ZEEUWSCH DAGBLAD Niets bekend over besprekingen tussen Westelijke Drie. Middelburg vraagt om een billijker ver goeding der oorlogsschade. Opheffing Berlijnse blokkade blijft een eerste vereiste. Uitvoerig schrijven van B. en W. aan minister van financiën en leden der Tweede Kamer. Koningin en drie Prinsesjes woonden jeugdspel bij. Weer een smokkelcosiplot opgerold. NIEUWS Geen bezuiniging, i Geen erkenning van 'Israël. Ontwerp vergoeding oorlogsschade de eerste maanden Dog niet in behandeling. SNIPPER Bijna 83 millioen aan schenkingen voor Nederland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 23 SEPT. 1948 Zeeuwse E.H.B.O.-bestuur- tiers maakten kennis met nieuwe landelijke directeur. Üitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 33, Tel. admini stratie. 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1056 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Missingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.28 u., onder gang 18.35 u. Maan op 20.45 u., ondergang 13.28 u. Hoogwater Vrijdag 24 Sept.: Vlissingen: 5.06 u., 1.77 m., 17.22 u. 1.75 m. Wemeldinge: 6.53 u. 1.62 m. 19.06 u. 1.61 m. De millioenennota, Dinsdag door minister Lieftinck aan de Tweede Kamer overgelegd ter toelichting van de Staatsbegroting 1949, maakt op het eerste gezicht een gunstige indruk. Zij begint toch met de verblij dende mededeling, dat deze nota een minder somber geluid kan la ten horen dan voorafgaande ja ren en dat het tekort, dat het vo rig jaar op ruim f 1300 millioen werd geraamd, is teruggebracht op ruim f 600 millioen. Dat betekent dus een belangrij ke vooruitgang. Wie hierin nu echter mocht zien een bewijs, dat met de zo noodzakelijke bezuiniging op de Staatsuitgaven nu eindelijk een begin is gemaakt én dat nu krach tige en doeltreffende bezuinigings pogingen zijn gedaan, vergist zich. Bij nadere beschouwing blijkt toch, dat de uitgaven betrekkelijk weinig zijn gedaald. Alleen voor het Landbouwfonds is f 240 milli oen minder uitgetrokken, wat be tekent, dat verschillende noodza kelijke levensbehoeften in prijs zullen stijgen, maar daar tegen over staat, dat de uitgaven voor verschillende departementen niet onbelangrijk zijn verhoogd. Het komt tenslotte hierop neer, dat een zo gunstige uitkomst werd verkregen als men een tekort van ruim f 600 millioen gunstig wil noemen doordat de belas tingen een kleine f 600 millioen hoger zijn geraamd. Van een minder somber ge luid" had gesproken kunnen wor den, wanneer de schier ondrage lijke lasten belangrijk konden worden verminderd. Maar dat is niet het geval. De hoge lasten blijven. Dat is een slechte tijding voor vele gezinnen, maar nog veel meer voor het bedrijfsleven, dat, als het zo door gaat, in de onmoge lijkheid verkeert, zijn vleugels uit te slaan. Ingrijpende bezuiniging is drin gend noodzakelijk. „Niet met het domme potlood", zegt minister Lieftinck. Uitstekend! Maar ook niet al leen met mooie woorden en vrien delijke toezeggingen, waaraan verder geen aandacht wordt ge schonken. EENSGEZIND LAGERHUIS LUISTERDE NAAR BEVTN. Nadat hij gisterenmorgen terugge keerd was Uit Parijs, heeft Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Za ken gistermiddag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de buitenlandse aangelegenheden. Zij, die verwacht hadden, dat Bevin in zijn rede een uitvoerig overzicht zou geven van de loop der besprekingen in Moskou- en Berlijn tot dusver, werden teieuigesield. tl ij kon hierover niets mededelen. Wel verklaarde hij, dat de Westelijke drie mogendheden het geheel eens zijn over de te volgen politiek, indien de politiek ten opzichte van Berlijn zou falen. „De gewone Engelsman heeft zich op allerlei gebied veel ont zegd. Een volk dat zich zoveel ontzegd heeft, verdient te blijven bestaan. Het zal voortleven, wat er ook gebeurd". Een applaus was het antwoord. De Conservatief R. A. Butler sprak namens de oppositie en ver klaarde, dat het gehele huis ach ter Bevin staat. „Gij kunt naar Parijs terug gaan, zei hij, en ver tellen, dat wij u bij de uitvoering van uw politiek aullen steunen". Britse pers teleurgesteld» De Britse pers is teleurgesteld. De schrijvers van de hoofdartike len vinden in Bevin's ^crisis rede" weinig nieuwe gezichtspunten en dat is hun grootste bezwaar. De „Times" noemt het „onge lukkig" dat de openbare mening Allereerst bracht Bevin warme hulde aan Graaf Bernadotte en de voorstellen, die deze juist voor zijn dood opstelde. De regering was tot de slotsom gekomen, dat Bernadotte's plan in zijn geheel ten uitvoer gelegd diende te worden. Men hoopte dan ook, dat4 de V.N. zonder tijdverlies hun gehele autoriteit achter de voorstellen zouden plaatsen. In antwoord op gestelde vragen zeide Bevin, dat bovenstaande verklaring niet de erkenning van Israël inhield. Het Duitse vraagstuk. Aangaande het Duitse vraag stuk verklaarde Bevin, dat Enge land bereid was de Sowjet-Mark als enige valuta in Berlijn te er kennen voorzover het Berlijnse vraagstuk door de vier mogendhe den werd behandeld. Betreffende de blokkade van Berlijn zeide de minister er op te vertrouwen dat, indien deze bleef gehandhaafd, de Britse en Ameri kaanse luchtmacht gezamenlijk in staat zou zijn Berlijn door de win ter heen te helpen. Moskou. Over de besprekingen te Mos kou zei Bevin: „Ik moet u teleur- zo lang onwetend wordt gehou- nauw contact en wij zullen in de den pg conservatieve Daily Tele- komende week te Parijs overleg h is ongerust over het uitblij- blpven plegen. Wij beschouwen dc 5enVan een beslissing, de liberale opheffing der blokkade van Ber-;News CronicIe merkt op, „onwe- IIIVI O IC do pcconriala irnnwiimnv/la 1 Maandagavond j.l. werd in één der zalen viun het Ned. Koffie huis te Middelburg een door het Districtsbestuur van de Ned, stellen. Het stadium waarin de be- Ver. E.H.B.O. belegde vergade- j sprekingen zich bevinden maakt ring gehouden met de besturen Jf4 niet n;°5e,yk een verklaring der bij het District aangesloten hierover af te leggen. Wij houden afdelingen om kennis te maken met de nieuwe directeur van het Bureau der Ned. Ver. E.H.B.O., de heer van Roon, die hiervoor speciaal naar Middelburg geko-j Dp Donderdag 30 September men was. as. 's avonds om 8 uur, zal in de De leiding op deze begroe-Ridderzaal te Den Haag een tingsavond berustte bij de voor- picchtige bijeenkomst worden ge- zitter van het District de heer houden, gewijd aan de nagedach- C. Vader, die in z n openings- tonjs van Graaf Folke Bernadotte. woord er z n grote vreugde ovei De bijeenkomst is georganiseerd uitsprak, dat alle afdelingsbe- door de Vereniging voor Interna- sturen aan de uitnodiging gehooi tionale rechtsorde, het Nederland- hadden gegeven. Aanwezig was se Rodo Kruis en de NationaIe ook de erevoorzitter van de afd. patjVindersraad Oostkapelle, burgem. Spren-1 lijn als de essentiële voorwaarde waarop een regeling gebaseerd moet zijn". Westelijke Drie zijn hét eens. Over de geruchten over onenig heid tussen de drie Westelijke mo gendheden zeide hij „Wij zijn het niet slechts geheel eens over de ten opzichte van Berlijn te volgen politiek, doch ook over de poli tiek, die wij gezamenlijk zouden volgen, indien onze politiek ten opzichte van de Duitse hoofdstad zou falen". „Hiermede zeg ik niet, dat oor log voor ons onvermijdelijk is. Dat tendheid doet de belangstelling verdwijnen, de conservatieve Dai ly Mail noemt de rede „een mees terstuk van niets zeggendheid". o Arabische regering van Palestina gevormd. De Arabische hoge commissie maakt bekend, dat te Gaza een Arabische „regering van Pale stina" is gevormd. Convooi der V.N. in Palestina beschoten. Volgens een rapport van de au toriteiten der V.N. te Tel Aviv stadium hebben wij nog niet be- zijn vier personen gedood en enige reikt". anderen gewond by de beschieting Sprekend over de toekomst der van een convooi der V.N. in de Duitse industrie zeide Bevin, dat buurt van het pompstation te deze werd onderzocht in haar ver- Latroen. band met die van Europa als een Volgens een voorlopig officieel geheel, in het kader van het plan- rapport van de V.N. was dit het Marshall. Nadat hij zijn vertrou- eerste convooi van Tel Aviv naar wen in de V.N. had uitgesproken,1 Jeruzalem na de moord op Ber- zeide Bevin aan het slot van zijn nadotte. De vier slachtoffers zijn rede: „Wij wensen tegen niemand burgers, geen personeel der V.N. te vechten. Wij hebben misschien De aanvallers waren volgens het het grootste offer gebracht van rapport „Arabische sluipschut- aile landen voor ons herstel". ters". Plechtige herdenking Graaf Bernadotte. Voor de eerste maal sedert de oorlog is de nieuwe zittingsperiode van de Staten-Generaal met groot ceremonieel -geopend. In de gouden koets heeft Koningin Juliana zich met Haar echtge noot naar de Ridderzaal in het Binnenhof te 's-Gravenhage begeven om voorlezing te doen van de Troonrede. De gouden koets onderweg naar de Ridderzaal. In opdracht van de Raad heeft het gemeentebestuur van Middel burg zich tot de minister van Financiën en de leden van de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van het wetsontwerp op de mate riële oorlogschade. In een schrijven wijzen B. en W. er op, dat dit wetsontwerp ongetwijfeld verbeteringen brengt voor een aantal oorlogsslachtoffers, maar dat het voor een groot deel der getroffe nen nog ver verwijderd blijft van een billijke regeling. Het dringt aan op verbeteringen, maar vraagt ook een bijzondere behandeling voor Middelburg, daar deze plaats een uitzonderingspositie inneemt, omdat de oorzaak van de aangerichte schade naast de gewone oorlogshandelingen, te wijten is aan een aantal zeer bijzondere voorvallen. Na een overzicht gegeven te lend publiek, terwijl dit nog werd. hebben van hetgeen zich in Meiverergerd door het verbod Wal- 1940 en in October 1944 in en om1 cheren te betreden en door de ver ger en de docent van de afd. Middelburg Dr Fruman, De be doeling van deze avond was, onderling de belangen van het E.H.B.O.-werk, speciaal voor Zeeland te bespreken. In 't kort werd hierop de ontwikkeling De uitlevering van Papanek. Bevel niet van kracht in Frankrijk. Het Franse ministerie van Bui van het E.H.B.O.-werk in Zee- tenlandse Zaken heeft verklaard, land gereleveerd, waaruit bleek,clat een arrestatiebevel dat, dank zij krachtig gevoerde' propaganda door flink getrain de E.H.B.Oers het I.H.B.O.- werk zich in steeds stijgende be langstelling mag verheugen. Na de bevrijding is het aantal af delingen zelfs verdubbeld. Na een toespraak van de heer van Roon volgde een geanimeer de bespreking over verscheidene onderwerpen, die na de pauze nog werd voortgezet. De heer Vader sprak tenslotte als zijn verwachting uit, dat deze leerzame avond niet zal nalaten voor het E.H.B.O.-werk in Zee land goede vruchten af te wer pen, waarna de heer van Roon er op aandrong te trachten nieuwe afdelingen op te richten. o goen Zwai Leoemi bij leger van Israël. De Joodse organisatie, Irgoen Zwai Leoemi, heeft een ultimatum van de regering van Israël aan genomen, waarin hun ontbinding wordt bevolen en het overdragen van het „leger" der Irgoen aan het leger van Israël. De regering heeft de leden van de Irgoen bevolen' zich bij het le ger van Israël te voegen en de ge bruikelijke eed van irouw af te leggen. Dc leden zouden niet ver volgd worden door de regering van Israël voor daden die zij te gen Israël mochten hebben bedre ven in het verleden. in over eenstemming met de procedure door da. Tsjechoslowaakse rege ring was uitgegeven, maar dat dit in Frankrijk niet van kracht was. De Franse regering had dan ook geen arrestatiebevel uitgevaar- o Nota drie Westelijke mogendheden over Berlijnse crisis. De drie westelijke mogendheden hebben gisteravond een nota over de Berlijnse crisis overhandigd De Tweede Kamer heeft in de komende maanden een uitgebreid programma af te werken. Verwacht wordt, dat in de ko mende week o.m. behandeld zul len worden het wetsontwerp ter regeling van de provinciale finan ciën, de credietverlening aan Ned. Indië en de toeslag op de pensi oenen. Van de grote dingen wachten npg de regeling van oorlogsscha de, de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en de werkloosheids verzekering. Wat <le oorlogsschade betreft is men nog altijd de memorie van antwoord der regering wachtende en het kan nog wel enige maan den duren, voordat die verschynt. Het ontwerp bedrijfsorganisatie verkeert in een nog vroeger sta dium, omdat het voorlopig verslag van de Kamer nog niet kon wor den uitgebracht, hetgeen ook het geval is met de werkloosheidsver zekering. Men kan dan ook veilig aanne men, dat deze onderwerpen pas na afhandeling der begroting van 1947 aan de orde kunnen komen. (Speciaal de mededeling om trent de behandeling van de oor- oorlogsschadevergoeding zal in onze provincie met verbazing en ook met verontwaardiging wor den ontvangen. Duizenden gedu peerden wachten nu reeds enige jaren met spanning op de defini tieve beslissing hieromtrent. Voor aan de Sow jetambassadeurs te lopig zuilen zij nog niet weten, Parijs, Londen en Washington. waar zij aan toe zijn. Zestienduizend kinderen zongen de Vorstelijke gasten toe. (Van onze Haagse redacteur). Nadat Koningin Juliana en heersing was zo perfect en zo kleurrijk, dat de ouderen daarvan ook diep onder de indruk kwamen. Voor ieder der Prinsesjes lag een zakje snoep klaar, gelijk ook alle Haagse schoolkinderen heb ben ontvangen. Het enthousiasme Prins Bernhard gisterochtend op kende geen grenzen meer, toen de het Binnenhof officieel de aanbie- Koningin en de Prinsesjes zich na ding van do garde-regimenten inafloop van het spel op het terrein ontvangst hebben genomen, woon- j begaven om zich persoonlijk met de H. M. gisterenmiddag met haar I de jeugdige deelnemers van dit 3 dochtertjes het jeugdspel „W'y spel te onderhouden. Zo bewees herdenken" bij. Onze nieuwe Koningin zal lang zamerhand wel gewend zijn aan toejuichingen. Maar zulke geest driftige betogingen als die gister middag op het Houtrustveld plaats vonden heitoren tot de uit zij, dat Zij werkelijk een Vorstin van haar volk is. Een geste, die vele gasten ontroerde. De Prin sesjes ontvingen ieder een zilveren standaard met de Nederlandse driekleur in top. Een gala-diner in het Kurhaus hotel vormde het einde van het Koninklijke bezoek aan Den Haag. De actie tegen de groep- Stern. De Joodse autoriteiten hebben zonderingen. enkele leiders van de Arabische I Zestienduizend kinderen van la- a. afdeling van de groep-Stern ge- j gere scholen zongen en juichtenHet zijn voor deze stad prachtige, an-esteerd in het dorp Aboe Gosj Koningin Juliana en Haar drie gedenkwaardige dagen geworden, dochtertjes op zulk een overweldi- gende wijze toe, dat felle equiva lente festiviteiten van de laatste dagen daarbij diep in het niet ver zonken. Het jeugdspel: „Wij Her denken", dat reeds honderddui- Ongetwyfeld waren er bijzon der belangrijke onderwerpen als de grondwetswijziging, die voor rang kregen. Maar voor de op bouw van ons land is zeker niet minder belangrijk een uiteindelij ke regeling van de schadevergoe ding. Na aandringen van vele zij den werd eindelijk begin van dit jaar het wetsontwerp ingediend. Het is nu September en wij zijn eigenlijk nog geen stap verder. De indruk bestaat, dat de overheid dit onderwerp maar als van on dergeschikt belang beschouwt en' dat is, speciaal voor Zeeland, ten zeerste te betreuren. Red.) 19 personen zijn om het leven gekomen bij een ontploffing van een vrachtwagen met munitie te Laghouat in Frankrijk. Middelburg afspeelde, vervolgt het schrijven met een opsomming van de bestaansbronnen van Mid delburg, die aldus worden samen gevat: 1. Provinciale hoofdstad: 2. cen trum van het eiland Walcheren; 3. toeristencentrum; 4. woonstad op traditiegronden; 5. winkelcen trum van Zeeland; 6. handelscen trum voor landbouwproducten en 7. industrieel centrum van be scheiden omvang. De schade in Mei 1940 tastte vooral de bestaansbronnen 3, 4 en 5 aan, welke maatregelen werden vergroot door door de evacuatie en de vernietiging van het land- schapsschoon door de inundatie. Middelburg was beroemd als gave, laat-Middeleeuwse stad. Door de verwoesting van zijn cen trum verloor het eveneens zijn aantrekkelijkheid voor het winke- Smokkelauto weiqerde te hunner stonden daarvoor reeds enige tijd in het politieblad gesig- nietiging van het landschaps- schoon. Als centrum van het eiland Walcheren is Middelburg zeer sterk aangetast door de verarming van Walcherens plattelandsbevol king, welke in '44 niet alleen aan zienlijke schade opliep aan haar gebouwen en materialen, maar haar bron van welvaart: de grond, sterk zag aangetast door de inun datie met het zoute zeewater. Sinds enkele jaren heeft de be volking geen normale oogst gehad en moest zij zich tevreden stellen met vergoeding van de z.g. „kale oogstkosten". Dat dit jaar een gunstige oogst gaf, was dank zij het vele regenweer. Toch blijtt de landbouw en vee teelt in Walcheren veel sterker afhankelijk dart elders van de stoppen. Enige tijd geleden is een groot complot opgerold, dat zich spe cialiseerde in het smokkelen van Belgische tapijten naar ons land. naleerd. Zij waren echter zo han dig ondergedoken, dat men ze tot nu toe nog niet had kunnen vin den. Het drietal is naar het Huis van Men wist, dat er nog meer groe- Bewaring te Breda overgebracht L„:„ Na de arrestatie is een onderzoek pen waren die zich bezig hielden met de tapijtensmokkelarij en thans is men weer een bende op het spoor gekomen. De arrestatie van drie personen in Ridderkerk was de oorzaak. C.C.D.-ambtenaren, die Zaterdag bij de Moerdijkbrug post hadden gevat, wilden daar een auto aan houden, doch deze gaf vol gas en eerst bij Ridderkerk slaagden de ambtenaren er na een hardnek kige achtervolging in de smokkel auto te doen stoppen. De buit was 24 Belgische tapijten en een grote hoeveelheid costuumstof die ver voerd werd door drie Hagenaars, te weten de rondreizende textiel koopman v. d. B., T en van B. Alle drie bekende smokkelaars. Twed Zeeuwse autoriteiten bezochten Vrederust. Gisteren hebben de Commisaris der Koningin van Zeeland Jhr Mr A. F. C. de Casembroot en de le den van G.S. de heren C. Philipse, Mr A. J. v. d. Weel, Mr Dr A. J. J. M. Mes en de heer A. Schout, ingesteld in het grensplaatsje Chaam. Men had hier geluk, want een zekere G. M., een bekend smokkelaar, die zich enige tijd ge leden aan een arrestatie in ver band met tapijtsmokkel door ont snapping heeft weten te onttrek ken, kon in zijn woning gearres teerd worden. In de woning vond men tegelij kertijd twee andere smokkelaars, weersgesteldheid. Middelburg als winkelcentrum leed aanzienlijke schade door het ontbreken van de oogstproducten als gevolg van de inundatie. Hierdoor kwam en bleef de landbouwende bevolking in zeer behoeftige omstandigheden verkeren, als gevolg waarvan we derom de middenstand ernstig te lijden kreeg. Het al of niet spoedig herstel van de stad zal afhangen van de verleende vergoedingen. Hoewel het aanhangige wetsontwerp ver beteringen geeft boven het vorig ontwerp, gelden deze verbeterin gen toch practisch alleen voor de kleinere woningen en dan nog slechts voor één pand per eige naar. Herbouw van de andere wo ningen en bedrijfspanden, zo nood zakelijk om de stadskern weder om volgebouwd te krijgen, is als gevolg van de enorme lasten, wel ke de bouwers op zich moeten nemen, haast ondoenlijk. De zeer lage taxaties der verkoopswaarde van bedoelde grotere bedrijfspan den, welker herbouw voorwaarde is voor Middelburgs herrijzenis (ais hotels, garages, drukkerijen en andere zakenpanden) wreken zich hier. Het gemeentebestuur van Mid delburg heeft naar zijn mening aangetoond, dat voldoende rede nen aanwezig zijn om na te gaan of voor Middelburg geen bijzon dere gronden, zowel rechtens als economisch, aanwezig zijn om aan baar bewoners een schadevergoe ding van de geleden materiële oorlogsschaden te geven, welke aanzienlijk uitgaat boven de alge mene normen, zulks ter bevredi ging van het rechtsgevoel en ter behoeding van de stad voor het gevaar van blijvende verarming. „Alleen een snelle herbouw, welke slechts mogelijk- zal zijn door belangrijke financiële verbe teringen zal de stad kunnen be hoeden voor blijvend verval". Als je gaat vissen, dan wil bet- wel eens voorkomen, dat je een oude schoen boven water brengt. Maar een mijnheer in Ottersum, die daar in de Niers de hengel sport beoefende beleefde wat an ders. Hij raakte in gevecht met BONNENLIJST. Geldig van 26 Sept. t.m. 9 Oct. '43 Bonnen voor brood: 247-1, 2?7-2 Brood: 800 gr. brood. 248 Brood: 400 gr. brood, een geweldige rat. Het was geen,A1Ie bonkaarten: gewone langstaart, maar een be ver-rat, een dier dat hier te lande zeer zeldzaam is. Mej. Antje v. Bladel te Tilburg weet niet van ophouden. Zestig jaar geleden trad ze als kantoormeisje in dienst bij de wollen-stoffenfabriek Mutsaerts te Tilburg. Nu is ze SI en als men haar over pensioen praat, wordt ze boos. Zaterdag zal haar een grootse hulde ge bracht worden. Het Haar dje een grote hoeveelheid Belgi-^emse Gereformeerde of Burger- sche sigaretten bij zich hadden.weeshuis bestaat Zaterdag 550 Ook dit drietal werd naar het Huis van Bewaring in Breda over gebracht. Men verwacht nog meer arrestaties. o jaar. Dat is een tikkeltje langer. En het Ned. Instituut van land bouwkundige ingenieurs bestaat 40 jaar. Het zal gevierd worden met een bijeenkomst aan de land bouwhogeschool op 21 Oct. a.s. Ir 249 Algem.:400 gr. brood. 250 Algem.: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 251 Algem.: 200 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel. 252 Algem.: 500 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gr. ver snaperingen. Bonkaarten KA, KB, KC 810: 255 Algem.: 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet. 256 Algem.: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 257 Algem.: 375 gr. zachte zeep en 250 gr. soda. B 269, C 271: 500 gr. boter of margarine of 400 gr. vet. Bonkaarten KD, KE 810: Staf, dir.-generaal van de land- 261 Algem.: 125 gr. boter of mar- bouw zal er o.m. spreken. En garine of 100 gr. vet. Amsterdam is z'n communistische262 Algem.: 100 gr. kaas of 125 wethouders, L. Seegers en dr B. gr. korstloze kaas. Polak, kwijt. Na drie en een half.'263 Algem.: 750 gr. zachte zeep j„.I-,:: uon err cnrln Het bedrag van rond f82.860.000 dat op de weekstaat van de Nederlandse Maandagmiddag 20 1948 de tegenwaarde aangeeft van I Romeinse alsmede J. de Vries, chef van de1 de schenkingen, die onder de 1 Men vond o.a. aardewerkscherven derde afd. Prov. Griffie, een be- Marshall-hulp zijn ontvangen, is uit het begin van het jaar 200. zoek gebracht aan het gesticht samengesteld uit de volgende pos-1 Een wervelwind met een^ snelheid „Vrederust" te Bergen op Zoom. uur discussie, waarbij menig har tig woordje werd gewisseld nam de raad met 27 tegen 15 stemmen Bank per de voorstellen tot ontslag aan. September In Vaals heeft men een zeer oude grafkelder gevonden. bij Jeruzalem. In het centrum van Jeruzalem verschenen gisteren aanplakbiljet ten, getekend door het „Vader lands Front". Een extremistische splintergroep van de buiten de wet gestelde groep-Stern. Het Vaderlands Front" verklaart daarin Graaf Bernadotte te he'b- en vermoord en tevens, dat het met tegen de Joodse autoriteiten :ou strijden. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koel weer. Wisselend bewolkt met plaatse- zend Haagse schoolkinderen heb- lijk enkele buien. In het Noorden ben zien opgevoerd, mocht ook van ^et land tijdelijk krachtige, de belangstelling trekken van de Prinsessen Beatrix, Irene en Mar-1 ovcngens meest matige wind tus- griet. De uitbeelding van de1 sen West en Noord. Ongeveer de- Spaanse, Franse en Duitse over-zelfde temperatuur als gisteren. Des morgens werden zij ontvan gen door het moderamen van de Vereniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, die dit gesticht exploiteert. In de middaguren werd een Kunstmest groot gedeelte van het gebouwen-|f 1.178.000; complex in ogenschouw genomen, f750.000; Dwarsliggers f140.000 ten (afgerond in duizenden gul- van 200 km. per uur heeft aan de dens): kust van Florida 2 personen ge- Tarwe en tarwebloem f 66.006.000; dood en 10 anderen gewond. Te Kolen f 5.834.000; Lijnzaadolie la Pallice-Rochelle is een duif met f3.245.000; Petroleumproducten het herkenningsteken r,'7n f2.021.000; Veevoer f f 1.919.000; 425.079- 1941-Holland gevangen, waarvan 825.000; Blik'de linkervleugel door een schot Staalproductenvan een jager was beschadigd. Op grond van ervaringen, opge- het ge^ Medicijnen f 140.000 en Vrachten daan gedurende het afgelopen terwijl ook aan het bij slicht behorer.de buitenterrein een f 902.000. Totaal f 82.960.000. bezoek werd gebracht. Men was zeer voldaan, slechts over de inrichting der ge bouwen en over de omgeving, maar ook over de wijze van ver pleging. i winterseizoen, waarin het reizi- Van dit bedrag is voor j gersverkeer in het algemeen sterk niet I f 100.000 beschikt ten behoeve van terugliep, heeft de K.L.M. beslo- de E.C.A.-missie in Nederland,ten om met ingang van 1 Novem-reeds op Vrijdag dat op de jongste weekstaat voor- ber het binnenlands luchtverkeerworden gebruikt. De niet-aange- komt een bedrag van rond gedurende de a.s. wintermaanden wezen bonnen van strook 2 kun- stop te zetten. en 500 gr. soda. E 275: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. Tabak- en Vcrsnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 808: 111 Versnap.: 200 gr. versnaperin gen of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 114 Versnap.: 100 gr. versnaperin gen of 100 gr. suiker, boterham strooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 811 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook R. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen 24 September f 82.860.000. nen worden vernietigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1