jjrovimifrffi/wif Een vroedschap zonder hoge hoed. FEESTEND NEERLAND. Christelijke Film-actie te en provincie veel veranderd Zitting Staten Generaal gesloten. Het incident met Abesspse gezant. Woensdag vertrekt delegatietrein naar Batavia In% de straat van Vijftig jaar gemeentelijke overlieden. Gezien door de bril' van buitenlanders. Maandag 20 September 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 INTERNERINGS KAMP WORDT JEUGDCENTRUM. De Stichting „Nieuw Walche- tarie te Hoogkerk; (Gr.); 2. D. 1 Brouwer, le ambtenaar ter secre tarie te Venhuizen (N.-H.). meldden zich 7 sollicitanten. Raadsvergadering. ren" heeft de toezegging gekre- In de heden om 2.30 te houden gen, dat zij voor een op Walche- vergadering van de Gemeente- ren te stichten jeugdcentrum de raad zullen de veranderingen in beschikking kan krijgen over de de Grondwet plechtig worden af- cantine van het voormalige in- gekondigd, terwijl voorts zal terneringskamp Domburg als- worden overgegaan *tot benoe- mede over een nissenhut en drie ming van een secretaris-ontvan- (Van onze Utrechtse correspondent). De halve eeuw van Koningin Wilhelmina's regering is van grote betekenis geweest voor heel onze samenleving. Op allerlei gebied hebben de toestanden zich volkomen gewijzigd en het ligt Br voor de hand, dat men overal een terugblik werpt op de voor bije periode. Op geestige wijze heeft Mr G. A. Diepenhorst uit Zeist, voor zitter van het Verband van Verenigingen van A.R. Gemeente en Provinciebestuurders, op de jaarvergadering dezer organisatie te Amersfoort herinnerd aan de veranderingen, welke het aan zien van de gemeentelijke en provinciale overheden betreffen. slaapbarakken. Het jeugdcentrum, dat be schikbaar is voor jongens en meisjes van alle gezindten, is voornamelijk bestemd voor toogdagen en andere bijeenkom sten. Het zal waarschijnlijk spoe dig geopend kunnen worden. Kolonel Callenfels wnd. directeur-generaal Loodswezen, In verband met het overlijwen van Schout bij Nacht D. C. M. Hetterschey, directeur-generaal van het Loodswezen, is kolonel J. Callenfels, directeur van het Loodswezen te Vlissingen, met de waarneming belast. „Prins Hendrik" nog niet in de vaart. Donderdag zijn met de ferry boot „Prins Hendrik" opnieuw enige proefvaarten gehouden, die met succes verliepen. Toen men de haven van Breskens binnenliep, om te beproeven of de aansluiting met de nieuwe landingsbrug in orde was, bleek dit niet het geval te zijn. De houten sluis, die voor de lan dingsbrug in het water staat, blijkt gedurende de oorlog enigszins ontzet te zijn, zodat de ger. ANNA-JACOBAPOLDER. Wedvlucht P.V. „Nooit gedacht". Op 11 Sept. hield bovenge noemde veren, een wedvlucht vanaf Maastricht. De afstand was plm. 138 km. De uitslag was als volgt: 1 en 4 L. v. d. Sluis (Lz.); 2 en 9 L. v. d. Sluis Wz.; 3. A. Goudzwaard; 5, 8 en 10 M. Nee- Ie; 6, 7 en eerste overduif J. Wisse. De duiven zijn gelost om 12.10 uur. De eerste prijswinnende duif was om 2.18.35 u. en de laatste om 2.40.4 u. binnen. Met hoge hoed en zwarte jas betraden de autoriteiten van 1898 griffie en secretarie, waar nog geen schrijfmachines ratel den en waar het enerverend bel gerinkel van de telefoons niet werd gehoord. Niets verstoorde de zoete rust. Alles ging even be daard. De regels van het spel wa ren aan ieder bekend en ieder een hield zich- er aan. Ook de werkzaamheden waren simpeler. De begroting ener kleine ge meente werd opgesteld in een ge schriftje van enkele bladzijden. Nu heeft zelfs de kleinste ge meente voor haar begroting een boekwerk van bijna, driehonderd bladzijden nodig! Dat er niet alleen naar het uiterlijke maar vooral naar de Films van Jubileum en Kroning. De landelijke vereniging Chr. Film Actie beschikt, naar men ons meldt, over de smalfilm van „Moeder des Lands" en het vol ledige journaal der jubileum- en kroningsfeesten. Dit zeer aantrek kelijke programma duurt lVi uur. De voorschriften van de Ned. Bioscoopbond zijn van die aard, is, bleek op het congres der sta ten- en raadsleden, hetwelk na Reisboek voor Zeeland. Dit reisboek, uitgave fa. G. W. den Boer, Middelburg, samenge steld door de Prov. Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, bedoelt mee te voor dat deze film alleen door de C.F. zien in de gebleken behoefte aan A. kunnen worden vertoond daar, I toeristische documentatie betref waar een voldoend aantal leden fénde de verschillende landstre is van de C.F.A. of waar een ver eniging voor haar leden de voor stelling geêft. De kans om deze ou.z,vi, vc ii, nouai ut *o o toegang met enkele centimeters fhm in eigen beheer en in eigen is versmald. Hierdoor kan de boot niet goed voor de landings brug komen. Hier zullen herzie ningen moeten worden getrof fen,. voordat de boot op deze route kan gaan varen. Het is niet uitgesloten, dat hiermede enige maanden gemoeid zullen Z'jn. Dagblad van Noord- abant en Zeeland mag 20 jaar lang niet verschijnen. De commisie voor de perszuive ring heeft bepaald, dat gedurende twintig jaar geen persorgaan mag worden uitgegeven onder de naam Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland, noch onder de naam vburger Koerier. VLISSINGEN. Publieke verkoping. Door notaris Verhagen te Vlissingen werden geveild: 1. Het huis, Coosje Buskenstr. 30, aan J. Goedvolk, Vlissingen voor f7600. 2. De werkplaats Achter de Kerk 13, aan A. J. v. d. Sas, Vlissingen voor f2100. 3. Het woonhuis, Beursstraat 9, aan P. C. van den Heuvel Sr te Rotterdam voor f 2550. 4. Het huis Beursstraat 12, aan C. F. Dekker te Vlisingen voor f 3150.—. 5. Het winkelhuis, Kasteel straat 11, aan P. J. van Hese te Vlissingen, voor f 3190. 6. Het huis, Koudenhoek 2, aan P. W. Krijger te Vlissingen voor f 450.—. 7. Het woonhuis, Kromme El leboog 2, aan C. F. Hoornick te Vlissingen voor f 1600. 8. Het huis, Noordstr. 12, aan M. v. d. Berg te Vlissingen voor f 2000.—. 9. Het huis, Prinsenstraat 26, aan C. J. Minnaar te Vlissingen voor f 1733. 10. Het huis, Badhuisstraat 24, aan J. M. H. v. d. Sande voor f 8500.—. 11. Het huis, Hobeinstraat 77, aan J. Boogaard voor f 3775. 12. Het huis, Kasteelstraat 98, aan M. Rouw te Koudekerke voor f 5150. Verdaging der beslissing op gen verzoek om vergunning. B. en W. der gemeente Vlis singen, gelet op het verzoek, on der dagtekening van 25 Juli 1948 ingediend door J. F. Jansen, al hier, waarbij een definitieve vergunning wordt gevraagd tot het oprichten van een modelma kerij waarin zullen worden ge plaatst een electromotor van 2 P.K. voor het drijven van een schaafmachine, een electromotor van 2 P.K. voor het drijven van een lfhtzaagmachine en een elec tromotor van 2 P.K. voor het drijven van een draaibank, in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissiftgen sectie D No. 429, plaatselijk gemerkt Kleine Kerkstraat 5. Overwegende, dat de beslis sing op dit verzoek niet kan worden genomen, binnen de ter mijn, bepaald in art. 8, eerste milieu te draalen is er. Het be stuur der C.F.A. roept nu de me dewerking in van jeugd- en ver enigingsleiders enz. om leden te werven voor de C.F.A. om deze oranjefilms te vertonen. Zij ver wacht een daad van allen die be zwaren hebben tegen de bioscoop. Inhaalverbod Moerdijk- brug opgegeven. Op haar verzoek ontving de K.N.A.C. van de Rijkswaterstaat bericht, dat het inhaalverbod op de Moerdijkbrug 'is opgeheven. Met het oog op herstellingswerk zaamheden als gevolg van oor logsschade moet de maximum snelheid voorlopig aldaar worden gehandhaafd. -> Naar aanleiding van een ver zoek om hulp voor Palestina zal België 100 ton bonen ter beschik king stellen. ken, die samen ons vaderland uitmaken. Ook in enkele andere provin cies zijn soortgelijke reisboekjes verschenen. Door deze uitgaven zoveel mogelijk op dezelfde leest te schoeien, hoopt men een aan tal elkaar aanvullende werkjes te verkrijgen, die tezamen een gemakkelijk hanteerbare dn handige documentatie zullen vormen van de voornaamste be zienswaardigheden en ook de toerist de best mogelijke service op informatorisch gebied zullen geven. Als zodanig kan dit boekje uitnemende diensten bewijzen. Alle plaatsen in Zeeland worden in alfabetische volgorde vermeld. Behalve het aantal inwoners en enkele bijzonderheden oihtrent ligging en verbindingen, bevat het een opgave' omtrent logies, middelen van bestaan, sport, ge schiedenis en bezienswaardighe den. Een handig boekje, dat door toeristen en vacantiegangers gaarne zal worden geraadpleegd. Zeeuwse perspenning opnieuw ingesteld. De Commissaris van de Konin- Hij legde er de iiadruk op, gin in Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de dat met de vrijheid van hbt. pers- Casembroot, heeft Zaterdagmid- wezen de verantwoordelijkheid dag te Middelburg in een bijeen- van de journalist onverbrekelijk is komst, die door vele autoriteiten verbonden. Uitvoerig ging hij in uit Zeeland werd bijgewoond, de op de gevaren, die door beïnvloe- opnieuvv ingestelde Zeeuwse pers- ding van buiten dreigen en ten- penning aan de journalisten uit slotte zeide hij, dat tussen pers en deze provincie uitgereikt. Tot de overheid een betrekking van we de bovengenoemde vergadering werd gehouden. Dr J. R. Stellinga maakt in zijn referaat over „De plaats van de gemeente in ons staatsbestel" duidelijk, dat de vroedschap veelal zowel haar hoge hoed als haar hoge functie verloren heeft. Er heerst na de bezettingstijd nog een straffe centralisatie; denk aan politie, brandweer eh weder opbouw. Wel moet men beden ken, dat we in een abnormale tijd leven en ook, dat de gemeen ten geen onaantastbare groothe den zijn. De vraag waarom het gaat is: hoe wordt de staat het best geregeerd? De initiatieven van het lagere lichaam mogen echter niet uit blijven. De gemeenten zjjn geen „plaatselijke bureauhouders". Ge regeerd te worden per circulaire is ondemocratisch. Dr Stellinga repte tot slot van het probleem der kleine gemeenten. Het blijft inderdaad een vraag of de ge meentelijke indeling wel doel matig is. Wellicht biedt de vor ming van bestuurskringen, zo als Mr Dr J. in 't Veld ze voor stond, kans op redelijker inde ling. TAAK VAN DE PROVINCIE. Moge het aanzien van de, -ge meente veranderd wezen, met de provincie is dat evenzeer het ge val. Dit zette de heer H. Algera uiteen bij een verhandeling over „Plaats en taak der provincie in ons staatsbestel". Hier kan men evenwel spreken van een veran dering ten goede. Want terwijl de provincie in en na de Franse tijd dood was nog zelfs in 1878, toen Dr A. Kuyper daar zijn wakker geworden; Brabantia Nostra, de Groningse en Drentse gemeenschappen en de Friese beweging illustreren dit. Men denke niet, aldus de heer Algra, dat die bewustwording enkel het gevolg is van de centraliserende en bureaucratische politiek van „Den Haag". Ware dat het geval, dan zouden de zakenmensen vooraan staan in de rijen derge nen, die de bewustwording der provinciën bevorderen. Want men kan geen treinreis naar het Noorden maken of men ontmoet wel een gedesillusionneerde za kenman, die op de bureaux te 's-Gravenhage van het kastje naar de muur is gestuurd. Neen, het zijn juist intellectu elen en eenvoudigen, die de op leving van het regionalisme m de hand werken. Hier gaat het dus niet in hoofdzaak tegen „Den Haag" maar handelt men uit liefde voor het gewest, dat ook lang niet altijd door de pro vinciegrenzen wordt gedekt. Neem Gelderland, hetwelk uit drie afzonderlijke kwartieren bestaat. Neem Noord-Holland boven het IJ, dat totaal verschilt van Noord-Holland in het Gooi. Neem de veenkoloniën met haar eigen $feer. Wat de practische overheids taak aangaat: de heer Algera toonde zich een voorstander van een betere indeling der bestuurs colleges. Het provinciale bestuur is veel te log en ontaardt meer malen in een soort parlement, wat beslist onjuist mag heten. Wanneer de colleges uit hoog stens dertig man zouden bestaan en niet tweemaal per jaar doch minstens iedere maand zouden vergaderen, dan ware er meer te bereiken. Betere organisatie van de provinciale financiën behoort niet uit te blijven. Al acht ik de opruiming van plattelandsgemeeten verkeerd, het blijft waar, dat kleine ge meenten met geringe outillage een obstakel vormen voor de mo dernisering van het platteland, zeide de heer Algra. Er kan ook veel meer aan de provincie wor den overgelaten, inzonderheid wanneer zaken als het personen vervoer, waterleiding e.d. in het geding zijn. Op het congres, dat gepresi deerd werd door Mr G. Baas Kzn Afscheid ds van Stuyvenberg. Omtrent hét afscheid van ds heldere dingen over schreef j heeft ook Mr J. J. Hangelbroek van Stuyvenberg van de Geref. „Vrij Nederland" geeft een aantal aanhalingen uit verslagen van de feestelijkheden in ons land, in de buitenlandse pers. Enkele van die uitspraken laten wij hier volgen. De tel kwijt. Sinds het begin van de morgen hebben in het schip van deze Nieuwe Kerk, die met zalmkleu rige begonia's versierd was en waar de vlaggen neerhingen van uit de Middeleeuwse gewelven, bijna negen duizend genodigden hun plaats ingenomen. (Le Monde.) Eenstemmig. Een lang gerekt „Ooooh" steeg op uit de menigte meer niets. (Newsweek.) Geestdriftig paard. Prinses Margaret van Enge land, in rose moiré satijn en met een rok, die uitstond als iets uit Hans Christiaan Ander sen, kreeg de meeste bijval. Zelfs een paard hinnikte luid, toen zij langs ging. (New York Herald Tribune.) Zenuwachtig. De begroeting van de nieuwe koningin: Achter de microfoon aan haar rechterhand kreeg Ju liana, heel.kleurig m haar grijze mantelpak en met het bekende ronde hoedje schuin over één oog, een vuurrode kleur. Klaar blijkelijk had ze gehuild. Ner veus liet ze het papier met haar speech vallen. Bernhard kwam naar voren om het op te rapen, maar de oude dame bukte zich vlug en duwde het haar dochter in de hand. (Newsweek.) De avond vol geluid. De koraalmuziex van liederen en vaderlandse liedjes, die de gehele dag van alle kerken heeft geklonken, is opgehouden. Maar de avond is vol geluid. De versierde klokken, die aan iedere lantaarnpaal hangen, klingelen. De kinderen blazen op papieren toeters en de oude ren steken vuurwerk af. (Daily Express.) Meer modern. Zal Juliana de regels van het Hof wijzigen? Haar moeder zag niet graag, dat haar dochter cocktails dronk en dat zij zich opmaakte. Lippenstift is verbo den. Slechts kort geleden heeft de prins-gemaal (die als een bom het paleis binnen viel bij zijn huwelijk) toestemming om te roken in gezelschap van de „oude dame", zoals men haar met genegenheid noemt. Totdien was het slechts Briand en Stre- semann vergund geweest in haar aanwezigheid een sigaret op te steken. Minder streng, heeft de nieuwe koningin op de eerste dag van haar regering de révé rence afgeschaft en, in 't alge meen, ieder etiquettevoorschrift. (Témoignage Chrétien.) o Rijksuniversiteit Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal examens geneeskunde: A. V. Roelofs, A. ten Broeke, J. L. H. Fronen, J. M. Coenegracht, G. P. Visschers, J. van Soest, J. v.an Loo, mej. E. G. M. Schulte, mej. H. W. C. Billet, J. J. Binsbergen, mej. G. Byessen, M. J. Sorge- drager. Prof. Piccard had pech. Professor Piccard, die op weg is naar d© golf van Guinea, om aldaar diep-zee onderzoekingen te doen, is aan boord van zyn schip geslipt, waardoor liij zijn pols ern stig verstuikt heeft. valt in de latste jaren een op-een referaat gehouden en wel leving te bespeuren. De gewesten over „Actieve cultuurpolitiek". Kort docfi bijzonder gewichtig. De minister van Binnenlandse Zaken, mr van Maarseveen, heeft Zaterdagmiddag, daartoe gemachtigd door H.M. de Koningin, de buitengewone zitting der Staten-Generaal gesloten. aanwezigen behoorde o.m. het Zeeuwse Kamerlid Mr W. F. E. Baron van der Feltz. In zijn openingswoord herinner de de voorzitter van de Zeeuwse Journalistenkring, de heer H. A. Bosshardt, aan het feit, dat ook voor de oorlog reeds de Zeeuwse perspenning bestond. Zij werd in 1938 door de toenmalige Commis saris van de Koningin uitgereikt, die daarbij het streven van de Zeeuwse pers naar waarheid, rechtvaardigheid en goed fatsoen prees. Jhr de Casembroot noemde derzijds vertrouwen moet komen. Plechtige afkondiging Grondwetsherziening. Tot nu toe was het gewoonte, dat herzieningen van de Grondwet „plechtig" werden afgekondigd van de pui van het stadhuis of voor het gemeentehuis. Plechtig was het echter niet, ondanks ambtsketenen en hoge De voorz. der Eerste Kamer, prof. mr R. Kranenburg, presi deerde de vergadering en benoem de een commissie van in- en uit geleide. Nadat de commissie de heer v. Maarseveen, die per hofauto arri veerde, had binnengeleid, hield deze de volgende rede: „Het heeft Hare Majesteit be haagd mij op te-dragen de huidige buitengewone zitting der staten- generaal in haar naam te sluiten. Kort, -doch bijzonder gewichtig was deze zitting. Daarin werden door de nieuw- gekozen kamers der Staten-Gene raai de voorstellen tot verande. ring in de grondwet, waarvan de wet had verklaard, dat er grond bestond om ze in overweging te nemen, aangenomen. Niet alleen wegens dit resultaat, doch ook uit hoofde van de gedachtenwisseling over de regeringsverklaring van 12 Augustus 1948 en over bedoel de voorstellen, mag deze korte parlementaire periode vruchtbaar worden genoemd. Hare Majesteit de heeft mij verzocht, u Haar erken telijkheid te betuigen voor uw toe wijding en ijver in het behartigen van 's lands zaken. In naam der koningin verklaar ik deze buitengewone zitting te zijn gesloten". Nadat de minister was uitge leide gedaan, en de commissie in de zaal was teruggekeerd, de vergadering gesloten. Tien gesneuvelden in Ned.-Indië. hoeden. En een vertoning kon het ook De regering maakt bekend de verhouding tussen de Zeeuwse 1 niet worden genoemd, om het een- 9at tot haar leedwezen in de pers en de provinciale overheid voudige feit, dat niemand zich van afgelopen week de navolgende zeer goed en sprak de wens uit,'deze afkondiging ook maar 1"™" dat men met geven van objectief j aantrok. nieuws ook over Zeeland zal j Mee daarom waarschijnlijk zal voortgaan. Hierna overhandigde de 'plechtige afkondiging ditmaal een ander karakter dragen. Op verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken zullen van daag alle gemeenteraden vergade ren om de afkondiging te beluis teren. Zolang een dergelijke afkondi ging die nog stamt uit de tijd dat groot deel der burgerij nog hij de journalisten de penning en kreeg er zelf ook een aangeboden. De voorzitter van de Nederlandse Journalistenkring, Mr M. Rooy, hield een lezing over het onder werp „Pers en overheid", Roode Kruis puzzle. In Juni j.l. werd in verband met geen dagblad las, nodig wordt ge- de toen gehouden landelijke pro- j acht, kan dit althans als een ver- paganda-actie van het Nederland se Roode Kruis in alle huizen in Nederland de „Rode Kruis He raut" bezorgd. In dit blad was een puzzle opgenomen, waaraan prij zen waren verbonden. De trekking van de prijswin naars heeft intussen plaatsgevon den. De eerste vijf prijzen, die resp. bestaan uit f 2000, f 1000, f 500, f 200 en f 100 werden toege kend aan de zrs Dominicanessen Catharinahuis te Zwolle, BI. Vers- selmans, Zundert, M. D. Wittop Koning, Huizen. J. Langerak Ameide en mej. G. v. d. Akker te Hoorn. Zesde prijs verkréfeg o.m. G. OTJV/LIÏAND WON VLISSIN- GENS WIELERCRITERItJM. Zaterdag waren in de ronde van I f Vlissingen over 100 km. voor lid der" Hinder wet "op grond dat i Verrijzer te Axel, een 8ste prijs M. amateurs Wim van Est en de jon l i~> TT..: i.nn to *7 i ri.:„l.m.in nTl/Tooclonrl 1-1/ betering worden aangemerkt. De betrokken burgemeesters en secretarissen, behoeven nu althans niet met hun houding verlegen te zyn. En de aanwezigheid van de ver tegenwoordigers der ingezetenen is verzekerd. Aan onze correspondenten. Het Is niet nodig van deze bijzondere raadsvergaderingen een verslag in te zenden. het technisch onderzoek nog niet jHuisman van Prooijen te Zie- j ge Brinkman uit Maasland de is beëindigd. rikzee, een 9de prijs C. N. Hon- grote animators. In de eindsprint Gelet op art. 8, tweede lid, der c'ers Ganseman, Kapelle, 10 pr. Zr kwamen beiden echter krachten Kinderwetbesluiten* de beslis— Materna, Zierikzee. M. J.te kort om zich gunstiger te klas- sing op voormeld verzoek te ver- Ampt, St. Annainnci, M. de Groot seren. dagen. WOLPHAARTSDIJK. Wedvlucht „Blauwe Doffer" van Maastricht afstand 155 km., i ten Hacken, B. op Zoom. I Goossens, Vlissingen, A. Groote, Oostburg, L. Kaland, Westkapelle. Troostprijzen ontvingen o.a. F. 1. Ouwehand (Den Haag) 2 uur de' 51 min 5 sec.; 2. Hennink (Alk- gelost 12 u. 10 min., eerste duif J. MijerSturm, Oostburg; L. van 2 u. 29 min. Prijzen als volgt: iDijl, Kamperland; P. J. Schrijver, A. Eggebeen 1, 8, 10, 15, 18, 22 Nieuwerkerk; A. Siervogel, Goes; en 23; J. de Jager 2 en 24; G. G. J. Scheele, Terneuzen: J. de v. Strien 3, 5, 9, 16, 17 en 25; Kraker, Terneuzen: P- C. Ver- J. Eggebeen 4, 20 en 21; J. Ver- poorten, Axel; N. Meulpolder, stelle 6; I. Boer 7; P. Houteka- Borssele; P. van Sorgen, Veere; mer 11 en 28; P. v. Loo 12; A. P. J. van Boven, Souburg; J. de Walhout 13, 14 en 19; P. Osse- Kuiper, Middelburg; L. de Nooijer waarde 26; M. Anthonisse 27. Arnemuiden; J. Geertse, Melisker-| Gemeente te Yerseke wordt ons nader gemeld, dat Z. Eerw. tot tekst hadFilippenzen 4:6 en 7 „Weest in geen ding bezorgd, maar laat al uwe begeerten in alles, met bidden en smeken met dankzegging bekend worden bij God". verband hiermede werd gehandeld over: Een liefelijke vermaning, een heilzame raadge- ving en een troostrijke toezeg- 1 ging. KoninginNa de prediking richtte ds van S. zich met een persoonlijk woord tot de gemeente en de kerkeraad gemeentebestuur, het hoofd der school, zijn ambtsbroeders ds de Wit en ds Dieleman, de, afge vaardigden den classis Goes en Middelburg, tot de broeders uit Nunspeet, die gekomen waren om hun nieuwe leraar te welkomen enz» Vervolgens werd het woord gevoerd door ouderling Wave rijn, namens gemeente, kerke raad, schoolbestuur en onderwij zend personeel, burgemeester Willemse, ds de Wit en ds Die leman. Er was zeer veel belangstel ling. Kerkgebouw en consistorie kamer w&ren overvol. Mijngas in Roosendaal. Thans is men met de voorbe reiding voor de levering van mijn- gas aan Westbrabant zover ge reed, dat eerlang de aansluiting in Roosendaal een feit zan zijn. Oudenbosch zal de eerste af takking van de pijpleiding Breda Roosendaal krijgen. Met de aan leg van Roosendaal naar Bergen op Zoom is nog geen begin ge maakt. Een lid van de bemanning van het Australische oorlogsschip „Kanimbla" is aan de gevolgen der verwondingen, opgelopen bij de vechtpartij, die Donderdag avond te Genua ontstond, over leden. Een officier en twee man schappen zijn „aanzienlijk" ge wond. Wat brengt de radio? werd Geen rassenvraagstuk. Het Amerikanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat de scheiding tussen kleurlingen en blanken niets uit te staan lieeït met het incident Zuidland deed gisteravond ds J. C. met de Ahessijnse gezant, Ras Sickesz, tot voor kort Ned. Herv. Imroe. Het incident was ontstaan, al dus het ministerie, doordat de ge zant op de verkeerde stoel had plaats genomen. INTREDE Ds J. C. SICKESZ. Na in de morgendienst beves tigd te zijn door ds Mortier van PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. HIVERSUM I, (301,5 M.): ver-1 N.C.R.V. 6.00 Dubbel vier. 6.15 Sport. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Nieuws. 7.15 N.C.R.V.-Iecslamp. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Reg. uitz. 8.15 Hollands Strijkorkest. 9.00 „Rckkelijken en preciezen. 9.20 Guus Jansen. 9.30 Mariniers kapel. 10.15 Met band en plaat voor u paraat. 10.45 Avondover denking. 11.00 Nieuws. 11.15 Avondklanken. HILVERSUM II," (415 M.): V.A.R.A. 6.00 Nieuws. 6.15 Va- ria's. 6.20 Piano en orgel. 6.45 Jan Corduwener. *1.00 Geschiede nis der achturen dag. 7.30 The inkspots and the Andrew Sisters. 8.15 Operette. 8.50 De ministerie. Vel tl o iets 1 verliezen zijn geleden: Koninklijke Landmacht: Sold. J. Dam, uit Den Haag. Sold - - nep. pingedam. Sold, ie kl. T. van hij van oordeel was, den Ham, uit Hoevelaken. Korp.loge-plaats toekwam, A. J. van der Heijden, uit Gel- drop. Sold, le kl. W. A. M. Jans sen, uit Bladel (N.-Br.). Sold. J. Bos, uit Noordwolde (Fr.). Sold. A. de Carpentier, uit .Zaan dam. Sold. J. A. van Maanen, uit Arnhem. K. N. I. L.: Jav. sold, le kl.: Kardjo, uit Ned.-Indië. Koninklijke Marine: De Kon. Marine heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Door een misverstand was deWoord der verzoening in ons ge- gezant gezeten op een loge-plaats, legd". De predicator wees in zijn hoewel hij een plaatsbewijs had preek vooral op het brengen van voor een stoel beneden. Toen de het woord der verzoening door de zaalwachter de gezant verzocht j dienaren des Woords. .had de hem toegewezen plaats in Voor de predikant te Terneuzen, zijn in-Ducdal'f> tJ.10 Volksconcert. 10.10 trede bij de Hervormde gemeente van Vlissingen. De Sickesz had tot tekst geko zen 2 Cor. 5 19 b: „En heeft het Er zijn maar weinig10.30 P.S. 11.00 Nieuws. 11.15 Geraldo. Dinsdag 21 September 1948. HILVERSUM I, 301,5 M.): K.R.O. 8,00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.30 Koor en orgel. 10.00 Kleutertje. 10.15 Vert. 10.40 Prozagedicht. slotzang richtte de 10-50 »Muziek houdt fit". 11.40 te nemen, had deze blijkbaar nietnieuwe predikant zich met een^^"1^ Jeunesse d Hexcule. 12.03 gezien, dat daar ook andere leden 1 korte toespraak tot de aanwezi- i Klaas van Beeck* 12.30 Opening J. J. Dinnessen, uit Gen- van het corps diplomatique zaten.1 gen waarbij hij dank bracht aanStaten Generaal. 2.00 50 j. Ned. Sold. J. D. Haan, uit Ap- Hij had de zaal verlaten omdat§}n'bevestigeraan burgemeester muziek. 2.30 Onder ons. 3.00 .«vi T* - *--- ^--1 hem een Mr B. Kolff, die met de gemeen- aldus het tesecretaris de heer A. de Beyl -aanwezig was, en aan de zuster kerken, waarmede spr. hoopte een gezegende samenwerking te heb ben. Tot de gemeente zei spr. ten slotte: ,,Ik eindig met de bede, ZONNEMAIRE. Aanbeveling secretaris-ontvanger Voor de benoeming van secre taris-ontvanger te Zonnemaire hebben B. en W. de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. A. Holvast, le ambtenaar ter secre- maar) met een halve wieJlengte; 3. Gunst (België)4. Brinkman C. (Maasland); 5. Van Est (St. Wil- lebrord). Mouthaan uit Vlissin gen werd de eerste Zeeuw, zij het dan met twee ronden achterstand. I In Kloetinge won Donker. In Kloetinge werd Zaterdag een wegwèdstrijd gehouden voor nieu welingen gereden. In deze course won de Amsterdammer Donker op fraaie wijze. De uitslag werd: 1. H. Donker, ke; W. C. de Vos, Zierikzee; W.j Amsterdam 60 km. in 1 uur 31 Griep, Hansweert; K. W. den Her- „Antara" bericht uit Djogja, dat een speciale trein met leden van de commissie van goede diensten, die zich- thans in de republiek bevinden, en verschei dene leden van de republikeinse delegatie Woensdag naar Bata via reizen. Gedurende de afge lopen drie weken zijn geen for mele besprekingen gehouden. Tot nu toe bestaan er geen aan wijzingen vo.or een mogelijke hervatting van de politieke be sprekingen tussen de Nederland se en republikeinse delegaties onder auspiciën van de commis sie van goede diensten. Twee vliegtuigen uitgebrand. Tijdens het vervoer van twee Vliegtuigen per trein van Cheri- bon naar Batavia zijn beide toe stellen in brand geraakt. Zij brandden geheel uit. Uit een onderzoek bleek, dat vonken van 1 de locomotief de brand veroor- Operette. 4.00 „De Zonnebloem". 5.00 Na sojiooltijd. 5.15 The Mas que vaders. 5.30 De wigwam. HILVERSUM H, (415 M.): V.P.R.O. 7.50 Dagopening. A.V. R.O. 8.000 Nieuws. 8.15 Aubade. 8.45 Gramm. 9.15 Morgenwijding. zaakten. dat gij het woord der verzoening1 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.85 zult verstaan en dat ge door Gods Triozang. 11.00 De wekker. 11.30 genade Uw antwoord er op zult Zang en Piano. 12.00 Dolf v. d. Linden. 12.30 Reportage (zie Hilv. I). 2.00 Met naald en schaar 2.30 Radio matinee. 4.25 Rawicz en Landauer. 4.40 De schoolbel. 5.00 Jacob Hamel. 5.30 Film krant. geven Na de zegenbede werd ds Sic kesz staande Gez. 121 1 en 2 toe gezongen. De St. Jacobskerk was in beide 'diensten bijna geheel gevuld. Belgisch verrader ter dood gebracht. Donderdagmorgen tog, Kortgene; Kap. J. de Bruin, Eede; J. de Ronde, 's-H. Arends- kerke; J. C. C. Luteijn, Goes. 256. Jantje en Kees lieten de jij Kazan vast en laat 'm wagen wat vooruit rijden, en blaffen hoor! Als ze ons horen', overlegden samen. „We Op zijn tenen sloop hij achter moeten 'm bevrijden" vond Kees de wagen aan. Z'n benen trilden „We nemen 'm stiekum mee! en z'n handen beefden, zo ze is in de Die kerel heeft 'm natuurlijk j nuwachtig was ie. 't Was me gendarmeriekazerne te Brussel I gestolen, en als we wat tegen ook maar niet even een gevaar- het doodvonnis voltrokken van 'm zeggen, wie weet wat ie ons lijke onderneming! de 55-jarige Prosper Dezitter,dan doet!" Ja.... bevrijden! min.; 2. van Oers; 3. Hofland; 4. een Belg, die tijdens de bezetting maar hoe? „Ik heb 'n mes j 266. Ha! daar had ie 't touw ÏVerhoeven; 5. op een halve mi- voor de Duitse contra-spionnage bedacht Jantje opeens. Hij haal-Ae pakken! Vlug kerfde hij er nuut C. Roks; 6. Braspenninx; 7. werkte. Dezitter is verantwoor-1 de 'li oud zakmes te voorschijn, met 't mees overheen! Maar, jde Waal (eerste Zeeuw). delijk voor de arrestatie van'Scherp was 't niet, maar 'n j o foei, wat was dat stomp....! Bij de voorwedstrijd op gewone 1500 Belgen, waarvan een derde'touw zou je er toch wel mee j Vlugger moest 't nog vlugger rijwielen won J. de Jager, Ka- gedeelte werd gedood of om- door krijgen, Gpef maar Kerven maar.. pelle. kwam in concentratiekampen. hier", zei Kees gejaagd. Houd „Geef maar Kerven maarsnijden maar nietverscheen er voor het raampje, achter in de wagen 'n hoofd„Zeg, wat moet dat?" schreeuwde 'n stem Kees kromp ineen van schrik! De kerel voor het raampje verdween, maar geen tien tellen later was ie al bij Kees. En nog 'n grote mond dat hij opzette Hij pakte Kees vast! „Wat moet dat?" siste hij, „ik zal jou (eren!" - Jantje had intussen de grootste moeite om Kazan vast te honden. Die wou er met alle geweld op af! „Dat En toenplotseling hondje is gestolen!" riep Kees.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3