VEILIGHEIDSRAAD contra RUSSISCH VETO Aanslag op Peron ontdekt De situatie rond Madioen. Sowjet-gedelegeerde waarschuwt voor „ernstige gevolgen" Dit jaar een productie van 30.000 huizen. Wethouder en raadslid in Vlissingse raad gehuldigd. NIEUWS DE HERBOUW VAN HET VLISSINGSE GASTHUIS. Maakt het volgend jaar een kans zeggen B. en W. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De arbeid roept. Toelating Italië blijft op agenda. Dr Beel naar Nederland. £&t ve&q&tux vumaHWifr. Nederlands verzet tegen strafverminde ring van Ilse Koch. In 1951 mogelijk 60.000. ÏS Demobilisatie in Indonesië vertraagd. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1058 ZATERDAG ÏS SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post ƒ4.,-»v cuui Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON "VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J S. H4RTJES Vlissingen- Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA,' Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: 2ipn op 6.32 u., onder 18.30 u. Maan op 22.27 u„ onder 15.47 u. L.K. Hoogwater Zondag 26 Sept. Vlissingen: 6.39 u. 1.44 m., 19.12 u. 1.47 m. Wemeldinge: 8.15 u. 1.41 m., 20.40 u. 1.46 m. T A e vacantietijd is voorbij. ■*-' En de feestelijkheden, de nationale feesten in verband met het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en de in huldiging van Koningin Juliana, behoren weer tot het verleden. Het is nu weer voor jong en oud de arbeid die roept. De ge wone dagelijkse arbeid tot on derhoud en instandhouding van het leven en ter voorziening in de behoeften van het gezin, maar ook op het gebied van kerk en school, op het terrein van het sociale en het politieke leven. Vrij algemeen is echter de klacht, dat in zeer veel geval len de rechte arbeidslust ont breekt. Deskundigen zijn het er over eens, dat menselijk gesproken het economische leven alleen weer op peil kan komen, door vermeerderde productie, maar het is uitzonderingen daar gelaten nog steeds niet ge lukt de productie tot het voor oorlogse peil op te voeren. Wel was er een vrij belang rijke stijging de laatste jaren, maar dit was, zoals de statistie ken uitwezen, in hoofdzaak een gevolg van tewerkstelling van een groter aantal arbeiders. Het is nog vaak zo, dat de rechte arbeidslust niet aanwezig is, dat de arbeidsvreugde nog te weinig wordt gevonden. U r zijn hiervoor verschillende factoren aan te wijzen. De algemeene ontreddering als gevolg van de oorlog doet ook op het terrein van de arbeid haar invloed gelden. Er is met name bij de jongeren een zekere lusteloosheid en on verschilligheid waar te nemen, die het arbeidstempo in ongun stige zin beïnvloedt. Ook de nog altijd heersende materiaal- schaarste, waarvan allerlei stag natie het gevolg is, is hier van invloed. De hoofdzaak is dat echter niet. Het voornaamste is, dat de arbeid niet in het rechte licht gezien wordt, dat er geen oog is voor de betekenis van de ar beid, dat de arbeid beschouwd wordt niet als een goddelijke opdracht, als een voorrecht waar voor we hebben te danken, maar als een vloek, waaraan nu een maal niet valt te ontkomen. TJT et verschijnsel is niet nieuw. 1 J Aan het eind van de vorige eeuw was algemeen de klacht, dat het lied van de arbeid niet meer werd gehoord. Daarvoor waren toen aanwijs bare oorzaken, omdat maar al te veel het door God gelegde verband tussen arbeid en brood ontbrak, De werktijden waren ongeli miteerd; de lonen uiterst laag, zodat het voor de massa der •arbeiders niet mogelijk was hun gezin met God en met ere te onderhouden. Dan was er altijd dreigende werkloosheid vooral gedurende de wintermaanden, die een voU komen gemis van inkomsten be tekende. Sociale regelingen ter voor ziening in de geldelijke gevol gen van werkloosheid, ziekte, invaliditeit en ouderdom ont braken. De grijsheid werd niet gezien als een sierlijke kroon, maar ouderdom betekende in zeer veel gevallen een tijdperk van gebrek en armoede. \T erklaarbaar, dat er toen maar al te veel was gemor bij d'arbeid, die geen brood geeft. Dat er wel was de ar beidslust,- maar dat de arbeids vreugde ontbrak. Gedurende de regeingsperiode van Koningin Wilhelmina is er wat dit betreft, zeer veel ten goede gekeerd. De arbeidstijd is belangrijk verkort; door de sterk door gevoerde mechanisatie is het werk minder zwaar geworden, zijn allerhande regelingen VOOR DE ZONDAG Jacob Malik, de Sowjet-gedele geerde bjj de V.N., heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de V.N. er tegen gewaarschuwd, dat de algemene vergadering zich voor „ernstige gevolgen" zou zien h?eft om de betrokken landen toe te laten. Bij zijn waarschuwing vervolgde Malik met te zeggen, dat de Chi leense poging om de V.N. te laten ingrijpen met betrekking tot de kwestie der met buitenlanders ge huwde Sowjet-burgeressen „in strijd was met het Handvest. Een poging om het beginsel van eenstemmigheid tussen de Grote geplaatst, indien besluiten zouden Vijf te vernietigen zou een van de worden genomen aangaande zesallereerste beginselen van het punten van de agenda, waartegen de Sowjet-Unie zich tevergeefs had verzet. De algemene vergade ring besprak het plaatsen op de Handvest aantasten en ernstige gevolgen met zich brengen. Sommige Sowjet-vrouwen, die als echtgenoten van vreemdelin- agenda van 69 punten waartoe de gen naar het buitenland trokken, agendacommissie geadviseerd had. zijn reeds het slachtoffer gewor- en voor de voorziening in de be hoeften bij ziekte, invaliditeit en ouderdom. De volkshuisves ting heeft ingrijpende verande ringen ten goede ondergaan. VX/ ie de vroegere toestanden niet van nabij gekend heeft, kan zich niet indenken hoe ra dicaal op sociaal gebied de toe stand is gewijzigd. Alleen en dat is merkwaar dig de arbeidslust is naar verhouding niet toegenomen; de arheidsvreugde wordt nog al te zeer gemist. Een gevolg van het feit, dat het rechte inzicht in de beteke nis van de arbeid ontbreekt. De arbeid, een der schoonste gaven door God aan de mens geschonken, wordt te weinig erkend als een goddelijke op dracht, als dienst van God. Wie zo de arbeid heeft leren zien zal gaarne al zijn gaven en krachten beschikbaar stellen, opdat ook daarin de naam van God wordt verheerlijkt. Te Batavia is officieel mede gedeeld, dat dr L. J. M. Beel, gedelegeerde van het opperbe stuur in Indonessië, dezer dagen voor korte tijd naar Nederland zal vertrekken om besprekingen te voeren met de Nederlandse regering. De leden van de voorlcpjge federale regering, die p het ogenblik voor besprekingen met de Nederlandse regering in ons land vertoeven, zullen in de loop van de volgende week naar Indonesië terugk^fn, nu de landvoogd i.v.m. dt ituatie reeds daarginds is vertrokken. Malik verzocht de volgende punten af te voeren: 1. Een Chileense resolutie be treffende Russische vrouwen, vol gens welke de Sowjet-Unie be schuldigd wordt van schending van elementaire rechten van de mens. 2. Een Argentijns voorstel ter beperking of afschaffing van het recht van veto. 3. Het voorstel ter instelling van een permanente „kleine as semblee". 4. Een Argentijns voorstel Italië en zes andere landen tot de V.N. toe te laten, welker toetreden thans door het .weto der Sowjet- Unie in de Veiligheidsraad wordt tegengehouden. 5. De behandeling van het rap port der Balkancommissie der V.N. waarin de drie Noordelijke buren van Griekenland beschul digd worden van steun aan de guerillastrijders. 6. Het rapport der „kleine as-1 semblee" en de commissie der V.N. voor Korea. De speciale correspondent van het A.N.P. meldt: De assemblee der V.N. besloot echter met 29 tegen 16 stemmen en 10 onthoudingen, dat het Ar gentijnse voorstel tot toelating van Italië en van 5 andere landen ondanks het protest van de Sow jet-Unie op de agenda zou blijven. Onder degenen, die het Sowjet- standpunt steunden, waren Frank rijk en België, welker vertegen woordigers betoogden, dat zij wel iswaar deze landen als lid wens ten, doch dat zij op grond van de Sowjet-afwijzing in de Veiligheids raad de behandeling" thans niet mogelijk achten. Nederland stemde met Enge land en de V.S. voor de behande ling. Het Nederlandse standpunt werd uiteengezet door het waar nemend hoofd van de Nederlandse delegatie, Mr van Royen. Deze stemde in met het standpunt van Frankrijk en België met betrek den, zo zei Malik. Spreker herhaalde zijn vroegere bezwaren tegen de „kleine assem blee". de Balkancommissie en de tijdelijke commissie voor Korea. Bijeenkomst van Oost- Europese staatslieden op de Krim. Gisteren Is in goed ingelichte kringen bevestigd, dat maarschalk Vanochtend bespreking over uitvoering Bestand. „Antara" maakte bekend, dat hedenochtend Nederlandse en re publikeinse officieren te Salatiga, in de omgeving van de statusquo- Ujn, bijeen zouden komen om be sprekingen te voeren t.a.v. de uit voering van het bestand. De re publikeinse vice-gouverneur van Midden-Java en het lid van de re publikeinse militaire commissie, belast met de tenuitvoerlegging van het bestand, zouden eveneens aanwezig zijn. Weest onderling eensgezind. Ror^. 12:16. Het zijn slechts drie woor denwaarin deze vermaning van Paulus vervat is en toch welk een ernstig verwijt ligt er in aan de Christenen van alle tijden. Men zou zo zeggen dat het voor de Christenen vanzelfsprekend mogst zijn, dat zij eensgezind zijn. Immers zij belijden allen, dat zij ge heel afhankelijk zijn van één God, die regeert en dat zij hun hoop hebben gevestigd op één zelfde Verlosser Jezus Chris tus, die doo*- Zijn bloedstor ting de toorn Gods heeft ver zoend. Als wij daarop zien, dan dringt dat ertoe, dat de gele deren nauwer aaneengesloten worden, en dat er over klei nigheden wordt heengezien. Kunnen wij werkelijk het oog niet verder richten dan de kleine persoonlijke tegenstel lingen? Wij horen allen wel, dat het heidendom optrekt-in gesloten gelederen en gedragen ons toch als krakelende schipbreu kelingen, die in een kleine boot ronddobberend op de wilde golven erover twisten wie het water uit de boot zal uitscheppen. Zo dreigt ook on der ons, Christenen, de ver maning van Paulus vergeten te worden: Weest eensgezind onder elkander". Aan de onderlinge liefde en eensgezindheid moeten de discipelen des Heren kenbaar zijn in de wereld; daardoor moeten zij elkander tot steun zijn te midden dér vijandige wereld. De L. Legt Ned. ambassadeur te Parijs zijn functie neer? Gesneuveld in Indonesië (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen zou de Ne derlandse ambassadeur te Parijs, Jhr Mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer de wens te kennen hebben gegeven voor het eind van dit jaar zijn functie neer te leggen. - Als vermoedelijk opvolger wordt genoemd Mr C. G. W. Baron van Boetzelaer van Oosterhout. Brandstoffenbonnen voor Kamerbewoners. Stalin, de president van Tjechoslowaakse republiek de Het C.D.K. deelt mede, dat van Gott- de brands tof f enkaart TB 806, wald, de Roemeense minister van j w.fke aan kamerbewoners Wordt I uitgereikt, de bonnen 01 en 03 zijn Buitenlandse Zaken Anna Pauker, aangewezen voor het kopen van en de Bulgaarse minister-presi- drie eenheden vaste brandstoffen dent Dimltrof op de Krim zijn bij- Per b°n- eengekomen. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: K.L.: Sold. P. J. Dickhoff uit Leiden. "Sold. C. van Halem uit Slik kerveer. Serg. J. W. Henderix uit Roermond. Serg. M. Molleboom, uit Gorinchem. Sold. A. J. van Ochten uit Ochten (Gld.). Sold. A. Regeling, suit Hengelo. Sold. M. W. Spierings uit Rosmalen. Het K.N.I.L. en de K.M. leden de afgelopen week geen verliezen. De natiqnale federatieve raad van het voormalig verzet in Ne derland heeft zich in nauwe sa menwerking met het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen in de be zettingstijd, met een uitgebreid expresseschrijven tot generaal Clay de opperbevelhebber in de Amerikaanse zóne in Duitsland gewend, teneinde protest te doen horen tegen het „onbegrijpelijke besluit van genoemde generaal de straf van de misdadigster tegen de mensheid Ilse Koch, van levens- lang tot vier jaar te verminde ren". l „Daardoor wordt dit prototype van de barbaarse vrouwelijke nazi-horde", aldus dit protest, „het komende jaar weer op de king tot het feit, dat na de af- samenleving losgelaten". Talrijke arrestaties het gevolg. De Argentijnse politie heeft ar restaties verricht in verband met de ontdekking van een complot, dat gericht zou zijn tegen het le ven van president Juan Peron en diens echtgenote. De aanslag zou op 10 October worden gepleegd. Als leider van het complot ver dacht men de vroegere attaché van de Amerikaanse ambassade te Buenos Aires, John Griffiths, die thans de Montevideo verblijft, na dat hij eerder door de Argentijnse regering was uitgewezen. Om uit- I levering van Griffiths zal ver zocht worden. Reeds eerder in het jaar werd Griffiths ook ervan beschuldigd met drie journalisten en een Ita liaans bankdirecteur, de leiding te hij dreigde de oppositie te zullen laten hangen. Op 8 September waarschuwde Peron zijn politieke opponenten, dat zijn geduld ten einde was: „Mijn stem zal vast zijn ais ik op dracht geef tot terechtstellingen". Hij noemde als zijn tegenstan ders: al degenen, die rijk zijn, die niet werken, die van beroep poli ticus zijn en die met „merkwaar dige eenstemmigheid" de belangen van buitenlandse kapitalistische trusts verdedigen. Het Algem. Vakverbond kon digde een staking tot middernacht aan. In een redevoering verklaarde Peron, dat „buitenlandse finan ciële machten, gesteund door Ar gentijnse verraders, zijn dood zochten" en oefende critiek uit op de „ongezonde" pers en op buiten landse correspondenten, die, zo zei hebben genomen bij een banksta- j1yt spionnen waren, die het land king en bij een_ „aanval tegen deverkochten. Er waren reeds maat regelen genomen tegen de samen zweerders. Het leger was er niet bij betrokken. De president stelde de uit Ar gentinië verbannen Griffiths en de V.S. verantwoordelijk voor de aanslag. o wijzjng van de toelating door de Sow'jet-Unie in de Veiligheidsraad de assemblee geen competentie De protesterende organisaties zullen hun protest ook doen toe komen aan president Truman. Minister in 't Veld over de woningbouw. De minister van wederopbouw ken- en volkshuisvesting, mr dr J. in Een Yan de grootste moeilijk st Veld, heeft gisterenmorgen bjj heden ligt in de enorm gestegen de opening van het tweedaags bouwkosten en de te lage huren. congres van het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, te Amsterdam, een inleiding ge houden over de huizenbouw van ons land. De minister deelde mede, dat in de eerste zeven maanden van dit jaar 15.700 woningen zijn ge bouwd. In het begin van het jaar bedroeg de maandproductie 2000 huizen. In Juli is de produc tie opgevoerd tot 3000 huizen per maand. Er is goede grond aan te nemen, dat dit aantal nog zal stij gen. De minister zei veilig te kun nen verzekeren, dat de totaal productie voor 1948 de 30.000 zal bereiken. Door de regering is voor de wederopbouw voor 1949 een bedrag van 400 miliioen gulden uitgetrokken. Hieraan zal niet worden getornd. In dat jaar hoopt men een productie te bereiken van 38.000 woningen. Ook dit aantal is nog niet voldoende. Toch kan dan echter gezegd worden, dat daarmede het evenwichtspunt is bereikt. De minister deelde nog mede, dat in de afgelopen tijd veel z.g. duplex-woningen voor twee ge zinnen zijn gebouwd. Deze zul len, wanneer in de woning-posi tie wat meer speling is gekomen met betrekkelijk weinig moeite kunnen worden veranderd in èèn-gezipswoningen. In verge lijking tot hef vorig jaar is de productie dit jaar per werkdag met 40 procent gestegen. Dit komt door de grotere toevloed van bouwvakarbeiders, maar bo venal door de grotere arbeids prestatie. Deze is o.a. weer te rug te voeren op een betere aan voer van bouwmateriaal. Het is het streven der regering aanvoer steeds te Er zal tot betere verhoudingen gekomen moeten worden. De bouwkosten moeten om laag, de huren iets omhoog. Met grote nadruk wenste de minister echter te verklaren, dat het de politiek van het ka binet zal zijn, de arbeiders hier van niet de dupe te doen wor den. Normale toestand in Solo hersteld. In een overzicht van de mi litaire situatie deelde een re publikeins militair woordvoer der mede, dat de militaire gou verneur, de kolonel Soebroto, er in is geslaagd, te Solo de normale toestand te herstellen. Hij voegde hieraan toe, dat een uitzondering moet worden ge maakt voor enkele plaatsen Noordelijk en Zuidelijk van Solo. (In vorige berichten werd er melding van gemaakt, dat Wono: giri, 30 km Zuid van Solo aan de grote weg naar Ponorogo, dat Zuidelijk van Madioen is gelegen, in communistische handen is, en verder, dat Kalioso, Noordelijk van Solo aan de weg over het Noorden, voerend naar het olie centrum Tjepoe, eveneens in com munistische handen is Aneta). De woordvoerder zeide, volgens Antara, dat in deze plaatsen troe pen van de Alri, de voormalige republikeinse marine, aanwezig zijn, die thans rebelleren. Over Madioen zeide de woord voerder dat afdelingen van de 29ste brigade en de Pensindo bui ten Madioen zijn ontwapend. veiligheid van de staat' Het voormalige parlementslid en antiperonistisch arbeidsleider Reyes, diens broer, drie vlootaai- moezeniers, een voormalige piloot van de luchtmacht en verschillen de burgers, onder wie een vrouw werden gearresteerd. Ook zouden verschillende personen in Uraguay bij het complot betrokken zijn. Gedurende de laatste twee maanden zouden de samenzweer- I ders opruiende pamfletten ver spreid hebben, waarin president Peron en zijn echtgenote werd aangevallen. Tevens zouden zij be togingen hebben georganiseerd, gericht tegen de wijziging van de grondwet. Het nieuws van de ontdekking van deze samenzwering deed tien duizenden arbeiders uit vele in dustriële #bedrijven in Buenos Aires het werk neerleggen. Zij verzamelden zich in het midden van de stad, waar president Peron hen des avonds zou toespreken. De rebellen hebben de spoor brug Noordelijk van Solo opge blazen en voorts verschillende kleine bruggen in de omgeving van Wonogiri. Ook hebben zij een Velen van hen droegen miniatuur andere spoorbrug ten Westen van galgen, om president Peron te Madioen vernield. In verschillende herinneren aan zijn onslangs in Tuchtrechter voor de Prijzen. De zaak tegen notaris L. Gistermiddag is door de Tucht rechter voor de prijzen te Middel burg in een langdurige zitting de zaak tegen nptaris mr L. opnieuw in behandeling geweest. Zoals bekend, is deze het vragen van te hoge pachprijzen aan di verse landbouwers op Walcheren ten laste gelegd. De uitspraak in deze zaak is be paald op a.s. Dinsdag. Een uitvoerig verslag van deze zitting geven wij Maandag. plaatsen vinden subversieve acties Santa Fe gehouden rede, plaats, zoals het doorsnijden van telefoon- en telegraaflijnen en het plaatsen van landmijnen op spoor wegen, doch zulks gebeurde ook reeds, voordat er van enig inci dent sprake was. Aldus deze repu blikeinse militaire woordvoerder, die hieraan nog toevoegde, dat de arrestaties van de communistische en andere leiders grotendeels zijn voltooid. waarin steld. De tewaterlating van het m.s. „Waingapoe", die vandaag te Gorkum zou geschieden, is uitge- Te Batavia is officiëel mede gedeeld: In verband met de ge spannen toestand in de repu bliek heeft de legercommandant zich genoodzaakt gezien, een tijdelijke maatregel te treffen ten aanzien van de repatriëring der in Indonesië aanwezige troepen. Tengevolge hiervan is de uitvoering van het demobi lisatie- en recuperatieschema tij delijk wordt vertraagd. De Vlissingse gemeenteraad heeft gistermiddag, bij monde van burgemeester B. Kolff en twee zijner leden, de wethouder L. F. van Oorschot (Arb.), die op 2 Sept. 1944 en de heer E. Andriessen (K.V.P.), die op 4 Sept.'1948 hebben gejubileerd als raadslid ge huldigd. Burgemeester Kolff schetste de ren, dat het. oordeel van de jubi- heer Andriessen als een trouw be-laris steeds op hoge prijs wordt zoeker van de Raad en de raads commissies. De heer Andriessen had altijd bijzondere belangstelling voor de sociale maatregelen en spr. had met voldoening kunnen constate- Badhuisstraat wordt weer voor advies, als bedoeld in art. 8 van de woonruimtewet, (kamer A) de heren A. de Landmeter, J. P. Ventevogel, J. Marijs en J. beplant, de Oude Vlis singse weg krijgt verlichting. In de gistermiddag gehouden gemeenteraad van Vlissingen kwam naar aanleiding van het jaarverslag over 1947 van het Gasthuis de heer J. L. de Wit met ten om de straat evenwijdig aan de Gravestraat, Simon Stevin- straat te laten heten en de Kou- dekerkseweg West om te dopen in Julianalaan. De benaming Koude- kerkseweg Oost zal komen te ver vallen, met dien verstande, dat dit stuk thans ook Koudekerkseweg zal zijn. Tenslotte leverden de geldlenin Post; tot sociaal deskundige mejV8en ten behoeve ven de woning- M. B. Linse. In kamer B werden'bouw nog enige discussies op en herbenoemd de heren M. J. Cor- veleyn, C. Kamermans, F. Schets, J. Visser en mej. J. Dagevos. Nadat de burgemeester had be kend gemaakt, dat de ambtena- de vraag of thans vaststaat, datf'-"bonden zich aceoord hadden - -• verklaard met de nieuwe alge- Deze hangt echter af van onze deviezenpositie en hierover valt uiteraard weinig te zeggen. Tot dusverre heeft het Marshall plan ons een goed stuk op streek gebracht. Er is hoop, dat onze bouw productie in stijgende lijn zal blijven. We zullen moeten ko men tot 60.000 woningen per jaar. Onder alle voorbehoud, zei het Gasthuis herbouwd wordt, en zo ja, wanneer dit zal gebeuren. Uit het antwoord van B. en W. bleek, dat het plan tot herbouw In grote lijnen is goedgekeurd, doch dat men over onderdelen nog van mening verschilt. Men hoopt ech ter de bouw in 1949 te kunnen verwezenlijken. Benoemingen. Tot gemeenteontvanger werd in deze zitting beëdigd de heer R. deze J. Zijlstra, tot wnd. ontvanger de verbeteren,1 heer B. Vermeer. De heer J. H. Bakker te Middel burg werd vervolgens met algem. stemmen benoemd tot vakonder wijzer L.O. aan de openbare school E. Verder werden de volgende be noemingen afgewerkt: tot ambte naren van de burg. stand, belast met het voltrekken van huwelij ken, de heren F. C. Wijsveld en E. Hoek; tot lid van de commissie hadden laten schijnen, werd beslo- mene salarisverordening, werd deze z.h.s. aangenomen. Het plan voor de herbeplanting van de Badhuistraat werd aange nomen, nadat verschillende spre kers naar andere beplantingen hadden gevraagd. De heer J. I,. de Wit (AR.) vroeg opnienw naar een wachthuisje aan de Badhuis straat ten gerieve van de buspas sagiers. Wethouder van Popering antwoordde, dat reeds een plan was gemaakt, doch dat dit te dunr uitkwam. Gemeentewerken zullen an een goedkoper plan opstellen. Ook de aankoop van de motor- maaier werd toegestaan. Straatnamen. De discussie kwam eerst goed op gang, toen het voorstel tot het geven van straatnamen aan de orde kwam. Nadat ettelijke spre kers hun licht over deze kwestie werd besloten een voorlopige le ning aan te gaan van f7.369.520. Rondvraag. De heer A. van Sehijndel (Arb.) en J. Marijs (A.R.) vroegen resp. naar de verlichting en de bestra ting van de Oude Vlissingseweg. Eerstgenoemde kreeg ten ant woord, dat men volgende week gaat beginnen met het leggen van de kabel, terwijl de heer Marijs geen afdoend antwoord kreeg, daar B. en W. voorshands aan de bestrating niets kunnen doen. De heer J. L. de Wit (A.R.) klaagde over het veelvuldige ver schijnsel van opslagplaatsen voor de winkels. Deze zaak zal worden onderzocht. Spr. wilde ook een wachthuisje bij de Keersluis, het geen B. en W. gaarne zullen be zien. Tenslotte klaagde mevr. i HartjesNijland (C.H.) over de gesteld. De burgemeester sprak tenslotte "de hoop uit, dat de heer Andriessen nog lang in het alge meen belang zou mogen werken en dat hij nog vele goede adviezen zou mogen geven voor het wel zijn van Vlissingen. Niet op gerekend. „Wist de heer Andriessen, dat de mogelijkheid van een huldiging bestond, U heeft daar vast niet meer op gerekend", zo begon de burgemeester zijn toespraak tot wethouder van Oorschot, „temeer daar er in 1944 geen gelegenheid 'iwee inbrekers, die gister nacht in niet minder dan 9 wo ningen te Hilversum waren bin-, nengedrongen om wat van hunvoor bestond", gading was te roven, werden,Vroeger behoorde de heer van juist toen zij van plan waren het Oorschot tot de oppositie in de tiental vol te maken door een sur-raad. De burgemeester hoopte, veillerend agent ontdekt en na'dat men nog lang zou kunnen ge- een wilde jacht gearresteerd. Het j nieten van zijn optimisme, zijn be- bleken twee zware jongens te zijn j zadigd oordeel en zijn vriendschap, en goede bekenden van de politie. I Zowel de heer Andriessen als de - Ook de C.C.D. in Waalwijk had heer van Oorschot werd in de geluk en kreeg een auto te pak- 1-1 i'"" ken met 300 kg. clandestien ge slacht vlees. De chauffeur en z'n metgezellen wisten echter te ont- bloemtjes gezet. Verdere sprekers. Verder werden waarderende komen. Gistermiddag is Ds J. I woorden gesproken, zowel door de C. Koningsbergen oud-chef leger-lieer M. J. van Poelje, als voor predikant te Indonesië en pred. 'zitter der P. v. d. A.-fractie als der Ned. Herv. Kerk in Amster- door de heer H. van Rooyen na- dam door een auto aangereden en mens de rechtse fracties, ernstig gewond. Zijn toestand In zijn dankwoord bracht de baart geen directe zorg voor ie-heer Andriessen nog even de vroe- vensgevaar. - Donderdagavond gere tegenstelling tussen Rooms heeft Koningin Juliana op heten Rood ter sprake in vergelijking Huis Ten Bosch een diner aange boden aan de afgetreden minis ters van het vorige kabinet en met de toestand van nu. Spr. deelde mede, dat hij van plan is, volgend jaar wegens zijn leeftijd hun echtgenotes. - Ook het te bedanken als raadslid. N.I.W.I.N.-hoofdbestuur heeft Ook wethouder van Oorschot zich i.v.m. de invoering van de herinnerde in zijn woord van dank postbladen met de betrokken aan de scherpe debatten, die in de autoriteiten in verbinding gesteld, j vroegere raadsvergaderingen Tijdens schietoefeningen van de meermalen voorkwamen Spr. zei, Engelse marine te Plymouth heeft I dat hij over verschillende vraag- een ontploffing plaats gehad stukken thans heel anders dacht waarbij twee personen gedood en dan vroeger, zeven gewond werden. Nabij Grasse (Frankrijk) is een particu lier vliegtuig te pletter gevallen. Twee passagiers werden gedood. Arbeiders, bezig met een kar- gasvoorziening van de Oostenrijk- j weitje in een woning te Mertzig se woningen, wat echter afstuitte in Luxemburg, vonden onder de op het gebrek aan materiaal van vloer een kistje met gouden sta de gasfabriek, terwijl de heer J. P. Ventevogel een vroeger in de raad gedane uitlating over huurlaxa- ties introk, daar hem verkeerde inlichtingen waren verstrekt. ven en munten ter waarde van 100.000 francs. Ze verdeelden de buit maar hadden er niet lang ple zier van want de vondst lekte uit en ze moesten alles afgeven. De heer van Oorschot bepleitte tenslotte nog de menselijke rech ten en riep op tot steun bij zijn werk. DE BILT ZEGT: Bijna overal droog. Plaatselijke ochtendmist. Wisse lende bewolking en bijna overal droog weer. Matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering lin temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1