„Tent van Jacob" als kinderwagenfabriek BENTLEYs GEWETEN Oranjeliefde van het Joodse volk. Twee Haagse politiemannen joegen tientallen verzetsstrijders de dood in. Heimwee naar de Wereldkerk. Grenscorrectïes Royale belastingbetalers. Wereldburger nummer één gearresteerd. Wat leverde Amsterdam op? Zij woonden in een van Vijftien vonden er de dood. Slag ter mocht na de aanslag op Rau- ter bij de „Woeste Hoeve" de Joden gestolen villa. Ongeveer 300 millioen in vrij geld betaald. Maandag September 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 1 dit gebouw beschikt, in de Nieu- Binnenkort zal de hoogst be langrijke aangelegenheid der grenscorrecties (Nederlandse ei- Van onze Utrechtse correspondent Neen, het is geen profaan opschrift, dat u boven dit artikel ziet prjjken. De werkelijkheid ervan s dagelijks te aanschouwen in Bergen op Zoom, waar de vroegere synagoge dienst doet als werk plaats voor het vervaardigen van kinderwagens. Dit ene voorbeeld van ontluistering kan met talrijke ander voorbeelden worden aan gevuld. De „tent van Jacob", zoals de Joden hun bedehuizen gaarne noemden werd ontwijd, nu de bidders waren afgeslacht. En zo ge tuigen deze stomme gebouwen nog sterker van het leed, dat de Joden overkwam. Een synagoge is in al haar een-volg, dat in verschillende plaat- voud doorgaans toch herkenbaar aan het Hebreeuwse opschrift, dat men boven het voorportaal of in de gevel heeft aangebracht. Dikwijls staat de Nederlandse vertaling erbij of is de tekst ver meld. Voor bepaalde teksten heb ben de Israëlieten een voorkeur en één ervan is Numerie 24 5, de passage uit de geschiedenis van Balak en Bileam, waar Bileam zijn zegenspreuk over het Israëlie- tische volk opheft en zegt „Hoe goed zijn uw tenten, Jacob! uw woningen, Israël!" Want een Jood, die zijn vreemdelingschap wel dagelijks aan den lijve onder vond, had althans in zijn synagoge nog een eigen plekje en wanneer hij in het gebouw zijn ogen ophief naar de Heilige Arke, dan keek hij in oostelijke richting, de rich ting ongeveer van Jeruzalem. De synagoge was de plaats van het heimwee naar de tempel. Zij ver ving die tempel niet: zij bleef „leerhuis van de wet". Dat karak ter van onderwijzen en leren heeft de synagoges de populaire naam „sjoel" gegeven, afgeleid van het Duitse „Schule", school dus. Maar wanneer u hu boven de Jodenkerken de tekst uit Numeri 24 ziet staan b.v. te Borne, Loens en Groenlo), dan valt aan Jacobs liefelijke tent weinig goeds te be speuren. De woning van Israël herbergt ongewenste bezoekers, als zij tenminste nog niet geruï neerd is! Van kolenpakhuis tot badinrichting. Psalm 84 wordt eveneens graag gebezigd als opschrift boven een synagoge; dan is de psalm, waarin gezegd wordt dat er zelfs voor de mus en de zwaluw wel een plekje bij het altaar te vinden is. Maar vraag niet wat er momenteel huist in de voorhoven waarvan psalm 84 spreekt! Te Dordrecht is de Jodenkerk gemetamorpho- seerd tot garage, te Barneveld en Dedemsvaart draaien slagers er worst, in Den Briel heeft de dienst landbouwherstel er een op slagplaats van gemaakt, in de Rapenburgerstraat te Amsterdam herkent u in een hoedenfabriek nauwelijks meer de synagoge, te Lochem werd zij bibliotheca anti- qua, te Medemblik depot van een zuurstoffabriek, te Tiel verschaft zij een groenteboer ruimte, te Ol- denzaal verblijft de wijkverpleeg ster in de Jodenkerk, te Hattem werd de synagoge magazijn van een textielgrossier, Zwartsluis en Harderwijk bezigen de gebouwen als meubelbergplaats, te Bever wijk kocht een conservenfabriek het gebouw aan, te Monnikendam zit er een ijsbereider in. Veel on smakelijker is de bestemming van de sjoels te Hoorn en te Coevor- den want zij werden pakhuis van een brandstoffenhandelaar met alle zwarte gevolgen daarvan! Dan verricht de Delfzijlse syna goge hygiënischer diensten: zij is omgetoverd tot badinrichting. Te Oud-Beijerland, Eibergen, Hengelo (Gld) en Beilen heeft men scholen in de sjoels onderge bracht. Een enkele keer, zoals te Strijen of Dieren, dienen ze tot woonhuis. Te Harderberg en Hoo- gezand gebruikt de gereformeerde jeugd de Jodenkerk als vereni gingsgebouw, te Pekela zitten de roomse padvinders er in, te Win- sum-Obergum heeft de Partij van de Arbeid er haar vergaderlokaal. Eerlijkheidshalve moet ik hier aan toevoegen, dat een aantal synagoges reeds voor de oorlog eenmaal de Portugese synagoge zag verlichten, dan zou u dat heel uw leven niet vergeten. Het is jammer, dat maar weinig mensen in staat zijn dat heerlijk ongeschoolden 17e eeuws tafereel I te aanschouwen. Men betreedt de synagoge niet gemakkelijk. Ook onder de nieuwe Joden- sen naar een kerkruimte moest kerken vallen er een paar op, worden omgezien. Te Assen, te i speciaal die te Enschede, te Am- we kerk te Amsterdam^ hingen sen t.a.v. Duits grondgebied) op op de dag van Koningin Juli- de agenda der geallieerden wor- ana s inhuldiging. Ik heb ze daar den geplaatst. Vermoedelijk zal zien branden en het was een fijn /jj reeds omstreeks half Septem- gezicht. Maar als u deze kronen ber in behandeling worden geno- Winschoten en te Appingedam gebruiken gereformeerden de synagoge voor hun godsdienst oefeningen. In Leek was dit Naar aanleiding hiervan schrijft „De Maasbode" in een artikel van 2 September als volgt: „In importantie doet zij voor de Indonesische kwestie niet veel onder, want met beide gewichtige aangelegenheden hangt de toe komstige welvaart van ons land ten nauwste samen. Het is zonderling en onbegrij pelijk, dat ons volk er in zijn ge heel blijkbaar zo goed als geen belangstelling voor bezit. Over het algemeen staart men zich im- sterdam (Lekstraat en Óbrecht- plein) en te 's-Gravenhage (Carpentierstraat). Deze bouw- werken wijken van de christe- ook tijdelijk het geval en in j lijke kerken af en dat is met mers blind op sportevenementen Hogeveen wordt de synagoge i het merendeel der Jodenkerken jn een Londens stadion en maakt voor dat doel bruikbaar ge- uit de vorige eeuw niet het ge- zich naïef blij met de illusie," dat maakt. Veendam en Gouda her- ;val. Meestal komen ze overeen het aanzien van ons volk dooreen bergen de vrije evangelische met de „afgescheiden" en „do- paar onnozele stukjes metaal in gemeente in de Jodenkerk. In lerende" kerkjes uit die tijd. Ik de wereld toch maar aardig ge- Alphen aan de Rijn zijn het de noem Hilversum, Horne, Hasselt, stegen isdoch tegelijkertijd Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage zullen op 27 September en volgende dagen de beruchte S.D.-ers La Poos en M. Slagrter terecht staan. Drie rechercheurs van de politieke recherche, afdeling 's-Gra venhage, hebben acht maanden dag en nacht gewerkt om deze zaak te onderzoeken. Het resultaat van hun werk is neergelegd in een omvangrijk dossier, o.m. vermeldende meer dan 200 arres taties. Het grootste deel van de slachtoffers heeft de Duitse con centratiekampen niet overleef. Koeriersdienst met Duitsland vóór 1940. Poos en Slagter maakten bei den reeds voor de oorlog deel uit van de Haagse politie. Slagter, een minnaar van de zangkunst, was secretaris van de politie- zangvereniging „Entre Nous". Remonstranten, die er bijeen komen; in Den Haag is een sy nagoge waar 's morgens de vrij zinnig-hervormden en 's avonds de rechtzinnig-hervormden kerk houden. De stille getuigen dl.) Raalte, Ter Apel, Emmen en Bourtange. In overwegend room se streken lijken ze menigmaal op een kapel; Veghel, 's Heeren- berg. In Delft is de synagoge een copie van de Niketempel te Athene. In Deventer heeft de sjoel meer van een moskee weg; zij prijkt daar zelfs met halve manen! Die oosterse tendenz vindt u ook te Sneek, te Tilburg en te Groningen. Dat behoeft Dat dit alles door het opper- j niemand te verbazen, want de rabbinaat van de Nederlandse .bouwmeesters waren meestal Israëlietische gemeenten met geen Joden. In Groningen was lede ogen wordt aangezien, het zelfs een gereformeerde ar- spreekt vanzelf. Het is de ortho- chitect, de bekende Tjeerd Kui- doxe Jood een ergenis, dat het pers, die tientallen protestantse Evangelie waarmede hij niets kerken heeft gebouwd. Deze vereniging gmg voor 1940spIel. Met Schreieder trokken zij verschillende malen m Duitsland- POOS te maken wil hebben thans wordt gebracht in zijn heilig dom. Maar hij staat er machte- Soms is de synagoge aangepast aan de stijl der belendende per celen, zoals in Monnickendam, blijken de meesten de treurige werkelijkheid niet te beseffen, dat er machten aan het werk zijn, die trachten te verhinderen dat ons land delfstoffen verkrijgt, welker bezit een noodzakelijke voorwaar de vormt om onze steeds groeien de bevolking op de d«a*-aan een behoorlijk bestaan te nelpen. Er wordt op het politiek gan zenbord een duister, gevaarlijk en moeilijk te doorgronden spel gespeeld; de dobbelstenen zou den wel eens zo ongelukkig ge worpen kunnen worden, dat ons land er voorgoed door in de put terecht zal komen. Zoiets zou natuurlijk ontel bare malen erger zijn dan het verliezen van een Olympische wedstrijd, doch zo deze nationale ramp ons onverhoopt mocht loos tegenover. De mensen, die waar de trapgevelrij bij de syna- treffen, dan zou de meerderheid van ons volk daar vermoedelijk vrijwel onberoerd en apatisch onder blijven. Het inzicht in de onderlinge waardeverhoudingen is bij velen nu eenmaal zoek. I vroeger plachten op te gaan goge niet wordt onderbroken. Of naar de synagoge, zijn dood. i zoals te Heenvliet, waar de Jo- Derhalve is men wei genood- denkerk precies dezelfde gevel zaakt de gebouwen te verhuren heeft als de boerderijen in die en in dat geval kan men er al- streek. Een enkele maal (Maas- tijd beter een christelijke kerk tricht, Sittard) is de sjoel aan van laten maken dan .een berg plaats. In Assen -stond de Jood se gemeente voor de keus; óf een gereformeerde kerk (ond. art. 31 k.o.) óf een paardenstal voor de marechaussee. Men koos het eerste. De vlaggestok getuigt. Een rondgang langs de Joden kerken is ook leerzaam in deze zin, dat men iets te weten komt omtrent de bouw van synagogen. Dan blijkt, dat een vast type feitelijk niet bestaat. Synagoges treft u in alle soorten en vormen aan. Ik zei al, dat het meestal onbelangrijke gebouwtjes waren. Een enkele keer vallen ze op. Beroemd is de grote Portugese synagoge op het J. D. Meyerplein te Amsterdam. Hier hebben we waarlijk met een prachtig kerk gebouw te maken. U hebt waar schijnlijk wel gelezen, dat de de voorzijde halfrond gesloten. Torens komen haast niet voor. Alleen de nieuwere synagoges te Amsterdam hebben iets wat er op lijkt en te Gorinchem, Veen- dam, Gorredijk en 's Heerenberg pronkt de Jqdenkerk met een dakruiter. Maar wat nagenoeg aan alle synagoges nog te vinden is ook aan de half verwoeste dat is een vlaggestok of een vlaggenhouder. In plaatsen als Doesburg (waar het gebouw op 31 Augustus 1898 in gebruik werd genomen!), Rijssen, Zalt- bommel, Hattem en Eengelo (O.) valt die herinnering aan de Oranjeliefde van het Joodse volk wel zeer op. Zo zijn die stokken merkwaardige getuigen. En bui ten dit opvallende verschijnsel is er nog een minder zichtbaar te- Intrekking van oude munten. Op 1 October a.s. zullen de halve gulden, het bronzen en zinken twee-en-een-halve-cent- stuk en de bronzen halve cent buiten omloop worden gesteld. Na deze datum behoeven deze munten niet meer in betaling te worden aangenomen. Van 1 October tot 31 Decem ber a.s. kunnen de bovenge noemde munten worden omge wisseld bij alle postkantoren, bij en hulpkantoren der posterijen en poststations en de halve gul dens bovendien bij de hoofdbank, de bijbank en de agentschappen van de Nederlandse Bank. In verband met de afschaffing fraaie koperen kronen, waarover kei. van de halve cent moet elke ken, dat vermeldenswaard mag j hoeveelheid in -te leveren mun- heten. Daarover* in het slotarti- ten een in gehele centen afge- I rond bedrag vormen. Vele Nederlanders zuchten on der hun belastingverplichtingen, waarvan de keerzijde is, dat de fiscus dit jaar een zeer grote oogst zal binnenhalen. De z.g. niet-koliierbelastingen leverden in zeven maanden tijds reeds 80 pCt van de raming voor geheel 1947 op en voor vier belastingen is de jaarraming reeds overschreden. Het is te begrijpen, dat er onder deze omstandigheden stémmen opgaan voor een milder fiscaal standpunt in gevallen, waar het huidige stelsel zeer nadelige ge volgen dreigt te krijgen. Voor het gehele jaar 1947 was de opbrengst der z.g. niet-kohier- belastingen (loonbelasting, in voerrechten en een aantal indi recte belastingen zoals omzetbe- eerT^andere "bestemming kreeg* ^zeZ j „j j iT-ri-riTini1*' milliard gulden. In zeven waren verdwenen Maar heti maanden tijds had dus rond 1 mil- merended van de JoTnLrk^n ^/^- ^fe~- onderging pas in of na de oorlog ^^'in deze^erio^e rutm 1JÏ5 mh- •n onv, aardige bestemming. - of g() yan de gehe,e jaar. De kerk bleef kerk. raming is afgedragen. Loonbelasting en omzetbelas- Er zijn nog enkele gevallen ting leverden de grootste bijdrage van verandering tot christelijke met een opbrengst in zeven kerk. Het schisma in de gere- maanden van resp. 300 en 450 formeerde kerken had tot ge- millioen gulden, welke bedragen een flink stuk boven de raming uitgaan. 'Maar de kroon wordt toch ge spannen door een viertal belas tingen, die zowaar reeds de ge- helé jaarraming hebben over schreden, te weten, de motorrij tuigenbelasting, de commissaris sen- en de dividendbelasting en de registratierechten. Voorts is in de afgelopen zeven maanden bijna evenveel gedistil leerd gedronken als minister Lieftinck voor het gehele jaar had verwacht', waartegenover de wijn belasting en de bieraccijns de enige zijn, die en zelfs in be langrijke mate beneden de ver wachtingen blijven. De vermogensheffingen zijn eveneens een rijke bron van in komsten voor de schatkist. Nadat eind Maart nog nauwelijks enige honderden millioenen guldens vangen. Men verwacht, dat was voldaan. Of de laatste twee milliard (de opbrengst bedraagt volgens de herziene verlaagde raming 3.5 milliard gulden) even vlot zullen binnenkomen, is even wel aan enige twijfel onderhevig. Het doet merkwaardig aan, dat de belastingplichtigen in hun ent housiasme zo ver zijn gegaan, dat zij ongeveer 300 millioen gulden der vermogensheffingen met vrij geld hebben betaald, terwijl be taling met staatsobligaties, die tegen 98 pCt ter beurze kunnen worden gekocht, is toegestaan. Dit betekent dus, dat deze be lastingplichtigen zich een voor deel van ongeveer zes millioen gulden hebben laten ontgaan. Wij begrijpen, eerlijk gezegd, niet veel van deze belastingbetalers o De „luchtbrug". Inwoners van West-Berlijn met kinderen onder de 10 jaar zullen in de komende 24 uur de eerste toewijzing steenkool na het begin van de blokkade ont waren betaald, is de belasting administratie op volle toeren gaan draaien en werd een stroom van aanslagen rondgestuurd. Onder het motto: zo snel moge lijk door de zure appel heenbijten, hebben de getroffenen op gfote schaal aan hun verplichtingen voldaan, zodat eind Juli in totaal Amerikaanse vliegtuigen in het komend etmaal ongeveer 5000 ton steenkool zullen aanvoeren. In het bestuur van de Vereni ging „Kinderzorg" heeft een ver wisseling plaats gehad. Thans is voorz. Ds A. de Vries te Middel burg, vice-voorz. Ds C. v. d. Waa reeds bijna 1.5 milliard gulden te 'sHeer Arendskerke. Feuilleton. door PAUL TRENT. nog zijn verdere instructies en kon daarop naar liuis gaan, om I zijn tas te pakken. Toen hij daar i mee klaar was, ging hij Glyn opzoeken op zijn kantoor in Pa per Buildings en vertelde hem, dat hij die middag op reis moest. „Ik zal zorgen; dat je geregeld mijn adres krijgt, en ik reken op een paar woorden van je nu en dan. Schrijf me ook vooral j hoe Ethel het maakt en zeg dat ik vandaag over veertien dagen terug hoop te zijn." „Goed. Ik zal haar in 'toog houden en haar nu en dan eens af gaan halen; maar vergooi jij nu niet weer je kans. Je kunt hier een schitterende positie aan i hebben. Ik weet, dat je goed hoefte aan hebben? Ze horen er vreden over de artikelen en „Is dit gesprek niet een beetje onnodig?" vroeg meneer Weaver glimlachend. „Eigenlijk wel", zei Clive. „U schijnt deze man geënga geerd te hebben voor uw krant. Nu, heel lang zal hij niet blij ven. Hij is overal al binnen de maand weg", zei Bennett spot tend. „Ik ben bereid het er op te wagen. In ieder geval kan ik dan werk zult leveren, want Wea- een maand lang op goed werk ver vergist zich heel zelden in1 rekenen. Ik ben toevallig geheel de keus van zijn employe's. Doe j keus te doen, maar het lukte op de hoogte van de anteeeden- j echter je best, om hem te geven, I hem toch, een beeld te schetsen liever niets van; maar ik zie, dat het toch niet geeft, om met jou er over te praten. Ik wens je succes. Tot ziens." „Mijn groeten aan Ethel. Zeg, dat ik haar schrijven zal en lange brieven terug verwacht." Zjj schudden elkaar de hand; en terwijl Clive naar het station reed, was zijn hart vol dank baarheid aan God. Die hem weer nieuw werk had noen vinden. HOOFDSTUK XXXIV. Clive Bentley ging eerst naar het Rhondda dal, en was al di rect zeer geïnteresseerd in zijn werk. Er was geen gebrek aan stof, de, moeilijkheid was, om een ten van meneer Bentley en toch! wat hij van je verlangt. Treedt heb ik vertrouwen in hem. Vind niet te veel in bijzonderheden, je 't eigenlijk geen valse streek. Er is toch al zoveel ellende en om te trachten hem te benade-narigheid in de wererd. Wijs er len? We moesten, dunkt mij, ons nu maar niet te zeer op. De maar van onderwerp verande- lezers van de Mercury worden ren ook liever opgevrolijkt, dan dat Zij praatten nog even samen zij een opsomming van gruwe- en toen stond meneer Weaver len moeten aanhoren, haastig op. „Ik ben van plu 1, naar waar- „Het wordt mijn tijd", zei hij; beid verslag te doen, van wat ik „en, Bentley, jij pakt dus de zie", zei Clive op besliste toon. trein van zessen. Dag, Bennett." j zu^ ie jezelf schade „Gaat hij weg?" vroeg deze. doen." „Kom mee, Bentley", zei me-„Daar is niets aan te doen. Ik neer Weaver, die deed, alsof hij ben blij, dat ik de kans heb ge- Ge vraag niet gehoord had. „Die kregen, om de mensen onder de Bennett valt niet mee, zei hij, ogen te brengen, hoeveel lijden toen ze buiten het gehoor van en ellende er is, die zij zouden e Amerikaan waren. kunnen lenigen." Op het kantoor kreeg Clivei „Dacht je, dat ze daar be- van het leven van de mijnwer ker, dat de lezers van de Mer cury boeide. Het ging hem er nooit om, om schreef hem dat ook. De veer tien dagen waren nog niet ge heel om toen Clive het hele dis trict reeds afgereisd had en op voorstel van meneer Weaver naar Londen terug keerde. Hij begaf zich bij aankomst het eerst naar de Temple, waar Glyn hem hartelijk welkom heette. „Ik heb al je stukken gelezen, Clive," zei hij. „Het is goed werk. Ik geloof dat je nu je rechte werkkring gevonden hebt." ,Hoe maakt Ethel het*' „Patent. Ze hoopt je morgen te zien. Verder heb ik het be richt uit Mexico gekregen, waar ik op zat te wachten. Het is nu zo klaar als de dag, dat Bennett opzettelijk meneer Carson be drogen heeft, wat betreft die petroleumbronnen. Ik kan hem nu voor het gerecht dagen." „Weet je dat hel zeker?" Ik stel me veel voor van het effect te maken. Hij schreef i onderhoud dat ik met hem zal alles zo eenvoudig mogelijk neer maar misschien trokken zijn ar tikelen daardoor des te meer aan. Wat hem het meeste trof, was het grote gevaar, waaraan het leven van de mijnwerker is blootgesteld, en hij schonk zijn oplettendheid voornamelijk aan 'i gebrek aan veiligheidsmaatre gelen, en na overleg niet de op zichters van de mijnwerkers stelde hij verschillende verbete ringen voor die bepaald de aan dacht trokken. Meneer Weaver was zeer te- hebben. Ik zal je het resultaat laten weten," antwoorddde Glyn. „Ben je van plan hem te laten vervolgen?" vroeg Clive op angstige toon. „Niet als hij voor rede vat baar is. Bij nader in zien zou ik wel willen, dat je er bij was. Ik heb hem geschreven, dat ik hem hier vanmiddag om drie uur verwacht. Kun je komen, denk je?" (Wordt vervolgd.) Schijn en werkelijkheid. We hebben een tijdlang ge leefd. in een wereld van SCHIJN-WELVAART. Niet alleen door officiële in stellingen maar ook door een deel van het publiek werd met het geld gesmeten. Kermissen en dergelijke be leefden een gouden tijd en vele zakenmensen hadden niet te klagen. Maar nu begint er een ken tering te komen. De iverkelijk- heid komt meer aan 't licht. Daarvan spreken ook da Jaarbeursberichten. De be langstelling van zakenmensen was minder groot, terwijl de kooplust te wensen overliet. Geen wonder. Het publiek gaat minder ko naar de plaats, waar afgeworpen pel1'.. agenten uit Engeland werden op- Winkeliers klagen, dat het gevangen. Zij hadden de opdracht P°)fen weer mode begint te wor- het vertrouwen van deze mensen deli- te winnen. Later trad dan Grossiers zien weer het ver- Schreieder te voorschijn en sloeg schijnsel van onbetaalde wissels. zijn slag. Voor hun „verdienste-; En de fiscus blijft hoge eisen lijk" werk werden zij door de ste^en- namen oplezen van de 120 Ne derlanders, die als xepressaille- maatregel gefussilleerd werden. Leden van „ontvangst comité" Englandspiel. Samen maakten Poos en Slag ter deel uit van het z.g. „ont vangstcomité" in het England- zij Duitsers onderscheiden met de Deutsche Verdienstmedaille met de zwaarden. Poos werd bevor- J derd tot kapitein der staatspoli tie en Slagter tot inspecteur eer ste klasse der staatsrecheche. Zij j'woonden in een villa, die, even als de prachtige inboedel, van Joden was gestolen. Het laatste bedrijf. Maandag -27 September te tien uur zullen Poos en Slagter voor hun rechters ver^hijnen. Presi dent is Mr A. Ikman van Burck, raadsleden Mr A. F. Schepel en SLAGTER lokte verzetsstrijders in de val. zingen en bij deze bezoeken kwam Slagter in contact met Duitse politieautoriteiten in Wuppertal. Uit dit contact is een geregelde koeriersdienst ge groeid, waarmee hij gegevens naar Duitsland stuurde. De Duitsers kenden hem als bruikbaar man Toen de Duitsers dan ook ons land binnenvielen, kenden zij Slagter als een bruikbaar man. Al spoedig werd hij met Poos, rechercheur bij de Haggse poli tie, gebruikt bij de onderdruk king van het Nederlandse ver zet. De eerste en de tweede O.D.- verzetsgroep hebben hun leden bij tientallen verloren door het optreden van deze politieambte naren. Verder o.m. de groep Kempff en een groep vliegers onder wie Boogaard, van Meel, Logger en Nanninga. Van Zo komt almeer de werke lijkheid aan het licht. Dat is niet het ergste. Als nu ook maar het besef doorbreekt, dat er AANGEPAKT moet wor den en dat 'de oude nationale deugden soberheid en werklust weer gemeengoed moeten wor den. o Record-staalproductie in België. *In Augustus j.l. bedroeg de Belgische staalproductie 344.000 ton, waarmede het recordcijfer van de maand April, toen de productie 337.000 ton bedroeg, is overtroffen. Voor de maanden September en October verwacht men een nog hogere productie. mocht de namen oplezen O.D.-groep werden o.m. luit.-kol Westerveld, dr van Slooten en generaal-majoor Wesseling gear resteerd. Door hen moest ook in specteur Moonen van de verzets groep van de Haagse politie zijn illegaal werk met de dood be kopen. Zelf drongen zij zich on der valse namen in bij verschil lende verzetsorganisaties, terwijl verder veelvuldig gebruik ge maakt werd van de verraders- diensten van V-mensen. Zij opereerden in het gehele land. In alle delen van het land heb ben zij hun werk voor de Duit sers gedaan. In Ede, Den Haag, Haarlem, Amsterdam en Bussum en onder een spionnagegroep te Hengelo verrichtten zij arresta ties, waarop meestal fusillades volgden. Met de beruchte Breed heeft Poos in Helvoirt een groep jonge mensen in de val gelokt. vice-admiraal N. A. Rost van de Tonningen. Mr P. S. de Gruyter, De Franse politie heeft Garry Davis gearresteerd, die zijn Amerikaans paspoort heeft ingeleverd om wereld burger nummer één te wor den. Hij sloeg een tent op voor het Paleis de Chaillot op „grondgebied der V.N." Toen Davis in hechtenis werd genomen, protesteerde hij, maar hij volgde dè poli tie, die de tentpalen uit de grond had getrokken, zódat de tent boven hem instortte. De menigte juichte hem toe, toen hij met kampeerbed, kooktoestel en rugzak de po- litie-auto moest bestijgen. Wapensmokkel met een vliegboot. De politie te Singapore heeft bekend gemaakt, dat Cata- linavliegboot, die gebruikt zou worden voor het smokkelen van wapeps, in de omgeving van een tot Nederlands gebied behorend eiland nabij Sihgapore is aange houden. De bemanning bestond uit drie Amerikanen en een Phi- iippino. Voorts werden drie per sonen uit Singapore gearres teerd. Ook twee Britten en een Australische vrouw zijn gear resteerd. Een politieautoriteit te Singa pore deelde mede, dat men hier mede de meest belangrijke ar restatie op het gebied van de smokkelhandel tot op heden te hebben verricht. Het Catalinatoestel, dat 40 kis ten met wapens en munitie ver voerde, is waarschijnlijk afkom stig van de Philippijnen. De eerste hoeveelheid wapens zou worden afgeleverd op een eiland van de Anambasgroep (Nederlands grondgebied). de procureur-fiscaal, heeft 45 ge tuigen gedagvaard onder wie ook Schreieder. Mr C. P. Hierneiss is griffier. Poos en Slagter zullen verde digd worden door Mr J. E. van der Starp uit Rotterdam, die ook in de zaak tegen van der Waals als pleiter is opgetreden. (Ingez. mededeling, advert.) Nachten van lijden - jaren van leed - door Rheumatische pijnen. En dat, terwijl toch voor velen de afdoende remedie voor 't grij pen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheumatische aandoenin gen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloedzui verende Kruschen kuur uit komst. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samenge steld hebben regelmatig ge bruikt een weldadig aanspo rende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dage lijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking; on zuiverheden in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren en ge wrichten, waar ze anders oor zaak zouden worden van die on dragelijke pijn. Volg het voorbeeld van die talloze Rheu- matieklijders over de hele we reld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende, slopende pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apothe ker of Drogist. Prinses Elizabeth van Enge land verwacht haar baby om streeks half November, zo wordt uit Londen gemeld. De geboorte zal plaats hebben in het Buc kingham Palace te Londen. Het verblijf van Koning George en Koningin Elizabeth. Politieke zaken, ontstond geen strijd over: men Een paar concrete beslissingen verenigde zich er mee. Het is kunnen wij hier wel noemen, j nuttig om over deze kwestie de Min of meer in de politieke sfeer mening te horen van iemand, die viel de resolutie betreffende de de beslissing als zodanig aan houding der christelijke kerken vaardde maar die zich toch af ten opzichte van de Joden. Had J vroeg of men in staat was om tot deze uitspraak te komen. Wij bedoelen ds M. Groenenberg, Hervormd predikant te Amster dam, lid van de Partij van de Arbeid. Deze chreef in het laatstver schenen nummer van het Kerk- beurtenblad te Amsterdam: „Bij na in geen enkel land kent men dr H. J. Heering remonstrants predikant in Den Haag zijn zin gekregen, dan was deze reso lutie in heel wat scherper ter men gesteld geweest. Hij meen de, dat men niet klaar is met een Evangelieprediking zonder meer aan het Joodse volk, hetwelk me de door de schuld der kerken u vermoord is. De schuldbelijdenis christelijke partijen. Dat klinkt behoorde duidelijker te' zijn, ons, Hollanders, wat vreemd in vond hij. Maar de meerderheidde oren. Maar dat is zo. Het was vond het zo wel goed. Die meer- bij deze uitspraak nodig geweest, derheid bestond in hoofdzaak uit1 dat men vooral ook degelijk ge- Amerikanen en Engelsen. Duit- luisterd bad naar wat voorstan- sers en Hongaren drongen na-'ders van christelijke politieke melijk evenzeer op schulderken- partijen drijft. Dat wil dus zeg- tenis aan. En voor vele andere 'gen: dat men geluisterd had naar volken leeft de Joodse kwestie j Nederlanders, want alleen onder haast niet. Wel werd het anti- hen vindt men zo ongeveer voor- semietisme veroordeeld en aan- J standers. De meeste Hollanders gemerkt als zonde tegen God en zater echter in de andere secties, de mensen. Maar ten aanzien Hier betreuren we weer zeer de van de staat Israël ware stellig afwezigheid van de Geref. Ker- ttieer te zeggen geweest. Menken op het congres. Men is er kan dat als christelijke kerk toch niet mee klaar te zeggen: Zie je niet precies eender zien als de 'nu wel wat voor een uitspraken stichting van welke andere staatze daar doen. Men had er moq- ook. Algemeen wordt door ge- ten wezen, en het bijzondere in- lovigen aangenomen, dat God 1 zicht, dat men had, daar uiteen- ook daardoor de kerken een te- zetten", ken heeft willen geven. j In Nêderlandse Israëlitische Oe leiding van de Raad. kringen heeft men niet zonder Tot slot enkele huishoudelijke blijdschap van de resolutie ken- zaken van de Wereldraad. De nis genomen. Het Joods Natio- leiding van de Raad berust bij naai Fonds heeft dr W. A. Vis- een zestal voorzitters, die zowel ser 't Hooft ingeschreven in het1 een geografische als een confes- „Gouden Boek", een eer die sionele sfeer vertegenwoordigen, maar weinigen te beurt valt. Het zijn de aartsbisschop van Zijn naam staat daar vermeld Canterbury dr G. Fischer, ang- onder de naam van H. M. Ko- licaan; aartsbisschop dr S. Ger- ningin Wilhelmina, welke ter ge- manos van Thyateira, grieks- legenheid van haar regerings- orthodox; aartsbisschop dr E. jubileum werd ingeschreven. Eidem van Upsala, lutheraan; ds Volkomen anders liggen de M. Boegner van Parijs, hesr- stukken bij die politieke kwestie, vormd; bisschop B. Onam uit welke speciaal voor Nederland 1 Amerika, methodist en dr T. C. van beteKenis was, namelijk de Chao uit China, anglicaan. In uitspraak dat de vorming van het dagelijks bestuur van de We- christelijke partijen ongewenst reldraad om het zo te noemen moet worden geacht. De sectie werkt natuurlijk dr W. A. die tot deze uitspraak kwam, Visser 't Hoofd als secretaris-ge was benauwd voor het isolement neraal. Men heeft voorgesteld allen die zich christenen om dr G. K. A. Bell bisschop van Chichester tot voorzitter van dit centraal comité te benoemen. Bisschop Bell is 65 jaar oud maar hij heeft een mooie staat van dienst in het oecumenische werk en hij is op de hoogte met hetgeen er in buitenlandse ker ken leeft. noemen. Wel werd toegegeven, dat voor bepaalde beslissingen de aaneensluiting van christenen gewenst kan zijn. Dit is geen nieuw geluid; wij hebben het na de oorlog dikwijls gehoord. Maar op de Assemblee was het blijkbaar wel nieuw. Er 1

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2