PLEIDOOI VOOR GRENSCORRECTIES. Moskon duldt geen nationaal Communisme. In de straat van Jantje CALVE'slii Afscheid zonder tranen. ZINGENDE INDISCHE RIVIEREN. Duitsland- knuppelde met de knoet. Wordt zelf met tere handen aangepakt. Amerika, 3en gemakkelijke prooi over honderd jaar? Rusland boven het eigen vaderland. Joodse critiek op Bernadotte. Christelijke politieke partijen. CANADA geen „paradijs". Dondercia. tember 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 De „Maasbode" wijst er op, dat wy door de oorlog straatarm zijn geworden, Deze toestand, waaraan wy nooit gewend zijn geweest, kan nog jarenlang voortduren. En dat door de schuld van dé Duitsers. Zy hebben ons enorme schade toegebracht. Op de conferentie voor de her stelbetalingen, welke in het na jaar van 1946 te Parijs gehou den werd, heeft onze regering de rekening ingediend van de ver liezen, welke ons volk door de economische ontwrichting, ver woesting en plundering van onze bestaansmiddelen geleden h'èeft. Bij elkaar een post van meer dan 25 niiiliard gulden. Natuurlijk werd ln dit kapitale c|jfer niet verrekend de schade, welke o.«» door het verlies aan mensenlevens op slagveld en b\j bombardementen, in gevangenis sen, concentratiekampen en gas kamers werd toegebracht. Dat leed kan met alle goud van de wereld niet worden goedgemaakt. een volwaardig gebied te worden, dat dezelfde rechten als b.v. de Beneluxlanden bezit. Alle onderlinge tegenstellingen en geschillen, die door de oorlog tussen de volkeren ontstaan zijn, moeten weggenomen zijn, voordat de deelnemers als volkomen ge lijkwaardige en met elkander be vriende partners aan de recon- die door Versailles waren opge legd: er enige tijd aan voldoen en dan stopzetten. Maar afstand van grondgebied betekent een feit, waar nooit meer aan te tornen valt. Dat raakt Duitsland voorgoed kwijt. De bevolking «an dat gebied zal spoedig vernederlandsen en na enige tijd weinig of geen neiging meer tonen naar haar oorspron kelijk vaderland terug te keren; ook heeft zij er geen aanleg voor de rol van een minderheid te gaan spelen. Men dekt zijn verzet met het argument: als we dat gebied kwijtraken, worden we nog meer verzwakt. Doch deze bewering moet niet tragisch worden opge vat, want zij steunt niet op juiste structie van West-Europa kunnen j feiten. gaan bouwen. De velden ten Oosten van N.- Dit zal evenwel nooit het geval Limburg met hun millioenen ton- kunnen worden, zolang' de reke- nen vetkool, welke voor ons land ning der herstelbetalingen niet van belangrijke industriële bete- geregeld jS, j kenis kunnen worden, zijn een I nog maagdelijk kolenbekken. Ten Blijft onze regering aan econo- dele liggen ze tegen de Neder- misehe eisen vasthouden, die een landsefrens aan, zodat deze voor- halve eeuw lang ophet economi-d by enige grenswijziging bin- I nen ons gebied komt te vallen. Waarom schrijven we dit Om-1 zullen drukken, dan zal deze in- j bestaat eeen schijn l.1„Li. (ïranr. nan i'r\r\r*trli ïrnnzjn Virnn tion - dat we beducht zijn voor de mo gelijkheid, dat er van herstelbe talingen in de toekomst niet veel zal komen. Het ziet er naar uit, dat de Duitsers, die ons met de knoet behandeld hebben, bij het vredesverdrag met tere handen zullen aangepakt worden. Want van geallieerde zijde voelt men er op het ogenblik alles voor om van West-Duitsland een afzonderlijke staat te maken, die als een dam de uit hef Oosten opkomende rode vloed moet keren. Alles wat communistisch wroe ten kan bevorderen, moet daar om zorgvuldig vermeden worden. Bovendien tracht men iedere eco nomische verzwakking van deze nieuw te vormen politieke een heid te verhinderen, wijl dit ge bied in staat moet worden gesteld zich zoveel mogelijk met eigen middelen in stand te houden. Der halve zo min mogelijk verminking van het voormalig „Reich". Dus geen of zeer geringe grens correcties. Ten koste van het ver armde en berooide Nederland Waarmede ons de basis tot ver goeding van de moedwillig toege brachte schade ontnomen wordt. Verder vervliegt daarmede onze hoop op grootse industrialisering, welke voor de toekomstige wel vaart van ons land de enige red ding betekent. In de gegeven internationale omstandigheden voelen wij ons natuurlijk verplicht mede te wer ken aan een West-Europese Unie, waartoe een economisch gezond Duitsland behoren moet. Dit dient Waarschuwing van Amerikaanse hoogleraar. greep een voortdurende bron van |k d d patsers er in een ongenoegen passieve weerstand I; toekomst aan kunnen den. en tegenwerking vormen. ken dit r;v;er gaan ontginnen. Het is derhalve beter, dat bij 2e hebben er het geld maar voor- het vredesverdrag voor eens en al de arbeiderkrachten niet voor. altijd een behoorlijk stuk grond Vergeten we niet, dat er in dat bij ons land worde gevoegd. Zo'n jand g mjllioen vrouwen teveel operatiewond doet misschien de 2yn omdat er eenzelfde aantal eerste ogenblikken wat pyn, maar mannen verloren is gegaan, geneest spoediger dan de voort- jn feite betekent de opper- durcnde schrammen, die door las- vlakte die wij voor ons land be- tig uit te voeren economischegeren jn haar geheel slechts 0.5 sancties aan het Duits economisch pct van keg totale gebied van het lichaam worden toegebracht. „Reich" en maakt het aantal in- Uit de obstructie, die vooral in woners niet meer «dan 0.25 pct. van de gehele bevolking van Duitsland uit. Dit gekrakeel is derhalve niet alleen overdreven, maar ook ongegrond. de omgeving van Bentheim tegen de grenscorrecties gevoerd is, valt af te leiden, dat men er aan de overzijde van de grens ongeveer op dezelfde manier over denkt. Men voelt daar blijkbaar goed aan, dat het met economische eisen, die gedurende 50 jaar van kracht zullen blijven, op de duur wel dezelfde kant zal opgaan als destijds met de herstelbetalingen, Een misdadiger behoeft zich van te voren niet te beklagen over een straf, die hy aan eigen schuld te wyten heeft. Vooral niet wanneer zyn vonnis vermoedelyk mild en clement zal uitvallen. In de gebieden behorende tot en de Russische conclusie is auto de Russische invloedsfeer, hebben matisch, dat de macht van de zich de laatste tijd allerhande moeilijkheden voorgedaan. Na de nog steeds niet gelikwi- deerde Tito-affaire der spectacu laire Gomulka-zaak gekregen. Na Warschau Boedapest, waar reeds een ingrijpende zuivering van de communistische partij is aange kondigd; na Boedapest waar schijnlijk Sofia, want ook de Bul mannen, die de ketterij aanhangen moet worden gebroken, Voor zoverre men de toestand kan overzien, -heeft deze Russische tactiek in Polen een eerste succes gehad, maar in Joego-Slavië heeft de kominform de eigen kracht overschat. Maarschalk Tito was en is niet bereid de Joego-Sla- vische belangen, of wat als zo- gaarse minister van butenlandse danig wordt geziep, prijs te geven zaken Kolarof, die toch als de en een louter Moskouse politiek mogelijke opvolger van Dimitrof te volgen. Hij blijft communist, als leider van de Bulgaarse com-1 daarin vergisse men zich niet, munistische partij werd beschouwd maar afgescheiden van de stam. wordt van Trotzkyistische ketterij Rn 00k dat is voor Moskou een 1 beschuldigd; en dat is gemeenlijk het begin van de uitstoting. Het grote punt waarom het hier draait dat de rechtzinnige com- groot gevaar, want Joego-Slavië kan economisch absoluut niet op eigen benen staan. Het heeft de steun van anderen nodig; en als „Over 100 jaar zullen ongeveer 100.000.000 Amerikanen, die in betrekkelyke luxe leven, een da- j munistische leer eist, dat men op het geen hulp uit Moskou krijgt, lend geboortecijfer en een groot de eerste plaats Russisch commu- zal het zich tot het Westen, tot aantal personen over de middel- 1 njs> cn (lat men zijn eigen Washington derhalve moeten baro lee/tyd hebben, wellicht een vaderland slechts dan in zijn be- wenden, gemakkelyke prooi zijn voor de schouwingen betrekt, als de nati- j Washington ziet daar inderdaad wereld," aldus dr O. E. Baker, onale belangen met die van Rus- een kans, een mogelijkheid. Het hoogleraar in de aardrijkskunde iand volkomen overeenstemmen,zal Joego-Slavië en Amerika niet aan de universiteit van Maryland. js cr een conflict, dan moet de j makkelijk vallen tot een of ander 'communist Rusland boven zijn 1 accoord te komen; misschien lukt Professor Baker, die meer dan dertig jaar aan het departement van landbouw heeft gewerkt, verklaart in een artikel onder de titel „maak nu een plan of verhonger", gepubliceerd in het Amerikaanse blad „Common weal", dat, als het geboortecijfer blijft dalen zoals in de afgelopen honderd jaar en er geen immi gratie plaats heeft, het Ameri- I een dergelijk pogen geheel niet. welk doel Maar de woede en verwoedheid, 1 waarmede de Moskouse „Prawda", kaanse volk aanzienlijk kleiner Roemenië, en daarna Bulgarije en zal zijn dan nu. Tegelijkertijd, Albanië eenvoudig in de Sowjet- zo zegt hij, zijn er aan de an- I Unie op te nemen, zoals enige dere kant van de stille Oceaan j jaren geleden met de Baltische Oosterse volkeren, „die alleen staten geschied is. maar een verhoogde voedseltoe- De tegenspraak was krachtig, voer en de invoering van mo derne hygiëne nodig hebben, om hun bevolking telkens in enkele eigen vaderland stellen. Men vraagt zich af, Rusland bij al deze z.g. zuiverings acties in de satellietstaten na- jofficiële orgaan der Sowjet- streeft. Waarschijnlijk zal men ditregering, zich dezer dagep tegen moeten zoeken in de achtergrond maarschalk Tito keerde, zou er van de geruchten, welke enige tijd °P kunnen wijzen, dat men in de geleden over de Moskouse plan- Russische hoofdstad allerminst op de Balkan liepen. Dat n.l. gerust is over de loop, welke de - - zaken in Belgrado nemen. Daarmede valt het Oostblok nog niet uiteen. Het is voor Mos kou echter een waarschuwing, dat er in de internationale politiek nog andere krachten werken dan aanhankelijkheid aan de grote Stalin. nen Rusland voornemens zou zijn maar niet geheel overtuigend; wel was het protest uit de betrokken staten zeer fel. Moskou heeft toen tientallen jaren te verdubbelen", wel begrepen, ook uit de houding en die wellicht met hongerige van Joego-Slavië, dat zijn plannen ogen naar de Verenigde Staten wat voorbarig waren, en dat de met zijn waarschijnlijk surplus satellieten voor een dergelijke in- aan cultuurgrond kijken. j lijving nog niet rijp waren. Professor Baker raadt de - Het minimum, dat Rusland Amerikanen aan, het verder da- daarom maar dan ook onver- len van het geboortecijfer tegen te gaan, en voorspelt, dat de technische vooruitgang waar schijnlijk de voedselproductie 75 procent zal doen toenemen in ée volgende honderd jaar. biddelijk nastreeft, is de inte gratie van de gewapende macht der satellietstaten in het eigen Russische militaire systeem. Daar- komt echter het nationaal-com- munisme dezer landen in verzet, Te Basel wordt een interna tionaal congres voor volksmu ziek gehouden. Het begon Maan dag en zal tot Zaterdag duren. Nederland is een van de 22 ver tegenwoordigende landen. In een mijn te Brookhouse zijn 2000 mijnwerkers in staking gegaan uit solidariteit met 47 arbeiders van de afdeling ver zending, die niet-officieel in sta king gingen wegens het toepas sen van een nieuwe loonschaal. 259. Natuurlijk wisten Jantje en Kees niet, waarom ze zo maar stil stonden. En natuurlijk waren ze daar toch nieuwsgierig naar. - Ze keken ei om t' hoekje. Niets te zien. Ze wachtten nog 'n poosje. Toen zei Kees: „We gaan d'r uit! 'k Geloof dat de motor kapot is". Dat was goed. In 'n oogwenk waren ze allebei over de klap heengeklau- terd. Kazan stond er ook al met z'n voorpoten op. „Wedden, dat ie er zo uitspringt?" zei Jantje. Ze liepen met opzet 'n eindje achteruit. Kazan dacht dat ze weggingen. Hij wou mee natuurlijk! Hij aarzelde even, keek hier.... dan daar., en toen.... hoepla! daar stond ie op de grond. Vrolijk sprong ie naar de jongens toe. Maar.... wat was dat.... o, grote schrik 260. Daar klapte 'n portier en Vóór dat ze wisten, wat er nu precies gebeurdezagen j Jantje en Kees de auto wegrij den. Maar opeens begon- j nen ze 'm achterna te hollen en te roepen: „Hei! hoi Van Lier! Gerrit!...." Maar de auto was al te ver en steeds groter werd de afstand. Op 't laatst zagen ze 'm nog heel in de verte en toen verdween ie om 'n bocht Daar stonden ze numidden op de Veluwe.... 'tHuilen stond hun nader dan 't lachen. „Waren we d'r maar niet uit gegaan", dachten ze allebei. Maar ja dat hielp ook al weinig; "was gebeurd. En hoe kwamen ze nu weer thuisdat was veel belangrijker, om over te denken! Dr Emanuël Neumann, een lid van de zionistische wereldorgani satie, heeft graaf Bernadotte, de bemiddelaar van de V.N. in Pa lestina, ervan beschuldigd, dat hij „zich bewust of onbewust leent voor manoeuvres van de vijanden van Israël." „Verre van te handelen als een strikt onpartijdige bemiddelaar, is graaf Bernadotte bezig het ver trouwen van de gehele bevolking van Israël te verspelen", aldus dr Neumann. o De Pruisische koningskroon en 14 snuifdozen uit ue historische verzameling van Frederik de Grote, zullen Vrijdag aan de vertegenwoordiger van het huis Hohenzollern, graaf von Harten- berg, ter hand worden gesteld, zo heeft de Britse bestuurscom missie besloten. De kostbaarhe den waren in een kerk bij Min den ontdekt en naar een kluis overgebracht. Een Amerikaanse Dakota is in de Sowjetzone, 10 K.M. ten N.W. van Weimar, neergestort. Een van de twee piloten is be houden 'bij Eisenach geland. Over het lot van de tweede is nog niets bekend. A.D.N. (Sow jetzone) verklaart, dat het toe stel de voorschriften betreffende de luchtvaart overtreden heeft door ongeveer 13 mijl buiten de luchtcorridor te vliegen. Men is begonnen met de aan leg der fundamenten voor het permanente gebouw van het hoofdkwartier der V.N., zo wordt uit New-York gemeld. De ook door ons aangehaalde uitspraak van de Wereldraad van Kerken inzake het bestaans recht van Chr. politieke partijen, geeft „Trouw" aanleiding tot het maken van de volgende opmer kingen: Wat hier opvalt is, dat de We reldraad hier op de kern van de kwestie niet ingaat. Hij beperkt zich tot voor het goed recht der christelijke partijen onbelang rijke zaken. Want wat staat hier nu? 1. De kerk mag zich niet met een partij identificeren. Accoord zeggen wij. Dat ver langt een christelijke partij ook niet. 2. Christelijke partijen zijn ge neigd om christendom en gang bare politieke compromissen te identificeren. Een christelijke partij wil dat juist niet. Een christelijke partij weet heel goed te onderscheiden tussen haar beginselen, haar staatkundige idealen en datgene wat zij ln de practijk bereikt. Niettemin, hier is een gevaar. Een gevaar, dat men, zijns on danks, eigen prestatie en ideaal vereenzelvigt. Maar dit gevaar wordt bezwo ren door het christelijke besef van de kloof tussen ideaal en prestatie levendig te houden. Het argument is dus niet steekhoudend. Gevaar voor mis bruik pleit niet tegen gebruik van de christelijke partij. Te meer niet waar dat gevaar ge kend wordt. f 3. Christelijke partijen kunnen zo gemakkelijk de christenen ver re houden van andere partijen, die de steun van het christendom nodig hebben. Naar onze mening is dit argu ment voor Nederland en we moeten deze dingen toch tegen de achtergrond der practijk zien waardeloos. Men treedt tot een partij toe omdat men die partij in haar kern-bedoeling goed vindt en haar daarom wenst te steunen. Men treedt niet tot een partij toe, die men in haar kern-bedoeling verkeerd vindt, in de hoop dat zij daar door goed zal worden. 4. Christelyke partijen leiden er toe, dat allen, die het met de beginselen dier partijen niet eens zijn, tegen die partij niet slechts maar ook tegen het christendom als zodanig te hoop lopen. Historisch is de zaak precies andersom. Christelijke partijen zijn met name daar ontstaan waar de systematische doorwer king van de beginselen der Franse Revolutie de geschiedenis van de Staat heeft beheerst. Waar het christendom en de christenen in de hoek waren ge trapt. Toen hebben christenen zich aaneengesloten tegen de an deren, die zich al aaneengesloten hadden. Christelijke partijformatie komt voort uit practische noodzaak. Uit de noodzaak om in een sa menleving waar on-christelijke beginselen toonaangevend zijn, het andere en betere geluid te doen horen. En zoals dit bij het ontstaan der christelijke partijen in Nederland was, zo is het nu nog. Daarom moeten zij er zijn. Dat anderen daartegen te hoop lopen en soms daardoor tegen het christendom moet niet aan de christelijke partijen maar aan die anderen verweten worden. Het laat het goed recht der christelijke partij onverlet. De kern van de zaak, die de Wereldraad ter zijde laat liggen, is deze, dat de christelijke partij daarom haar recht van bestaan eist, omdat zij, gezien de verhou dingen in de wereld, alleen in haar bestaan en activiteit de mo gelijkheid ziet het beleid van de Overheid in Christelijke geest te beïnvloeden. En die verhoudingen hebben niet betrekking op incidentele christelijke doeleinden, maar die hebben betrekking op de botsing van wereldbeschouwingen, soms zelfs van religies. Ons bezwaar tegen de christe nen, die met de doorbraak mee gingen, is dan ook, dat zij het wezenlijke in de feitelijke en de historische verhoudingen van onze samenleving blijkbaar niet in voldoende mate doorgronden. Terdege „zinnen" voor men begint. Met schepen vol gaan Neder landers meestal in gezinsver band verenigd naar Canada, om daar een nieuw vaderland te vinden. Daarmee vertrekken meestal deN energiekste krachten uit het land, hoewel, het moet worden erkend, de naam van Ne derland slechts hoog wordt ge houden door „prima emigratie materiaal". Intussen wordt toch nog veel te weinig flinke aandacht ge schonken aan mogelijkheden binnen eigen Rijksverband. Men denke aan Suriname en Nieuw- Guinea. Daar zouden energieke Nederlanders onder eigen vlag blijven, ten bate der eigen volks gemeenschap! Want dat het in Canada heus niet zo'n paradijs is als velen zich voorstellen blijkt uit wat de heer T. Cnossen, een bekend landbouwdeskundige ervan in diverse persorganen vertelt. De „Christ. Landarbeider" stelt voorop, dat ook in Amerika en in Canada hard gewerkt moet wor den en laat verder het woord aan de heer Cnossen. Men loopt zo lang rond met de idee van weg te willen uit Ne derland, dat men zich eenvoudig toesluit voor de werkelijkheid, die hun wordt voorgehouden, zo schrijft hij o.a. vervolgende: „Men klemt zich vast aan een optimistische regel uit een brief van een familielid of kennis, aan een krantenartikel of zelfs aan zijn eigen fantasie. Ondanks alle voorlichting en waarschuwing van mensen, die er iets van we ten, laat men niet los de idee fixe: in het buitenland verdien ik massa's geld en daar is het land van belofte. Bij mijn her haalde aanraking met de men sen, die het vorige jaar en dit jaar naar Canada emigreerden, trof me wel heel sterk het niet te verbergen materialisme, dat uit de woorden en daden sprak. I De dollar en nog eens de dol lar staat voorop. De teleurstelling, die de men- sen in de eerste tijd wel moeten 1 ervaren, omdat hun kleurig fan- j tasietje als een zeepbel is uiteen- I gespat, betreft nog niet zo zeer de dikwijls primitieve woning toestanden of de hun vreemde arbeidsverhoudingen, dan wel altijd het loon. We verdienen te weinig. Het leven is duurder dan we hadden verwacht. We kun nen op deze wijze niet sparen, niet voor onszelf beginnen. Om dit laatste gaat het!" We willen adspirant-emigran- ten niet ontmoedigen, doch wel de raad geven zich eerst eens terdege te laten voorlichten door deskundigen als de heer Cnos sen, die van toestanden ginds studie heeft gemaakt. o Het vergaan van het m.s. „Amstelstroom". De raad voor de scheepvaart te Amsterdam zal Vrijdag a.s. een onderzoek instellen naar de oorzaak va nhet op de rotsen lopen van het m.s. „Amstel stroom" op 18 Juli van dit jaar nabij het eiland Lundy aan de zuidkust van Engeland. o Nieuw Europees record discuswerpen. De Italiaanse discuswerper Consolini slaagde er in met zijn worp een afstand van 54.89 me ter te bereiken, waarmede hij het Europese record dat zijn landgenoot Tosi in Augustus van dit jaar op 54.80 meter had ge bracht te verbeteren. Het wereldrecord discuswer pen is met 54è96 meter in het bezit van de Amerikaan Fitch. (Ingez. mededeling, advert.) Er gaat niets boven PUDDING CUSTARD.MAÏZENA CP «7-OJJ Spoorwegongeluk in Korea. Veertig Amerikaanse solda ten, die op weg waren naar huis zijn om het leven gekomen bij een spoorwegongeluk ten zuiden van Seoel op Korea. Tenminste 60 zouden gewond zijn. Er wordt onderzocht of het ongeluk een gevolg van sabotage was. Deken van Canterbury aanbidder van Moskou. De deken van Canterbury, Re- verent Hewlett Johnson, die te Boekarest was uitgenodigd door de Roemeens-Sowjetische ver eniging „Arlus" heeft in de Roe meense hoofdstad een persconfe rentie gehouden, waarop hij o.m. heeft verklaard: „Indien Groot-Britannië zijn buitenlandse politiek wijzigt en vriendschappelijke betrekkingen aanknoopt met de Sowjet-Unie en alle Oost-Europese landen, mag het onbevreesd zijn voor de gehele wereld en kan het pond sterling het tegen de dollar op nemen". Na er aan te hebben herinnerd, dat hij reeds lange ja ren strijdt om het werkelijke ge zicht van de Sowjet-Unie bekend te maken heeft hij gezegd: „Der tig jaar geleden ben ik gewonnen voor het socialisme, zoals ik het in de S.U. zag toepassen. Onge twijfeld heeft men enkele ver gissingen kunnen aanstippen, maar de S.U. is een prachtige so cialistische verwerkelijking". De zinken pasmunt. Kort geleden werd in de dag bladen het einde van de geduren de de bezetting aangemaakte zin ken pasmunten aangekondigd en tevens werd bekend gemaakt dat deze door nikkelen geldstukken zullen worden vervangen. We ge loven niet, dat we ons vergissen, als we vaststellen, dat deze ver dwijning maar door weinig Neder landers zal worden betreurd, want bijzonder populair is dit zinken geld nooit geworden. Maar, nu het toch een'afscheid betreft, is het wel interessant de geschiedenis van deze munten eens na te gaan, vooral ook, omdat daaruit eens te meer blijkt, dat onze N.S.B.-ers toch maar rare Germanen waren, die blijkbaar hun eigen geliefde symbolen maar half kenden. De voorgeschiedenis is alge meen bekend: Volgens onze be zetters was het voeren van zilve ren, nikkelen en koperen munten een. absoluut overbodige weelde, waaraan zo vlug mogelijk een ein de diende te worden gemaakt. Het zilver enz. verdween allengs uit de circulatie en werd gebruikt ten bate van de Duitse oorlogs industrie, die ongelooflijke hoe veelheden van deze metalen nodig had: Inplaats van de zo zeer inge burgerde kwartjes, dubbeltjes enz. kregen wij voortaan de in onze ogen zo foei-lelijke zinken munten in de hand gestopt. Aan het uitkomen van deze vervangingsmuYiten was echter het één en ander voorafgegaan! Mr Rost van Tonningen, die de leiding van het Departement van Financiën in 1941 op zich had ge nomen, wilde de nieuwe munten versierd met de echte en onver valste Germaanse symbolen en hij had de Nederlandse S.S.-er Nico de Haas belast met het ont werpen hiervan. Gelijk met de ontwerpen diende hij een toe lichting in, waaruit het volgende karakteristiek is voor de waan, waarin die heren toen leefden: „Alle munten dragen een zonne- symbool, als uitdrukking van ons aller hoop op de grote toekomst van ons volk en tevens van ons Godsvertrouwen. De heeldenaar van de cent vertoont het steeds in onze volkskunst voorkomende rechtkruis, terwijl de zonnevogel- tjes van bijzondere betekenis zijn vor het Frankische deel van ons volk. In de halve stuiver is het oelebord verwerkt, het vermaarde Friese stamsymbool, terwijl de stuiver is gewijd aan de derde stam van ons volk, de Saksen. Deze vertoont n.l. het zinnebeeld van Saksenland, het Saksenros. De boom op het dubbeltje is de „driekruinenboom", zinnebeeld van de kraoht en de hoogheid van onze stam, terwijl het schip op.de hoogste waarde het zinnebeeld is van onzespeciale geaardheid als zeevarend volk en van het harde maar ongebroken leven aan onze kusten." Men ziet: niemand en niets was vergeten! en Rost verklaarde zich dan ok zeer ingenomen met de hem vertoonde proefslagen. Met een haast, een betere zaak waar dig, werd in Sept. 1941 met het aanmunten begonnen, maar er kwam een kink in de kabel. Heer Rost, tot zelfs in details een ondergeschikte der Duitsers, (noest aan de Rijkscommissaris een proefexemplaar van alle nieuwe munten voorleggen en deze keurde het dubbeltje, de halve stuiver en de cent af! De zó zeer bewonderde driekruinen boom bleek niet Germaans genoeg te zijn, de in de halve stuiter aan gebrachte doorboring moest ver vallen en de zonnevogeltjes op de cent noemde hij ronduit „kitsch." Inmiddels was er echter meer dan 157.000 kg. van deze munten geslagen, maar niets hielp, ze moesten opnieuw worden versmol ten en Nico de Haas kreeg op dracht de driekruinenboom te vervangen door een symbool, dat zuiver op de graat was. Ditmaal koos hij de driespruit, een volgens hem zeer verbreid Germaans Nederlands zinnebeeld, dat in onze volkskunst „voor de oude-man-rune staat en een heils- teken vormt, dat de kracht en de vruchtbaarheid van volk en bodem beduidt." Verder werden de zon nevogeltjes geschrapt, zodat onze Franken het maar zonder hun symbool moesten doen. Gelukkig voor Rost konden de nieuwe modellen genade vinden in het oog van Seyss en de aan munting kon weer ter hand wor den genomen. Tengevolge van dit Duits ingrijpen is er echter een tijdlang veel gebrek geweest aan pasmunt. Wat deze nieuw-munterij ons land heeft gekost, is niet zo een voudigweg te becijferen. Dat het een lieve cent zal zijn geweest, staat echter wel vast, als men weet, dat er in totaal bijna 683.000.000 stuks van deze zinken munten zijn geslagen en dat het gewicht van het daarvoor beno digde zink bijna 2.000.000 kg heeft bedragen. Ondanks alle door De Haas, RdSt en Seyss aan deze munten bestede zorgen, hopen we toch maar, dat ze inderdaad vlug uit het verkeer zullen zijn verdwenen en dat we zo gauw mogelijk weer de vanouds bekende beeldenaars -zij het dan natuurlijk die van Koningin Juliana - zullen terug zien. Van Saksenpaarden, driesprui- ten, oeleborden en hoe al dat fraais verder mag heten, hebben we reeds lang schoon genoeg. Dr H. F. Tillema schrijft in „Oost en West": De grote rivieren op Borneo „zingen". Ligt men er stil met een prauw of boot, dan hoort men uit het water geluid opstij-l gen als van een auto toeter. Sterk is die „muziek" niet, maar j ze is toch duidelijk waarneem baar. Het zou veroorzaakt wor- den door liet overelkaar strijken bij vloed van zout en zoet wa ter, meende men. Niet alleen op Borneo, ook op Sumatra neemt men geluiden op rivieren waar. Daar is het geluid veel sterker. Een onderzoeker vertelt, dat hij op stille avonden met zijn schuit op een grote rivier liggend, ge- j luiden had waargenomen als van een krachtig en aanhoudend kwaken, in sterkte zeer verschil lend. Het had ook veel weg van korte stoten als -op een claxon. In de regentijd, wanneer er veel water door de rivier stroomt, is het alleen aan de monding waarneembaar, in de droge tijd, wanneer het zeewa ter diep landwaarts doordringt, op 10 a 15 km stroomop, op de grens van zout en zoet water. Het begint tegen de schemering 's avonds, is het sterkst te mid dernacht, om geleidelijk af te nemen tot zonsondergang; om 8 a 10 uur was het zó sterk, dat de onderzoeker op Sumatra in de kajuit geen geregeld gesprek kon voeren. Zijn tochtgenoten, Malerius, schreven het toe aan Kaaimannen. Maar dit kan niet juist zijn, want Krokodillen ma ken alleen geluid boven water en dan alleen wanneer ze zeer opgewonden zijn. Bij vechtpar tijen b.v. De onderzoeker ver moedde, dat het veroorzaakt werd door vissen, wat juist bleek te zijn bij laboratorium-onder zoek. De visblaas-spieren spelen er een voorname rol bij volgens de leider van het visserij proef station te Batayia, de heer dr Hardenberg. Geluidgevende vissen zijn er verschillende. Ze komen o.a. voor in de Middeilandsehe Zee. De mythe van de sirenenzang zou er haar oorsprong vinden. Geluidmakende slangen trof de onderzoeker, de heer Fieters ook aan. Hun geluid, een lang gerekt b.r.r.r.o.t. is in de stilte van de tropische nacht tot op pl.m. 100 meter waarneembaar. Het wordt op de tien a vijftien minuten voortgebracht en wordt van alle kanten beantwoord. De geluiden van vissen en slangen houden vermoedelijk verband met het paren (zie het tijdschrift ,.De tropische natuur, jaargang 1932 en 1933). In de zeeoorlog waren de duik bootjagers voorzien van instru menten om duikboten, torpedo's, geluidgevende mijnen enz. te ontdekken. De duikbootjager moest precies weten wat hij hoorde. Het was een kwestie van leven en dood geworden. Er werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar al 1 e geluiden. De sterkte, hun toonhoogte, hun aard, werden bepaald van vis sen, de kreten bij de voeding en de „liefdeliederen" werden op gra'mofoonplaten vastgelegd. Het bleek, dat sommige vissen van geluid veranderden op on geveer dezelfde wijze als jonge mannen, die de baard in de keel krijgen. Dit hangt vermoedelijk samen met de lentegroei, waar bij de geluidsgolven langer worden, geringer in aantal en dus lager van toon. Het grootste lawaai geduren de de nacht bleek samen te val len met de jacht naar voedsel op de bodem. Ook de paring houdt wellicht verband met de sterkte van het geiuid. Waar het geluid zich in water pl.m. 15 maal beter voortplant dan in de lucht, wordt een zwak geluid, boven water bijna niet hoorbaar, er onder zeer goed waarneem baar voor het menselijk oor. Sommige vissen brullen als krachtige vliegmotoren met open uitlaat. Het spreekwoord: „„zo stom zijn als een vis" gaat helemaal niet meer op! Tenuitvoerlegging van internering als gevange nisstraf. Als algemene maatregel van bestuur op grond van de wet overgang bijzondere rechtsple ging is een Kon. Besluit ver schenen, waarbij bepaald is, dat met ingang van 15 September de bijzondere maatregel van in ternering kan worden ten uit voer gelegd als gevangenisstraf, te ondergaan in een rijkswerk inrichting. Door Sowjets gearresteerd. Naar de „Arbeiter Zeïtung", de krant van de Oostenrijkse socialistische partij bericht, heeft het sow jet-bestuur de directeur en de chef van de aankoopdienst van een kantoor der U.S.T.A. Sowj et-maatschappij voor het beheer van Duitse eigendom men) gearresteerd. Over de aanleiding is niets bekend. Verleden week werden reeds twee hoge ambtenaren van de U.S.T.A. gearresteerd. Rantsoenverhoging in T sjecho-Slowakije. Het Tsjecho-Slowaakse kabi net heeft een verhoging van het rantsoen bloem, brood, marga rine en suiker voor alle perso nen onder 20 jaar en voor vol wassenen die lichamelijke arbeid en hoofdarbeid verrichten goed gekeurd evenals een algemena verhoging van het aardappel rantsoen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 4