ZEEUWSCH DAGBLAD Graaf Folke Bernadotte te Jeruzalem door leden van de Stem groep lafhartig vermoord. Graaf Bernadotte, zijn leven en werken. Ook de hoofdwaarnemer der V.N., kol. Serot werd gedood BERNADOTTE ALS BEMIDDELAAR. Staat van beleg in Soerakarta. .NIEUWS Er zijn ook bezwaren. Grote verontwaardiging in de gehele wereld. Reeds van tevoren besGlioten. Ook op Noord-Sumatra heerst opstand. Veiligheidsraad in hijeen. Een figuur van wereldbetekenis. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VLAG OP HET PALEIS DER VERENIGDE' NATIES TE PARIJS WAAIT HALFFSTOK. Wat iemand, die Bernadotte goed kende, schrijft. Uit i'anwetyz mtotytn van SNIPPER Staat dr van Mooks af' treden vast? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- itr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstra^ 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35. Tei admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. it JAARGANG No. 1052 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprys 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 18 SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg). H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.20 u., onder 18.46 u. Maan op 19.19 u., onder 7.12 u. Hoogwater op Zondag 19 Sept.: Vlissingen: 2.38 u. 2.08 m., 14.43 u. 2.02 m. Wemeldinge: 4.31 u. 1.81 m., 16.43 u. 1.65 m. Een West-Europese Unie kan ongetwijfeld zekere voorde len bieden. Maar er z\jn ook nadelen. Er zijn bezwaren en gevaren. Het klinkt overtuigend, als het blad „Nieuw Europa" doe lend op de moeilijkheden die zich te Parijs voordeden, op de vraag, welke rol Europa, wilt ge West-Europa zelf, speelt in het conflict, ten antwoord geeft: Practisch geen enkele. Wel ko men de ministers der Western Union in Den Haag bijeen, maar wat representeren zij daar aan positieve krachten? Een vijftal Gisteren om achttien uur plaatselijke tijd is te Jeruzalem de bemiddelaar der Verenigde Naties in Palestina, Graaf Folke Bernadotte, toen hij door het zich in Joodse gebied bevindende Katamon reed, door mannen in militair uniform neergeschoten. Ook zijn metgezel, de Franse generale staven, een vijftal nog kolonel Serot, hoofdwaarnemer der V.N., kwam om het leven. Volgens de Amerikaanse consul-generaal te Jeruzalem zijn beiden vermoedelijk door de Joodse groep Stern vermoord. Deze groep had onlangs Bernadotte gedreigd van het leven te beroven en enkele dagen ge leden zou hij gewaarschuwd zijn, dat dit zou geschieden, wanneer hij weer zijn voet in Jeruzalem zette. Toen het convooi, waarin Bernadotte en zijn gezelschap reisdè, op de terug weg was van het regeringsgebouw en door Katamon reed, verscheen plotseling een jeep met vier man, die de weg versperde. Twee van de vier liepen op de auto van Bernadotte toe. Kolonel Frank Bogley (V.S.), veiligheidsofficier der N.V., worstelde met één van hen en werd licht in het gelaat gewond. De tweede bereikte Bernadotte's auto en vermoordde hem en kolonel Serot, door van zeer nabij met een stengun schoten te lossen. De jeep wist te ontkomen. De lichamen der vermoorden zijn naar 't Joodse Haddassah ziekenhuis gebracht altijd niet gecoördineerde legers vloten en luchtmachten, een vijftal economisch concurrerende huishoudingen, een vijftal mone taire stelsels, een vijftal eigen machtige regeringen, een vijftal centra van beperkt eigenbelang. Wat, zo heet het verder, kan dus hun vormende invloed zijn op het wereldgebeuren? Wat vertegenwoordigen zij in de we reld? Alleen maar armoede, weerloosheid, zwakheid, instabi liteit. Een vijftal bundels ang stige spanning, een vijftal kan sen op ineenstorting, een vijf tal onverantwoordelijkheden. Dit lezende komt men als van zelf tot de conclusie, dat hier slechts één oplossing moge lijk is: een West-Europese Fede ratie, met een gecoördineerde defensie onder één generale staf, met een bovennationaal parle ment, met een gecoördineerde economische huishouding. Door de vorming van zulk een Federatie waartoe dan ook in elk geval West-Duitsland moet behoren, kan zeer zeker een machtig blok worden verkregen. Maar er is het gevaar, dat daarbij de zelfstandigheid van met name de kleine staten in 't gedrang komt. Wij hebben dat na de oorlog gezien, hier en in Indië. In tal van gevallen wordt er over ons, maar zonder ons beslist. De kleinen hebben wel niet hele maal, maar dan toch in hoofd zaak te prijzen, wat de groten gelieven te wijzen. En een prin cipieel verschil in gelijkwaar digheid zal zeker niet bevorder lijk zijn aan een vruchtbare sa menwerking. Dan is er de vraag wie in dit niéuwe Europa de leiding krijgt. Van socialistische zijde wordt nu reeds van de daken gepredikt, dat de te vormen Federatie een socialistisch karakter moet dra gen. Op 6 Juni maakte Bernadotte bekend, dat Joden en Arabieren zijn voorstel tot een wapenstil stand van vier weken aanvaard den en vestigde 18 Juni zijn hoofd kwartier op Rhodos. Tien dagen later was hij gereed gekomen met zijn vredesvoorstel len, die voorzagen in een federale unie van Arabische en Joodse staten en waarbij Jeruzalem aan de Arabieren werd toegewezen. De bedoeling van het plan was de wapenstilstand van vier we ken te laten overgaan in een duurzaam bestand. De Arabieren verwierpen het plan op 3 Juli, daar zij daarin een andere vorm van verdeling zagen en drie da gen later verwierp ook de Israë- lietische regering de voorstellen. De Joden stemden in met een ver lenging van het bestand met 30 dagen, doch de Arabieren weiger den. De Veiligheidsraad werd bijeen geroepen de dag voordat de strijd weer uitbrak. Graaf Bernadotte deed nogmaals een dringend be roep op Joden en Arabieren, in te stemmen met een onvoorwaarde lijk staken van het vuren gedu rende 10 dagen en drong er op aan, dat Jeruzalem tot open stad zou worden verklaard. Bernadotte liet zich door de hervatting van de strijd in het ge heel niet ontmoedigen en door zijn toedoen gaven de V.N. in Juli het bevel het vuren aan beide zijden te staken. Amerikaanse waarnemers ken schetsten de wapenstilstand in Palestina als „de grootste over winning van de V.N.". Doon Campbell, Reuters corres pondent ,die verslag uitbracht van Onmiddellijk na het bekend worden van dit verschrikkelijke gebeuren heerste in tal van hoofdsteden der wereld diepe ontsteltenis en grote verontwaardiging. De omroeper van radio-Stockholm stelde het Zweedse volk ontroerd op de hoogte van de dood van Graaf Bernadotte, wiens boek „In plaats van wapens", jwaarin hij zijn humani taire arbeid gedurende de Fins-Russische oorlog in 1939 1940 beschrijft, juist twee dagen geleden in Stockholm is ge publiceerd. Radio-Stockholm gaf gisteravond een herden kingsprogramma. Israël Cohen, vice-voorzitter van de commissie van buiten landse zaken van de Raad van Joodse afgevaardigden in Engeland, noemde de moord een lafhartige schanddaad en een hoogst betreurenswaardige gebeurtenis. Edward Atijak, secretaris van het Arabisch Bureau te Lon den, verklaarde: „Ik ben met ontzetting vervuld en alle Arabieren zullen 't nieuws met dezelfde gevoelens vernemen" spatbord aan één kant zonder dat iemand gewond werd. Zijn auto werd begeleid door jeeps met of ficieren van het Arabische Legi oen. In Jeruzalem aangekomen stap te Bernadotte uit zijn auto om 't kogelgat te inspecteren. Hij scheen ontsteld te zijn en zei tot een correspondent van Reuter: „Ik wens niet beschoten te worden door geregelde noch ongeregelde manschappen". Een pantserauto sloot het convooi. Vervolgens reed Bernadotte naar Arabische en Joodse grens stroken, waar hij de Joodse wjjk binnenging. Reacties op de vermoording van Bernadotte. Marshall, die het nieuws ont- toen hij met minister Stik- Graaf Bernadotte kwam gister middag uit Ramallah, 16 km ten Noorden van Jeruzalem, in de Heilige Stad aan, waar hij een onderhoud van een uur met een brigadecommandant van het Ara bische Legioen had. Drie km ten Noorden van Je ruzalem werd van de richting van het ziekenhuis Haddassah op de berg Scopus uit op zijn auto ge vuurd. De kogels doorboorden 't met een in de ogen van vele waar nemers „hopeloze taak". Zij hele houding wordt het best geïllustreerd met de woorden, die vinSi hü tot zyn medewerkers richtte:!"' de lunch gebruikte, verklaar- Ho* Tilt ie n trncriepho on cr>l-inLr_ „Men heeft u een moeilijke en ae- licate opdracht gegeven de: „Dit is 'n tragische en schok- TJ moet kende gebeurtenis." hier echter trots op zijn, omdat! Hans Hedtoft de Deense pre- het een zeer grote eer is voor de noemde de dood van Berna- vrede te werken" 1 do4,to "een verschrikkelijke slag". Bernadotte was een hijzonder! Generaal Cunningham, de laat- voortvarende persoonlijkheid. Hij zag er niet tegen op bmnen een Faustina zeiüe. Commissaris in „Het is een aller- Een grote Zweed, die stierf voor het brengen van de vrede. Azam Pasja, secretaris-gene raal van de Arabische Liga, verklaarde, dat Bernadotte in de geschiedenis zou worden vermeld als een grote Zweed, die alles deed om de vrede in het Heilige Land te brengen en zijn leven ervoor gaf. „Wij namen voor het laatst in Alexandrië afscheid van el kaar na een woordenwisseling, waarbij ik hem de schuld gaf voor de slapheid van zijn waar nemers en het verzaken van hun plicht om Zionistische misdaden en schendingen van het bestand, met name in Je ruzalem, volledig te rapporte ren", aldus Azam Pasja. „Bernadotte nam de kwestie zeer sportief op en verdedigde zijn medewerkers, beloofde mij echter, dat hij onpartijdig zou zijn en zijn best zou doen. De Graaf had een ondank bare taak die van scheids rechter". Morgen mochten uwe kinderen tot onze kinderen spreken: Wat hebt gij met den Heere, den God van Israël te doen? De Heere heeft immers de Jordaan tot landpale gezet tussen ons en u....? Gij hebt geen deel aan den Heere. Jozua 22 2425. Kan het u wat schelen, wan neer straks uw kinderen weg- gestoten worden door het na geslacht van hen, met wie ge nu nog samenleeft in één kerk? Eenzijdigheid en wantrou wen leiden tot scheuring. Pinehas en de zijnen staarden zich blind op De ut. 12 1314 en vergaten, dat, waaraan de altaarbouwers dachten: de zorg om de eenheid, óók voor later, onder hun nakomelin gen. De boodschap, het ge zucht (vs. 11) was nuchter als een foto. Maar als de andere stammen zichzelf in die foto plaatsten konden zij zich daar in als overtreders denken. Dit altaar was echter juist de vrucht van Jozua's „prediking" geweest! Deze troepen, die zo uitste kend hun jarenlange dienst verricht hadden, gingen de Jordaanlinie over naar hun grensland, dat onbeschermd open lag voor aanvallen en verleiding tot afval. Zij voelen als 't ware hoe de natuurlijke scheidslijn achter hen komt te liggen en 't springt in hun hart omhoog: Ook wij behoren bij den Heere en Zijn volk, bij die 12 stammen aan welke God alle beloften had vervuld. Daarom wordt dat grote, keurig nagebootste altaar op gericht. Zij zorgen voor een aanwijsbaar eenheidsteken voor hun kinderen. Daarop kunnen zij zich beroepen, wanneer trotse luie „vromen" hun enge kringetje niet wil len openen, liegende, dat de Jordaan de grens is van de za ligheid. Is soms uw tuinhekje of kerk- muurtje een Jordaan in uw leven? Mag ik u eens wijzen op uw „getuige"-altaren? De (voor ons) aan de „overzijde" wonende Oosterse kerken bouwden met hun martelaars- bloed en Schriftstudie de apostolische geloofsbelijdenis. De Belgen wierpen de Ne derlandse geloofsbelijdenis op. De Engelsen en Duitsers leen den ons hun geleerde gelovi gen voor de Dordtse leerregels en de Heidelberger. Zegt u tegen hun kinderen? „Gij hebt geen deel aan den Heere?" Is het alleen hun schuldB Is dat waar? Of komt ge tot Pinehas' er kenning? Enziet ge dat al taar, dat God oprichtte, geheel alleen over alle Jordaan- tjes? Waar geen mensen offer den, maar Hij alleen? Golgo tha! Het zwijgt maar all e gelovigen wijzen daarheen! (vs. 23). v. d. Af. Lundstrom verklaarde hij alle maatregelen te nemen om de da-< ders te vinden. Minister-president Drees was diep geschokt over de moord van Bernadotte. Hij was van mening, dat deze gebeurtenis wellicht tot gevolg zal hebben, dat de toe stand in Palestina zich weer toe spitst. De blauw-en-witte vlag der V.N. waait thans halfstok van 't Paleis de Chaillot. Trygve Lie is reeds gisteren uit Noorwegen naar Parijs gevlogen. Naar verluidt had Bernadotte zijn rapport, een herziene versie van de oorspronkelijke voorstel len aan de Veiligheidsraad, bijna voltooid. Men neemt te Washington aan dat het rapport zich in 't hoofd kwartier op Rhodos bevindt en dientengevolge posthuum aan de Algemene Vergadering te Parijs kan worden voorgelegd. Hij verstuurde eveneens een te legram naar kolonel Aage Lund strom, de Zweedse stafchef, opdat deze onmiddellijk een onderzoek naar de omstandigheden van de moord zou instellen en de V.N. daarover zo spoedig mogelijk be richten. In verband met de gevechten, elke de laatste dagen te Soerakata tussen gewapende groepen hebben plaats gevonden, is thans in de gehele residentie Soerakarta de staat van beleg afgekondigd. Tegelijkertijd meldde de correspondent van Aneta te Medan, dat het „volksleger" in opstand is gekomen tegen het republikeinse gezag van Noord-Sumatra. dag naar de hoofdsteden van drie of vier landen te vliegen om daar met Arabische of Joodse leiders te confereren. Hoewel physiek niet krachtig zijn lijfarts ver gezelde hem steeds in verband met de omstandigheid, dat er al tijd gevaar, was voor inwendige bloedingen werkte hij onver moeid aan een bespoediging van de vrede in Palestina. Toen hü zijn hoofdkwartier ves tigde in het „Rozenhotel" op dei Rhodos, hoopte hij, dat deze idyl lische omgeving de plaats zou worden voor een ronde tafel-con ferentie. Arabische noch Joodse leiders wilden echter naar Rhodos komen. Zij zonden slechts afge zanten. Bernadotte moest zelf de hoog ste vertegenwoordigers opzoeken. Hij verwierf zich door zijn talloze vluchten naar de hoofdsteden van het Midden-Oosten de titel van: „de bemiddelende boodschapper". Hij maakte vaak grapjes over zichzelf en had er schik om, dat de aartsbisschop van Rhodos met zijn beperkte kennis van het En gels naar hem verwees als de „mediator" (denker). Bernadotte hield ervan zich in khaki shirt en shorts te kleden. Bernadotte vertelde mij eens, dat Himmler hem na een ontmoe ting op een avond na een gealli eerde raid vroeg, of hy een goede afschuwelijkste daad, nu iedereen1 diepe ontsteltenis en droefheid. Vanmiddag om 3 uur komt de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen. De waarnemende secretaris-ge neraal, Arkadi Sobolef, ontving het bericht van de moord met weet, dat de zaak aan de V.N. is voorgelegd. Voor Palestina kan hieruit in geen enkel opzicht iets goeds voortkomen". De Joodse militaire gouverneur van Jeruzalem, dr Joseph, achtte de moord onvergefelijk en laag hartig. Tegenover generaal Aage Hij verzond onmiddellijk een te legram naar dr Ralph Bunche, de eerste secretaris van Bernadotte, waarbij Bunche volmacht kreeg om te handelen tot nader order. Algemeen wordt Bunche be schouwd als opvolger van Berna dotte. Nizam geeft bevel het vuren te staken. De Nizam van Haiderabad heeft bevel gegeven het vuren te staken Het kabinet heeft zijn ontslag aangeboden, hetgeen de Nizam heeft aanvaard. Een nieuw kabi net is reeds gevormd. De Nizam heeft besloten de Razakers (mili tante Moslems) onmiddellijk uit een te laten gaan. Hij betreurde de „ongelukkige" gebeurtenissen en verzocht de handhaving van kalmte, recht en orde. Wanneer die er zijn, aldus de Nizam, dan zal men tot een regeling met In dia kunnen komen. Nederl. patrouille op 15 September overvallen. Tot militair gouverneur is be noemd kolonel Gatot Subroto, hoofd van de militaire politie, afdeling Soerakarta. In Soerakarta, ook wel Solo genoemd, hebben de laatste da gen telkens weer gevechten plaats gevonden, voornamelijk in de omgéving van het gebouw van de Pesindo (de Republi keinse jeugdorganisatie, die kort geleden als laatste lid van de links georganiseerde partijen zich bij de Partai Kömmunis In donesia heeft aangesloten). De republikeinse woordvoer der te Batavia verklaarde tegen over Aneta, dat de gevechten be schouwd kunnen worden als gaande tussen communisten en niet-communisten. Aan de ene zijde stond de Pesindo, aan de andere zijde de Hizboellah (een Mohammedaanse strijdorganisa- De heer J. I. van Ballegoyen de Jong, gemeentesecretaris van Goes, die wegens gezondheidsre denen zijn functie in het hoofd bestuur van de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren moest neer leggen, is gisteren in de vergade ring van deze bond te Groningen, onder algemene bijval tot erelid benoemd. Na vele vergeefse pogingen om een voor beide partgen aan vaardbare oplossing van het netelige Palestijnse probleem te vin den, benoemden de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad (de „Grote Vijl") op 30 Mei vijf dagen na het einde van het Britse mandaat Graaf Folke Bernadotte tot bemiddelaar der Verenigde Volken in Palestina, met de opdracht het functionneren van de openbare diensten te bevorderen, de bescherming te ver zekeren van de Heilige Plaatsen en gebouwen en een „vreedzame regeling te bevorderen van de toekomstige situatie". grepen, in overweging nemen. De laatste zet der Duitsers op het schaakbord der internationale po litiek, die de volledige ineenstor ting van Duitsland had moeten voorkomen, was mislukt. In een boek,„Slutest" (Het Einde) getiteld, heeft Bernadotte het verhaal gedaan van deze on derhandelingen. Men vindt in dit boek merkwaardige karakteris tieken van nazi-leiders en een Bernadotte ais bemiddelaar uit chauffeur was. „Ja", antwoordde Rhodos en hem persoonlek goed kende, schrijft het volgende over Bernadotte: „Ofschoon de man, die naar het oorlogvoerende Palestina ging om te pogen er vrede te brengen wist, dat zijn kansen om een politieke regeling tussen de Joden en Ara bieren tot stand te brengen terug liepen naarmate de militaire situ atie verslechterde, verloor hij nooit zijn optimisme noch zijn glimlach. Toen de zaken er slecht voor schenen te staan, schatte Berna dotte zijn kansen op het oplossen van een situatie, die Engeland on oplosbaar bleek gedurende dertig jaar, één procent. Toen hij zijn taak meer dan twee maanden ver vulde en klachten over schendin gen van de wapenstilstand dage lijks binnenstroomden, zowel van Arabische als Joodse zijde, gaf i'Hj n nieuwe schatting van zijn kan sen als „jets meer dan 1 pet.". Het woord nederlaag kende Bernadotte niet. Hg liet het in elk geval nooit merken. Hij wist, dat hij een reputatie op het spel zette op het gebied van humani taire arbeid, door zich te belasten Graaf Folke Bernadotte werd de S.S., om de vrijlating te hewer- m^ek Bernadotft vwbergt to rijn in 1895 te Stockholm geboren en ken van de Noren en Denen, die wk ntot de s^pattoe voor het is een neef van Koning Gustaaf zuchtten in Duitse concentratie- tep verferve geëerde Duitse volk V van Zweden. De naam Berna- kampen. ten veraerve gevoerue i^uiise vum dotte werd door zijn vader Oscar, I Na moeizame onderhandelingen Be?nadott<?rihThS^Uate werk Charles Auguste van Zweden aan- kreeg hij van Himmler inderdaaden strekte hiThet arblfds- genomen toen deze in 1888 af- toestemming om de concentratie- ™ld van het Zweedse Rode I^uis stand deed van alle eventueel kampen te bezoeken en een groot„ft tel v^n door de oorlog door hem te verkrijgen rechten op aantel gevangenen naar Zweden j geteisterde landen Om zijn ver® de Zweedse troon. Deze naam be- over te brengen geteisterde landen, urn zijn ver waart de herinnerino- aan Na™. - diensten .benoemden hem de um- Ipons maarschalk TeanBantistër, bernadotte organiseerde een versiteiten van Upsala en Oslo Bernadotte, „waarom vraagt u ,leons maarschalk Jean Baptiste Rode Kruis-expeditie en in Maart dat?" „Omdat", aldus Himmler, Jules Bernadotte, die in 1810 be- 1945 wer(3en ongeveer 20.000 ge- „de Britten en Amerikanen mij de noemd werd tot kroonprins van vangenen, ook uit niet-Scandina- schuld zouden geven als er iets Zweden en in 1818 te Stockholm zou gebeuren met de neef van de en Drontheim werd gekroond tot koning van Zweden". I koning van Zweden en van Noor- In Palestina stond Bernadotte j dikwijls aan gevaren bloot. In Je- Graaf-Folke volgde de militaire vische landen, uit de kampen be vrijd. Bernadotte's naam werd echter eerst over de gehele wereld bé kend in de zo spannende dagen ruzalem zag hij borden met op-1 Karlberg en diende van April 1945, toen Himmler schriften: „Stockholm is van u,m ,e Koninklijke gar- hem tijdens de laatste stuip- Jeruzalem van ons". Hij glimlach- vertegenwoordigde hij trekkingen van Hitiers duizendja- te erom. j z«n la"d °P.de v,C!nt"7. o£ Pro"rig „Reich" - zonder Hitler te Bij het aanvaarden van de taak grass Exposition te Chicago en raadplegen, verzocht een capitu- van bemiddelaar in Palestina zei-'f. ur® ®T wcrc'dtentoonstei- latie-aanbod over te brengen aan de hü Trygve Lie, de secretaris- "1? No^ Y°rk (1930-1940) 1 - - generaal der V.N., dat hij voor zes J °P a's Commissaris-Gene- maanden ter beschikking stond. raa* van Zweedse paviljoen. Hij liet nimmer doorschemeren,Voorts nam hij zitting in de lei dat hü op dat punt van gedachten ding van de Zweedse padvinderij zou kunnen veranderen, omdat hij en van tal van sportorganisaties, wistyvat de grens was van het j Aan het begin»van de tweede uithoudingsvermogen van de wereldoorlog verliet hij de mili-gen had uitgestrekt. De bespre toens taire dienst om zich geheel te wij- kingen met de geallieerden had den aan het werk van het Zweed-den in het geheim jalaats in Stock se Rode Kruis. Ais vice-presidentholm. Op 27 April vloog Berna- van deze instelling was hij behulp dotte naar Flensburg, om Himm- zaam bij de uitwisseling van Brit- Ier het antwiïord van Truman en Ter gelegenheid van de in- se en Duitse krijgsgevangenen. De Crurchill te overhandigen: De tocht van H. M. Koningin Ju- Zweedse regering verzocht hem Verenigde Staten en Churchill liana zullen vandaag de klokken in contact te treden met Heinrich zouden slechts een onvoorwaarde- de Westerse mogendheden (23-4- '45). Deze capitulatie zou zich uit strekken tot de fronten in het Westen. Bernadotte ging in op dit verzoek, nadat Himmler het ca pitulatie-aanbod ook tot Noorwe- Haagse kerkklokken luiden. van allq Haagse kerkgebouwen Himmler, de Duitse minister van lijke capitulatie tegenover alle ge van 3 tot 3.45 uur worden geluid. Binnenlandse zaken en chef van allieerden, de Sowjet-Unie inbe- liolm. tot doctor honoris causa, ter- wgi verschillende regeringen hem vereerden met hoge onderschei dingen. De betekenis die zijn optreden tijdens de tweede wereldoorlog heeft gehad, wordt verschillend beoordeeld. Sommigen zijn van mening, dat deze naar zg zeg gen, mede tengevolge van Berna dotte's eigen suggesties sterk overschat is. De Fin, Dr Felix Kersten, voormalig masseur van Himler, eist een groot, deel van Bernadotte's verdiensten voor zich op. In Palestina slaagde hij er in, door beide partgen een wapen stilstandsovereenkomst te doen aannemen, die op 11 Juni van kracht werd. Zijn salaris als bemiddelaar is gelijk aan dat van de president van het Internationale Hof van Justitie, n.l. 26.000 dollar. Graaf Bernadotte buwde in 1928 met Estella Manville, doch ter van de bekende Amerikaanse asbestkoning en heeft twee zonen. De Bernadottes bewonen het kasteel Dragongarten te Stock- Eerst wat distributienieuwtje»: De rantsoenering van gedistilleer de dranken is opgeheven. Uw klantenkaart kan in de prullen mand. Er zgn bonnen aangewe zen voor het kopen van werkkle ding, n.l. de bonnen H 7 en L 7 De prgs van geïmporteerde stokvis is thans vrij. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de be staande rantsoeneringsmaatrege len worden onderzocht, teneinde na te gaan in hoeverre opheffing of verruiming mogelijk is. Reeds hierover verschenen berichten zgn voorbarig, aldus de regering. De minister van Justitie, mr wgers, vervangt minister Stikker op bui tenlandse zaken gedurende diens afwezigheid. J. Boesveld, ver oordeeld tot de doodstraf door 't Bijz. Hof te Arnhem, heeft gratie gekregen. Hü krijgt nu levenslang -« In groepsverband reizende Ne derlanders zullen alleen België mogen betreden, wanneer de be voegde Belgische consulaire post het collectieve paspoort van een visum heeft voorzien. De rege ring heeft beslist, dat „Huize Doorn" museum zal bhjven. De Ned. Radio Unie is begonnen met het daadwerkelijk in studie ne men van de televisie-mogelijkhe den. Men overweegt proefuitzen- dingen van Philips via een straal zender op de Domtoren naar Hil versum of Amsterdam. 29 Sep tember zullen vanuit Nederland 50 ton witte bonen en 50 ton erw- tie) en de Gerakan Revolusioner Rakjat, strijdgroepen van Tan Malaka's „niet Moscovitisphe communisten". „SOCIALE REVOLUTIE" OP SUMATRA. Intussen meldde de correspon dent van Aneta te Medan, uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat 10 September in Tapanoeli (een gebied ten wes ten van het Tobameer) een „so- iale revolutie" is uitgebroken. Een onder communistische in vloed staand volksleger is daar bij in opstand gekomen tegen de T.N.I. en het republikeinse ci viele bestuur. In Padangsidem- poean en Sibolga vonden scher mutselingen plaats, waarbij de T.N.I.-commandant van Padang- sidempoean, kapitein Hakoean, werd gedood. De correspondent meldt voorts, dat de militaire gouver neur van Tapanoeli i de com mandant van de republikeinse strijdkrachten van Zuid-Panoeli spoorloos verdwenen zijn. Ver scheidene vooraanstaande repu blikeinse persoonlijkheden wer den door de opstandelingen ge arresteerd. Aangenomen wordt, 951 de opstandelingen in dit ge bied de overhand hebben. OVERVAL OP NED. PATROUILLE. In verband hiermede verneemt Aneta nog, dat 15 September een bende van het republikeinse ge bied 15 kilometer over de status- quolijn een hinderlaag heeft ge legd voor een Nederlandse pa trouille, tengevolge waarvan drie Nederlandse militairen gedood en één gewond werden. Eén Ne derlandse militair wordt nog ver mist. De Nederlandse patrouille werd van tien meter afstand be schoten met automatische wape nen. De „Nieuwsgier" publiceerde gisteren een telegram van zgn correspondent in Den Haag, waar in werd gezegd, dat het thans vaststaat, dat dr van Mook, de luitenant-gouverneur-generaal heengaat. De besprekingen tussen de re gering en de landvoogd over het tijdstip van aftreden duren voort, Waarschgnigk blijft dr van Mook niet aan tot de instelling van de interim-regering, doch hg zal wel voor korte tijd naar Indonesië vertrekken voor het overgeven van zijn ambt. Een definitief besluit over het t'Wstip van terugkeer is nog niet ten naar de Arabische en joodse?eva£"'"e£ '.s £lft zeker, dat dr vluchtelingen in Palestina wor den verscheept. Een B. op Zoom se magnetiseur F. v. der Velde, is tot een boete van f 75 veroor deeld. Eind September vindt te Parijs een bijeenkomst van de mi nisters der 16 Marshall-landen I plaats. In Tsjeeho-Slowakg'e I worden tal van arrestaties ver- I richt tegen personen die deel uit- I maken van een communistische I actie tegen „oppositionele" ele- menten. In een geheime verga dering van de Chinese wetgeven de vergadering is voorgesteld om Tsjang kai Sjek te ontheffen van het opperbevel der Chinese strijd krachten. Het personeel der glas- en aardewerkbedrijven heeft in geheel Italië het werk gestaakt Leden van de Duitse politie in de Sowjetsector hebben Stumm, hoofdeomm. v. pol. in W.-Berlijn om bescherming verzocht. Met grote plechtigheid vond gisteren te Arnhem de Airborne-herden- king plaats. Na 41 zetten heeft Euwe zijn eerste partg om het iijke opklaringen. Overwegend schaakkampioenschap van Neder- droog wéér. Meest matige wind land van Van Scheltinga gewon- tussen West en Zuidwest) Weinig nen. verandering in temperatuur. van Mook in dit stad' :m geen di plomatieke post zal aanvaarden. Tijdens de besprekingen blijkt de Nederlandse regering te heb ben erkend, dat het hoofdmotief voor haar handelwüze gelegen is in de verzekering van tweederde meerderheid voor de grondswets- herziening. Een officieel republikeins woord voerder heeft op vragen betreffen de het aftreden van dr van Mook medegedeeld, dat hg er de voor keur aan zou geven, dat dr van Mook in functie blijft. Een andere woordvoerder noemde een ev. aftreden van Van Mook „een ramp voor Indonesië". In Den Haag is officieel mede gedeeld, dat de regering in dit stadium geen vryheid heeft enige mededeling terzake te doen. o DE BILT ZEGT: Overwegend droog weer. Voor het Zuiden van het land: zwaar bewolkt met enkele tgde-

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1