ZEEUWSCH DAGBLAD Tiende Kremlin-besprekino het keerpunt? Gereformeerde Kerk te Vlissingen officiéél in gebruik genomen TABAKSCONFLIGT MET BELGIË. Italiaanse of internationale voogdjj' schap over Italiaanse koloniën? NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geestelijke armoede. Generaal Clay nog steeds niet bezorgd. mhb De eerste, bijna geheel verwoeste kerk in Zeeland. Engeland treft nienwe defensieinaatregelen. Helft C.C.Ü.'Corgs krijgt ontslag. Ontploffing op Sowjet- vliegveld by Berlijn. SNIPPER Pseutlo-Jaronesse" in Alkmaar gearresteerd. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str'. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneazen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1049 Abonnementsprijs 3.75 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 14 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 15 SEPT. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.15 u., onder 18.53 u. Maan op 18.47 u., onder з.39 u. Hoogwater Donderdag 16 Sept.: Vlissingen: 1.05 u. 1.73 m., 13.16 1.69 m. Wemeldinge: 2.45 u. 1.58 m., 15.04 u. 1.45 m. De oud-hoogleraar in het Str-ST—oht, prof. mr R. Kranen s dezer dagen door zijn oud-lec.-mgen gehuldigd. Bij die gelegenheid is door minister in 't Veld een merk waardig woord gesproken. Hij verklaarde n.l. dat de hui dige maatschappij met een sterk verminderd normbesef en een groeiende buitenkerkelijke be volking, behoefte heeft aan een door de rechtsfilosofie te schep pen criterium, dat de rol van de goddelijke Openbaring der ker kdijken, voor de buitenkerke lijken kan vervangen. En hij sprak daarbij de hoop uit, in deze richting nog resultaten van verdere wetenschappelijke stu dies van de afgetreden hoog leraar te mogen verwachten. Blijkens het verslag van het A.N.P. werd deze uitnodiging door prof. Kranenburg „frag mentarisch" beantwoord, waar mee wel bedoeld zal zijn, dat hij niet diep op dit probleem is in gegaan. Er is dan ook weinig grond om te verwachten, dat de oud-hoog leraar een poging in de aange geven richting zal doen. •y och is de vraag van minister 1 in 't Veld niet zonder be tekenis. Het is een symptoom van de geestelijke armoede, waaronder een groot deel van ons volk ge bukt gaat. De goddelijke Openbaring is door de moderne wetenschap als onbruikbaar afgewezen. Gods Woord is verworpen en als regel en richtsnoer voor hét leven ter zijde gesteld. De mens meende het te kun nen stellen zonder God en zon der de door God in Zijn Woord geschonken normen. De mens wilde eigen heiland zijn, eigen wetgever en koning. En het gevolg is geweest, wat minister in 't Veld noemde, een sterk verminderd normbesef, een verbreken en verscheuren van alle banden en touwen, met al de ellende die daarvan het ge volg is. Daarom wordt nu gevraagd naar een surrogaat, dat de god delijke Openbaring kan vervan gen. Zo gaat het altijd. Als de mens zich losmaakt van de Openbaring, als hij God en zijn Woord verwerpt, dan maakt hij zichzelf een god, een denkbeeldige god, een af-god. Als de Bron van het levende water wordt verworpen, dan maakt hij zichzelf bakken, die geen water kunnen houden. Als het gezag van Gods Woord niet wordt erkend, dan blijft er geen werkelijke grond voor ge zagsoefening en komt er een tijd van normloosheid, waarin ieder doet wat goed is in zijn ogen. Vandaar de roep om een an der, een door de mens te stel len criterium, dat de goddelijke Openbaring kan vervangen. "P rof. Kranenburg zal wel -*■ geen poging doen om aan het tot hem gerichte verzoek een hopeloos ondernemen! te voldoen. Maar daarmee kan deze zaak niet als afgedaan worden be schouwd. De wereld moet het weten, dat er een mogelijkheid is deze geestelijke armoede te overwin nen. Als de grote geesten op de diepste vragen van het hart geen antwoord weten, dan blijft de roep van het Woord des Heeren: Waarom weegt gijlieden geld uit voor hetgeen dat geen brood is, en uw arbeid voor hetgeen niet verzadigen kan! Neigt uw oor en komt tot Mij en uwe ziel zal leven. De vertegenwoordigers van de V.S., Engeland en Frank rijk hebben zich gisteren, 18 uur plaatselijke tijd, naar het Kremlin begeven voor een onderhoud met Molotof. Het onderhoud duurde 90 minuten. Het was het tiende met Molotof sinds de besprekingen over Duitsland, 31 Juli, be gonnen. De vergadering was de kortste die de afgezanten ooit op het Kremlin hadden meegemaakt en volgde op de langste periode van conferenties van de drie afgevaardigden samen. Bij aankomst aan de Britse am- houden, waarin werd geprotes- I bassade zagen zij er opgeruimder teerd tegen de veroordeling van uit dan na de vorige vergaderin- de vijf Duitsers, die na afloop van gen op het Kremlin, aldus meldt j de demonstratie van 9 September Reuter. tijdens de onlusten bij de Bran- Aan de verslaggevers werd geen denburger Tor waren gearres- - enkel commentaar gegeven, ook niet op de vraag, of er nog een volgende vergadering zou komen. Waarnemers te Moskou menen uit het gedrag van de westelijke afgezanten na afloop van de bet spreking te kunnen concluderen, dat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat men tot overeenstem ming is gekomen. In diplomatieke kringen te Lon den is men van mening, dat deze bespreking het keerpunt zou kun nen blijken in het huidige stadium van de pogingen van de westelij ke mogendheden de Berlijnse im passe te verbreken. De rapporten over de bijeen komst, die de drie afgezanten naar hun regeringen zenden, zul len beslissen of de besprekingen tussen de vier militaire gouver neurs thans kunnen worden her vat op een gezondere basis. Is de beslissing negatief, dan verwacht men, dat de huidige onderhande lingen zowel in Moskou als in Berlijn afgebroken zullen worden. Generaal Clay heeft op 'n pers conferentie verklaard: „Ik maak i mij niet erg bezorgd over de vraag, of de oorlog om de hoek staat. Als wij een onmiddellijke oorlog met de S.U. van plaij wa ren, dan zouden onze troepen on voldoende zijn, maar zij zijn zeker voldoende voor hun taak op het ogenblik". VIJF DUITSERS VEROORDEELD. De landelijke besturen van de S.P.D., C.D.U. en L.D.P. en van de onafhankelijke vakvereniging (U.C.O.) hebben in het Schön- berg-Rathaus een vergadering ge teerd. De vijf personen werden door 't militaire Sowjet-gerechts- hof tot elk 25 jaar dwangarbeid veroordeeld. Dr Suhr, de voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad, deelde mede, dat de jongste der vijf ver oordeelden een jongen was van 16 jaren. Voorts wees hij erop, dat de rode vlag, die tijdens de tumulten van de Brandenburger Tor werd verwijderd, niet de em blemen der S.U. droeg. Onze sigaren en de Benelux. Gisteren stond in alle Belgische bladen een protest afgedrukt van de Belgische tabakshandelaren en -fabrikanten, die ons land er van beschuldigen do Belgische tabaksindustrie met ondergang te bedreigen. De Belgen vrezen, dat, wanneer in Nederland de markt vrij zal zijn, België geen 5 procent meer van de Benelux-tabaksmarkt in handen zal hebben. Ook de kerftabak geeft, blijkens de protesten, redenen tot onge rustheid. Het handelsaccoord is gestegen van de toegelaten 8 ton tot 17 ton, terwijl de vooroorlogse invoer 13 ton bedroeg per jaar. Men eist thans onmiddellijke stopzetting der invoer of volledige reciprociteit. Twee inbrekers maakten Noord-Brabant en Zeeland onveilig. Gedurende een half jaar heb ben twee inbrekers Noord-Bra bant en Zeeland onveilig gemaakt De inbraak, die de heren op 7 September j.l. te Lepelstraat in Noord-Brabant bij een boer heb ben gepleegd en waarbij zij 5100 gld buitmaakten, is hen noodlot tig geworden, want een rijwiel hersteller, bij wie zij een lek band je lieten repareren, heeft hen bij de politie aangebracht. De gearresteerden zijn de 40- jarige M. M. uit Breda en de 23- jarige M. de B. uit St Willebrord. De Bredanaar zat in Goes, waar hij met medewerking van de Goe- se politie werd gearresteerd. Hij had nog f 3000 bij zich van de jongste inbraak. De twee mannen legden zich speciaal toe op het bezoeken van vrijstaande boerderijen in de tijd dat de bewoners op het land be zig waren. Zij wisten steeds een manier te vinden om de woning binnen te komen, waar zij alle kasten en laden nasnuffelden, om dan met geld, distributiebeschei den en sieraden te verdwijnen. Zij braken op een groot aantal plaatsen in N.-Brabant in en ook in Yerseke. Met een kerkdienst, waarin voorgingen ds J. Hindriks, de tegen woordige predikant der Gereformeerde Kerk te Vlissingen en ds G. Smeenk, voormalig predikant van deze kerk, is gisteravond het ge heel gerestaureerde Gereformeerde kerkgebouw aan de Paul Kru- gerstraat, in gebruik genomen. Hierbij waren o.m. aanwezig het voltallige college van wethou ders, de predikant der Anglicaanse Kerk te Bromley (G. B.) met zijn echtgenote en tal van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. De kerk was geheel met gemeenteleden en belangstellenden gevuld De dienst begon met het zingen van Gez. 23 1 en 5, welk lied aan het slot van de laatste in deze kerk voor de verwoesting gehou den dienst werd gezongen. TOESPRAAK DS HINDRIKS Rev. Murray Walton bracht de groeten en gelukwensen over van de gemeente van Bromley. Hij herinnerde aan de adoptie en schetste de moeilijkheden in zijn eigen gemeente, die zwaar ge troffen is. Spr. bood ds Hindriks Ds Hindriks, die het eerste deel een inktstel aan voor de consisto- van de dienst leidde, begon zijn r;e namens zijn gemeente en een toespraak met de aanwezigen er op te wijzen, dat men was bijeen gekomen om Gods geschenk te aanvaarden en het ook weer aan God op te dragen. Spr. zei verder, dat de Geref. Kerk van Vlissingen in een zeer bevoorrechte positie verkeert, daar -het de eerste, bij na geheel verwoeste kerk in Zee land is, die weer in gebruik kan bladwijzer voor de Bijbel namens hem en zijn vrouw. Namens de Part. Synode der Geref. Kerken sprak ds H. Scho ling, die opriep de eenheid der kerk te bewaren. Ds C. Streefkerk, sprekend namens de Classis, stelde de kerk van Vlissingen tot een voorbeeld. Ds J. S. Hartjes stelde 't spreek woord: „Een goede buur is beter dan een verre vriend" tot voor beeld en roemde de gemeentele den als goede evacué's. Spr. was Jeruzalem door dedankbaar, dat men samen onder De Engelse regering heeft be sloten, dat de militairen, die in de komende paar maanden gedemo- biliseerd zouden worden, nog drie 'wordenJanomen terwijl zij over maanden in dienst moeten blijven, Seh(;el Nederland genomen, tot de indien zij op heden hun eenhedeneerete v«f mag worden gerekend, nog niet verlaten hebben. Dus Hindriks herinnerde aan de De sterkte van de Engelse herbouw van strijdkrachten zal aan het eind profeet Nehemia m het jaar 445 een dak had kunnen werken en Ivan het jaar 80.000 man meer voor Christus, nadat de stad 141 hu besloot met de bede: „Dat zij- zijn dan indien het oorspronkelijk ?aar daarvoor verwoest was Er eenmaal allen een mogen zijn", programma was gevolgd IIS voor de Semeente van Vlissin-1 Tenslotte spraken nog de heer Weldra zal voor de drie cate-1 §en zeker ?ee" .reder! to* m°PPe' i Kamermans namens de kerkvoog- 'gorieën der strijdkrachten een ,ren geweest, dat de-herbouw der dij der Ned. Herv. Gem., de heer speciale lichtingsactie worden in-!keEk viar Jaar heeft geduurd! |van Oudenaerde namens de We lgezet. Ook moet de verbetering I TsPr' b^,lo°t met de woorden: deropbouw en de architect, de 1 van de uitrusting, in het bijzondeï "Iedere Vlissinger moet in deze heer C. Trappenburg, op het gebied van luchtverdedi-kerk .z?e" oen teken van Gods i Na een dankwoord van ds Hin ging en infanteriewapens worden 1 goedheid. Moge Zijn Evangehe ve- dr.ks zong het koor nog twee lie. 1 «-.vs +/"»4- nan nilro TOtran 711TV I riorrin waorno rly» bespoedigd. Wysjinsky is de kluts kwijt. Kans voor smokkelaars? Bezuiniging van zes millioen. Ongeveer een vjjfde deel van het aantal C.C.D.-ambtenaren heeft thans ontslag gekregen. Het Is te verwachten, dat binnenkort de helft zal zjjn ontslagen. Het plan zou bestaan, aldus de Volks krant, een kern van 1200 ambte naren in vaste dienst te nemen, waarmee voor zes millioen be zuinigd zou worden. De vraag is nu of men door deze drastische bezuiniging op korte termijn de smokkelaars in de ko mende winter opnieuw meer kan sen geeft. In België betaalt men nog altijd zesmaal zoveel voor een big als in Nederland, terwijl ook de koeien er aanmerkelijk duur der zijn. Het feit, dat men echter op het controle-apparaat van de C.C.D. zo sterk gaat bezuinigen, wijst er op, dat men geen wild-west- smokkel met gepantserde' auto's meer aan onze Zuidgrens verwacht De maatregelen, die de overheid f laatste tijd tegen beroepssmok kelaars treft, zijn drastisch en de geldboeten niet mals. Enkele me ters frauduleus ingevoerde textiel kunnen enige weken Werkinrich ting betekenen. Nieuwe zitting van Britse parlement geopend. De Koning heeft gisteren een nieuwe zitting van het Engelse parlement geopend met een rede j,ouw jn herinnering, toen hij pre- naar men aan-dikte over Zondag 13. Enkele da- een I gen daarna, aldus spr., dansten de i duivels op de ruïnes van deze kerk, doch zij hebben te vroeg ge- Ten tot een rijke zegen zijn". j deren, waarna de bijeenkomst TOESPRAAK DS SMEENK. met dankgebed werd gesloten. Nadat Ps 122 3 was gezongen, j de KERK. sprak ds Smeenk over Ps. 66 12. j In de middaguren hebben wij- Ais predikant aan de Vlissingse voorgelicht door de architect dé gemeente verbonden tijdens de heer C. Trappenburg de leider oorlogsdagen van 1944, riep spr. van de dagelijkse werkzaamheden de laatste dienst in het kerkge- van 74 woorden neemt de kortste rede, die Britse vorst ooit bij een dergelyke gelegenheid heeft gehouden. De regering heeft het parle-1 Jjanst ment in zitting bijeengeroepen Es Smeenk vervolgde „Wat ook verging, God bleef, getuige de ge- alleen met het doel het wetsont werp ter beknotting van de be voegdheden van het Hogerhuis in tweede lezing ie behandelen. De regering hoopt hiermede te bereiken, dat de wet op de na tionalisatie van de staalindustrie beide huizen kan passeren voor de nieuwe algemene verkiezin gen, die uiterlijk !n 1950 moeten worden gehouden. Nieuwe vleesbonnen drie weken geldig. De vleesbonnen, die deze week worden aangewezen zullen op nieuw een geldigheidsduur van 3 weken hebben. Het publiek zal er rekening mee moeten houden, dat in vele geval len op deze bonnen gedurende de eerste dagen niet kan worden ge kocht, omdat de bevoorrading van de slagers slechts in langzaam tempo kan plaats hebben. loofskracht, die er leefde in de ge troffen huizen". Nadat ds Smeenk dank had ge bracht aan de commissie van be heer en aan de gemeenteleden voor hun blijmoedig geven, be sloot hij: „Een gelouterde ge meente is thans verzameld, die aan het gebouw, de heer F. Kuij- per en een lid van de bouwcom missie, de heer Huser, een kijkje genomen in het fraaie kerkge bouw. De grote verwoesting, zo ver telde ons de heer Huser, kwam in de beruchte nacht van 2 op 3 November 1944, toen de gealli eerden vanuit Breskens duizenden granaten op Vlissingen afvuur den. Een aantal granaten trof het kerkgebouw, met het gevolg, dat de kap zwaar werd beschadigd en het inwendige van het gebouw grotendeels werd verwoest. Van het torentje bleef ook niet veel met heilige eerbied en grote be-staan en de kosterswoning werd zo gehavend, dat aan restauratie niet te denken viel. reidheid de Heere dient' Na het dankgebed zong de ge meente Gezang 29. DANKWOORDEN. Na deze kerkdienst kregen ver schillende sprekers gelegenheid 't woord te voeren. Vooraf zong het Geref. Evange lisatiekoor met orkestbegeleiding o.l.v. de heer Feij het Hallelujah van Handel en sprak ds Hindriks een dankwoord. Hierin betrok hij Voor deze vernieling was de kerk steeds intact geweest, daar alleen in 1940 enkele brandbom men het gebouw troffen, doch toen kon door spoedig ingrijpen van enkele gemeenteleden erger worden voorkomen. Met de grote beschieting bleven echter nog een aantal onontplofte granaten zit ten, doch hiermee wist de Oprui mingsdienst wel raad. Op 14 Mei 1946 werden de eer ste besprekingen gevoerd voor de restauratie van de kerk en de eerste aanvoer van materiaal ge schiedde op 21 April 1947, terwijl de aanbesteding op 11 Maart '47 plaats had. DE RESTAURATIE. De plattegrond van de kerk heeft geen enkele wijziging onder gaan. Wel echter zijn de topgevels hoger opgetrokken en is de raam- tracering gewijzigd. Door dit alles is het gebouw nu rijziger gewor den dan voorheen en het geheel maakt een vriendelijke indruk. Daar al het metselwerk ontzet was, heeft men het gebouw geheel moeten ommantelen. Ondanks al le veranderingen heeft de inhoud van het gebouw geen wijziging ondergaan. Er is plaats voor 1000 personen, die geplaatst kunnen worden, mede dank zij de drie gaanderijen. Het grotendeels ver nielde torentje is hoger opgetrok ken, doch de oude haan heeft zijn plaatsje, weer ingenomen. Nu men ertoe moest overgaan de kosterswoning opnieuw te bou wen, heeft men van de gelegen heid gebruik gemaakt, deze meer aan de straatzijde te laten verrij zen. Op 28 Februari 1948 kwam de kosterswoning gereed. Het jeugdgebouw, dat achter de kosterswoning is gebouwd, en in drie delen kan worden gesplitst, is op 1 Juli j.l. geopend. Zoals be kend, verzamelde de jeugd, door middel van 'n actie en een bazar zelf -het geld voor het meubilair. Het meubilair van de kerk moest gedeeltelijk vernieuwd worden, doch de kansel bleef intact. Het doopvont heeft een nieuwe voet gekregen en het orgel is eveneens gerestaureerd, waarbij het een' uitbreiding onderging met één re gister. In het jeugdgebouw is centrale verwarming aangelegd, hetgeen zeker een grote aanwinst bete kent. De kerk daarentegen wordt met hete lucht verwarmd. Van de ruimte rondom dè kerk heeft men gebruik gemaakt door een fietsen stalling in te richten, die 70 rij wielen kan bevatten. De kerk is in 1928 gebouwd en in 1929 officieel in gebruik geno men. De restauratie werd voor bereid door het architectenbureau Smits en v .d. Linde te Aerden- hout en de aannemer was het N. V. Aannemersbedrijf v.h. M. Fok- kens te Arnhem. Wysjinsky heeft ter conferentie van de Viermogendheden te l'arijs verklaard, dat de Sowjet-Unie wenst, dat alle Italiaanse koloni ën onder de voogdijschap van Ita lië zouden komen met de grenzen van 1934. Hij bracht critiek uit op de ves tiging van luchtbases in de voor malige Italiaanse gebieden en hij beschuldigde Frankrijk ervan zijn imperium ten nadele van Italië te willen uitbreiden. Dit alles ge beurde in de morgenzitting. Couvé de Murville, de Franse afgevaardigde, zei verheugd te zijn over het Russische standpunt van voogdijschap van Italië, aan gezien Frankrijk dat destijds ge wenst heeft. Hij juichte echter te vroeg, want in de avondzltting kwam 'n voorstel van Wysjinsky omtrent een internationaal trustschap aan de orde. Douglas (V.S.) sprak zijn ver wondering uit over de tegenstel ling tussen het oude en het nieu we Sowjet-voorstel. Alle kans op „gedeeltelijke genoegdoening" is krachtens het nieuwe Sowjet- voorstel voor Italië verkeken. Wysjinsky wees erop, dat zijn nieuwe voorstel overeenkwam met een in 1945 door James Byr nes (V.S.) gedaan voorstel. Dit was toen weliswaar hevig gecriti- seerd door Molotof (U.S.S.R.), maar thans voorzag het voorstel in een administrateur, die door 7 mandaatlanden benoemd zou moeten worden, hetgeen zou ver hinderen, dat geen der „zeven kindermeisjes zorg aan het kind zouden besteden." Het voorstel van Wysjinsky hield voor Libye in, dat het tien jaar onder beheer zou blijven. Dezelfde voorwaarden zouden voor' Erithrea moeten gelden. Al leen diende Ethiopië een uitweg naar zee te krijgen. Dit land heeft volgens Wysjinsky recht op de haveiu van Asab. Hetzelfde geldt voor Italiaans Somaiiland, met dien verstande, dat de U.S.S.R. hier geen limiet aan het trustsehap wil stellen. Dit voorstel werd breedvoerig bespro ken. Daarna echter had een even lange discussie plaats over de vraag, of het Sowjet-voorstel al dan niet verworpen was. Wysjins ky beweerde, dat het verworpen was terwijl Couvé de Murville vol hield, dat Wysjinsky het ingetrok ken had! Russen bewaren stilzwijgen. Een depot met meer dan 15 ton springstof is op het Russische vliegveld te Rangsdorf bij Berlijn, door een ontploffing vernield. Twee russische soldaten zijn ge dood. De officierscantine van het vliegveld is gedeeltelijk ingestort. De Russische overheid bewaart het grootste stilzwijgen over dit ongeval, aldus A.F.P. Dr H. B. Baruch bezocht Yerseke. Gisteren brachten de Ameri kaanse gezant dr H. B. Baruch, de gezante van Chili, mevr. Car men Vial de Senoret en de admi nistrateur voor de Marshall-hulp dr A. Vallentine een bezoek aan Yerseke. Zij waren vergezeld van de heer Houwert, president-directeur van de Billiton-Mij. en zijn echtgenote, de Commissaris der Koningin en zijn echtgenote, de oud-burge meester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, pres.-comm. v. de N.V. de Meulemeester, Oes tercultuur-Mij. te Yerseke en dr Gerijns, bacterioloog van het La boratorium te Bergen op Zoom. Onder leiding van de beide di recteuren, de heren Verhaart, werd een bezoek gebracht aan de Oestercultuur Mij. N.V. de Meule meester: Ook het kreeftenpark Glesmij. en de oesterputten en de pannen teelt werden bezocht. Met grote belangstelling werd van een en ander kennis geno men. In hotel Nolet werd de lunch gebruikt, waarbij namens de buurtvereniging Bekhof een bloe menhulde werd aangeboden. Dr Baruch verklaarde zeer ver rast te zijn door de spontane en enthousiaste ontvangst. Daarna bezocht het gezelschap te Kapelle het selectiebcdrijf van de fa. v. d. Have. Baron Krayenhoff overleden. Gisternacht overleed' te Was senaar in de onderdom van 83 jaar de heer C. R. Th. Baron Krayenhof, oud-hoofdambtenaar van de Nederlandse Spoorwe gen, ere-voorzitter A.N.V.V., lid Raad van Beheer Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, oud-lid dagelijks bestuur A.N.W.B., ere lid van de maatschappij tot bevordering der toonkunst, af deling Utrecht en president van de stichting Johannahuis Was senaar. Dienstbode uit Winters wijk als oplichtster. De pseudo-baronesse, die dezer dagen met de noorderzon uit Te- het gemeentebestuur en gemeen-1 gelen was vertrokken zonder de Nationale vergadering steunt Queuille. De Franse Nationale Vergade ring heeft met 335 tegen 225 stemmen haar instemming be tuigd met de nieuwe regering van Henri Queuille. Onverwacht bezoek van Koningin Juliana aan Londen. Koningin Juliana heeft gisteren onverwacht 'n particulier bezoek aan Londen gebracht en enkele inkopen gedaan. In de overvolle straten werd zij niet herkend. H.M. maakte de reis met Prins Bernhard en een Nederlandse de tective in een particulier vlieg tuig. Omstreeks 11 uur kwamen j de aannemersfirma en deputaties zij" te Londen aan. van arbeiders, de kosters en de De Koningin bracht meer dan commissie van beheer, die thans een uur door in de John Ruskin-van kerkbouwers kerkbewaarders school voor gedeeltelijk blinde worden. tewerken, mrs en rev. Murray Walton uit Bromley, deputaten der Gen. Synode, de Part. Synode, de Classis Middelburg, de ge meente Leiden, met name de heer Bloemkolk, de Ned. Herv. Gem. en kerkvoogdij, die, evenals de Lutherse kerk, de kerkgebouwen afstonden voor de diensten en het schoolbestuur der Geref. school, waar de catechisaties werden ge houden. Van het technisch perso neel dankte spr. de ambtenaren van de wederopbouw voor de soe pele regeling, de architect, de heer C. Trappenburg en diens rechterhand, de heer F. Kuijper, kinderen. Zij toonde diepgaande belangstelling voor de moderne middelen en methoden, die op de ze school in gebruik zijn. In het begin van de avond is H.M. met Prins Bernhard van 't vliegveld Northolt, nabij Londen, weer naar Nederland vertrokken.meente", aldus spr. TOESPRAKEN. Namens het gemeentebestuur voerde wethouder L. P. van Oor schot het woord, die de kerk een sieraad voor de gemeente noemde. rekening te betalen van haar vijf daags verblijf ln een hotel aldaar, is Maandagavond te Alkmaar ge arresteerd. Bjj een winkelier aldaar had zij een paar kousen gekocht. Zij had daarbij eenzelfde verhaal opgedist als zij in Tegelen te genover de gedupeerde hotel houder gedaan had. Nadat de winkelier zijn winkel had ge sloten en aan zijn vrouw ver telde, dat hij een Deense baro nesse in zijn zaak had gehad, die in nauwe relatie stond met de koninklijke familie, kwam hij tot de ontdekking, dat het de oplichtster moest zijn ge weest, waarover zijn vrouw juist in de krant het bericht had gelezen. Terstond werd de politie gewaarschuwd, die er enkele uren later in slaagde de vrouw, die inmiddels gepoogd had in een tehuis tot bescher ming van meisjes onderdak te krijgen, te arresteren. Het aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Bij fouillering bleek zij van deze diefstal afkomstige voorwerpen in haar bezit te hebben. Zij is op transport ge steld naar Tegelen. o Ernstig ongeval in Rotterdamse haven. Aan boord van het in de Waalhaven liggende s.s. „Atlan ta" zijn gistermorgen een 53-ja rige havenarbeider en een 52-ja- rige voorman door een losschie tende staaldraad met kracht te gen de verschansing geworpen. De arbeider genaamd van Don gen, liep een schedelbasisfrac- tuur op, tengevolge waarvan hij in de loop van de dag overleed. Het andere slachtoffer moest met een hersenschudding in het Zuiderziekenhuis worden opge nomen. „We hebben ook uw steun nodig bleek een 30-jarige dienstbode bij de verdere herbouw der ge-uit Winterswijk te zijn. Zij bleek in Tegelen zich ook nog Voor het gisteren aan de Rijks kweekschool te Middelburg afge nomen examen van de éénjarige cursus voor onderwijzer slaagden: J. D. van Male, Aardenburg; L. Meermans, Axel; W. M. Oom te Yerseke, J. Oosterling te Groede; H. J. Oosterwijk en A. J. L. Osté, Vlissingen; N. M. J. van Riet, Middelburg. Hoop doet leven. Vooral als 't vaste hoop is. En die heeft de Gaulle. U begrijpt wel waarop, n.l. op het spoedig geroepen wor den tot „een nationaal leider schap, de grootheid van Frankrijk waardig". Vandaag zal hij zich in een manifest tot het Franse volk wenden, waarin hij zal verzoeken de stem op hem uit te brengen, wanneer de gelegenheid zich voor doet. Manfred Simon, ervaren Frans econoom en deskundige op administratief gebied, is benoemd tot waarnemend directeur van de U.N.A.C. Het brood in Frank rijk wordt verhoogd van 24 tot 35 frs per kilo in Parijs en tot 39 frs in de provincies.. Morgen zal de Veiligheidsraad bijeenkomen ter bespreking van de kwestie Haide- rabad. Er zijn geruchten, dat Tito een onderhoud heeft gehad met Amerikaanse afgevaardigden op een eiland voor de kust van Istria. De piloot van een Bul- i gaars legervliegtuig zou zijn vlieg tuig te Xanthië in Thracië heb ben geland en zichzelf aan de Griekse militaire autoriteiten heb ben overgegeven. Joego-Slavië heeft krachtig geprotesteerd bij de Tsjechoslowaakse regering te gen de arrestatie van Joegoslavi sche leerlingen te Praag. De gisteren te Jeruzalem beëdigde vijf leden van het Hooggerechts hof van Israël maken deel uit van het eerste hof na het Sanhedrin van 2000 jaar geleden. Oosten rijk heeft de S.U. uitgenodigd te onderhandelen over de weder-ope- ning van de Donau-scheepvaart van Beieren naar de Hongaarse grens. T.g.v. het 2-jarig bestaan der N.I.W.I.N. werd gisteravond over beide zenders een rede van Prins Bernhard uitgezonden. Daarin deelde hij o.m. mede, dat in die twee jaar 9.5 miliioen is in gezameld. De verwijzingsoffi- cier van de commanderend gene raal heeft de kleurenflim, die de cineast Henk Alsem van de jubi leum- en inhuldigingsfeesten ge nomen heeft, in beslag genomen. Alsem zelf is geschorst in zijn functie van kapitein bjj de leger- filmdiensL Ged. Staten brengen redders van Amerikaanse vliegers dank. Zaterdagmorgen j.l. zijn in de vergadering van het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland een tweetal leden van het perso neel der Prov. Stoombootdiensten ontvangen in verband met hun diensten, bewezen bij de redding der Amerikaanse vliegers, die op Vrijdag 3 September j.l. boven de Wester-Schelde uit de B 29 spron gen. Het waren de kapitein W. J. Roest van de veerpont Dordrecht en de matroos Klaassen. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, heeft beiden dank gebracht voor hun werk. Kapitein Roest heeft onmiddel lijk bij het bekend worden van het springen der Amerikanen de koers gewijzigd om aan de red dingspogingen der vliegers te kunnen deelnemen. Matroos Klaassen werd bijzon dere dank gebracht voor het feit, dat hij tweemaal achter elkaar gekleed in het water is gespron gen en het genoegen mocht sma ken beide keren een Amerikaanse drenkeling te grijpen en aan boord van de Dordrecht te bren gen. Afschaffing vrij vervoer over de Wester-Schelde? De minister van verkeer en waterstaat heeft aan het College van Ged. Staten van Zeeland ad vies gevraagd over de opheffing van het vrije vervoer over de Wester-Schelde, Dit vrije vervoer is na jaren lange aandrang uit Zeeuws-Vlaan deren in November 1945 op de provinciale bootdienst verleend. Dé minister is thans van me ning, dat de financiële consekwen ties van dit vrije vervoer te druk kend zijn. Hij overweegt derhalve afschaffing daarvan. Trein greep aardappelrooier. Dinsdagmiddag merkte de land bouwer W. Francke bij het pas seren van de onbewaakte overweg in de Molenweg te Kloetinge de middagtrein, welke om 1 uur in Goes arriveert, te laat op. Paar den en wagen kwamen ongedeèrd de overweg over, maar een aard appelrooier, die achter de wagen bevestigd was met een touw, dat afknapte toen hij de overweg pas seerde, werd door de trein gegre pen en gedeeltelijk vernietigd. De trein had 5 minuten vertraging. Zaterdag gaat de eerste zen ding oesters van Yerseke naar Engeland, dat is ongeveer een maand vroeger dan het vorige jaar. DE BILT ZEGT: Weersverwachting tot vanavond: Zuid-Westelijke wind. In het Zuiden van het land plaatselijk nog wat ochtendmist. Vrij veel bewolking met later plaatselijk enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige, la ter vooral in het Noorden, weer toenemende wind tussen Zuid en West. Op de meeste plaatsen iets hogere temperaturen dan giste ren. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1