Weldra ook Amerikaanse troepen naar West-Europa. BENTLEY's GEWETEN Noors Vlaggesciip in aanbouw. De Britse vliegtuigindustrie laat het er niet by zitten. Moeilijkheden en toekomst kruide- niershedrijf. Het Communisme in Zuid-Oost Azië. Plannen voor vestiging van een legerbasis binnen 3 maanden. Bijzondere boekjes bjj Abessjjnse Bezant in V.8. werd als neger beschouwd. aSKTie Rykspostspaarbaiik. Canada wenst her vatting van controle op de atoomenergie. De Middenstand vraagt: De „Brabazon" een monster- Hermf yier wordt reeds m mas- vliegtuig met twee dekker. Zo spoedig mogelijk: herstel vrije handel. Het „wonder van Schouwen". De „Victorie" voor Zierikzee. leen in één zijner bomen Reine Vrijdag 17 September 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Londen, 15 Sept. Terwijl na de enigszins optimistische ver wachtingen van enkele weken geleden, de algemene politieke situatie geleidelijk weer verslechterd is en de spanning tussen West en Oost na de incidenten in Berlijn en de mislukking van de Parijse Conferentie onmiskenbaar groter is geworden, komen er uit Washington en Londen berichten binnen over grootse mi litaire plannen in het kader van dc West-Europese Unie. Zo zouden er in Washington kortelings plannen zijn opgemaakt, volgens welke troepen van de Verenigde Staten naar Engeland worden verscheept, om daar gedurende de aanhoudende spanning tussen de geallieerden gestationneerd te worden. In militaire kringen te Washington zou men volgens het Britse blad „The Daily Mail" hebben verklaard dat een dergelijke stap binnen kort te verwachten zou zijn. Drew. Pearson klapte uit de °°k weer bochten oP over ae militaire samenwerking in het S€n00l kader van de West-Europese Unie. Men zal zich herinneren, dat de In de hoofdstad der VerenigdeAmerikanen zich kortelings onte- Staten zouden zelfs reeds data vreden hebben verklaard over de Zijn vastgesteld voor de aankomst ontwikkeling van de West-Euro- van de Amerikaanse troepen in pese Unie. Nu zouden er evenwel Engeland en men zou het in ov„r- in Londen ook plannen klaar lig- leg met Britse militaire autort- gen voor een samenwerking tus sen Amerika en Canada enerzijds en de West-Europese Unie ander zijds. Men neemt aan dat dergelijke plannen ook ter sprake zijn ge komen tijdens een onderhoud dat President Truman dezer dagen had met generaal Marshall, waar in deze, zoals officieel bekend ge maakt werd „de internationale toestand bespraken". Liever ellende dan koeienering. Volgens de „Washington Post" hebben betrouwbare onderzoekingen van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken naar de openbare mening die met zorg getoetst en her toetst zijn, uitgewezen, dat 82 proeent van de Amerikaanse bevolking bereid is de ellende van een nieuwe oorlog tege moet te zien, liever dan ver dere Sowjetrussische koeiene ring te verdragen. Meer dan 60 wilde de krasse maatregel toepassen, de blokkade te verbreken door een gewapend convooi naar Berlijn te zenden. teiten ook reeds eens zijn gewor den over de bases welke door de Amerikanen bezet zouden worden. Het Hoofdkwartier van het Amerikaanse Leger in Washing ton heeft overigens een streng embargo op het plan gelegd, na dat de bekende Amerikaanse ra dio-commentator Drew Pearson de eerste bijzonderheden over de plannen openbaar had gemaakt. Men is het er zowel in Londen als Washington over eens dat het zenden van Amerikaanse troepen naar Europa een berekende stap is in het kader van de Anglo- Amerikaanse strategie. Het begon met het zenden van de Super- Forten, waarvan er nu een kleine honderd op Britse Luchtbasis in Engelan gestationeerd zijn; nog j.l. Maandag vertrokken er ander maal twaalf van deze'reuzeuma- chines van de Wes tover Air Base in Massachusette naar Engeland en Duitsland „voor een oefen- vlucht". En het ligt kennelijk in de bedoeling van de Britse en Amerikaanse militaire chefs om thans zowel Amerikanen ais Brit ten samen te trainen. Drew Pearson wist te melden, dat het stichten van een Ameri kaanse legerbasis in Engeland binnen drie maanden te verwach ten zou zijn, welk bericht evenwel tot nog toe geen enkele bevesti ging heeft ontvangen. Hó ver klaarde tevens, dat de Ameri kaanse troepen gezamenlijk met ervaren Britse strijdkrachten gro te manoeuvres zouden houden, zo als zij dit ook reeds deden in de afgelopen week in Bei men, welke oefeningen o.a. werden bijgewoond door vier Nederlandse stafofficie ren. Uiteraard duiken tegelijkertijd „Rassenvraagstuk". De Amerikaanse vereniging voor de bevordering van de we tenschap heeft de Abessjjnse ge zant in de V.S. haar grote spjjt betuigd over het feit, dat de ge zant op een Maandag te Washing ton gehouden vergadering van de vereniging is gezegd, dat hjj plaats moest nemen in de voor negers bestaande afdeling van de zaal. De gezant, Prins Ras Imroe, een neef van de Abessijnse kei zer, had juist met andere leden van het corps diplomatique zijn plaats ingenomen om naar een rede van president Truman te luisteren, toen een zaalbediende hem verzocht zich te verwijde ren. De Prins verliet onmiddel lijk de zaal. Haddis Alemayehou, eerste- secretaris van de Ethiopische le gatie te Washington, heeft ver klaard dat de gezant door het gebeurde „gekwetst" was. Het incident was gemeld door een lid van de Joego-Slavische ambassade. De Britse vliegtuigindustrie is hard aan het werk om het in de laatste jaren verloren terrein weer te herwinnen. Het mislukken van het kostbare Tudo 2-project was een slag voor de Britse industrie, 3och kortgeleden zijn binnen een week tijds enige belangrijke aanwinsten voor de Engelse luchtvaart in het licht gesteld. De eerste betrof de eerste viermotorige schroefloze vliegende vleugel, verder de Brabazon, het eerste gas-turbine verkeersvliegtuig en tenslotte een nieuw zeer snel veertig-persoons landvliegtuig de Hermus Vier, die geacht wordt de verbindingen tussen het Britse gemenebest met dagen te kun nen bekorten. saproductie vervaardigd. Dit vier motorig vliegtuig, met een kruis snelheid van 300 mijlen per uur, ENGELAND PARAAT. De dezer dagen gepubliceerde berichten over een uitbreiding van de Engelse defensieve maatrege len moeten zeker niet los van bo venstaande plannen worden ge zien. Zoals .men weet, heeft de plaatsvervangende minister-presi dent, Herbert Morrison, in een speciale zitting van het parlement bekend gemaakt, dat de Britse regering heeft besloten, dat de militairen, die in de komende' maanden gedemobiliseerd zouden worden, nog drie maanden in dienst moeten blijven. Volgens Morrison zou de sterkte van de Britse strijdkrachten aan het eind van het jaar 80.000 man meer zijn j dan indien het „oorspronkelijke plan zou zijn gevolgd". Morrison bepleitte tevens een „verbetering ging en infanteriewapens". Morri- son legde er de nadruk op, dati Als gevolg van het nieuwe bur- deze verklaring niet „in de geest gerlijk kinderrecht, dat op 1 Sept. van een paniek moet worden op-j-I. in werking is getreden, heeft gevat". Hij zeide verder o.m.De 1 de Rijkspostspaarbank voor be- productie van bepaalde gevechts- legging van z.g. erfenisgelden voor vliegtuigen wordt thans bijna ver-minderjarigen speciale spaarbank- dubbeld. „Inzake de luchtmachtboekjes ingesteld, waarvan de moeten wij niet alleen in onze1 wettelijke vertegenwoordiger, die eigen behoefte voorzien, doch ook j het vruchtgenot heeft, in afwijking in die van andere landen, ondervan de tot dusverre geldende be- welke die van de Westelijke Unie, palingen, gedurende de gehele die van Britse types gebruik ma- minderjarigheid zelfstandig de ken". Morrison voegde er nog aan rente kan innen. Over de hoofd- toe, dat de regering hoopt, dat som kan echter alleen met mach- deze maatregelen, al zullen zij tiging van de kantonrechter wor- enige invloed hebben op Enge- den beschikt, land's economie, niet het herstel j Na het meerderjarig worden van van het land op enigerlei wijze in degene, op wiens naam het boekje gevaar zullen brengen. staat, worden deze boekjes zonder dat enige formaliteit nodig is, ge wone spaarbankboekjes, over het tegoed waarvan de inleggers vrij kunnen beschikken. George Strauss, de Britse „mi nister of Supply" zeide onlangs in een toespraak tot arbeiders in de vliegtuigindustrie: „Ik vertrouw, dat in begin 1950 wij (Engeland) aan de spits van de wereld zullen staan", hierbij doelende op de vliegtuigbouw. De vliegende vleugel heeft een kruissnelheid van 550 mijl p. uur en wordt in staat geacht om 40 passagiers in de helft van de tijd die een Constellation nodig heeft, van Londen naar New York te brengen. Voor „langzamer" verkeer tussen 300 en 400 mijl per uur bouwen de Engelsen reusachtige modellen, vele malen groter dan de huidige verkeerstoestellen, n.l. de Brabazon en de aan 140 pas sagiers plaats biedende Saunders Roe vliegboot. De Brabazon hoopt men in No vember te zien proef vliegen. Tot dusverre is er echter ten aanzien van dit vliegtuig reeds een storm van protest opgegaan. Men schat de kosten die met het houwen van hangars, vliegveld en met de ad ministratie gemoeid zijn, op elf millioen pond sterling en zelfs als het vliegtuig een ondubbelzinnig succes zal blijken te zijn, zullen tientallen jaren voorbij gaan, eer men deze hoge kosten „eruit" heeft. Hoe groot de Brabazon is blijkt wel uit het feit, dat in de speciale gebouwde hangar de Queen Mary en de Queen Elizabets naast el kaar een plaats zouden kunnen vinden. Er zullen twee dekken in de Brabazon komen, waarop de pas sagiers kunnen wandelen en waar in salons, eetzalen, een bar en slaapkamers gebouwd worden. De Saunders Roe vliegboot is evenals de Brabazon met tien gas-turbine motoren uitgerust, d.w.z. motoren met straalaandrijving die propel lers in beweging brengen. Nieuwe aankoopmachti- gingen van de E.C.A. De E.C.A. heeft weer nieuwe aankoopmachtigingen verstrekt tot een bedrag van 28.915.093 dollar, waardoor het totaal be drag van alle tot dusver ver strekte machtigingen steeg tot 1.589.147.709 dollar. Eerste Joodse hof na het Sanhedrin. Het hooggerechtshof van de kan 40 passagiers vervoeren. De staat Israël, bestaande uit vijf eerste 25 vliegtuigen van dit type 1 rechters, hield "te Jeruzalem een worden in Januari a.s. geleverd plechtige zitting, waarbij de pre- aan de British Overseas Airways.1 sident Moshe Shertok een in- De British European Airways zal stallatierede uitsprak, spoedig zijn vloot van Vikings Dit Joodse hof is het eerste na vervangen door de nieuwe 40-per- het bijbelse Sanhedrin van twee soons twee-motorige Ambassador, duizend jaar geleden. Op verzoek van de minister van Economische Zaken, prof. mr J. R. M. van den Brink, is het bestuur van de vakgroep detail handel in kruidenierswaren door hem in audiëntie ontvangen. Op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam is men bezig met de bouw van een nieuw vlagge schip voor de Noorse handelsvloot Het schipdat thans nog naamloos is en het bouwnummer 410 voertwordt gebouwd in opdracht van Den Norske Amerika Linjevoor de vaart tussen Oslo en New York. Het wordt een motormailschip van ruim 16.000 ton en 160 meter lengte, dat 600 passagiers met een snel heid van 20 knopen zal kunnen vervoeren. Men verwacht het schip eind 1949 in de vaart te kunnen brengen. Geen enting maar mutatie Enkele weken geleden, aldus het „Zeeuws Fruittelersblad", kon men in verscheidene Zeeuwse dagbladen het volgende berichtje lezen: „Nieuwe pruimensoort op Schouwen-Dniveland". De heer J. Th. Vermunt te Zierikzee, heeft kans gezien op een tak van Reine Victoria een tak van een Reine Clandepruim te enten, zodat van deze Reine Victoria, Reine Claudepralmen kunnen worden gepinkt. Men heeft de nieuwe stam Reine Claude van Schouwen genoemd. Claude d'Oulline met zijn gele Iedere fruitteler heeft zich bij vruchten, een takje met rode het lezen van dit berichtje, even vruchten ontdekt. Daar dezelfde achter de oren gekrabd en zich afgevraagd wat daar in Zierikzee nu precies gebeurd is: op een tak tak ook de volgende jaren rode vruchten gaf, kan met zekerheid worden aangenomen, dat hier van een Reine Victoria is een tak i sprake is van een mutatie, van een Reine Claude (welke?! Eigenaardig is, dat niet alleen want er zqn verscheidene Reine te zïïerikzee in dit pruimenras Claude's) geent. Uit deze combi- een jrode.> mutatie wJrd gevon_ den. Ook te Kapelle, Schore, „Zeelands Proeftuin" en Elle- .woutsdjjk is dit het geval. Zover"bekend, heeft tot nu toe alleen dhr Vermunt van deze mu- De minister sprak de wens uit, dat het openlijk protest van de kruideniers tegen de prijsbeheer- sing gestaakt zou worden. Hij gaf te kennen nader kennis te willen maken met de moeilijkheden en de toekomst van het kruideniers- bedrijf. Uitvoerig werd stil ge staan bij de vragen, waarom de toevoer van nieuwe arbeidskrach ten zo gering is en waarom vele zaken te koop wordenaangebo den. Ook werd aandacht besteed aan de vragen op welke wijze het dreigend tekort aan geschoolde arbeidskrachten voor de naaste toekomst kan worden onde •van gen en in welke mate het vakon derwijs hieraan kan "worden dienstbaar gemaakt. De minister getuigde zelf van de belangrijkheid van een goed functionerend detailhandel-appa raat en toonde zich een uitge sproken voorstander van een zo spoedig mogelijk herstel van een vrjje handel. Hij wees daarbij echter tevens op aandere belangen in onze volks De huishouding, waarmede eveneens rekening dient te worden gehou den. Verder vernemen wij, dat de vakgroep heeft besloten in te gaan op een aanbod van het Niva- instituut tot overname van dit in stituut. o Tan Malakka c.s. in vrijheid gesteld; Antara meldt uit Djocja, dat de republikeinse premier Moh Hatta, in de zitting van 't werk comité van het K.N.I.P. heeft bekend gemaakt, dat Tan Malak ka, Abikoesno en Soekarni bij vonnis van het landgerecht te Solo in vrijheid zijn gesteld. Dit geschiedde wegens „gebrek aan voldoende bewijs". De beslissing dient nog door het Djocjase hooggerechtshof gesanctionneerd te worden. Tan Malakka e.s. werden midden 1946 gearresteerd op besehuldiging van ondergrondse actie ter om verwerping van de republikeinse regering. Feuilleton. door PAUL TRENT. 69) _o— Het werd nu tijd, voor Ethel en Pauline, om naar huis te gaan. Met hun vieren liepen zij de Embankment af, tot aan het eind van de Northumberland Avenue, waar zij afscheid namen en Clive verder ging met Ethel, terwijl Glyn Pauline vergezelde. Ethel en Clive kozen hun weg door het park, en Ethel fluister de, terwijl ze haar arm door die van Bentley stak: „Voel je je gelukkig, Clive?" „Volmaakt gelukkig, en toch „Ik begrijp het best en ik wil ook geen invloed op je uitoefe nen. Ik ben bereid te doen, wat jij het beste oordeelt. Kom je morgen nog even bij mij aan?" „Ik begin morgen met mijn werk, maar ik zal je opbellen, zodra ik weet wat ik te doen heb." „Zet je boek niet ter zijde. Ik heb genoten van het laatste hoofdstuk, dat je mij gestuurd hebt. Wie weet. of je bij gele genheid niet de journalistiek ge heel op zij kunt zetten en alleen boeken schrijven. Dan heb ik je komde haar hartelijk, tenminste altijd bij mij." „Je ziet er moe uit, kind", zei Zij kon zijn hand niet loslaten, ze. Zij was altijd verbazend lief toen zij afscheid namen. - voor Ethel. „Clive, maak mij geen verwijt Ethel hadjhaar eerst van haar alles voor mij bent." was, ging zij het gesprek tussen i Clive ging met haar mee, en Hij bleef haar staan nakij- I haar en Clive nog eens na. Zij 1 zij bleven nog een ogenblik op ken, totdat zij binnen was. Toen kreeg een kleur, toen zij bedacht, het portaal staan, wandelde hij langzaam naar dedat zij hem overgehaald had, om Temple terug. 1 te doen, wat zij wist, dat ver- Glyn was nog niet thuis, en keerd was; en dat hij toegege- daar was hij blij om, want hijven had. Toch had zij hem niet had geen lust, om met hem te minder lief om zijn zwakheid, praten, eer hij tijd had gehad, om na te denken. Hij ging dus naar zijn slaapkamer en sloot zijn deur af, maar van naar bed gaan was geen sprake. Hij stak geen licht om, maar begon, bij het schijnsel van de lamp op de binnenplaats, de. ka- n.er rusteloos op en neer te lo pen. Hij had toegestemd, om de plechtige belofte te breken, die hij Bennett gegeven had. Een paar uur tevoren zou hij het on mogelijk geacht hebben. Wat was de oorzaak van die veran dering? Clive trachtte niet, zich zelf te bedriegen en moest er kennen, dat het alleen was, om dat hij zo verlangde Ethel als zijn vrouw te bezitten. Toen volgde een strijd, die tot diep in de nacht duurde. Een keer werd cr aan zijn deur geklopt, maar hij gaf geen antwoord. HOOFDSTUK XXXIH. Toen Ethel haar hoed had af gezet, ging zij naar de zitkamer, en Lady Whitehaven verwei- van avond. Het is alleen, omdat ik je zo lief heb." „Ethel, je bent alles voor mij. Vanavond heb ik het gevoel, of ik werkelijk leef. Ik begrijp me zelf niet. Ik weet alleen, dat je voorgenomen huwelijk willen vertellen, maar kwam daar toch weer van terug. Lady Whitehaven was gewoon vroeg naar bed te gaan, en zo dra Ethel op haar eigen kamer Dick?" eigenlijk had zij hem nu nog veel liever, omdat het haar een be wijs was geweest, hoeveel hij van haar hield. Zou hij zich wel gelukkig voelen, wetende, dat hij zijn woord gebroken had? O, die vraag was maar een antwoord, en zij zuchtte ver moeid, want zij verlangde zo naar het geluk, dat nu zo spoe dig haar deel zou kunnen zijn. Zij mocht dat offer echter niet eisen van Clive. Hoe had zij er ooit over kunnen denken? Zij stond de volgende morgen heel vroeg op, en reed in een taxi naar de Temple. De werk vrouw deed haar open, en toen Ethel de zitkamer binnentrad, zaten Dick en Clive aan hun ont bijt. „Ik ben blij, dat ik nog op tijd ben", zei ze. „Ik ben juist klaar", zei Glyn, „je wilt hem zeker liever alleen spreken." „Neen, je kunt blijven. Ik ben alieen maar gekomen om te zeg gen, dat ik mij schaam over gisteren. Je hebt er een akelige nacht door gehad. Is het niet, Clive?" Bentley antwoordde niet maar hij slaakte een zucht van ver lichting. „Toch ben ik blij, dat je het voor mij over hadt", zei ze op heftige toon. „Ik heb er door gezien, hoeveel je van mjj houdt; maar nu moet ik weg. Dag „Het is erg lief van je", zei hjj. „Zou je heus naar het bureau van de Burgerlijke Stand gegaan zijn, als ik niet gekomen was?" vroeg zij, benieuwd naar zijn antwoord. „Ik weet het niet. Ik was nog niet tot een besluit gekomen. Ik heb een vreselijke nacht ge had." „O, het kan mij zo spijten, maar nu moet ik gaan. Wanneer zie ik je dus? Neen, je moet je belofte houden. Tot over veer tien dagen zullen we maar zeg gen. Ik heb het gevoel, alsof het beter is, dat wij eerlijk spel spe len." Clive nam haar in zijn armen en drukte een kus op haar voor hoofd. Haar woorden hadden hem diep geroerd. Het leek hem, alsof zij daardoor hun lief de tot een hoger niveau had op gevoerd. De tranen sprongen haar in de ogen, en zij kuste hem vol liefde. Op hetzelfde ogenblik zag Clive Bennett tegenover hen staan. „Een aardig gezicht!" zei hij op spottende toon. Zij lieten elkaar los, en Ethel keek hem uitdagend aan. Wat wou u?" vroeg ze. „Ik wou jullie tweeën wel even spreken voor de plechtig heid plaats heeft. Mag ik binnen komen?" „Ethel, ga jij naar huis. Ik zal het wel met hem uitmaken!" riep Clive uit. (Wordt vervolgd.) natie is een nieuwe stam ont staan, die de naam „Reine Claude van Schouwen" heeft gekregen. Als dit inderdaad juist is, lijkt me, aldus de schrijver, de nieuwe naam „Reine Claude van Schou wen-" veel te zwak. „Het wonder van Schouwen" zou gepaster zijn. Laten we het geval eens precies bekijken. Iedere deskundige weet, dat door bovenstaande handelin gen geen nieuwe rassen verkregen worden. Nieuwe rassen kunnen slechts op driërlei wijze ontstaan: le. door zaaiïng. 2e. door doelbewuste kruising. 3e. door mutatie. In bovenstaand geval is niet ge zaaid noch doelbewust gekruist. Blijft dus over: mutatie. En zo is het ook inderdaad: de „nieuwe" pruim, welke in Zierikzee is „ge wonnen", is ontstaan door mu tatie. (Eén mutatie is een plotse ling optredende erfeüjke veran dering. Deze verandering kan b.v. betrekking hebben op de vorm of de kleur van de vruchten. De teler zelf kan op het optreden van mutaties geen invloed uit oefenen) Dhr. Vermunt heeft dan ook helemaal niet met „takken' ge werkt (wat hijzelf ook wel niet beweerd zal hebben). Hij heeft al- Oranjefeesten. Er is een tijd geweest, dat de S.D.A.P. van Oranjefeesten niets moest hebben. Dat was nu anders. Met vreug de hebben we geconstateerd, dat de inhuldigingsfeesten een wer kelijk nationaal karakter droe gen. Het deed echter vreemd aan, dat de heer Oudegeest in „Vrij Nederlandkwam verklaren, dat het nooit anders is geweest. Geheugenzwakte? Herinnert hij zich niet de tijd dat bij de opening van de Ka mers de socialisten demonstra tief verstek lieten gaan! Dat men aan nationale feesten geen deel nam? Het Wilhelmus niet werd j gezongen? Dan wist zijn partijgenoot Stokvis het beter. Deze schreef toevallig in het zelfdeno. van V. N., dat toen Wilhöimina Koningin werdeen groot volksdeel zich afzijdig hield van de feesten. Zo is het. En wij verblijden ons ,dat het nu anders was. Dat nu ook in de kringen van de vroegere S.D.A.P. de grote betekenis van het Oranjehuis voor ons land, werd erkend. Dat de feesten een waarlijk natio naal karakter droegen. Blijve het zo, tot in verre toe komst. Manifest van de Gaulle. De Gaulle heeft een manifest aan het Franse volk uitgegeven, waarin hij degenen die het met hem eens zijn verzoekt dit ken baar te maken door een speciaal zegel te kopen en dit aan hem op te zenden. Een zegel kost 50 frs. en draagt het opschrift „voor het welzijn van het land ja." Een partijfunctionaris heeft me degedeeld, dat reeds 5 millioen van deze zegels in het bezit zijn van plaatselijke gaullistische agenten, en dat er zoveel worden gedrukt als nodig zijn. tant geoculeerd. Hij is reeds in staat oculatiehout van de „Reine Claude van Schouwen" te leveren. De andere mutatie-bezitters zijn nog zo ver niet. Al kan men dan niet van een „Wonder van Schouwen" spreken, toch begint van Zierikzee de vic torie. VERKIEZINGEN IN ZWEDEN. Volgen een te Lake Success ge dane mededeling wenst Canada, dat de commissie voor atoom energie haar werk hervat en tot een regeling komt inzake controle van de atoom-energie. Het domi nion zou de kwestie op de alge mene vergadering der V.N. te berde brengen. o - Post voor militairen onderweg. De opvarenden van het M.S. Sibajak, dat met troepen op weg is naar Nederland, kunnen in Port-Said post ontvangen, mits Op 18 September gaan de Zwe den naar de stembus om een nieuwe tweede kamer te kiezen. De verkiezingscampagne vond een hoogtepunt in een openbare meeting in hét Vasapark te Stockholm, waar 50.000 personen luisterden naar het debat tussen de eerste minister en leider der sociaal democratische partij Tage Erlander en Prof. Bertil Ohlin, leider van de liberale partij. Prof. Ohlin tijdens zijn rede. De strijd op Malakka. Naar vernomen wordt, zijn een Aziatische politie-inspecteur, een sergeant van politie en een poli- tie-agent nabij de politiepost te Sintok, in Kedah, dicht bij de Siamese grens, door Chinese op standelingen gedood. Zeven an dere politiemannen werden ge wond; drie worden nog vermist. .o In het te Haarlem gehouden congres van de Kon. Midden standsbond is na een inleiding van drs Jansen een resolutie aan genomen, waarin wordt uitge sproken dat, de voorwaarden voor het herstel van een redelijke vrije concurentie zowel door verbreding van de goederenstroom als door j terugkeer vahet publiek tot normale bestedingsgewoonten vol- doende zijn vervuld. Te kennen wordt gegeven dat door de overheid met de grootst mogelijke voortvarendheid dient te worden voortgegaan op de weg van afschaffing van rantsoene ringsmaatregelen, in het bijzonder ook op het gebied van de voedsel- voorziening. Voorts wordt aangedrongen op intrekking op korte termijn van al die prijsvoorschriften, weike niet strikt noodzakelijk zijn voor het in de hand houden van da j kosten van het levensonderhoud en tot zo ver gaand mogelijke be perking van het bedrijfsleven be lastende controle-apparaat. In de Flat-fabrieken te Turijn is een clandestiene wapenopslag- deze uiterlijk 22 September in plaats ontdekt. De politie heeft de brievenbussen wordt gedaan. Het S.S. Waterman vertrekt 17 September a.s. met troepen aan boord van Rotterdam naar Indië. Wil men, dat de opvaren den in Port Said post ontvangen dan moet deze uiterlijk op 19 September in de brievenbussen zijn gedaan. Voor uitreiking aan komst in Batavia dient zij uiter lijk 3 October gepost te zijn. antitank-kanonnen in beslag genomen. Het is de derde wapen opslagplaats die in enkele dagen tijd in deze fabrieken is ontdekt. Bij besluit van de Minister van Justitie is benoemd tot lid van het ambtenarengerecht te 's-Hertogcnbosch Mr B. S. Sie- - - perda, rechter in de arrondisse- concerten van het philharmomscn mentsrechtbank te Middelburg, orkest zal spelen. De Amerikaanse cellist Edmund Kurz naar Europa. De Amerikaanse cellist Edmund Kurz zal voor het eerst na de oor log een tournee door Europa gaan maken. Deze concertreis begint met recitals in Den Haag en Am sterdam op 5 en 11 October. Mannenzangvercniging „Apollo" naar Oslo. De mannenzangvereniging „A- pollo", dirigent Fred Roeske, is naar Oslo vertrokken voor een concert, dat hedenavond in Oslo gegeven zal worden. Als solist zal de pianist Willem Andriessen op treden. Jrhudi Mennhin in Oslo. Dezer dagen arriveerde Jehudi Menuhin in Oslo, waar hij op twee gebieden, die rijp zijn voor zelfbe- enigde Staten, Engeland en alle In een artikel over „De leer van s^uurj jie^ recht hebben voor hun koloniale mogendheden het eens, Bevin", inzake de bestriding van onafhankeiijkheid te strijden. Ofschöon zij omtrent andere as- het communisme, waar dit zich Waar een dergelijke strijd de wer- pecten van het koloniale systeem voordoet, schreef de „New York kelijke uitdrukking is van de misschien van standpunt verschil- Times" van gisteren, dat de nieu- vo]kswn kan deze niet voorbij ge- len, in deze zin is de leer van Be- we Britse politiek opheldering „aan Worden op gronden, dat deze vin gelijk aan die van Truman en zal zij de solidariteit van de wes terse wereld versterken tegen een nieuwe bedreiging. In hetzelfde artikel publiceert het blad de volledige tekst van het Nederlands-Indische commu niqué inzake het Communisme in Indonesië en bencht verder, dat New-York Times ,de Leer van Bevin" vereist om misverstand uit de weg te ruimen en om te voorkomen, dat deze politiek door communis tische propaganda wordt mis bruikt. De leer van Truman en die van Bevin eisen beiden be strijding van de pogingen om een totalitair regime aan de volkeren iuuwi**— op te leggen, doch „waar de leer strijd een communistisch complot Herbert Evatt thans-m Nederland van Truman in de eerste plaats ;s. Doch de strijd van een volk de mogelijkheid onderzoekt om ae van toepassing is op vrjje naties, Voor vrijheid is een geheel andere houding van Australië in net in- zoals Griekenland, geldt de leer aangelegenheid dan de pogingen donesische probleem te herzien, van Bevin in eerste instantie voor van communistische regeringen. Tot dusver volgde Australië het opkomend Communisme in Qm grieven te gebruiken om een politiek van begunstiging der re- Oost-Azië, in het bijzonder in Ma- afhankelijk volk te onderwerpen publiek ten koste van do Ncder- lakka en andere nog afhankelijke aan het centrum van de commu- landers, hetgeen gebaseerd was gebieden". Het blad verzekert, dat nistische macht in Moskou en het op het principe, dat de deze aangelegenheid geheel ver- voik, dat strijd voor zijn vrijheid, ers altijd m Indonesië zullen zijn weven is met het koloniale pro- werktuig te laten worden van een en de Europeanen niet. Men meent bleem zelf. communistische samenzwering, of dat Australië verontrust is door communistisch leiderschap het communisme in de republiek De Verenigde Staten, die zelf het een arden kennelijk, en zich op de hoogte wil stellen tot stand zijn gekomen door een te goede van de Nederlandse bedoeling, al- revolutie, hebben altijd het stand- omdat au rills het j,iad punt ingenomen, dat afhankelijke komt. Op dit punt zjjn de Ver- dus het blad.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2