboe had verklaard, dat het een kind van haar was. Reeds eer der had zij een vierjarig kind aan geboden. Zij beperkte zich echter niet tot deze „transactie". Bij het ver hoor bleek, dat zij aan een Chi nese familie in een andere wijk van Batavia een jongetje had aan geboden van vier maanden. De „koopprijs" was nog niet vastge steld, daar de acte van overdracht nog _niet was opgemaakt. Veiligheidsraad om in Indonesië tussenbeide te komen, ofschoon het vorig jaar do diensten van een Commissie van Goede Diensten had aanvaard. Uiterst verontrustende gebeur tenissen hebben zich de laatste weken voorgedaan binnen de Re publiek. Een hooggeplaatst man onder de leiders van de Republiek heeft openlijk de handtekening geloochend die hij heeft geplaatst onder de Renville-overeenkomst. Hij handelde onder leiding van mensen, die eerst kort geleden naar Indonesië zijn teruggekeerd, na een verblijf van vele jaren in een zeker vreemd land, en die ge- inspireerd waren door andere mo tieven dan de wens vrede en on afhankelijkheid in hun land te brengen. De Nederlandse regering heeft het zeer duidelijk gemaakt, dat zij prompt en doeltreffend zal handelen om buitenlandse in filtratie, die leidt tot nieuwe ter- reure en slachting, te voorkomen. Niettegenstaande de veront rustende ontwikkeling van de laatste weken stelt de Nederland se regering vertrouwen in de ge matigde en constructieve elemen ten in de Republiek en doet zij een laatste poging om, zowel bin nen als buiten de Republiek al de genen te verenigen, die bereid zijn. mede te werken om die vrijheden te beschermen in het kader van een werkelijk democratische fede ratie. Een beperkter gebruik van het z.g. vetorecht door sommige van van vrees in de wereld. Nederland staat er echter op, dat twee fun damentele principes, waarop ons nationaal bestaan is gegrondvest, worden gerespecteerd. Het eerste principe is dat het een land moet zijn toegestaan zichzelf vrij te be sturen en het tweede dat de rege ring er voor het volk is en niet het volk voor de regering" aldus dr van Royen. cherse zeedijken zouden worden gebombardeerd. Ir Albarda heeft verklaard, dat de Nederlandse regering in Lon den dit niet alleen niet heeft ge weten, doch zelfs in de mening heeft verkeerd, dat dit niet zou geschieden. In deze verwachting is het de partement nog versterkt door een bezoek, dat een ingenieur van Wa terstaat in 1944 aan Zeeland heeft gebracht. Ook voor deze ambte naar kwam het bericht, dat Wal cheren was geïnundeerd, volko men onverwacht. En naar aanleiding van hetgeen B en W in het adres stellen, n.l. dat Middelburg een bijzondere po sitie inneemt t.a.v. de vergoeding van oorlogsschade, omdat de ver woesting mogelijk een gevolg zou zijn geweest van niet-naleving van de capitulatievoorwaarden in Mei 1940, schrijft de gep. luit.-generaal W. J. C. Schuurman aan de N.R.C.: Op 14 Mei 1940 werd mij door de opperbevelhebber van land- en zeemacht gelast aan de Duitse gezant in Hotel des Indes in Den Haag mee te delen dat: „de opperbevelhebber van land en zeemacht besloten had naar aanleiding van het bombarderen van de open stad Rotterdam en de dreiging, dat andere steden dat lot zouden delen, waartegen wij geen tegenweer konden stellen, de wapens neer te leggen met uit zondering van het gebied Zeeland, waar Franse troepen vochten, die niet onder onze bevelen stonden". Reportage over Middelburg en Walcheren. Berlijnse magistratuur juicht beslissing der Wes telijke mogendheden toe. De Berlijnse magistratuur heeft met meerderheid van stemmen een resolutie aanvaard, volgens welke het besluit om de Berlijn- jgstijnse sjaat af te wijzen. „rt l*i»T/\„1-irt ironi* rlA unilinihfiirtcvnnH - De N.C.R.V. heeft gisteravond een interessante reportage uitge zonden over Middelburg en Wal cheren. In de eerste plaats sprak de wndburgemeester van Middel burg, de heer J. W. Kögeler, I staande bij de in restauratie zijn- ■I I r II III n de AbdUgebouwen, over de door Er is een voorlopig comité ge vormd voor een onafhankelijke boerenpartij in Nederland, die tot doel zal hebben agrarische krach ten, die thans verdeeld zijn door religieuze en politieke verschillen, over organisaties en par.tijen heen, vrijwillig te bundelen, tot een krachtig „boerenblok". Konin gin Juliana zal van de stad Ant werpen een geschenk ontvangen, ^burg ingezette actie voor een bil lijker oorlogsschadevergoecVng aan deze gemeente, over de wr- woestingen van Middelburg en over de opbouw,, die, vooral in de binnenstad (waar zeker nog 'J/, van de vroegere huizenvoorraad ontbreekt) nog zeer veel te wen sen overlaat. De lieer G. Ballintijn, secr. der Stichting „Nieuw Walcheren", roerde enkele algemeen Walcher se problemen aan zoals de wo- be:; taande uit gravures van de ningnood in Vlissingen, het vraag- frochn'c uit hot Anlurornco eli l~.j i fresco's uit het Antwerpse stad huis en van schilderijen van Ru bens en van Dijck. In Belgische katholieke kringen doet het ge- .rucht de ronde, dat het voorstel tot het houden van een referen dum over de terugkeer van Ko ning Leopold zal worden ingetrok ken met het oog op de voortzet ting van de roomsrode regerings coalitie. De liberalen zijn hier waarschijnlijk ook voor. De Arabische Liga heeft de Arabi sche gedelegeerden ter V.N. ge adviseerd zich tegen de plannen van wijlen Bernadotte t.a.v. Pa lestina te verzetten en alle tegen voorstellen, die niet voorzien in een onafhankelijke Arabische Pa- 22 se kwestie voor de Veihgheidsraad ]anden ner,_en te Genève deel aan een besloten conferentie, bijeen geroepen op voorstel der S.U., die zich bezighoudt rhet het doen op leven van de handel tussen Oost en West-Europa. De Roemeen se ambassadeur in Turkije, prof. Moissil, heeft de oproep van Anna Pauker tot terugkeer naar, Boe karest in de wind geslagen. Hij zou de Turkse regering om be scherming hebben verzocht. De (comm.) „vrije Griekse regering" heeft de V.N. te Parijs verzocht een vertegenwoordiger te horen over de toestand in Griekenland. Zes Japanners, die deel uit maakten van de berchte Kcm- te brengen wordt toegejuicht. In de resolutie wordt de hoop uitgedrukt, dat een vreedzame op lossing voor het Berlijnse vraag stuk wordt gevonden. Voorts wordt de opheffing der blokkade verzocht en vrijheid van verkeer tussen Berlijn en alle andere delen van Duitsland. Alle vier mogend heden worden verzocht in Berlijn te blijven zolang de bezetting duurt. o Twee politiemannen zijn te Munster neergeschoten door autodieven tijdens een verkeers controle. De dieven zijn later gearresteerd. Een van hen pleeg de bij zijn arrestatie verzet en werd gedood. sti an huisvesting der vreem delingen enz. Burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke-Biggekerke ves tigde als secretaris der Stichting van Gedupeerde Grondgebruikers op Walcheren de aandacht op de grote moeilijkheden, waarmede de Walcherse landbouwers nog te kampen hebben als gevolg van de onvoldoende en nog steeds niet definitief vastgestelde regeling der schadevergoeding. Alleen al b.v. wat de melkopbrengst betreft zal er a. jaar een inkomstender ving van één millioen gulden zijn. DE BILT ZEGT: Nog vrij warm. Weersverwachting geldig tot vanavond: Geleidelijk wat toene mende bewolking, maar overwe gend droog .weer. Matige, in de Noordelijke provincies tijdelijk krachtige Zuidwestelijke wind. Nog vrij warm voor de tijd van het jaar. Tengevolge van de valuta wijziging zijn de particuliere ziekenhuizen in de westelijke zone van Duitsland in grote fi nanciële moeilijkheden geraakt, waardoor hun geldelijke reser ves uitgeput raken. 'Niettemin peitai te Soerabaja, zijn in de Glo-j worden de patiënten met de- dokgevangenis te Batavia geëxe- zelfde zorgen behandeld als cuteerd. j voorheen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1