ZEEUWSCH DAGBLAD Republiek wil samengaan met Rusland. Kwestie Haiderabad-India voor de Veiligheidsraad. Christelijke lagere landbouwschool te Oostkapelle geopend. Vliegverkeer wordt gestagneerd. NIEUWS Schouwen-Duiveland door 10.000 Voltkabel met Noord- Beveland verbonden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een nienw Europa? Maar ook onderhandelen met de Nederlanders. Zuiveringsactie op Midden-Java. Den Doolaard met „De Walcheren" naar New-York. Duitse munitie op scherp gesteld. Minister Stikker in Amerika gearriveerd. Het is de tweede in Zeeland. Textieipuntenkaart Opnieuw gevechten te Solo. - Tornado in Japan. Romantisch maar ook spannend. Uitgrve Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel admini stratie 2009; Telefoon redactie S347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1051 VRIJDAG 17 SEPT. 1948 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT a r&nco per post j Advertentieprijs 14 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr tv. F. E. BARON VAN DHR FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTE A, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.19 u., onder 18.49 u. Maan op 19.09 u., onder 6.02 u. Volle Maan. Hoogwater op Zaterdag 18 Sept.! Vlissingen: 2.19 u. 2.00 m„ 14.15 u. 1.95 m. Wemeldinge: 3.59 u. 1.76 m„ 16.12 u. 1.59 m. De federatieve gedachte door Churehill en anderen gepro pageerd, met als einddoel een tVest-Europese Statanorganisatie is van genoegzame betekenis om daaraan volle aandacht te schen ken. Wij zullen dat trouwens moeten doen. Beginselen werken door, ook hier. Wij mogen en kunnen niet vol staan met rustig de loop der za ken af te waehten. Wij zullen ons moeten uitspreken. Voor of tegen. En dan kunnen we beginnen met er op te wijzen, dat er in het streven naar de stichting van een Verenigd Europa, veel is wat aantrekt. De tijden zijn veranderd en wij zullen daarmee rekening hebben te houden. De Nederlandse buitenlandse politiek heeft trouwens in de loop der jaren reeds een belangrijke verandering ondergaan. Vóór onze toetreding tot de Volkenbond in 1919 werd 'n stipte neutraliteitspolitiek gevolgd Wij kozen geen partij en namen geen deel aan enig Europees con cert terwijl alle bemoeienis met gerezen geschillen tussen andere staten werd vermeden. Wij bleven onder alle omstandigheden vol komen neutraal. Na de eerste wereldoorlog ver anderde dit en gingen wij actief deelnemen aan de internationale politiek, maar wij deden dit naar eigen zelfstandig oordeel en in zicht. Het streven was er op ge richt ons volkomen vrij te houden van nadere aansluiting bij andere staten en te voorkomen dat wig vazal van een der grote mogend heden zouden worden. De neutraliteitspolitiek had plaats gemaakt voor wat genoemd werd zelfstandigheidspolitiek. Maar eok deze politiek is door de loop der gebeurtenissen in het gedrang gekomen. Na de tweede wereldoorlog heb ben wij gekregen het Benelux- tractaat, dat niet anders beoogde dan een nadere aaneensluiting van drie kleine staten. Tot op zekere hoogte was hier nog het streven tot handhaving van de zelfstanêigheidspolitiek, zij 't dan ook in iets groter verband. Daarna is gevolgd het tractaat van Brussel, waardoor samen werking verkregen werd met twee grote mogendheden en waardoor een federale politiek haar intrede deed. De overeenkomst van Brussel bedoelt in de eerste plaats, geza menlijk militair verweer tegen de aanvaispolitiek mogelijk te maken. Er is wel de nadruk op gelegd, dat in de tekst van het tractaat de militaire samenwerking niet op de voorgrond is gesteld, maar dit verandert niets aan het feit, dat de gespannen internationale verhoudingen op de sluiting van dit tractaat van grote invloed zijn geweest Militaire veiligheid is echter niet het enige en zelfs niet het voornaamste doel. Het gaat hier ook om economi sche, sociale en culturele samen werking. De bedoeling die hierbij voorzit is aan de internationale anarchie der staten met hun volstrekte souvereiniteit en hun economische autarkie eens en voorgoed een einde te maken. Vandaar dat nu reeds het stre ven openbaar wordt, om te komen tot samenwerking van alle staten van West-Europa. Duitsland in begrepen. „Een West-Eoropese federatie met een gecoördineerde defensie, onder één generale staf, met een boven-nationaal uitvoerend li- ehaam, met een boven-nationaal parlement, met een gecoördineer de economische huishouding." En dit alles, volgens sommiger bedoeling als een eerste stap, die de mogelijkheid ener vereniging van geheel Europa openhoudt tt ierin is veel wat aantrekt. 1 i Conflicten die nu aan de orde van de dag zijn, kunnen dan misschien worden voorkomen. De economische kracht kan worden versterkt. Er is een grotere mogelijkheid om het sociale leven op hoger peil te brengen. Het kan zijn, dat de prijs die daarvoor betaald moet worden het prijsgeven van een groot deel onzer zelfstandigheid niet te groot is. In de Eerste Kamer heeft de heer Reijers, bij de behandeling van het Brusselse tractaat, de op merking gemaakt, dat het beter is met iets minder zelfstandigheid tot een nieuw Europees leven in te gaan, dan met volle zelfstan digheid staatkundig en econo misch te gronde te gaan. Ja, zo kan het zijn. Maar hier zijn toch ook bezwa ren die we niet over het hoofd mogen zien. Hatta heeft in zijn antwoordrede op de debatten in het werkcomité van het voorlopige republikeinse parlement ver klaard: „De regering is er niet van overtuigd, dat zij de Sowjet-doctrine behoort over te nemen". Hatta ondersteunde de inzichten van die leden, die meenden, dat de republikeinse regering samen dient te gaan met de anti-imperialistische groepen en dat Rusland de exponent is van de verdediging der vrijheid voor koloniale landen. Hatta voegde hier echter aan plan, zjj ook in staat is te bere- toe, dat men hieruit niet dient af kenen, in hoeverre zij voordeel te leiden, dat de Republiek, die kan trekken van het buitenlands zelf met zeer bijzondere proble- kapitaal. men worstelt, verplicht zou zijn in ge Republiek is, zo meldt An- eenvoudigweg de voetstappen van tara, een voorbereidend comité Sowjet-Rusland te volgen. in het leven geroepen ter oprich- De manoeuvreringspolitiek der ting van een associatie van vrien- S.U. rechtvaardigend, verklaarde ,jen van de Sowjet-Unie. Het doel Hatta, dat deze door eigen belang op een gegeven tijdstip voorge schreven was. Hatta zette uiteen, dat twee factoren de regeringspolitiek be heersen: het politieke einddoel en de positie van de Republiek te midden van de internationale si tuatie, waarin zij omringd wordt door kapitalistische landen en in de hoek gedreven wordt door het internationaal kapitalisme. Hjj verklaarde, dat zijn politiek gebaseerd is op het bereiken van onafhankelijkheid voor geheel In donesië en dat voor het bereiken hiervan onderhandelingen met de Nederlanders noodzakelijk zijn. Hatta onthulde, dat handels overeenkomsten, zoals onlangs ge sloten met de Amerikaan Fox, zouden worden uitgebreid tot an dere landen. In antwoord op de critiek, dat de huidige politiek van de regering er naar streeft neutraal te blijven in het conflict tussen de V.S. en de S.U. ver klaarde Hatta, dat deze politiek beter is dan zelfmoordpolitiek. Hij verklaarde tenslotte van mening te zijn, dat, indien de Re publiek instaat voor het ontwer pen van een goed economisch van deze organisatie zal zijn het uitwisselen van en bevorderen van wetenschap en cultuur en het versterken van de vriendschap met de S.U. Montgomery blijft in Londen. Te Londen is bekend gemaakt, dat veldmaarschalk Montgomery chef van de Engelse generale staf,1 Londen niet kan verlaten, daar de nieuwe voorzorgsmaatregelen door de defensie dringend uitwer king behoeven. Naar verluidt heeft de regering haar goedkeuring gehecht aan verschillende onderdelen der plan nen, o.a. aan een voorstel tot een nieuwe organisatie van burger- vrijwilligers. Een commissie bestudeert de mogelijkheid van de bouw van schuilkelders tegen bombarde menten met atoombommen. De bekende schrijver en radiospreker A. den Doolaard zal morgen per K.L.M. naar New York vertrekken, ten einde aldaar een serie lezin gen te houden en films te vertonen over Walcheren. Een aardige bijzonderheid hierbij is, dat de schrijver de reis naar de Nieuwe Wereld zal maken met de Constella tion PH-TAW, die door de K.L.M. genoemd werd „De Walcheren", ter herinnering aan de strijd, die tijdens de tweede wereldoorlog daar ge leverd is. Leverde Engeland wapens aan Haiderabad? De Veiligheidsraad is gister middag te Parijs onder voorzitter schap van de Engelsman Cadogan begonnen met de behandeling van de klacht van Haiderabad over de aanval van India. Hiertoe werd na enige discussie besloten met 8 stemmen tegen 3 onthoudingen (S.U., Oekraine en China). Nawab Moir Nawaz Joeung (Haiderabad) verklaarde, dat er Het onder Britse licentie ver schonende blad „Sozial Demo crat" heeft verklaard, dat 500 ar beiders in een geheime fabriek te Schwerln (Sowjet zone) bezig zyn Duitse artillerie-munitie weer op scherp te stellen. Volgens het blad zouden in de afgelopen dagen 50.000 88 milli meter-granaten zijn gerepareerd en per trein naar onbekende be stemming zijn vervoerd. Ammu nitie uit alle delen van de Sow- jetzone zouden naar het kamp worden gebracht om schoonge maakt en van nieuwe ontstekin gen te worden voorzien- Naar Reuter meldt, heeft de Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr D. U. Stikker, bij zijn aankomst te New York verklaard, dat de communistische woelingen in Oost-Indië alle deel uitmaken van een wereldplan. „Ik hoop, dat de V.S. een stand punt zullen innemen ten aanzien van de communistische bedreiging in Oost-Indië, juist als in de Ber- hjn.se kwestie. Het communisme moet als een wereldprobleem be schouwd worden", aldus de minis ter. Marshall zal vandaag, zo meldt Reuter, een onderhoud met min. Stikker hebben. Het ministerie van buitenland se zaken der V.S. legde er de na druk op, dat minister Stikker op eigen initiatief naar de V.S. is ge reisd, maar dat hij Marshall zou bezoeken, voordat deze naar Pa rijs vertrekt. Ook zou minister Stikker overleg plegen met ande re hoge autoriteiten van het A- merikaanse ministerie van buiten landse zaken. In de omgeving van Boemia- joe, een plaatsje even voorbij Perwokerto aan de spoorlijn naar Tegal, waren gedurende de laatste weken verscheidene ster ke benden geïnfiltreerd van de andere zijde der status quolijn. Naar schatting bedroeg de sterk te van deze benden ongeveer 1000 man. Zij bleken de beschik king te hebben over automati sche wapens, terwijl zelfs een aantal mortieren werd gehoord. In de nacht van 6 op 7 Septem ber kwamen deze benden in con tact met een Nederlande patrouil le. De volgende dag moest met steun van artillerie en Auster- beraden' optreden der V~N.' verkenningsvliegtuigen een actie tegen deze concentratie worden ingezet, waarna de benden in al lerlei richtingen de vlucht namen. De verliezen, die de benden daarbij hebben geleden, belopen tussen 100 en 150 man. Aan Ne derlandse zijde sneuvelde een man, terwijl een man wordt ver mist. De achtervolging wordt voort gezet. Giserenmorgvn vond, in tegenwoordigheid van de secretaris van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, mr W. Rip, het provinciaal bestuur van deze Bond, het Zeeuwse lid der Tweede Kamer, mr W. F. E. Baron v. d. Feite, verschillende burgemeesters en de secretaris van één der Zwitserse landbouw organisaties, de heer Haltinger, de opening plaats van de tweede Christelijke lagere landbouwschool voor Zeeland te Oostkapelle.. j Zich tot Alexander Cadogan wendend, zeide hij: „U, mijnheel? de voorzitter, als hoofd van de Britse delegatie, kunt beter dan ieder ander lid van de Veiligheids raad zeggen, hoe zij aan dergelij ke destructieve wapens kwam". Daarna werd de vergadering verdaagd tot Maandag. De premier van Haiderabad, Mir Laik Ali, heeft via de radio een beroep gedaan op de premier van India, Pandit Nehroe, de vij andelijkheden onmiddellijk te sta- thans gewapenderhand gestreden ken, teneinde tot grootmoedige werd om het bestaan van het land overeenstemming te komen, tegen een brutale invasie, die het Indien Nehroe hiertoe bereid geweten van de wereld heeft ge- was, zou hij niet slechts het hart schokt. van en de dankbaarheid van het Hij noemde de daad van India volk van Haiderabad gewonnen j een schending van het handvest hebben en de gehele wereld, doch der V.N. en verzocht snel en vast- ook de welgezindheid van alle Mohammedanen. Truman en Marshall bespraken de Berlijnse crisis. Marshall heeft gisteren voor de tweede keer deze week met Tru man geconfereerd over de Berlijn se crisis. Men verwacht, dat dit het laatste onderhoud zal zijn met de president vóór Marshalls ver trek naar Parijs op Zondag. In gezaghebbende kringen te Washington verwacht men, dat de westelijke afgezanten in de vol gende paar dagen nogmaals een bezoek zullen brengen aan het Kremlin om van Molotof het Rus sische antwoord op de vragenlijst die zij eerder in deze week over handigden, in ontvangst te nemen. Aan de andere kant houdt men in brede kring rekening met de mo gelijkheid, dat de besprekingen de volgende week naar Parijs zullen worden verlegd. De afgevaardigde van India, Sir Ramaswami Moedaliar, ontkende de bevoegdheid van Haiderabad de kwestie voor de Veiligheids- raad te brengen, aangezien Hai- y 705 WOFtlt OHljBlKlSJ derabad geen staat is. Met verwijzing naar de activiteit1 Het C.D.K. vestigt er de aan- van de Indische troepen zei hij, dacht op, dat de punten_ der dat India, meer dan welk land °ude textielkaarten VA 705 na ook, het gebruik van geweld ver- 23 October a.s. niet meer geldig afschuwde. De loop der gebeurte-ril11- He punten der in omloop nissen had India echter gedwon- zijnde kaarten VA-804 blijven gen tot actie over te gaan. De feiten hadden uitgewezen, dat de regering van Haiderabad in het bezit was van tanks, 25-ponders en andere wapens. voorlopig geldig. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Alle verkeer van de „Air France" op de vliegvelden „Le Bour get" en „Orly", bij Parijs, ligt in verband met de staking stil. Het verkeer tussen „Le Bourget" en het vliegveld „Les Invalides" te Parijs is gestaakt. Ook het administratieve personeel van de „Air France" op „Le Bourget" is in staking. In de luchthaven van Les Inva- staakt, als ook onder de trans- lides betaalt de maatschappij het port-arbeiders. bedrag van de reis terug aan dei (a.F.A.) Het Franse blad „Com- personen, die dit wensen. i bat" schreef: „Hoe langer men Voor het hoofdkwartier van de Pesindo te Solo zijn schermutse lingen uitgebroken, die nieuwe gevechten tot gevolg hadden, welke van voor middernacht tot zonsopgang duurden, aldus be richt Aneta uit Batavia. O.m. Commandant 7 December Divisie van functie ontheven Gisteravond arriveerde op Schip hol de voormalige bevelhebber der 7 December Divisie en gewezen territoriaal bevelhebber op W. Java, gen.-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, die op 2 September j.l. van deze functies door gene raal Spoor was ontheven en ver vangen werd door de K.N.I.L. gen.-majoor E. Engles. Zijn aftreden was te wijten aan vonden gevechten plaats op het controverse tussen de K.L. en het station. K.N.I.L. en had kwaad bloed ge- tengevolge „Bliksemsnelle" tocht van Kotikof. Kotikof, de Sowjet-commandant van Berlijn, heeft Donderdag avond een „bliksemsnelle" tocht gemaakt langs de grens van de Sowjet-sector. Hij reed in een Mercedes, geflankeerd door solda ten met tommyguns. Vlak daarop Blijde dag voor de C.B.T.B. De voorzitter van het provinci aal bestuur van de C.B.T.B., de heer C. de Putter, heette de aan wezigen, onder wie ook meerdere ouders en een deel der leerlingen, welkom. „Dit is", aldus spr., „voor de C.B.T.B. een blijde en belangrijke dag". De heer de Putter wees er verder op, dat de plannen voor deze school op Walcheren reeds dateren van 1922. De eerste chr. lagere landbouwschool werd in Axel gesticht. DE OPENING De openingsrede werd uitge sproken door mr W. Rip. Hij maakte eerst enkele prac- tisohe opmerkingen over het ehr. landbouwonderwijs. „Vandaag", zo ging spr. verder, „is het zaaibed klaar gekomen en we hopen nu op een jaarlijkse goede oogst van de leerlingen". De heer Rip schetste de moei lijkheden, waarmee de C.B.T.B. steeds te kampen heeft, doch ver zekerde, dat niet gerust zal wor den voor de kinderen der landbou wers zullen zijn bijeengebracht in de chr. landbouwscholen. Spr. vertelde daarna iets over de samenwerking, en de toene mende belangstelling hiervoor in de kringen van de Chr. Landar- beidersbond. „Er zijn thans", al dus spr., „vier chr. landbouwwin- terscholen en ik wenste gaarne, dat de vijfde in Zeeland zou kun nen worden gesticht". In totaal beschikken de diverse landbouw organisaties in Nederland thans over 140 lagere landbouwscholen. Spr. riep de aanwezige ouders op de school met woord en daad te willen steunen. „Dit is geen secteschool, doch een school, die voor ieder' openstaat". Nadat de heer Rip nog enige practische opmerkingen had ge maakt aan het adres van 't hoofd der school, de heer Haandrikman en aan de leerlingen, verklaarde hij de school voor geopend met de bede, dat God de school mag ze genen in haar bestaan. INSTALLATIE. Hierna werd door de heer de Putter het hoofd der school ge ïnstalleerd, waarbij hij deze en zijn familie in hartelijke bewoor dingen toesprak. Het schoolbestuur, dat hierna geïnstalleerd werd, bestaat uit de heren A. L. Louws, voorz.; J. de Visser, secr.; J. Francke, penning- m. en de leden A. de Visser, J. Janse, J. Louwerse en J. Wattel. De commissie van toezicht wordt gevormd door burgem. Sprenger, J. J. Geldof, A. P. Koster, J. van Keulen en J. de Visser. voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. L. Louws. Deze deelde mede, dat de school thans 31 leer lingen telt. Spr. vertelde eveneens een en ander over de totstandko ming. Hij bracht dank aan het hoofdbestuur en het provinciaal bestuur, de burgemeester van Oostkapelle, de eigenaar van het huis en de timmerman. Burgemeester Sprenger bood de gelukwensen van het gemeentebe stuur aan, vergezeld van de beste wensen. Baron van der Feltz sprak er zijn vreugde over uit, dat thans ook midden-Walcheren zijn school heeft. Spr. onderstreepte vooral de noodzaak van de christelijke school in deze tijd. De heer Vingerling van de Chr. Landarbeidersbond sprak nog over de groeiende belangstelling voor de scholen in de kringen van deze bond. Namens de kring Walcheren van de C.B.T.B. sprak de voorzit ter, burgemeester J. Bosseiaar van Aagtekerke. Spr. dankte de verschillende instanties, die hun medewerking hebben gegeven aan het totstandkomen der school. Het hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool te Middelburg, uitgaande van de Z.L.M., de heer J. K. Voogd, besprak o.m. de sa menwerking tussen beide inrich tingen. Tenslotte sprak nog de vader van het hoofd der school harte lijke woorden. De secr. der Zwitserse Land bouworganisatie in het kanton St Gallen, de beer Haltinger, deed in het Duits nog enkele interes sante mededelingen over de ver houdingen in zijn land op land bouwgebied. „Gaarne", aldus spr., „zag ik voor mijn land een dergelijke chr. organisatie als hier in Nederland" Nadat het hoofd der school nog woorden van dank gesproken had sloot de heer Rip de bijeenkomst met dankgebed. De school is gehuisvest in villa „Magnolia" aan de Domburgse weg. De aan de straatkant gele gen kamers zijn bijeengevoegd, zo dat een ruim en fraai leslokaal is ontstaan. De rest van de woning wordt bewoond door 't gezin van de heer Haandrikman. zet bij zijn soldaten, waarvan ernstige ongeregeldhe den zich hebben voorgedaan tus sen soldaten van de K.L. en K.N. I.L. Over de huidige politieke toe stand in Indië was de generaal matig tevreden. De slechte situa tie weet hij aan de „tactiek van het eeuwige praten" en hij vrees- p} 6 r de, dat de, offers, door zijn divisie gebracht (er zijn meer dan 300 gesneuvelden) wellicht tevergeefs VERDERE TOESPRAKEN. De eerste spreker hierna was de In Japan heeft een geweldige tornado grote schade aangericht. Een duizendtal huizen in de bui tenwijken van Tokio staat onder water. Het spoorwegverkeer tus sen Tokio en Osaka is verbro ken, de scheepvaart ligt stil en uitgestrekte rijstvelden staan blank. Gisteren teisterden stortregens nog steeds de streek en had de stormwind nog niet in kracht afgenomen. betrokken Sowjet-militaire politie mannen hun posten aan de Sow- 1 jetkant.vande Potsdammer Platz,sDe generaal; die zeer geliefd en de Brandenburger Tor. i was troep werd bij zijn af- seheid in Indië hartelijk toege juicht. Ook de Duitse politie van de Oostelijke sector werd op deze twee punten versterkt en radio- De toestellen van de buiten landse maatschappijen landen en vertrekken ongeveer normaal, zo wel te Orly als op Le Bourget. Het weinige verkeer dat nog bestaat, ondervindt bovendien tal van moeilijkheden. Zo moest een toestel van Air-France, dat he denochtend uit New York te Orly is aangekomen, door vrijwilligers worden gelost. Helft der „Renault"- arbeiders staken. In de Renaultfabrieken bij Pa rijs is het naar verluidt „rustig". Ongeveer de helft der arbeiders was in staking. In verschillende mijnen en fabrieken wordt ge- Deze maatregelen werden geno men, omdat er bericht was ont vangen, dat het wel eens oproerig zal talmen met de aanpassing der kon worden na de begrafenis van rtochte^" £ere8eMe Patr0UÜ Overleg met prefederale regering in Den Haag begonnen. Minister Lieftinck naar Amerika. Prof. mr P. Lieftinck zal na de indiening van de begroting met een vliegtuig naar de Ver enigde Staten van Amerika ver trekken voor het bijwonen van de vergadering van de Board of Governors van het internationale monetaire fonds en van de in ternationale bank voor herstel en ontwikkeling, welke van 27 September tot 2 October a.s. te Washington zal worden gehou den. lonen, hoe scherper de maatschap pelijke tegenstellingen zullen worden, hetgeen buitengewoon nadelig is voor de productie en een ware ramp betekent voor'het land". Gistermorgen is het overleg van de 15-jarige Duitser, Wolfgang de Nederlandse regering met de Scheuneroann, die tijdens de on-1 prefederale regering, waarvan Dr geregeldheden van vorige week van Mook het hoofd is, begonnen. Donderdag werd gedood. i De besprekingen hebben plaats Duizenden Berlgners waren van ten departemente van Algemene deze begrafenis getuige. Zaken. KABELLEGGING IN DE OOSTERSCHELDE. Gisteren is tussen Schouwen en Noord-Beveland het eerste overzee-traject gelegd van het grote hoogspanningskabel circuit, dat Zeeland in de toekomst zal krijgen en waarmede de provincie via de 50.000 volts hoogspanningslijn vanuit Noord-Brabant van electriciteit voorzien zal worden. De eerste N.I.W.I.N.- Kerstpakketten vandaag naar Indië. Met het s.s. „Waterman", dat vandaag van Rotterdam ver trekt, zullen de eerste 20000 kerst pakketten verzonden worden. In totaal worden 200.000 pak ketten verzonden. Op 22 Sept. zal het S.S., „Slamat" met 10.000 kerstpakketten naar Indië ver trekken. Het liep vlot! Het aan de woelige baren toe vertrouwen van deze 52.000 meter lange 10.000 voltkabel is, om het populair te zeggen, vlot gelopen. Nadat men 's morgens om 10.30 uur de kabel 500 m. ten Westen van Zierikzee's havenmonding aan I wal had gebracht en bevestigd, voer men met het kabelschip om 2 uur naar de overzijde, waar men I om even vier uur de kabel aan de kust voor t'olijnsplaat kon bren gen. Er zit romantiek in een derge lijk karwei. Romantisch waren ook de na men van de sleepschuiten, die het kabelvaartuig met zijn bijna 80 ton kabel 's morgens vroeg de Wemeldingse haven uitsleepten. Voorop het Zeepaard; er naast de Dolfijn en de Meermin. Zoals dus gezegd, zat om half elf Schouwen aan de kabel vast. In verband met het tij moest ech ter gewacht worden eer men kon gaan varen, daar afdrijven lelijk roet in het eten kon gooien. Uitvoerder van het werk was Tak's Bergingsmaatschappij uit Wemeldinge en de heer Breen van deze maatschappij zwaaide de scepter. GEEN EENVOUDIG KARWEI. Zo'n kabellegging is geen een voudig karwei. Dagen tevoren moeten er berekeningen gemaakt worden, peilingen verricht en ba kens uitgezet, waarlangs nauw keurig koers moet worden gehou den. Romantiek, ja, maar ook stevig aanpakken is geblazen en spanning blijft ook niet weg! Want afdrijven betekent verlies en hoewel men op de metingen vertrouwt, een kabel wil ook weer in de droge aarde liggen. Al ligt echter nu Schouwen met een electrische kabel aan Noord- Beveland vast, het werk is nog niet klaar. Want van de Schouwse kust moet nog een kabel gelegd worden naar Zierikzee en vanaf Colijnsplaat moet nog een verbin ding gemaakt worden, via Oost Noord-Beveland, door de Zand- kreek en Wilhelminapolder naar Goes. Er is dus nog genoeg werk aan de winkel. TECHNISCHE NIEUWIGHEID. Als bijzonderheid kan nog ge meld worden, dat bij deze kabel legging gebruik is gemaakt van 'n technische nieuwigheid. De kabel is n.I. in zjjn geheel gelegd, d.w.z. de lassen, in vaktermen „moffen" genaamd, waarmede de verschil lende lengtes aan elkaar gelast worden, waren reeds in de Ned. Kabelfabriek gemaakt. Hierdoor werd dus het vrij omslachtige maar niet minder noodzakelijke werk van het waterdicht be vestigen der lassen voorkomen. Bij het leggen waren aanwezig van de PJZ.E.M. Ir G. de Regt, hoofdingenieur van de algemene dienst en ir J. Dekker, alsmede de opzichters Minkema uit Zierikzee en Vader uit Middelburg, enkele technische ambtenaren van de P. T. T. voor het doen van metingen i.v.m. de P.T.T.-kabel, die ook in Ide Schelde ligt en dhr Heikens van de N.K.F. U kent de „Prawda" Dat is de Russische grote broer van „De Waarheid". Het lezen van dit blad moet wel buitengewoon interes sant zijn. Nu stond er een 4-ko- loms-artikel in over Trygve Lie, die zomaar genoemd werd „een werktuig en een trouw dienaar van het Anglo-Amerikaanse blok, dat de V.N. tracht te ondermij nen". Dat wist u vast nog niet! De Russen zijn een beetje boos, n.I. op de Denen. Die hadden geprotesteerd tegen het vliegen van de Russische vliegtuigen bo ven Denemarken en daarvan is absoluut niets waar, zeggen de Russen. Stafford Crlpps heeft verteld, dat het totale tekort in het eerste halfjaar 1948 op de Britse betalingsbalans 140 milli- oen pd st. bedraagt. De V.S. hebben vier leden van de Ameri kaanse legatie te Boekarest op verzoek van de Roemeense rege ring teruggeroepen. De V.S. ont kennen echter, dat deze personen foto's in verboden gebied hebben gemaakt. Geprotesteerd wordt te gen het feit, dat zij 17 uur lang zijn vastgehouden. -• Op Groen land zijn sporen van uranium ge vonden. Gistermorgen is het symbolische bevrijdingsvuur, dat wielrenners naar Eindhoven zul len brengen, overgebracht naar 't monument Aux Morts te Bayeux. De krijgsraad te Batavia heeft tegen de Japanners Nomura en Nakamura wegens plundering elk 15 jaar gevangenisstraf geëist. Op korte termijn zullen enige tien tallen republikeinen Batavia moe ten verlaten. Een tramwagen schoot gistermiddag op de Munt te Amsterdam uit de rails en hij ramde een andere tramwagen. Beide wagens werden ernstig be schadigd; enige passagiers werden licht gewond. 110 adelborsten zijn gisterenmiddag door hun com mandant, kap. ter zee F. T. Burg hard, te Den Helder geïnstalleerd De samenwerking tussen de or ganisaties van uitgevers en boek verkopers, die was verbroken, is hersteld. De eerste partij om 't schaakkampioenschap van Neder land tussen dr Euwe en de titel houder Th. D. van Scheltinga is gisteravond in gelijke stelling on derbroken tot Zaterdag. Collecte voor Nederlands spoorwegpersoneel. Vandaag zal voor en op alle stati ons der N.V. Nederl. Spoorwegen een collecte gehouden worden onder het N.S.-personeel en de reizigers. Deze collecte wordt gehouden voor de T.B.C.-bestrijding onder het Nederlandse spoorwegperso neel en zijn gezinnen en de op brengst komt ten goede aan de Spoorweg T.B.C.-vereniging, die met dit geld o.a. patiënten ter verpleging opneemt in haar ver pleeghuis „In de Dennen" te Huis ter Heide, zolang voor hen nog geen plaats is in een sana torium. Veer Kortgene-W olphaartsdijk had pech. Donderdag heeft het veer tus sen Kortgene en Wolphaartsdijk met motorpech te kampen gehad, waardoor vanaf 's morgens half tien niet meer gevaren kon wor den.' Naar wij vernemen zal vandaag de pont normaal ingezet worden. Granaat van de „Warspite" bij Domburg opgegraven. Gistermiddag om twee uur is te Domburg door de Hulpverlenings dienst nabij villa Zomerhof een granaat opgegraven die 500 kilo woog, 1.30 m. lang was en een doorsnede had van 37 centimeter. Dit projectiel was in de oor logstijd van de Schelde bij Bres- kens uit afgeschoten door het Engelse slagschip „Warspite". Na demontage zal de granaat aan het oorlogsmuseum te Overloon worden gegeven. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond Droog weer. Over het algemeen veel bewol king, maar droog weer. Matige, langs de Waddenzee tijdelijk krachtige Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1