llmmü&Wiem Middelburgs stadhuis krijgt een nieuwe.vleugel. ür van Mook terug naar Batavia. Spaak tegenstander van plehjsGiet over terug keer van de Koning. Naamswijziging Nederl. Indië in Indonesië. Amerikaanse maat schappij onthult vlieg tuiggeheim. Premieheffing voor Landhonwpensioenen ingaande 1 Mei 1949? Gerestaureerd gedeelte eind 1949 gereed? 9iiits parlement kan beslissen. Dinsdag 21 September 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Zetu.vse verxeers- conferentie. was oorzaak van een ongevraagde onderbreking van het programma. Als conferencier trad die avond De jaarlijkse verkeersconferen- op de 72-jarige A. Frenks, die tie zal in 1948 on 20 October a.s.reeds jaren van een pensioen der te Middelburg worden gehouden, houthandel geniet en een goede op initiatief van het Provincialevoordrager bleek te zijn. Bestuur. Evenals andere jaren zullen hiertoe weer worden uitgenodigd vertegenwoordigers van alle be- Inzameling Nat. Huldeblijk een succes. De actie tot het inzamelen van langhebbende organisaties op het gelden voor het Nat. Huldeblijk terrein van vervoer in Zeeland, j tfonds voor kankerbestrijding), is alsmede de V.V.V., de A.N.W.B.,een succes geworden. Het totaal enz J aantal verkochte insignes bedroeg niet minder dan 10.550 en een Inqenieurs van de Riiks- bedrag van f5600.— kon worden 1 A. anntvoln rnl/O- waterstaat naar Walcheren. overgemaakt op de centrale reke ning. Dit resultaat is ongetwijfeld mede te danken aan de keuze van Morgen zullen in het hotel Je SdT.rf geZme™ genieurs bij de Rijkswaterstaat minder aan de grote activiteit van de militairen van de C.O.A.K., de met een extra diner het 30-ja- nu de brandweerlieden, Rode rig bestaan van mn Bond her-^ruis'oneel hoo£den van on- denken. Verscheidenen dezer der,vijsinstellingen en vele parti- ïngemeurs hebben meegewerkt LuliJen. Bovengenoemd resultaat aan de dichting van de Wal-f niet weer het bedragi dat cherse dijkgaten. Van Domburg |oQr Middelburg voor dit doel uit zal een tocht over Walche ren, in het bijzonder naar Westkapelle worden gemaakt. Stremming pontveer te Veere. De hoofd-igenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland maakt bekend, dat de dienst op het pontveer over het kanaal door Walcheren te Veere op Woensdag 22 Sep tember a.s. en eventueel zoveel langer als nodig zal blijken, zal zijn gestremd. De stranding van de „Comitas". Rechtsgeding van de Polder Walcheren ten einde? Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft de alge mene vergadering van de Polder medegedeeld, dat het gebruik zal maken van de het bestuur ver strekte machtiging, tenzij de al gemene vergadering van me ning mocht zijn, dat het geding behoort te worden voortgezet, tot het aangaan van een geding met L. Smit en Co's Internatio- werd bijeengebracht, daar geble ken is dat verscheidene zakenlie den, ondernemingen enz. gelden voor dit doel stortten op de cen trale post- en/of bankrekening. VLISSINGEN. Gemeenteraadsvoorstellen. De Raad der gemeente Vlissin- gen zal op Vrijdag 24 September a.s. 's middags om twee uur bij eenkomen. In de ontstane vacature wegens het vertrek van de heer W. S. Mijnheer als vakonderwijzer in de Lich. Oefening aan de openbare school E, wordt thans voorge steld per 1 Oct. a.s. te benoemen de lieer J. H. Bakker, de enige sollicitant. Verder zal overgegaan worden tot wijziging en hernieuwde vast stelling van de alg. salarisveror dening voor de gemeente. Het herbeplantingsplan van het terrein tussen de Badhuisstraat, de Parklaan en de Leeuwetrap is inmiddels gereed gekomen. Dit plan is evenals het plan Badhuis- str. I ontworpen door de land- schapsdeskundige de heer C. P. Broerse. De kosten voor herbe- mei l. simt en c-o s iiucimuio- plantjng worden geschat op nale Sleepbootdienst ter heem f 2goo.die voor herstel van de digmg van het tegen deze firma had0 aan het d_ gevoerde rechtgeding iniated Vermoedelijk stranding van haar sleepboot „Maas" en het sleepschip „Comi tas" op de oever van de Zuid- watering op 21 December 1939. Mededelingen hadden het "be stuur bereikt, waaruit opge- geworcjen> nu het maaien met de maakt kon worden, dat de kapi- Vtrvcroro mpt virh mpp zal door het Rijk 90 pCt van deze kosten worden vergoed. B. en W. stellen verder voor, over te gaan tot aankoop van een motormaaier, die noodzakelijk is n women, uat ue hand hogere kosten met zich mee tein van de sleepboot met alles brengt Het crediet, dat wordt ge had ^anëewe^_®mA ^evo vraagd, voor de aan te schaffen van de aanvaring te beperken. MIDDELBURG. Vliegerwedstrijd Zaterdagmiddag buurtvereniging ,,'t Zand", een vliegerwedstrijd gehouden op het terrein achter de Baarsjesstraat. Niet minder dan 40 jongens en machine, bedraagt f 1220.- Tenslotte zal een nieuwe straat in de geest van deze tijd worden is door de Senoemd Julianastraat. GOES. Toogdag Herv. Mannenver, „In dienst der Kerk". Afgevaardigden uit de gehele meisjes hebben aan de wedstrijdprovincie stroomden Zaterdag deelgenomen. middag naar de „Prins van Oran- Het was jammer, dat er iets te weinig wind stond om de vliegers j £>s Odé, voorz. van de afdeling behoorlijk op te laten. Bovendien Goes, opende de Vergadering. Hij hadden enkelen met pracht-exem- i deelde mede, dat Zeeland momen- plaren vergeten, deze van te vo- teel een en twintig aangesloten ren te proberen. Hierdoor was er afdelingen telt met in totaal ruim wel eens enige teleurstelling. Het acht honderd leden. In het ko- bestuur der buurtvereniging had mende winterseizoen moet dit een vijftiental prijzen uitgeloofd, ledental verdubbeld worden, verdeeld over drie groepen. j^e Heer C. Dronkers uit Vlis- De prijzen werden achtereen-singen besprak het werk dat ver volgens toegekend aan: richt moet worden in het komen- Groep mooiste vlieger: de seizoen. Hij adviseerde de ver- Ie prijs: Willy Minnaar; 2e pr. gaderingen zo interessant moge- Annie Walthuis; 3e pr. Gabe e maken en alles te vermij- Woudstra; 4e pr. Corrie van Her-den wat eentonig is; alle leden wijnen; 5e pr. Willem Midavaine. j moeten geactiveerd worden, zodat Sedert het begin van de vorige ciergewoning geheel voltooid kun- week is men aan de achterzijde nen worden. De nieuwe vleugel zal van het Middelburgs raadhuis be- grotendeels van natuursteen wor- gonnen met het wegbreken van den opgetrokken, d.w.z. dat zij de oude muur en het afbakenen niet veel zal verschillen van het van het gehele terrein gelegen gerestaureerde gedeelte. Deze na- aan de Lange Noordstraat met in- j tuursteen zal uit België moeten begrip van de vroegere Amster-worden ingevoerd. De concierge- damse bank. Het gevolg van deze woning wordt evenwel van bak- afzetting was, dat de Simpelhuis- straat geheel werd afgesloten. Nieuwbouw. steen opgetrokken. Het overblijfsel van de vroegere Amsterdamse Bank wordt inge richt als schaftlokaal. De restauratie. Men zal zich hebben afgevraagd in welk stadium de restauratie van het oude stadhuis thans ver keerde en wij hebben hierover ons licht eens ter plaatse opgestoken. De bedoeling is om op het afge bakende terrein achter het geres taureerde gedeelte, langs de Lan ge Noordstraat te beginnen met - b d kelder de bouw van de nieuwe vleugel,!'net het bouwen de kelder Met de restauratie loopt alles tot nu toe naar wens. De Vleeshal is zo goed als klaar gekomen en de "stellingen worden opgeruimd. Het gewelf van deze hal is geheel afgewerkt. Men gaat nu een begin maken die bestemd is voor het onder brengen van de secretarie. Boven dien zal daarbij ook de conciërge woning verrijzen. Met de toestem mingen, die voor deze bouw nodig zijn vlot het nog niet erg, maar men kan voorlopig vooruit, daar toestemming is verleend voor de bouw der kelders en het leggen der fundamenten voor deze nieu- voor de centrale verwarming, die onder de Vleeshal komt. Het gewelf der burgerzaal zal binnenkort -eveneens geheel ge reed komen. Wanneer het werk niet stag neert, bestaat de mogelijkheid, dat het gerestaureerde stadhuisge deelte eind 1949 of uiterlijk begin 1950 gereed zal komen en in ge- In tegenstelling met de lopende geruchten wordt uit Den Haag gemeld, dat Dr van Mook hedenochtend te 5.45 uur naar Batavia is vertrokken. we vleugel. Bovendien zal de con- bruik kan worden genomen. De zestien prijzen werden door; celen zijn opgeknapt en de ver- de volgende personen gewonnen:wachting is, dat de besmettings- 1 M. Imanse (totaal visgewicht haard voor de schelpenziekte -is Groep stilstaande vlieger: niet steeds het zwaartepunt op de le prijs Ko Tilroe; 2e pr. Gerard j schouders van enkele personen Stevense; 3e pr. Gabe Woudstra; 4e pr. Simon de Bree; 5e pr. Jacq. Jacobsen. Groep hoogstaande vlieger: komt te liggen. Ds Odé sprak na de pauze over „De nieuwe Kerkorde en onze ei gen gemeente". Dit zeer actuele le prijs Jopie Sturm (153 m)2e onderwerp ondervond, blijkens de pr. Jacques Jacobsen (133 m>zeer geanimeerde discussie die er 3e pr. Bep Sinke (128 m); 4e pr. Gerard Stevense (127 m.); 5e pr. Heini Cuje (125 m). Tenslotte bleek er ook voor de op volgde, veel belangstelling. Fietser door auto gegrepen. Zaterdag werd een fietser, die overigen nog een aantal troost- op de overweg aan de Patijnweg prijzen aanwezig te zijn, zodat al- nog juist onder de-bomen wist Ier moeite beloond werd. „De Zaagmolen". Het personeel van de N.V. Hout handel Alberts, verenigd in de personeelsvereniging „De Zaag molen, heeft Zaterdagavond van een geslaagde feestavond geno- noten in de grote zaal van het Schuttershof. De Voorz., de heer J. P. van 't Hof. deelde in zijn ope ningswoord mede, dat, dank zij de spontane medewerking van de leden, deze nog slechts zeven maanden oude personeelsvereni ging reeds nu in staat is een feestavond aan te bieden. De avond bestond hoofdzakelijk uit enkele éën-acters, terwijl er door te glippen en daardoor i meer op de slagbomen dan op het verkeer lette, door een uit de richting Middelburg komen de auto gegrepen. Zijn fiets werd vrij zwaar beschadigd, maar hij zelf ondervond weinig of geen letsel. Hengelconcours. Zaterdagmiddag werd door de Eerste Goese Hengelsportvereni ging aan het Kanaal door Zuid- Beveland een hengelwedstrijd van twee en een half uur gehouden, waaraan dra en veertig personen deelnamen. Voor de winnaars waren zes tien prijzen en drie extra prijzen ook goede musici onder de ledenbeschikbaar gesteld, bestaande bleken te zijn. Het plotselinge uit-1 uit prachtige huishoudelijke arti- vallen van de electrische stroom kelen. waarin wordt verklaard, dat Ko- 1 ning Leopold in de onmogelijk heid verkeert te regeren. Slechts het parlement zal er zich over Tijdens een redevoering te j hunnen uitspreken of aan deze Borgworm heeft minister Spaak wet een einde moet worden ge- VV\ n rtlri f A T~V - 1 1 1 i verklaard, dat de groeiende werkloosheid in België slechts door uitvoering van het plan- Marshall overwonnen .kan wor den. De Belgische premier be toogde verder dat er geen enkele regering is, die oorlog wil. Er wordt evenwel niet met de no- dnge openhartigheid gesproken, zo voegde hij er aan toe. Met betrekking tot de konings kwestie merkte Spaak op, dat de houding der socialisten geen wij- nlS"g iSeeft ondergaan. „Voor ons aldus de premier, „bestaat de wet van 1945, die door het parlement is goedgekeurd en maflkt of niet. De volksraadple ging kan aan de tegenwoordige toestand niets veranderen, want onze monarchie is constitutioneel en niet plebiscitair. Wij zuilen daarom nimmer on ze goedkeuring kunnen hechten aan een volksraadpleging over de terugkeer van de Koning. Indien de vorst op grond van een plebisciet naar het land zou terugkeren, zou dit een ernstig precedent scheppen en zou de Koning bovendien in het kader van de partijpolitiek niet meer een element van stabiliteit bete kenen. 570 gr.); 2 A. v. Hese (495 gr.); 3 P. Paauwe (435 gr.); 4 J. Heij- ens; 5 G. Meijer; 6 F. C. Vermeu- 9 H. Wezepoel; 10 "C. Smallegange len- 7 C. Rijn; 8 C. J. Steenhart; 11 B. Gelok; 12 C. J. Droogendijk; 13 F. v. Vredegem; 14 C. Reijerse; 15 J. J. Vermaas; 16 G. Krijger. De winnaars konden, in volg orde van hun prijken, zelf de ar tikelen uitzoeken. De drie extra prijzen werden gewonnen door J. Karman (eerste vis) en H. Heijens (grootste vis) en H. Wezepoel (grootst aantal vissen). In totaal werden 78 stuks vissen op het droge gebracht. NIEUW EN ST JOOSLAND. Ernstige val. De 25-jarige mej. P. Klap- Eikenhout had Vrijdagmiddag het ongeluk van een losstaande trap in haar woning te vallen. Ze kwam zeer ongelukkig terecht. Met een wervelfractuur werd ze naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd, waar zij werd opge nomen. Comité Indonesië. In de gemeente Nieuw en St Joosland bestaat een z.g. Indië- comité. Iedere week wordt aan alle Nieuwlandse militairen een geïllustreerd blad gezonden en iedere veertien dagen ontvangen alle jongens een brief. Driemaal ontvingen ze reeds een pakket. In Februari 1947 werd een col lecte gehouden, welke ruim f 600 opbracht, thans is echter de kas leeg. Met vrijmoedigheid doet het comité thans weder een beroep op de ingezetenen om de kas we der aan te vullen. Daartoe zullen de komende dagen collectelijsten worden aangeboden. Het comité twijfelt er niet aan of allen zullen medewerken en diep in hun por- temonnaie tasten, opdat dit be langrijke werk voor de jongens in Indonesië kan worden voortgezet, terwijl de jongens ver over zee daarvoor dankbaar zullen zijn. Het comité bestaat uit de heren: J. Kwekkeboom, P. van Leerdam, R. Joosse, C. Janse, I. Joosse, E. Nijholt, J. Moens en A. M. van Zweden. Pluimvee-, Konijnen- en Duivententoonstelling. Voor de te honden tentoonstel ling van pluimvee, konijnen en Duiven op 5 en 6 November a.s. in de gebouwen van de Coöpera tieve Veilingsvereniging „Walche ren", te Middelburg zijn reeds door particulieren en belangstel lenden vele ereprijzen toegezegd, o.a. ook door het gemeentebe- Bnnmerir 37 4?: stuur van Middelburg, de burge- J i>°°meis. 5, 29, db, 37, 41, meester van Koudekerke de heer J. L. Dregmans, lid van Ged. staten; mr A. J. van der Weel; Tandarts W. Tichelman; mr A. Tieleman; griffier Kantongerecht; opgeruimd. Duizenden manden oude schelpen en slippers zijn weg gevist en op daartoe geschikte terreinen geworpen. De som van 70.000 gulden is niet weggegooid. OOSTERLAND. Aan de weegbrug te Blauwe keet is benoemd tot weegster mej. S. Stouten, die de enigste vrou welijke bietenweger is op Schou wen en Duiveland. THOLEN. Aanrijding. Zaterdagmorgen omstreeks 7.15 had een ernstige aanrijding plaats tussen een zware vrachtauto van de heer A. v. Poortvliet en de luxe Vauxhal van de heer J. Bal alhier. De wagen van de heer Bal komende over de Hoogstraat richting Gasfabriek werd rechts opzij gegrepen door de zware vrachtauto, welke de Stoofstraat opkwam richting Visstraat. Met een geweldige klap vlogen de wagens tegen elkaar op waarbij de luxe wagen geheel omver werd geworpen en de rechterzij de van de carosserie vrijwel ver nield. Met vereende krachten kon men de wagen overeind trekken, zodat de heer B. uit de auto kon komen, gelukkig zonder enig let sel. De vrachtauto had sleehts geringe schade. Door de politie is procesverbaal opgemaakt. Benoeming. Benoemd tot hoofd der Chr. Kleuterschool alhier mej. C. v. Dorp van Vlaardingen. Geslaagd. Onze stadgenoot de heer G. C. Boender slaagde deze wéék voor het onderwijzers examen 1 j. op leidingscursus. Visvangst. De visvangsten waren deze week te Tholen weer zeer aan de lage kant, zodat de aanvoer van bot gering was. Ook paling wordt weinig gevangen. De om zet van mosselen en oesters gaat echter met de week omhoog. De kwaliteit is over het algemeen goed. Wedvlucht P.V. „De trouwe Duif" De Thoolse Fostduivenver. „De Trouwe Duif" hield Zater dag 18 Sept. een wedvlucht van Gembloux. In concours waren 150 duiven, die een afstand van 112 K.M. moesten vliegen. De eerste duif vielen om 2 uur 18 min., 26 sec. en de laatste om 2 uur 49 min. 13 sec. De uitslagen zijn: C. v. Poe- pele: 1, 26; D. Burgers: 2, 14; belangstelling bleek te bestaan. De afstand bedroeg 25 km (voor de 35 deelnemende grenskom miezen 30 km i.v.m. het behalen van het dienstdiploma) Het traject was voornamelijk op Belgisch gebied uitgestip peld met Knocke als verplichte rustplaats. 's Avonds werden zij op de weg tussen Cadzand-haven en Retranchement opgewacht door het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" en met pittige mars muziek trok men het dorp bin nen, waar de enthousiaste wan delaars door de samenge stroomde burgerij met applaus werden ontvangen. Burgemeester Leenhouts reik te in tegenwoordigheid van de juryleden de prijzen uit, waar bij hij de hoop uitsprak dat de bevolking van Retranchement zich in grote getale achter de plaatselijke wandelsportvereni ging zou plaatsen. De groep grenskommiezen behaalde -^de beker, die door burgemeester Leenhouts was ge schonken, met 53 punten. De verder uitslagen zijn: 2e W. V. „Retranchement" 45,5 p.; 3e „Raad van Arbeid", Middel burg 43,5 p.; 4e „Oostburg" 41,5 p.; 5e „Jantje van Sluis" 40,5 p. 4 De wandelsportvereniging „Retranchement" kan met vol doening op deze gesslaagde wandeltocht terugzien. D. Jansen: 4, 10, 34, 45; J. Deur- loo: 5, 11, 24, 32, 38, 43; L. La- ban: 6, 7, 12; F. Nijs: 8, 16, 20, 31, 40; L. M. deHeer: 9, 18, 35, 42; J. Quist: 13, 50; C. Bout: 15, p'"r,Brkmrneleem'lsëcrTanV 22L Haêe: 17> 21' 28! C- Somers: Ontvanger ^fieuw WK» Ook vooraanstaande firma's in de „„aze„?al; '„0Wa®enS„f_r lande steunen deze expositie door het schenken van ereprijzen, o.a. firma J. C. Vermeulen, Halfweg; 't medaille-huis Wijnands en van Rensen, Amsterdam; Pluimvee- voederfabriek P. Sluijs, Weesper- carspel; Pluimveevoederfabriek J. S. Hooghiemstra, Utrecht; firma F. Wisse, graanhandel, Mid delburg; Nederlands merkenbu reau voor pluimvee en konijnen Rotterdam en vele anderen. ZOUTELANDE. Collecte C.J.M.V. De Jongensclub alhier heeft een bedrag van f 57.45 ingeza meld voor een actie welke uit gaat van de „C.J.M.V." en be doelt het geld voor een motor boot bijeen te krijgen, welke in dienst van de Zending gebruikt zal worden. HEINKENSZAND. Als kantoorhouder der P.T.T. is, in de plaaats van de heer G. Be aufort, die j.l. Febr. met pensioen ging, benoemd de besteller M. J. Huiszoon. Het kantoor zal voorlopig nog gevestigd blijven in het huis van de heer Beaufort. YERSEKE. Brand aan boord. Aan boord van het motorschip Ye 31, dat voor reparatie ligt aan de fabriek van de firma Bakker, brak brand uit in het beddegoed, ontstaan door wegspattende von ken van laswerk. De heer H. Kos ter bluste met de brandslang van de „Beatrix" de brand, zodat men spoedig het vuur meester was. Schoonmaken der oesterbanken. Het schoonmaken der Yersekse Bank is bijna ten einde. De mees te percelen zijn reeds klaar en 30; W. Annemaat 33; B. Suur- land 44; J. v. Dijke: 46; J. Bo- gerd: 47; L. Soomers: 48. SCHOONDIJKE. Bestemmingsplan Rijksweg. In een raadsverslag, dat wij enige tijd geleden plaatsten, is een verkeerde voorstelling gege ven van de behandeling van het punt: bestemmingsplan aan de Rijksweg nabij Oostburg. Of de betrokkenen hier mochten her bouwen, was reeds veel vroeger zowel door de raad als door B en W verdedigd. De hoogste autoriteit in onze provincie had echter beslist, dat herbouw hier niet kon worden toegestaan en, het was logisch, dat B en W toen de Raad voorstelden het verzoek van G. S. om een bestemrpings- plan aan deze wijk te geven, in te willigen. Dit is geschiied en ook de weth. de Feijter, die vol gens bedoeld verslag zou hebben tegengestemd, heeft hieraan zijn stem gegeven. RETRANCHEMENT. Bloemententoonstelling. Zaterdagmiddag werd in de O.L. school een tentoonstelling gehouden van kamerplanten en snijbloemen, die door de scho lieren zelf gekweekt waren. De elf-jarige voorzitster An neke Provo, door de leerlingen zelf gekozen, opende de 'ten toonstelling. Er bestond heel de middag een flinke belangstel ling. Zeer terecht, want er was mooi bloemenmateriaal te be wonderen. Aan de prijswinnaars werd een diploma uitgereikt /- Wandelsport De pas opgerichte wandel- 1 sportvereniging „Retranchement", V-, rT-.i_n slechts enkele moeten nog onder- hield Zaterdag een Jubileum handen worden genomen. De per- mars waarvoor een vry goede Gemeenteraad. OOSTERLAND. Oude gemeentehuis heeft afgedaan. Donderdag j.l. vergaderde de voltallige gemeenteraad. Ged. Staten, zo deelde men mede, heeft goedkeuring verleend aan de besluiten tot verkoop van grond aan Mach. Capelle, onder handse aanbesteding van de bouw van 8 woningwetwonin gen en het aangaan van een bij zonder crediet in rekening-cou rant me.t de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. De gem.reke- ning 1946 werd vastgesteld op de volgende cijfers: gewone dienst: inkomsten f 189212.77, uitgaven f 192452.17, nadelig slot f 3239.40; kapitaaldiensl: in komsten en uitgaven f370882.65. Vervolgens vond aanbieding plaats van de gemtenterekening 1947, welke zal worden nage zien door een commisde. be staande uit de lieren Zeijler, Hage en Stoutjesdijk, vervanger de heer Brouwer. Aan het ge- meentepersoneel werd voor 1948 een gratificatie verleend in over eenstemming met de regeling van het rijkspersoneel. T.a.v. hét premieverhaal voor eigen' pensioen werd bepaa.d, dat deze voor het gemegntepersoneel ook van overeenkomstige toepassing zal zijn als van het rijksperso.- neel. Op één na werden alle verzoeken om ontheffing van de betaling van reinigingsrechten voor 1948 afgewezen. Tot leden van de commissie van advies, bedoeld in arikel 8 der Woonruimtewet 1947 wer dén herbenoemd de heren J. de Rijke, P. A. Boot, J. J. G. Brou wer, A. Hanse Dz. en J. Hage. Tot plaatsvervangend secretaris bij tijdelijke afwezigheid van de secretaris werd daarna beëdigd de heer W .Geuze, eerste amb tenaar ter secretarie. Op deze vergadering kwam ook het raadhuisplan aan de orde. De opzicher van de cen trale dienst de heer P. A. Boot kwam met twee plannen. Het eerste gaat over verbouw van het oude gemeentehuis, het tweede over aankoop en ver bouw vart het thans in gebruik zijnde gebouw. De voorzitter lichtte beide plannen toe. Na een uitvoerige bespreking werd be sloten tot aankoop en bestem ming van het thans in gebruik zijnde gebouw tot gemeentehuis de voorkeur te geven boven verbouw van het oude gemeen' tehuis. Nader zal nu met de eigenaren van het gebouw over de kooppprijs worden onderham deld. Ten slotte werd kennis geno men van het plan tot het ma ken van een bestrating, riolering en een gewapend-betonbrug met bijkomende werken op het ter rein, waar de nieuwe woning wetwoningen zullen worden ge bouwd. De voorzitter deelde hierbij mede, dat d« aanbeste ding van deze werken zal plaats vinden op 1 October a.s. Bij de rondvraag vroeg de heer Hage hoe het thans gesteld was met de ruilovereenkomst in verband met het sportveld. De voorzitter antwoordde, dat tot heden geen bericht van de Am bachtsheer was ingekomen, waarom een termijn zal gesteld worden binnen welke alsnog uit sluitsel zal worden verwacht. De heer Stoutjesdijk informeer de naar een servituut, dat op een perceel land zou rusten bij overdracht daarvan voor bouw van woningen. De voorzitter dankte daa'rop voor de prettige harmonie, waarin de besprekin gen hebben plaats gehad, sprak de hoop uit, dat het Raadhuis plan tot een goed einde zal wor den gebracht sloot de vergade ring. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aalsmeer, J. W. v. d. Does te Monnikendam, te Oude-Pekela, dr E J. F. Smits te Adorp; te Oss (toez.) en te Mijnsheerenland (toez.), mr C. Luiten, cand. en hulppred. te Den Haag; te Doetinchem, J. Bijlsma te Blokzijl. Aangenomen naar Grolloo, E. v. Ruijtenberg te Veendam; naar Papendrecht, L. Vroegindewey te Waddinxveen; naar Parama ribo, J. H. Hanneman, voorg. vrijz. Herv. te Rotterdam. Bedankt voor Breskens, Joh. Poort te Giessen-Oudekerk; voor Muiden, J. Hovius te IIoo- geveen; voor Kamerik, J. W. de Bruijn te Sprang; voor Nijker- kerveen, N. Kooreman te Scher- penisse; voor Ridderkerk (1de pred.lp.), C. A. Korevaar te Gouda; voor Harderwijk en Dinteloord, G. de Boer te Put ten; voor Voorthuizen, L. Vroeg indewey te Waddinxveen. Geref. Kerken. Beroepen te IJmuiden, W. Schouten te Zuilen; te Hoek van Holland, W. Stuursma, cand. te Breskens. Aangenomen naar Onstwedde, A. Broek te Onnen; naar Alme lo, J. W. Vogelaar, res. leger- pr. te Hardenberg. Bedankt voor Rotterdam-Zuid, J. W. Vogelaar te Hardenberg; voor Anjum, Appingedam, Lop- persum en Veendam, A. Broek te Onnen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Tweetal te Loenen a. d. Vecht, K.O. J. H. v. d. Hoeven te Meppel en P. Lok te Zaamslag. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Opperdoes, R. Slofstra te Vlissingen; te 's Gra vendeel, F. v. d. Bijl te Kat wijk aan Zee. Beroepbaar. Toegelaten tot de evangelie- bedieniag in de Ned. Herv. Kerk D. v. d. Werf, Sportweg 5, Middenmeer en W. A. Bijle- feld, Zendingshogeschool te Oegstgeest. De eenheid der Gereformeerden. Deputaten van de Generale Sb- node der Geref. Kerken onder houdend artikel 31 K.O. voor sa- menspreking met die van de Geref. Kerken hebben aan laatst genoemden bericht gezonden dat zij de aan hen door hun synode te Groningen gegeven opdracht nog steeds* als juist erkennen waarom zij niet zullen voldoen aan het verzoek van deputaten der Geref. Kerken om hun sy node te adviseeren de door Geref. deputaten bepleite gedragslijn van mondelinge en geen schrif telijke samenspreking te aan vaarden. Deputaten der vrijge maakte kerken oordeelen dit met de synode van Groningen, zon dig, schadelijk, gevaarlijk en thans zo mogelijk nog des temeer zinloos. Deputaten zien er van af gezien de laatste missive van deputaten der Geref. Kerken na der uiteen te zetten waarin de beweringen en uiteenzettingen van Geref. deputaten in hun voorlaatste schrijven h.i. in strijd zijn met Schrift, belijdenis en De jongste wijziging van de Grondwet ter voorbereiding ener nieuwe rechtsorde heeft tevens voor de benaming „Ne- derlands-Indië" de naam „In donesië" in de plaats gesteld, aldus een officiëel communique uit Batavia. In verband hiermede is thans bij ordonnantie bepaald, dat overal, waar bij of krachtens ordonnanties of andere alge mene verordening, waarvan bij ordonnantie kan worden afge weken, gesproken wordt van .Nederlands-Indië", daarvoor gelezen wordt „Indonesië". Aan de Nederlandse regering zal worden verzocht, om ook in tractaten en overeenkomsten waarin Nederlands-Indië wordt genoemd of waarbij dit gebieds deel partij is, een soortgelijke wijziging in te voeren. Aangenomen mag worden, dat particuliere instellingen en licha men, die in hun benaming de term Nederl. Indië" of „Nederl. Indi sche" dragen, daarin op overeen komstige wjjze verandering zullen aanbrengen. De opbrengst van de jubileum- speldjesverkoop ten behoeve van het Nationaal Huldeblijk was in de gemeente Veere rond f 100. Het Bureau Wederopbouw Boerderijen heeft het bouwen van een boerderij voor de heer H. van Sluijs te Westkapelle, opgedragen aan het Aannemersbedrijf R. W. Laan te O. en W. Souburg, voor een bedrag van f 52.423.22. Berucht zakkenroller geknipt. De Fransman die een Pool was. In de feestweek te Amsterdam zijn verscheidene zakkenrollers, die meenden'een goede slag te kunnen slaan, gepakt. Een van hen was de Fransman Arthur- Jules Lebrun, 5ie zoals bleek, roer 4.5 m met zijn vriendin Jeanne Braouet van Parijs naar Amsterdam was gekomen om hun „handwerk' dat zij ook reeds tijdens de Olympische Spelen in Londen en St. Moritz en in Rome tijdens de verkiezingen naarstig hadden beoefend, hier voort te zetten. Bij onderzoek bleek, dat de centrale dactyloscopische dienst te Den Haag in zijn collectie ook de vingerafdrukken van Lebrun bezat. Evenwel Lebrun was niet Lebrun en evenmin Max Doller of Franeiszek Rolinek, zoals hij zich ook wel noemde, maar Mor- dicha Gniazdo, geboren te War schau op 23 Juni 1905. Zeventien jaren heeft Gniazdo in de gevangenissen van War schau, Hannover, Parijs, Wenen, Budapest en Luzern doorge bracht om de twintig vonnissen die hij kreeg uit te zitten. Am sterdam komt nu bij de lijst. Het laatste slachtoffer, dat een hand in zijn achterzak voelde, greep en niet losliet voordat hand met toebehoren in politie- handen was overgegaan, zal niet gedacht hebben zo'n goede vangst te hebben gedaan. Een jager met „Eerie- Röntgenstraal-ogen". De Northrop vliegtuigmaat- schapjj in Calfornië heeft details onthuld over twee met de groot ste zorg bewaakte Amerikaanse militaire geheimen, de XF-89, een jager en de X4, een klein vlieg tuig voor experimentele doelein den. „De XF-89 zou een zeer snelle jager zijn, voorzien van „Eerie Röntgenstraal-ogen", die door duisternis, storm en mist heen kunnen kijken. Hij zou al ver scheidene weken proef hebben ge vlogen. De bemanning bestaat uit een piloot en een radar-waarne mer, die in een druk-cabine zit ten. Het vliegtuig is 15 m lang en 4.5 meter hoog. De vleugelspan ning is ongeveer 15 m. Het bruto gewicht is meer dan dertiendui zend Engelse ponden. Snelheid, actieradius, plafond en bewapening zijn niet bekend gemaakt. De vliegtuigen kunnen vrijwel onmiddellijk in de productie ko men. De X-4 is voorzien van gastur bine-motoren, kan veel langer in de lucht blijven dan vorige raket- vliegtuigen en heeft het vliegende vleugelmodel. Het bruto-gewicht is slechts zevenduizend Engelse ponden. De vleugelspanning is on geveer 7.5 m evenais de lengte, terwijl de hoogte van het verticale De hoofdafdeling sociale zaken van de Stichting voor de Land bouw voerde een belangrijke be spreking met de ministers van sociale zaken en van landbouw over de vraagstukken inzake het bedrijfspensioenfonds. Aan de orde kwamen het vraagstuk van de zelfstandigen, de kwestie van de premiehoogte,het tijd stip van inwerking treden en de moeilijkheden, die de Stichting langzamerhand gaat ondervin den bij het financieren van de overgangstijd. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat het in verband met de stand van het wetsontwerp niet meer mogelijk zal zijn, dat op 1 November a.s. met de premieheffing wordt be gonnen. Men zal moeten rekenen met een later tijdstip, vermoede lijk 1 Mei 1949. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 20 Sept. 1948 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Nederl. 1948 100 99% Kon. Boot 158 15", Nederl. 1947 97>7i. 97% Kon. Paketvaart 171% 171% Nederl. 1937 97% 97% Ned. Scheepv. Unie 179% 176% Dollarlening 1947 101"/,„ 1017„ Rolt. Lioyd 161 158% Invest, certif. 97»/., 97% Stv. Mij. Nederland 179% 176% Ned. 1962-64 ex. bel 98% H. V. A. 263% 257% Dito met belasting 98% 98% Java Cultuur 193% 192% Ned. N. W. S. 81% 81% N. 1. S. U. 102 100% Spaarcertificaten 100% 100s/, Vorstenlanden 47% 46% Indië 1937 A. 94s/., 94% Deli Bat. Mij. 146% 145 Grootboek 1946 98 98»/,, Deli Mij. 160 155% Kol. Bank 98% 96% Senembah 161% 159% Ned. Ind. Hand. Bk 119% 117 Muller en Co. 166% 166 Ned. Handel Mij. 164 163 A'damsche Bank 156% A. K. U. 157% 158 Holl. Bank Unie 225% Bergh's Jurgens 312 310 Merstelbk Pr. v. Berkel Patent 125% 123% R'damsche Bank 162%' Calvé Delft 175 171% Twentsche Bank 169% Centrale Suiker 216 219 Anaconda Copp. 36% 36% Fokker 170% 170 Beth. Steel 111 109% Gelder Zonen r-3 152% Chrysler Kon. Hoogovec- 3% 199% Gen. Motor 63% Lever Br. U 19 286 Intern. Nickel 31 Ned. Ford '5 325 Kennecott 58 57% Ned. Kabelfabr. 35 283 Rep. Steel Philips Gloeil. 11% 248% U. S. Steel 82% 82 Wilton 191% 190 Cities Service 517» 51% Billiton Ie rubr. 487 North American 14% Billiton lie rubr. 390 Cont. Oil 58% Dordtsche Petr. 314 309 Midcont. Oil 52% 51% Kon. Olie 345 339% Philips Petr. 65% 64% A'dam Rubber 173 165% Shell Union 39 38% Bandar Rubber 145 142 Tide Water 26% Deli Bat. Rubber 111% 109 Baltimore Oost Java Rubb. 76 73 Miss. K. Texas 6% 6% Serbadjadi 76% 75 New York Centr. Holl. Am. Lijn 188% 187 Pennsylvania Java China Japan], 156% 154%

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3