's-Gravenhage begroette juichend de Koninklijke familie. NIEUWS MOESO DOET EEN STAATSGREEP. Drie loodsen met levensmiddelen in Amsterdam uitgebrand. Pools kolonel onthult plechtig be- vrijdingsmonument te Axel. Actie tot behoud vrij vervoer op Wester-Schelde. Gigantisch défilé trok langs Paleis Noordeinde ste gezin, deftig doch tegelijk hui- LljiSt'rtjk feest voorspel van "eftallige Prinsesjes toege-K^ie TntonlL^r W Prinsjesdag. de aankomst. £^;^r^^fedten SSftE Er zijn ook bezwaren. De abonnementsprijs. Qneille's financieel programma aanvaard. Stoffelijke overschotten van bemiddelaar en waarnemer naar woonsteden overgebracht. Reeds 200 arrestaties ver richt. Politie stat voor een raadsel =St SNIPPER Gedocumenteerd rapport zal worden opgesteld. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438," Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1053 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4 Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 20 SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; i>s J. S. HARTJES, Vlissingen- Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KAKELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.24 u., onder 18.42 u. Ma rui op 19.41 u., onder 9.35 u. Hoogwater op Dinsdag 21 Sept.: Vlissingen: 3.33 u. 2.07 m., 15.41 u. 2.01 m. Wemeldinge: 5.31 u. 1.77 m., 17.39 u. 1.65 m. LANG VERBEIDE WENS GING IN \£ER VULLING. (Van onze Haagse redacteur!. OD Ié Laan"van^euw Oost In- *eeItie was Den Haag noolt eer- op de Laan van Nieuw oost rn ,jer ten deej gevallen. De onge- Eindclijk zagen de Hagenaars die stonden totdat het „Zij komt dwongen houding van de Ko- een lang verbeide wens in vervul-er aan zich als een lopend vuur- ninklijke famiUe deed in de har- iing gaan. If. m. Koningin Juliana tje verspreidde door de geweldige ten van de doorga3ng nuchtere heeft een begin gemaakt met het mensenzee. Inderdaad Zij kwëm Nederlanders een gevoelige snaar officiële vijfdaagse bezoek aan de er aan, precies op tijd. H. M. de trillen. stad, die er tot voor kort prat op Koningin, gekleed in een smaak- i kon gaan de Koningin in haar 1 volle japon met een driekwart I Margriet stond op een midden te herbergen. De Hage naar moet aan de idee, dat zyn stad eigenlyk geen Residentie meer Is nog een beetje wennen, maar de woorden: „Welkom Vorstin Juliana", die met grote letters aan het viaduct aan de grens der gemeente waren beves tigd, zijn geen holle phrasen ge bleken. Duizenden en nog eens duizen den personen waren op de been om deze officiële blijde incomste tot een onvergetelijke dag te ma ken. Luide hebben zij onze char mante Vorstin, Haar echtgenoot n. Als gevolg van een overvloed van copie is Zaterdag van het hoofdartikel slechts de eerste helft geplaatst. Wij geven hier het vervolg. Gewezen was op het gevaar, dat bij het vormen van een West-Europese Unie de zelf standigheid van de kleine sta ten in 't gedrang zal komen, terwijl ook reeds de gedachte gepropageerd wordt, dat de Fe deratie een socialistisch karak ter moet dragen. Dan vervolgt het artikel: "P en andere vraag is, of er met de Christelijke beginselen ïekening zal worden gehouden; zal het Christendom als basis en uitgangspunt worden gekozen? Of zullen de revolutiebeginselen het gehele nieuwe Europa be heersen? Is er zeKerheid, dat de vrijheid van godsdienst, dé vrij heid van onderwijs, de vrijheid van organisatie niet in 't gedrang komt? Het ideaal van de voorstandél'S is voorts 'n Federatie als eerste stap naar de vereniging van ge heel Europa. Dat betekent, dat de heersers over dit grote rijk een geweldige macht zullen hebben. Hoe zal deze macht worden gebruikt? Hopenlijk ten goede. Mogelijk ten kwade. Zo zijn er tal van vragen die zich hierbij aan ons voordoen. T A aarmee wil niet gezegd zijn, dat wij ons zonder meer af zijdig hebben te houden. Maar wel dat het nodig is de vragen die hierbij aan de orde komen, met de meeste ernst te bezien. Indien ergens, dan geldt hier: bezint eer gij begint. Een R.-K. blad „De Linie" plaatste de opwekking om de Godgegeven kansep niet te ver zuimen. Wij Voor ons luisteren liever naar de waarschuwing van prof. Anema; „Laten wij voor één ding op passen: laten wij niet van het fe- aeratiebegrip een soort van po litiek geloofsartikel maken,dat alle wonden van een verscheur de wereld zal kunnen helen en genezen. Laten wij niet, wat men tegenwoordig zo gaarne doet, de toevlucht nemen tot de nevelen van een mystiek, tot de intoxi catie van een toverdrank, die aan federatie zal heten. Dat maakt alleen, dat wij de ernstige euvelen, die ons en anderen be dreigen, niet meer zien in hun volle omvang en werkelijkheid. Maar die euvelen zelf verminde ren daardoor niet, zij worden er niet door aangepakt en over wonnen. De mensheid bestaat niet uit oen grauwe, eenvormige massa, maar uit zelfstandige Stalen, grote en kleine, elk met een1 eigen, in harden arbeid verwor ven cultuur, met eigen economi- sche aanleg en geschiktheden, met een eigen politieke stempel, stoel om toch maar niets van het flatteuze bruine hoed stapte ver-I gigantische défilé te missen. Le- gezeld van Prins Bernhard, die Xan a"e mogelijke bedrijven, het tenue van Generaal der Huza-1 fïcn, verenigingen, land, ren droeg en de drie Prinses jes?®e el? luchtmacht, brachten het uit Haar auto om na welkom Koninklijk gezin een warme hul- De enorme stijging der prijzen van de grondstoffen voor de papierindustrie, wel ke moeten worden geïmpor teerd, heeft noodzakelijker wijze een grote stijging van de prijzen van het couran tenpapier ten gevolge gehad. In verband hiermede en mede in verband met andere kostprijsverhogende factoren "Zullen de prijzen der dagbla den in Nederland met ingang van de 1ste October a.s. met goedkeuring van het Direc toraat-Generaal van de Prij zen worden verhoogd. Met ingang van gemelde datum zal de prijs van dit blad zijn: 3,90 per kwar taal); (franco per post ƒ4, per kwartaal); ƒ1,35 per maand; 32 cent per week. 4» Communisten nemen be stuur van Madioen in handen. De republikeinse regering heeft gisteren bekend gemankt, dat communisten, onder leiding van de onlangs teruggekeerde Moeso, een greep hebben gedaan naar de macht in de stad Madioen, een op twee na de grootste plaats in de republiek, waar vorige week in verwarring brengen. Weest overtuigt van de overwinning. Krijgswet van kracht in republiek. Vanochtend werd bekend, dat Soekarno gisteravond via de radio bekend heeft gemaakt dat in het ganse republikeinse gebied van Java de krijgswet van kracht is. Al de nutsbedrijven en de open bare diensten, zoals de radio, de P.T.T., 'de eleetriciteitsdiensten, gevechten werden geleverd. Deze de staatsbedrijven en de produc- ..coup" moet, zoals uit gisteravondtiemiddelen zijn gemilitariseerd. Politieke botsing te Grenoble. geheten te zijn door de burge-1 meester van 's-Gravenhage, Mr W. A. J. Visser, de gouverneur der stad, Generaal Ir. M. Tans, en de beide voorzitters van het Haags jubileum Comité, Mr Dr L. N. Dekkers Qji Prof. Dr G. A. van Poelje over te stappen in de fraaie créme-caleche. De Koningin en de Prins namen op de achterbank plaats met Prinses Margriet tussen hen in. Tegenover hen de Prinsesjes Bea trix en Irene, gekleed in grijze bontjasjes over de grijs-blauwe jurkjes. FEEST VAN PRACHT EN PRAAL. Het was een feest van pracht en praal, van kleur en glans, maar de duizenden gunden zich nauwe lijks de tijd om de kleurrijke stoet te bewonderen. Alle aandacht was gevestigd op de crème calèche. Toen kwam het moment, waar op duizenden de laatste maanden met verlangen hebben uitgezien: onze jonge Vorstin trad in het oude paleis Noordeinde, .waar Haar Moeder zo vele jaren van Haar werkzaam leven heeft door gebracht. Nauwelijks was de Koninklijke familie het paleis binnengegaan of de kleine Prinsesjes stonden tot grote vreugde van het publiek nieuwsgierig van achter de ramen de. Bij het binnenkomen van gene- 9 raad de Gaulle hebben zich te voorgedaan tussen aanhangers van de gene raal en tegenstanders, ten gevolge waarvan één persoon, een lid van de communistische partij, gedood en 18 gewond werden. o Dertigduizend bloemen in fraaie herfstkleuren, die deelne- Grenoble botsingen mers van het défilé meevoerden werden neergelegd voor het front van het paleis en zij vormden te zamen een schitterend mozaïek, waarvan de oranje „J" en de kroon een ondubbelzinnig bewijs waren van de innige verbonden heid van het Oranjehuis en het Nederlandse volk. Het „Dankt, dankt nu allen God" en het Wilhelmus, wat ge zongen werd door honderden zan gers en zangeressen was een stemmig slot van deze uitbundige feestmiddag. Des avonds mocht het vriende lijk oude vissersdorp Schevenin- gen onze jonge Vorstin in zijn midden begroeten. Zo verging de eerste dag van het officiële bezoek van H- M. de Koningin aan Den Haag. En er volgen nog meer dagen, waarvan Prinsjesdag morgen ongetwijfeld het hoogtepunt zal zijn. Voorlopige uitslag Zweedse verkiezingen. De voorlopige uitslagen van de Zweedse Kamerverkiezingen ge ven het volgende beeld: Sociaal Democraten 112 zetels oud aantal 115; Liberale Volks partij 57 (26); Agrarische partij 30 (35)Conservatieve 22 (39) Communisten 9 (15). doorgekomen radioberichten blijkt Zaterdagavond plaats gevonden hebben. „De bestuursorganen der stad werden met wapengeweld op on wettige wijze overgenomen", meldde een regeringscommuniqué. De vice-burgemeester Soepardi, is blijkens radioberichten, belast met het bestuur in civiele en mi litaire zaken. Zulks geschiedde bij een erkenningsbrief ondertekend o.a. door voorzitter van diverse aangesloten communistische orga nisaties. Gisteravond heeft Soekarno een redevoering gehouden, die over deze staatsgreep in Madioen dat een kruispunt is van spoor lijnen en een „vergaarbak" van terugkeerende „volksstrijders" in de „zakken" zeide, deze te be schouwen als een inleiding op de omverwerping van de republikein se regering. Soekarno hield deze Tot besluit zeide hij: „Madioen is ons ontnomen, doch wij zullen er ons opnieuw meester van ma ken. Nog duisternis over besprekingen te Moskou. Oe Tin Toet na aanslag overleden. Oe Tin Toet, voormalig minister van Buitenlandse Zaken van Bir ma is te Rangoon tengevolge van een aanslag op zijn leven, waarbij een handgranaat in zijn auto werd geworpen, naderhand in het zie kenhuis overleden. De Birmese president, Sao Sjwe Tahike, heeft de noodtoestand af gekondigd voor geheel Birma. In een communiqué van de re gering wordt gezegd, dat troepen in allerijl naar Bogale zijn gezon den, een stadje in het delta-gebied dat door opstandelingen wordt omsingeld. Herdenking dodencel 601. (Van onze Haagse redacteur). Der traditie getrouw organi seerde de sticliting „Oranje Ho- Van gezaghebbende zijde wordt J61" °°ïc ajaar ,wa" een defflé te Washington vernomen, dat de!langa "f dodencel 601. Zaterdag minister van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de V.S. waarschijnlijk zeer spoedig te Parijs zullen vergaderen over de volgende stap in de Berlijnse crisis op basis van Molotofs ant woord van Zaterdag toen de Wes telijke vertegenwoordigers Moskou met hem bijeen geweest zijn. De drie Westelijken zouden Mo- lotof om uitleg gevraagd hebben wat betreft de jongste gebeurte nissen te Berlijn en de verschillen tussen de beloften en de politiek rede in verband met de botsingen van de Sowjets. Het antwoord te Soerakarta en zeide o.m. nog wordt nog bestudeerd en er is nog dat tussen verschillende legeraf delingen onenigheid was ontstaan welke leidde tot een politieke kwestie. „Moeso en de P.K.I. wil len ons land in het ongeluk stor ten", zei hij tenslotte. Laat U niet De Franse Nationale Vergade ring heeft het economisch en fi nancieel programma van de nieu we regering van Henri Queille naar buiten te kijken. Spontaan aangenomen. De vergadering verwierp een veroverde het een na jongste lid van de Koninklijke familie aller harten toen zij uit verbazing de hand voor de mond hield. Zo mooi vond zij de schitterende uniformen van de erewacht. Een onweer staanbaar gejuich steeg op toen Prins Bernhard om 4 uur de deu ren van het balcon opende. Min zaam begroetten H. M. de Konin gin, haar echtgenoot en haar dochtertjes de uitgelaten hulde betogingen. communistisch tegenvoorstel, de militaire begroting sterk te be knotten. Hedenmiddag wordt de verga dering voortgezet. Uit de officiële vaststelling van het aantal stemmen blijkt, dat het regeringsprogram 291 stemmen heeft verkregen. Tegen werden 251 stemmen uitgebracht, w.o. die van de communistische afgevaar digden. NA DE MOORD OP BERNADOTTE. Gisterochtend is van Rhodos het vliegtuig opgestegen, dat de stoffelijke overschotten van Graaf Bernadotte en de Franse waarne mer Kolonel Serot naar hun woonsteden terug zal brengen. Zaterdag lagen de vermoorden opgebaard in Jeruzalem waar Amerikaanse, Franse, Belgische en Israëlietisehe officieren eén laatste eer bewezen, om vandaar naar Haifa overgebracht te wor den, waar een vliegtuig de stoffe lijke resten naar Rhodos vloog. Vanaf Rhodos vlogen in andere vliegtuigen Bernadotte's stafchef, 4 Zweedse, 3 Franse, 2 Belgische en 2 Amerikaanse officieren waarnemers der V.N., mede. Uit Stockholm werd gemeld, dat Bernadotte, voor hij naar Pale stina vertrok, verzegelde instruc ties achterliet omtrent de wijze waarop hij ter aarde besteld wil de worden. Het leger en de politie van Is raël hebben reeds 200 leden van pelen in deze loodsen kon men in 1 De Nederlandse voedselvoorzie- veiligheid brengen, evenals een ning krijgt de laatste weken rake klappen te incasseren. Nadat en- 1 1 kele weken geleden koelhuizen te Rotterdam zyn afgebrand en vo rige week het koelhuis Blauwvries te Amsterdam in vlammen opging is Zaterdagavond een drietal gro te aardappelloodsen, liggende in de Amsterdamse markthallen door onbekende oorzaak een prooi der vlammen geworden, waarby weer voor ruim honderdduizend gulden aan levensmiddelen verbrand is. de brand weinig zien daar dikke rookwolken de gehele omgeving verduisterden. De. politie staat voor een raadsel, daar na 1 uur 's middags geen van de verbrui kers meer in de loodsen was ge weest. o Ernstig vliegtuigongeluk te Manston. Een tweemotorige Mosquito van verband met de moord. Onder hen bevindt zich een uit Polen af komstige 34-jarige Nimri, die ze ven jaar verbonden is geweest aan de geheime dienst van het Britse legerhoofdkwartier in Palestina. Naar later bleek, nam hij in 't ge heim een vooraanstaande positie in bij de politieke afdeling van de Stemgroep. Verscheidene waarnemers der V.N. en Israëlietisehe verbindings officieren hebben brieven gekre gen, waarin een „splinter-groep" van de „Sterngang" aldus Britse voorzitter Sir Alexander Cadogan verklaarde. Cadogan zeide verder nog: „Wij hebben het voordeel gehad zijn werk te kunnen volgen, waarvan wij zo hoge verwachtingen had den. Er kan geen sprake van zijn, dat zijn werk wordt opgegeven. Veeleer moeten wij onze inspan- nin'g verdubbelen om dit onrustige land de vrede te brengen". Volgens Trygve Lie, die even eens hulde bracht aan de nage dachtenis der beide vermoorden en die de moord alleen uitgelegd kon zien „als directe inmenging in de pogingen van V.N. om het Pa- lêstijnse vraagstug op te lossen" zou het uiterst moeilijk zijn een plaatsvervanger voor Bernadotte te vinden. Na de vergadering kwamen de vertegenwoordigers der vijf per manente leden van de raad bijeen waarbij als tijdelijk opvolger dr Ralph Bunche werd benoemd. Over een permanent werd niet gesproken. geen besluit genomen ten aanzien van de volgende stap. Bijeenkomst ministers van defensie der Westeuropese landen. In Londen is officieel verklaard, dat de secretaris-generaal van de permanente commissie van het pact van Brussel heeft bekend gemaakt, dat „binnen het kader van Verdrag van Brussel, de mi nisters verantwoordelijk voor de defensie van de vijf landen 27 September te Parys een bijeen komst zullen houden". De diplomatieke waarnemers geloven, dat de aanstaande bijeen komst te Parijs de volgende stap zal zijn naar de nauwere vereni ging van de V.S. met de militaire plannen van de Westeuropese Unie. j.l. herdachtten een tweeduizend oud-gevangenen, nabestaanden, oud-illegale werkers en genodig den hun overleden makkers, die in de strijd voor vryheid en recht zyn gevallen. Het was een korte, sobere plechtigheid, die door vele £e burgerlijke- en militaire autoritei ten werd bygewoond. De voorzitter van deze stichting ds Bos, sprak een enkel woord naar aanleiding van het Bijbel woord: Rust een weinig. Door de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin en Prinses Wil- helmina werden bij de dodencel kransen gelegd. Onder doodse stilte ging de schare voorbij de col, waarin zulk een onnoemlijk leed is geleden. Des middags heb ben de reünisten gezamenlijk de rijtoer van H. M. de Koningin aanschouwd, terwijl zij zich verder met organisatorische vragen bezig hielden. o Britse spoorwegmannen eisen loonsverhoging. De 4G0.0O0 man sterke Britse nationale vakvereniging van spoorwegmannen heeft loons verhoging van 12 shilling en sixpence per week geëist van wege de stijging der kosten van het levensonderhoud. De Roemeense regering heeft terugroeping geëist van vier di plomatieke functionarissen van de Amerikaanse legatie te Boekarest. Zij worden beschuldigd van spion- nage. Overgave in Haiderabad voltooid. Een jaar geleden brandden ne- cic R.A.F. is tijdens een vliegde- moidt Reuter, genaamd „Va gen van de vijftien loodsen af, zo- monstratie in vlammen neerge- - - i l j ctort r\rv opn f i 1 o aiifrt'o on xxriol- dat er thans nog drie over zijn. De brand is ontstaan in loods 11, waar een grote partij gedroog de zuurkool, die een waarde van ongeveer f 95.000 vertegenwoor digt, was opgeslagen. Deze partij was eigendom van de grossiers Lindeman en Hogesteger. In loods 10, die eveneens verbrand is, had de grossier Van Bladeren een par ty fruitconserven in flessen en een partij noten, ter waarde van f 20.000 opgeslagen. In loods 12 lag een grote partij aardappelen van de firma Ham en Maas, welke voor f 10.000 verzekerd was. De brand ontstond om ongeveer half tien en om tien uur gaf de brandweer de melding „grote brand" door. een eigen roeping en taak. Een I°P dat ogenblik stond een der harmonisch geheel kan daarvan'1°odsen"l,die |e X?" gePerst alleen worden gemaakt door on-.f™ en ^erdoppen z.jn vervaar- derlinge aanpassing en orgamsa-1 ,'f 'P ffp,laaie- T ,gel\ tie met behind vin eigen aard I elf vatten ook de twee belendende karakter, maar nooit door,de wand tussen loods stort op een file auto's en wiel rijders te Manston in Kent. Negen personen verloren het leven. Op een ander vliegveld nabij Saint Andrews in Schotland moes ten de toeschouwers zich bukken om rondvliegende delen van een Spitfire, die in de lucht was ge ëxplodeerd, te ontwijken. De pi loot vond de dood. derlands Front" verklaart, Berna dotte gedood te hebben, „daar hy werkte voor de Britten en Britse orders opvolgde". VEILIGHEIDSRAAD KWAM BIJEEN. Zaterdag kwam ook de Veilig heidsraad bijeen „onder de scha duw van het verschrikkelijke nieuws uit Palestina", zoals de Nizam trekt beroep op Veiligheidsraad in. Luit-generaal Radjendrasinghr dji, de commandant van het Zui delijke Indische leger in Haidera bad, heeft tegenover correspon denten verklaard, dat alle rege ringstroepen van Haiderabad zich thans hebben overgegeven. Hy hoopte dat het mogelijk zou zijn de orde „zeer spoedig" te herstel len en verklaarde dat geen Britse officieren hebben meegevochten in het leger van de Nizam. Volgens radio New Delhi heeft de Nizam een beroep op zyn of ficieren en zijn volk gedaan de In dische militaire gouverneur te ge hoorzamen opdat orde en recht zo spoedig mogelijk hersteld worden. De Nizam van Haiderabad heeft het hoofd van zijn delegatie naar de Veiligheidsraad opdracht gege ven het beroep van Haiderabad op de raad in te trekken. De ontwerper Zeeuws- Vlaming van geboorte. Zaterdagmiddag is te Axel, on der grote 3langstelling, door de ere-burger van dit vriendelijke nnvnlppr Zeeuws-Vlaamse stadje de Poolse kolonel Szydlowsk de plechtige onthulling verricht van een bevrij dingsmonument. Vier jaar geleden bevrijdde n.l. de eerste Poolse pantser-divisie, onder bevel van deze kolonel, Axel van de Duitse overweldiger. De avond tevoren werden bij het Poolse kruis, dat tussen Axel en de „Kijkuit" staat, bloemen gelegd als een eerbiedige hulde Onder voorzitterschap van de heer F. P. O. M. Koch, voorzitter van de Kamer van Koophandel, vond Vrydagmiddag in het ge- ■t j loodsen rto. 10 en 12 vlam. Door bouw van de Kamer van Koop- o-niddellij' de wand tussen loods handel te Middelburg een bespre- l g 12 en 13 weg te hakken en enorme king plaats over de voorgenomen derscheid en opsmuting van alle hoeveelheden water met het wa- opheffing van het vrije vervoer eigen kenmerk en Karakter. terkanon „Jan v. d. Heijden" op over de Westerschelde tussen ver- En dat is juist.waartoe mende ]oodsen d3 14 en 15 te spujten tegenwoordigers van diverse be komt, als men de federatiege- langhebbende organisaties in Zee- daehte maakt tot de tover- land. spreuk, die opening moet geven x lantersknng zendt tele naar de toekomst van een be- qram aan £)r van Mook tere internationale samenleving. De levende kracht van het ge- De planterskring te Tjilatjap heel za} steeds blijven berusten j heeft aan de Luitenant-Gouver- op de levende kracht der e'gen- neur een telegram- gezonden, geaarde volken, die samen dat waarin gezegd wordt, dat men geheel vormen. Op haar beurtdiep geschokt is door het ontstel- steunt de levenskracht dier vol- lend gebeuren op de onderneming ken op de geest, die hen draagt1 Kawoeng, waar de eerste employé en bezielt. Als die geest leeft uit de hei dense aanbidding en vergodde- Nijhuis, en de ondernemingswach ter Resosentiko werden gedood. De planterskring eist namens Er waren vertegenwoordigers aanwezig van de Stichting voor de Landbouw, van de graan- en de strohandelarenorganisaties, van de A.N.W.B. en de K.N.A.C., van de beurtvaart, van de E.V.O., van de Coöp. Wegtransport, van de Prov. V.V.V., van de N.V. Haven van Vlissingen, van de Ver. „Han delsbelang" te Middelburg en van de Ver. „De Hanze" te Goes. De bedoeling van deze bespre king was de standpunten t.a.v. een actie voor het behoud van het vrije vervoér 'Over de Westerschel de uiteen te "zetten. De vergadering was unaniem """o wiguuuc- 1^0 F"1 '-'o taking van de machtsidee, geïn- de planters, hun gezinnen en de carneerd in de Staat, dan wordtbevolking maatregelen tot het xecteratie alleen de leuze om te stopzetten van infiltraties, des- i w1 V?P ,de enkele Staat naar kundige oefening en leiding van noorf 6rei Dan is het voor- de ondernemingswachten en het goea gedaan met alle rechtsge-1 verstrekken van voldoende mo-, - - MlL„el^?idiAan. ej'derne bewapening en radiozenderszowel _als_het_ naöonaje belangjn voertuigen heffing Inet door Nederland zal beginnen. dreigd, wanneer opnieuw tarieven zouden worden geheven. Men stelde zich zeer terecht op het standpunt, dat de veren over de Westerschelde onderdelen vor men van de normale verkeersweg. Ook Zeeland betaalt zijn deel in de wegenbelasting en daarom is het onjuist, voor deze verbindin gen extra te moeten betalen. Dit argument, zo meende men, mag echter niet het zwaarst we gen. Nog belangrijker is, dat in 1945 tot het opheffen van de ver- voerstarieven door de regering werd besloten op grond van het nationale belang, n.l. het verlos sen van Zeeuwsch-Vlaanderen uit het isolement en het vaster binden van dit landsdeel aan overig Ne derland. Dit motief geldt thans nog, wellicht zelfs duidelijker. KOSTPRIJZEN ZOUDEN STIJGEN. Nog was men van mening, dat invoering van tarieven voor het transport van landbouw- en indu strieproducten de kostprijs daar van belangrijk zou doen stijgen. Het is thans zo, dat diverse Zeeuws-Vlaamse industrieën hun calculaties juist hebben gemaakt, mede op basis van dit vrije trans- Nu bovendien van regerings zijde er steeds op wordt aange drongen, de kostprijs der land bouwproducten zoveel mogelijk te drukken, spreekt het vanzelf, dat, wanneer hierop nog hoge ver voerskosten zouden moeten wor den betaald, inwilliging van dit verzoek onmogelijk is. De opmerking, dat bij vrij ver voer het tourisme schade zou lij den, omdat soms touristen moe ten —achten voor Zeeuwen, die voor hun plezier even heen en weer varen, achtte men niet steekhoudend, omdat het hier een kwestie van algemeen beleid der provincie betreft. Deze moet, wan neer dat zo mocht zijn, daartegen dan maatregelen nemen op eni gerlei wijze. •Besloten werd, dat de aanwezi ge vertegenwoordigers in nader contact met hun organisaties zul len treden. Morgen, Dinsdag, vindt in Z.-Vlaanderen een soort gelijke bespreking plaats. De me ningen en argumenten, in beide vergaderingen naar voren ge bracht, zullen daarna gecombi- nec-d worden en verwerkt worden in een wei-gedocumenteerd rap port, dat aan het college van Ged. Staten en aan de minister van Verkeer en Waterstaat zal wor den overgelegd. Nur wij vernemen, is het col lege van Ged. Staten, hoewel het advies nog definitief moet worden Vrijdag is bij de Zuidkust van Finland het Noorse stoomschip de 1837 ton metende „Houtlaan" aan hen die hier hun leven gaven. Burg. P. L. O. van Oeveren en kolonel Szydlowski hielden hierbij een korte toespraak. Ook Zaterdag werden door een 50-tal Poolse officieren en solda ten kransen neergelegd op de gra ven hunner landgenoten. In het stadhuis waarheen men zich ver volgens begaf waren tevens aan wezig: de heren Schout, Philipse en Hamelink, leden van Gedepu teerde Staten van Zeeland, burge meesters van omliggende plaat sen .waaronder die van Terneu zen en Hulst, het gemeentebe stuur van Gent, deputaties van de Poolse verenigingen van Schie dam en Breda, de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Zee land en vele Polen, die in Zeeland en België woonachtig zijn. Hier riep de voorzitter van het monumenten comité de heer P. Olieslager de bange September dagen in herinnering. Na deze korte plechtigheid be gaf men zich naar de plaats waar het monument staat opgesteld, waar de heer Olieslager het mo nument aan burgemeester van geladen met hout, vermoedelijk 0everen overdroeg en de kolonel tengevolge van het glijden van de verzocht tol onthulling over te deklast gekapseisd. De bemanning gaan. .11 A Cl uciuc UGWctpeuiiig en een de chaos van het geweid." op de ondernemingen. van oordeel, dat het provinciale port. Zij hebben zich ook met het vastgesteld, van mening, dat op- zowel als het nationale belang in aanschaffen van hun voertuigen heffing van het vrije vervoer ernstige mate zou worden be-,op dit vrije vervoer ingesteld. jZeeland niet aanvaardbaar is. werd gered. De Sowjet com mandant van Berlijn generaal Ko- tikof heeft het militaire Sowjet- gerechtshof te Berlijn gevraagd de beschuldigingen tegen de 5 Duit sers, die tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld waren, wegens deel name aan anti-Sowjetbetogingen nog eens in beschouwing te ne men. Ongeveer 500 mensen werden er gedood bij een landver schuiving in het grensgebied van Noord-Oost Assam. Een heel dorp bestaande uit 60 huizen zou be graven zijn. Op een vliegveld te Venego in Italië is een vliegtuig vernield en 5 beschadigd doordat kleine bommen in de motoren en onder de zitplaatsen waren ge legd. Maarschalk Montgomery, het stafhoofd van het Brits im perium, zal eerlang op eigen ver zoek met rust gaan, zulks werd Zaterdag te verstaan gegeven op een diner ter ere van oudgedien den van het regiment. Tijdens internationale wedstrijden in het Zweedse stadje Eskiistuna won Slijkhuis' de 1500 m. in 3 min. 56 sec. Tengevolge van een defect aan de schouw ontstond brand in de boerderij van de landbouwer F. Manders te Stiphout. De gehele landbouwinventaris alsmede de huisraad gingen "verloren. Het vee kon worden gered, met uitzonde ring van één big. In afwijking van bericht op pag. 2 zal Mr. J. E. van der Starp, die aanvankelijk de S.D.-ers Poos en Slagter voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage zou verdedigen, „om per soonlijke redenen" de verdediging niet voeren. Het bestuur van het Nederlands Bijbelgenootschap heeft voor propagandistische doel einden een „bijbelfilm" laten ver vaardigen, die thans gereed geko men is onder de titel „geen gren zen meer" op 29 Sept. haar tour- Alvorens dit te doen las kol. Szydlowski een boodschap aan de bevolking voor. Hierna onthulde hij het drie me ter hoge monument, dat een ster vend strijder uitbeeldt en is ont worpen door de Amsterdamse-, uit Zeeuwsch-Vlaanderen af komstige beeldhouwer C. Stout- liamer. Het monument is voorzien van een opschrift van de dichter J. H. de Groot. Na de onthulling werd een mi nuut stilte in acht genomen, klon ken de tonen van het Poolse volks lied en zong de vereniging ASAF het Wilhelmus. Vervolgens spraken nog burgem. van Oeveren en namens de Com missaris der Koningin, het lid van G.S. de heer C. Philipse. Tenslot te volgde een défilé langs het mo nument, waaraan vrijwel alle plaatselijke verenigingen deelna men en waarbij bloemen werden neergelegd. WALCHEREN EN ZUID- BEVELAND IN HET DONKER. Zaterdagavond om ongeveer 10 minuten voor half twaalf kwam door het uitvallen van een turbine in de electrische centrale te. Vlis singen, het net op Walcheren en Zuid-Beveland zonder stroom te zitten. Door het late uur ondervond men gelukkig nergens grote hin der van deze storing, die binnen een uur weer opgeheven was. DE BILT ZEGT: Zwaar bewolkt met opklaringen. Matige tot krachtige wind tus sen West en Noord-West. Zwaar bewolkt met opklaringen en en kele verspreide lichte regenbuien. Iets kouder dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1