Engeland zal niet toegeven aan coramu nistische terreur in Azië. NIEUWS Viermogendbeden-conferentie vol ledig mislukt. Openbare Leeszaal en Bibliotbeek te Goes geopend. Mr Stikker gaat in Amerika besprekingen voeren. Een Verenigd Europa. Lot der Italiaanse koloniën thans in handen der Ver. Naties. Bevin tegen vorming van Westelijke Unie. Heitig incident te Parijs Twee Duitse inbrekers opereerden in Kerkrade NederlanMntiisclie Regering zal streng op treden tegen communistisclie activiteit. Vier jaar voor „de schrik van Koewacht" Professoren Piccard en Cosijns vertrokken. Protestbrieven van Kotlkof aan Beitel Bewijs voor misdadig oogmerk wordt dagelijks geleverd. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1050 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 16 SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen- Pr K. HUIZENGA, Midde.burg; H. JANSEN, Mcliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, S Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.17 u., onder 18.51 u. Maan v 18.59 u., onder 4.51 u. 1 Hoogwater Vrjjdag 17 Sept.: Vlissingen: 1.41 u. 1.86 m., 13.47 u. 1.82 m. Wemeldinge: 3.24 u. 1.67 m., 15.39 u. 1.53 m. Mede onder de indruk van de internationale spanningen en de geruchten omtrent de moge lijkheid van een derde wereldoor log, is de wens opgekomen tot de stichting van een Verenigd Eu ropa. Het is vooral de Engelse staats man Winston Churchill, die zich hiervoor interesseert en die als de drijvende kracht kan worden be schouwd. Een door hem tot het Engelse volk gerichte boodschap, laten wij hier volgen: „Tk vraag U daadwerkelijke be langstelling te tonen voor de zaak van een Verenigd Europa en in woord en daad alles te doen wat gij kunt om de verwezenlijking daarvan te bevorderen. De grond slag der gedachte van een Ver enigd Europa is zeer eenvoudig. Het is de algemene wens van alle gewone mannen en vrouwen om hun leven in vrede te leven en hun kinderen in vrijheid groot te bren gen in plaats van een bestaan on der de voortdurende schaduw van tyrannie en oorlog. Gedurende een halve eeuw leven in openbare functies hebben mij de omstandigheden in staat gesteld de gebeurtenissen uit vele ver schillende gezichtshoeken waar te nemen. In het bijzonder ben ik nauw betrokken geweest bij de leiding der zaken in twee wereld oorlogen, die beide in Europa zijn begonnen. Toen de nazi-macht was gebroken, vroeg ik mij zelf af, wat de beste raad was, die ik mijn medeburgers hier op dit eiland en aan de overzijde van Het Kanaal, op ons verwoeste vasteland, kon geven. Het was niet moeilijk die vraag te beantwoorden. Mijn raad aan Europa kan in één enkel woord gegeven worden: „Verenigt TJ!" Men zou hebben kunnen hopen, dat, toen de overwinning bevoch ten was, er een Europese Unie zou zijn gevormd als één van die regionale aaneensluitingen, waar voor ruimte is gelaten in het Handvest van de Verenigde Na ties; maar niets van die aard is gebeurd. Europa heeft noch de ge legenheid gekregen tot herstel, noch tot wederopbouw. Zijn ziekte is dieper geworteld. Vrees en argwaan zijn in de plaats getre den van het vertrouwen en de hoop, die in de lange worsteling om de vrijheid de harten schraag den. Daarom heb ik, ongeveer een jaar geleden, een aantal mannen en vrouwen geraadpleegd, die be schikten over ervaring in het openbare leven en behoorden tot alle politieke partijen of partijloos waren. Wij besloten een volksbe weging in het leven te roepen, waarbij zich konden aansluiten al degenen, die in Europa geloven en tezamen wensen te werken om Europa te redden en te doen her leven. Ofschoon vele vurige gees ten naar voren kwamen om hen hulp te bieden, was het eerste antwoord op onze oproep over het geheel aarzelend en sceptisch. Maar in de loop der maanden nam de steun voor de gedachte steeds sneller toe. Heden ten dage bestaat er geen moeilijkheid in het vinden van mensen, zelfs op de hoogste pos ten, die het in grote lijn eens zijn met onze beginselen en die geen overreding nodig hebben om de voordelen toe te geven, welke de eenheid van Europa de volken van hun eigen en andere landen zou kunnen bieden. Of deze principiële overeen stemming zal worden omgezet in de stoutmoedige maatregelen van practische aard, welke de toestand eist, zal in hoge mate afhangen van de energie, waarmede de ge dachte door het volk wordt ge steund in dit en andere Europese landen. Het is de taak der regeringen om politiek ten uitvoer te leggen; het is de taak der niet-officiële bewegingen, zoals de onze, de openbare mening te bezielen en voor te lichten. Wanneer eenmaal het bewustzijn Europeanen te zijn de geesten der gewone men sen in alle landen doordringt, zult gij zien, dat de regeringen snel zullen volgen met practische da den. Deze grote internationale zaak moet, natuurlijk, gehouden blijven buiten de arena der binnenlandse partijpolitiek. Evenals wij, onaf hankelijk van ons partij-lidmaat schap gedurende de oorlog allen tezamen, werkten tot de overwin ning, waarop wij allen ons gelij kelijk kunnen beroemen moeten wij thans wederom samen werken in het nastreven van een niet min der edel doel. Op die wijze zullen wij stellig weer dat sterkende bewustzijn van kameraadschap en gemeen schappelijke doelstelling vinden, dat wij eens kenden, maar thans verloren schijnen te hebben. Op die wijze zal ons oude en befaam de vasteland Europa de Chris tenheid zoals men eens zei niet langer een voedingsbodem voor armoede en haat, oprijzen uit zijn puinen en, door zichzelf te ver enigen, de wereld een stap dichter brengen bij de uiteindelijke een heid van de gehele mensheid. Ik hoop, dat gij besluiten zult Ernest Bevin, de Engelse minister van buitenlandse zaken, heeft in het Parlement verklaard, dat Engeland en het Ge- meenebest alle middelen zullen aanwenden om het aanwak keren van een burgeroorlog als wapen van buitenlandse politiek de kop in te drukken, overal waar burgeroorlog het kwade hoofd opsteekt. In de eerste plaats sprekend de, spectaculaire middelen, doch over de toestand in Malakka, zei-door een voortdurende inspanning de Bevin, dat de regering niet van plan is aan deze terreur toe te geven. In geheel Zuid-Oost-Azië leeft een communistisch plan, in handel en op alle andere gebieden elke westerse combinatie te ver drijven. Sprekende over enkele voorstel len voor de vorming van een Wes telijke Unie, die bjj bestudeerd had, zei Bevin: „Ik wil niet ver keerd begrepen worden en ik wil niet, dat iemand denkt, dat ik een koud stortbad wil geven, maar zij zuilen geen ogenblik de proef van een onderzoek kunnen doorstaan". Hij drong er bij het Engelse gevolgd door andere inspanningen die in een alomvattend plan zou den passen. Antony Eden opende het debat met te verklaren, dat India met de inval in Haiderabad onbetwist baar een heftige en onvergeeflijke schending heeft gepleegd van zijn eigen overeenkomst met Haidera bad. Verder verklaarde Eden, dat hij er van overtuigd is, dat ongetwij feld in een groot gedeelte van En geland en in geheel West-Europa een oprecht verlangen leeft, de vorming van een Westelijke Unie te bevorderen. Naar aanleiding van Attlee's volk en andere landen op aan, te verwerping van Churchill's voor- begrijpen, dat 't maken van plan- stellen voor een Europese Unie nen voor economische eenheid en I vroeg Eden zich af, wat voor an- later politieke vereniging niet kon dere voorstellen de Engelse rege- worden gedaan met vereenvoudig- I ring in gedachten heeft. Het lot der voormalige Italiaanse koloniën zal aan de V.N. voorgelegd worden, daar de afgevaardigden der vier grote mogend heden het tijdens de nachtzitting niet eens zyn geworden, zo meld de Keuter .gisteren uit Parys. Belangrijkste kwesties werden terzijde geschoven. Zelfs over de vorm der onenig heid, aldus Reuter, kon men het niet eens worden en men debat teerde lang erover of aan het hoofd der notulen zou staan: „No tulen der conferentie der vier mi nisters van buitenlandse zaken". Wysjinsky (Sowjet-Unie) bleef volhouden, dat de conferentie niet op het plan van een bespreking van ministers stond. Tenslotte kwam men overeen, geen gemeenschappelijke notulen op te stellen. Iedere delegatie zou haar eigen notulen opstellen en kon die daarna voegen bij die der andere delegaties. In ieder geval zou er geen ondertekening door de vier mogendheden plaats heb ben. Voorts zou er geen gemeen schappelijk communiqué voor de pers. worden uitgegeven. Iedere delegatie moest hierin volgens haar eigen inzicht handelen. Men kon het verder niet eens worden over de vorm waarin aan de V.N. zou worden medegedeeld, dat men niet tot overeenstemming was gekomen. Koningin Juliana's bezoek aan John Ruskin-school in Londen. Zoals reeds medegedeeld, be zocht Koningin Juliana tijdens haar kort verblijf met Prins Bernhard in Londen o.m. de John Ruskin school, een speciaal opleidingsinstituut voor gedeel telijk blinde kinderen. Nader vernemen wij, dat de Koninklijke moeder van Prinses Marijke, die in haar prilste jeugd een oogoperatie onderging zich wilde oriënteren over de op de genoemde school Ongeveer 2000 arbeiders in de vliegtuigfabrieken, die hoger loon eisen en tegen ontslag proteste- j ren, zijn gistermorgen voor het kantoor der fabrieken op de Bou-| Steun levard Haussman te Parijs samen- j, geschooid. Het verkeer werd ge- plattelandsgemeenten stremd. j noodzakelijk. Toen de politie hen trachtte Gisteren is Goes officieel en on- uiteen te drijven, rukten zij de der grote belangstelling in bezit ijzeren hekjes om de bomen uit gesteld van een Openbare Lees- de grond en wierpen deze naar zaal en Bibliotheek, de politie. Ongeveer 20 personen,Dat ging niet zo eenvoudig als onder wie politiemannen, werden I het hier staat. Tenminste, toen de licht gewond, verschillende auto's heer J. I, van Ballegoijen de Jong, beschadigd. 1 als voorzitter van het bestuur der Ongeveer de helft van de 31000 vereniging de genodigden in het arbeiders aan de Renault-fabrie- Schuttershof, waar de opening ken is gistermorgen vroeg in sta- plaats vond, toesprak, bleek wel", j V£m cultureel centrum". de zouden vinden. OPENING DOOR BURGEM. TEN KATE. Daar de Commissaris der Ko ningin verhinderd was aanwezig te zijn, verzocht de heer van Bal legoijen Burgemeester mr W. C. ten Kate van Goes de opening te verrichten. Deze sprak zijn vreugde uit, dat thans Goes, dat, zoals hij reeds vroeger zeide, aanspraak tracht te maken, het centrum van Zee land te zijn, ook met deze biblio theek een stap doet in de richting gevolgde per maand meer loon methoden, mede als voorlopig De betogers hebben zich te 13 onderzoek naar de eventuele mo- uur op de Place St. Augustin op- gelijkheden een soortgelijke nieuw verzameld en twee met school in ons land te doen op- politie-agenten geladen waye.us richten. king gegaan. Zij eisen 5000 francs dat er talloze moeilijkheden over wonnen moesten worden eer het zo ver was. Kostbare viool ging van de hand voor 160 mark. De politie van Kerkrade is er in samenwerking met de politie van Aken in geslaagd een bru tale inbraak op te helderen, welke twee maanden geleden door twee Duitsers bij de familie Seholtes te Spekholzerheide werd gepleegd. Deze inbraak was een van de vele, die de laat ste maanden door Duitsers zijn gepleegd in Kerkrade en andere plaatsen langs de grens. Naast een grote hoeveelheid kleren, schoenen e.d. werd bij de familie Seholtes een kostbare viool, ter waarde van enkele duizenden guldens, ontvreemd. Een politiehond vond de dag na de inbraak een spoor, dat naar Duitsland leidde. Hij raakte dat echter kwijt. Het onderzoek kon pas worden voortgezet, topn dezer dagen een vioolbouwer uit Aken, die door de politie was gewaarschuwd, liet weten, dat iemand hem de bewust viool had verkocht voor 160 mark. De verkoper, een zekere Ku- tella, gaf na aanhouding toe, dat hij de inbraak had gepleegd. Hij beweerde, dat alleen gedaan te hebben. Later bleek, dat ook een zekere Hdnssen in het complot zat. Deze hoefde men echter niet meer te arresteren, want hij zat al voor een andere inbraak ge vangen in Siegburg bij Bonn. Dat ook Kutella het klappen van de zweep kent, blijkt wel daaruit, dat hij nauwelijks vier Na de vergadering, die drie en een half uur duurde, zeide een lid der Britse delegatie „dat de be langrijkste kwesties zijn ter zijde gelaten. Het enige punt, dat nog opgehelderd moet worden, is de vorm, waarin dit vraagstuk aan de V.N. moet worden voorgelegd. Ik weet het antwoord op deze vraag nog niet". De vertegenwoordigers van de grote vier zouden gisteren op het middaguur voor hun laatste vol ledige zitting bijeenkomen. Op grond van de bepalingen van het Italiaanse vredesverdrag moet de kwestie, wanneer op 15 Septem ber geen overeenstemming is be reikt, naar de algemene verga dering van de V.N. worden ver wezen. Na afloop heeft Robert Schu- man, minister van buitenlandse zaken, de afgevaardigden een af- scheidslunch aangeboden. Over Indonesië, Marshallhulp en Benelux. De minister van buitenlandse zaken, mr D. U. Stikker, is gis teravond, vergezeld van mr N. S. Blom, Nederlands gedelegeerde van de Palestina-commissie der V.N., met een K.L.M.-Constellati- on naar New York vertrokken. Mr Stikker vertelde voor zijn vertrek, dat zijn reis ten doel heeft verscheidene problemen te bespreken, waarvan hij noemde de situatie in Indonesië, de Marshall hulp en de Benelux. Desgevraagd zei mr Stikker, dat het zwaartepunt van zijn reis niet op het communistische ge vaar in het Verre Oosten mag ge legd worden. Tot zijn reis is j.l. grote fout geweest het communis- Nadat de vorige uitleenbiblio theek, welke was gevestigd boven het beursgebouw aan de Gnote Markt, lange tijd een kwijnend bestaan had geleden, werden op 15 April 1947, na zorgvuldig over leg, de statuten voor de Stichting „Openbare Leeszaal en Biblio theek" vastgesteld. De Stichting werd echter op 22 April van dit i landen" Na de Goese burgerzin te heb ben geprezen, dankte ook hij voor de medewerking, die men bij de oprichting van vele zijden had on dervonden. Na de pauze sprak, namens het Provinciaal bestuur de heer A. Schout. „Goes is een plaats met een snelle ontwikkeling" verklaarde hij. Hij achtte de leeszaal van gro te betekenis voor de beide Beve- jaar een vereniging. j „Alle steun van de plattelands- Als kapitaalinvestering werden j gemeenten", zei Jhr Mr D. H. van tische element' in de Republiek te renteloze obligaties uitgegeven, Doorn, burgemeester van Katten- verkleinen en het te laten door- waardoor in korte tijd alleen al in dijke, die namens deze gemeenten i gaan voor nationalisme". i Goes een bedrag van 9000 gulden het ivoord voerde. „Ik ben op- Mr Stikker deelde mede, datbijeengebracht werd. recht verheugd, dat deze leeszaal hij Marshall hoopt te ontmoeten. I Van alle zijden werd medewer- tot stand is gekomen". Zijn verblijf zal vermoedelijk tot king verleend en de bibliotheek midden volgende week duren. I telt thans 3000 boeken. De voor- Daarna zal hij naar Nederland zitter dankte vervolgens allen die terugkeren en van de besprekin- j aan de oprichting hun steentje gen in New York zal het afhan- hadden bijgedragen, gen of hij daarna onmiddellijkHoewel er dus niet direct reden naar Parijs, waar de vergadering tot pessimisme is, rekent spreker van de U.N.O. wordt gehouden, I echter ook op de medewerking zal doorgaan. Met de Australische minister van buitenlandse zaken, dr Evatt, van de omliggende gemeenten. Zich wendend tot de voorgan gers der diverse kerkgenootschap die gisteren aankwam, heeft hij pen, wees spr. erop, dat al het problemen besproken, die de UNO mogelijke gedaan zal worden de bijeenkomst betreffen. bibliotheek tot een waarlijk cul- Het vliegtuig waarmede minis- turele instelling te maken, ter Stikker reist wordt bestuurd Tenslotte richtte spreker het door gezagvoerder Bosman. De woord tot de directrice mej. Vis- Maandag besloten, dus na de rede I bekende K.L.M.-piloot Iwan Smir- ker uit Utrecht en haar assisten- Tegenstand in Haiderabad wordt zwakker. Officieel wordt te New Delhi medegedeeld, dat Indische troe pen Aurangabad, op één na de grootste stad van Haiderabad, be zet hebben. De stad had zich on voorwaardelijk overgegeven nadat het verzoek van de gouverneur, om hem de voorwaarden voor de overgave ter hand te stellen, van de hand had gewezen. De Indische troepen hebben de stad Homnabad veroverd. Volgens Indische berichten-wordt de tegenstand zwakker. In de Zuidelijke sector werd het Indi sche bruggenhoofd te Hospet aan gevallen. De aanval werd afge slagen. Aan de weg van Bezwada naar Sekoenderabad waren de Indische troepen de stad Soeryapet tot op 5 km genaderd. De drie bruggen hoofden aan de Zuidelijke grens waren vast in Indische handen. van Moeso, „Hierdoor zijn de kaarten dui delijk op tafel gelegd", aldus de minister. Op de vraag, of de weerslag van zijn besprekingen in. Washington spoedig bespeurbaar zullen zijn, zei de minister: „U dient voorlo pig geen verdere actie dan de ver klaring van de Nederlands-Indi sche regering te verwachten. Wij willen deze zaak in alle rust be- ;n". Op de vraag, of het in Amerika geen vreemde indruk zal maken, dat, wat veelal in het verleden als nationalisme werd bestempeld, thans openlijk communisme wordt genoemd, luidde het antwoord: „Mijns inziens is het altijd een Generaal Kotikof, Sowjet-Rus- sisch bevelhebber van Berlijn, heeft in een brief aan zijn En gelse ambtsgenoot generaal Her- bert er op aangedrongen, dat de personen, die verantwoordelijk zijn voor de incidenten tijdens de anti-communistisclie demonstra ties te Berlijn van verleden week Donderdag, gestraft worden en maatregelen worden genomen, een herhaling te voorkomen. „De onactiviteit van de Engel se en Duitse politie in uw sector wordt door de fascistische provo cateurs beschouwd als een aan- moediging voor hun misdadig op- onrust te wekken en geweld te treden", aldus Kotikof. Volgens plegen in niet-republikemse stre noff fungeert op deze reis als na- te mej. Bal, hopend dat beiden in vigator. de vervulling van hun taak vreug- „De ontwikkeling van de communistische actie gedurende de laatste maanden in Zuid-Oost-Azië en elders heeft duide lijk de methoden en doeleinden van deze actie in het licht gesteld", aldus een communiqué van de Ned. Indische regering. „Mag zij aanvankelijk de schijn overheidswege maatregelen te- aannemen van legale wegen te gen deze misdadige werkzaam- volgen, zodra de omstandigheden heid zijn getroffen zal nu verder daarvoor rijp worden geacht ont- deze werkzaamheid met alle hult zij zich als een beweging, i ten dienste staande wettige mid- welke gericht is op omverwer- delen worden bestreden, ping of tenminste aanranding Het spreekt vanzelf dat deze van het gevestigde wettige ge- bestrijding zich alleen richt te- zag en ontwrichting van het gen hen, die de misdadige oog- maatschappelijk en economisch merken der communistische agi- leven. 1 tatie uitvoeren, nastreven of Daarom moet communistische propageren en niet tekort doet activiteit gekenmerkt worden aan vrijheid van woord en ge- als strafbare daad, ook in het schrift of van politieke organi- stadium van bedekte en onder- satie, zolang deze geen eommu- grondse werkzaamheid. nistische ondergrond heeft en Het bewijs van misdadig oog- daarmede grenzen van wettige merk wordt dagelijks geleverd en vreedzame actie niet worden door de ontwikkeling, welke deze overschreden", beweging in duidelijk opeenvol gende stadia vertoont en die' steeds op gewelddadige aantas ting van de openbare veiligheid uitloopt. Zij schroomt ook niet om vanuit republikeins gebied Ds van Empel uit Middelburg sloot als voorzitter van het be stuur der Op. Bibl. aldaar de rij van sprekers. „Ik ben blij", zo merkte hij geestig op, „dat wij 'n zusje erbij hebben gekregen", al was men in Middelburg wat scep tisch gestemd over het welslagen der onderneming. Hij vroeg speci ale belangstelling om samen met de Vlissingse bibliotheek 't vraag stuk van de plattelandsvoorzie ning tot een oplossing te brengen. Tot slot gaf Mej. Visker, als di rectrice nog een technische uit eenzetting. De bibliotheek is nog niet geheel gereed wat betreft 't inschrijven van de boeken, zodat voorlopig werken over biologie, wijsbegeerte, godsdienst en kunst nog verboden waar zijn. Zij hoopt echter met dit, waar lijk niet te onderschatten karwei, over twee maanden gereed te zijn. Na de opening werden de aan wezigen in de gelegenheid gesteld om een kijkje te nemen in de bi bliotheek, welke is gevestigd in een der zalen van het voormalige weeshuis aan de Singelstraat. Het geheel is zeer mooi uitge voerd en vooral zij, die deze ruim te voordien gekend hadden ston den verrast over de metamorfose. Al is de ruimte als „leeszaal" niet al te groot de voorzaal biedt plaats aan zes en het ach terzaaltje aan acht personen het zal er goed lezen, of studeren zijn. Kotikof hebben „de fascistische bandieten" gevuurd op de Sowjet- wachtposten. Volgens een Engels woordvoerder te Berlijn was de brief ditmaal niet ondertekend met „bevelhebber van Berlijn", doch met „garnizoenscomman- adnt". Hij voegde er aan toe, dat Kotikof in een tweede brief aan Herbert schrijft over „een schot, Maandag op een Sowjet-Russi- sche wachtpost bij het gedenkte ken aan de Brandenburger Tor gelost". ken, geheel in strijd met de be standsovereenkomst. Mitsdien acht de regering het noodzakelijk uitdrukkelijk te verklaren, dat iedere communis tische actie in strijd is met de openbare orde en valt onder de strafartikelen, welke de open bare orde beschermen. Dit geldt evenzeer voor indi viduele activiteit als voor het deelnemen aan verenigingen op communistische grondslag. Terwijl reeds geruime tijd van dagen voor de inbraak te Spek met ons op te marcheren in deze holzerheide uit een Nederlandse grote onderneming.' Winston Churchill. (In een volgend nummer hier over nader.) De Raad van Cassatie heeft de Middelburgse landwachter R. J. Zimmerman, die door het Bijz. Gerechtshof te Middelburg was veroordeeld tot 18 jaar gevange nisstraf met aftrek, wegens ver raad en hulpverlening aan de vij and, veroordeeld tot 10 jaar ge vangenisstraf met aftrek. gevangenis was ontslagen na een inbraak, welke hij in Heerlen had gepleegd. Behalve de viool heeft men ook een groot gedeelte van de andere gestolen goederen kun nen achterhalen. Sluiting Staten-Generaal. De beide Kamers der Staten- Generaal zuilen Zaterdag 18 Sep tember, des namiddags te kwart voor drie bijeenkomen ter sluiting van de zitting. Overal voor te vinden, behalve voor werken. In de middagzitting van het Bjjz. Gerechtshof te Middelburg van gisteren eiste de procureur- fiscaal in een scherp requisitoir negen jaar Rijkswerkinrichting tegen de 3I-jarige Maurice D. C. P. Persijn te Terneuzen. Deze had zich in de oorlogsja ren in Koewacht dusdanig gehaat gemaakt, dat één der getuigen hem „de schrik van Koewacht" noemde. P. had het speciaal gemuiTt op hen, die naar de Engelse zender luisterden en propaganda-biljet- ten van de N.S.B. trachtten te vernietigen. Een tweetal personen werd hiervoor bij de S.D. ter verant woording geroepen. Het was voor hen een geluk, aldus de president, dat deze gevallen zich in 1941 af speelden, anders waren de gevol gen zeker ernstiger geweest. Ook tijdens een sacramentsprocessie in Hulst had besch. zich misdra gen, door de kruisen op de weg met zand om te vormen tot ha kenkruisen. Besch., die geen al te beste in druk maakte, bleek van alle markten thuis te zijn geweest in de N.S.B.behalve voor hard wer ken kon men hem overal voor krijgen. Lid van het N.A.F. was hij geworden omdat hij dacht, dat hij daarmee goed deed. De procureur fiscaal vond, dat besch. zich had schuldig gemaakt aan zeer ernstige politieke mis drijven, vooral daar hij ook was toegetreden tot de Landstorm Nederland en zodoende tegen de geallieerden had gevochten. Ge zien het psychiatrische rapport, dat over P. was uitgebracht, vond Jhr Verspijck het beter, hem naar een Rijkswerkinrichting te ver wijzen. Hij eiste dan ook 9 jaar R.W.I. De verdediger Mr Kurtz ging verder in op het psychiatrisch rapport en vroeg ter beschikking stelling van de regering. Aan deze wens werd voldaan, daar de uit spraak luidde: 4 jaar gevangenis straf met aftrek en ter beschik kingstelling van de regering. EEN „OPEN" STRIJDER. „Een open strijder" noemde j£- driaan F. Simpelaar uit Oostburg zich. Hij stond terecht wegens het deelnemen aan huiszoekingen en het aanbrengen van een tweetal personen in verband met de in braak in het Distributiekantoor te Oostburg. Het eerste gaf verd. grif toe, doch het aanbrengen van de ma- réchaussée Kars en de cassière van het Distributiebureau, mej. Hornick, was naar hij zei, bij één van de bezoeken, die besch. aan de N.S.B. burgemeester de Moor bracht, „zo maar ter spreke ge komen". 'De procureur fiscaal conclu deerde, dat besch. een gevaarlijk strijder was, die ter zitting alles behalve „open" is geweest. De eis luidde: 8 jaar met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven. Uitspraak: 6 jaar met aftrek vanaf 25 Mei 1945, ontzet ting uit de kiesrechten en 't recht bij de gewapende macht te dienen, beide voor het leven. ZIJ HAD EEN VEETE. In de morgenzitting werd nog behandeld de zaak tegen Leuntje van den Dori echtg. van M. Weststrate te Wemeldinge. Zij was reeds door het Tribunaal tot 6 maanden gevangenisstraf ver oordeeld en stond thans terecht wegens het aanbrengen van 2 on derduikers bij de N.S.B. burge meester van 's-Heer Arendskerke A. C. Hollebrands en bij enkele landwachters. Ter zitting bleek al spoedig, dat zij tegen zekere Mulder, die de onderduikers verborgen hield een veete had, die zij op deze wijze wilde afdoen. De prpcureur fiscaal achtte het verraad bewezen en eiste een jaar gevangenisstraf, dat bij de uit spraak werd verminderd tot twee maanden. UITSPRAKEN. De overige uitspraken van de zaken waren: C. A. Blommesteyn te Waarde, vrijgesproken; L. v. d. Weele, zes jaar gevangenisstraf (bij verstek) M. de Jager, Nieuwdorp, 1 jaar voorw. met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling S. De musici van de Nederlandse Radio Unie zijn ontstemd. Zij heb ben geprotesteerd tegen het feit, dat hun C.A.O. inplaats van op 1 Maart 1947 pas op 1 Januari 1948 in werking is getreden. Met 7219 stemmen heeft het Congres van de vereniging van ex-politieke gevangenen uit de be- bezettingstijd het lidmaatschap dezer vereniging met die van de communistische partij verenig baar verklaard. Woensdag 22 September a.s. zal prof. mr P. A. Diepenhorst het rectoraat aan de V.U. overdragen aan prof. dr F. W. Grosheide. <m De Belgische re gering heeft de Nederlandse diri gent mr Joh. den Hertog een ar beidsvergunning geweigerd onder het motief, dat het aantal Belgi sche dirigenten voldoende is. Den Hertog zou het komend seizoen 'n orkest van de Vlaamse Opera te Antwerpen leiden. Nederland zal Tsjeeho-Slowakije voor 8 mil- lioen kronen aan textielafval le veren en voor een gelijk bedrag afgewerkte textielproducten ont vangen. Admiraal Helfrich heeft gisteren afscheid genomen van de bemanningen der onder zeeboten „O 24" en „Zeehond", die uit de onderzeebootbasis in de Rotterdamse Waalhaven vertrok ken voor een reis naar de West, waar zij met de „Van Kinsbergen" zullen oefenen. Gistermorgen passeerde de 125.000ste bezoek ster de controle van de tentoon stelling „De Nederlandse Vrouw 18981948". De luchtmacht der V.S. heeft bevestigd, dat zes tot nog toe geheim gehouden ge vechtsvliegtuigen gebouwd wor den, merendeels voorzien van straal- en raketmotoren, voor snelheden groter dan het geluid. Truman heeft het ontslag van Dwight Griswold, Marshall-admi nistrateur voor Griekenland, aan vaard. Met groot succes hebben Amerikaanse bemanningen in Su perforten B 29 de vorige winter de bittere Noordpoolkoude door- Woensdagmorgen heeft de „Scal- dis" het vaartuig dat de chroom- stalen kogel waarmede de profes soren Piccard en Cosijns in de Golf van Guinea tot meer dan 4000 m onder de zeespiegel zullen afdalen, vervoert, te Antwerpen het anker gelicht. Tot de passagiers behoren, be halve de beide professoren, de echtgenote van prof. Cosijns, die de kwestie der biochemie voor haar rekening neemt, J. B. van Eeckhoudt, van het Nationaal Fonds voor Wetenschappelijk On derzoek en natuurkunde, alsmede Georges Marlier, docent aan de Brusselse Universiteit en een be kende zoöloog, alsmede de Franse geleerden Theodore Monod en Francis Boeuf, die experts zijn op het gebied van gewervelde dieren. De sedimenten en het plankton zullen evenals de scheepsarts dr Daniël de Bouchet te Duinkerken aan boord worden genomen. Van de expeditie maken verder nog deel uit de fotograaf en cine ast Raphael Algoet, de technicus Louis Ockum, Jaques Piccard, de zoon van de professor, die als se cretaris zal optreden en Henri Ghijsels, verslaggever van 't pers agentschap Belga. Te Duinkerken zal het schip nog een lading staalschroot aan boord nemen, dat zal dienen als ballast, wanneer de bathyschaaf naar de diepte der zee zal afda len. Verwacht wordt, dat het eigen lijke diepzeeonderzoek een groot gedeelte van de maand October in beslag zal nemen. BONNENLIJST. Voor het tijdvak van 19 Sep tember tot en met 9 October zijn de volgende bonnen voor vlees aangewezen: 204, 206 Vlees: 100 gram vlees. 205 Vlees: 300 gram vlees. Voor het tijdvak van 19 Sep tember tot en met 2 October zijn van de Tabaks- en Versnaperin- genkaarten enz. QA, QC 808 aan gewezen de bonnen: 103, 107 Tabak: 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 September worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernie tigd. o DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot vanavond: Droog weer. Droog weer met enkele over staan. Het vraagstuk van het ope reren in Noordpoolgebied is hier mede opgelost. In verschillende drijvende wolkenvelden. Matige Joegoslavische plaatsen zijn on- tot zwakke wind tussen Noord en T. P. D.; J. Leune, 4 jaar gevan- lusten uitgebroken tussen „Tito"-Noordwest. Iets kouder dan giste- genisstraf (bij verstek). en „Kominform"-aanhangers. ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1