BENTLEY's GEWETEN MOEILIJKHEDEN in het SLAGERSBEDRIJF c w- Omzetverloop en rentabiliteit. Den Haag gaat opnieuw feestvieren. EEN VOOROORLOGSE JAARBEURS. IN EEN CHAOTISCH DUITSLAND zoeken mensen elkaar. Plannen tot afdamming van de Hollandse IJssel Beschamend! Verloren geheugen keerde terug! Wat „Time" zoal over ons scbrijft. Duitser maakt afval stoffen tot hard en duurzaam materiaal Yierdaags bezoek van het Koninklijk gezin. DE DUIKPLANNEN VAN PROF. PICCARD Zee'and bescheiden ver tegenwoordigd. Bij het Economische Instituut voor de Middenstand, Kenia- ginnegracht 53, 's-Gravenhage is verschenen het 11e overzicht „.etiende het omzetverloop in het slagersbedrijf. Hierin is weergegeven de omzetontwikkeling in de maanden Januari 1947 t.m. Juli 1948 in de grootwinkelbedrijven en coöpe raties en in een aantal middenstandszaken. Hieruit blijkt, dat in Januari 1948, de omzetten belangrijk te rugliepen, vnl. tengevolge van het feit, dat in December 1947 het rantsoen weer op 200 gr. per week werd gebracht. Het is begrijpelijk, dat de omzetdaling in de kortere maand rebruari doorzette. In deze maand werd het laagste indexcijfer behaald sinds 1947. niet met zekerheid te zeggen, al schijnt ze langer te zijn dan aan- vankelijk werd verwacht. Protesten Zoals bekend, zijn diverse I protestvergaderingen gehouden. Naast een aandringen op een weder invoering van de ver plichte veelevering gedurende de zomermaanden werd gewezen op het grote aantal huisslachtin gen en geadviseerd om aan de huisslachters wederom de ver plichting op te leggen tot leve- De deelnemende middenstands- van 4 Juni werd bepaald, dat "ng van een even zwaar varken zaken boekten in Maart weer in het vervolg nog slechts 125 nige vooruitgang in de omzet- J gram paardenvlees mocht wor- ige vooruitgang en de omzet- den verstrekt. 1 punten. De toeneming bij het j ii ootwinkelbedrijf en de coöpe- Een harde slag. aties bedroeg slechts 2 punten. 3 De slagers, die in staat waren Voorts werd van officiële zijde wat meer bonvrije worst te ma- medegedeeld, dat de verplichtemaanden, ken konden deze met de in deze veelevcring per 3 Juni werd op- De situatie in het slagersbe- maand vallende Paasdagen grif geheven. Welke gevolgen dit met drijf is al met al weinig gunstig kwijt. Overigens schijnt de ver- z'ch bracht bleek reeds in de noemen. Velen zijn daarom strekking van de hiervoor beno- volgende maand. Op 28 Julivoorstanders van het algemeen digde grondstoffen ook nog niet werd n.l. de geldigheid van de i opheffen der distributiebepalin- ruim te zijn. lopende vleesbonnen met een *en> waarbij o.m. als motief In April hieven de omzetten week verlengd en het rantsoenwordt aangevoerd, dat hierdoor practisch op gelijke hoogte, al- vastgesteld op 400 gram per 3 f?J) einde zal komen aan het thans bij de middenstandszaken, weken. Het was een harde slagblijkbaar nog veelvuldig voor- De grootwinkelbedrijven en voor de slagers, die hierdoor we-komende clandestiene slachten, coöperaties konden hun index- derom een gevoelig omzetverlies1 h>e overheid oordeelt, dat het cijfer met 3 punten verbeteren, moesten incasseren. moment, dat tot deze maatregel als voor eigen gebruik wordt op gefokt. Ook werd naar voren ge bracht, dat een verhoging van de veeprijs in de zomermaanden te gen een verlaging in het najaar de boeren wel aanleiding zou geven tot levering in de zomer- Mei gaf echter wederom een teruggang te zien. Dit wekt eni ge verbazing, temeer daar in de ze maand vijf Zaterdagen voor kwamen. Mogelijk dat dit o.m. zijn oorzaak vindt in het vol gende. Tengevolge van de ver koop van het door het publiek minder gewenste bevroren vlees zag men een verschuiving van de vraag naar paardenvlees. Op ieder rantsoen werd n.l. 150 gr. paardenvlees verkocht. Behalve dat dus door het publiek vers vlees werd ontvangen, kreeg het een grotere hoeveelheid en, wat ook niet zonder belang was, te gen een lagere prijs. Vele slagers zijn voor de verkoop van paar denvlees uitgesloten en jneer- dere deelnemers berichtten ons dat dit voor hen een aanzien lijk omzetverlies betekende. In welke mate dit feit oorzaak is van een daling der omzetten van slagers, die in verband met de Vestigingswet 1937 en het B.A.V.K. 1941 geen paardenvlees mogen verkopen, is momenteel moeilijk met nauwkeurigheid vast te stellen. In Juni werd wederom een te ruggang geboekt, thans van 6 punten. Bij de grootwinkelbe drijven en coöperaties liep het indexcijfer in nog sterkere mate terug en wel met 8 punten en kwam daardoor zelfs nog bene den het indexcijfer van Febr. j.L Voor de paardenslagers bracht Juni een verlaging van het rantsoen, toen met ingang I zal kunnen wordén overgegaan. De voor de grasgroei zeernog niet is aangebroken. Aller gunstige zomer veroorzaakte een 1 eerst is de kwestie van het te- stagnatie van de aanvoer van kort aan veevoeder nog niet ten slachtvee, vooral nu de verplich- volle opgelost, alhoewel hierin ting tot levering was vervallen. Daar de irivoer niet toereikend was om het rantsoen op 200 gr. per week te kunnen handhaven, moest tot de vermelde verlaging der rantsoenen worden overge gaan. In de hoogte der omzetten in Juli komt het omzetverlies nog niet volledig tot uitdrukking. Immers in deze maand kwamen 5 Zaterdagen voor. Eerst in Augustus zal de invloed hiervan duidelijker te onderkennen zijn. Hoelang deze periode van lage een aanzienlijke verbetering is ingetreden. Evenwel zal niet behoeven te worden gewacht met het ophef fen der distributiebepalingen tot het ogenblik, waarop een gelijke hoeveelheid vlees kan worden verstrekt als tn de voor-oorlogse jaren werd geconsumeerd. De thans beschikbare hoeveelheid komt de overheid vermoedelijk nog te gering voor om tot een dergelijke stap te kunnen beslui ten. Of het vleesverbruik voor oorlogse afmetingen zal aanne- rantsoenen zal duren valt nog men, staat zeer te bezien. gevierd worden. De Gouden koets zal voorafgegaan worden door 'n rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard, een detache- (Van onze Haagse redacteur.) ment-marechaussee's, een com- Nauwelijks zün de laatstepagnie Grenadiers, de Kon. Mili- In de Maandag j.l. te 's-Graven- liage gehouden ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning heeft Ir J. - W. de Vries, hoofdingenieur-direc- Staten-Generaal op 21 September. zgn vreugdetonen van de vieringen van het zevenhonderd jarig be staan der stad en het Gouuden stad verstorven, of de Hagenaar maakt zich op voor een ander groot feest. Vier dagen lang zal het Koninklijke Gezin in het Huis ten Bosch vertoeven en het is te begrijpen, dat de Hagenaar, die zich do afgelopen weken, door de 'plechtigheden in Amsterdam, ei genlijk een beetje gepasseerd voelde, alle zeilen zal bijzetten om deze vier dagen onvergetelijk te maken. Verschillende rijtoeren van het gehele Gezin, met uitzondering van Prinses Margriet, staan op het programma. Het hoogtepunt van dë feestelijkheden zal onge twijfeld zijn de opening van de teur van de Rijkswaterstaat, een rede gehouden, waarin hij o.m. mededeelde, dat er plannen be staan om de Hollandse IJssel bij Krimpen aan de IJssel af te dammen. Het zoetwaterreservoir, dat daardoor zal ontstaan, zal water gaan leveren aan Delfland en Voor het eerst sinds de bevrijding zal H.M. de Koningin zich per Gouden koets naar de Ridderzaal begeven. Op 18 September zullen de Ko ninklijke personen officiëel aan de grens der gemeente worden ont vangen door de burgemeester en de Gouverneur der Residentie. taire kapel, een commando Rijks politie te paard. Om kwart voor vijf rijdt de Koninklijke Familie uit voor een rijtoer. Na deze rijtoer begeeft H.M. en het Koninklijk Gezin zich naar Scheveningen waar een havenfeest zal worden gehouden. Op 22 September zullen de Prinsesjes het jeugdopenluchtspel „Wij herdenken" bijwonen. Dit spel is speciaal voor schoolkin deren geschreven en is reeds door tienduizenden kinderen bijge woond. Des avonds vindt in het Kur- haus een galadiner plaats. Dit diner wordt aangeboden door het gemeentebestuur van Den Haag. 450 hoge autoriteiten, waarbij het corps Diplomatique zijn hiervoor uitgenodigd. „Met ingang van 13 Septem ber is het pakketpostverkeer naar Duitsland hervat, voorlopig slechts voor geschenkzendingen waarvan de betaling van de in houd in buitenlandse, voor ons land aantrekkelijke valuta kan geschieden." Wij kunnen ons voorstellen, dat er Nederlanders zijn, al be- In de crème-calèche zal H. M. de Schieland, ook de Brielse Maas Koningin haar blijde incomste wordt afgedamd. Verder over- maken. De stoet zal begeleid wor- weegt men de afsluiting van het den door officieren van het korps Haringvliet. Gele Rijders. Voor het paleis Verschillende sluizen zullenNoordeinde zal aan H.M. pen daartoe gebouwd moeten worden. J originele bloemenhulde worden horen wij daar niet toe, die van Deze sluizenbouw is ook één van gebracht. Zesduizend leden van i mening zijn, dat de tijd nog niet de grote problemen van de in-verschillende verenigingen zullen, is gekomen om de Duitsers met laddering rond de benedenrivieren nadat H.M. de Koningin op het„geschenken" te gaan „weldoen", o.m. rond Dordrecht. Deze stad bordes van het paleis zal zijn ver- Wij kunnen ons eveneens voor- is bevreesd, dat door de bouw van schenen dertigduizend bloemen in»stellen, dat onze regering hat on sluizen, haar open haven, gunstig manden deponeren. Deze'bloemen gewenst vindt, dat wij voedsel- gelegen aan de scheepvaartweg j 2Ullen zo geschikt worden, dat zij pakketten naar Duitsland sturen tussen Rotterdam en Antwerpeneen fraai geheel zullen -vormen, zolang onze eigen voedselpositie ernstig nadeel zal ondervinden, waarvan de Koninklijke Kroon Dor deze moeilijkheden kon het j het hoofdelement zal uitmaken, z-g- vijf-eilanden-plan nog niet Onder de Kroon zal in een tapijt verwezenlijkt worden en heeft men I van witte bloemen een grote J in zich voorlopig moeten beperken oranjekleur komen te liggen. Zo- tot het z.g. twee-eilanden-plan (Roozenburg en Voorne-Putten). Dit plan fs echter zodanig gepro jecteerd, dat de drie andere eilan den, Beierland-Hoekse waard, IJsselmonde en het eiland van Dordrecht, er in opgenomen kun nen worden. Feuilleton. wel de Koninklijke militaire Kapel als verschillende zangverenigingen verlenen hieraan hun medewer king. Des avonds zal een grote rijtoer gemaakt worden. PRINSJESDAG. Prinjesdag zal in grote luister door PAUL TRENT. 67) heb je mijn taak er gemakke lijker door gemaakt. In ieder geval heb ik een schikking kunnen bewerkstelligen, en ik ben heelemaal opgelucht." „Ik ben meer dan blij, dat de zaak in orde is gekomen." nog slecht is. Maar het moet gezegd worden, dat we ons in de (zich niet ver trouwende) ogen hebben gewre ven bij het bericht waarin met zoveel woorden staat, dat het ons er om te doen is om deviezen te „verdienen" aan de liefdadigheid van de een en nog veel erger -aan de ellende van de ander. Enwe hebben meer gedaan dan de ogen uitgewreven, we hebben ons ook geschaamd! cury. Meneer Weaver was bezig en kon hem eerst na een kwar tier ontvangen. Hij werd toen meteen voorgesteld aan de re dacteur Cortfield. „Ik heb een ander artikel bij mij", zei Clive, „inplaats van dat, Bentley, het spijt me toch Wat ik u vanmorgen gestuurd „Weatherby heeft net opge- zo, dat je weg bent gegaan. We heb. Ik wist toen nog niet, dat beid. Hij vroeg je te eten. Je hebben je allen gemist. Zou je er een schikking was getroffen", kunt tevreden zijn over de j geen lust hebben om terug te j Meneer Weaver keek het stuk schikking die zij getroffen komen? Mijn vrouw heeft het even door, en gaf het toen aan hebben. j voorgesteld." de redacteur ter lezing. „Ik ben büj voor de mannen." „Meneer Weaver heeft mij all „Laat het maar net zo geplaatst „Je mag voor je zelf ook blij op proef genomen. Daaren- I wórden," zei hij tegen sdeze, en zijn. Ze hebben de gunstige af- boven blijft de oude moeilijk- toen Co'rfield het kantoor verlaten loop misschien wel aan jou te beid bestaan. Ik heb geen aan- had, wendde hij zich tot Clive. danken. Je zult je echter moe- leg voor politicus." M{jjt dit laatste artikel maak ten haasten, als je op tijd bij „Het spijt mij, maar misschien ik'óp dat je Weatherby vanavond de Weatherby wil zijn." heb je gelijk. Ik denk, dat het gesproken hebt." Clive repte zich, wat hij kon, raadzaam zal zijn, een artikel i ,jk kom rechtstreeks bij hem over de schikking met het vandaan." spoorwegpersoneel te schrijven. I „Bentley ik geloof dat je mij Ik kan je enige inlichtingen van veel nut zal kunnen zijn. Het daaromtrent geven." i artikel van vanmorgen heeft heel „Ik zal u daar zeer dankbaar wat sensatie teweeg gebracht. In voor zijn." I deze enveloppe zul je een cheque „Als je je werkelijk voorgoed vinden, die je misschien van dienst Hij vroeg naar Chritine en in de journalistiek wil begeven 1 zal kunnen zijn." hoorde, dat zij langzaam voor- kun je ten allen tijde op mij „Dank u, meneer Weaver. Ik uitging. Na het diner ging hij rekenen, wat betreft alle mo- j kan het geld heel goed gebruiken," even naar haar kijken, omdat I gelijke inlichtingen die ik je antwoordde Ciive beleefd, zij toch nog niet sliep, en het zou kunnen geven. Ik zou daar- I Kom hier. zodra je kunt. Ik heb was een vol half uur, voor zij enboven misschien nog wel eens al werk voor je klaar liggen." hem wilde laten gaan. D;l rap iets ten gunste van je kunnen] Clive was heel moe maar toch begaf hij zich naar de biblio- zeggen." keerde hij, zoals hij dikwijls deed, theek, waar meneer Weatherby „Ik ben u zeer verplicht, me- terug langs de kade van de een sigaar zat te roken. neer Weatherby." Theems, en gingen zijn gedachten „Ik heb je artikel gelezen" j „Mijn vrouw en ik zullen weer over het verleden. Vele zei hij glimlachend. nooit vergeten hoe je ons tottreurige gevallen schoten hem te Clive zei niets, maar wachtte steun en hulp bent geweest j binnen; verhalen van tegenspoed, geduldig, totdat hij verder zou gedurende Christine's ziekte", hem door verstotelingen gedaan; gaan. zei Weatherby op ernstige toon. j door dezulken, tot wie hij ook be en was er nog juist, toen de gong ging. Hij was de enige gast en mevrouw Weatherby verwelkomde hem hartelijk. „We hebben je erg gemist" zei ze en ze meende het blijk baar. „Het was heel goed, Brunton„Nu moet je echter maar gauw hoord had. Zou hij niet iets kun- heeft het ook gelezen. Hij dat artikel gaan schrijven." nen doen om scheen geraden te hebben, wie Zodra hij er mee kla3r was, lenigen? le schrijver was. Misschien ging Clive naar de Daily Mer- Nu hij schrijven kon, un ellende te Geen storing meer op de 415 meter? Volgens ontwerp-besluiten, genomen op de internationale golflengten-conferentie, die op het ogenblik in Kopenha gen wordt gehouden, zal Ne derland zijn twee omroep- middengolven behouden. De 301 meter wordt een z.g. „exclusieve golflengte"; de 415 meter zal gedeeld moeten worden met een zwak station in Syrië. Leipzig, tot nu toe op deze golflengte het storende sta tion, zal een andere golfleng te krijgen. De ontwerp-be sluiten moeten echter nog goedgekeurd worden. Met name Italië en Griekenland hebben veel bezwaren tegen de voorgestelde nieuwe golf- lengtenverdeling. De Neder landse delegatie is over het resultaat der conferentie zeer tevreden. Radarproefnemingen bij Philips. De N.V. Philips Telecommuni catie Industrie Hilversum heeft in Hoek van Holland een proef] radar-station geopend, dat ge vestigd is in een speciaal voor dat doel gebouwde toren. Daar de toren op een hoge duinenrij is op gesteld kunnen met behulp van de daarin aanwezige radar appa ratuur waarnemingen zowel aan de zee en landzijde, als in de lucht verricht worden. Schepen, die passeren of binnen varen tussen de pieren van de Nieuwe Waterweg worden hier nauwkeurig geobserveerd. vi, "N professor „Scaldis" Zwitserse Pi ccard Antwerpen verlaten om te trachten met de beroemde „Ba- tyscaphe" de Atlan tische Oceaan op een diepte van 4000 meter te onderzoe ken. Deze ,.Batys- caphe" is een grote metalen bol voor zien van glazen kijkgaten. De bol is bevestigd aan een metalen vloeistof- reservoir, dat na leegpompen de no dige stijgkracht moet leveren om de oppervlakte weer te bereiken nadat de metalen ballast, die magnetisch aan de bol vast zit, is losge laten. Het toestel, waarmee Prof. Pic- card met zijn onaf scheidelijke assistent Max Cosijns zal af dalen. (Van onze Utrechtse correspondent.) Na de propvolle Jaarbeurzen, die we sedert de bevrijding hebben gekend en na de roemvolle jubl- leumbeuurs in dit voorjaar, is de 51ste Jaarbeurs maar een kalm geval. Weliswaar komt het pu bliek in de lentetijd ganwer naar de beurs dan in het najaar, doch het bezoek is ditmaal aanzienlijk geringer dan de laatste tijd. De redenen van deze vermin derde interesse liggen vor> de hand: de feesten hebben de men sen moe en arm gemaakt en het kwantum niet-commerciële be zoekers neemt af. Dat laatste is niet erg; zakenlieden op de Jaar beurs kunnen het gedrentel van steeds minder werd nieuwsgierige kijkiustigen mis sen. Laten zulke mensen maar een tentoonstelling opzoeken, zeggen zij. Maar het eerste is wel erg. Want hoe zal de handel kunnen bloeien als de kopers arm zijn? De gevolgen van het minder drukke bezoek zijn in Utrecht duidelijk te merken. De politie ziet nu tenminste kans het ver keer behoorlijk te regelen en voor de duizenden auto's is wel Na vijf jaar geheugenver lies heeft de 41-jarige glazen wasser John Chrisp uit Bir mingham ontdekt, dat hij de ex-R.A.F.-vlieger George Wallace is. Tijdens de strijd in Noord- Afrika was Wallace volkomen versuft aangetroffen, ronddo lend in de woestijn. Een Brit se militaire aHs;die zich over hem ontfermde, gaf de man, wiens identiteit niet bekend werd de naam „John Chrisp". Intussen kreeg de familie van Wallace een telegram, dat de piloot „vermist, vermoedelijk „dood was. Een paar maan den later werd Chrisp naar Engeland overgebracht. Hij herstelde spoedig, doch zijn verleden bleef in het duister gehuld. Pas nu is het raad sel opgelost. Toen hij van zijn tandarts bij een behandeling een verdovende inspuiting kreeg, begon hij plots zijn ware naam te murmelen. Langzaam begonnen de beel den van vroeger terug te ko men. Het weerzien met zijn beide broeders was aangrij pend. een parkeerterrein te vinden, wat bij de overstelpende toevoer van gemotoriseerd materieel de vorige keren niet steeds het ge val was. Dit alles maakt een bezoek aan de Jaarbeurs voor degenen, die er werkelijk moeten zijn, gemakkelijker. Hier komt nog bij, dat het aanbod in de meeste branches veel groter is gewor den. De zakenman gaat met on getroost heen vanwege het feit, dat het door hem begeerde ar tikel er voorlopig niet is of dat het aljeen in kleine hoeveelhe den en pas na maanden wachten leverbaar is. Zo langzamerhand keren de vooroorlogse toestan den terug; het woord „concur rentie", dat in handelskringen gehoord, opnieuw thans „In Middelburg staan alle huizen er weer!" In het nummer van het Ame rikaanse tijdschrift „Time" zijn vier pagina's gewijd aan de feestelijkheden die we zo luis terrijk hebben gevierd. Om al vast de lezer wat „nieuws" te geven over Nederland vóór de inhuldiging plaats vond, schreef het blad (dat op de omslag een weinig flatteus portret van Ko ningin Juliana, met achter zich de voor Amerikanen niet te ver mijden windmolens vertoonde) o.m. het volgende: „De boekwinkels liepen over van vaderlandslievende littera tuur van admiraal Michiel de Ruyter's heldendaden ter zee tot de kookkunst van Koningin Ju liana. Lange herauten trachten eostuums aan te trekken, die ge maakt waren voor kortere, dik kere mannen uit een vroegere tijd; de zuinige Nederlanders hadden de eostuums generaties lang bewaard." „Na de bevrijding was Wal- cherens grond één hoeveelheid modder en zand. Het leek alsof het eiland nooit weer tot leven zou komen. Verleden week wa ren we in Middelburg (Walche- rens hoofdstad) alle huizen staan er weer!" „Time" schreef nog meer. „De Nederlanders krijgen maar één paar schoenen in de 18 maanden". Bovenstaande zijn maar een paar citaten uit Time's artikel. We zijn beslist benieuwd wat „Time" over de inhuldiging zélf zal schrijven. jaagt velen schrik aan. Mr Milius, directeur van de Jaarbeurs, heeft daar bij de ope ning al het zijne van gezegd. In de göederensfeer, zo verklaarde hij, wordt over het algemeen een daling van de omzetten gecon stateerd die het gevolg is van geringere kooplust. Men kan weer spréken van een normale vervangingsbehoefte. In de schoenwinkels maar ook in de meubelbranche is dit verschijn sel duidelijk waarneembaar. De markt raakt van deze artikelen overvoerd. De toename der pro ductie brengt automatisch een zuiveringsproces mede. Tal van nieuwe industrieën kunnen het niet bolwerken. De concurrentie met bestaande bedrijven wordt te groot en tegen het beproefde kwaliteitsproduct handhaven de oorlogse en na-oorlogse fabriek jes zich niet. Het aandeel van Zeeland. Wanneer men de deelnemers nan de Jaarbeurs rangschikt naar hun provincie van her komst, dan staat Zeeland in de achterste rijen. De Zeeuwse 1 plaatsnaam die men het meest cp de beurs tegenkomt is Goes. Er bestaat een firma in deze plaats, die letterlijk van alles verkoopt en die daarom tiental- len malen in de Jaarbeursgids genoemd wordt. Van theeblaad jes tot aardappelschrapmachi- nes, van weegwerktuigen tot rubberwaren en van veevoeder fornuizen tot a gereedschappen voor de metaalbewerking kan men daar betrekken! Andere alle bureaux af, waar men zich Goese bedrijven maken reclame bezig hield met het opsporen van met hijswerktuigen, motorroaai- vermiste personen. Hij reisde machines, rupstractoren en aard-alle plaatsen af waar hij wist, appelrooiers. Uit Yerseke komen 1 dat men evacué's had samenge- stïijkijzers, thee- en fluitketels; bracht, Hij trok van stad naar Tegengif. Het communistische gevaar staat in deze tijd in het middel punt der belangstelling. En als een middel wordt aangegeven om dit gevaar te bezweren, zijn we graag bereid daaraan de no dige aandacht te schenken. Nu zag ik in een van onze bladen het volgende recept: „Het communisme is niet te bestrijden met mooie woorden, zijn voedingsbodem kan alleen worden vernietigd door daden." „Wij zijn nog teveel egoïst. Zo lang wij nog het „ben ik mijns broeders hoeder" huldigen, zal het mensdom slechter worden. Het communisme zal slechts door mensenliefde verdwijnen. Niet door propaganda." Ik acht dit een gevaarlijk ad vies; een bedenkelijke onder schatting van het gevaar. Het communisme is een stelsel dat zich keert tegen de Heere en zijn Gezalfde, vrucht van goddeloze theorieën. Theorieën die in sociale mis standen een voedingsbodem kun nen vinden. Maar die, ook al zou die voedingsbodem radicaal wor den weggeruimd, blijven leven en voortwoekeren. Laten we ons niet vergissen, flet hier geboden tegengif zal tot geen positief resultaat leiden. De eerste minister van Oost- Bengalen, Chuaja Nazumoeddin, is benoemd tot gouverneur-gene raal van Pakistan als opvolger van de overleden Moh. Ali. Djinnah. In Duitsland zijn de normale verhoudingen nog lang niet terug gekeerd. Het kan ook niet. Gezinnen huizen in bunkers, ruïnes én holen. Mensen dolen rond, nog steeds op zoek naar familie. Zo ook de dokwerker Erwin Schreit uit Koningsbergen. Vanaf 15 Juli 1945 heeft hij onophoudelijk naar zijn vrouw en zijn ge zin gezocht om haar na vele omzwervingen te vinden. woonde zij een paar huizen ver der. Schreit nam de melkkan op en De man wist niet eens m welk gebied hy zoeken moest. Hij liep Erwin Schreit vond zijn vrouw terug. naar het huis, waar hy zyn vrouw tenslotte vond. o woorden door honderd duizenden werden gelezen, zou hij tonelen kunnen schilderen, die zijn lezers zouden kunnen doen beseffen, hoe veel er geleden wordt door de verworpelingen. Daarenboven kon hij in het boek, dat hij bezig was te schrijven, hun zaak bepleiten, en hij nam zich voor, dit ook te doen. HOOFDSTUK XXXII. De begrafenis was voorbij, en voor de laatste maal trad Ethel het huis binnen, waar zij het grootste gedeelte van haar leven had doorgebracht. Er was besloten, dat de meu bels verkocht zouden worden, en zij voor onbepaalde tijd naar Lady Whitehaven terug zou keren; en dus ging zij van de ene kamer in de andere, om alles uit te kiezen, wat zij wilde houden. Clive was bij haar, en zij spra ken weinig totdat de taak vol- uit Sas van Gent meststoffen, uit Middelburg speelgoederen en uit Terneuzen chroomsleutels en horlogekettingen. De vertegen woordiging uit Zeeland is dusi bescheiden. Maar dat hindert niet; als de artikelen zelf de naam van de provincie maar hooghouden! o In Londen woont een Duitser, een zekere dr Hermann, kort voor de oorlog uit Tsjecho-Slowakije naar Engeland uitgeweken, die denkt in staat te zijn, afvalstof fen als puin, zaagsel, koffiedik, stad van dorp naar dorp. Wanhopig Op de dag, dat hij zijn vrouw zou vinden, was Erwin Schreit zo moe van al zijn omzwervin gen en zo wanhopig door het fa len van al zijn pogingen, dat hij Seegeberg, de plaats welke hij tegen het vallen van de avond bereikte, niet eens wilde binnen gaan. In zijn versleten uniform met zijn afgetrapte schoenen schaamde hij zich de hoofdwe gen te volgen en tenslotte sloop hij langs allerlei zijstraten de stad binnen. Hij wilde zo vlug mogelijk weg gaan, geen men sen zien, alleen zijn met zijn ver driet. Geen herkenningsteken. De schemering viel. In het Chinese klei, zand enz. samen te He t kon Schreit de s raat- kitten tot hard en duurzaam «a- ^on Scared de^traa^ zen niet meer onderscheiden. CHI t P V 7\ I NOI A teriaal. eent met een microbe te f!;" **.1 1 1 maken te hebben, die stoifen af- Wat voor z.nbul het ook m een De Strijd m Haiderabad. Hij meent met een microbe te cNieiHt welkende ^ormm»"van vreemde stad naar lierkennings- m-itprióal Vxwm-Ioeii tekens uit te zien? I Volgens een Indische verklaring Professor Kluijvtr uit Delft en1 Terwijl hij, zo langs de straat maken de Indische troepen bracht was. Toen gingen zij naar professor J. Smit uit Wageningen sl°fte' ,fa9 hij opeens een rood haar zitkamer. - :fn enige tijd geieden hij d: Her- geemailleerde melkkan by de I - itAArrïzïtft* 93/fM non irioit „Morgen begin ik met mijn j nvmn op bezoe-t gevve-;sc om net voordeur van een klein huisje nieuwe werk, zei Bentley. nieuwe procédé te bekijken. Wat staan kennelijk met de bedoe „En dan zien we elkaar dus er eigenlijk gebeurt, kon dr Her maar eens in de veertien dagen," zei ze met een zucht. Hij knikte. „Weaver denkt dat ik wel dui- tijd van hun bezoek ook zend pond per jaar zal kunnen achter komen. mann, die uitvinder van beroep is, niet vertellen en de beide hoog leraren konden hier in de korte ling, dat die de volgende mor gen door de melkboer zou wor den gevuld. De kan was door en door ver niet sleten: op de plek, waar zij nau wer toeliep, was het emaille af maken." I Als resultaten zagen de bezoe- gebladderd en het metaal, dat er „Wat kan ons het geld schelen, kers buitengewoon harde platen onder te voorschijn kwam, was als we toch verwijderd van elkaar en waarlijk onverwoestbare pop- moeten blijven leven?" riep zij op hartstochtelijke toon uit. „Ik heb nog niet alle hoop ver loren. Als Bennett begrijpt, dat je toch nooit zijn vrouw zult worden, ontslaat hij ons wel van onze be lofte. We zijn jong en kunnen ge- geen afdoende verklaring kan en zijn duldig zijn." (Wordt vervolgd.) geven. pen. Misschien kan de uitvinding voor de wederopbouw van zeer groot belang zijn, maar voorlopig zijn de hoogleraren sceptisch ge stemd gezien het feit, dat dr Hermann voor de reacties nog erg verroest. Deze roestplek had de vorm van een acht. Schreit hield plotseling zijn pas in. Hij herkende die melkkan, die was van hem! Hij liep het tuintje in en belde aan. Woonde zijn vrouw soms hier? Nee, zij woonde niet in dit huis; de melkkan was al leen van haar geleend; Haiderabad „goede vorderingen". Ondanks hardnekkige tegen stand rukten zij naar Djalna, in het N.W. op. In het gebied van Naldroeg waren 100 man van Haiderabad gedood en 200, onder wie 50 razakars (militante mos lems), gevangen genomen. Volgens radio Haiderabad ech ter zijn de Indische troepen in het Zuiden en Noordwesten tot staan gebracht en hebben de Indische troepen, die uit Sjolapoer, in het Westen, optrekken, 250 man aan doden en gewonden verloren. ■- Door Noorse gerechtshoven veroordeelde oorlogsmisdadigers zullen allen in een kamp in de nabijheid van Bergen bijeen ge- zelf bracht worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2