INDIË RECHTSSTAAT, voorwaarde voor spoedig economisch herstel. BËNTLEY's GEWETEN Nederlandse ondernemingszin staat er borg voor. De royale fiscus. Jubileumcongres Christelijke Middenstandsbond If *1 !4éf- *.gfcé s h Belangrijke ontmoeting te Arnenmiden. Zware brand- te Hongkong. Kwakzalver tegen de lamp gelapen. Ms.-„Wai-Ngapoe": gefioren te Vlissingen, gedoopt in Corinchem, geboekt in Indonesië. GEMEENTERADEN Geen koloniale verhouding. Kats moet oppassen voor achterstand. Walcherse matadoren gaan op reis. Een merkwaardig schip loopt van stapel. Een ongewone gang van zaken. Vrijdag 24 September 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 eenheid in stand blijft, dat waar borgen worden geschapen voor een gezond geldwezen en een behoorlijk deviezenbeheer, dat bestaande rechten worden ge ëerbiedigd en de oude rechts zekerheid van de ondernemer weer wordt hersteld. Voor de „Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del" heeft de directeur van de Ned.-Indische Escompto Mij te Amsterdam een belangwekkende lezing gehouden over het onder werp „Nederland en Indië". De bij uitstek deskundige spreker kwam tot de conclusie, dat, indien de rechtsstaat in Indië is hersteld en de Neder landse ondernemers rustig hun gang kunnen gaan, het volledige herstel van Indië slechts een kwestie van tijd is. ----- - kwestie van tijd is. Vooral tegenwoordig, zegt de „Neaerl.", hoort men heel wei nig. vriendelijks over de Fiscus, het opperhoofd der belasting legerscharen, vertellen. Maar toch is die onbarmhartige heer niet altijd zo inhalig, integen deel! Leest u maar eens wat ,;Textillia" vertelt over de leuke manier, waarop de belastingen autobezitters tegemoet komen: „Een zakenman maakt in zijn onderneming een netto-winst van f 15.000 per jaar. Zijn werk De wijze waarop met alle brengt mee, dat hij van tijd tot krachten en primitieve middc- tijd op reis moet. Aan reiskosten len het technische herstel wordt aangepakt, is het meest afdoen de bewijs voor de stelling, dat 1 als de Nederlandse ondernemers Prof. Weyer betoogde, dat tage van Nederlands nationaal reeds lang voor de oorlog van inkomen het tfirecte of indirec- een z.g. koloniale verhouding uitvloeisel van die „voorpost tussen Nederland en Indié geen van ons bedrijfsleven in Indië". sprake meer was, en dat de Archipel, bij het uitbreken van de oorlog, een mate van zelf bestuur bereikt had, waarop z.i. de burger van menig souvereine staat jaloers mocht zijn. Door Nederland of door Nederlanders in Indië werden geen economi sche monopolies genoten. Men volgde immers de politiek van de open deur en ieder, die zich wilde voegen naar de wetten des lands, was er welkom. Economische voordelen vloei den derhalve uit deze z.g. ko loniale verhouding niet voort. De bron van de economische voordelen was hoofdzakelijk de ondernemerszin, de energie, de bekwaamheid en het doorzet tingsvermogen van het Neder landse volk. Met deze eigen schappen en met het noodzake lijke bedrijfskapitaal is de Ne derlandse ondernemersstand bui ten de landsgrenzen getreden naar de Indische Archipel, waar men zich thuis voelde. Men zal in de wereld tever geefs zoeken naar een tweede voorbeeld ener Europese volks planting temidden van een gans andere cultuur, levende daarmee in volstrekte harmonie. WAT TOT STAND WERD GEBRACHT. Met behulp van Nederlands De Nederlandse belegging in In dië bjj het uitbreken van de oorlog was tienmaal zo groot als de Amerikaanse belegging in de Philippijnen. MINDER WELVAART BIJ VERLIES VAN INDIÉ. Onze welvaart, aldus Prof. Weyer, zou een geweldige klap krijgen, als de bijdrage tot het nationaal inkomen uit Indië, voor een deel tot ons komend in vreemde deviezen, voorgoed verloren zou zijn. Er zou echter aanmerkelijk meer verloren wor den dan deze geldelijke inkom sten. Immers het feit, dat ons bedrijfsleven deze merkwaardige uitloper in Indonesië bezit, heeft een kolossale stimulans gegeven aan ons wetenschappelijk leven en onderwijs. FORMIDABEL HERSTELVRAAGSTÜK. Zou deze uitloper van het Ne derlandse bedrijfsleven voor ons verloren gaan, dan zou dat be tekenen, dat wij, na alles' wat wij reeds door de oorlog in Europa hebben geleden, een Deze economische activiteit is echter nog slechts mogelijk op een gedeelte van de landbouw- en industriële ondernemingen. Voortzetting van deze activi teit zal ten enenmale onmoge lijk zijn indien de rechtsstaat niet spoedig wordt hersteld. Wat er verder moet gebeuren, dat zullen wij tenslotte zelf moeten doen en dat kunnen 84 millioen dollar van Amerika onmogelijk bewerkstelligen. Nazi-dokter mag niet opereren» De autoriteiten van het inter neringskamp te Darmstadt heb ben een daar geïnterneerde Nazi- dokter- verboden de aanklager van het zuiveringshof, Kurt Hammei, te opereren. De aanklager, die aan een leverkwaal lijdt, had dr Neu mann, een vroegere S.S. officier, is hij f 1000 per jaar kwijt. Een auto'tje zou natuurlijk buitenge woon prettig zijn maar nodig is dat in het geheei niet en bo vendien zijn de kosten daarvan te stellen op f 3000 per jaar. Een extra-uitgave van x 2000 per jaar voor zo'n zakelijke luxe is wel erg veel, dus zo'n zakenman blijft treinreiziger? D.w z., hij zou per trein blijven reizen wanneer de progressie van onze belastingen niet zo sterk was. Ku is het ech ter anders. De verleiding om een auto aan te schaffen wordt nu, door de fiscus, nog veel groter, zoals uit het volgende rekensom metje blijkt. Over een inkomen van f 15.000 betaalt de man (gehuwd, 2 min derjarige kinderen) een bedrag van f4017 aan inkomstenbelas ting (tarief 1948). Rijdt hij per auto en beeft hij daardoor f 2000 per jaar meer onkosten, dan be taalt hij aan inkomstenbelasting f 1399. Het aanschaffen van een auto betekent dus reeds een be sparing van f 818 aan inkomsten belasting. Bovendien is er dan nog een besparing van f240 on dernemingsbelasting, zodat de fiscus van de f 2000 extra kosten van een groot aantal gevangenen uit het kamp te Buchenwald. Hammei deelde aan Reuter mede, dat hij om de operatie verzocht had, omdat hij het nodig had, en formidabele"rainp'onder 'niet .omdat hü wilde bewijzen dat de ogen zouden moeten zien. Ier b« de °Peratie Seen Sevaar be" Indien wij direct na de Japan gevraagd hem aan de lever te ope- reren. Neumann werd ervan be- die de auto veroorzaakt, f 1058, schuldigd door deze leveroperatie dus meer dan de helft, voor zijn de dood veroorzaakt te hebben - rekening neemt!" se nederlaag onze werkzaam heden hadden kunnen hervatten, hadden wij ongetwijfeld voor kapitaal ontplooiden deze Neder- cen formidabel herstelvraagstuk landers ginds hun activiteit, ont- gestaan, maar vermoedelijk zou gonnen zij uitgestrekte com-reeds jn 1947 de export zó op plexen woeste grond, plantten pen zyn gebracht, dat de han- voorheen aldaar onbekende ge- delsbalans sluitend geweest zou wassen, legden spoorwegen aan, verbonden de eilanden door scheepvaartlijnen, ontgonnen de bodemschatten en stichtten al lerlei industrieën. Het Neder landse kapitaal, de Nederland se spaarder, zag in deelneming in Indische ondernemingen of participatie in de Indische staats schuld niet langer een buiten lands avontuur. Bij het uitbre ken van de oorlqg was circa 15 zijn. INDIÈ MOEÏ WEER RECHTSSTAAT WORDEN. Voorwaarden voor het econo misch herstel van Indonesië zijn met name, dat wat ook de staats rechtelijke veranderingen mo gen zijn, Indonesië weer wordt een rechtsstaat, dat de Europese minderheid bescherming geniet volgens de beproefde rechts- a 20 procent van Nederlands normen, dat de economische „Grappig", vindt u niet? o Volgens een bericht van A.F.P. zijn 19 personen om het leven ge komen en 100 gewond, toen gis teravond te Laghouat (Algerië) twee legerauto's met ontplofbare stond, teneinde op deze manier i stoffen met elkaar in botsing de zaak tegen Neumann te doen kwamen, de lucht invlogen en verwerpen. brand veroorzaakten. (Van onze Utrechtse correspondent) Dat de C.M.B. achteraan komt is wel typerend. Terwijl de werk- In 1918 ontstonden drie belang- rijke christelijke organisaties: de ers en de boeren een organi- I?-.- ,1 ■-» HTin n/lA^L-Lon/1 nOr - - Boeren- en Tuindersbond, het Verond van Werkgevers en de Middenstandsbond. Vandaar dat er dit jaar drie jubilea waren te vieren. Hebben de twee eerstge noemde organisaties respectieve lijk te Groningen en te 's-Graven- hage haar oprichtingsdatum her dacht, de Christelijke Midden standsbond hoopt het op 28 en 29 September a.s. te Utrecht te doen. ti 3» T~ 18 ■y# wttt* u g £3 -m mi iS68 - {WRSSfe msf» i&v m mi ';f%« f A 5 t i mmm* In het Palais de Chaillot in Parijs is Dinsdagmiddag de Algemene Vergadering der Verenigde Naties onder voorzitterschap van de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Juan Ayllic Bramuglia, geopend. Ongeveer drie maanden lang zullen de gedelegeerden uit 58 lan den discussiëren over de 70 punten van de agenda. Een overzicht ran de zaal tijdens de wel komstrede van Vincent Auriol, President der Franse Republiek. satie hebben opgebouwd die er wezen mag, waren de midden standers maar niet warm te krij gen voor hun eigen bond. Na de oorlog komt daar gelukkig ver betering in. Maar spreekt men met de heer W. P. Hollebrands, directeur van de C.M.B., dan blijkt deze toch verre van voldaan over de houding van de midden standers. Er is veel lauwheid in deze kringen. Kleine zakenmensen moeten met de haren in het orga nisatieleven worden gesleurd. Maar alles kan niet in één keer komen. In elk geval houdt op het ogenblik de stroom van nieuwe leden gestadig aan en ook intern vertonen de negentien aangesloten organisaties een gunstig beeld. Als bewijs van het nieuwe leven verscheen dezer dagen het eerste nummer van „Ons Vrije Bedrijf", het bondsorgaan. De naam van 't i blad zegt al precies waar de mid- j denstander van tegenwoordig mee zit: zijn bedrijf is niet vrij. Hij is aan allerlei bepalingen gebonden en al erkent hij terstond het recht van zekere bindingen door de overheid, hij protesteert tegen de drastische vrijheidsbeperking. Daarom ligt in de naam van het blad al een conscientiekreet op gesloten. „Ons Vrije Bedrijf" zal er zeker toe dienen om de christe lijke middenstanders op hun ter rein voorlichting te geven inzake de sociaal-economische vragen, waarmede deze mensen te kam pen hebben. Het eerste nummer draagt een propagandistisch ka rakter en schrijft uitvoerig over het jubileum. De heer P. E. Ta- meling te Groningen, voorzitter van de C.M.B. heeft het blad een „ten geleide" meegegeven. De op lage, welke op 10.000 exemplaren was gesteld, moest tengevolge van de vele inschrijvingen op 12.000 worden gebracht. Hedenavond kwart voor acht, houdt de Ere-Voorzitter van de Christelijke Middenstands Bond de heer W. G. Scheeres, ter gele genheid van het Jubileum-congres voor de N.C.R.V. een causerie over het onderwerp, „Slechts dertig jaar". Feuilleton. door PAUL TRENT 75) o— „Ik zou graag de naam en het adres van de man willen heb ben." „Is dat nodig? De informa ties, die ik u geven kan, zijn toch zeker voldoende, om het artikel te kunnen schrijven." „Ik zou graag eerst buitenaf inlichtingen inwinnen." Sir Mostyn stond op en keek een krant na. „Thomas Benson, Fyne Street 60, Jarrow", zei hij. Clive schreef j het adres in zijn politieboekje. I „Zou ik er misschien direct even heen mogen gaan?" vroeg j bij, en Sir Mostyn bood hem met een neerbuigend air zijn hand "aan. Het was negen uur, maar Clive pakte gauw een tram en nam daarop een taxi. Het was een vrij verre rit. Benson was niet thuis, en zijn vrouw deelde Clive mee, dat er| een meeting was; „maar ik ver wacht hem om tien uur thuis", zei ze. „Wil u misschien op hem wachten?" Het huisje zag er keurig uit en niet als het huis van een dronkaard. „Ik ben uit Londen gekomen," Zei Clive, „om informaties in te winen omtrent het ontslag van uw man. „Zij vertellen dat hij dronken op het werk is gekomen, en hij drinkt nooit meer dan één glas bier," zei ze op een minachten de toon. „Wat scheelde hem dan?" „Een van de kinderen is heel ziek geweest, en hij had er drie nachten bij gewaakt. Tom is 'n goede man, dat zeg ik u." Op dat ogenblik ging de deur open en een forse man met een open, eerlijk gezicht trad de kamer binnen, gevolgd door twee anderen. Zij keken Clive nieuwsgierig aan. „Meneer is uit Londen geko'- men, om te informeren, waarom jij je ontslag hebt gekregen," zei juffrouw Benson. „Ik kom van de Daily Mer cury," zei Clive. „Dan behoeven we niets te zeggen." zei een van de man nen, „want de baas is aandeel houder van die krant." „Ik beloof je dat ik niets dan de waarheid zal zeggen. Ik ben niet in betrekking bij je baas, en het feit, dat hij een aandeel houder van onze krant is zal mij niet weerhouden, te schrij ven, wat ik van de zaak denk. Wil je mij vertrouwen?" Alle drie de mannen staarden hem een ogenblik aan. „Wat wou u weten?" vroeg Benson eindelijk. „Was je dronken?" vroeg Cli ve ronduit. „Neen, meneer ik was ziek, en onze dokter kan het bewij zen. Toen ze mij weggestuurd hadden, ging ik rechtstreeks naar hem toe." „Hoeveel tijd was daar tus sen verlopen?" vroeg Clive. „Geen tien minuten. Hij woont vlakbij de werf." „Geef mij zijn naam en adres." De man deed het zonder aarzelen. „Heb je op de werf verteld, wat de dokter gezegd heeft'" vroeg Clive. „Ja, meneer, maar ze geloven hem niet. Ze beweren dat hij niets anders durfde zeggen, om dat hij onze dokter is." Clive bleef nog enige ogen blikken en ondervroeg Benson nauwkeurig en hij ging weg met de stellige overtuiging, dat de man de waarheid sprak. Het was te laat om die avond nog naar de dokter toe te gaan, maar de volgende morgen vroeg zat Clive al in zijn wachtkamer. Dokter Sinclair was een jon ge man, en Clive kréég geen gunstige indruk van hem. De dokter scheen er geen ogenblik aan getwijfeld te hebben, of de man wel nuchter geweest was. „Hoe kon die vergissing dan toch hebben plaats gehad?" vroeg Clive. „Ze zijn er zo stel lig van overtuigd, dat hij dron ken was." „Benson was geheel uitgeput en niet geschikt, om naar zijn werk te gaan. Toen hij bij mij kwam, zwaaide hij op zijn benen, maar het was van uit putting. Hij is dol op zijn dochtertje. Het kind had long ontsteking en ik dacht niet, dat ik het er door zou halen. Ben son was buiten zichzelf van droefheid." „Wilt u mij, als het nodig is, een bewijs geven opdat ik dat kan publiceren?" „Met genoegen. De man is onrechtvaardig behandeld ge worden," zei de dokter met warmte. Dit onderhoud bevestigde Clive in zijn mening. Hij keerde dus naar zijn hotel terug waar hij zijn artikel schreef, maar besloot, om voor hij het aan de krant telegrafeerde, even naar sir Mostijn toe te gaan. 1 Hij had van de mannen ge hoord, dat, als Benson niet te ruggenomen werd, zij het werk meteen zouden neerleggen. Hij hoopte dus, dat hij enige invloed zou kunnen uitoefenen op sir Mostyn en die ramp verhoeden. Hij wist echter dat hij zijn positie aan de Mercury er aan waagde. Meneer Waever had duidelijk tegen hem gezegd, wat hij van hem verlangde, maar het was hem niet mogelijk iets te onderschrijven waarvan hij wist, dat het verkeerd was. Hij las het artikel nog eens door en ging toen naar het kan toor van sir Mostyn, maar zijn gelaat stond ernstig, want hij dacht aan Ethel en de toe komst. Was er voor hem geen plaats in de wereld? (Wordt vervolgd.) Zaterdagmiddag-voetbal. Ie KLASSE: WemeldingeWis- senkerke; ArnemuidenKloe tin ge; 's-Heer Hendrikskinderen Nieuwdorp; KrabbendijkeCo- lijnspl. Boys. Het zal voor Wemeldinge nog niet zo gemakkelijk zijn zich Wis- senkerke van het lijf te houden. We zullen geen nederlaag voor de thuisclub voorspellen, maar de overwinning kon wel eens klein zijn. In Arnemuiden kan een illu sie gebroken worden, want zowel de thuisclub als het bezoekende Kloetinge zijn nog vol verwach ting voor de titel. We hebben ver trouwen in de verrichtingen der thuisspelers, aan de bezoekers om onze verwachtingen te logenstraf fen. Nieuwdorp gaat om winst naar 's-Heer Hendrikskinderen en Krabbendijke zou al heel ver afgezakt zijn als het thuis de Boys uit Colijnsplaat niet meer kon hebben. 2e KLASSE A: Yerseke m— Wemeldinge II; Kapelle IKrab bendijke II; Kattendijke IRil land Bath II; Wolfaartsdijk I Kats L Kats mag er beslist geen grap je van maken en zelfs met de grootste inspanning zal het nog een toer zijn de baas te blijven over Wolfaartsdijk. Kattendijke zal Rilland Bath II' niet veel moeilijkheden in de weg leggen. Dat het de thuisclub veel zal op leveren betwijfelen we. Gezien de verrichtingen van Krabbendijke II tot heden, durven we Kapelle wel wat moed geven voor de kamp te gen de Krabbendijker reserves. Wie in Yerseke winnaar wordt durven we niet te zeggen, doch de thuisclub kon uit het terreinvoor deel wel eens wat halen. 2e KLASSE B: Cortgene II Wolfaartsdijk II; 's-Heer Arends- kerke IIKoudekerke I; Kloetin ge IISerooskerke I. Hoe zal de start van Cortgene II worden? We geven hen tegen Wolfaartsdijk n wel een goede kans op winst. 's-Heer Arends- kerke II kan soms onverwacht uit de hoek komen en is in staat om voor verrassingen te zorgen. Toch geven we Koudekerke de beste troeven in handen, al blijft uitkijken de boodschap! Seroos kerke zal na de felle aanloop te gen Veere in Kloetinge niet willen I sneven en dus kunnen de jongens in Kloetinge op een tot de tanden gewapende bezoeker rekenen. "e KLASSE C: Nieuwdorp II Arnemuiden II; Koudekerke II— 1 Bevelanders I; Nieuwland I Domburg III. j Tegen Arnemuiden geven We niemand meer veel kans. Ook de Nieuwdorp reserves zullen wel verslagen worden. De Bevelanders komen in Walcheren hun geluk beproeven en na Nieuwland kun nen ze ook Koudekerke II wel hebben. Een ongekende weelde j voor De Bevelanders, ook eens te kunnen winnen. Wie zou Nieuw land nog eens een overwinning durven voorspellen? En toch het zit er in tegen Domburg III! Gisterenmorgen zijn de opslag plaatsen van een verzekerings maatschappij voor de Zeevaart te Hongkong door brand vernield. Tot dusver telt men reeds 25 doden. 66 werden naar het zieken huis overgebracht, van wie velen in ernstige toestand. Volgens een schatting worden 50 personen ver mist. Daar de trap was vernield sprongen velen, onder wie een Chinese vrouw met haar baby, naar beneden en vonden zo de dood. Anderen werden in netten opgevangen. Er had een ontploffing plaats in een ruimte waar films en an der licht brandbaar materiaal was opgeslagen. De brand, die de "der de is aan de waterkant van de stad in de afgelopen maand, vormt de ernstigste brand sinds 14 jaar. vim Reactionnair! Ik meen, dat het mr Troelstra was, die eens gezegd heeft, dat een ieder altijd de reactionnair is van zijn buurman. Daar zat iets in. De Partij v. d. Arbeid bijv. meent zo ongeveer het monopo lie te hebben vari vooruitstre vendheid en progressiviteit. Uit de hoogte ziet zij, wat dit be treft, neer op de reactionnatre rechtse partijen. Maar nu moet men de „Waar heid" horen. Dit communistische orgaan komt vaststellen, dat het Kabi- net-D rees nog i eactionnairder is dan zijn voorganger. Alle de mocratische krachten moeten daarom tegen dit bewind in het geweer worden gebracht. Nog erger maakt het een Amerikaans blad New States man und Nation", dat doodleuk komt vertellen, dat de Hollandse socialisten waarschijnlijk even links zijn als de meeste Britse conservatieven. Niet bemoedigend voor onze Partij van de Arbeid-ers, zo'n certificaat van onvermogen. Sigaren tegen inlevering van paling. Tijdens een uitgebreide controle door ambtenaren van de prijsbe- heersing werd te Culemborg pro ces-verbaal opgemaakt tegen 32 sigarenfabrikanten. Het bleek, dat 22 verbaliseerden de sigaren rechtstreeks aan de winkeliers leverden tegen banderolle-prijs. Het zou ook zijn voorgekomen, dat men inlevering van banderollen of bijlevering van gerookte paling eiste. Op een plein in de binnen stad van Rotterdam hield de laatste tijd een kwakzalver zit ting. Op zijn visitekaartje stond te lezen: particuliere inrichting voor physische therapie en ver der mededelingen over spreek uren van de geneesheer-direc teur enz. Vele patiënten ver keerden in de mening met een bevoegd arts te doen te hebben, maar achter het bureau troon de in werkelijkheid de 5-1-jarige phijsico-therapeut C. E. A. W. Hij was omringd door talrijke kleine flesjes, die voor het me rendeel gevuld waren met ge neesmiddelen, welke men ver pakt bij de apotheek kan kopen. Hij haalde ze alleen uit de ori ginele verpakking en vulde er de flesjes mee. Ook homoepa- tische geneesmiddelen waren er onder. Een duur kortegolfsbestra- lingsapparaat, waar menig arts jaloers op kon zijn, maakte dé nodige indruk, evenals een on derzoekingstafel. W. verdiende gemiddeld f 1000 per maand. De prijs van de geneesmiddelen va rieerde van f 1.10 tot f 12. Hielpen deze niet, dan kwam het bestralingsapparaat er aan te pas. Voor een behandeling daarmee moest f 10.betaald worden. Dr W., die veel klanten van buiten had, zal voorlopig niet te consulteren zijn. Zijn spullen zijn door de politie in beslag genomen en proces-verbaai is opgemaakt. o Waarschuwing voor emigratie naar Frankrijk. De Centrale Stichting Land bouw Emigratie deelt mede: In Frankrijk worden de boer derijen verkocht en verpacht via de notarissen, doch door be middeling van makelaars. Ook personen in Nederland woonachtig treden .in die func tie op. Zij vinden thans gretig gehoor bij de adspirant-emigran- ten, die gaarne een bedrijf wil len pachten. Helaas leert de praktijk, dat wij tot de uiterste voorzichtig heid moeten aansporen. Telkens weer blijkt, dat som mige van deze heren zich niet houden aan de „regels van het spel", dat zij meer provisie op strijken dan waarop zij recht hebben. Zelfs dalen hun prak tijken af tot het immorele. Zo verscheen de vorige week een emigrant op ons kantoor, die aan een makelaar een kwi tantie had betaald van meer dan 1000 wegens „commissie, verblijfkosten, publicaties, tele foon etc.", zonder dat hij zelf ook maar een bedrijf had kun nen pachten. De Centrale Stichting waar schuwt ernstig tegen dergelijke praktijken. C.B.T.B. gaat weer confereren. Hedenmiddag opent de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond zijn conferentieseizoen weer en wel met een onderwijsconferentie op „Birkhoven" te Amersfoort. Dit is de tweede onderwijsconfe rentie van dit jaar. Drs J. Lever te Utrecht en ir A. Maris te Den Haag treden als referenten op. Onderwerpen„Evolutie en Chris tendom" en „Landbouw-econo- misch streekonderzoek". Op Zaterdag 25 September zal op de werf der firma Bijker te Gorinchem het motorschip Wai-Ngapoe te water worden gelaten. Het is een veerboot, bestemd en speciaal ingericht voor het vervoer van vee tussen Soemba en Bali en Java, terwijl het tevens accomodatie heeft voor 12 passagiers. Het schip is 96 meter lang, 15 meter breed en heeft een diep gang vah 5.40 meter. Het wordt voortbewogen door een Werk- spoormotor van 2500 pk., waar mede het een snelheid kan halen van 13.25 zeemijlen per uur. Het schip heeft een geschie denis, die vrijwel uniek mag heten in de historie van de Nederlandse scheepsbouw. De opdracht tot het bouwen van het schip werd reeds voor de oorlog door de Koninklijke Paketvaartmaatschappij te Am sterdam verleend aan de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlis singen. Het werd inderdaad door „De Schelde" gebouwd en toch.... heeft het nooit op een helling van „De Schelde" gestaan, zal het niet te Vlissingen te water lopen. Daar het schip tijdig geleverd moest worden, was het na de oorlog namelijk onmogelijk om het te Vlissingen op één der hellingen op stapel te zetten. Wel was dit mogelijk bij een relatie van „De Schelde", n.l. Bijkers Aannemingsbedrijf N.V. Scheepswerf en Constructiebouw te Gorinchem. De afdeling scheepsbouw van ,.De Schelde" vervaardigde nu alle onderdelen voor het stalen casco en bouwde die samen tot stukken van ten hoogste tien ton. Deze stukken werden per motorlichter naar Gorinchem vervoerd en daar werden deze honderden en honderden onder delen samengevoegd. Zo nauwkeurig was in Vlissin gen gewerkt, dat alles precies bleek te passen en thans is het zover, dat Zaterdag a.s. het schip te water kan worden ge laten. Na de tewaterlating moet de Wai-Ngapoe worden versleept van Gorinchem naar Vlissingen en zij moet dan tussen Gorin chem en Dordrecht onder de vaste brug bij Baanhoek door. Daartoe zullen de masten, de schoorsteen en het topdekhuis zo gemonteerd worden, dat zij bij deze brug weer afgenomen kunnen worden om op de werf te Vlissingen opnieuw gemon teerd te worden. Het schip zal daarna te Vlissingen gedokt worden. Telegram aan en van generaal Spoor. De gemeenschappelijke actie van Nederlandse vrouwen heeft het volgende telegram aan generaal Spoor te Batavia gezonden: „Dank voor gegevens brief 10 September. Wilt u telegrafisch mededelen of naar uw mening vastgehouden Nederlanders in Re publiek in levensgevaar verkeren na gebeurtenissen laatste dagen?" Gistermorgen is het volgend antwoord van generaal Spoor ont- vannen: „Ofschoon dezerzijds niet over exacte gegevens kan worden be schikt en zeker niet van direct levensgevaar voor Europeanen in Republiek kan gesproken is ver- wachtbaar, dat hun positie onge twijfeld thans riskanter". POORTVLIET. Verbeteringen L.O.-school De voorz., Burg. Van Oeve- ren, opende met ambtsgebed. De notulen van 13 Aug. en 6 Sept. werden ongewijzigd vastgesteld. Er is een schrijven ingekomen van de minister betreffende de jaarwedde van gemeente-ambte naren; van Ged. Staten betref fende de wijziging der politie verordening; van de Min. van Binn. Zaken, inhoudend, dat door de gemeente over 1944 be taald moet worden 1748. vermoedelijk zal dit ook gelden voor de jaren 1945, 1946, 1947 en 1948. Van de Stichting Land- bouwherstel zijn richtlijnen ontvangen omtrent herbeplan ting der begraafplaats, hetgeen ƒ850 zal bedragen en dit jaar moet geschieden. De Bijz. school doet op grond van art. 72 der L.O.-wet een aanvraag om voor schot. De begroting is als volgt: leermiddelen, smids- en metsel werk en het plaatsen van zes closets, totaal 1542.50. B. en W. zijn van mening, dat het wel met vier closets kon. Dit wordt besloten. Daarna wordt door de voorz. van Ged. Staten voorgelezen de jaarwedde van gem.-ambtena ren. Na bespreking verwerpt de raad dit met 4 tegen 2 st. Er is een brief van Ged. Staten be treffende de aanleg der nieuwe weg; genoemde instantie zal 80 vierk. M. met klinkerkeien be leggen; de rest moet door de gemeente worden afgelegd. Be sloten wordt eerst de weg aan de Simdsstraat te leggen, daar na kan weer verder worden gezien. Door de voorz. wordt mede gedeeld, dat dhr Knuist de be strating van 200 vierk. M. heeft aangenomen voor 1.80 per M2. De voorz. komt nog even terug op de verworpen voorstellen omtrent de jaarwedde der ge meente-ambtenaren. Dit wordt tenslotte nogmaals bezien, waar op een andere regeling getrof fen wordt, zodat de salariswijzi- ging zal ingaan met terug werkende kracht van 1 Octo ber 1947. BIGGEKERKE. Wegverbetering. Maandagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester Dreg- mans. Deze vergadering was belegd ter behandeling van een voorstel van B. en W. tot verbetering van de zandweg van af de noodschool tot het voormalig tramemplace ment, welk in verband met de herverkavelingswerkzaamheden aan deze weg urgent geworden I zijn. I Hot bureau voor de herverkave- I ling is bereid het grondwerk voor I het verder verbeteren en op peil 1 brengen van deze weg fe doen als l de gemeente voor een kleine af- i stand wat materiaal levert. De kosten ten laste van de ge- 'meente zullen ongeveer f 1000.— «bedragen. Na enige discussie, waarbij verschillende practisehe opmerkingen worden gemaakt, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij de rondvraag vestigt de heer de Voogd de aandacht van B. en W. nog op de weg van Krommenhoeke naar Hogelande, die dringend herstelt dient te worden

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2