Nog vele moeilijkheden wachten Nederland. Troonrede kondigt verlaging van in- komsten* en loonbelasting aan. NIEUWS Gerechtvaardigd optimisme Verbetering in voedselpositie verwacht U.N.O. Assemblee te Parijs geopend. Marshall pleit voor aanvaarding van Bernadotte's conclusies. Republiek wenst geen Nederlandse inmenging in commnnistiscbe opstand. SMOKKELAFFAIRE OP CELEBES. De Kamers vergaderden Westelijke drie ten tweede male bijeen. „Een geheel interne aangelegenheid" aldus Hatta. Papaneks uitlevering verzocht. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1055 WOENSDAG 22 SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 14 cent per ni.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meiiskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.27 u., onder 18.37 u. Maan op 20.17 u., onder 12.09 u. Hoogwater Donderdag 28 Sept.: Vlissingen: 4.32 u. 1.90 m„ 16.47 u. 1.87 m.. Wemeldinge: 6.23 u. 1.69 m., 18.35 u. 1.64 m. H. M. KONINGIN JULIANA OPENT DE ZITTING DER STATEN-GENERAAL. De rede waarmee Hare Majes teit Koningin Juliana giste ren de zitting van de Staten-Ge- neraal opende is van uitzonder lijke lengte. Wat dit betreft is het kabinet-Beel, dat op dit gebied ook reeds een zekere vermaard heid had, glansrijk geslagen. Dat de rede aanvangt met een meer persoonlijk woord van onze jonge Vorstin valt te verstaan. Het was de eerste maal na hare inhuldiging dat zij de zitting der Staten-Generaal opende, en het verwondert niet, dat zij, nog on der de indruk van de gebeurte nissen van de laatste weken, uiting geeft aan haar ontroering en dankbaarheid voor de wijze waarop het regeringsjubileum van haar Moeder werd gevierd en waarop zij zelf door de bevolking werd verwelkomd. Dat onmiddellijk daarna en In verband daarmee wordt gewezen op de zware taak, die Haar wacht en op de grote inspanning die van allen zal worden gevergd om aan de moeilijkheden van deze tijd het hoofd te bieden, wekt geen ver wondering. Min of meer somber is de toon die wordt aangeslagen met betrekking tot de internationale politiek. De grote verwachtingen tijdens de oorlog gekoesterd, omtrent de toekomstige samenwerking zijn niet vervuld. Scherpe tegenstel lingen blijven zich openharen. He laas. In verband hiermede wordt met voldoening melding gemaakt van het begin van internationale aaneensluiting, die in de Benelux en het vijfmogendheden-verdrag tat uiting komt. De daarop volgende Indische paragraaf is mat en mager. Terwijl met verheuging wordt ge constateerd ,dat de staatkundige opbouw van de federalistische gebieden in Indië gestadig voort gang vindt, wordt omtrent de ver houding tot de republiek alleen opgemerkt, dat deze zorg blijft baren, terwijl dan voorts het vertrouwen wordt uitgespro ken, dat onze goede bedoelingen ten opzichte van de bevolking overzee internationaal waardering zullen vinden. Wie gehoopt had en dat wa ren er velen, dat nu eindelijk eens een krachtig geluid zou wor den gehoord en dat het revolu- tionnaire optreden van de Soe- karnisten en hun communistische tegenstanders, bij de ware naam zou worden genoemd, werden te leurgesteld. Zeker, er zijn zorgen, maar on danks voortdurende misleiding en verraad en de zware offers van land- en zeemacht, is er toch het vertrouwen, dat alles wel terecht zal komen. Toornende tot de meer binnen in- landse politiek, wordt een lang program ontwikkeld en wor den allerlei beloften gedaan, die zulks in tegenstelling met de onlangs door minister Drees ge houden rede de indruk wek ken, dat er tal van gunstige pers pectieven zijn. Enkele van de vele toezeggin gen men kan ze in de troon rede nalezen verdienen bijzon dere vermelding. In de- eerste plaats dat het in de bedoeling ligt de overheidsbe moeiing met het bedrijfsleven te verminderen en voorts, dat hij zondere aandacht zal worden ge schonken aan de middenstands- politiek en aan het verzekeren van bestaanszekerheid voor hoe ren en tuinders. Verder worden in uitzicht ge steld verlaging van inkomsten-, loon- en winstbelasting, vereen voudiging van de belastingwetge ving, verbetering van de salaris positie van het. rijkspersoneel, ver hoging van het peil van het cul turele leven, regeling van het kweekschoolonderwijs enz., zorg voor de kinderrijke gezinnen, ver betering sociale wetgeving en wat dies meer zij. T T et klinkt alles niet kwaad. We zullen echter verstandig doen aan deze woorden niet al te grote aandacht te schenken, maar liever de daden van dit Kabinet af te wachten. Bezuiniging aan de ene kant en tegelijkertijd een sterke uitzetting van de uitgaven aan de andere zijde, lijkt op zichzelf reeds vreemd. Maar het wordt dit te meer als dit alles gepaard gaat met een slappe Indië-politiek die behalve het bloed van onze sol daten ook onze millioenen eist, terwijl b.v. van oorlogsschadever goeding door de Duitsers in de vorm van grenscorrecties zelfs niet gerept wordt. Voorshands zullen we dan ook verstandig doen ons meer te laten leiden door de in sombere toon gestelde regeringsverklaring van de heer Drees, dan door de opti mistische verwachtingen, door deze troonrede gewekt. Gaarne onderschrijven wij de aan het slot uitgesproken bede, dat God aan regering en volks vertegenwoordiging wijsheid en kracht moge schenken, voor de vervulling van hun gewichtige en zware taak. Immers ook hier geldt, dat aan Gods zegen, alles gelegen is. Gisterenmiddag heeft Koningin Juliana bij de opening der Staten-Generaal in de Ridder zaal op het Binnenhof te Den Haag de Troonrede uitgesproken. Als voornaamste punten uit deze rede kunnen genoemd worden: dat subsidies op levens middelen zullen worden verminderd of beëindigd. Voor kinderrijke gezinnen heeft de regering bijzondere aandacht; een wijziging van de wettelijke kinderbijslagregeling is in overweging; uitbreiding der sociale verzekeringen tot bepaalde groepen van zelfstandigen wordt voorbe reid; verlaging van het tarief der inkomsten- en loonbelasting is in overweging; technische herziening der salaris positie van het rijkspersoneel kan binnenkort worden verwacht; aan de zorg voor de kunst zal bijzondere aandacht worden besteed, terwijl enige wetsontwerpen tot regeling van het onderwijs in voorbereiding zijn. Leden der Staten-Generaal, Slechts korte tijd is verlopen sedert ik, nadat mijn Moeder afstand deed van de troon en de regering door mij werd aan vaard, in uw midden de eed aflegde en werd ingehuldigd. Met ontroering en dankbaarheid denk ik terug aan de wijze, waarop het 50-jarig regeringsjubileum van mijn Moeder werd gevierd en bij de troonswisseling alom uiting werd gegeven aan warme gevoelens van aanhankelijkheid ten opzichte van Haar en aan de wijze, waarop men mij heeft welkom geheten. De herinnering aan dit alles zal mij sterken bij het vervullen van de taak, die op mijn schouders is gelegd. Groot zal de inspanning zijn, die van ons allen wordt gevergd om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, waarvoor het nog zo zwaar onder oorlogsgevolgen lijdende koninkrijk gesteld is in een wereld, die nog geen wezenlijke vrede kent. De grote verwachtingen, die de samenwerking der geallieerden in de strijd had opgewekt ook ten aanzien van samen werking in de vrede, zijri niet in vervulling gegaan. Scherpe tegenstellingen blijven zich openbaren. De regering zal voortgaan om in het kader der Verenigde Naties te streven naar versterking der internationale gemeenschapsgedachte. Bijzondere aandacht wijdt zij aan de ontwikkeling van de kernen van inter nationale aaneensluiting, die in de Unie tussen Nederland, België en Luxemburg en de samenwerking der vijf-mogendheden inge volge het verdrag van Brussel, reeds haar levensvatbaarheid hebben bewezen. Een spoedige totstandkoming van de economische unie met België en Luxemburg acht de regering van groot gewicht. Zij werkt met kracht mede aan het wegnemen van de hinderpalen, die aan de realisering der Unie in de weg staan. Ook op sociaal-cultureel gebied wordt nauwer samenwerking binnen de Benelux, zowel als in verband met het vijf-mogend- hedenverdrag voorbereid. In het bijzonder op het gebied van de gezondheidszorg is de werkzaamheid van Nederlandse zijde in de internationale sfeer toegenomen, mede door de totstandkoming van de wereld-gezondheidsorganisatie. De toestand van 's lands financiën noopt er toe de militaire krachtsinspanning, voor wat betreft de landmacht, vrijwel uit sluitend te blijven richten op het in Indonesië onderhouden van een voor haar taak berekende krijgsmacht. Voor zover betreft de Koninklijke Marine en de luchtstrijdkrachten wordt daarnaast een begin gemaakt met de vorming van een bijdrage aan de gemeenschappelijke verdediging van de vijf door het pact van Brussel verbonden West-Europese mogendheden. In aansluiting aan de kortelings tot stand gekomen grondwets herziening zal krachtig worden voortgewerkt aan het scheppen van een nieuwe rechtsorde tussen Nederland, Indonesië, Suri name en de Nederlandse Antillen, ter verwerkelijking van het gerechtvaardigde streven der volkeren overzee naar vrijheid, gelijkwaardigheid en zelfstandigheid. Met verheuging mag worden geconstateerd, dat de staatkundige opbouw van de federalistische gebieden in Indonesië gestadige voortgang heeft gevonden. In al deze gebieden kan ook een be vredigend, zij het onderling gevarieerd, herstel van het econo mische leven worden waargenomen. De verhouding tot de republiek blijft bij voortduring zorg baren. De op grondslag van de Renvillebeginselen gevoerde on derhandelingen hebben nog niet de zozeer gewenste oplossing kunnen brengen. De herhaalde bemoeienis van de Veiligheidsraad met de Indo nesische kwestie, ook nadat een commissie van goede diensten in Indonesië haar werkzaamheden was begonnen, heeft niet steeds bijgedragen tot een weloverwogen behandeling van de ingewikkelde vraagstukken, welke zijn ontstaan door de groei van nieuwe verhoudingen in Zuid-Oost-Azië. Vertrouwd mag intussen worden, dat onze ernstige wil om aan de gerechtvaar dige vrijheidsaspiraties der volkeren overzee te voldoen op een wijze, die tevens waarborg biedt voor recht en veiligheid, ook internationaal in toenemende mate begrip ontmoet. Nog steeds moeten in Indonesië zware offers worden gebracht. Hulde zij hun gebracht, die en hierbij denk ik in het bijzonder aan de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht veelal onder zeer moeilijke omstandigheden met geduld en volharding hun plicht vervullen. Met eerbied gedenk ik hen, die daarbij het offer van hun leven brachten, terwijl mijn warme mede gevoelen uitgaat naar hun nabestaanden. Een krachtig optreden tegen orde- en rustverstorende elementen blijft noodzakelijk. Een regeling van de rechtspositie van ambtelijke en particuliere werknemers onder het nieuwe bestel is in voorbereiding. De Nederlandse en Surinaamse regeringen beraden zich op een nauwere handelspolitieke samenwerking, waarmee gepaard gaat een regeling van het onderlinge betalingsverkeer. Het ligt in het voornemen om ook met de Nederlandse Antillen soort gelijke regelingen te treffen. (Vervolg 3e pagina.) De Eerste Kamer heeft gisteren haar werkzaamheden aangevan gen met een korte rede van de voorzitter prof. dr Kranenburg, die er de nadruk op legde, dat de nieuwe area zich inzet onder zeer zorgwekkende omstandigheden. De heer Schoonenburg nam na af legging der vereiste beloften zit ting. Daarna had de trekking van de afdelingen plaats. De Tweede Kamer heeft de Rijksbegroting met de daarbij be horende stukken, van minister Lieftinck in ontvangst genomen. De heer Th. M. J. de Graaf, ge kozen in de vacature dr Beel, nam na aflegging der vereiste eden zit ting. Op de nominatie voor het voor zitterschap werden na gehouden stemmingen geplaatst: 1. Mr L. G. Kortenhorst (K.V.P.); 2. Mr L. A. Donker (P. v. d. A.); 3. Mr J. Terpstra (A.R.). Begroting Gemeentefonds Op de begroting Gemeentefonds wordt de jaarweddeuitkering ge raamd op f 4.500.000, de belasting uitkering op f 38.000.000 en de garantieuitkering op f 9.000.000, of in totaal voor deze drie uitke ringen f 51.500.000. Voor de algemene en bijzondere uitkering tezamen is dan f340.972.000 min f51.500.000 of f 289.472.000 beschikbaar. Telcfunkenfabriek naar Westelijke zones overgebracht. De bekende radiotoestellenfa- briek „Telefunken" is er in ge slaagd haar volledige installaties van Bad Liebenstein in Thuerin-, gen (Sowjet-zöne) naar de Wes terse zone over te brengen. AGENDA BEVAT ZEVENTIG PUNTEN. Gistermiddag had te Parijs, in het „Falais de Chaillot" de ope ningsplechtigheid plaats van de algemene vergadering der V.N. Delegaties uit 58 landen waren aanwezig. De agenda bevat 70 punten waaronder het Palestijnse vraagstuk. MEDEWERKERS DER V.N. VERDIENEN BESCHERMING. Nadat de tijdelijke voprzitter, de Argentijnse minister van Bui tenlandse Zaken, Bramugha de vergadering had geopend, hield de president der Franse republiek Vincent Auriol éan welkomstrede. Auriol zeide hieroij o.m. „het is uw taak de vrede te organiseren en vestiging van de vrede komt in feite neer op het uitvaardigen van een internationale wet en het afkondigen van internationaal rechtsbegrip. Uw instelling be schikt over de middelen om deze te doen eerbiedigen. De vrede ver eist moed en vertrouwen. Om in onze opzet te slagen zullen wij veel geduld, veel wijsheid, en veel vastberadenheid aan de dag moe ten leggen. Frankrijk blijft trouw aan zijn traditie en streeft met alle vol ken naar een werkelijke, recht vaardige en bestendige vrede. Het is bereid hiertoe volledig met u samen te werken". Ook Trygve Lie voerde het woord. Hij bracht hulde aan de waarne mers der V.N. die bij het vervul len van hun taak om het leven waren gekomen. De dood van Bernadotte en de zes waarnemers der V.N., zo zei hij, toonde duidelijk dat men in bepaalde gevallen niet teveel mocht vertrouwen op de plaatse lijke autoriteiten. De dood dezer mannen deed dringender dan ooit de vraag rij zen hoe de V.N. hun medewerkers zouden kunnen beschermen. Hg ha«l hiervoor enkele voor stellen, die hg later aan de alge mene vergadering zou voorleggen. Er moest volledige genoegdoening geëist worden voor de dood van deze mannen. Na het houden der openingstoe- Onmiddellijk hierna ging men over tot het kiezen van een voor zitter. Na Tweede stemming werd de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Herbert Evatt, tot voorzitter der algemene ver gadering gekozen. De correspondent van het A.N-P- te Parijs meldt nader, dat de Ne derlandse delegatie onder leiding van dr van Royen en minister Stikker, eerst tegen het einde van de week te Parijs wordt verwacht. Syrische afgevaardigde pleegt obstructie. George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft te Pargs verklaard, dat Bernadotte's laatste rapport over Palestina een goede basis was voor het oplossen van de Pale- stjjnse kwestie. Dé Amerikaanse regering raad de de partijen en de algemene ver gadering dringend aan de conclu sies van het rapport in hun geheel te accepteren. „Er kan geen enkel plan wor den voorgesteld, zei hij, dat in alle opzichten voldoet aan de be langen van heide partijen. De V.N. hebben gepoogd door een vrede lievende regeling tot een oplossing te komen en die taak op de schou ders gelegd van Graaf Bernadotte, die zijn leven bij deze pogingen heeft gegeven. Het is onze innige hoop, dat desbetreffende partijen zullen inzien dat hun beste be langen en de belangen van de we reldgemeenschap gebaat zijn met het aannemen van het oordeel van Bernadotte in de sfeer van een eerlijk compromis". De Syrische afgevaardigde, Fa- ris Bey el Choery, heeft het ver zoek van Marshall, dat de Arabie ren, Joden en de algemene ver gadering de laatste conclusies van het rapport van Bernadotte over Palestina zouden aanvaarden, ech ter verworpen. Hij deelde Reuter mede: „De Arabieren kunnen het niet eens zijn met dit rapport, dat niet hun rechtvaardige eisen be handelt. Het houdt alleen reke ning met de eisen van de Zionis ten,Dit rapport zal het probleem van Palestina niet oplossen en de Arabieren zullen hun houding niet veranderen". De kwestie Berlijn. Voor de tweede maal binnen 24 uur hebben gisteren de ministers van Buitenlandse Zaken van En geland, de V. S. en Frankrijk op het Franse ministerie van Buiten landse Zaken over de Berlijnse crisis geconfereerd. Aan het eind van de bespreking werd geen ver klaring gepubliceerd. Men neemt aan te Parijs, dat een gemeenschappelijke nota aan de Sowjet-regering zal worden overhandigd. In officiële Britse kringen te Parijs wordt de juistheid der ge ruchten ontkend, dat tussen de V.S. enerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds onenigheid zou bestaan over de volgende stap in verband met de Berlijnse crisis. Dr Malan naar Z.-W. Afrika. De eerste minister van de Zuid- Afrikaanse Unie, dr Maian, zal zich binnenkort naar Zuid-West- Afrika begeven teneinde aan de bewoners van deze voormalige Duitse kolonie de inlijving in de Unie voor te stellen. Op grond van dit voorstel van Malan zal Zuid- West Afrika een vijfde provincie worden van de Zuid-Afrikaanse Unie en zal het zes volksvertegen woordigers en vier senators naar het parlement kunnen afvaardi gen. o Muiterij op Grieks stoomschip? Naar verluidt is op het 7176 ton metende Griekse stoomschip „Ni colas", dat op weg is van Rotter dam naar de Piraeus, te Oran (Algerië), waar het zich sinds Zondag bevindt, muiterij uitgebro ken. Volgens een woordvoerder van „Lyos and Lemos ltd", waar het schip toe behoort, is hier geen sprake van muiterij, doch slechts van „moeilijkheden onder de be manning". De ambtenaren in de Brits- Amerikaanse zone van de vrije stad Triest zijn in staking gegaan. Zij eisen loonsverhoging. Antara meldt uit Djocja, dat de republikeinse minister-presi dent, Moh Hatta, in een inter view heeft verklaard, dat de re publikeinse regering niet zal toe staan, dat de Nederlanders tus senbeide komen in de communis tische opstand in de Rppubliek. Deze verklaring van Hatta is be doeld als een antwoord op het voorstel, gedaan door minister Stikker, via de pers in de Ver enigde Staten van Amerika, om gezamenlijk het communisme in Indonesië te bestrijden. Wij aanvaarden geep enkel voorstel, in welke aangelegen heid ook. De republikeinse rege ring zal niet toestaan, dat de Ne derlanders tussenbeide komen in iets, dat op republikeins gebied plaats vindt. De opstand te Ma- dioen is een geheel interne aan gelegenheid en wij zullen onze eigen middelen aanwenden om spraken werd een minuut stilte in *em, te °nd®rf1°e „„K* „„„«man t,,r nacrnianhtanic landers hebben zich nergens me mede te bemoeien aldus Moh. In zijn rede voor Radio Gelora Pemoeda (zender in communisti sche handen) zei Moeso o.m. nog: „Onze revolutie staat onder na- tionaal-commnistische leiding. Zij keert zich tegen het imperialisme in het algemeen. Dit imperialis me is de belangrijkste oorzaak van het slechter worden van de politieke en economische toestand in de republiek en van de on macht van het volk en de ar beiders in het bijzonder zich te verheffen uit de ellende welke het gevolg is van de Nederlandse en Japanse overheersing. Meer dan 20 millioen Indonesische vrouwen zijn weduwe geworden doordat haar echtgenoten in de Japanse lijd „romoesja" werden. Soekarno laat het Indonesische volk thans kiezen tussen Soekar no en Moeso. Het antwoord van het volk is: Soekarno en Hatta zijn knechten van Japan en Amerika", aldus Moeso. Multilateraal Handelsver drag inzake West- Duitsland. Te Genève hebben twaalf lan den, waaronder Nederland, een multilateraal handelsverdrag on dertekend, volgens hetwelk West- Duitsland behandeld zal worden als een „land met voorrang". Het verdrag blijft tot Januari 1951 geldig en kan dan met zes maan den worden opgezegd. Het vliegtuig met de stoffelijke resten van Graaf Bernadotte en kol. André Serot, is gistermorgen uit Genève naar Parijs vertrok ken. Te Genève waren de licha men in een hangar, ingericht als rouwkapel, opgebaard. o Begrotingsnieuws. De ontwerp-begroting voor Bui tenlandse Zaken, vertoont een stijging van ruim f4 millioen, in verband met uitbreiding van per soneel in binnen- en buitenland, verhoging der algemene uitgaven en een hogere bijdrage (f250.000) in de kosten der Verenigde Naties. De Justitie begroting geeft een stijging van de algemene uitgaven te zien, maar daarnaast staan be zuinigingen op de politie (vermin dering van 9000 op 7000 man) en o.m. verdere liquidatie van de bij zondere rechtspleging. Het departement van Onderwgs K. en W. vraagt een hogere uit gaaf van f42 millioen. Wjj hopen hierop nader terug te komen. acht genomen ter nagedachtenis van Graaf Bernadotte en de an dere functionarissen, die in Pale stina omgekomen zijn. Ambtenaren pleegden corruptie. Ter waarde van millioenen is uit Zuid-Celebes naar Singapore gesmokkeld en wei over een vrg lange periode. Door ontdekking van de verdwijning van een kleine partij darnar, kwam de douane op het spoor van deze omvangrijke smokkelcomplotten, waarna de justitie werd ingeschakeld en geleidelijk een beeld werd verkregen van de uitgebreide smokkelhandel. Samenwerking werd vastgesteld tussen geldschieters,handelaren en prauwvoerders en corruptie van ambtenaren van wie een groot ge deelte reeds in hechtenis is geno men. Gebleken is ook, dat hier en el ders de gebruikelijke driehoeks- smokkel werd toegepast, waarbij uit Singapore deviezenvrije import plaats had, waardoor een schuld ontstond. De ontvangers van de import goederen smokkelden foe lie, nootmuskaat, copra en damar via tussenpersonen naar Karl- moen. Van dit eiland, dat onder de rook van Singapore ligt, wer 100 WINST. De handelaren maakten winsten van honderd procent. De kongsies beschikten vaak over dertig prau wen. Zaterdag zal een begin wor den gemaakt met de berechting van een van de grootste smokke laars en de volgende week zal een tiental anderen in pare pare wor den berecht. Er zijn Chinese geld schieters bij deze smokkelarijen betrokken. Er zijn er zelfs in Soe- rabaja, Semarang, Batavia en Me- dan achterhaald. De ambtenaren, die bij de smokkel valse verklaringen afga ven, werden soms met acht dui Generaal de Gaulle verliest lijfwacht. •De Franse minister van Defen sie, Paul Ramadier, heeft in de Nationale Vergadering meege deeld, dat een speciale afdeling van de gendarmerie, die generaal de Gaulle was toegevoegd, terug getrokken zal worden. Deze gar de was bedoeld om de generaal te beschermen maar was, zo zei Ra madier, gebruikt als erewacht. Afgevaardigden van de commu nistische partij en de M.R.P. had den beweerd, dat aanhangers van generaal de Gaulle wapenen droe gen en dat geüniformeerde offi cieren in een Gaullistische demon stratie te Grenoble hebben mee gelopen. Hatta. „Het zal uiterst moeilijk zijn Madioen te heroveren, tenzij de republikeinse zesde divisie, die gestationeerd is in het Oostelijk deel van het republikeinse ge bied, tijdig steun verleent", aldus verklaarde een betrouwbare re publikeinse waarnemer te Bata via. Het commando van de zes de divisie bevindt zich ongeveer honderd kilometer ten Noord- Oosten van Madioen. f t v ei i f v 4 *-i e i i o vi iio li it l ctt lil. vi Lil" den de smokkelgoederen in Singa- zend gulden per prauvvlading be- pore op de markt gebracht. jloond. Teneinde thans scherpere De reusachtige winsten van i controle op de kust van Celebes dit lucratieve bedrijf kunnen worden afgemeten naar de be taalde vrachtprijzen aan de prauwvoerders, die vaak twee a drie honderd gulden per ton bedroegen, hetgeen het tien voudige is van wat er normaal wordt betaald. mogelijk te maken, kreeg de dou ane de beschikking over meer transport. o De havenarbeiders in Sydney zullen wederom aan het werk gaan. Zij stemden toe hun eisen voor te leggen aan een arbiter. économische fusie Westelijke zones. De volgende maand zal de Franse zóne van Duitsland econo misch verenigd worden met de En- gels-Amerikaanse zone. |voorgelegd, zal ik mijn zaak vol- Een woordvoerder van het ledig kunnen verdedigen". Franse ministerie van Buitenland- De Tsjechoslowaakse regering heeft de Franse regering om de uitlevering verzocht van Jan Pa panek, de vroegere Tsjechoslo waakse afgevaardigde in de V.N. Dr Papanek bevindt zich' thans te Parijs. Hjj wordt er van beschul digd, 125.000 dollar te hebben ont vreemd. Papanek deelde aan Reuter mee: „De beschuldiging tegen mij is on gegrond en steunt op dezelfde leu gens, waar het huidige regiem op gegrondvest is. Indien de zaak aan de algemene vergadering wordt se Zaken heeft bevestigd, dat de- Na een verblijf van tien weken ze economische fusie een logisch gevolg is van het eerder in dit jaar te Londen genomen besluit tijdens de besprekingen der zes mogendheden over West-Duits- land. in India en Pakistan is de com missie voor Kasjmir der V.N. naar Genève vertrokken. De commis sie zal aan de Veiligheidsraads een voorlopig rapport overhandi gen betreffende haar bevindingen. Minister Lieftinck naar Amerika. Per K.L.M. Constellation „Over- loon" vertrok gisteravond minis ter van Financiën Prof. Mr P. Lieftinck, naar New York ter be woning van de vergadering van de Board of Govenors van het Inter nationale Monetaire Fonds en van de Internationale Bank voor Her stel en Ontwikkeling. Een mevrouw uit Luik nam de zer dagen, toen zij Utrecht ver liet, onderweg iemand die om een lift had verzocht, mee in haar auto. Nu mist ze een koffertje met erin o.a. een met brillanten bezette platina armband, een paarlen collier en andere juwelen. De twee vervaardigers van de „goudstaven", die enige maanden geleden zo lucratief loden, in goud gedompelde staven aan, de man wisten te brengen voor o.m. f 55.000 winst, de smid A. Klein en de 42-jarige N, A. Hofstee uit Rotterdam, zijn gisterenmorgen tot een jaar en drie maanden ver oordeeld. In Amsterdam is in de Houthaven het lijk van een ver dronken Zweedse matroos gevon den, stoker aan boord van het Zweedse s.s. „Mathilde". Hij werd vermist nadat hij de vorige avond was gaan passagieren. Tegen de 48-jarige Kriminal sekretar Alba- ni, een van de Duitsers, die Ne derland deed sidderen tijdens de bezetting, is gisteren door de ad vocaat-fiscaal van het Amster damse Bijzondere Hof Mr C. van Rij, de doodstraf geëist. In Se marang zijn twee terroristen van de T.N.I. en de B.P.R.I. die bij overvallen op militaire vrouwen uit de Kampongs dwon Vreselijke ontdekking. Gisterenmiddag deed de heer Vrij- daghs uit Groningen, toen hij, daar de gootsteen verstopt was, met een stok een zinkputje achter zijn huis wilde door steken, de vreselijke ontdekking, dat in het putje het ontzielde lichaampje lag van zijn twee jarig zoontje Hen drik, dat zoals bekend reeds van Zondagmorgen werd vermist. Het kind moet hierin gevallen zijn, toen zijn vader 's Zondags, na eveneens het putje van vuil ontdaan te hebben, vergeten heeft het deksel weer op het putje te leggen De fraude bij de Wagons-Lits. Gisteren diende voor de econo mische politierechter te Amster dam de zaak van de bonnenzwen- del bij de Wagons-Lits. De direc teur van deze onderneming in Ne derland, de heer H. N. Hansen werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest. De chef van de sectie Amsterdam W. P. A. Knijff kreeg 1 jaar en zes maanden met aftrek. Ter zitting deelde de economi- rfwnn-sche politierechter, Mr J. Meihui- I zen, mede, dat de beide verdach- i zake deviezensmokkel. o - BILT izen, meae, aai ue oeiae veraacn- gen om tot dekking te dienen, ge-terecht zullen staan ter- executeerd. - In Dedemsvaart'en nog tereent zuilen staan ter- ontdekte een vader in een der slaapkamers van zijn kinderen eenj nr nti t nirrpr eigenaardig voorwerp aan de' DE BILT ZEGT: wand. Bij nader onderzoek bleekKoud voor de tijd van het jaar. het een nog niet ontplofte Pan-| Wisselende bewolking met nog zerfaust te zijn. - II. M. Koninginenkele regenbuien. Zwakke tot Juliana bezocht gisterochtend ten matige wind tussen West en tweeden male de Tentoonstelling Noordwest. Weinig verandering in „De Nederlandse Vrouw". temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1