provincie*»» KORT Vechtpartijen in Soerakarta. In de straat van Jantje Bloemententoonstelling in Kloetinge goed geslaagd. Tussen communisten en politieke tegenstanders. U:N.A.C.-prüsvraag. Een zonderling man. Jeugdige boeven gepakt Burgerluchtvaart in gevaar Onze positie op de Zuivelmarkt. Benotriixiaucn [Schrieks, 2 Corrie de Baar; Bal- 'schuiven (jongens): 1 Lou Stokx, W aterschappen. 2 Ko Goense; Blokjesrapen (meis- Bij K.B. zijn in de provincie jes): 1 Jannie de Pagter, 2 Corrie Zeeland benoemd: tot dijkgraaf van het water schap Grote en Kleine Isabella C. A. Barbe te Philippine, uiterlijk tot het einde van het- zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; tot gezworene van de Dijck- meesterpolder E. A. IJsebaert te Philippine; tot gezworene van de Hellegat polder W. Rijk te Vogelwaarde; tot gezworene van het water schap Het Vrije van Sluis Z. C. Brakman te Oostburg. MIDDELBURG. Kerkrestauratie. Nadat de Ned. Herv. Kerk aan 't Zand slechts voorlopig was hersteld heeft men het ge bouw destijds weer in gebruik genomen voor de eredienst. Thans echter is een begin ge- Goense; Eierengevecht (jongens): 1 Piet Morauw, 2 Frans Koens; Stoeltjesdansen (meisjes): 1 Hiltje Bouma, 2 Corrie Boonman. Aan de optocht namen zeven wagens en acht fietsen deel. De eerste prijzen waren als volgt: wagens: de Blazekop, fietsen: Corrie Boonman. Voor de optocht was grote belangstelling. Muzikale medewerking werd verleend door het korps van Kwadendamme. Hierna volgden de volksspelen, waarvan de eerste prijzen waren: Stoeltjedansen voor meisjes Cath. Spielier; Zakslaan: Jaap v. d. Velde; Watersteken: J. Schuer- man; Hinderni-srij<%n met fietsen voor jongens: P. de Jonge; Idem voor meisjes: A. v. d. Velde; Idem voor motoren: P. J. Sommeijer. Door de verschillende buurt verenigingen was er veel werk ge maakt van de straatversiering en _meV. ^efinitieve res-van de straatverlichting. De uitslag hiervan was als volgt: Eerste prijs versiering: Groene- dijk en eerste prijs verlichting: Schoolstraat. De eerste prijs in de etalage wedstrijd behaalde: O. P. van van Eerdenbuurg. 's Avonds trok een lichtstoet door het dorp, wat een bijzondere attractie bleek te zijn, zowel voor de jeugd als voor de ouderen. Het Ovezandese Jubileumfeest kan bijzonder geslaagd genoemd worden. tauratie. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft voor de duur van de restaura tie een overeenkomst getroffen met de Herv. Kerkeraad van Koudekerke, waaronder de kerk aan 't Zand ressorteert, waardoor in Middelburg iedere Zondagmorgen 3 diensten wor den gehouden. Deze derde dienst vindt plaats in de Bo- gardzaal. Hier doen de ouder lingen van 't Zand dienst; de collectes zullen tussen beide gemeenten worden verdeeld. Naar alle waarschijnlijkheid zal het tot eind van dit jaar duren voor de kerk weer is hersteld. RITTHEM. De feestelijkheden werden hier Zaterdag begonnen met klokge lui en muziek vanaf de toren. Hierna gingen muziek en kinde ren en feestcommissie naar het Gemeentehuis, waar de burge meester een rede uitsprak. Na dat de regen, die eerst het feest dreigde te verstoren ophield, de den enkele meisjes een linten- spel,, afgewisseld met zang. Thans volgden kinderspelen en volksspelen: ringsteken, stoelen dans, kruiwagenrijden, hinder nisrijden, hardlopen en hardrij den. 's Avonds gaven de plaatse lijke muziekvereniging en zang vereniging een concert, waarna een muzikale wandeling en een flink brandend vreugdevuur dit zeer geslaagde feest besloten. MELIS KERKE. Ook hier kwam de Raad in bijzondere vergadering bijeen. Nadat alle aanwezigen van hun zitplaatsen waren opgestaan las de burgemeester de proclamatie voor van H. M. Koningin Ju liana. Een felicitatietelegram schillëndrstruiken aan de Zonne- was verzonden. Verder deelde maire.zijde der dijk bij Brouwers- de voorzitter mee, dat benoemd haven was als waarnemend gerneente- jammer genoeg bleven van door secretaris de eerste ambt. ter de Nederia^dse Heide Maatschap- secretarie de heer W. H. van der j jn de ,ring der gemeente ge- Heijde waarna deze de eed af- £lante bomen sleohts 2 in ieven. legde. Verder kon de voorzitter, meedelen, dat er op billijke I Het bloemenperkje, voorwaarden nieuw meubilair j Door de leerlingen der openbare voor de gemeentekamer en het lagere school werd onder leiding vergaderlokaal was aangekocht, j van het Hoofd der School, de heer waarvopr de burgemeester deA. C. Priem, een open ruimte rond dank der vergadering ontving, de muziektent beplant en bezaaid Na enkele kleine zaken bij de met bloemen en struiken, rondvraag te hebben besprokenDat dit initiatief bij de bevol- sloot de voorzitter de bijeen- king en de jeugd ingang heeft ge- komst met dankgebed en bleef - vonden blijkt wel uit het feit, dat men omdat ververschingenhet perkje er steeds keurig ver- ZONNEMAIRE. De herbcstrating. Vorige week werd begonnen met het aanvoeren der straatklinkers voor de herbestrating van de kom der gemeente. De aannemer heeft moeilijkhe den ondervonden om de stenen te verkrijgen, zodat de bestrating moest worden uitgesteld. Thans zal de nieuwe straat er spoedig liggen. Dat deze verbeteringen niet voor zijn tijd zijn, blijkt wel uit het feit dat de Gemeenteraad reeds voor 1940 plannen had gemaakt voor herbestrating en nieuwe riolering. Tengevolge van de oorlogsomstan digheden is van de uitvoering der plannen steeds niets gekomen. De beplanting. Als bijzonderheid kan worden gemeld, daf van de door de aan nemer D. Rentier te Noordgouuwe in dit voorjaar geplante bomen aan de dijk van Zonnemaire naar Brouwershaven slechts één pro cent dood ging. Door de goede groei der bomen begint de dijk reeds een fleuuriger aanzicht te krijgen. Een mooie afwisseling en voor de fietsers in de toekomst een windscherm, bieden de ver werden aangeboden nog eni gen tijd gezellig bijeen. KRDININGEN. Ooievaars gesignaleerd De ooievaar (de echte dan), wordt altijd in het voorjaar ver wacht. Thans zijn hier echter reeds se- zorgd uitziet en dat geen bloemen of planten meer vernield worden. De kosten werden bestreden uit de verkoop van door de school jeugd opgehaald oud papier. THOLEN. Wedvlucht. De Thoolse P.V. „De Trouwe der! een week een paar ooievaars Huif" hield Zaterdag 11 Sept. gezien, die zich in de omtrek op- een wedvlucht van Maastricht, houden. Het is wel een halve eeuw waarbij 172 duiven in concours geleden, dat in deze gemeente de waren. duiven werden ge ooievaars op verschillende hofste- lost om 12.i0 uur en hadden een afstand van 130 K.M. te vliegen. De eerste duif was binnen om 1 55.56 uur en de laatste om den nestelden. OVEZANDE. Jubileumfeest. Deze feestdag werd geopend 2.23.3 uur. met een buitengewone openbare raadsvergadering, waarin een De uitslagen luiden als volgt: L. de Heer: 1, 11, 13, 18, 29, 30; adres van hulde aan H.M. Konin- 2' iana0ni V t' gin Wilhelmina en een adres van jp* L Laban: 5, 15, trouw en aanhankelijkheid aan H. ttt 'tPj Soomers: 6, 31, M. Koningin Juliana werden op- ^9» pO; n «o gesteld. Deurloo: 8, 9, 22, 45, 55, 56; C. Hierna werden door de school-yan. ?°®Peie: Ï5' ÜJ'jo* kinderen enkele vaderlandse lie- **aëe: *6, 24, 28, 42, deren gezongen, waarna de kinder- Njjs: 21, 25, 46, 57; M. Ta- spelen begonnen. De uitslagen ^aar: 27, 34, 36, t>8; D- Burgers: hiervan zijn: *^2, 33, 47; A. Vifagemaker: 35; J. Blokjesrapen: 1 Corrie Rentmees- Bogert: 38; C. Soomers: 38; F, ter, 2 Jopie van de Velde; Zak- Koppenhol: 40; F. Steketee: 43. lopen (jongens)1 Kees Ars, 2 De collecte voor de stich- Adri Boonman; Wedloop met ei ting „Zonnegloren" bracht te en lepel (meisjes): 1 Jaantje Tholen op de som van f 133.45. De Vereniging van Oud-leerlingen te Kloetinge "heeft Vrijdag en Zaterdag in de tuin van Café Toï een goed geslaagde bloementen toonstelling gehouden, die eigenlijk traditioneel wordt, maar vorig jaar wegens de droge weersomstandigheden niet kon doorgaan. Amateurs en handelaren benevens de Kloetingse schooljeugd, die ook ditmaal weer goed vertegenwoordigd was, poseerden een grote- variëteit van bloemen. De dahlia s waren het best ver- op naam en pompon dahlia's, alle tegenwoordigd door de specialist eerste prijzen: J. M. van 't Veer, op dit gebied, de heer J. van 't 's-Gravenpoldersestraatweg, Goes. Veer. Verzameling 1-jarige zaadbloe- Bljjkens inzendingen uit geheel men: personeel Eureka, Kapelle. Zuid-Beveland mag deze tentoon- Verzameling kamerplanten Mej. stelling populair genoemd worden. T. Sinke, Kloetinge; mooiste ka- Vrijdagmiddag vond de officiële merplanten Mevr. J. Wagenaar- opening plaats door de Burge-Zandee, Kloetinge; veïd-bouquet- meester van Kloetinge, Baron H. ten J. A. v. d. Guchte, Kloetinge; N. Schimmelpenninck v. der Oye drijfschalen, P. J. Oele, Kloetinge; waarna de heer Phaff uit Goes ter opluistering P. J. de Wijs' namens de jury nog het woord Kloetinge. Eervolle vermelding m[ voerde. i collectieve dahliais. Mignon dahli- Vrjjdags was de belangstelling a's: 3e prijs J. M. van 't Veer; gering, maar Zaterdag vooral inj verzameling potplanten: J. C. de avonduren toen Excelsior mu- j Wairave, Kapelle 2e prijs; cactus- zikale medewerking verleende,sen en vetplanten Mej. L. Hoog- amen vele bloemenliefhebbers i strate, Kloetinge, 3e prijs; Han- een kijkje nemen. deisstand: Reyerse, Goes le prijs. DE prijswinnaars; Schooljeugd 1ste prijzen: Begonia: n„ I enkel R. Slabbekoorn; begonia Serni PrUsvvlnnaars waren:;dubbel I. Beenhakker. Coleus: R. Goes ripmi-ü- cactus, p. Hermes, Maat; Vlijtig Blesje: M, Bredauw; Naar Reuter uit Batavia meldt, zouden in Soerakarta communis ten en hun politieke tegenstanders gevechten zijn uitgebroken. Men meent, dat de verantwoordelijkheid hiervoor voornamelijk rust bij de Pesindo, die zich onlangs bij de republikeinse communisti sche partij heeft aangesloten. Voorspel van conflict op c!e de republikeinse regering van t_ 1-7 .deze aanval niets af te weten, grote schaal. Waarnemers te Batavia menen, Volgens Antara zijn deze ge- dat de gevoelens van strijd onder vechten Maandag begonnen. De de republikeinen toenemen en dat treinen tussen Soerakarta en de de communisten pogingen voor- republikeinse hoofdstad Djogja- bereiden om de regering-Hatta karta rijden niet meer. Volgens omver te werpen. Zij zeiden ech- berichten stelt de republikeinse ter» dat Hatta strenge maatrege- regering een onoderzoek in. Waar- len tegen het gebruiken van ge- nemers zijn van mening, dat de weid zou nemen en deelden nog gevechten een voorspel kunnen oiede, dat betrouwbare troepen zijn van een conflict op grote in de omgeving van de republi- schaal tussen de republikeinse keinse hoofdstad waren gestati- communisten en de aanhangers onneerd. q van de regering-Hatta. „De Nieuwsgier" deelde mede, [lp WjnMBFS VBO üfi dat vorige week door politieke. uc ,tu tegenstanders een aanval werd gedaan op het centrale hoofd kwartier van de Pesindo te Soe rakarta. Hierbij werden belang rijke documenten weggenomen. Na het gebeurde verklaarde de Pe sindo, dat de aanval slechts mo gelijk is in een fascistisch land als Japan en dat deze was uitgevoerd met politieke bedoelingen. In de verklaring drong de Pesindo aan op de vorming van een nationale regering om de democratie veilig te stellen, aldus „De Nieuws gier". Volgens het blad verklaar- HAAMSTEDE. Zaterdag bezocht een groep Franse boeren Zierikzee en het westelijk deel van Schouwen. Ze zijn hier enkele dagen bij onze boeren te gast. In Zierikzee wandelde men, nadat de oud- heidsmonumenten bezichtig wa ren door de stad; het comité reikte daarna lunchpakketten uit in Concordia, hetgeen zeer ge waardeerd werd. Met de bus werd Brouwershaven en Wes- tenschouwen bezocht. Door dui nen, over strand en langs vogel eilanden bereikte men tenslotte het stoomgemaal wat, als altijd bij vreemdelingen, veel belang stelling trok. De autoriteiten werkten overal keurig mee aan de rondleiding en de explicatie van een en ander, hetgeen zeer te prijzen valt. STAVENISSE. Op de Bakkerij-tentoonstelling West-Friesland te Hoorn, behaal de de heer J. C. Deurloo (klasse Botercake) een eerste prijs. Ook de heer A. Oostdijk be haalde de eerste prijs (klasse beschuit). WAARDE. De bewoners van het Ouddorp hebbed in een bijeenkomst een buurtvereniging opgericht, onder de naam „Ouddorp". Ruim 20 leden sloten zich aan. Tot bestuursleden werden ge kozen J. Blauwkamer, M. C. Kop- mels en W. Krijnsen. De winnaars van de eerste, tweede en derde prijs in de U.N. A.C.-prijsvraag „waar is de Rem brandt?" zijn thans door het Ne derlands comité „United Nations Appeal for Children,, te 's-Gra- venhage bekend gemaakt. Het zijn respectievelijk: Mevrouw J. P. S. H. Harthoorn- Kloosterboer te Beekbergen. Zij ontvangt de hoofdprijs, een ge schenk naar keuze ter waarde van f 200.—. De tweede prijs gaat naar de heer H. Schinkel te Scheveningen. Hem wordt een reis voor twee personen per K.L.M. naar Stock holm met een verblijf van 14 da gen aldaar aangeboden. De derde prijs een reis voor twéé personen per K.L.M. naar Schotland met verblijf van 14 da gen - kreeg mej. Ant. Struik te 's-Gravenhage. De overige 497 prijswinnaars hebben reeds allen bericht ont vangen, dat zij tevens tot de ge lukkigen behoren. De juiste oplossing van de radio- prijsvraag luidt: „Het schilderij is overschilderd". Naar de U.N.A.C. ons mededeelt is men bij de beoordeling van de 20.000 oplossingen zeer soepel ge weest, zodat 10 pCt als beslist fout werd aangemerkt. Daar er geen onkosten voor ge maakt zijn de A.V.R.O. gaf de zendtijd en de dagbladen schon ken gratis advertentieruimte bedraagt de opbrengst f 10.000. Een resultaat, dat de U. N. A. C. lager acht dan de verwachtingen. /mr, In ons artikel over het bezoek v. Prinses Juliana aan Zeeland in 1921 in ons speciale nummer van 7 September j.l., is een fout ge slopen. De namen van twee der Z.-Bevelandse meisjes, die H.K.H. mochten kleden, zijn n.l. Maatje en Jaantje Allaard. De heer W. Rijk, onderwijzer aan de Landbouwhuishoudschool te Ovezanile, is als onderwijzer benoemd te Goes; in zijn plaats is thans tijdelijk werkzaam mej. A. A. van Loenhout. Voor de nieuwe cursus van de Landbouwhuishoudschool te Ove- zande zijn 18 leerlingen ingeschre ven. •m Onder leiding van C. Kolè en Joh. Koeman is te Waarde een Meisjesjeugdkoor opgericht met een 20-tal zangeresjes. In de tuin van de heer W. Blankenburgh te Nieuwdorp is een aardappelplant gerooid met acht buitengewoon grote aard appelen. De grootste had e'en ge wicht van 1 kg. Ireaaó- rtaE!'™ dahlia's, hals- PelargoniumB. de Jonge. Gera- lia's'mooiste enVfrZaI"f dah- j niurn overjarige planten: C. van grootste dahlia's Wijck. Veldbouquet: M. de Regt. Zakken met juwelen liggen opgestapeld. De 62-jarige Nizam van Haide- rabad heet de rijkste man ter we reld te zijn. Ondanks zijn rijk dommen, die op 375 millioen pond sterling worden geschat, leeft de wat verlegen Nizam zeer inge togen. Hij geeft gemiddeld één pond sterling per week uit, woont in een eenvoudig vertrek, gaat eenvoudig gekleed en loopt ge woonlijk met te lange haren rond. De Nizam heeft geen schatkamer. Zijn rijkdommen liggen overal in zijn paleis opgeslagen, tot in de garage toe. In halfvergeten hoe ken liggen zakken geld en juwe len letterlijk opgestapeld. Hoewel de vorst 600 auto's bezit, geeft hij er de voorkeur aan een „prae-his- torische rammelkast" te gebrui ken. Het bezoeken van races vindt hij geldverspilling en het naar de bioscoop gaan een onver mengd kwaad. Wars van alle pracht en praal houdt hij boek van elke cent die hij voor zichzelf uitgeeft. Hij is zeer precies en de hardste werker van de staats dienaren. Zijn dagtaak begint des morgens om zes uur. Als hij niet De politie te 's-Gravenhage kon in de afgelopen dagen een einde maken aan de misdadige activiteit van diverse jeugdige boeven. De 13-jarige B. v L. opereer de met zijn 9-jarige vriend J W. S. in winkels in de omgeving van het Harstenhoekplein te 's-Gravenhage. Zij stalen daar geld, snoepgoed, lectuur en lege melkflessen die zij elders tegen bet statiegeld weer inwisselden. Zij hadden 20 diefstallen op hun geweten. Voorts werd aangehouden de 17-jarige J. P. v. d. T. V. en zijn kornuit de 19-jarige H. J. van E„ die tweemaal uit een K.L.M. - cantine geld en etenswaren weg namen. Een 17-jarige Haagse vishandelaar A. B. dwong een wandelaar in de avonduren van 3 September hem een bedrag aan geld te geven. Toen deze hier niets voor voelde, gaf hij zijn slachtoffer enige klappen en ging er toen met een klein be drag van door. Een viertal 19-jarige jongens, die ontvlucht waren uit het op voedingsgesticht Valkenheide, om aan de Haagse feestvreugde deel te nemen, hadden te kam pen met geldgebrek en pleegden een inbraak. Zij werden echter gegrepen waarmede de feestvie ring een onverwacht einde nam. Christelijke Grafische Bond. Afscheid van de heer Hofman. Na een eervolle loopbaan van 29 jaar heeft de heer J. Hofman, voorzitter van de Ned. Chr. Gra fische Bond, als zodanig afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. In een buitengewone bonds vergadering heeft de heer Hof man des morgens de presidents hamer overgedragen aan zijn opvolger Joh. A. Conjong. In een afscheidsspeech üerdacht spr. het vele werk, door de Chr. organisatie verricht en dankte allen, die hem vertrouwen en vriendschap hadden geschonken, speciaal de heren H. Diemer, F. J. A. M. Wierdels en mr P. Borst. De heer Conjong bood de scheidende bestuurder het ere voorzitterschap aan. Namens de afdelingen kreeg de heer Hof man vloerbedekking, een bureau en een geschenk onder couvert. De voorzitter van het C.N.V., M. Ruppert, herdacht het werk van Hofman als 2e voorzitter en of freerde namens het C.N.V. een bureaustoel, terwijl B. Leijn sprak namens de R.K. organi satie, onder aanbieding van een bureaulamp. Tijdens een receptie kreeg de heer Hofman uit handen van mr met staatszaken bezig is, be-Van Rhijn, secr.-gen. van Socia- steedt hij zijn tijd aan studie van I 1® Zaken, de onderscheiding als Perzische en Oerdoese klassieken I officier in de Orde van Oranje en het schrijven van gedichten. Nassau. Toespraken werden nog Hij is dol op bloemen en vogels en geeft wat amusement betreft de voorkeur aan een eenzame wandeling in de paleistuin. De Nizam is onderscheiden' we gens zijn particuliere steun aan Engeland in de eerste en tweede wereldoorlog. Tijdens de laatste wereldoorlog schonk pok zijn re gering 4.5 millioen pond sterling aan Engeland. Ter gelegenheid van de geallieerde overwinning op Japan stichtte de Nizam een fonds van 375.00 pond, warvan de rente wordt gebruikt voor studiebeur zen en voor de nagelaten betrek kingen van gesneuvelden. gehouden door de heren J. A. M. Cleerdin, H. Korte, P. Kapin- ga, Emiel Debondt uit België, W. Strijbis Pzn., J. Schipper en F. L. van der Bom. Overstromingen in Italië. In Noord-Italië zijn de rivieren gezwollen tengevolge van aanhou dende regens. Er is reeds veel schade aangericht en één persoon is om het leven gekomen. Ver schillende steden staan reeds blank en enkele zyn geëvacueerd. De spoorverbinding tussen Ales sandria en Pr& is verbroken. Onderwijs. Eindexamen Z.T.I. Voor het eindexamen Water bouwkunde van het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes slaagden: J. Dekker te Oostka- pelle met aantekening voor ho gere wiskunde en Technische Mechanica, M. Elenbaas te Baar land, M. v. d. Hart te Waarde, J. Hollestelle te Oostkapelle, C. M. van Huizen te Ellemeet, P. v. d. Leijé te Kruiningen met de aantekening voor hogere wis kunde en Technische Mechanica, N. v. d. Linde te Ouwerkerk, M. P. Lucasse te Walsoorden, Jan Mol te Hoedekenskerke, D. v. Nieuwenhuyzen te Nieuwerkerk, W. de Pagter te Domburg met de aantekening voor hogere wis kunde, G. N. Priester te Elle- woutsdijk, C. J. A.. Schot en J. J. Schot te St. Philipsland, L. van Sluis te Brouwershaven, M. G. E. Termont te IJzendijke met de aantekening voor hogere wis kunde, C. D. van Wyck te Ter- neuzen en A. P. Zweemer te Goes. Scheepvaartberiehten. 13 Sept.: Te Vlissingen aange komen: Helvetia van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken: Durswol naar Aloha; Volente naar Terschelling. Gepass. van Antwerpen: Biervliet naar Vlaardingen. 14 Sept.: Gepass.' naar Ant werpen: Suriname \an Huil. Ge- Ned. Herv. Kerk. Drietal te Dordrecht, dr C. de Beus te Bloemendaal, J. H. Boerlijst te Goes en P. J. F. van Voorst Vader te Eefde. Beroepen te Oosterend (Texel), L. de Wit, eand. te Rotterdam; te Beusichem (toez.), J. Land stra, eand., te Rotterdam; te Musselkanaal, J. de Ruyter te Terhorne. Aangenomen naar Witmarsum, mr J. van Leeuwen, eand. te Grollo. Bedankt voor Werkhoven, W. Kranendonk te Ochten; voor IJs- selstein, L. Vroegindewey te Waddinxveen; voor Zwammer- dam, J. W. Beerekamp te Via- nen. Toegelaten tot de evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk: P. C. Snoep, Ned. Herv. pastorie te Nieuwolda en H. E. Sterringa, Dijkstraat 31 te Aal- ten. Geref. Kerken. Beroepen te Oudshoorn, 'A. B. C. Hofland, legerpred. te Den Haag, v.h. te Oostkapelle; te An- jum, A. Broek te Onnen; te Win terswijk, J. E. Hendriks te West broek; te Edam, W. Stuursma, eand. te Arnhem. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Waardhuizen, H. J. Goris te Emmer-Erfscheiden- veen; te Groningen, J. Smelik te Apeldoorn. Bedankt voor Daarlerveen, B. Jongeling te Sappemeer. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Barendrecht, M. Baan te Dordrecht en H. van Leeuwen te Tholen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Yerseke, C. Dor- resteijn te Opheusden. Oud Geref. Gemeenten. Beroepen te Grafhorst, M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJssel. Evang. Luth. Kerk. Drietal te MiddelburgVlis singen, H. Johannes te Monni kendamDe Rijp, W. Spliethoff te Haarlem en C. C. G. de Visser te Utrecht. Beroepen te Middelburg Vlissingen, H. Johannes te Mon nikendamDe Rijp. Bedankt voor Zwolle en voor Arnhem, C. F. Nolte te Utrecht. Instituering Geref. Gemeente. Maandagavond had te W e - meldinge de instituering plaats van de Geref. Gemeente. De leiding berustte bij ds van Stuyvenberg te Yerseke, die tot tekst had gekozen Habakuk 3:2. Spr. wees er op, dat de leden gulden per kilo meer. van de Geref. Gemeente alhier, I Dit is alleen mogelijk doordat 25 jaar tot de gemeente te Yer- de boteruitvoer wordt opgeno- seke behoorden, maar dat nu men als onderdeel van een alge- een zelfstandige gemeente wordt1 meen handelsverdrag, waarte- gevormd. i genover Nederland dan weer ar- Na de prediking had de beves- tikelen moet kopen, die de tegen- tiging plaats van C. de Kraker Partij moeilijk kwijt kan raken, als ouderling en Jac. Kooman en! Dit bewijst echter wel, dat on- J. B. Benschop Knook als diake- ze positie op de zuivelmarkt nog nen. zeer kwetsbaar is en dat veria- Ouderling de Kraker bracht ging der productiekosten nog dank aan ds v. Stuyvenberg en de ambtsbroeders uit Yerseke voor de vele diensten aan dit deel der gemeente bewezen. Burgemeester C. N. F. van Sas, die met de wethouders en de secretaris aanwezig was, felici teerde de gemeente met haar zelfstandig wording. Laatste spreker was ds Dieleman te Borssele, die als consulent zijn volle steun toezegde. Nadat gezongen was Ps. 122 3, werd deze dienst door ds van Stuyvenberg met dankzegging gesloten. Beroepbaar. De classis Zwolle der Heref.j Kerken heeft préparatoir ge ëxamineerd en beroepbaar ver-' klaard de heer T. Bakker, lerend ouderling bij de kerk van Olde- j markt. Nederl. Herv. Jeugdwerk. Tot jeugdleider in de ring Uit- huizermeeden der Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer Joh. Vlaanderen met Luchtvaartconferentie te Brussel geopend. Gisteren is te Brussel de jaar vergadering begonnen van de I.A. T.A. The International Air Transport Association waar o.m. de Britse pionier op het ge bied van straalmotoren, air-com- modor Sir F. Whitte, een lezing heeft gehouden over de betekenis van straalaandrijving voor de burgerluchtvaart. De I.A.T.A. werd in 1945 op gericht en dient om overeenstem ming te bereiken in de routes, ta rieven en dienstregelingen dei- Trans Continentale lijnen. De dir.-generaal van de I.A.T.A. Sir William Hildren, verklaarde op de vergadering, dat de burger luchtvaart met bankroet bedreigd wordt als de regeringen in haar houding volharden om de maat schappijen zelf de kosten te laten betalen zonder de helpende hand te bieden. Hij drong derhalve aan op gro tere samenwerking en zou gaarne een „goedkoop tweede klas" inter nationaal luchtvervoer ingesteld Moeso wil zoveel mogelijk Nederlanders doden. Op een massabijeenkomst van a de republikeinse communistische pass. van Antwerpen. Meliskerk te Madioen, heeft Moeso, pa,lv betoogd, dat de leiding der Repu bliek in handen moet komen van de progessieve krachten. Hij zei: in deze revolutie zijn de Neder landers onze vijanden, en als er onder ons volk personen zijn, die tegenwerken, zuilen zij op een lijn gesteld worden met de Neder landers. Moeso betoogde verder, dat de arbeiders na afloop van hun werk moeten oefenen in de guerillavoering. „Wij erkennen geen enkele overeenkomst. Status-quo lijnen bestaan voor ons niet meer. Onze strategie is er in de eerste plaats op gericht, zoveel mogelijk Neder landers te doden en hun wapenen buit te maken," aldus Moeso. Nog zeer kwetsbaar. Engeland heeft bij handelsbe sprekingen met Denemarken 6.12 Deense kronen per kilogram aangeboden voor de eerste 40.000 ton Deense boter, die in een periode van twaalf maanden wordt geleverd; alles wat de En gelsen meer zullen kopen dan 40.000 ton bieden zij aan te be talen met 6.5 kroon. De Deense kroon is 55 cent Ne derlands geld waard, zodat dit aanbod neerkomt op f 3.37 voor het eerste gedeelte en f 3.57 voor het restant. De Denen vinden deze prijzen echter veel te laag; hoeveel ho ger hun vraagprijs is, is echter nog niet bekend. De Engelsen staan natuurlijk sterk, doordat zij uit Australië en Nieuw-Zee- land boter tegen veel lagere prij zen kunnen krijgen. En toch ontvangt Nederland voor zijn kleine boterexport van verschillende landen thans een steeds noodzakelijk blijft. Wat een vrije dag kost. In het weekblad „De Indus trie" wordt er op gewezen, dat een extra vrije dag met loonver- goeding het bedrijfsleven op cir ca 13 millioen gulden komt te staan. Twee vrije dagen in één week betekent dus een verloren bedrag ad f 26 millioen, nog on geacht het productieverlies. Het blad wijst er in dit verband te vens op, dat het nuttig zou zijn, voortaan de verkiezingen op een Zaterdag te houden, omdat wij zuinig moeten zijn en niet on nodig productie verliezen. o Ontheemden naar Canada. De 20.000 ton metende „Sama ria" is uit Liverpool naar Cux- haven vertrokken teneinde een dienst te openen voor ontheem den, die van Europa naar Cana da vertrekken. Vrijdag zal het schip uit Cuxhaven vertrekken. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 14 Sept. medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. dijke benoemd door de classieale com missie voor gezinszorg in de deze personen ontvingen hun op leiding aan het instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen. Nederl. 1948 99% 100 Kon. Boot 161% 161 Nederl. 1947 98 98% Kon. Paketvaart 173 174 Nederl. 1937 98 98% Ned. Scheepv. Unie 183% 183 Dollarlening 1947 1017» Rott. Lloyd 163% 163 Invest, certif. 977» 98% Stv. Mij. Nederl. 185 184% Ned. 1942-64 ex. bel. 987,, 97% H. V. A. 268 265% Dito met belasting 98 9814 Java Cultuur 94 93% Nederl. N.W.S. 817» 817» N. I. S. U. 102 102 Spaarcertificaten 1007» 1007» Vorstenlanden 47% 47% Indië 1937 A. 9414 9414 Deli Bat. Mij. 151 150% Grootboek 1946 98 98 Deli Mij. 162% 161% Kol. Bank 100% .99 Senembah 161 163 Ned. Ind. Hand Bk 121% 121 Muller en Co. 168% ex 168 Ned. Handel Mij. 165% 164 A'damsohe Bank 157% 155% A. K. U. 162% 16114 Holl. Bank Unie 224% 225 Bergh's Jurgens 316- 315 Herstelbk Pr. v. Berkel Patent 130 127% R'damsche Bank 163% 162% Calvé Delft 18214 181% Twentsche Bank 168% 170% Centrale Suiker 215 Anaconda Copp. 36% 36% Fokker Beth. Steel 109% Gelder Zonen 15514 153% Chrysler 121 119 Kon. Hoogovens 207% 205 Gen. Motors Lever Br. Unil. 291% 290 Intern. Nickel 31% 30% Ned. Ford 318 323 Kenecott 60 58 Ned. Kabelfabr. 285% 285 Rep. Steel Philips Gloeil. 25514 25214 U. S. Steel .80% Wilton 197% 19514 Cities Service 51% 50 Billiton Ie rubr. North American 15 Billiton He rubr. 398 396 Cont. Oil 59% Dordtsche Petr. 322 318% Midcont. Oil 53% 52% Kon. Olie 351 348% Philips Petr. 66% A'dam Rubber 175 173% Shell Union 39% 38 Bandar Rubber 146% 147 Tide Water 26% 26% Deli Bat. Rubber 115 113% Baltimore 13% Oost Java Rubb. Miss K. Texas 6% Serbadjadi 79% New York Centr. Holl. Am. Lijn 193 192 Pennsylvania 18 Java-China-Japanl. 161% 161 257. Jongens, jongens, wat 'n plezier hadden ze, die Jantje en Kees! 't Hosseboste wel 'n beetje achterin, maar daar gaven ze niet om. Allerlei plaatsen en dorpen reden ze door. De namen konden ze lezen op de borden langs de weg. Ze reden de Veluwe over, door Apeldoorn, langs bossen en hei. En in Arnhem op de eierveiling, daar mochten ze helpen: de volle kis ten uit de auto en de lege er weer in. Wat ze werkten! „Nou nou", lachte Van Lier, ;,ik heb 'n paar flinke knechten aan jullie; als jullie nog es mee gaan kan Gerrit wel thuisblij ven". Veel te vroeg naar hun zin moesten ze weer naar huis. Maar eerst gingen ze met Van Lier en Gerrit in 'n café hun boterham opeten met 'n glas melk er bij! 258. Voort gir.g de auto weer! Gerrit zat achter 't stuur. Die hield wel van 'n flink gangetje en hij liet de motor lopen, wat ie kon! Vooral op 'n recht stuk weg. Dan vlogen ze er over! Maar opeens boog Gerrit wat naar vorenHij luisterde scherp! „Wat is er?" vroeg Van Lier. „De motor loopt niet helemaal goed", zei Ger rit, „dat doet ie wel es meer; dan zit er 'n schroefje los. 'k Zal a'r even naar kijken". Lang zaam kreeg de auto minder vaart. Gerrit zette 'm aan de kant van de weg stil. Hij nam een tangetje, sloeg de motorkap op, prutste even wat.Van Lier bleef rustig zitten. Z'n zoon kan dat alleen wel af, dacht ie.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 3