Communistische stoot onderdeel van door Moskon gedicteerd plan. NIEUWS ZAL DE REPUBLIEK NEDERLANDSE HULP INROEPEN Dictatoriale bevoegdheden voor Soekarno. DERNADOTTE'S LAATSTE RAPPORT. Driemogendhedenconferentie te Parijs PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tien gesneuvelden, i Huldeblijk voor H. M. de Koningin. Opheffing economische beperkingen. 509 gram suiker op de nieuwe bon. Koning Menan^admiraal Helfrich gaat heen. Geheimzinnig vliegtuig hoven Batavia. Abiïoelïa wil geen Arabische regering voor Palestina. Stakingen in Frankrijk op komst. Sowjets leidden een Noord-Koreaans volks leger op. De leider van Winterhulp Nederland. SNIPPER Berlijnse crisis onderwerp van besprekingen. Walchers damiïental wiiit met 13-7 van Limburg's tiental. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1054 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 21 SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, VUssingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerfce; Ds J. KARELSÊ, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.25 u., onder 18.39 u. Maan op 19.57 u., onder 10.51 u. Hoogwater Woensdag 22 Sept.: Vlissingen: 4.04 u. 1.98 m., 16.12 u. 1.94 m. Wemeldinge: 5.57 u. 1.72 m., 18.06 u. 1.64 m. Blijkens het officiële legerbe- richt zijn de vorige week tien soldaten van het Neder landse leger in Indië gesneu-1 veld. En wij moeten er ons, mede in verband met de communis tische actie, op voorbereiden dat dit cijfer in de naaste noe- komst eer zal stijgen dan dalen. Maar ondanks dit alles, schijnt de regering, die nog altijd ver antwoordelijk is voor de hand having van de orde en de rust in Indië en voor de veiligheid van de inlandse bevolking ook in het republikeinse gebied, niet voornemens te zijn haar slap pe houding te wijzigen. Dit blijkt weer opnieuw uit de berichten omtrent het heen gaan van dr van Mook. \7 olgens tot nu toe niet tegenge- sproken berichten is er een' goede kans, dat dr van Mook niet naar Indië zal terugkeren. MIN. STIKKER (OVER GEBEURTENISSEN IN INDONESIë): De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Mr L>. U. Stikker, heeft op een persconferentie verklaard: ,,De huidige communistische stoot naar Zuidoost-Azië kan slechts verklaard worden als onderdeel van een door Moskou gedicteerd plan. Men neemt aan, dat minister Stikker, die tegen het einde van deze week naar Parijs vertrekt, daar met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, „het communistische probleem in het algemeen in Birma, op Malakka en elders" zal bespreken. Nederlandse regering alsnog bereid tot overeenkomst. De heer Stikker verwees naar de rede van de Indonesische leider Moeso en naar de recente gebeurtenissen in Indonesië, welke, zo De regering zou op zijn aan- zei hjj, de door hem aangeduide tendenties verrieden. blijven niet langer gesteld zijn, waarom dr Beel met de meeste spoed naar Indië werd gediri geerd. Dit zou verband houden met het feit, dat dr van Mook zich met de tot nu toe gevolgde slappe politiek, waarvan reeds honderden van onze jongens het slachtoffer zijn geworden, niet langer kon verenigen. Vooral nu het communisme de kop opsteekt en naar alle kanten om zich heen slaat, zou hij een krachtiger optreden noodzakelijk achten. Bestandsschendingen zijn aan de orde van. de dag. De republikeinse benden, of in elk geval benden uit de re publiek afkomstig, komen voortdurend achter de demar catielijn om te moorden en te branden. En binnen het republikeinse gebied wordt hevig gevochten, door de republi' 'nse- met de communistische tróepen. Dat kan zo niet langer door gaan, oordeelt dr van Mook. En vermoedelijk staat de leger leiding op hetzelfde standpunt. TA e regering schijnt echter van 'n andere gedragslijn niets te willen weten. Pappen en nathouden blijft de leus. En de „Maasbode" een der invloedrijke R.K. organen ver dedigt dit standpunt en tracht duidelijk te maken, dat rustig toezien thans de hoogste wijs heid is. De communisten, zo betoogt dit blad, zijn bezig, het in de republiek te verliezen. De an dere partijen, die voor bespre kingen met Nederland zijn, zul len de communisten van zich af schudden. De communisten zien dat aankomen, en zij menen, dat er voor hen maar één kans is, n.l. dat er een voortzetting van de politionele astie komt. Dan kunnen zij optreden als nationale paladijnen. Het zijn de communisten, die de be standsschendingen organiseren en die de moordpartijen op touw zetten. En zij doen dat, om een politionele actie uit te lokken. Daarom zou het dom zijn van de Nederlandse rege ring, wanneer zij, Iiy verzekerde, dat er behalve Moeso „vele anderen" waren die „hun opleiding in Europa hadden genoten en die thans in Indo nesië opereerden". Moeso was vijfentwintig jaar uit Indonesië weg geweest en was „geoefend in Moskou". Volgens de heer Stikker zou deOp de vraag, of Nederland wa- kortgeleden gestichte Sowjet-le- pens nodig had om „de opstand in gatie te Bangkok onmiddellijk medewerking verlenen aan de communistische poging om zo veel mogelijk moeilijkheden te veroor zaken. Minister Stikker zeide o.m. dat, indien de republikeinse premier, Mohammed Hatta, stappen zou ondernemen „tot een practische regeling voor een overeenkomst met de republiek Indonesia" de Nederlandse regering „bereid zou zijn hem tegemoet te treden". Minister Stikker wilde geen bij zonderheden geven over zijn be sprekingen met Amerikaanse au toriteiten. Slechts verklaarde hij, dat de kwestie van economische of militaire bijstand niet ter spra ke was gekomen, evenmin als het vraagstuk van een nieuw» „poli- tie-actie". Wat dit laatste betreft is de politiek der Nederlandse regering erojf gericht „alles te doen om bloedvergieten te voorkomen. A.N.P.-Aneta seint nader: mi nister Stikker sprak de hoop uit, dr.t de republikeinse regering van Soekarno en Hatta sterk genoeg zou zijn om te voorkomen, dat de communisten de republiek in hun geheel overnemen. Van Nederlandse mili tairen te Ambarawa. Madioen. neer te slaan", ant woordde minister Stikker, dat Hatta en Soekarno „de 06^6^ zijn, die de zaak van de opstand moeten behandelen. Er was nog geen verzoek om hulp by de Nederlandse regering binnengekomen, zover minister Stikker bekend, van de zyde van Hatta. Op de persconferentie heeft minister Stikker voorts ver klaard, dat de nieuwe Neder landse regering de begroting „practisch sluitend" had ge kregen, hetgeen de laatste ja ren, zo zei hij, niet was voor gekomen. De Nederlandse regering was voorts van plan „zekere eco nomische beperkingen op te heffen", waardoor, zo zei hij, de Nederlandse economie zich beter zou kunnen aanpassen bij het Belgische systeem, zodat de verdere verwezenlijking van de Benelux-opzet zou kunnen plaats hebben. Volgens het distributieschema zou de nieuwe suikerbon van deze week recht geven op 750 gram per persoon en die van 14 dagen later op 500 gram. Om technische redenen moeten deze bonnen verwisseld worden, zodat deze week voor alle leeftijds groepen 500 gram en over twee weken 750 gram suiker per per soon beschikbaar wordt gesteld. Namens de commandant, offi cieren, onderofficieren en solda ten van het vijfde bataljon regi ment stoottroepen te Ambarawa (Java) is gisterochtend aan H. K. van Soekarno beantwoord waar- Juliana op het paleis Noordeinde™n. d? zendfr g*terav0?d ean r herhabng gaf. Moeso stelde de Soeripno legt de kaarten op tafel. Het werkcomité van het K.N.I.P. heeft met 25 stemmen tegen 1 een wet aangenomen, waarbij Soekar no ter bestrijding van het com munisme gedurende drie maanden met dictatoriale bevoegdheden wordt bekleed. Soeripno, de voormalige repu blikeinse vertegenwoordiger te Praag, die de overeenkomst met de Sowjet-Unie tot stand bracht, heeft gisteravond voor de zender der opstandelingen een redevoe ring gehouden. Soeripno zeide o.a. dat de regering Soekarno-Hatta een anti-communistische houding heeft aangenomen en sprak zijn dank uit aan de strijdorganisaties, die hun medewerking hebben ver leend aan de Coup te Madioen. Rede van Moeso. Blijkens dezelfde zender heeft Moeso Zondagnacht de radiorede te Den Haag een huldeblijk aan geboden in de vorm van een be werkte zilveren cassette, ontwor pen en vervaardigd door de edel smeden Brom te Utrecht. Op het deksel van de cassette is tegen een achtergrond van overeen- 1 translucide koningsblauw emaille, komstig den wens van de com munisten, tot zulk een actie overging. T us in geen geval hardhan- 1 dig optreden. De oproer makers stil laten vechten en moorden. Onze soldaten weer loos aan hun lot overlaten. Uit eindelijk zullen dan de goed gezinde republikeinen aan de communistische terreur wel een einde maken en dan komt van zelf de tijd dat er onderhandeld kan worden. Daarom dr van Mook terug naar Nederland en de zacht zinnige dr Beel, die nu al enige jaren met zich heeft laten spe len, naar Indië. Wat de „Maasbode" hier schrijft is vooral van belang omdat hier waarschijnlijk het standpunt van de leidende fi guren in de K.V.P., dat is dus het standpunt van de regering, wordt aangegeven. in zuiver goud het korpsembleem (dolk gedragen door een herten gewei) aangebracht. De kling van do dolk is bezet met 45 edelstenen. Als decoratieve omranding is rondom het deksel de naam van het vijfde bataljon regiment stoot troepen en de datum der inhuldi ging geplaatst. Inwendig is de cassette met Indisch palissander hout bekleed. ■p" en gevaarlijke tactiek. Maar ook een" goddeloze tactiek. De overheid is als dienares se Gods, verplicht het gezag te handhaven. Zij is verplicht te waken voor de rechten en de vrijheden der onderdanen. Bij de totstandkoming van Veiligheidsraad heeft zij schrif telijk bevestigd, dat zij de be langen der inlanders in de re publiek heeft te behartigen. Bovendien is zij verantwoor delijk voor het lot van onze Op zijn verzoek en op voor dracht van de minister van ma rine a.i. is luit.-admiraal C. E. L. Helfrich bij Koninklijk Besluit d.d. 16 Augustus met ingang van 1 October eervol ontheven van de functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten, en is hem met ingang van 1 Januari 1949 eer vol ontslag uit de zeedienst ver leend, wegens langdurige dienst, onder dankbetuiging voor de vele uitstekende, gewichtige en langdurige diensten door hem aan den lande bewezen. In tegenwoordigheid van depu taties van onderdelen, schepen I en inrichtingen van de Konink- lijke Marine zal de aftredende luit.-admiraal op 1 October offi cieel afscheid nemen van de vloot aan boord van de luchtver dedigingskruiser Jacob v. Heems- i kerek te Rotterdam. Het afscheid op het ministerie jongens ih Inlië, die op haar ™rarlne is bePaald °P 30 SeP" bevel daarheen zijn getrokken, niet om daar als schietschijf te worden gebruikt, maar voor de handhaving van rust en orde. Het bloed van onze soldaten, het nodeloos vergoten bloed, zal van haar land worden ge ëist. Tien gesneuvelden in één week. Overleden na het eten van giftige paddenstoelen. Gisteren is de 60-jarige me vrouw baronesse N. E. Taets van Amerongenvan Reenen in het Centraal ziekenhuis te Alkmaar IB,»™ nadere ber.eh.en de van Mook weer naar Indie terug- - - vraag, of het volk nog langer ac- coord kon gaan met de politiek van Soekarno en Hatta, „die het vaderland willen verkopen aan de Amerikaanse kapitalisten". Gisteravond las de omroeper nieuwe bevelen voor van „het ge westelijk bestuur van Madioen". Onder deze bevelen was een op dracht aan alle kantoren, bedrij ven, diensten, fabrieken en werk plaatsen in Madioen om van he den af voor de gebouwen wacht- Grieks vliegtuig verongelukt. Een vliegtuig van de Griekse luchtmacht is ter hoogte van het eiland Tinos in zee gestort, zo meldt radio Athene. Drie leden van de bemanning en verscheidene journalisten, die zich aan boord bevonden, zijn om het leven ge komen. Het vliegtuig vervulde „een speciale zending", aldus de radio. Spaans-Portugees verdrag verlengd. Het in Maart tussen Spanje en Portugal gesloten verdrag van vriendschap en non-agressie is voor tien jaar verlengd, zo is te Lissabon meegedeeld. posten uit te zdtten. Deze moeten dag en nacht worden gehanhaafd. A.F.P. meldt nog, dat de twee grootste anti-communistische par tijen in de republiek, de Masjoemi en de P.N.I. te Djokja een „Na tionaal onafhankelijkheidsfront" hebben opgericht, met het doel, de republiek te beschermen en de regering SoekarnoHatta te ver dedigen. o Boven Batavia is in de nachte lijke uren reeds verschillende ma len een vliegtuig gesignaleerd, waarvan men de identiteit niet heeft kunnen vaststellen en welks bewegingen uiterst verdacht zijn, aldus meldt „Het Dagblad". Tot dusverre heeft men tegen dit vliegtuig niets kunnen uitrichten, omdat men niet beschikt over de nodige-jachtvliegers om de achter volging in te zetten. De vraag rijst of men met zoeklichten niets zou kunnen bereiken om iets meer te weten te komen over dit vlieg tuig, dat reeds zeven maal boven de stad is waargenomen. Woensdag j.l. werden te Bata via seinen opgevangen van een onbekend, doch waarschijnlijk Australisch of Philippijns vlieg tuig. Het bevond zich in de buurt van Tarakan, toen het seinde, dat het weer boven Borneo zeer slecht was en dat het derhalve had be sloten naar Manilla terug te ke ren. Het vliegtuig had zich niet gemeld en bekend gemaakt, gelijk normaal diende te geschieden. „Het Dagblad" wenst de aandacht op geheimzinnige vliegtuigen te vestigen in verband met 't in be slag nemen van Catalina, die wa pens naar de republiek trachtte te smokkelen en in verband met de suspecte activiteit van de Austra liër Campbell met zijn Asian Air lines. Amerikaanse troepen blijven in Zuid-Korea. In antwoord op de bekendma king uit Moskou, dat X Januari alle Sowjet-Russische troepen uit Noord-Korea teruggetrokken zul len zijn heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken een verklaring uitgegeven, dat over het terugtrekken der Amerikaanse troepen uit Korea geen beslissing zal worden geno men, voordat de kwestie door de algemene vergadering der V.N. is besproken. Koning Abdoella van Trans- jordanië heeft de secretaris-gene raal van de Arabische Liga, Az- zam Pasja, getelegrafeerd, dat hij zich zal verzetten tegen de plan nen voor een Arabische regering voor Palestina. „Teneinde de banden van broederschap en integriteit van de Arabische Liga te bewaren, verklaren wij, dat wij niet zul len wijken voor de invoering van de organisatie binnen de veilig heidszones van de Transjordaanse regering, die zich uitstrekken van de Egyptische tot de Syrisch- Libanese grenzen", aldus het te legram, dat vervolgt: „Daar on danks de wapenstilstand het Arabische Legioen thans in Jeru zalem nog voortdurend alleen vecht en het gebied beheerst van Ramallah naar de vakte, kunnen wij niet toestaan, dat een ander gezag binnen het gezagsgebied van onze militaire regering op treedt, met name diegenen, die naar de macht streven. Mocht deze regering tot stand komen en erkend worden door de V.N., zoals de Joden eisen, dan zou dit betekenen, dat de Arabische Liga de verdeling had bewerkstelligd waartegen zij zich verzette". Vluchtelingen probleem van de verantwoordelijkheid van het vluchtelingenprobleem op zich te nemen, aangezien zulks een der minimumvoorwaarden is ter be zeer belangrijk, „Het huidige bestand in Pale stina moet worden vervangen door een formele vrede of tenminste door een wapenstilstand, waarby de huidige gewapende strijdkrach ten in het Heilige "Xand gedemo biliseerd worden", zo luidt een van de voornaamste conclusies vervat in het laatste rapport, dat door wijlen Graaf Bernadotte De ,drie &rote vakverenigingen werd opgesteld. "Het rapport werd van Frankrijk hebben een oproep in Parys ontvangen gelijk met het £edaan tot een algemene staking nieuws van de moord. jvan uur °P rAJHag" om te pro- Het belangrijkste deel van het 'Jf teren legen de door de rege- rapport aldus A.F.P., is gewijd *"e afgekondigdebezuiniging in lie RnminKtr»riPVA iTiPncfpn ad Ia. aan de conclusies van de bemidde- vestiging van dg vrede in dit land", zo besluit het rapport. o laar, die in hoofdzaak overeen ko men met de „basis-punten". Na een voor een de aspecten van zijn activiteiten in Palestina te hebben toegelicht, handelt het rapport over het toezicht op het bestand. De aard van de schendin gen waren meestal veel ernstiger dan voorheen, hoewel minder vaak klachten binnenkwamen. In verband hiermede noemt hij Jeru zalem de gevoelige plek. Tot slot dringt de bemiddelaar bij de V.N. aan op een regeling van het vluchtelingenprobleem: „Wij moeten het leven van ver scheidene duizenden redden. Naar mijn mening dient de internatio nale gemeenschap een gedeelte Deken de Grueber, voorzitter van de Evangelische liefdadig heidsorganisatie te Berlijn, fs als vice-voorzitter van de organisatie „slachtoffers van het nazidom" in de Sowjet-zöne afgetreden, „daar hij zich niet langer kon verenigen met de politiek van deze organi satie". Amerikanen zullen een Zuid-Koreaanse politie macht oprichten. De Amerikaanse troepen in Zuid-Korea zullen volgens wel ingelichte kringen te Tokio, die commentaar leverden op de be- kenmaking, dat Russische troe pen tegen het eind van het jaar uit Noord-Korea zullen worden teruggetrokken, in aantal ver minderd worden doch waar schijnlijk vooreerst niet geheel teruggetrokken worden. Van Amerikaanse zijde is men van mening, dat er te veel in Zuid- Korea is uitgegeven dan dat het zou mogen worden te niet ge daan door een voortijdige ont ruiming. Volgens dezelfde krin gen was het bekend, dat eën Noord-Kcreaans „volksleger", door de Sowjets opgeleid en uit gerust, drie divisies en voldoen de reserves omvat. Teneinde de regering van Syngman Rhee in Zuid-Korea een kans te geven zich te verdedigen, zullen de V.S. helpen bij de oprichting van een Koreaanse politiemacht (leger) die thans bestaat uit on geveer 50.000 gedeeltelijk gewa pende en gedeeltelijk opgeleide vrijwilligers. de administratieve diensten en te gen de hoge kosten van levens onderhoud. Arbeiders in het vervoerbedrijf en openbare diensten worden ver zocht aan het werk te blijven „op dat de onmisbare diensten nor maal voortgang kunnen hebben". De arbeiders van de genationa liseerde electriciteitsfabriek te Parijs zijn twee uur in staking ge gaan. De „Force Ouvriere" heeft om een staking in het gasbedrijf in de Parijse voorsteden verzocht tussen 8 en 12 uur vanochtend. Nazi's te Denemarken ter dood veroordeeld. De gevolmachtigde van het Duitse rijk in Denemarken gedu rende de bezetting, dr Werner Best, en de Gestapoleider Otto Bovensiepen, zijn beiden in Ko penhagen ter dood veroordeeld. De generaal van de politie, Pancke, kreeg 20 jaar gevangenis straf en generaal von Hanneken 8 jaar. o Dodelijk ongeval. Bij werkzaamheden op het dak van een woning in de Ooststraat te Domburg viel gisterenmiddag om 4 uur de 57-jarige timmerman Jan Maranus naar beneden. De onmiddellijk ter plaatse aanwezige arts Dr Vaandrager, kon slechts de dood constateren. President Truman heeft in een oproep het Amerikaanse volk yer- zocht „de zelfbeheersing te bewa ren en pal te staan in de veront rustende internationale situatie. Het is de politiek van de regering om door te gaan met het werk Zeeman aan boord van Nederlands vaartuig gestikt. Vier leden vah de bemanning van de Nederlandse coaster „Fe- ducian" uit Zaandam werden aan boord van het vaartuig, toen het in de Oostzeehaven Soederham lag, met verstikking door kolen damp bedreigd. Toen zij naar het ziekenhuis werden overgebracht, bleek, dat één van hen, de negen tienjarige Gerardus Schluter uit Amsterdam, reeds gestorven was. o De Duitse Zeppelinbouwer, de voor de vrede met alle beschik- j 81-jarige Hugo Eckener, heeft bare middelen. Tegelijkertijd zijn voorspeld dat luchtschepen terug we bezig onze kracht op te bou- zouden komen door het grote com- wen", aldus Truman. fort dat zij de passagiers bieden. In hoger beroep voor Raad van Cassatie. Gisteren werd voor de Raad van Cassatie te 's-Gravenhage, het beroep behandeld van C. Piek, de leider van Winterhulp Nederland en voormalig secreta ris-generaal van het Ned. Rode Kruis tijdens de Duitse bezet ting. Ongeveer een jaar geleden was deze zaak geschorst om een nader onderzoek in te stellen naar het werk van P. voor de Germaanse inichtingendienst en zijn sociaal werk in Zuid-Fran krijk. De verdediger, mr H. Telders verklaarde, dat dit nieuwe on derzoek niets had opgeleverd. Hij noemde P. een man, die wel voor de Duitsers voelde, maar toch wilde verhinderen, dat zij in Nederland alles naar Duits" voorbeeld zouden vervormen. Verder wees hij er op, dat de winterhulp in België en Fran krijk niet vervolgd is. Boven dien hebben, zo zei hij, de Ne derlandse Secretarissen-Gene raal meegewerkt om van de winterhulp een Nederlandse instelling te maken. Op deze gronden vroeg hij vrijspraak. Ook mr Bakhoven, de proc.- fiscaal, was van oordeel, dat het hernieuwde onderzoek geen nieuwe feiten aan het licht ge bracht had. Hij bleef echter van oordeel, dat de activiteit van P. I voor de Germaanse inlichtin- 'gendienst en zijn functie als lei- der van Winterhui Nederland gestraft moest wordeh met de gerequireerde gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en con cludeerde dus tot verwerping van het beroep. Uitspraak Maandag 11 Octo ber. Bevin en Marshall wei gerden commentaar te geven. De ministers van Buitenlandse van iviuuK, weer naai ïnuie ietu^- verffjftielne dje zjch Vriidae il ministers van tsmtenianuse gekeerd. Dat verandert echter Iner^ lg'eL van de o^burge- I Zakr-n van Frankrijk, Engeland en hêet hier gaat) hCOfdZaak waarom meester van Zandvoort, de hfer hebb.en gisterenmiddag te H. van Alphen, te Bergen, voor deed. Amerikaans legerstraal- vliegtuig verongelukt. Een bombardementsvliegtuig met straalaandrijving van de Amerikaanse luchtmacht Arrestaties in verband met de dood van Oe Tin Toet. Zeven personen zijn gearres teerd in verband met de moord ai u n-ris b« °P Oe Tin Toet, de ex-Birmaanse Aipaugn (Californië) in de lucht minister van Buitenlandse Zaken, ontploft. Waarschijnlijk zijn alle die aan de gevolgen van een aan- inzitienden om het leven geko-.val met een handgranaat is over- men- leden. Parijs geconfereerd over de Ber lijnse crisis. De bijeenkomst van de drie Westelijke ministers van Buiten landse Zaken duurde iets langer dan een uur. Bevin en Marshall „keken grimmig", toen zjj voor de fotografen poseerden, Zij weiger den enig commentaar te geven. Een woordvoerder zeide, dat Frank Roberts, Bevins persoonlijk afgezant te Moskou, niet eerder dan Woensdag in Parijs zal zijn. Men verwachtte niet, dat de be sprekingen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken der Wes telijke mogendheden verder zullen gaan dan een beschouwing van de oorzaken, die ertoe hebben geleid, dat de onderhandelingen met de Sowjet-regering over Duitsland tot dusver geen resultaten van be lang hebben opgeleverd. Op de vraag of de besprekingen te Moskou als mislukt moesten worden beschouwd, antwoordde de woordvoerder: „dat kan ik niet bevestigen, doch ik kan ook niet zeggen wat de volgende stap zal zijn". Om zes uur plaatselijke tijd zouden de drie ministers van Bui tenlandse Zaken op het Franse ministerie bijeen komen. Een half uur eerder zouden Marshall en Bevin een onderhoud op de Britse ambassade hebben. Vroeger op de dag heeft Bevin een officieus onderhoud gehad met de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schu- man. Marshall en Bevin begaven zich gisteravond van de Engelse am bassade naar Schuman ter be spreking van de Berlijnse crisis. Bevin was vergezeld van Sir William Strang, toegevoegd per manent ondersecretaris voor Duit se aangelegenheden, en Robert son, Engeland's militair gouver neur in Duitsland; Marshall door Jefferson Caffery, de Amerikaan se ambassadeur in Frankrijk, Le wis Douglas, Amerikaans ambas sadeur in Engeland, Charles Bohlen, deskundige van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Sowjet-Russische aangelegen heden en John Foster Dulles, ad viseur der republikeinse partij in zake buitenlandse aangelegenhe den.' De leeftijd der zeer sterken. Onder grote belangstelling vier de gisteren de heer E. C. Wiertz van Coehoorn, oud-commissaris van politie, zijn 80ste verjaardag. Velen uit de burgerij, w.o. ook de burgemeester kwamen van hun belangstelling blijk geven, terwijl het ook aan bloemen en stoffelijke blijken van belangstelling niet ontbrak. 's Avonds bracht het muziekge zelschap „Euphonia" de oud-com missaris een serenade. DE ELECTRICITEITSVOOR- ZIENING GOES EN OOST- ZUID-BEVELAND. Sinds enige dagen viel te Goes en in de Oostelijke Beveianden een vrij lage spanning in de elec- triciteitsnetten waar te nemen. Naar men ons van bevoegde zij de mededeelde is de oorzaak hier van gelegen in het feit, dat een zgn. regeltransformator, geplaatst bij de Brouwersgang te Goes, de fect is geraakt. Gelukkig stond in reserve een nieuwe regeltransformator van groter capaciteit en wordt thans met man en macht gewerkt deze zo spoedig mogelijk in bedrijf te stellen. Na geslaagde proefneming zal deze inbedrijfstelling Woensdag avond plaats vinden. Erwin Scholz was gedurende „Der Krieg" Nazi en werd krijgs gevangene in Engeland. En wie nu denkt, dat Erwin treurt, die heeft het mis. Want hij is nu fas cist en lid van Mosley's beweging. Als Mosley's mannen marcheren, slaat hij de grote trom. Die Erwin toch! Hij werkt nu weer in z'n oude branche ook n.l. bij de anti- Joodse godsdienstige beweging. Vooruit maar weer! En in Ven- lo stond een schuurtje, waarop met witte letters stond geverfd „Tana". Vier Venlose politieman nen, die Tana eens inspecteerden kwamen tot de ontdekking dat het onogelijke gebouwtje een kist cowboyverhalen bevatte, filmster foto's, Engelse stengun (compleet met kogels)revolvers en munitie, bajonetten enfin noem maar op. Tegen de drie „eigenaars" jongens van 18 jaar werd proces-verbaal opgemaakt. In het kamp Ma- riënbosch zijn weer enige tiental len ongewenste vreemdelingen op gesloten, Rijks-Duitsers, die op verder transport naar huis gezet zullen worden. Op de rijksweg bij Laren brandde een A.T.O. wa gen uit, die met boter was gela den. De inhoud was op de hete uitlaatpijp gedropen en in brand geraakt. De chauffeur wist de aanhangwagen nog af te koppelen. Als 't niet verbrandt wordt- het het land uitgesmokkeld. Bij Venlo arresteerde de politie een com plot, dat koffie, specerijen en cho colade naar Duitsland smokkelde. Geslaagd voor 3e stuurman grote handelsvaart de heer J. Spanjer. Voor 3e stuurman kleine handelsvaart slaagde de heer M. Tammeling. Beide ge slaagden waren leerlingen van de Ruijterschool te Vlissingen. Gisteravond heeft onder auspi ciën van de Ned. Dambond een wedstrijd plaats gehad tussen een Walchers en een Limburgs tien tal, welke wedstrijd in een 137 overwinning eindigde voor Wal cheren. De uitslagen luiden als volgt: Bord I: J. Boogaard (Vlissingen) Chr. Timister 02. Bord II: A. Willemsen (Aagte- kerke)H. Heunen 11. Bord III: W. Cijsouw (Vliss.)— J. v. Doorn 02. Bord IV: P. de Visser (Aagte- kerke)*1—M. Kochelhorn 20. Bord V: J. v. Enenaam (Oost- Souburg)H. v. Hoorn 20. Bord VI: L. Goedbloed (Vliss.) J. Miedema 11. Bord VII: B. Montenarie (Mid- delb.)A. Jacobs 20. Bord VIII: L. Leijnse (Oost- Souburg)—E. v. Maastrigt 1—1. Bord XX: P. Maas (Vliss.)—P. Kuypers 20. Bord X: L. Vink (Middelburg) A. Vaessen 20. Overdag maakten de Limburgse En gistermiddag is na een ver- t va;n wie er sicchts één Indie de torpe- Spp1nr,H Vpndp blijf van 2 jaar in dojager „Banckert" te Den Helder binnengelopen. Firma G. A. H. Buisman te Heerde heeft van H. M. de Koningin toestemming ge kregen een nieuwe roos poly- antha Hybride te noemen Ko ningin Juliana roos. De nieuwe roos heeft mooi gevormde welrie kende bloemen met bloemblade ren, die aan de buitenzijde licht zalmkleurig rose zijn en aan de binnenzijde zalmkleurig geel. Zeeland kende (al was het dan 20 jaar geleden), een tocht over Wal cheren. Vandaag zullen zij in Re- nesse de strijd opnemen tegen een tiental uit Schouwen-Duiveland. o DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met en kele verspreide regenbuien. Ma tige tot krachtige Noord-Weste lijke wind. Iets kouder. f

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1