Verdeling der Marshallgelden was niet gemakkelijk. BENTLEY's GEWETEN Gesynchroniseerde schroeven voor de „Willem Ruys". De geest van bet Communisme. Ï3ij, <m^e KanLtityin. Definitieve regeling per 1 October a.s. in werking? Grieken en Turken maekten djteurianden onder het Marschan- Noa enio ter wereld. Itwee paarden in draf wordt Engelse communisten achten de tijd rijp voor „een offensief'. „W|j zyn er op uit haat te wekken." Toch belangrijke wyzi- ging van distributie stelsel te wachten? De voedselvoorziening der wereld. £c&fa£©tt COGiiran-gaf geen commentaar op bezoek aan Soekarno. Dinsdag 21 September 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Voer voor contract- varkens. De vaststelling van de voorlopige lyst van bedragen aan recht streekse hulp, welke de 16 aan het plan-Marshall deelnemende' lan den in het eerste jaar van de uitvoering van dit plan zullen ont vangen, blijkt wel enige voeten in de aarde gehad te hebben. Hoff man, de leider van de E.C.A., liet deze voorlopige vaststelling over aan de organisatie voor Europese samenwerking. De definitieve beslissing bljjft toch in zyn handen. plan zal ontvangen, verminderd bezwaren. met de gelden, die Nederland aan Afgekondigd is een wijziging stelsel krijgt Belgie nu -07% mil- jn de veevoederdistributie, lioen dollars, op voorwaarde, dat waarbij voor de op 26 Sep tem de tegenwaarde in Belgische francs ber aanvangende distributie- gebruikt wordt door Belgie om periode de totale toewijzing vee- daarmee zijn debet-saldi af te voeder (mengvoeders) dekken. Vap België ontvangt Ne derland op deze wijze 72% milli- oen dollars in Belgische francs. Van Zweden ontvangt ons land voor een bedrag van 2 millioen dollars en van de Bizone 8% mil lioen en wellicht 12 millioen dol lars, dat betekent dus- dat ons land behalve 496 millioen dollars nog indirect via de locale munt der genoemde landen een bedrag van maximum 86% millioen ont vangt. Daartegenover zal Neder land op dezelfde voorwaarden gel den af moeten staan aan debiteur- Debiteur- en credi- teurenlanden. Te Parijs werd n.l. deze af- Nu wordt in het algemeen ver- schaffen wacht, dat de Amerikanen het op 11 September gedane voorstel van1 de Europese organisatie zullen overnemen, waarmee dan de voor lopige lijst voor de verdeling der Marschall-hulp een definitieve zal spraak gemaakt, dat een aantal worden. crediteurlanden van de V.S. dol- Naar vernomen wordt, konden iars zullen ontvangen als aandeel de Grieken en Turken zich met in de Marschall-hulp, welke gel- het verdelingsstandpunt zich ei- den alleen gebruikt mogen worden genljjk niet verenigen. Alhoewel j om daarmee de debiteur-saldi van bezwaren gemaakt werden, heb- de bebiteur-landen af te dekken, ben zjj er zich in de raad bij neer gelegd, zodat deze in staat was aan de heer Hoffman een voor lopige lijst voor te leggen. Bizone het struikelblok. Een groot struikelblok bij het krijgen van overeenstemming vormde de vaststelling van het be drag, dat aan de Bizone ter be schikking zou moeten worden ge steld. Hier lag voor de raad een delicaat punt. Men wees ons erop, dat de Bizone aan het plan deel neemt, zoals de andere landen. Men moet er evenwel rekening mee houden, dat de financiële las ten der Bizone in feite in over wegende mate op de V.S. neerko men. Zij hebben er politieke en financiële verantwoordelijkheid. Daarmee heeft men rekening gehouden. Het was moeilijk, maar men slaag de erin, ook op dit punt overeen stemming te bereiken. Het zijn Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Italië, welke iets minder kregen toegewezen, om daarmede de kwestie der Bizone tot oplos sing te brengen. De Amerikanen zijn in dit verband de mening toe gedaan, dat er voor het herstel van West-Europa een grote bij drage moet komen van West- Duitsland. Het aandeel van Nederland. Het voorstel, dat aan Hoffman gedaan is, komt er voor Neder land en Ned. Indië op neer, dat in totaal in het eerste jaar een di recte en indirecte hulp een bedrag v-n 571.2 millioen dollar verkre gen wordt. Vooreerst is er een bedrag van debiteur-landen zal moeten ver- landen, resp. aan Oostenrijk, zijn bezoek bij H. M. Koningin Juliana als oudste van de Gro ningse dominees: Dat is voor een gewoon men senkind een heel ding, het Pa leis binnen te stappen en door de gangen te schrijden, waar op alle hoeken een wachter, in schitterend livrei, eerbiedig naar je staat te kijken. Zo, onder het lopen, keek ik ze wel eens even aan en dan meende ik in de ogen zo'n glimp je van verstandhouding te zien alsof ze wilden zeggen: „Zo, zo, mag jij ook naar de Koningin". Tenslotte belandde ik in een grote, prachtige zaal. Daar stonden toen al de men sen uit Overijssel aan de eene kant, aan de andere kant de Gro ningers. Bij de Overijsselaars zag ik vlak bij elkaar staan prof. Veen- hof en prof. Ridderbos, beiden als Rector van hun School, in vol ledig ambtsgewaad. Eerst mochten de Overijsselaars naar binnen. Na hen werden wij opgesteld, in een lange rij ach ter elkaar; naar het nummer, dat ieder thuis reeds gekregen had. Ds Te Winkel van de "Herv. Kerk had nummer 115; dr v. d. Zanden van de Synodaal Geref. 496 millioen dollar voor Nederland i ^7' achter Griekenland, Noorwegen, Turkijë en de Franse zone van Duitsland, tot een totaal bedrag van 11.3 millioen dollar. Aan indirecte hulp krachtens het inter-Europese betalings-stel- sel krijgt ons land dus nog 75.2 millioen dollars. 1 October in werking? Indien alles vlot verloopt, ver wacht men, dat de regeling om streeks 1 October in werking zal Zo is België crediteur van Neder- komen. Men hoopt, dat de Euro land, Engeland, Frankrijk, de pese landen van 1 October af op Bizone en andere landen. Krach- volle kracht zullen kunnen wer- tens 't inter-Europeese betalings- ken. In de Geref. Kerkbode (art. aan Haar gelaat te zien, wel zéér 31) vertelt ds D1 van Dijk over vermoeid. Ook geen wonder na zulke dagen en zoveel handdrukken. Gelukkig voor Haar, dat Zij eindelijk tot rust heeft mogen komen in eigen huis en gezin in het Paleis te Soestdijk. God zegene onze Koningin en geve Haar de genade, die Zij nodig heeft om ons volk te re geren, naar Zijn Woord, in het geloof, biddend. En al wie bidden geleerd heeft, gedenke Haar en Haars Huis da gelijks in zijn gebed. Wat is het een moeilijke taak, die een Koningin in deze dagen op de schouders heeft. vastgesteld op de jaarbasis van 30 Juni 1948 tot 30 Juni 1949. Daarvan zijn 84 millioen bestemd voor Nederland. Dit aandeel is zeer belangrijk. In feite komt het voortgetrokken: eerst hoort men Het is geen wonder dat, hoe- de hoefslagen der paarden tege- wel de „Willem Ruys" reeds ge- lijk, dan door elkaar en even la- ruime tijd de werf der N.V. Kon. ter weer in gelijke cadans minder dan 10 H V wórdt ver- Mij "De Schelde" verlaten heeft,Het is duidelijk, dat door de laagd van 300 tot 250 kg Voe- sedachten der»enen. die het schroefbladen tijdens het draai- der. Deze vermindering behoeft Schlp voor de vaart Sereed maak- en steeds in precies dezelfde met het oog op het te verwach-ten' no6 dikwÜls over het stand ten opzichte van elkaar te voor contract-varkens, na die datum gecontracteerd- op bedrijven van en ruime aanbod van voeder- aardappelen niet op bezwaren tc stuiten, meent minister Mansholt. Verklaring communis tische partij. Xn een verklaring van de com munistische partij van Groot- Brittannië wordt de Britse la- bour-regering beschuldigd van een algemeen offensief tegen de levensstandaard der Britse ar beiders. Ook wordt de regering „oorlogsvoorbereiding" aange wreven en tenslotte wordt haar verweten, dat zij zou trachten Engelands problemen op te los sen door „een verhevigde ex ploitatie der koloniale volkeren". Volgens de verklaring is de tijd „rijp voor het offensief". Ge- eist moet worden: Hogere lonen, verhoede pensioenen en werk loosheidsuitkeringen, afschaffing van de belasting op inkopen en van de belasting op levensmid delen. De winstbelasting moet omhoog. en de machineinstallatie gaan. houden, de impulzen op het schip Het is met een zekere gespannen kunnen worden opgeheven en aandacht en misschien ook met hun hinderlijke invloed kan wor- een zekere trots, dat zij de pres- den vermeden. Hiervoor is nu op taties van het schip van reis tot de „Willem Ruys" een inrichting reis volgen. j aangebracht. Op de driedaagse tocht, die En hoewel de scheepsbouwers bet schip in de maand Augustus zowel als de Kon. Rott. Lloydheeft gemaakt, is de nieuwe er van overtuigd zijn, dat eenbrandstofregeling (want op de goed jproduct is afgeleverd, dat brandstofregeling van de motoren Dat wij Haar niet vergeten, schiedt. York-vliegtuig verongelukt. Een York-vliegtuig is Zondag avond bij het vliegveld Wunstorf verongelukt. Het betreft een R. A.F.-machine, die deel uitmaak te van de „luchtbrug". De be manning van vier koppen kwam om het leven. Dit is het eerste ernstige ongeval, dat met een vliegtuig van de „luchtbrug" ge- geheel aan de verwachtingen vol doet, stelt men er prijs op, al dus het blad „De Schelde", elke verbetering, die nog aangebracht kan worden, ook inderdaad aan te brengen. Hierin hebben de vroegere bou wers gelukkig de volle mede werking van de reder. As resultaat van deze samen werking is na de laatste Indië- reis van het schip een inrichting aangebracht, met behulp waar van het mogelijk is, de beide schroeven zuiver synchroon te laten draaien. Bij het gesynchro niseerd varen gaan nu van de beide schroeven de schroefbladen steeds gelijktijdig door top. De onderlinge afwijking is slechts enkele graden. De reden, waarom deze nieuwe inrichting is aangebracht is de volgende: Elk schroefblad dat de huid van het schip passeert oefent op het schip een impuls uit, hoofd zakelijk in horizontale dwars scheepse richting. Nu hebben bij een dubbel- schroefschip de beide schroeven die steeds in tegengestelde richting draaien nooit precies hetzelfde toerental en de impul sen komen daardoor soms tege lijk, maar soms ook na elkaar. Eenvoudiger gezegd: de klappen heffen elkaar soms op en een ogenblik later versterken ze el kaar. Het verschijnsel is te vergelij ken met een wagen, die door komt het aan) in bedrijf gesteld en deze heeft geheel aan de ver wachtingen voldaan. Voor zover bekend is deze in richting enig ter wereld. Revolutie is nooit zachtzinnig scheen. Hij wilde geen enkele en zal ook nooit zachtzinnig zyn. uiting van oproer uit een moreel Haar geest wekt bij haar meeste oogpunt beoordelen en onderzoe aanhangers een drift tot beestiale ken. er op neer, dat Nederland het ec" andef vertrek. kwam ds van Smeden, Chr. Ge reformeerd met 118. Toen de rij gereed was, ging het uit de grote, machtige zaal, waarin wij waren opgesteld, naar heeft zulk een nietsontziend bar- wreedheid op. Maar de verlichte mensheid in de beschaafde landen had toch niet meer mogelijk ge acht, dat onder de gecultiveerde volken zulk een lust tot foltering van weerloze slachtoffers kon losbranden als wij in onzen tyd hebben ervaren. Het Nationaal Socialisme niet alleen, maar ook het Bolsjewisme hoogste cijfer per hoofd van de bevolking wordt toegewezen. Daarnaast heeft men de gelden, welke ons land van Europese cre- (Ingez. mededeling, advert.) •wZp.-. Sprookjes worden werkelijkheid. Als men vroeger een huisvrouw zou Daar stonden naast elkaar de Koningin en (aan haar linker hand) de Prins. De één na de ander mochten wij nu onze Koningin en haar Gemaal de hand drukken ter gelukwens. Maar dat is toch ook al iets groots. Tk heb gedacht aan andere vol ken en regeringen. Gij moet u eer.s trachten voor te stellen, dat in Rusland, zo maar, zonder enige militaiie bewaking, mensen van allerlei siai^, positie, overtuiging bij Stalin bmnen zouden mogen barisme ontketend, dat het de „humane mens" tot in het diepst van zijn wezen schokt. Bakoenin, één der vroegere lei ders van de revolutie in Rusland, achtte het de roeping van hem en zijn medestanders de mensen de duivel in het lijf te jagen. Lenin (Wladimir Iljitsj Oelja- now) meende: „Wanneer men in de strijd iedere hinderlaag mag uitbuiten, wanneer de donkere nacht, de nog slapénde morgen beschermende klippen vormen Lunatcharsky, de Commissaris voor de Opvoeding in de Sowjet- staat, schrijft: „De Christenen prediken liefde en medelijden te genover de naaste. Wij zijn er op uit, haat te wekken! Wij moeten de wereld het gevoel van haat bij brengen, want dit is voor ons de enige weg om de wereld te ver overen. Wij moeten de oorlog tot het uiterste verklaren aan al wat godsdienst is. Het is onze plicht godsdienst en zedelijkheid volko men te vernietigen". Het is onze plicht godsdienst en zedelijkheid volkomen - te vernietigen. Het heeft ons, aldus N. Buffin- ga, in „Geref. Weekblad", getrof fen, dat de Tsjechische hoogle raar Joseph L. Hromadka op het voor de opstandelingen, waarom van „De wereldraad der kerken' dan ook niet het minderwaardige, I te Amsterdam (volgens het kran- de valsheid, geniepigheid, wreed-1 tenverslag) „in een welsprekend steppen en hem de hand druk- heid, het lage en gemene van de en bewogen betoog" het opge- ken. mens in het algemeen en van de zij het dan in atheïstische vorm, een goed deel van de maatschap pelijke beweegkracht van de levende kerk vertegenwoordigt. Hier staan we voor een raausel. Hromadka constateert bij het communisme krenking van de „heiligheid" der menselijke per soonlijkheid en van de mojesteit van recht en liefde, tentoonsprei ding van ruwheid, onrijpheid, pri mitiviteit en atheïstiscne vorm. En toch spreekt hij uit, dat het een goed deel van de maatschap pelijke beweegkracht van de le vende kerk vertegenwoordigt. Een stelsel, dat naat, wreedheid en onmenselijke bejegening van de naaste predikt en propageert, valt onder het veroordelend von nis van de Heilige Schrift en is in strijd met de eerste normen van het ware christendom. Jezus spreekt zalig de zachtmoedigen, de barmhartiger), de vreedzamen. De bijbel roept op tot het "betonen van liefde, medelijden, mededogen. De vrucht des Geestes is lieide, vrede, lankmoedigheid, goeder tierenheid, goedheid, zachtmoe digheid. Juist tegen de beoefening der Christelijke deugden verweert zich het communisme met hand en tand. Huivering en siddering heeft een groot deel der mensheid aan gegrepen en op 't diepst geschokt, toen het kennis kreeg van onver moede wreedheden en mishande. (Van onze Haagse redacteur.) Het bericht van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, dat men niet te gauw voorspellingen moet doen over de eventuële opheffing van de distributie, duidt er op, dat een dergelijke maatregel van vele factoren afhankelijk is. In ons bericht over deze materie hebben wij daar eveneens op gewezen. Dit sluit echter niet uit zo vernemen wij van officiële zijde dat er geen belangrijke wijzi gingen in het distributiestelsel zou plaats vinden. In ieder geval is dit te verwachten voor 1 Ja nuari 1950, de datum waarop de Economische Unie der Benelux- landen in werking zal treden. Het ligt in de bedoeling om ver schillende artikelen gelijktijdig vrij te geven, teneinde de koop kracht te verdelen. Naar wij vernemen heeft de Ministerraad zich een dezer da gen bezig gehouden met de sui kerpositie. Suiker wordt alge meen als het eerste artikel be-, schouwd, dat van de bon zal gaan. Ambtelijke controle. Er is vanaf deze plaats her haaldelijk geklaagd over een te veel aan ambtenaren en ambte lijke bemoeizucht. En daar is reden voor. Het loopt met de ambtenarij in de verkeerde zin, vaak de spuigaten uit. Maar de zaak heeft ook een andere kant. En de billijkheid etst ook daaraan aandacht te schenken. Zo wist het kaderblad van het N.V.V. te berichten, dat er meer dan tienduizend valse aangiften inzake oorlogsschade zijn ge daan. Ik kan niet beoordelen of dit juist is. Wel weet ik, dat meer malen een ambtelijk vastgestel de verklaring ook als onjjiist afgewezen. Ook is het niet altijd gemakkelijk de vragen die soms gesteld worden, op de juiste wijze të beantwoorden. Zo zijn er dan misschien heel wat ONJUISTE opgaven, wat nog niet hetzelfde is als VALSE aangiften. Maar ook het laatste is mo gelijk. Heel veel mensen hebben, als het de overheid betreft o.a. voor belastingaangiften een ruim geweten. Men zou ook kunnen zeggen, dat ze geen be zwaar hebben, er op los te lie gen. Controle is dus nodig. Ook tegen scherpe controle kan geen bezwaar bestaan. Wel tegen het feit, dat er een streven schijnt te zijn het aantal controleurs maar steeds uit te breiden en steeds bij voorbaat kwade trouw te onderstellen. Op 8 en 9 October 1948 wordt te Wageningen een congres ge houden over bovenstaand onder werp, georganiseerd door het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers. Op de eerste dag zullen onderwerpen van organisa torische aard worden behandeld; de tweede dag zal worden gewijd aan bepaalde wetenschappelijke Dat zegt toch wel heel veel.opgejaagde in het bijzonder Me hebben verteld, dat wol tientallen In een land, waar zgn. „de Volks- delijden met de machtigen? Een malen kon worden gewassen zondec democratie" wordt beoefend, misdaad! Toegevendheid? Een dat ze krimpt, slijt of hard wordt, waar de leider uit het volk heet vloekwaardige, verdoemde gevoe- zou ze gezegd hebben: „Vertel me °P te kemen, daar moet deze ligheid! Die de macht in handen nu geen sprookjes". Maar als U er aan kanten beschermd wor- hebben gronden een deel van hun nu een huisvrouw over spreekt. I den zich' oln zo te ze2§en> schuil kracht op de betere, zachtere ge- I houden voelens, welke gij rampzaligen nomen .heeft voor het communisme hingen, die onze naaste zijn en Hij gaf toe, dat het-dialectische of historische materialisme (één der grondpijlers van het commu nisme), tot officiële wijsbegeerte van de staat verheven, gevaar op levert voor de heiligheid van de menselijke persoonlijkheid en voor de majesteit van recht en liefde. zeet ze: Het sorookie is werkelijk-vueiens, wcikc gij rampzaligen de majesteit van reent en Jietde. heid eewnrden wier- I Hier. wo?r dan kapitalisme reeds met de moedermelk in u op- En ook was hij er van overtuigd, 11C1U gvWUlUCUf WtlLll» I Unnf 4i-V.«.M.ro„ sr/sllr »rnw TT„4-. J- l:..r -1 - 1 s v -I V s. heet teheersen en het volk ver- neemt. Het- zijn de overgeërfde Th runt miiu mol vtfilia in drukt heet te worden, daar komt ketenen, welker schaduw de zie- IK U/UI JttTjrl WUl ueuig in iedeI) ook dp vertegenwoordiger len vast aaneen binden." De ke- van de a'beidtrs, zó maar in het,tenen van mildere, zachtere ge- j binnenste van het Paleis en drukt de Vorstin de hand, met I een dankbaar en blij en toege- wijd hart. Wat een geweldige zegen is dat. 35 ct per pak Fier en vorstelijk stond Konin I gin Juliana daar. Maar, het was voelens1 moesten volkomen in de mensen gebroken worden. Een biograaf van Lenin, Vale- riui Marcu, zegt, dat de haat de Vlam was, waaraan hij zich ver warmde, en dat de onbarmhartig heid hem de allereerste plicht toe dat de massa's onder de leiding van de marxistische wijsbegeerte veel ruwheid, onrijpheid en primi tiviteit ten toon spreiden. Zelfs verklaarde hij, dat het communis me zich in atheïstische vorm openbaart. Wel betreurde hij, dat het zoveel van de oude natuur uit het Rusland vóór de revolutie overneemt, maar niettemin ver klaarde hij, dat dit communisme, Feuilleton. door PAUL TRENT. „Ja, maar ik moet nu gauw moeten niet denken, dat je een lefoneerde naar de hall, dat 'hij op zijn kamer zou blijven, tot dat meneer Weaver hem kon ontvangen. Een paar minuten over enen werd er aan de kamerdeur ge klopt, en trad meneer Weaver zelf binnen." „Ik hoop, dat je je al wat thuis voelt in je kamer. Je hebt zeker al begrepen toen je je naam op de deur zag staan, dat Gedurende de lunch liep het ge sprek niet over zijn werk; maar weer voelde Clive, dat meneer j Weaver hem in stilte opnam. „Heb je trouwplannen?" vroeg hij opeens. „Ik zou graag trouwen, maar" „Ik zie mijn employe's graag getrouwd en je kunt nu immers trouwen." „Er zijn moeilijkheden," zei Cli ve na enige aarzeling. „Heb je er iets op tegen om mij te vertellen, wat die moeilijkhe den zijn Als het een kwestie van geld is „Neen, dat is het niet," ant- socialist bent.' „Ik weet niet eens, wat een socialist is", zei Clive lachend. „Mijn doel is zoveel mogelijk goed te doen en de ellende, die er gevonden wordt, zoveel mo gelijk te verzachten." „Een waardig doel maar het naar kantoor. Ik moet meneer j interesseert mij meer, of ik mijn Weaver spreken." lezers kan boeienzei Corfield Meneer had belet, maar lietvrolijk, maar meteen keek hij zeggen, dat hij om één uip: met weer ernstig. „Ik wou ook wel", I ik tevreden was over je werk. Clive samen wou lunchen. ging hij voort, „dat je, terwijl je Van heden af kun je jezelf be- ITet was pas twaalf uur en hier bent 'n artikel schrééf overschouwen, als voor vast aange- Clive wist niet goed wat hij i simulanten en hoe die de Ver-jsteld. Dat verbindt mij echter doen zou, toen toevallig de re- zekering Maatschappijen bedrie- tot niets en jou evenmin. Als ik f dacteur in de gang kwam. gen. Ik geloof, dat je wel enigs- je niet meer gebruiken kan, be-'woordde Clive; „maar het is nog „Zo, Bentley, ben je weer zins op de hoogte bent daar-] hoef ik je alleen maar een'al een lang verhaal", terug. Ga even mee naar mijn van." maand salaris uit te betalen. Jijt „Ik heb de tijd", kamer, zei Corfield vriende- I .„Ja, wel wat." j bent vrij, om heen te gaan zo- Clive vertelde dus, dat hij en i »Nu, sla er dan nog een en ara je dat wil. Het lijkt mis-:Ethel hun woord gegeven hadden Zodra ze rustig zaten presen- ander op na en zorg, dat ik schien wat vreemd, maar het is aan Bennett, dat zij niet zouden teerde hij Clive een sigaret. morgen het artikel heb. Heb je wegens de aard van je werk be-!trouwen. Meneer Weaver luister- ij. 0if- Soed begin ge- lust, om mede te gadn lunchen? ter, dat we op slag afscheid kun- ,de rustig toe. maakt, zei hij. „Je schijnt het Er zitten verscheidene mnsen op nen nemen, als we een van bei- „Zo is het geval dus," eindigde genre van schrijven te hebben, te wachten. Voor het ogen-, oen niet tevreden zijn. Je sa- Clive zijn verhaal, dat wij nodig hebben. i blik heb is dus geen tijd meer laris is, om te beginnen, twin- j „Je bent een grote dwaas, om „Daar ben ik blij om, zei voor je. j~tig pond per week; maar daar een belofte te houden, die onder ™e* -4. i „Meneer Weaver heeft al ge-zal het niet lang op blijven «zulke omstandighelden is gemaakt. „Er zit leven in je stukken, vraagd, of ik met hem gingslaan, als je zulk goed werk1 Als ik in jouw plaats was, trouw en daai komt het op aan. Heb lunchen. j blijft leveren, als je nu gedaan'de ik zonder verwijl." je Weaver al gezien. t ..Op een andeie keer dan; .hebt. Zullen we dat dus maar] „Maar ik heb mijn belofte nu „Heen, nog niet. maar eer ik het vergeet, de voor afgesproken houden?" eenmaal gegeven," zei Clive. „Dan zal ik ook nog maar baas heeft je een kantoor gege- „Graag, meneer Weaver." „Nu, probeer dan gedaan te mets vertellen. Op een ding ven nummer zestien op de „Goed, laten we, nu maar met-1 krijgen, dat Bennett je je woord moet ik je echter attent maken, tweede verdieping." een gaan lunchen". teruggeeft. Ik wil er wel eens over Schenk in je volgende artikelen! Clive ging er heen er^ vond Clive volgde hem naar de lift, beginnen tegen hem. Ik wou je wat meer attentie' aan de pa- een kleine, maar geriefelijk in- en zijn hart bonsde luid. Twintig 1 graag gelukkig getrouwd zien. troons en hun gezicntspunt. gerichte kamer, met zijn naam pond per week! Duizend per jaar Het huwelijk opent onze ogen en Wr, w?n nii g.^aag' dat al~ °P de dcur geschilderd. Zijn ge- en het was werk, waarvan hij geeft aan een schrijver een nieuwe vJ werkvolk sympathie zicht glom van genoegen, want hield! i blik op de dingen." van het publiek heeft." hij twijfelde er niet aan, of me- - worden aangedaan. Tallozen heb ben doorvoeld, dat achter deze menselijke ontaarding een sata nische beïnvloeding schuilt. Er wordt tegenwoordig veelvuldig over de demonie gesproken en ge schreven. Men verstaat, dat dui velse machten zich op aarde laten gelden en dor godloze stelsels mensen instruéren en inspireren tot hun wandaden. Zelfs velen, die niet in de Hei lige Schrift als Gods Woord ge loven, begrijpen vandaag, dat we niet enkel hebben te worstelen tegen bloed en vlees, maar tegen de overheden, tegen de machten, tegen de wereldbeheersers dezer duisternis, tegen de boze geesten in de hemelse gewesten. Voor de Schriftgelovige is dit een bekende zaak. Hij weet; dat bij het voortschrijden van de tijd de botsing tussen God en satan, Christus en de antichrist steeds heviger en feller zal worden, en dus ook tussen Hun volgelingen hier op aarde. De mipisterraad acht onze devie- vraagstukken, welke met de voed- zenpositie zo precair, dat het wel- selvoorziening verband houden, licht niet verantwoord zal zijn, I Een adviescommissie, bestaande om veel dollars voor de aankoop uit de hoogleraren dr E. Brouwer, van dit product op de wgreld- dr J. Smit, dr ir E. de Vries en markt te besteden. Hoewel een dr ir S. J. Wellensiek, staat het uiteindelijke beslissing nog niet bestuur van de afdeling Wage- genomen is, wordt het steeds ningen van het V.W.O. in zijn or- meer mogelijk aldus het mi- ganisatorische werkzaamheden nisterie van Voedselvoorziening terzijde. De minister v. Landbouw dat de distributieopheffing en andere autoriteiten hebben hun van suiker pas na 1 November I persoonlijke medewerking toege- zal kunnen plaats vinden. zegd. „Ik doe mijn best,' om een rechtvaardig oordeel te vellen." „Dat is goed, maar onze lezers neer Weaver had plan, om hem voor vast aan te stallen. Hij ging aan zijn schrijftafel zitten en te- Met dat inkomen zou hij kun- Weaver lachend, nen trouwen en royaal kunnen le- j zei meneer ven. Toen dacht hij echter opeens I aan zijn belofte. (Wordt vervolgd.) Het Amerikaanse lid van de commissie van goede diensten. Merle Cochran, heeft geweigerd enig commentaar te geven op het bezoek, dat hij Vrijdag aan president Soekarno heeft ge bracht. Op een vraag naar de oplossing van het probleem zeide hij, dat hij nog „goede hoop" had, dat een vreedzame oplos sing van het Indonesisch-Neder- lands geschil bereikt - zal wor den. Hij hoopte, dat beide par tijen binnen korte tijd tot een bevredigende regeling zouden komen. L. 1 De Grote Markt te Middelburg. II. Van het schavot naar de kermis was in Middelburg maar een korte afstand, want al eeuwen lang is de markt de schouwplaats van het kermisspul. Begonnen als een kerkelijke feestdag, de kerkmis, de herinnering aan de stichtingsdatum der kerk of de naamdag van de heilige waarnaar de kerk genoemd werd, ont aardde deze dag van vrome gedachtenis tot een werelds feest, dagen van uitgelatenheid en geldsmijterij, baldadigheid en dron kenschap. Jaar op jaar verrijzen op de aan het uitgebrande stadhuis, Grote Markt de tenten en kramen, eens een der mooiste van ons land om slechts in enkele buitengewoon en dat na de restauratie en op- moeilijke jaren weg' te blijven. Zo bouw weer de oude glorie zal lezen we, dat in 1747 en 1748 de terug krijgen, naar we hopen, kermis wegens tijdsomstandighe-Over dit prachtige monument, ge- den twee jaar achtereen niet ge- bouwd op het eind der 15e en In houden werd. Zoals u misschien i het begin der 16e eeuw, zal lk weet waren we toen in oorlog met niet verder schrijven, dat zou wel een paar artikeltjes vorderen. WAAR HET OUDE STAD HUIS STOND. Weet u waar het oude stadhuis stond? Dat moet geweest zyn on geveer op de hoek van Langedelft en Burg, waar vóór 1940 de win kel van De Gruyter was. In 1426 ls het verbrand en vóórdat het tegenwoordige klaar was, verga- Frankrijk gewikkeld, de Oosten rijkse successieoorlog. We herin neren ons ook nog wel, dat ln de grote oorlogen van deze eeuw de markt de eerste week van Augustus leeg was. DE VRIJHEIDSBOOM WERD GEPLANT. Ook by een andere gelegenheid was er vreugde op de markt. Dat was ln 1795, toen de Fransen in derde de vroedschap van Middel ons land kwamen en overal de vrijheidsbomen werden opgericht, in Middelburg voor het stadhuis. Daar dansten de advocaat met zijn dienstbode, de predikant met zijn gemeenteleden, rijk en arm samen met de Franse soldaten om de boom, alles terwille van de gelijkheid, de vrijheid en de broederschap. Enkele jaren later was de boom vergeten en de rondedans even eens, de Franse tijd was een pe riode van grote armoede. Naast de sociëteit staat al eeuwen het hoekhuis „De rode toren", dat vroeger Inderdaad een toren bezat. De gevelsteen aan de Vlasmarktzyde van deze win kel vertoont Inderdaad een toren. BELEGERING IN 1574. burg in een groot huls (de Zout keet) aan de Zuidzijde van de markt, u weet wel, de oude Boter markt. Sommige lezers herinneren zich misschien nog wel het slopje tussen een winkel en een koffie huis, de Mosterdgang, een naam die wel zal moeten lulden: Mon stergang. Hierdoor gingen de grauwe zusters uit hun klooster ln de Zusterstraat naar de West- monsterkerk, waardoor haar de vote stemming kerkwaarts niet gestoord werd door het straatge woel. Twee fonteinen stonden er vroe ger op de markt: een put tegen over de Gortstraat en een daar juist tegenover bij de Noordstraat, beide met ijzeren smeedwerk ver sierd. Wat de luchtbrug Engeland kost. Tot dusver heefc de luchtbrug naar Berlijn de Britse regering 2.500.000 pond sterling gekost, zo schrijft de „Daily Express". In 83 dagen hebben de Britse toestellen 75.000 ton goederen naar Berlijn vervoerd en onge veer 10.500.000 K.M. afgelegd. De Oostzijde van het plein, het .Tijdens het beleg van Middelburg warmste gedeelte, werd vroeger in 1574, de enige Spaansgezinde beschaduwd door een rij lindebo- stad van Walcheren, belegerd door men. bekende wtakeizaak de troepen van 1 n ris Willem, was temperde bij gebrek aan bomen het een herberg. Twee soldaten. die al ik weet niet hoe lang maakten er ruzie om een rat en zijn gerooid de felle zonnestra- staken elkaar terwille van ait |en door grote luifel en stond „lekkere kapje dood, las ik er- oan ook algemeen bekend als de gens. Dat het met de eterij in zaak van Boasson onder de luifel, een belegerde stad vaak treurig jk wd onze wandeling over de gesteld was, weten we ook uit oude markt beëindigen met het andere verhalen. Zo werd tijdens volgend verhaaltje. U weet wel, dit beleg een bruiloft gehouden, dat de meeste huizen vroeger waarop de gasten „getracteerd" j „amen droegen. Nu heette het werden op lijnzaadkoeken, nu een derde bujS dn de Noordstraat van- koeienlekkernij, maar toen dus af de markt de hel en het vijfde een feestmaal te midden van de huls de hemel. Is het wonder, dat voedselschaarste. Aan de andere zijde van de Vlasmarkt, die vroeger naar de kerk Costerstraat heette, is ln 1940 nog juist gespaard gebleven de herberg St. Joris met een kleurige gevelsteen, waarop de ridder vecht met een draak, ge flankeerd door stenen met de wa pens van Zeeland en Middelburg. Daarnaast de Helm, voorheen een herberg, en dan zyn we gekomen liet volk de woning er tussen het vagevuur noemde? Hier woonde de predikant Plevier (later ver huisd naar de Rouaanse kade), die eens een brief ontving met dit vreemde adres: „Deze brief te bestelle Tussen hemel en helle Bij dominee Plevier Midden ln 't vagevier". L. v. W.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2