Frankrijk staakt vandaag. Debat in Assemblee geopend NIEUWS heeft de regering de lonen herzien. Republikeinse troepen vechten op 20 Km. afstand van Madioen. Binnenkort enkele maanden 250 gram vlees. WALCHERSE V.V.V/s KAMPEN MET VELE PROBLEMEN. Communisten deden een „vredes aanbod". Britse leeuw scherpt z'n klauwen. Marshall over de houding der ?.N. Confereren Oost-Euro- pese staatshoofden op de Krim Hersengymnastiek op Schiphol. Ruimere toewijzingen voor pensionhouders in zicht. Het parlement: leer school in de welspre kendheid. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Oorzaken van de huidige vieesschaarste. Ltog'nblikor^Krimzou-1 °»sa heel WeSt" HOTELBOUW STÜIT OP 0N- OVERKOMENLIJKE BE ZWAREN. SNIPPER Commissie vergunningen personenvervoer. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1057 Abonnementsprijs ƒ3.75 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 24 SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FKLTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAKELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.30 u., onder 18.32 u. Maan op 21.28 u., onder 14.42 u. Hoogwater Zaterdag 25 Sept.: Vlissingen 5.49 u. 1.64 m., 18.10 u. 1.62 m. Wemeldinge: 7.32 u. 1.54 m., 19.46 u. 1.56 m. ker van de „Maasbode is j mete'en' paar' wei'nig" 'zeggendeFrankrijk staakt vandaag. De meest vitale diensten zullen ge inen van het agrarische vraag- durende twee uur sUl liggen. Van 4 tot 6 uur zal men heden- «tnk af en dat in een tiid waarin mi(ldag noch kunnen telefoneren noch kunnen telegraferen en alle de agrarische belangen toch natio- postkantoren zullen gesloten zijn. Het treinverkeer zai een uur ge- nale belangen geworden zijn en 3toP' worden; gedurende twee uur zal men van gas en eleotriciteit men een nationaal landbouwbeleid verstoken zfln; onder Parijs zal de gehele dag geen metro rijden en in grote stijl en van weidse allure °',k de autobussen kwamen niet uit hun garages. De mijnen zullen had kunnen aankondigen. produceren, kortom frankrijk staakt. Wat speciaal over de landbouw- Vofl/ioTillflOn tnf Moort En minister Queuille heeft de »CI RlCilliyCli LUI lïtddl l Nationale Vergadering het voor- llïfnPQfplrl !stel gedaan de gewestelijke ver- UliyuolGlU. kiezingen, die in October zouden En men staakt, ondanks het Plaats hebben, enige maanden uit feit, dat de ministerraad heeft be- stellen. De regering is daarmee sloten tot herwaardering van de jvan koers veranderd, aangezien Ionen, zodat de gezamenlijke las- aanvankelijk had verklaard ten, (lonen, belastingen en sociale Seen standpunt in deze kwestie lasten) door de óndernemingen te *e zullen verdedigen, dragen met 15 verhoogd wor- Ee kamer aanvaardde een re den. geringsmotie tot uitstel dér ver- Men staakt, hoewel gisteren in-™zi"gen en ^fel met 300 togen zöY stemmen. De verkiezingen zijn thans uitgesteld tqt Maart en het systeem der evenredige vertegen woordiging zal niet worden toege past. politiek gaat komt neer op een bij herhaling reeds toegezegde verhoging van de bodemproductie door nationalisatie en intensive ring en wanneer men de Millioe- nennota daarbij plaatst, dan kan men lezen, dat minister Mansholt speciaal het oog heeft op een zo ver mogelijk doorgevoerde mecha nisatie. Bedoelde medewerker heeft daartegen wel geen bezwaar, maar hij is wel bevreesd voor de positie van de kleine boeren en hij heeft wel bezwaar tegen de mechanisatie, welke de kleine boe ren van hun arbeid berooft, zon der dat rationele arbeid op eigen bedrijf daarvoor in de plaats kan worden gegeven. middels bekend is gemaakt, dat de lonen bij de Parijse Metro binnen kort verdubbeld zullen worden, de lonen voor personeel van de treinen naar de voorsteden 60 procent stijgen en het broodrant soen van 300 gram op 350 gram wordt gebracht. A Is een tweede bezwaar wordt Te Loriënt hebben de winkeliers genoemd, dat in de Troon- zjC}, by (je stakingsbeweging aan- rede gemist wordt een actieve ges)0ten en hun winkels gesloten, emigratie-politiek, om het bevol- De gas_ en electriciteitsdiensten kingsoverschot ten plattelande van Toulon 2yn tot een waarschu- moe af te voeren. wjngsstaking van 24 uur overge- Do bevolkingsaanwas vormt een vpisch agrarisch probleem en wordt in dc agrarische wereld ook als zodanig aangevoeld. Speciaal de boeren en tuinders zullen voor hun zonen en dochters straks geen emplooi meer kunnen vinden in de land- en tuinbouw. En nu wordt het afgekeurd, dat in verband hiermede wel volle aandacht geschonken wordt aan de industrialisatiepolitiek, maar niet aan de emigratie-mogelijk heden. En dit temeer, daar de er varing leerde, dat een succesvolle emigratie in belangrijke mate af hankelijk is van de activiteit van onze regering. /"Inzerzijds merken we hierbij op, dat ook aan de uitbrei ding van cultuurgrond aandacht had behoren geschonken te wor den. Hiervoor is nodig bevordering van landaanwinning waar moge lijk, maar en zelfs in de eerste plaats een krachtig optreden tot het verkrijgen van de nodige grenscorrecties. Hier is een mogelijkheid voor vermeerdering van cultuurgrond, die door het optreden van de Duitsers in ons land in alle op zichten gerechtvaardigd is en die voor het welzijn van de agrarische bevolking van grote betekenis kan worden geacht. gaan. De handelaars en ambachtslie den van Dordogne sluiten gedu rende de gehele dag hun zaken, in de automobielfabrieken „Peu geot" duurt de staking voort, in Tunis en Algerije heerst eveneens verwarring. DE VERKIEZINGEN. Intussen heeft de vraag betref fende departementale verkiezin gen, die het veertien dagen oude kabinet van Queuille bedreigt, in de kamer van afgevaardigden een ingewikkelde evolutie doorge maakt. Men gelooft, dat de socia listen zullen dreigen met uittre ding uit de regering, indien de plaatselijke verkiezingen in Octo ber zullen worden gehouden. De Nationale Vergadering verwierp Woensdagavond een socialistische motie, die de verkiezingen tot het voorjaar wil uitstellen. De volks republikeinen trachtten toen sa men met de socialisten de radi calen in het kamp der uitstellers te drijven door voor te stellen, dat de verkiezingen wel in October zullen worden gehouden, doch op basis van evenredige vertegen woordiging, waartegen de radica len ernstig bezwaar maken. Van het resultaat van het debat over dit amendement hing het leven van de regering Queuille af, aldus Reuter. Niulat, Dinsdag een drieledige aanval is Ingezet tegen de rode legers rondom Madioen, zouden de republikeinse troepen, volgens A.P., met succes communistische troepen tot ongeveer 21 km. ten Dosten van Madioen hebben te ruggeslagen. De militaire autori teiten te Djokja hebben het ver trouwen uitgesproken, dat „in de korst mogelijke tijd" Madioen weer in haar bezit zal zijn. „Verschroeide aarde"-politiek. De regering verwacht, dat de •ommunisten de politiek der ver einde burgeroorlog te vermijden en zich gezamenlijk tegen de Ne derlanders te keren. In particu liere kringen wordt deze uitnodi ging, volgens A.P., geïnterpre teerd, als een poging om de re publikeinse troepen op Oost-Java los te maken van het centrale op perbevel, om daarna gezamenlijk de republikeinse troepen, die nog onder dat opperbevel staan, aan te vallen. Rede van Sjarifoeddin. Sjarifoeddin heeft voor de com munistische radio te Madioen een radiorede gehouden, waarin hij zeide, dat hij de uitdaging van de republikeinse regering, welke aan kondigde, dat „rebellen" zullen worden vernietigd, aanneemt. schroeide aarde zullen toepassen, f „Wij zijn niet bang voor deze uit daging", aldus Sjarifoeddin. „De republikeinse grondwet blijft onze De woordvoerder bevestigde een bericht, dat de communisten on geveer over 4000 goed gewapende soldaten in acht bataljons be schikken. Hij zei verder, dat het gebied in een omtrek van 12 tot 22 km rondom Madioen in handen der communisten is, maar er be vinden zich nog door de regering bezette „zakken" in dit gebied, zo als b.v. het vliegveld van Madioen. Vredesaanbod. De communistische bevelhebber generaal Djokosoejono, heeft een radiotoespraak in Madioen gehou den, waarin hij een beroep deed op alle republikeinse bevelhebbers op Oost-Java om in Madioen „vredes besprekingen" te houden. Hij zei, dat hij de uitnodiging deed ten ~lonino op het hoofd van de moordenaars van Bernadotte. De Israëlietische eerste minis ter David Ben Goerion, heeft me degedeeld, dat er een beloning van 5000 pond sterling is uitgeloofd voor inlichtingen die kunnen lei den tot de arrestatie van de moor denaars van Bernadotte, de be middelaar van de V.N. o Bevel van Markgraf. rolgens het Duitse Nieuws agentschap D.P.D. (Britse zóne) zullen met licentie van de Weste lijke bezettingsmogendheden ver schijnende Duitse bladen met in gang van vandaag in de Sowjet- zöne in beslag genomen worden. Het bevel daartoe is gegeven door de politie-chef in de Sowjet-sector van Berlijn, Paul Markgraf, aldus D.P.D. De enige uitzonderingen o£ dit bevel zullen gemaakt worden voor de met Britsp licentie ver schijnende bladen „Die Welt" en „Der Kurierdie in de Franse zone worden% uitgegeven. Dreigbrieven aan de Israëlietische voorlopige regering. De Israëlietische ministers, het hoofd van de voorlopige rege ring, David ben Goerion, inbegre pen, hebben brieven ontvangen waarin zij met de dood worden be dreigd voor hun maatregelen tegen de Splintergroep van de groep-Stern „Vaderlands Front". De Britse minister van Defen sie, Alexander, heeft In het Lager huis plannen bekend gemaakt over het in gereedheid brengen van Engeland in geval van nood. Hij kondigde de volgende maat regelen aan op het gebied van de defensie: Nieuwe wapentypes voor de ge leidelijke heruitrusting der strijd krachten. Bijna verdubbeling der produc tie van het laatste type jacht- straalvliegtuigen. Extra productie van vliegtuigen in de bestaande fabrieken door overwerk en nieuwe ploegen. Verhoging der productie van de nieuwe pantsergevechtswagens. Verdubbeling der productie van ammunitie voor de kleinere wa pens. Tempoverhoging der productie van ammunitie voor luchtdoelge schut en van oorlogsschepen. In Januari zal de gewapende macht ongeveer 825.000 man tel len. De hulpstrijdkrachten en de vrijwilligersreserve der lucht macht kunnen nog 60.000 vrijwil ligers gebruiken. De bedoeling is, dat men overzicht heeft, wie voor een eventuele algemene oproep in dienst zou willen en kunnen ko men. Het aantal doden door de zware brand in Hongkong is gis teren tot 135 gestegen. Van de 66 gewonden, die r.aar een zie kenhuis werden overgebracht, zijn twaalf buiten gevaar. Brandweerlieden borgen 60 lij ken uit twe'e huizenblokken. Gisterenmorgen is in de verga dering van de Assemblee der V.N. het algemeen debat geopend. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, heeft hierbij een uiteenzetting ge geven over de houding der V.N. tegenover enkele van de voor naamste aan de V.N. voorgelegde problemen. Hjj sprak zich hierbij uit voor souvereine onafhankelijk heid van het volk van Indonesië en voortgezette samenwerking met ons land. In zijn rede begon Marshall er mede zijn „ernstige bezorgdheid" uit te drukken van een „kleine minderheid om deel te nemen aan al het werk van de V.N. „Belangrijker dan deze boycot is het verontrustende gebrek aan samenwerking met de V.N. in haar pogingen om kwesties als Korea en Griekenland tot een op lossing te brengen en de interna tionale controle op de atoomener gie tot stand te brengen", aldus Marshall. In zijn uiteenzetting van de hou ding der V.N. tegenover enkele van de voornaamste vraagstuk ken, die aan de V.N. zijn voorge legd, bracht Marshall de volgende punten naar voren: 1. Vroegtijdige demobilisatie van de gewapende strijdkrachten in Palestina; repatriëring van vluch telingen, economische steun aan Joden en Arabieren en toelating van Transjordanië en Israël tot de organisatie der V.N.; 2. een verenigd en onafhankelijk Korea, aangenomen als lid van de V.N. met een regering op basis van vrije verkiezingen; 3. Griekenland moet beveiligd worden tegen „agressieve en on wettige inmenging van buiten af"; en onderhandelingen tussen India en Pakistan met betrekking tot Kasjmir ter bereiking van een „vreedzame regeling van een ge schil, dat ernstige gevaren in houdt"; 6. een spoedige tot standkoming van een internationaal controle systeem voor atoomenergie,, dat voorziet in de uitschakeling van atoomwapens; 7. een geleidelijke beperking van bewapening, voorzover het herstel van het politiek vertrouwen, ge paard aan afdoende waarborgen tegen overtredingen, zulks toeiaat. De V.S. steunden ook de toe lating tot de V.N. van alle staten, die hiervoor in aanmerking kwa men én tot dusverre „zich om re denen, onverenigbaar mét het Handvest, de weg versperd za gen". o Europa's voedsel. De directeur van de afdeling voedsel en landbouw van de E.C.A. D. A. Fitzgerald, heeft gisteren verklaard, dat tegen de komende herfst Europa, uitgezonderd de S.U. zal beschikken over 95 pro cent van de hoeveelheid voedsel, die het voor de oorlog had. Wel zal de kwaliteit minder goed zijn dan die van 1939. In de meeste gebieden zal er zeer weinig vlees zijn. Op het Binnenhof te 's-Gravenhage zijn Woensdag de nieuwe paradeuniformen van de garderegimenten aan Koningin Juliana overgedragen. H. M. laat de officieren aan zich voorstellen. Stalin zou voorzitter zijn. „Berichten, die het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken be reiken, doen", aldus een officiële woordvoerder van het ministerie, „vermoeden, dat een conferentie van staatshoofden van Oost-Euro- pese landen op het ogenblik op de Krim wordt gehouden onder voor zitter van Josef Stalin." Volgens de berichten, die het ministerie had ontvangen, wa ren de Roemeense minister van buitenlandse zaken, Anna Pau- ker, de Bulgaarse premier, Di- mitrof, en de president van Tsje- cho-Slowakije, Gottwald, allen naar het buitenland gegaan en zouden zij zich vermoedelijk op de Krim bevinden. Naar men meent te weten, zou Stalin enige Arabische vliegtuig beschoten Woodford, correspondent van de „Daily Telegraph" en John Nixon, correspondent van de I B.B.C. in het Midden-Oosten, zijn gedood toen een Arabisch vlieg tuig, nadat het door een Joods I vliegtuig was beschoten, veronge- lukte bij de Transjordaanse grens. Ook werd een Arabische passa gier gedood. Roermond behaalde eerste prijs. De vyf jeugdige deelnemers uit Roermond hebben gisteren in de hersengymnastiekwedstrijd, welke gehouden werd op Schiphol en waar jongens en meisjes uit Utrecht, Venlo, Walcheren, Delft, Eindhoven, Franeker, Gouda, Overloon, Tilburg, Noord- en i Zuid-Holland en eerstgenoemde plaats kampten om de eer de K.L.M. Constellations genoemd naar hun plaats of provincie offi cieel te laten dopen, glansrijk ge- 1 wonnen. En dat wil natuurlijk niet zég gen, dat Maria uit Arnemuiden en Florus uit Koudekerke en de an dere drie Walcherse kinderen niets van de luchtvaart afwisten want dat heeft Mieke moeten toe geven, de vragen werden vlot be antwoord. Vooral de jongens toon den zich ware meesters, al gaf dan de 13-jarige Henk Romijn uit Goude op de vraag „wie is de eigenaresse van Schiphol?" het antwoord „Mevrouw Plesman". Nee, geen-der anderen ging on voldaan naar huis. Trouwens, wat wou je nog meer na een hele dag op Schiphol? Getooid met K.L.M. speldje en voorzien van talrijke mooie foto's zullen zij hun vriendjes en vrien dinnetjes thuis heel wat te ver tellen hebben. In antwoord op door de heer S uurhof (P.v.d.A.) gestelde vragen, heeft gisteren minister T_ Mansholt in de Tweede Ka- dagen vacantie op de Krim door- l mer omtrent de vleesvoorziening bi engen en dit zou de reden zijn (je volgende mededelingen geweest, dat de drie westelijke daan: afgezanten in Moskou verleden week Zaterdag hun laatste be spreking in Moskou met Molo- tofin plaats van met Stalin moesten houden. In Londen weet men niet, ge- Na de oorlog bestond er een grote graansehaarste. Bij de ver deling van het graan moest de mens voorgaan. Dat betekende beperking van de veestapel. waarom de besDrekineen die od Vandaal" de krappe vleespositie nmr» timvrion crovrtorri nlaatc VioH— I Dit jaar werd het aanbod van den worden gevoerd, plaats heb ben. Men weet evenmin of Polen en Hongarije aan de besprekin gen deelnemen. Men is van me ning, dat de bijeenkomst een ge heel ander karakter draagt dan een formele zitting van de Ko- minform. Dimitrof naar Leipzig uitgenodigd. De Bulgaarse minister-president, Dimitrof, is door het gemeente bestuur van Leipzig uitgenodigd, om een bezoek te brengen aan de ze stad, waar hij in 1933 terecht stond onder de beschuldiging van brandstichting in het Reichstag- gebouw. o George Pirinsky, Bulgaars lei- 4. een uit onderhandelingen ont- der van het „Pan-Slavisch Con- grondwet, de roodwitte vlag blijft onze vlag, het Indonesia Raja blijft ons volkslied". stane regeling „zonder bloedver gieten" in Indonesië. Souvereine onafhankelijkheid voor het volk van Indonesië en voortgezette sa menwerking met Nederland; 5. voortzetting der bemiddeling gres" in de V.S., is te Chicago ge arresteerd als „vreemdeling, die behoort tot een organisatie, welke gewelddadige omverwerping van de Amerikaanse regering voor staat". Wild-west in de Zaan. Een chauffeur uit Halfweg kreeg voor het Centraal Sta tion te Amsterdam een „vrachtje" naar Zaandam. Twee lieden, die, toen hij op het gegeven adres arriveerde, hem met een hamer op het hoofd sloegën. De chauffeur die een harde schedel heeft, stapte uit en zette een der aanvallers, die zich uit de voeten maakten, na. Toen hij hem te pakken had, kreeg hij weer zo'n tik met de hamer, dat de steel brak. Hij wist echter met be hulp van omstanders de man te overmeesteren. Het bleek, nadat de politie hem had ingerekend, een 45- jarige behanger uit Eindhoven te zijn, die 21 jaar in een rijks opvoedingsgesticht heeft door gebracht. Naar de andere aanvaller wordt gezocht. DE BILT ZEGT: Overwegend droog weer. Half tot zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Zuid en West. Iets minder koud. vee ten zeerste beperkt, ook al omdat men met het oog op de melkprijzen het vee graag lang aanhoudt. Verplichte veelevering is zeer onsympathiek bij de boeren en ingegrepen in de bedrijfsvoe ring, waarvan de kleine boeren de dupe worden. Ook omdat verplichte veelevering een grote administratieve rompslomp mee brengt is ze afgeschaft. Een ander middel zou zijn invoering van hogere prijzen |voor de boeren. Dat zou behoren te zijn een hogere prijs in de maanden Augustus en Septem ber en lagere in de wintermaan den. Dat was echter onmogelijk, omdat er bepaalde prijzen ge garandeerd waren. Een derde middel zou zijn grotere import. Maar het is on mogelijk om in tijden van gro tere schaarste daarvoor deviezen beschikbaar te stellen. Voor de periode 1948/1949 is voorzien in de aankoop van 45.000 ton vlees uit Argentinië, waarvan 40.000 ton reeds is gekocht. Het erste I ervan is onderweg. I Wat de varkenshouderij be treft zijn de administrtieve en controlemaatregelen aanzienlijk vereenvoudigd. Iedere boer kan nu varkens houden. Het is niet mogelijk de vleespositie te ver- beteren door grotere importen. Er zijn geen deviezen voor. Het zal dus op eigen productie aan komen. Er zijn verschillende M niatuurcongres A.N.V.V. Gisterenmiddag is in het Schuttershof te Middelburg, op initiatief van de plaatselijke V.V.V. een miniatuurcongres gehouden met het doel, by de Walcherse afdelingen meer begrip te wekken voor het werk van de A.N.V.V. en tevens de problemen waar de Walcherse verenigingen van vreemdelingenverkeer mee kampen aan de A.N. V.V. voor te leggen. jaar aan pensionhouders wel rui mere toewijzingen kunnen worden gegeven. Spr. raadde aan een des betreffend verzoek te doen via de Bedrijfshoreca. De heer P. J. Elout te Domburg Op deze bijeenkomst die o.in. deelde mede, dat in die gemeente werd bijgewoond door de oud- de pensiongasten beter te spre- ken waren geweest over het eten in de pensions dan in de hotels. Wel klaagde spr. over de rege ringsmaatregelen, die iftidden in het volle seizoen werden genomen en remmend hebben gewerkt op het vreemdelingenbezoek. minister dr L. N. Deckers, voor zitter der A.N.V.V., de heer Groe- neveld Meyer, regeringsgemach tigde voor het vreemdelingenver keer, de lieer Borcei, directeur van de A.N.V.V., en de heer E. Smit, directeur van de provin ciale Zeeuwse V.V.V. kwamen veel practische problemen ter sprake. Men had na een inleidend woord van Mr "Dumon Tak, vele vragen te stellen. Burgemeester Sprenger van Oostkapelle opende de rij met een klacht over het niet verstrekken nieuwbouw onrendabel. Dit weegt HOTELBOUW. Namens de afd. Vlissingen stel de de heer de Priester o.m. enkele vragen over de hotelbouw. Voor dit probleem zag dr Groe- mogelijkheid zag hij het stichten van bijbedrijven als vergaderzalen en dergelijke. VEERE WIL JACHTHAVEN. Veere's burgemeester brak een lans voor een jachthaven. De bin nenhaven is te ondiep en de bui tenhaven is, daar de riolering der gemeente Middelburg er in uit mond, eveneens ongeschikt, Jhr den Beer drong er op aan, dat V.V.V. maatregelen zou treffen om het gemeentebestuur van Mid delburg te overtuigen van de noodzaak, dat aan deze toestand een einde komt. Volgens de directeur van het V.V.V. de heer E. Smit heeft het gemeentebestuur deze zaak reeds eerder bezien. Een zuiveringsin stallatie, welke aan de toestand een einde zou kunnen maken, kan echter niet geplaatst worden. Door 'de afd. Vrouwenpolder werd geklaagd over de geringe medewerking van het Gemeente bestuur bij het aantrekken van vreemdelingen. De heer Ballintijn wees namens de afd. Middelburg op de ontsie rende bunkers in de duinen. Volgens mr Dumon Tak is op- in de duinen onder het zand te zetten. Tenslotte werd nog gesproken over de grote vernielingen, die in bos en duin door de bezoekers worden aangebracht. Tijdens de discussie werd door verschillende sprekers nog het vrije vervoer over de Wester- Schelde ter tafel gebracht. Dit le verde echter geen nieuwe gezicht punten op. Het hoofdbestuur der A.N.V.V. zal zich n.a.v. een rap port hierover beraden. Na de besprekingen volgde een meer openbare bijeenkomst waar bij ook aanwezig waren de heren L. J. Geers en A. J. Berenpas als wethouders der gemeente Middel burg en het raadslid de heer Goedbloed. maatregelen genomen om deze te verbeteren. De varkens- productie zal naar 's ministers oordeel in 1949 belangrijk toe nemen omdat de varkenshouderij aantrekkelijker wordt gemaakt. Voor October is 17.500 ton vers vlees beschikbaar voor een behoefte van 13.000 ton bij een rantsoen van 200 gram. Enkele maanden zal 250 gram geleverd kunnen worden. Hogere rantsoenen zullen pas kunnen worden verwacht, als de varkensproductie groter wordt. BEDE Dr DECKERS. Vergadering Tweede Kamer. In de gisteren gehouden verga dering van de Tweede Kamer, heeft mr Kortenhorst het voor zitterschap aanvaard met een re de, waarin hij allereerst herinner de aan de ontroerende en verhef fende gebeurtenissen der laatste weken. Vervolgens herinnerde hij aan de komende werkzaamheden in verband met de behandeling van de begroting, waarin hij waar schuwde tegen het insluipen van een misbruik, dat n.l. in de afde lingen allerlei nota's en rapporten worden overgelegd, die dan zonder dat de stof in de afdelingen is be handeld, naar de griffie gaan, die daaruit het voorlopige verslag mag distilleren. Voorts drong hij aan op het enigszins inperken (niet afschaf fen) van de gewoonte om ge schreven redevoeringen voor te lezen in plaats van als de stof daartoe aanleiding geeft voor de vuist of aan de hand van korte notities te spreken. Ik krijg wel eens de indruk, zo zeide hij, dat het decies repetitia placent (wat tienmaal herhaald wordt, klinkt nog liefelijker) te overdadig in toepassing wordt gebracht en dat daardoor de uitwisseling van ge dachten in het gedrang dreigt te komen. Het parlement blijve of worde een leerschool in de welsprekend heid en in de vaardigheid van het debatteren. uur de landbouwradiopraatjes weer hervat. Dr C. J. Briejex, dir. van de Plantenziektenkundige Dienst uit Wageningen zal dan over Hilversum I spreken over „Agrarische export en maatrege len van de P.D.". En dit gaat lover de post. Vandaag is n.l. de In dit deel der vergadering werd Johan van Oldenbarneveldt naar door Dr Deckers een uiteenzet- Indonesië vertrokken. Brieven ting gegeven over het werk dat voor Port Said en Batavia resp. de A.N.V.V. verricht. Spr. prees posten op 26 Sept. en 11 Oct. Een van Hitiers laatste visite kaartjes, de 40 meter hoge radar toren op Terschelling, reeds lang een doorn in het oog der eilandbewoners is gisteren op geblazen. Gisteravond is een grote voorraadschuur en een groot gedeelte van de boerderij heer F o k k e m a heeft van T. Wolters te Aduart in Gro- m de Tweede Kamer aan de mi ningen afgebrand doordat onder nister van Verkeer gevraagd, het kaf een lamp was blijven of ^deze bereid is te bevorderen, branden. Met ingang van Maan dag worden van 19.45 uur tot 20 neveld Meyer geen oplossing. Op blazen der bunkers practisch on- de tegenwoordige voorwaarden is1 doenlijk. Op andere wijze oprui- van extra toewijzingen levensmid delen aan de pensionhouders. Vol gens dr Groeneveld Meyer bestaat er echter goede hoop, dat volgend des te zwaarder, aldus spr. om dat het toeristenverkeer groter is dan ooit. De bouwkosten bedragen men zou een enorme som gelds vergen, hetgeen niet verantwoord is. Dr Deckers raadde daarom aan. dan per bed ca. f 18.000. Als enige om net als Den Haag de bunkers de afd. Middelburg gelukkig, die haar subsidie verhoogd zag. De A.N.V.V. als zodanig bleek minder gelukkig daar de regeringssubsi die werd verlaagd. Men zal trach ten via particulieren het ontstane verschil te dekken. „Ons doel is thans", aldus dr Deckers, de pro vinciale V.V.V.'s te versterken en ik hoop, dat de afd. Middelburg spoedig een permanent gebouw zal krijgen, evenals dat voor de oorlog het geval wat". Spr. be sloot met een oproep tot steun aan alle plaatselijke verenigingen. Nadat nog een tweetal films waren vertoond werd de vergade ring gesloten. Denkt U erom? Dit is voor de jongens die terug zijn. Zij die een militair rijbewijs bezitten behoe ven bij aanvrage van een burger dat de zittingen van de com missievergunningen personen vervoer, welke zullen aanvangen I op 28 September a.s. te Leeu- 1 warden, worden uitgesteld totdat het wetsontwerp Herziening van de wet Autovervoer Personen door de Staten-Generaal is be handeld en het bekend is op wel ke wijze de minister zal gebruik maken van zijn eventuele be voegdheid om aan genoemde commissie richtlijnen te geven met betrekking tot het uitvoe ren van haar taak? Minister van Schaik antwoordde ontkennend. 1 Hij meende bezwaar te hebben zich tcu uil uuiurugv oi - rijbewijs geen inschrijfgeld te be-te mengen in zaken van orga- talen. - De vijf Berlijners, tot 25nen met eigen bevoegdheden, jaar dwangarbeid veroordeeld we gens „het kijken naar demonstra ties" krijgen gratie. Ze moeten nu maar 8 jaar weg. Wat een bof- ferds! Nee, dan in Budapest. Daar heeft een reclamebureau een nieuw idee in practijk gebracht. Met een rubberstempeltje drukt men reclame op eieren! Wat een idee niet? Je eet 's morgens je eitje en leest: „koopt Uw zout bij Jansen". anders dan in uiterste noodzaak. De commissie is verplicht de zitting binnen een bepaalde ter mijn te houden en hij gevoelt er niets voor haar te bewegen daarvan af te wijken. De voorzitter heeft verzekerd, dat hij geen beschikkingen zal nemen voor de wetswijziging is tot stand gekomen. Aan bezwa ren zal men alle recht laten wedervaren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1